lift O snm Minister raadt bezoek China voorlopig af NpWtfH ANVR poogt klachten over vakanties te voorkomen Moestuin gezonder zonder chemische middelen t;;r:rrifii fr r&- Altijd proefrit op kinderfiets Britse conservatieven zijn niet anti-Europa Voor de kweek van produkten in (eigen) moestuin zijn geen chemi sche bestrijdingsmiddelen nodig. Er bestaat een aantal natuurlijke vervangers die behoorlijk goed wer ken en voor mens en flora en fauna beter zijn dan vergiffen zo luidt de boodschap van het boekje 'Bestrij den in de moestuin' van de stichting N atuurverrij king. 'Bestrijden in de moestuin' be strijdt het vooroordeel van gebrui kers van bestrijdingsmiddelen dat de risico's wel meevallen. Men weet vaak niet dat ernstige ziekten het gevolg kunnen zijn van contact met bestrijdingsmiddelen dat jaren ge leden is voorgekomen. Daarom wordt ook aandacht geschonken aan de giftigheid op lange termijn. Bespoten produkten bevatten resten van bestrijdingsmiddelen. De maximaal toelaatbare hoeveel heden daarvan zijn door de over heid vastgesteld. "De lezer zal tot zijn of haar verbazing opmerken dat de zo 'gezonde' groente en het zo 'gezonde' fruit dat door de land- en tuinbouw wordt geleverd niet zo ge zond zijn als de reclame suggereert. Volgens de huidige normen wordt kwaliteit alleen bepaald door het ui terlijk van de produkten, gelijkvor migheid, grootte, gaafheid, kleur en glans", meldt het boekje. De stich ting Natuurverrijking hoopt te be reiken dat "meer mensen beseffen dat de werkelijke kwaliteit van het voedsel wordt bepaald door het in nerlijk". Een aantal bestrijdingsmiddelen voor de moestuin ontleent zijn wer king aan chloorpyrifos, een organi sche verbinding die de werking van het zenuwstelsel kan verstoren, zoals op de verpakking van het mid del moet zijn vermeld. Dat komt doordat chloorpyrifos remmmend werkt op cholinesterase, een enzym dat een belangrijke rol speelt by de werking van het zenuwstelsel. Deze stof is voor mensen zeer gif tig. In de bestrijdingsmiddelenwet is bepaald dat een kilogram van de meeste soorten groenten of fruit maximaal 0,05 milligram (vijf hon derdduizendste gram) chloorpyri fos mag bevatten. In de bodem is het middel slecht afbreekbaar. Grond die ermee is behandeld moet men lange tijd niet aanraken. Luizen Om bladluizen chemisch te bestrij den worden veelal middelen als 'Fleur Bladluis', 'Luxan Luizen- dood' of 'Pirimor' aanbevolen, be strijdingsmiddelen die de werkza me stof pirimicarb bevatten. Deze stof werkt vrij selectief: het doodt luizen maar laat natuurlijke vijan den daarvan in leven. In de reclame wordt deze selectieve werking ech ter sterk overdreven. Pirimicarb is dodelijk voor luizeneters als sluip wespen, loopkevers en zweefvlie gen. Een miljoenste gram is vol doende om een klein, luizen etend (roodborstje, tjiftjaf) vogeltje te do den. Pirimicarb wordt ervan verdacht kankerverwekkend te zijn. Boven dien wijzen sommige dierproeven uit dat de stof de ongeboren vrucht kan beschadigen en een andelige in vloed op de voortplanting heeft. De beste manier om bladluis te voorko men is een goede conditie van de planten: te weinig of overmatig be meste planten worden het eerst aan getast. Voor de bestrijding van meeldauw bevat een aantal midde len (zoals Luxan Zineb en Shell Zi- neb) zineb, een stof waarvan is ge bleken dat vrouwen die eraan wor den blootgesteld meer kans op een miskraam hebben. Uit proeven met ratten en muizen blijkt dat het mid del kankerwekkend is en erfelijke veranderingen veroorzaakt. In de bodem wordt zineb voor een deel gebonden en voor een deel omgezet in omzettingsprodukten, waarvan er enkele in het grondwater terecht kunnen komen. Vorming van meeldauw kan worden voorkomen door een evenwichtige bemesting en de planten de ruimte te geven. Aangetaste delen moeten snel wor den afgeknipt, en gecomposteerd of verbrand. Emelten, larven van de langpoot mug, vreten wortels van planten aan. Chemisch worden ze meestal bestreden met parathion, een ui terst giftig middel dat in verschil lende landen is verboden. Particu lieren mogen het middel niet ge bruiken. De overheid staat hun middelen met temefos ('Abate 2G' en 'Aglukon tegen bodeminsekten') toe. Acuut Temefos is, net als eerder genoem de middelen, cholinesterase rem mend. Per jaar worden ongeveer 250 gevallen van acute vergiftiging geregistreerd als gevolg van choli nesterase remmende middelen. Te mefos is extra schadelijk omdat het heel langzaam wordt afbroken in de bodem: na een halfjaar is ongeveer de helft van de gebruikte hoeveel heid nog in de bodem aanwezig. samenstelling Raymond Peil Emelten kan men beter bestrijden met een mengsel van tweede delen stroop, een deel zaagsel en een deel zemelen, 's Nachts eten zij ervan en kunnen ze niet meer wegkruipen. Overdag drogen de larven vervol gens uit of worden opgegeten. Een veel gebruikte stof ter bestrij ding van rupsen is carbaryl, dat on der meer 'Aglukon tegen rupsen', 'AA rupsin spuitpoeder' en 'Luxan carbaryl' bevatten. Uit informatike op de etiketten blijkt al dat carbaryl ook gevaarlijk is voor bijen, vissen en regenwormen en de hoeveelheid vruchten aan plant of boom vermin dert. Dierproeven hebben aangetoond dat carbaryl kanker, erfelijke afwij kingen en aangeboren afwijkingen kan veroorzaken alsmede steriliteit tot gevolg kan hebben. Overigens bevatten veel middelen tegen vlooi en eveneens carbaryl. De voorkeur verdient een onschadelijke metho de van rupsenbestrijding met een verdund alsemextract met groene Volgens het boekje blijkt uit on derzoek dat 99 procent van het ge spoten bestrijdingsmiddel in de praktijk organismen treft die "het doel van de bestrijding zijn. On derzoek van de Keuringsdienst Waren wijst uit dat in ruim 5 pro cent van ons voedsel meer dan toe laatbaar geachte hoeveelheden tanten bestrijdingsmiddelen den gevonden. In 1983 vond de dienst zelfs in 15 procent van de on derzochte bramen en 16 procenl van de frambozen ontoelaatbare hoeveelheden vinchlozolin, een schimmelbestrijder. Overigens is daarna tot tweemaal toe de maxi maal toegestane residu vinchlozolin op fruit en bessen verhoogd. Praktische informatie over niet- chemisch tuinieren en een toelichting op de risico's van chemisch tuinieren en andere dan genoemde middelen completeren 'Bestrijden in de moes tuin'. het boekje is te bestellen door overmaking van 9,25 gulden op giro nummer 5492641 tnv de stichting Na tuurverrijking Lekkerkerk onder ver melding van de titel. Voor nadere in formatie kan men zich wenden tot de stichting, Opperdult 362, 2941 AR Lek kerkerk. tel. 01805-3053. it r wf .ac m ir «>- mmm u hr: ft Verbeteringen hoeven niet te leiden tot prijsverhogingen iLtvCOS fir.ïlil UJ Hf MJBzL De vereniging van reisorganisaties probeert vertragingen op vliegvelden zo veel mogelijk te voorkomen. (foto ap> De vereniging van reisorganisatoren ANVR spant zich in om de dienstverlening aan toeristen verbeteren. Problemen als vertraging op het vliegveld en hotels die niet naar wens zijn, mogen eigenlijk niet meer voorkomen. Zeventien werkgroepen en een aantal projectgroepen van de ANVR proberen het 'vakantieprodukt' te verbeteren. Directeur René Klawer van Neckermann Reizen doet een boekje open over de kwaliteitsverbetering van de toeristische industrie. Klawer zit samen met twee andere bestuursleden van de ANVR in de groep die onderzoekt hoe vertragin gen met chartervliegtuigen kunnen worden beperkt en hoe wachtende reizigers beter kunnen worden op gevangen. Er wordt getracht de vluchtschema's zo te veranderen dat pieken op de vliegvelden wor den vermeden en de reizigers beter en eerder worden ingelicht over mogelijke vertragingen. Ook eigen autoreizen worden be trokken bij het kwaliteitsproject. Verdere automatisering kan er bij voorbeeld voor zorgen dat de klant op het reisbureau onmiddellijk alle informatie kan krijgen, waardoor de kans dat een vakantie niet volle dig aan de verwachtingen zou vol doen verder wordt beperkt. Het probleem van de overboekin-' gen Klawer vindt dit een van de zwakke plekken in de toeristenin dustrie kan door de automatise ring opgelost worden. Verder moet de bereikbaarheid van de vliegvel den worden verbeterd en de cate ring (verzorging van dranken en maaltijden). Ook wordt er gewerkt aan de reor ganisatie op de buitenlandse vlieg velden in de bekende vakantieoor den. De ANWB heeft in zijn leden blad 'De Kampioen' lezers opgeroe pen alle ervaringen op Schiphol en buitenlandse luchthavens te mel den. Op basis van de reacties wil de bond de vliegvelden vragen om voor betere wachtgelegenheid te zorgen. De ANWB is nogal somber gesteld ten aanzien van vertragin gen. In de eerste drie, vier jaar zul len die nog veelvuldig voorkomen, verwacht de organisatie. Daarom probeert de ANWB voor de leden in elk geval een betere wachtgelegen heid te bewerkstelligen. Vertragingen Volgens berekeningen van de ANWB heeft de reiziger een kans van vijftig procent dat zijn vlucht volgens schema verloopt. De kans dat een vertraging meer dan een uur bedraagt is 1 op 4, terwijl slechts een op de 100 vluchten kans heeft op een vertraging van meer dan 2 uur. Oorzaken hiervoor zijn er volop. De drukte op Schiphol bij voorbeeld is zo groot geworden dat de verkeersleiders het niet meer aan kunnen. Ondanks dergelijke problemen die alleen via de politiek kunnen worden opgelost, zijn er naar de me ning van Klawer veel andere moge lijkheden om het vakantieprodukt te verbeteren. De structuur van de ANVR zelf wordt ook veranderd. Klawer: "De ANVR is te lang een club geweest die met zichzelf bezig was en waarin alleen de directe be langen van de leden werden behar tigd. De ANVR was een vereniging van producenten (reisorganisato ren) en distributie (reisbureaus) met soms tegenstrijdige belangen. Er moesten altijd compromissen wor den gesloten om een akkoord te kunnen bereiken en dat leidt tot niets". Nu is er een federatie, waarin ie dere belangengroep is vertegen woordigd: de reisorganisatoren, de reisagenten voor het toeristisch ver keer en de reisagenten voor het za kenverkeer, plus de zogenaamde in komende touroperators en reis agenten die zich bezig houden met buitenlandse toeristen in Neder land. Klawer benadrukt dat de nieuwe constructie van de ANVR en het ge zamenlijke project voor kwaliteits verbetering in geen geval leidt tot afspraken over prijzen of andere commerciële zaken. "Evenmin hoe ven de maatregelen te leiden tot ho gere tarieven. We hebben wel ont dekt dat er nog veel kan veranderen met behoud van lage prijzen". Ouders die een passende fiets voor hun kind willen kopen, moeten hun kind altijd een proefrit laten maken. Verder moeten ze de fiets zelf goed bekijken, omdat montage en afwerking nog al eens te wensen over laten. De stichting Vergelijkend Warenonderzoek (VWO) komt tot deze conclusie na een onderzoek dat ze samen met de ANWB uitvoerde naar kinderfiet sen voor jongens en meisjes van 7 tot 13 jaar. Voor het kiezen van een fiets voor de leeftijdscategorie van 7 tot 13 jaar zijn eigenlijk geen vuistregels te ge ven, aldus de VWO. De kinderen in die leeftijd zijn in de groei en de ver houding tussen de lengte van be nen, armen en romp kan zeer uit eenlopen. Over de sterkte van de fiets hoeft de consument zich volgens de VWO geen zorgen te maken, aangezien ze allen de duurtest goed doorston den. De stichting constateert verder dat een kinderfiets beter met een naafrem kan worden uitgerust dan met velgremmen, die nogal wat na delen hebben. BUITENLAND ECONOMIE DEN HAAG (GPD) Het ministerie van buitenlandse za ken raadt Nederlanders een bezoek aan China voorlopig af. Volgens een woordvoerder is er geen gevaar voor de veilig heid van Nederlanders in China, maar is het advies vooral praktisch. Het openbare leven is gedeeltelijk ontwricht. In Peking rijden bijvoorbeeld geen stadsbussen meer. Minister Van den Broek (buiten landse zaken) karakteriseerde de si tuatie in China als enigszins gespan nen. In Brussel besloten de EG-mi- Argentinië stevent af op bankroet BUENOS AIRES (AP) - De Argen tijnse banken en wisselkantoren zijn gisteren voor de tweede achter eenvolgende dag dicht gebleven, raden te vertrekken. K-Tours, op terwijl het land vrijwel onbestuur baar lijkt te worden. nisters van buitenlandse zaken gis teren geen standpunt in te nemen over de politieke problemen in Chi na. Van den Broek verklaarde wel dat de spanningen een gevolg zijn van het feit dat de economische her vormingen sinds 1979 niet gepaard zijn gegaan met politieke hervor mingen, zoals dat met perestrojka en glasnost in de Sovjetunie wel het geval is. De meeste Nederlandse reisorga nisaties hebben toeristen die nu naar China zouden gaan, sterk afge- het gebied van China-reizen e de grootste touroperators Voor de banken is het de vijfde en land, heeft alle trips voorlopig een jor de wisselkantoren de zevende week opgeschort. Men acht de toe keer dat de deuren gesloten worden stand in China te onzeker. Bij Nec- sinds 5 februari, toen de centrale kermann, een tweede vaderlandse ZEELAND Onbekenden hebben op het katholieke kerkhof in het Brabantse plaatsje Zeeland 120 grafzerken omvergetrokken. Een aantal zerken is bovendien met grof geweld kapotgeslagen. De materiële schade bedraagt zeker enkele tonnen. In de nacht van zondag op maandag kreeg de politie een telefoontje dat er wat gaande was op het kerkhof. Toen een politiepatrouille ter plaatse kwam trof die er een grote ravage aan. Van de daders ontbrak elk spoor. Volgens de zegsman van de politie moet de grafschennerij het werk zijn van meerdere mensen. De technische recherche stelt een uitgebreid onderzoek, terwijl de politie een buurtonderzoek is begonnen. (foto anp> bank bekendmaakte de koers de nationale munt de austral niet r op peil te steunen. De Argen- China-specialist, vertrekt de eerste i pas op 2 juni. Daar wacht men nog even af. Maar volgens woord rijnse munt is de laatste vier maan- voerder Den Duik is de belangstel- waarde ge- ling voor China-reizen momenteel nihil. „Jammer, want China begon de belangstelling te ko- den met 90 procent daald. - De inflatie komt deze maand net flink waarschijnlijk op de 50 procent, de men", rentetarieven zijn boven de 200 pro cent uitgekomen, de reële inko- w mens nemen gestaag af, de werk- (VNC), specialist de sociale onrust ne- heeft nog geen loosheid De Vereniging Nederland China China-reizen, geannuleerd. gestaakt. "Dit land is failliet", a klaarde een westerse diplomaat. decentrale Volgens woordvoerder Ter Weele i VNC is de toestand in China niet verontrus- i de betalin gen op de buitenlandse schuld zijn wel onzeker i tend voor toeristen: „Er zijn r groepen van ons in dat land "Ze hebben jaren op geleend geld vinden het niet nodig om ze terug te geleefd zonder iets te doen voor het roepen. We houden de situatie wel stimuleren van de ontwikkeling, nauwlettend in het oog. Er is dage- Nu moeten ze de tol betalen". lijks contact met Peking. Wanneer De grootste vakbond eist een ver- het onverantwoordelijk wordt om hoging van het minimumloon met door China te reizen, halen we ie- 125 procent, de provincies willen dereen natuurlijk snel terug en zul- geld van de federale overheid om de len we reizen moeten afzeggen. Alle ambtenaren hun achterstallig loon vluchten gaan door, alleen in Pe te kunnen betalen en de banken zul- king ligt het openbaar vervoer plat. len het moeilijk krijgen de 2 miljoen dollar te betalen voor de obligaties Toeristen hebben weinig hinder die deze week vervallen. van de demonstraties". EINDHOVEN (ANP) - Oplosmid delen in ontvettings- en reinigings middel kunnen probleemloos en voordelig door milieuvriendelijke stoffen worden vervangen. De in dustrie gebruikt nu veelal halogeen houdende koolwaterstoffen (hkw's). Onderzoek wijst uit dat de vervanging van hkw's door midde len op waterbasis, die het milieu veel minder vervuilen, in sommige gevallen direct financieel voordeel oplevert. Dit staat in een rapport, dat het concernbureau Milieu en Energie van Philips in Eindhoven in op dracht van het ministerie van milieubeheer heeft opgesteld. Mi nister Nijpels, aan wie het rapport binnenkort wordt aangeboden, streeft er naar de belasting van het milieu met koolwaterstoffen over tien jaar met bijna 60 procent te ver minderen. Hij acht dit noodzakelijk om de vorming van ozon in de lage re luchtlagen (smog) tegen de gaan. Ozonvorming ontstaat door chemi sche reacties van stikstofoxyden, afkomstig van het autoverkeer en industrie met koolwaterstoffen, on der invloed van zonlicht 'Reinigingsmiddel op waterbasis veel beter voor milieu' Wanneer men rekening houdt met de bodemvervuiling door het gebruik van hkw's en de sanerings- kosten die daarmee gemoeid zijn, is het voor de bedrijven in alle geval len goedkoper om over te schakelen op hkw-vrije middelen, aldus het rapport. Daar komt nog bij dat voor elke olie- of vetsoort een reinigings middel op waterbasis kan worden gevonden waarvan de reinigende werking zelfs beter is dan die van hkw's. De galvanische, metaal- en elek trotechnische industrie maakt zeer veel gebruik van hkw's voor het ontvetten en reinigen van onderde len. De middelen worden ook veel vuldig gebruikt als oplosmiddel voor het watervrij maken van meta len. Het gebruik is de afgelopen ja ren sterk toegenomen. Philips, die zelf in verschillende produktieprocessen hkw's op grote schaal toepast, zoekt al sinds 1985 naar alternatieve reinigings- en op losmiddelen. In enkele vestigingen is het bedrijf al overgeschakeld op milieuvriendelijke middelen voor het ontvetten van voorschakelingen van lampen, het schoonmaken van scheerkoppen en bij de produktie van beeldbuisonderdelen. Als ge volg daarvan is de onderneming erin geslaagd de jaarlijkse uitstoot van hkw's te beperken met 170 ton. Deze vermindering kan binnenkort nog worden opgevoerd met een ex tra 50 ton. De totale uitstoot van koolwater stoffen in de industrie, kleine be drijven en huishoudens (reinigings middelen, verven, cosmetica en dergelijke) bedraagt ongeveer 225 miljoen kilogram per jaar. In 1981 was dit 240 miljoen kilo. Zonder ex tra maatregelen komt de uitstoot rond het jaar 2000 uit op 213 miljoen kilo. Deze vermindering is volgens Nijpels onvoldoende om de smog- vorming doelmatig te kunnen be strijden. Daarom zijn extra maatre gelen nodig, die het bedrijfsleven komen te staan op een investering van 1,5 miljard gulden. LONDEN - Vier jaar geleden lie pen de Britten nauwelijks warm voor de verkiezingen van het Eu ropese Parlement. Slechts iets i dan een kwart van de kiesg den bracht zijn stem uit. veruit het laagste binnen de Eu ropese Gemeenschap. Gehoopt wordt dat de opkomst nu hoger uit valt. Er wordt nu van uitgegaan dat de felle onderlinge meningsverschil len binnen de regerende conserva tieve partij over de Britse rol in de EG in ieder geval meer belangstel ling zullen veroorzaken voor een thema dat vele Britten nog steeds als uiterst afstandelijk beschouwen. Premier Thatcher is al de conser vatieve verkiezingscampagne be gonnen met de opmerking dat zij beslist niet anti-Europees is. Niet al leen haar grote tegenstander op het Europese thema, oud-premier He ath, maar ook anderen binnen de conservatieve partij verwijten That cher dat zij Groot-Brittannië steeds meer isoleert in de EG. Zij zou geen consequenties willen trekken uit de gemeenschappelijke acties, die zij mede ondertekend heeft. Een groot wrijvingspunt onder de conservatieven is bijvoorbeeld de halsstarrige weigering van premier Thatcher om het pond sterling bin nen het Europese monetaire sys teem te brengen. Thatcher zelf voelt daar niets voor. Op de speciale .bijeenkomst voor de start van de verkiezings campagne voor het Europese Parle ment, noemde zij met name de infla tiestijging, die in Groot-Brittannië nu al acht procent heeft bereikt, een belangrijke reden om niet aan het EMS deel te nemen. Bekend is ook dat premier That cher een sterke aversie heeft ont wikkeld tegen het sociale handvest, zoals dat is opgezet door de Europe se Commissie in Brussel. De grote vraag is nu hoe de ver kiezingscampagne voor het Eu ropese parlement in Groot-Brittan nië zal verlopen. Met enerzijds de onderling zeer verdeelde conserva tieven en anderzijds het plotselinge over-enthousiaste pro-Europese ge doe van Labour, dat zes jaar geleden nog de heilige verkiezingsbelofte maakte om bij een overwinning Groot-Brittannië te bevrijden van het juk van de EG en het lidmaat schap ongedaan te maken. Labour, dat vandaag haar Eu ropese verkiezingscampagne lan ceert, hoopt de opwaartse trend van de laatste weken te kunnen voort zetten. In de opiniepeilingen liggen de Britse socialisten nek aan nek met de conservatieven. Er wordt echter gehoopt dat het nieuwe beleidsprogramma, vooral het schrappen van de unilaterale nucleaire ontwapening, meer kie zers zal trekken. En een bijdrage kan leveren om de kleine meerder heid die de conservatieven en htin bondgenoten in het Europarlement hebben over links, weg te werken. Wat de eigen Britse inbreng in Straatsburg betreft, hebben de con servatieven 45 zetels in het Europar lement. Labour 32 en de Schotse Nationalisten één zetel. De leider van de oppositie Neil Kinnock re kent erop dat de conservatieve voorsprong in het parlement op 15 juni minstens met vijf zetels kan worden teruggebracht. Oorzaak brand Schipholtoren nog onbekend SCHIPHOL (GPD) - De nieuwe, in aanbouw zijnde verkeerstoren op Schiphol moet grotendeels worden herbouwd na de brand die gisteren in een uitbouw op zestig meter hoogte woedde. Over de oorzaak is nog niets bekend. In de uit staal en hout opgetrokken constructie be vond zich wel lasapparatuur, maar daar werd op het moment van de brand niet mee gewerkt. Brandend materiaal dat naar be neden viel, heeft een nog onbekend aantal wagens op dak van de par keergarage voor Schipholpersonee. beschadigd. De brand werd gade slagen door vele honderden nieuwsgierigen. Op en rondom de luchthaven liep het verkeer in het honderd. Uit veiligheidsoverwegin gen werd de naaste omgeving van de toren afgezet voor het massaal toegestroomde publiek. Het aanko mende en vertrekkende luchtver keer liep door de brand geen vertra ging op. De nieuwe toren wordt met zijn honderd meter de hoogste luchtver- keerstoren ter wereld en is nodig omdat het stationsgebouw nog dit jaar wordt uitgebreid. Hierdoor wordt vanuit de huidige toren het zicht op het luchthaventerrein be lemmerd.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 11