Conflict bedreigt komst nieuwe sporthal in Overbos Warmond Nieuwe kinderdagopvang voldoet nog niet aan eisen 7 weken voor 26,50 071-161400 Plafondschildering in Wassenaarse expositieruimte Sint Jorismarsen lokken 3430 scouts MAANDAG 22 MEI 1989 REGIO LEIDEN PAGINA .9 WASSENAAR - De Wassenaar- se burgemeester P.H. Schoute heeft gistermiddag de nieuwe expositieruimten van zijn ge meente geopend. De twee ruim ten bevinden zich in raadhuis De Paauw en waren tot vijf jaar terug in gebruik bij de afdelin gen financiën en burgerlijke stand. De grootste ruimte, com pleet met tuindeuren, ligt direct tegenover de ingang en wordt opgefleurd door een indruk wekkende plafondschildering. De schildering is afkomstig uit Hui ze Nieuw Rijksdorp. Toen het pand enkele jaren geleden gesloopt werd, kocht de gemeente het doek voor 4000 gulden en besloot ze het werk te laten restaureren. De restauratie heeft ongeveer een ton gekost en bracht een aardig feit aan het licht. Volgens de restaurateur, J.P.M. Goudeau, heeft het werk uit de ze ventiende eeuw eerst in een ander huis gehangen en is het dus twee maal verplaatst. De plafondschildering laat een aantal figuren zien, waaronder de god van de handel. De vier hoekvel- den tonen de vier werelddelen die toendertijd bekend waren en in een van die velden staat een teken van de Verenigde Oost-Indische Com pagnie. Park Op het moment van de opening hadden in het park De Paauw enke le ruimtelijke werken een plekje ge- De krant voor uw eigen stuk van Nederland houdt U van dag tot dag op de hoogte. Neem nu een proefabonnement: De drie eeuwen oude plafondschildering in de nieuwe Wassenaarse expositieruimte in Grote, tijdelijke bouwsels in het park rond het Wassenaarse raadhuis De Paauw. Ze moeten raadhuis De Paauw. (foto's Wim Dijkman) een lustoord suggereren. kregen. De kpmende drie weken zet met het kunstenaarscollectief exposeren hier. De vijftiende kun- De kunstenaars van 'Paradise hang tot stand brengen tussen ver- komen hier nog enkele grote, tijde- 'Paradise lost'en moet een lieflijke stenaar, Bert Jansen, schrijft een ca- lost', Els de Groot, Fredy Wolf-Wub-leden en toekomst". De bouwsels lijke bouwsels bij, die tot 1 oktober tuin of lustoord suggereren. Veer- talogus met impressies en een histo- ben en Henk van Bennekum, willen moeten gedroomde herinneringen blijven staan. De expositie is opge- tien kunstenaars uit het hele land rische inleiding. met de tentoonstelling "een samen- verbeelden, verborgenheid en ge borgenheid suggereren, vervreem ding opwekken en het verzonkene, niet-herinnerde uitdrukken. De gemeente Wassenaar wil een maal in de twee jaar dergelijke ten toonstellingen organiseren in het park rond het raadhuis. Ze hoopt op die manier een zo breed mogelijk publiek uit Wassenaar en andere ge meenten laten kennismaken met beeldende kunst. De tentoonstel ling is gesubsidieerd door Wasse naar, provincie, ANWB, de Gravin van Bylandtstichting en enkele be drijven. De geschiedenis van het huis De Paauw gaat terug tot de eerste helft van de zestiende eeuw. C.A. van der Dussen had hier een hofstede, com pleet met een landgoed van 8,5 hec taren. Prins Frederik kocht het landgoed in 1838, liet het huis in Duits neo-classicistische stijl ver bouwen en voorzien van een balzaal en een zuilenportiek. In 1924 kwam het huis in handen van het gemeen tebestuur, vlak na de oorlog kocht het ook de omliggende grond. Tot 1983, het jaar waarin de ge meenteflat werd opgeleverd, is het gemeentelijk apparaat hier geves tigd geweest. Nu hebben burgemeester en wet houders hun kamers in het raad huis, zijn er fractiekamers voor raadsleden, worden er raads- en commissievergaderingen gehou den en dient het voor officiële bij eenkomsten, ontvangsten en recep ties. In de kelder komt een brand- Voetbalvereniging Warmunda zegt overleg met gemeente op "We hebben op dit moment alles in eigendom. Wanneer onze kantine weg is, zijn we onze identiteit kwijt, zijn we geen baas meer in eigen huis. Bovendien verwachten we een terugval in onze inkomsten", legt de Winter uit. Schouders Warmunda voorziet grote proble men wanneer zij de nieuwe kantine in de hal moet beheren. De club is bang dat het grootste deel van het werk in de kantine op de schouders van de grootste Warmondse sport vereniging zal neerkomen. "We voe len er niets voor om als trekpaard te fungeren. In de nieuwe hal sporten de verenigingen de hele week door. De kantine zou dan elke dag tot een uur of half een 's nachts open moe ten blijven. Dat kost onze mensen enorm veel energie, terwijl we de in komsten zouden moeten delen". Volgens De Winter heeft de bad mintonclub Steeds Vooruit al laten weten het niet eerlijk te vinden, wanneer alleen Warmunda vrijwilli gers voor het beheer vah de kantine levert. "Die club wil meedraaien, maar met alle respect, de vraag is of dat lukt. Ze hebben dit nog nooit ge daan", aldus De Winter. Bij andere kleine clubs heeft hij soortgelijke twijfels. De voorzitter verklaart dat de scholen en andere verenigingen eveneens problemen hebben met de locatie op het Overbos. Hij vraagt zich dan ook af hoe een goede ex ploitatie van de hal ooit mogelijk is, als er zoveel tegenwerking bestaat. Nu het Warmunda duidelijk is wat de gemeente wil, heeft zij een brief met eisen aan de gemeente ge stuurd. Volgens de voorzitter blijft er slechts één mogelijkheid over: "De hal moet elders komen". Betreuren Wethouder C.A. van Schagen be treurt de reactie van Warmunda. Volgens hem heeft het gemeentebe stuur eerdere wensen van de voet balvereniging ingewilligd. "Het be heer van de kantine stond voor War munda op de eerste plaats. Het ge meentebestuur is daaraan tegemoet gekomen. Ook voor het verlies aan kantine-inkomsten zijn garanties afgegeven. De netto-opbrengst van de huidige kantine wordt minimaal gegarandeerd. Daarbij is gekeken naar de opbrengst van de afgelopen drie jaar". Van Schagen zegt dat Warmunda als tegenprestatie de mankracht zou leveren die voor het beheer van de kantine nodig is. Dat Warmunda hierover nu haar bedenkingen heeft, doet hem ver zuchten het "dan ook niet meer te weten". Hij verwijst naar eerdere brieven van Warmunda waarin werd geschreven dat de club het be heer van de kantine wel op zich wil de nemen. Ondanks de gerezen problemen gaan de voorbereidingen voor de sporthal in Overbos gewoon door. Maar wat gebeurt er wanneer War munda bij haar besluit blijft? Van Schagen antwoordt ontwijkend. Hij denkt dat nog niet iedereen duide lijk is dat de kantine-inkomsten minstens gelijk blijven. Hij hoopt dat de voetbalvereniging weer mee doet, wanneer ze inziet dat een groot deel van de aanvankelijke ei sen zijn ingewilligd. WARMOND - Voetbalvere niging Warmunda weigert verder te praten met de ge meente Warmond over de komst van een sporthal op haar trainingsveld, zolang de wensen van de vereniging- niet worden ingewilligd. Daarom heeft voorzitter J.G. de Winter zijn lidmaatschap opgezegd van de gemeente lijke commissie die de mo gelijkheden bekijkt voor de bouw van een hal. Warmunda kreeg twee weken gele den een brief van B en W waarin ze voorbij gaat aan de eis van Warmun da dat de club een kleedaccommo datie, bestuurskamer en kantine in eigendom krijgt. De gemeenteraad wil dat voor de hal en de kantine een stichting wordt opgericht. Warmun da, de grootste in het rijtje van sportverenigingen die een plek zou vinden in de hal, kan het beheer van de kantine op zich nemen. Maar Warmunda voelt volstrekt niets voor een stichting. Wanneer de sporthal op het trainingsveld van Warmunda wordt neergezet, wil de club een nieuw veld terugkrijgen. Omdat kleedaccommodatie, be stuurskamer en kantine met de bouw van de hal zouden verdwij nen, wil de club ook deze zaken in eigendom terug hebben. De St. Jorismarsen in beeld: jonge en wat oudere scouts, hand in hand door een zonnig Oegstgeest. (foto Henk OEGSTGEEST - De 43ste Sint Jo rismarsen lokten zaterdag 3430 scouts naar Oegstgeest. De afgelo pen jaren, toen de marsen regelma tig samenvielen met de landelijke fietsdagen, moest de organisatie het met 3000 tot 3200 deelnemers doen. Niemand, raakte gewond en het aan tal blaren bleef beperkt. Wel vielen twee lopers onderweg flauw door de hitte. Toen scouts nog dikke en stijve kleren droegen, gebeurde dat veel vaker dan in de tijd van luchtige, ka toenen kleding. "Toch blijft er een soort gevecht tussen het lopen in vol ornaat en een zo luchtig mogelij ke outfit", zegt een organisator. De twee onfortuinlijke scouts werden met een ambulance opgehaald, op gelapt en wat later afgezet op het zwembadterrein. Daar maakten ze de afsluitende manifestatie mee met drie scoutingbands, een ruil beurs en milieu-spelletjes. Ook wa ren er twee milieu-stands. In haar toespraak benadrukte de voorzitter van de landelijke vereni ging Scouting Nederland, mevrouw I.J. Gehner-Ellenberger, dat scouts altijd al zuinig zijn geweest op de natuur. Ze prees die instelling en hoopt haar wat te kunnen verster ken. Concrete milieu-plannen wer den zaterdag niet gesmeed en de stand van Greenpeace werd node gemist. De vijf kilometer werd gewonnen door de 5 tot 7 jaar oude bevers van de Bostreno's uit Noordwijkerhout. De welpen en kabouters van de Wa- bo-groep uit Heemstede schreven de 7,5 kilometer op hun naam, ter wijl de Haagse St. Jorisgroep het snelst was bij de 10 kilometer-loop. De Leidse Dauwtrappers wonnen de 15 kilometer. Amerikaanse en Canadese scouts hadden aangekondigd mee te zul len lopen, maar hun activiteiten richtten zich vooral op de ruilbeurs. Belgische scouts liepen wel mee en er waren groepen uit het zuiden, midden en oosten van het land. Politie brengt gestolen groen terug DZOETERWOUDE - Tien minuten nadat bewoners van de Zoeterwoudse Lindelaan de politie meldden dat drie boompjes uit hun tuinen waren ver dwenen, brachten agenten de eenjarige conifeertjes en andere aanplant te rug. De sterke arm had een zandspoor gevolgd dat vanuit het nieuwe wijk je achter de Meerburgkerk naar de Hoge Rijndijk liep. Daar lagen de boompjes in bosjes aan de slootkant, klaar om te worden teruggeplant. De kinderen van De Bibelebon vieren zaterdag de verhuizing van het kinderdagverblijf met buitenspelletjes. Op de achtergrond wethouder L.L. Marselis. (to Bibelebon Voorschoten niet kostendekkend VOORSCHOTEN - De stichting voor kinderdagopvang in Voor schoten, Bibelebon, kan waar schijnlijk niet kostendekkend werken. Wanneer deze inschat ting juist blijkt, voldoet de stichting niet aan de voorwaar de die de gemeenteraad vorig jaar stelde bij het toekennen van een startsubsidie. Eind mei presenteert Bibelebon een voorlopige balans en weet wel zijnswethouder L.L. Marselis hoe hoog het tekort is. Wanneer de stichting inderdaad een gat op de begroting heeft, wil de wethouder overleggen met college genoten en gemeenteraadsleden om te kijken wat er nu moet gebeu ren. "Het lijkt me onredelijk als het gat voor rekening van de gemeente komt", aldus Marselis. "Dat gaat de draagkracht van de gemeente te bo ven. Ouders betalen naar draag kracht een behoorlijke bijdrage, dus daar zijn de kosten niet op te verhalen. Verder kunnen we hier in Voorschoten ook geen plaatsen aan bedrijven verhuren, die extra in komsten zouden opleveren". De wethouder heeft zijn hoop ge vestigd op het Rijk, dat in het kader van het plan-Oort geld wil vrijma ken voor kinderopvang. "Toen we indertijd zeiden dat kinderdagop vang in principe kostendekkend moet zijn, bestond al de verwach ting dat het rijk middelen ter be schikking zou stellen voor kinder opvang. Hoewel dat wel in aantocht is, schiet die zaak niet op". Problemen De wethouder lijkt zich niet echt te verbazen over een eventueel tekort van Bibelebon: "De stichting heeft een moeilijke aanloopperiode ge had met verschillende verhuizingen die leidden tot hogere kosten". De stichting is binnen een jaar van het Alberda-plantsoen verhuisd naar de van Hogendorpweg 9 en van daaruit zaterdag naar de Van Hogendorp weg 11. Daarnaast wijst hij er op dat kin deropvang in gebouwen vrij duur is. "Denk daarbij aan verwarming, verlichting en electriciteitskosten. Verder eist de opvang veel zorg van personeel, dat moet worden be taald.". Deze woorden worden be vestigd door I. Remmerswaal, de oprichtster van de concurrent van de Stichting Kinderspeelzaal Voor schoten: "We hebben er aanvanke lijk naar gestreefd kostendekkend te werken. Maar vooral de salaris kosten lopen op". Ondanks de te verwachten pro blemen is Bibelebon zaterdag ge woon verhuisd naar de voormalige school Het Kompas aan de Van Ho gendorpweg 11. De stichting Bibe lebon neemt vier lokalen in gebruik en vangt dagelijks circa 23 kinderen van twee tot en met twaalf jaar op. De kinderen worden op wisselende dagen en op wisselende uren opge vangen. Wethouder Marselis hield bij de opening een toespraak, waarin hij er nog eens op wees hoe moeilijk het is om kinderpvang te bekosti gen. Daarnaast knipte hij een lint door en onthulde een spandoek. De kinderen vierden de ingebruikna me van het gebouw met spelletjes. Drumfanfare Tamarco promoveert LEIDERDORP - De drumfanfare van de Leiderdorpse fanfare- en majo- rettenvereniging is zaterdag gepromoveerd naar de landelijke tweede divi sie. Tijdens een concours op het terrein naast het Zijlkwartier-gebouw won de fanfare overtuigend en barstte het feestgedruis direct los. Voorzit ter C. Borreman had het over een enorme stimulans om tot nog betere mu zikale prestaties te komen. Hij verwacht een toeloop van nieuwe leden en prees de leider H. Dubbelaar. De tamboers van Tamarco wonnen eveneens een eerste prijs, maar kwa men 8,5 punt tekort om door te stoten naar de eredivisie. Hetzelfde gold voor de majorette-afdeling. De Leiderdorpse muziek- en showgroep Con Bravura blijft, ondanks een eerste plaats, in de desbetreffende tweede divi sie. De Pom Pom-girls van Con Bravura moesten met een derde plaats ge noegen nemen en blijven actief in de derde divisie. Het concours werd ge opend door een roffelende welzijnswethouder mevrouw C.A. Huigen. Nieuwe inbraken in Huize Emmaus ZOETERWOUDE - Het Zoeterwoudse bejaardenoord Huize Emmaus is vrijdagavond wederom dóór inbrekers bezocht. Het ging om de zevende en achtste diefstal in enkele weken. Uit de kamer van de directeur werd geld gestolen, een bewoonster werd van haar sieraden beroofd. Was de deur van de directiekamer met grof geweld opengemaakt, de kamer van de bewoonster vertoonde geen braaksporen. De politie vermoedt dan ook dat inbrekers gebruik hebben gemaakt van een valse sleutel. Op de avond van de inbraak zyn drie onbekende mannen gesignaleerd in het tehuis.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 9