Pont Vanenburg ook zaterdag Vis verwerkende industrie in Katwijk niet onder druk' DE TIJD, VAN TOEN Politie sleept auto's zonaanbidders weg HET RIJKSZUIVELSTATION: DOOR EENVOUD WAARDEVOL PAGINA 8 VIAANDAG 22 MEI 1989 Stichting zoekt nog naar vrijwilligers r Vlaggetjesdag. Een Scheveningse Vlaggetjesdag luidt traditionele hatingrace in van- dergelijke evenementen ook van groot belang voor on nomie", sprak Evenhuis. 's Middags SCHEVENINGEN/KATWIJK kenis is. Vroeger was het zo dat het - "De werkgelegenheid in de verlies van één arbeidsplaats het Katwijkse visindustrie staat «Daulnu mee" niet niet onder druk. In tegen- het aldus Langstraat, deel zelfs, op dit moment kun- CNV-woordvoerder C. Klaassen nen wij juist nog extra mensen pleitte tijdens een door de bond zelf visgronden. Om gebruiken". Met deze woorden belegde bijeenkomst in Urk tevens reageerde directeur L. Ouwe- voor een nieuw cao in de visverwer- hand van het gelijknamige vis- kende industrie. Bij deze bedrijven verwerkende bedrijf zaterdag zou het vooral aan goede secondaire tijdens Vlaggetjesdag in Sche- 'egelmgen ove/com' veningen op sombere voorspel- pensatfes en verggoed1ngen voor kle- lingen van de CN V-industrie- ding en gereedschap VALKENBURG - Het voetveer over de Oude Rijn tussen Valkenburg en Rijns burg gaat ook op zaterdag varen. Op welke termijn is echter nog niet duidelijk, omdat de stichting Het Val- kenburgs Pontje nog ie mand zoekt die op zaterdag 'veerman' wil zijn. Ook overweegt de stichting om de service aan de inwoners van Val kenburg uit te breiden naar de zon dagmiddag. "Maar dat is nog een punt van bespreking", aldus voor zitter mevrouw A. Westerink. Het veer tussen beide plaatsen is sinds begin dit jaar weer in de vaart. De vorige eigenaar voer op onregelma tige tijden en hield het veer ook da gen achtereen aan de kant. Dit tot ongenoegen van de vele Valkenbur gers. Uiteindelijk heeft de stichting eind vorig jaar de veerrechten over genomen en als proef voor een jaar de verbinding weer in ere hersteld. De gemeente Valkenburg kocht de rechten en gaf deze vervolgens in handen van de stichting. Het veer wordt overigens niet door de stich ting geëxploiteerd, maar door het werkvoorzieningschap 't Heen in Katwijk, 't Heen levert twee pontba zen die ieder een deel van de dag voor hun rekening nemen. Het veer is in de vaart vanaf 's morgens 06.45 tot 's avonds 18.45 uur. Volgens voorzitter Westerink wordt dit jaar met een zogenoemde open begroting gewerkt. De proef periode wordt gebruikt om inzicht 5 dan te krijgen hoeveel mensen gebruik eco- maken van het veer. "Iedere voet ganger of fietser die over wordt ge- aantal deel- zet krijgt een nummertje en daar- kun je zeggen of het rendabel is of niet. Maar uitgaande van de eerste resultaten ben ik beslist niet onte vreden". Een goede begroting is volgens Westerink ook noodzakelijk om eventueel aan te kloppen bij de ge meenten of bedrijven voor een aan vullende subsidie. "Blijkt straks uit de cijfers dat het veer ook in trek is bij recreanten, dan kun je bijvoor beeld een beroep doen op de pro- De openstelling op zaterdag en mogelijk ook op zondag is hoofdza kelijk bedoeld voor de recreanten. Omdat 't Heen niet bereid is om pontbazen te leveren voor het week einde, moet de stichting een beroep doen op vrijwilligers. Westerink: "We weten dat er in Valkenburg best wel interesse is voor een derge lijke schnabbel en we verwachten dan op korte termijn in het week einde te kunnen varen". Westerink is overigens optimis tisch gestemd voor wat betreft de toekomst van het pontje. "Valken burg is wat de fietsverbinding met Rijnsburg betreft slecht bedeeld. De situatie bij het Haagsche Schouw is er voor wielrijders niet beter op geworden. Vooral voor kin deren die in Rijnsburg naar school gaan. Vandaar ook dat sommige scholen in Rijnsburg hebben laten weten dat zij de stichting financieel willen steunen". De stranden waren het afge lopen weekein de overvol. Met name de jeugd leefde zich weer volop uit in het zeewater. (foto Dick Hogewoning) de haringrace uit. Enke- door kunnen we een goed overzicht le schepen lagen toen reeds bij de krijgen van de belangstelling" visgronden. Om een zo eerlijk mo- gelijke strijd te krijgen, mochten xvi cijjjtfö pas de afgelopen nacht dm klokslag Westerink heeft overigens het idee twaalf uur door de in totaal acht dat de belangstelling voor het veer deelpemefs aan de race de netten tot nu toe wat mager is. Maar zij worden uitgeworpen. Verwacht geeft daarbij aan dat het erg moei- wordt dat mogelijk morgen al de lijk is om nu al een goed overzicht te eerste Hollandse Nieuwe aan wal maken na drie'moeilijke'maanden. Voorzitter Langstraat van het Produktschap wilde zich zaterdag evenals Ouwehand nog niet over de nieuwe cao-voorstellen uitlaten. "Ik ben officieel ook niet op de hoogte van die bijeenkomst in Urk en de wensen van het CNV", aldus Lang straat. en voedingsbond. Zowel tijdens een bijeenkomst in Urk als voor de TROS-radio voerde CNV-bestuurders zaterdag aan dat mogelijk 400 arbeidsplaatsen in de visverwerkende industrie op de tocht komen te staan. De helft daar van zou op Urk betrekking hebben, de overige op visverwerkende be- Dp]nn(j drijven elders in het land. in ï- j J u Katwijker Ouwehand ontkent Vlaggetjesdag, door het fraaie weer niet dat de druk op de scholmarkt en de talloze activiteiten in de Sche- groot is. "In Katwijk en IJmuiden vemngse vissershaven weer door concentreren wij ons vooral op de duizenden bezocht, luidde zaterdag haring. En daar is nog een goede bo- de traditionele haringrace in. terham in te verdienen. Vergeet niet Staatssecretaris A. Evenhuis was dat de aanvoer ook uit het buiten- dit keer uitgenodigd de vlag van land komt en wij niet geheel afhan- Scheveningen te hijsen om daar- kelijk zijn van de Nederlandse quo- mee h,et startsein te geven voor het ta. In Urk kampt met wat dat betreft jaarlijks terugkerende evenement, met grotere problemen". wordt gebracht. Nederlandse 'In de zomermaanden zet je uitein- mogen dit jaar in totaal 90.000 delijk veel meer mensen ton haring boven water halen. februari en maart. Pas KATWIJK/NOORD- WIJK - De stranden van Katwijk en Noordwijk za ten gisteren door het fraaie zomerweer op nieuw 'mudvol'. De Kat wijkse politie was voort durend in touw met het wegslepen van verkeerd geparkeerde auto's. "En dan alleen nog die auto's die verkeersgevaarliik stonden", aldus een zegs man van de politie. In Noordwijk was op het strand met moeite een leuk plekje te vinden. Ook in de bloemenbad- plaats viel nog nauwèlijks een parkeerplaats te ont dekken. Vooral aan het eind van de middag zorg den de naar huis terugke rende zonaanbidders voor de nodige files. Ook elders in de streek was er zowel 's ochtends als 's middag sprake van grote verkeersdrukte op de wegen naar de stran den. "Maar tot echt grote problemen heeft het bij ons niet geleid", aldus een zegsman van de rijks politie in het districs 's Gravenhage. Als gevolg van het zo merse weer waren de pen sions, hotels en campings het afgelopen weekeinde andermaal goed bezet. "Het verhaal wordt mis schien wat eentonig, maar laten we toch maar hopen dat het tot de kerst zo blijft", grapte een woordvoerster van de Noordwijkse VW. Toekomst De demissionaire staatssecretaris wees in zijn toespraak op het belang van toeristische activiteiten zoals Vlaggetjesdag voor de vaderlandse Ofschoon de voorzitter D. Lang- economie. Onderzoek heeft uitge- straat van het Produktschap voor wezen de diverse evenementen vis en visprodukten aanvoerde "dat jaarlijkse door 58 miljoen mensen het moeilijk is om in de toekomst te worden bezocht, onder wie 5 mil- kijken", ziet ook hij de ontwikkelin- joen buitenlanders, gen voor het bedrijfsleven nog niet In 1987 is aan dergelijke evene- al te somber in. "Dat de kleinere be- menten 1,5 miljard gulden uitgege- drijfjes het moeilijker hebben dan ven. De inkomsten zijn voorname- de grote, valt niet te ontkennen, lijk afkomstig uit sponsorgelden en Maar vergeet niet dat de invoer van entreeheffingen. Slechts tien pro- vis uit andere landen voor de ver- cent bestaat uit subsidies van de werkende industrie van grote bete- overheid. "Het verder stimuleren Zoeterwoudenaar uren bekneld HAZERSWOUDE Een 25-jarige man uit Zoeterwoude raakte gister avond zwaar gewond toen hij met zijn auto op de Hoogeveenseweg in Hazerswoude Dorp tegen een boom was gereden. De man zat bekneld achter het stuur en de brandweer kon het slachtoffer pas na twee uur bevrijden. Zijn passagier, een meisje uit Gouda, raakte licht gewond. De bestuurder is inmiddels buiten levensgevaar. Vermoedelijk is de bestuurder achter het stuur in slaap gevallen en met zijn rechter voorwiel in de berm terecht gekomen. De auto slinger de naar links en raakte twee bomen. De klap was zo hevig dat de motor kap werd weggeslagen en de motor zelf een stuk verderop in de sloot terechtkwam. De politie heeft de weg en de directe omgeving anderhalf uur voor verkeer afgesloten omdat de auto op gas reed waardoor explosiegevaar bestond. Markant jaar Op 20/5-'89 hield de KV ue «ijnKiievers een II* Vriesl .V 7; A. Honders 2; J. Zevenhoven 3.4. voor Keukenhof 9; Krijn W. Dokkum 6; J. Kok 8: A. de Mey 10. De L.P.C. LISSE De bloemententoonstel- Pont St. Maxence. 1 J. de Wolf2. P.J. Schlag- h Keukenhof in Lisse heeft dit wijn; 3. K. Lelebre Zn.,4. P J. Schlagwein; 5. A. 8i5.000 bezoekers getrokken. Dat ,s iets meer dan vorig jaar M De Blauwkras I988 werden er m de voormalige Pont. St. Maxense. Comb, v/d Nieuwendijk 1kruidentuin van Jacoba van 2.3; P. Landensbergen 4.6.7; A. Houweling 5; Beieren 807.000 bezoekers geteld. Comb, v/d Blom 8.10; J. Stouten 9. De 40ste Keukenhof telde dit jaar "De Vriendenclub" een aantal hoogepunten, waaronder a0wf 3 rSaJr Wz 4rSie,a5 F.T het bezoek van koningm Beatrix. Compier; 6. John v.d. Steen; 7. B. Diersman; 8. Zij bezocht samen met de in ons M.J. Noordervliet: 9. F.J. Compier; 10 C.P. land op bezoek zijnde Griekse pre- Gijsman. sident Keukenhof. "Leiderdorp" Een tweede mijlpaal in de ge- Pont st. Maxence. 1. E.H. Broug; 2. R. v.d. schiedenis van de bloementuin was Nieuwendijk; 3. R. vd. Nieuwendijk; 4. P. de komst Van de 300.000steautobus. LEIDSE KRONIEK OVER /MENSEN EN GEDANE ZAKEN In april 1898 deelde de voorzitter van de gemeenteraad van Leiden aan de raadsleden mee dat hij had gehoord dat er plannen waren voor de bouw van een nieuw zui- velstation en dat hij graag zou zien dat dit proefstation voor bo- terkeuring 'in een van de weten schappelijke centra van óns va derland'. Leiden, gevestigd zou worden. Inderdaad overwoog de afde ling landbouw van het ministerie van binnenlandse zaken om na de vestiging van rijkszuivelcontrole- stations in Groningen, Hoorn en Wageningen een vierde station te openen. En ook daar ging de voorkeur uit naar Leiden. In der gelijke laboratoria controleerde men de kwaliteit van zuivelpro- dukten en .de uitvoering van de boterwet. Meri hield zich bijvoor beeld bezig met de bestrijding van botervervalsing en met het ontwikkelen van nieuwe onder zoeksmethoden. De architect Jacobus van Lok horst kreeg opdracht om een ont werp voor het gebouw te maken. Door zijn ervaring en bewezen diensten bij de bouw van de labo ratoria voor de Leidse universi teit (bijvoorbeeld het huidig Mu seum van Natuurlijke Historie) was hij daarvoor de aangewezen persoon. Van Lokhorst was in 1878 aangesteld als rijksbouw meester bij de afdeling kunsten en wetenschappen ten behoeve van de bouw van werkruimten voor de onderwijsinstellingen. Aan het eind van de negentiende eeuw bestond namelijk bij zowel scholen als universiteiten grote behoefte aan nieuwe gebouwen en met name aan goede en moder ne laboratoria. Hij werkte in de neogotische stijl. Deze bouwstijl werd in Ne derland rond 1840 zeer populair en was geïnspireerd op de goti sche bouwkunst van de middel eeuwen. Spitsbogen, kantelen en gepleisterde banden werden veel vuldig toegepast. Modernste Toekomstige gebruikers van la boratoria mochten hun verlan gens wat betreft indeling en in richting aan Van Lokhorst ken baar maken. Hij verwerkte dit wensenpakket in zijn ontwerp en maakte studiereizen naar het bui tenland waardoor zijn laboratoria tot de modernste in Europa be hoorden. Het maken van een ontwerp voor het zuivelstation moest in sa menspraak gebeuren met de heer Wijsman, als scheikundig hoogle raar verbonden aan de universi teit. Op 22 april 1898 schreef Van Lokhorst de minister van binnen landse zaken in een brief dat het terrein ter grootte van 780 vier kante meter dat hij op het oog had, volgens de berekeningen van professor Wijsman zo'n 2.520 gulden zou gaan kosten. In 1900 bleek echter dat het aantal werknemers groter zou zijn dan aanvankelijk was ge pland en Van Lokhorst kreeg op dracht om het ontwerp aan de nieuwe eisen aan te passen. In ok tober berichtte Van Lokhorst de gemeenteraad dat het stuk grond dat zij voor het zuivelstation in gedachten hadden, vergroot dien de te worden tot 1.100 vierkante meter. De gemeente had geen problemen met de 1.000 gulden die dat meer zou gaan kosten en ging, ongetwijfeld vanwege het belang dat zij zag in het station voor de stad, akkoord. De koop som beliep daarmee intotaal zo'n 3.300 gulden. Kaas In mei 1902 was de bouw zo ver gevorderd dat met de inrichting kon worden begonnen. Ook in de ze fase werd Wijsman geraad pleegd. In juli van dat jaar werd een bijbehorende tuin ontworpen en in oktober was het station zo goed als gereed. Op 1 maart 1903 werd het in gebruik genomen. Het personeel bestond uit direc teur Van Sillevoldt, twee schei kundigen, twee laboranten en een amanuensis. De laatste was in het gebouw woonachtig. Vanaf maart 1909 huurde men aan de overzijde van de straat een Het Rijkszui- velstation, Vreewijkstraat 12, van Jacobus van Lokhorst. Vanaf 1941 kreeg het zuivelsta tion er tenslotte nog de melkcon- trole bij. deel van het pand Vreewijkstraat 21 en men vestigde hier de admi nistratie. In 1910 kreeg het station er een taak bij, namelijk de kaas- controle. Daarvoor huurde men de panden naast het zuivelsta tion, Vreewijkstraat 10 en 12. Het door Van Lokhorst ontwor pen gebouw heeft een T-vormige plattegrond, waarvan de grote vleugel langs de straat staat. Het pand is een eenvoudig voorbeeld van de neogotische stijl waarin Van Lokhorst werkte. Het heeft een bakstenen gevel die is verle vendigd met horizontale banden van groen geglazuurde steen. De begane grond heeft spitsbogige vensters met siermetselwerk, de vensters van de verdieping daar entegen zijn gewoon rechthoekig. Boven de hoofdingang is een rijk versierde gevelsteen aangebracht mett het opschrift "RIJKS ZUI VEL STATION". De linkerzijde van de hoofd vleugel was de woning van de amanuensis, waarvan de vroege re ingang gemakkelijk is te her kennen. In 1906 is de woning nog verbouwd vanwege de uitbrei- ding van zijn gezin met zeven kin deren. De rest van het gebouw be stond uit kantoorruimte en labo ratoria. In het station zijn tegenwoor dig onder andere kantoren van de inspectie van de Geestelijke Volksgezondheid en de inspectie voor het Basisonderwijs Leiden ondergebracht. Van het vroegere interieur is praktisch niets be waard gebleven. Weliswaar is het gebouw een eenvoudige variant op de andere laboratoria van Van Lokhorst in onze stad maar in zijn eenvoud is het toch een waarde vol gebouw. MAANDAG 22 MEI Hoogmade voorlichtingsavond over ener gie, projectteam Energie Effectief. Hotel Rijnland. 19.30 uur. Leiden thema-avond Nederlandse Vereniging voor Slechthorenden, over Menière. aanvang 20.00 uur in zaaltje naast de Petruskerk. Lammenschansweg. bijeenkomst Spiritisch Genoot schap Leiden met inleiding over 'Doemdenken', aanvang 20.00 uur in zaal Lage Morsweg 14a. Oegstgeest postzegelruilavond Postzegel vereniging Oegstgeest. van 19.00 tot 22.00 uur in 't Groot Profijt. Boerhaaveplein. DINSDAG 23 MEI Katwijk sporten voor mensen met CARA olv een fysiotherapeut, van 15.30 tot 16.30 uur in sportzaal Boorsma, Zwanenburg. Leiden extra lunchconcert Marleen van Dijk (sopraan) en Eelco Koophandel ondernemers over onderne mingsplan, marketing, financie ring en vergunningen, aanvang 20.00 uur, Stationsweg 41. Peruaanse fluit (kena) maken bij INTI. Hogewoerd. voor kinde ren vanaf 10 jaar, aanvang 15.30 uur, informatie en inschrijving tel: 122297 (17-18 uur). concert jeugdkoor Jong Musica en dubbel gemengd kwartet Musi ca. aanvang 20.00 uur in de Mara- nathakerk. in kader van 'Chansonweek'; optreden Jeanne Bichevskaya, Delia Bosiers en Tina Selini, aan vang 20.15 uur in de Leidse Schouwburg. Voorschoten rondleidingen in Kasteel Dui venvoorde, Veurseweg, om 14.00 en 15.30 uur. WOENSDAG 24 MEI Alphen trainingswandeltocht avond vierdaagse. start tussen 18.00 en 19.30 uur bij de St. Josefzaal, Pa radijslaan. Leiden Peruaanse fluit (kena) maken bij INTI. Hogewoerd. voor kinde ren vanaf 10 jaar, aanvang 13.30 uur. informatie en inschrijving tel: 122297 (17-18 uur). informatie-praatavond Borst voeding Groep Leiden bij N. Ver- schoor. Burgsteeg 10a, vanaf 20.00 uur. informatiepunt gemeenschap pelijk wonen, van 20.00 tot 21.00 uur, Vereniging Centraal Wonen, Gerestraat 20. tel; 121554. in kader van 'Chansonweek'; optreden Maria Del Mar Bonet, aanvang 20.15 uur in de Leidse Schouwburg. voorstelling: 'Wat knaagt?' door het Nationale Toneel, met Lak-Theater, Cleveringaplaats. Leiderdorp braderie en rad van avontuur op parkeerterrein Leythenrode, van 9.00 tot 16.00 uur. Con Bravura, Beukenschans. Voorschoten rondleidingen in Kasteel Dui venvoorde, Veurseweg. om 14.00 en 15.30 uur. DONDERDAG 25 MEI Leiden lunchconcert Paula Giesen (piano) en Mark van Hoof (piano), Baukje Toren (fluit), 12.45-13.30 uur. Kapelzaal K&O. Oude Vest. lezing over Noord-Amerikaan- se moerasschilpadden, Ned. Ver eniging voor Herpetlogie en Terra- riumkunde 'Lacerta', 20.00 uur ge bouw Staalwijk, Herenstraat 45.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 8