WD lost probleem met Nijpels niet op Politieke partijen betrekken stelling voor verkiezingen Lubbers wil herstel koppeling Partijraad verdeeld over vertrek miHeiuninister Leraar verliest antwoorden Nederlands HAVO-leerlingen Euro-lijsttrekkers verrassend eensgezind Bundeling van kleine linkse partijen rond Smog boven Gelderland iets minder 'China nam initiatief voor uitstel reis' MAANDAG 22 MEI 19R9 PAGINA 3 ROTTERDAM (GPD) - 65 HAVO- leerlingen van de scholengemeen schap De Krimpenerwaard in Krimpen aan den IJssel moeten aanstaande vrijdag hun examen tekstverklaring Nederlands over doen. Dit is de leiding van de Krim- pense school overeen gekomen met de onderwijsinspectie, nadat een docent Nederlands de antwoorden was kwijtgeraakt. De docent zou het examenwerk van de leerlingen mee naar huis ne-« men om het daar na te kijken, maar raakte het pakket onderweg in de bus kwijt. Naspeuringen leverden niets op. De gedupeerde leerlingen werden afgelopen vrijdagmiddag ingelicht door de leiding van de school. Rector Verwey vindt het afschu welijk en vervelend voor de leerlin gen, maar denkt dat een goede op lossing is gevonden. „We hebben contact opgenomen "met de onder wijsinspectie en kunnen nu de schade beperkt houden. De inspec tie heeft aangeboden om meteen na het afsluiten van de normale exa menronde een extra examen Neder lands te geven, zodat de leerlingen BUSSUM (GPD) De VVD is er zaterdag op een speciale partijraad niet in geslaagd de politieke problemen rond mi nister Nijpels (milieu) op te lossen. Het liberale partij kader schaarde zich tijdens een besloten bijeenkomst in Bussum unaniem achter fractievoorzitter Voorhoeve en uitte harde kritiek op het optreden van de WD-minister. Maar Nijpels trok zich daar weinig van aan, en verklaarde gewoon kandi daat te willen zijn voor de WD bij de Tweede kamerverkie zingen op 6 september. De politieke toekomst van Nijpels ligt nu geheel in handen van de VVD-achterban, die moet beslissen over de samenstelling van de kandi datenlijst. Begin juni vergaderen de WD-afdelingen en kamercentrales over de lijstvolgorde. Nijpels' popu lariteit bij de WD-kamercentrales in het zuiden van het land is nog re delijk groot, maar invloedrijke cen trales als Leiden, Rotterdam, Fries land, Dordrecht en Utrecht willen van de omstreden minister en voor malig WD-leider af. De bedoeling van de WD-top was om op de speciale vergadering van de partijraad in Bussum de een heid te herstellen en met een com promis-tekst de ruzies rond Nijpels en het reiskostenforfait bij te leg gen. De WD-fractie, onder leiding van Voorhoeve, bracht 2 mei het ka binet ten val, toen dat het reiskos tenforfait wilde afschaffen. De WD-ministers Smit-Kroes en Nij pels waren de drijvende krachten in het kabinet achter dat voorstel. Hun werd verweten op een cruciaal mo ment de eenheid van de WD op het spel te hebben gezet. Smit-Kroes kondigde daarna aan zich niet lan ger beschikbaar te stellen voor een i de WD werd politieke functie. De WD'ers in Bussum spraken n een unaniem aangenomen motie NOS-journaal ging daarna nogal niet alleen steun uit aan de lijn onconventioneel te werk om er toch een paar beelden van te krijgen. (foto anp) kostenforfait af te schaffen. Het milieu-beleid moet maar op een an dere wijze betaald worden. De WD-partijraad drong verder aan op beter besluitvormingsprocedu res om in de toekomst geruzie tus sen bewindslieden en fractie te ver mijden. Over de positie van Nijpels werd aldus partijvoorzitter Ginjaar na afloop, niet zo lang maar wel heel indringend gesproken. "Sommigen zeiden dat hij er goed aan zou doen het voorbeeld van Smit-Kroes te volgen en te vertrekken, voor ande ren hoefde dat niet", aldus Ginjaar. Over Smit-Kroes werd in Bussum helemaal niet meer gerept. Nijpels zelf zei op de partijraad dat hij kan leven met de motie. Maar de demissionaire bewindsman pre senteert donderdag wel het Natio naal Milieubeleidsplan, waarin de gewraakte afschaffing van het reis kostenforfait is opgenomen. Vol gens Nijpels is dat geen probleem: als milieu-minister zou het hem al tijd al minder hebben kunnen sche len hoe zijn beleid betaald wordt. De partijtop beschouwt die twee standpunten, zo bleek tijdens een persconferentie zaterdag, als niet verenigbaar. „Het maakt inderdaad een vreemde indruk. De heer Nij pels zal een heldere keus moeten maken", aldus Ginjaar, die sprak van een persoonlijk vraagstuk. Nij pels heeft al laten weten op dit punt geen voorbehoud te zullen maken bij het verkiezingsprogramma van de WD. De Euro-lijsttrekkers broederlijk bijeen in Den Haag. Geheel links voorzitter Van Iersel va ging Nederland. Naast hem Verbeek (GPA), De Vries (WD), Dankert (PvdA), Bertens (D66) bleken verrassend eensgezind in hun doelstellingen. i de Europese Bewe- i Penders (CDA). Ze (foto ANP) DEN HAAG (GPD) - De uitkerin gen kunnen opnieuw gekoppeld worden aan de stijging van de lonen onder de strikte voorwaarde dat de loonmatiging in de bedrijven wordt volgehouden. Premier Lubbers heeft dat zaterdag gezegd op een congres van de CDA-jongerenorga- nisatie CDJA in Ede. „De tijd is voorbij dat het korten op de uitkeringen of een bevriezing noodzakelijk is ten behoeve van het Verpleegkundigen Minister De Koning (sociale zaken) is bereid 'iets te doen' aan het cao conflict in de verpleging. Hij wilde zaterdag voor de radio niet zeggen wat dat concreet betekent. Afgelo pen week hebben de pensioenfond sen laten weten bereid te zijn geld ter beschikking te stellen, als ook de overheid een duit in het zakje doet. De Koning praat deze week met oud-staatssecretaris Van der Reij- den, die gaat bemiddelen in het con flict. financieringstekort", aldus de de missionaire eerste minister. Over de koppeling op zich zei de premier: „Als de sterken terughoudend zijn, kan het. Als de sterkeren het onder ste uit de kan willen hebben, zijn de zwaksten de dupe". Over de koppe- lingsvraag zei de premier verder overleg te willen met de vakbewe ging. PvdA-leider Kok noemde de opmerkingen van Lubbers niet on interessant, maar voegde er aan toe dat de kabinetten-Lubbers hebben zeven jaar de kans gehad dit zelf in te voeren. Voor de toekomst zei Lubbers er zorg voor te willen dragen dat de re sultaten van het herstelbeleid niet worden ondermijnd. Soberheid bij de uitgaven en matiging van ar beidskosten zijn daarbij sleutel woorden, aldus Lubbers. De pre mier keerde zich tegen een verho ging van het minimumloon. Hij riep vakbonden en werkgevers op de loonruimte in de bedrijven meer te besteden aan scholing en vorming. Ten aanzien van de jongeren sloot Lubbers nieuwe algemene kortin gen op hun uitkeringen uit. De pre mier hield ook vast aan een betere afstemming tussen jeugdlonen, stu diebeurzen en uitkeringen voor jon geren. In Ede zei minister De Koning (sociale zaken) dat twee hobbels uit het verleden voor een samenwer king tussen CDA en PvdA zijn weg genomen: de koppeling en de strijd tegen de kernraketten. Als mogelijk nieuw obstakel zag hij de bereid heid van de PvdA om langdurig aan loonmatiging mee te werken. Over het gevoerde beleid zei de bewinds man dat de doelstelling inzake de werkloosheid niet is gehaald. De breuk tussen CDA en WD schreef De Koning toe aan mismanagement bij de WD en politiek opportunis me: de liberalen hadden de belas tingverlaging volgens Oort (4,1 mil jard gulden in 1990) binnen. Lubbers schetste bij het CDJA drie onderwerpen die hij als nieuw karwei voor de toekomst om schreef: milieu, ontwikkelingssa menwerking en wapenbeheersing. Het Nationaal milieubeleidsplan (NMP) noemde Lubbers uitgangs punt voor een omvorming van de samenleving die 10 tot 20 jaar zal vergen. De kabinetscrisis heeft daarbij, aldus de premier, geen ver traging opgeleverd. Nu kunnen in de kabinetsformatie meteen de re sultaten van de NMP-inspraakron- de meegenomen worden in een re geerakkoord, zo meende hij. DEN HAAG (ANP) - Het valt niet mee verschillen te zien tussen de standpunten van de lijsttrekkers van PvdA, CDA en WD voor de verkiezingen voor het Europees Parlement op 15 juni, zo bleek zater dag op een bijeenkomst van de Eu ropese Beweging in Nederland in Den Haag. PvdA-lijsttrekker Dankert erken de dat de verschillen tussen zijn partij en de Europese Volkspartij, waarin de christen-democratische partijen waaronder het CDA zijn verenigd, niet zo erg groot zijn. De opdracht voor de komende vijfjaar, de periode waarvoor het Europese parlement wordt gekozen, is vooral te vechten voor meer bevoegdhe den, zodat er een werkelijk demo cratische controle kan ontstaan op de besluiten die de Europese minis ters nemen, aldus Dankert en zijn collega-lijsttrekkers Penders (CDA), De Vries (WD) en Bertens (D66) in vereniging. Ook lijsttrekker Verbeek van het Groen Progressief Akkoord, de combinatie van de kleine linkse partijen, wil meer bevoegdheden voor het Europese parlement, al ziet hij die nog niet zo snel komen. Tot het zover is bepleitte hij daarom een noodvoorziening om de Europese ministerraad te dwingen meer met democratisch gekozen vertegen woordigers rekening te houden: voor elke ministerraad moet een mi nister een welomschreven mandaat van de Tweede Kamer krijgen. Als hij daarvan wil afwijken moet hij dat eerst weer aan de Tweede Ka mer voorleggen. Penders, De Vries en Dankert wa ren eenstemmig in hun afgrijzen van dit voorstel. Volgens Penders zou dit desastreuze gevolgen heb ben voor de besluitvorming in de EG. Verbeek en Holdijk, die na mens de combinatie van de kleine christelijke partijen SGP, GPV en RPF sprak, wezen in tegenstelling tot de andere lijsttrekkers beiden het perspectief van Europa als een politieke, economische en monetai re unie af. Het wegvallen van de Eu ropese binnengrenzen in 1992 biedt in beginsel enorme marktmogelijk- heden, maar de vraag is of e sen voldoende zijn om al die pro- dukten te kopen, aldus Verbeek. We kunnen niet verder groeien en in die groei zullen na 1992 dan ook barsten komen en de desintegratie van de EG inluiden, meent hij. Holdijk was de enige in het gezel schap die tegen uitbreiding van de bevoegdheden van het Europarle ment is. Economische samenwer king is goed, maar poltieke eenheid niet. We moeten de nationale souve- reiniteit niet prijsgeven voor een avontuur, zo zei hij. De lijsttrekkers bleken er weinig moeite mee te hebben dat de Eu ropese verkiezingen door de kabi netscrisis ook als een nationale opi niepeiling zullen worden be schouwd. Die extra belangstelling is mooi meegenomen. Zowel Pen ders als Dankert wezen er daarbij op dat ook de belangstelling voor de verkiezingen zelf flink is toegeno men. De socialist ziet een begin van politisering, vooral omdat de bur gers zich zorgen maken over de ge volgen die 1992 voor hen zal heb ben. UTRECHT (GPD/ANP) - PPR- fractievoorzitster Beckers heeft zich beschikbaar gesteld als lijst trekker van Groen Links, eind vori ge week beklonken samenwerking tussen vier PPR, CPN, PSP en EVP. Beckers sprak afgelopen za terdag op de PPR-partijraad van een historische kans, maar stelde als voorwaarde voor de samenwer king dat deze door de gehele partij wordt gedragen. Ze waarschuwde de ménsen in haar partij die liever zelfstandig blij ven, dat de PPR dan als enige kleine linkse partij verzwakt zal achterblij ven. Volgens het PPR-kamerlid Lankhorst zal zijn partij in dat geval 30 procent van zijn leden aan Groen Links kwijtraken. Het standpunt van beide kamerleden is opmerke lijk, omdat ze zich een paar weken geleden nog achter het partijbe stuur opstelden toen dat de samen- werkingsbesprekingen opzegde omdat met name de CPN te veel aan de eigen standpunten zou vasthou den. De partijraad nam dat niet en diende een motie in waarin hervat ting van de besprekingen werd ge ëist. Toen het partijbestuur die mo tie als onaanvaardbaar bestempel de, besloot een groepje partijraads leden op eigen initiatief de bespre kingen voort te zetten. Dat mondde vorige week uit in een akkoord. Par tijvoorzitter Van Ojik zei zaterdag verzoenend dat hij blij was dat de impasse was doorbroken. Naar ver wachting zal het partijbestuur van avond akkoord gaan met de geza menlijke lijst. PPR-senator Bas de Gaay Fort man, die met Groen Links mini maal acht zetels wil halen, voorziet over vier jaar een algehele fusie, waarbij de bestaande bloedgroepen worden opgeheven. In kringen van CPN en PSP wordt het streven naar opheffing van de bestaande partijen echter met grote argwaan bekeken. Het partij-bestuur van de CPN is gisteren overigens akkoord gegaan met een gemeenschappelijke lijst. Op 25 juni beslist het CPN-congres over het verkiezingsprogramma en de kandidaten voor de gemeen schappelijke lijst. Ook de EVP ging zaterdag akkoord met de samen werking, al komt de eerste EVP'er pas op de elfde plaats van de geza menlijke lijst. Bovenaan de kandidatenlijst van Groen Links staan vier vrouwen. Onder Ria Beckers (PPR) staan An dree van Es (PSP), Ina Brouwer (CPN) en onafhankelijke kandidate Jacqueline Cramer, voorzitter van het Landelijk Milieu-overleg. niet langer hoeven te wachten op hun einduitslag." Veel leerlingen reageerden afge lopen vrijdag kwaad en teleurge steld, maar de meesten zagen toch wel in dat de gevonden oplossing de beste was. Overigens komt de kwes tie voor een aantal leerlingen onge twijfeld als een opluchting: het be treffende examen was vorige week al enigszins omstreden. De vormge ving was ongelukkig zodat een aan tal leerlingen de vragen op de ach terkant van het formulier over het hoofd hadden gezien. ARNHEM (GPD) - De smog boven Gelderland neemt langzaam af. De waarschuwingsfase is vanmorgen ingetrokken. De provincie stelde die vrijdag in, toen de concentraties stikstofdioxyde en ozon de grens van 150 microgram per kubieke me ter lucht overschreden. De smog wordt veroorzaakt door de stabiele wolkenloze weersom standigheden, waarbij onder in vloed van het zonlicht in de vervuil de lucht hoge concentraties ozon ontstaan. Daardoor wordt tevens stikstofmonoxyde omgezet in stik stofdioxyde. Hoewel de omstandig heden voor de vorming van deze stoffen nog steeds ideaal is, zijn in het weekeinde de concentraties niet verder toegenomen. Dat is te dan ken aan de vrij sterke oostenwind, waardoor ozon en stikstofdioxyde snel worden verspreid. Gistermid dag was de concentratie nog 125 mi crogram per kubieke meter. Bij het milieuklachtencentrum in Gelderland zijn dit weekeinde di verse telefoontjes binnengekomen van mensen die hinder ondervon den van de smog. Bij de meeste klachten ging het om hoofdpijn, lo- - opneus en benauwdheid. Berichten uit Parijs duiden erop dat het staatsbezoek is uitgesteld op voorstel van Peking. Volgens Fran se ambtenaren heeft China de Fran se minister van defensie Chevene- ment voorgesteld zijn reis, die ook deze week zou plaatsvinden, uit te stellen. Hoewel volgens de Rijksvoorlich tingsdienst wordt gezocht naar een nieuwe datum lijkt het bezoek ver weg. In Hongkong beweren China- kenners dat het Bamboe Gordijn weer over China zal neerdalen. In Chinese kranten valt overigens niets te lezen over de afgelasting van het bezoek De Engelstalige krant The China Daily opent zelfs met het verhaal dat Nederlandse en Chinese industriëlen elkaar tijdens het bezoek zullen ontmoeten. Bij het bedrijfsleven was de te leurstelling groot. De in het Chinees vertaalde toespraken van Philips- directeur Van der Klugt, AMRO- topman Nelissen en Akzo-baas Loudon lagen op de ambassade al klaar. Ook de circa twintig Neder landse deelnemers aan de agrari sche tentoonstelling in Peking had den zich veel voorgesteld van het gunstige effect van het koninklijk bezoek voor de Nederlandse bedrij ven in China. Toeristenreizen naar China geven volgens de reisorganisaties geen problemen. Hoewel de stemming grimmiger wordt, lijken de toeris ten geen gevaar te lopen. Buiten landse Zaken raadt het reizen naar China dan ook niet officieel af. Op het ogenblik zijn er enkele honder den Nederlanders in China. Botsing Bij een frontale botsing tussen twee personenauto's op de Flevoweg in de gemeente Ermelo zijn gister avond vier mensen om het leven ge komen. Een 54-jarige automobilist raakte door onbekende oorzaak op de verkeerde weghelft en botste op een tegenligger. Daarin zaten een 33-jarige vrouw uit Schagen, haar zoon (10), dochter (8), vader (70) en moeder (71). Van hen overleefde al leen het dochtertje het ongeval. Zij werd evenals de 54-jarige automobi list zwaargewond naar het zieken huis overgebracht. Schietpartij Na een wilde schietpartij en een achtervolging heeft de Bredase po litie gisteren vroeg in de ochtend een 24-jarige man uit die plaats in de woning van zijn ouders aangehou den. De politie kreeg de melding dat de man stond te schieten bij een ca fé in Breda en even later bij een wo ning aan de Vestingstraat. Dat leid de tot de achtervolging, waarbij de man een patrouillewagen ramde en op een andere auto schoot. Hij be reikte de woning van zijn ouders en beschoot van daaruit de politie. Uit eindelijk gaf de man zich over. Bij verhoor bleek hij eerder die nacht op de rijksweg tussen Etten-Leur en Breda te hebben geschoten op een echtpaar uit Uithoorn. Tambocor Het geneesmiddel Tambocor dat hartritmestoornissen moet bestrij den, doet patiënten in sommige ge vallen meer kwaad dan goed. Uit Amerikaans onderzoek blijkt dat patiënten met een lichte hartrit mestoornis die het geneesmiddel slikken, een tweemaal zo grote kans hebben om te overlijden dan zonder Tambocor. Gezien de résultaten is er inmiddels een wereldwijde waar schuwing uitgegaan. Het ministerie van WVC heeft nog niet besloten wat er met Tambocor moet gebeu- DEN HAAG Aan de vooravond van de verkiezingen voor een nieu we Tweede Kamer is het politieke krachtenveld volop in beweging. Alle partijen bepalen met verkie zingsprogramma's hun onderlinge positie. Naast electoraal gewin gaat het daarbij ook om een gunstige uit gangspositie voor de kabinetsfor matie. Het vergroten van regeer- kansen zonder geloofwaardigheid bij de kiezer te verspelen, is daarbij op dit moment voor elke politicus de grote opgave. De ti jd dringt daar bij: na de zomervakantie barst de verkiezingsstrijd i door Henri Kruithof en Peter de Vries De WD kampt van alle grote poli tieke partijen het meest met de ge volgen van de door haarzelf ontke tende kabinetscrisis. De partij slaagt er maar niet in de interne ver deeldheid te boven te komen. Milieuminister Nijpels zal de ko mende dagen moeten kiezen tussen het kabinet of zijn carrière binnen de partij. De WD-partijraad kwam .zaterdag bijeen om de interne pro blemen te bespreken. Op zichzelf was het al niet sterk dat die vergade ring, in tegenstelling tot de gewoon te, achter gesloten deuren plaats vond. De WD-top liet na afloop niet na te beklemtonen dat het om een zakelijk conflict ging, en niet om personen. De vraag waarom er dan zo geheimzinnig werd gedaan, werd niet beantwoord. Hoewel de partijraad zich eensge zind opstelde achter een motie van de kamercentrale Utrecht, waarin het fractiebeleid werd gesteund, nam de raad geen duidelijke positie in ten opzichte van Nijpels. Wel werd duidelijk dat de meerderheid van de afgevaardigden vond dat Nijpels maar beter de weg van zijn collega Smit-Kroes kon volgen en verdwijnen. De keiharde kritiek die Nijpels tijdens de partijraad te verduren kreeg, had echter geen effect. Giste ren liet hij al weten zijn kandidatuur voor de komende Kamerverkiezin gen te zullen handhaven. De af schaffing van het reiskostenforfait (de aanleiding voor de kabinetscri sis) is voor hem geen halszaak. Maar het gaat natuurlijk ook niet al leen om die zaak. Nijpels heeft, net als Smit-Kroes, tijdens het bewuste kabinetsberaad dat de inleiding tot de crisis vormde, geweigerd zich te conformeren aan het standpunt van de WD-fractie. Hij heeft daarmee de politieke leiding van zijn partij getrotseerd. Met in het achterhoofd ook nog de ellende die de minister in een vo rige periode in de WD heeft ver oorzaakt, vonden de meeste afge vaardigden dat hij nu maar moest opstappen. Nijpels neemt een ge weldig risico door zijn kandidatuur te handhaven. Als een grote meer derheid van de afdelingen hem op een onverkiesbare plaats zet, wordt hij openlijk aan de dijk gezet. Dat is voor zijn verdere carrière, waar die ook zal liggen, niet goed. Een andere mogelijkheid is, dat hij toch door middel van voorkeur stemmen in de Tweede Kamer te recht komt. Dan wordt de verdeeld heid in de WD nog eens extra be klemtoond. De partij belandt dan vrijwel zeker in de oppositie, of moet in de onderhandelingen met Lubbers werkelijk alles slikken. Nijpels heeft dat dan geheel op zijn geweten. Binnen het CDA bestaat weinig animo om te regeren met een WD die dusdanig door geruzie wordt verscheurd. Vanuit de gerieflijke positie in het centrum van de macht volgen de christen-democraten de laatste tijd dan ook met veel belang stelling de ontwikkelingen binnen de PvdA. Steekt men daar het CDA nog steeds naar de kroon, of hebben de sociaal-democraten uit bijna 12 jaar oppositie de conclusie getrok ken dat men zich beter tot het com promis bereid kan tonen? PvdA-CDA Het concept-programma dat Wim Kok zondag ten doop hield, laat zien dat de PvdA voor een gematigde koers kiest. De teneur is zo mild, dat de vorming van een coalitie tussen PvdA en CDA zeker niet moeilijker is geworden. De lonen en uitkeringen moeten .gekoppeld worden, behalve als het niet kan door een te grote loonstij ging in het bedrijfsleven. De defen sie-uitgaven mogen weliswaar niet groeien, maar daling (zoals in het verleden bepleit) hoeft pas als daar in Europees verband overeenstem ming kan worden bereikt. Beide on derwerpen waren in het verleden blokkades voor regeringsverant woordelijkheid. Bepalend voor de regeerkansen van de PvdA wordt het partijcon gres, dat zich begin juli over dit pro gramma moet uitspreken. De ge woonte getrouw, zal dat congres waarschijnlijk nog wel enige 'link se' punten aan het programma wil len toevoegen. Kok moet zijn leider schap in de partij dan duidelijk to nen, want hij kan zich niet veroorlo ven opnieuw opgezadeld te worden met ononderhandelbare strijdpun ten. De krachtenbundeling die zich ter linkerzijde van de PvdA afte kent, heeft dit probleem voor Kok dit weekeinde extra scherpte gege ven. Het oude sectarisme en de on derlinge verkettering lijken einde lijk overboord gezet te zijn. De aan hang van de partijtjes was al zoda nig geslonken, dat de CPN uit de Kamer verdween. De groen-linkse lijst van de oude PPR, PSP en CPN is een laatste kans uit die as te her rijzen. De combinatie kan een geduchte concurrent op de linkerflank van de PvdA worden. Het gevaar bestaat dat het PvdA-congres zich daarover zenuwachtig gaat maken en een scherpere linkse koers wil varen dan nu in het PvdA-programma verwoord. Het zou onverstandig zijn als dat inderdaad gebeurt. Voor de algemene krachtsverhouding maakt het niet zo heel veel uit of de PvdA enkele zetels aan Groen- Links verliest. Met een verdere op schuiving naar links, riskeert de PvdA echter aan de rechterzijde ze tels te verliezen en in de formatie weggespeeld te worden. Het CDA blijft, zoals altijd, in het midden van het politieke krachten veld. Naar verwachting zal het CDA-programma zich ongeveer midden tussen het WD- en PvdA- programma nestelen. Het tweede echelon achter Lubbers zal in de campagne hameren op de gevaren van een PvdA/WD-coalitie, maar de kans op een dergelijke combina tie is niet echt aanwezig. De animo siteit bij PvdA en WD jegens de christendemocraten is groot, maar die afkeer is een slechte reden om andere coalities te beproeven. De WD is door haar geklungel immers ook voor de PvdA een weinig aan trekkelijke partner. Beleidsmatig zijn de verschillen kleiner gewor den, maar bij het CDA valt voor bei de partijen nog altijd het meest te halen. De christendemocraten zul len de komende weken behoed zaam trachten deze positie zoveel mogelijk te verzilveren.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 3