Sterft uw zoon, dan is hij martelaar van het volk' 5 a rm Wonderlijke reünie van 1250 reageerbuisbaby's Reportage Basel9 zegt niets over Roemenië9 wel over Zuidafrika Steeds meer Chinezen geven lucht aan frustraties cnmt PAGINA 2 MAANDAG 22 MEI 1989 Het slotdocument van de Eu ropese kerkenconferentie in Basel dringt aan op een spoedi ge oplossing van het conflict in het Midden-Oosten en vraagt om sancties tegen het apart heidssysteem in Zuidafrika. Maar er worden geen uitspra ken gedaan over de schending van de mensenrechten in Roe menië en het conflict in Noord- Ierland. Het document werd zaterdag met grote meerderheid aanvaard. Aan de stemming ging een mi nuut van stil gebed vooraf. Erna werd spontaan het lied 'Dona no bis pacem' (Geef ons vrede) aan geheven. De conferentie was de Europe se bijeenkomst ter voorbereiding van de wereldbijeenkomst van het conciliair proces voor gerech tigheid, vrede en behoud van de schepping. Voor het eerst in de geschiedenis werkten rooms-ka- tholieken, orthodoxen, anglica nen en protestanten in een confe rentie samen. Het slotdocument geeft de opvattingen van de afge- vaardigen weer en bindt de deel nemende kerken niet. De Hongaarse lutherse bis schop Bela Harmati hield een pleidooi voor een veroordeling van dè schendingen van de rech ten van de mens in Roemenië en Albanië. De conferentie zou onge loofwaardig zijn, als zij daarover niets zou zeggen. Maar zijn voor stel kon om procedurele redenen niet worden behandeld. Er was in de reglementen bepaald dat aan de tekst niets kon worden toege voegd. De Duitse theoloog Konrad Raiser, een van de opstellers van het document, deelde mee dat uit de werkgroepen die een concept van het document hadden be sproken, een veroordeling van Roemenië was voorgesteld, maar dat door de redactiecommisie na een lange discussie was besloten zich niet uit te laten over de situa tie in welk Europees land ook. Maar hij gaf toe dat deze houding "inconsequent" was. Het slotdocument pleit op voorstel van een groot aantal Ne derlandse afgevaardigden voor concrete sancties tegen Zuidafri ka, zoals het opzeggen van de luchtvaartverdragen met dat land en een verbod van de invoer van Zuidafrikaanse kolen. Voorts worden de schendingen van de rechten van de mens, de milieu vervuiling en de honger in de we reld veroordeeld als een "schan daal" en "misdaad". De bewapening wordt niet met deze scherpe termen veroor deeld. Het slotdocument noemt het dringend noodzakelijk "het instituut oorlog" af te schaffen en de afschrikking met massaver nietigingswapens te overwinnen. De Europese landen worden op geroepen alles in het werk te stel len om een einde te maken aan de ontwikkeling, produktie en het gebruik van nucleaire, biolo gische en chemische wapens. Het recht om militaire dienst te wei geren wordt erkend en de kerken krijgen de opdracht dienstweige raars pastorale hulp te verlenen. Viering verstoord Voorts wordt gepleit voor een nieuwe internationale economi sche orde, waarin vooral aan dacht wordt gegeven aan de ar men, de onderdrukten en de machtelozen. De afgevaardigden dringen aan op de pntwikkeling van energiebesparende technie ken en maatregelen ter bescher ming van de ozonlaag. Voorts wordt gevraagd om wettelijke re gelingen voor genetisch onder zoek. De afgevaardigden verwierpen een voorstel van een Italiaanse protestantse afgevaardigde om de bescherming van het ongebo ren leven uit de tekst te schrap pen. Een pleidooi daarvoor zou volgens haar vrouwen die een abortus hebben ondergaan, cri minaliseren en voorbijgaan aan het recht van vrouwen zelf een beslissing over een abortus te ne- De slotviering, gisteren, verliep niet geheel vlekkeloos. Jongeren van een alternatief cultureel cen trum in Basel, dat kort geleden door de politie is ontruimd, ver stoorden de samenkomst. Kort voordat de in de oecumenische beweging gezaghebbende West- duitse fysicus en vredesonder- zoeker prof. dr. Carl Friedrich von Weiszacker zijn rede zou be sluiten, werd hem door de de monstranten het woord ontno- De deelnemers aan de confe rentie, die de afgelopen week geen enkele keer door demon straties is verstoord, zetten op nieuw het lied 'Dona nobis pa cem' (Geef ons vrede) in, maar na enig geduw en getrek kon een woordvoerder van de demon stranten de deelnemers kort toe spreken. Hij wees erop dat de vre de van de afgelopen dagen in Basel schijn is en binnenkort door knuppels van de politie wordt vervangen. Vervolgens werd de groep de monstranten door de politie met zachte hand weggevoerd. Von Weiszacker, die naar eigen zeggen gemoedelijk in een hokje onder het spreekgestoelte had zitten wachten, beëindigde daarop zijn toespraak. Hij wees erop dat Eu ropeanen niet alleen gerechtig heid moeten nastreven voor de ar me meerderheid in de ontwikke lingslanden, maar ook voor de ar me minderheid in hun eigen land. Volgens hem vereist sociale ge rechtigheid in de wereld min stens een juridisch verankerde in ternationale rechtsorde. Tijdens de viering werd een boodschap voorgelezen van de deelnemers aan de christenen in Europa. Zij noemen armoede en honger een schandaal waarin christenen niet mogen berusten. De deelnemers aan de conferen tie zeggen toe dat zij de vruchten van deze aarde met iedereen wil len delen en dat zij elke stap zul len steunen om de schuldenlast van vele ontwikkelingslanden te verminderen. De deelnemers erkennen voorts dat een veel eenvoudiger levensstijl noodzakelijk is om de onbezonnen verkwisting van de natuurlijke hulpbronnen en ener gie drastisch te verminderen. Zij zijn er zich van bewust dat Chris tus zelf lijdt als de waardigheid van een mens wordt vertrapt. Joods Wereldcongres Het Joods Wereldcongres, dat enkele jaren geleden door de Sov jetunie nog openlijk werd veroor deeld, heeft aangekondigd dat zijn uitvoerend comité in oktober voor het eerst in Moskou zal ver gaderen. Déze aankondiging is een nieu we stap op weg naar betere be trekkingen tussen de joodse ge meenschap en de Sovjetunie. Eerder dit jaar werd in de Sov jetunie een joods cultureel cen trum geopend en werd het verbod om Hebreeuws te doceren opge heven. Twee jaar geleden vergaderde het uitvoerend comité voor het eerst in een communistisch land (Hongarije). Het Joods Wereld congres is een koepelorganisatie van joodse gemeenschappen in ongeveer zeventig landen. Dienstweigeren. De vereni ging Kerk en Vrede wil het dienstweigeren inbrengen in het conciliair proces. Een van de ver plichtingen die kerken in dit ver band kunnen aangaan, is het on dersteunen van dienstweigeraars. Dit heeft de algemene ledenver gadering zaterdag te Amersfoort besloten. Daar werd ook de werk groep dienstweigeren ingesteld. Deze wil bij kerken en christenen begrip kweken voor de noodzaak van dienstweigeren. Concentratie. Tijdens een symposium van theologen dat de Stegon (stichting theologisch en godsdienst-wetenschappelijk on derzoek in Nederland) in Amster dam had belegd, is het terugbren gen van het aantal theologische opleidingen van dertien naar ne gen in grote lijnen onderschre ven. Geen van de ruim 150 aanwe zigen bestreed het geruchtma kende voorstel van de onder zoekscommissie Oberman om tot concentratie te komen. Wel kwam er kritiek op de weten schapsopvattingen die aan het rapport ten grondslag liggen. PEKING De hongerstakers op het Plein van de Hemelse Vrede krijgen het te kwaad door het warme weer. Bij een temperatuur van 30 graden la gen ze gisteren, temidden van de lege flesjes en bijeenge- veegd vuil, op de grond met natte handdoeken op het ge zicht. Het groepje is sterk uit gedund. Van de 3000 honger stakers zijn er velen met uit puttingsverschijnselen in zie kenhuizen opgenomen. Am bulances moeten zich met loeiende sirenes en blauwe zwaailichten een weg banen door demonstratieoptochten van fietsers, motorfietsen en massa-s mensen. Maar de stu denten geven niet op. "We zijn bereid ons leven te geven" door Bob Mantiri Aan de voet van het Monument voor de Helden van het Volk op het Tienanmenplein vergaderden giste ren de studentenleiders over de strategie die voor de avond moest worden gevolgd. Het was een ver hitte discussie. Er werd met han dopsteken gestemd. Wat is beslo ten, blijft geheim. De plaats van de vergadering is afgezet met een touw. Studenten houden er de wacht. Ze hebben een eigen orde dienst ingesteld die het verkeer re gelt en het plein moet vrijhouden van geheime agenten. Iedereen die in de buurt van de hongerstakers wil komen, moet zich legitimeren. Hoewel er voor buitenlandse journalisten, krachtens de regels van de noodtoestand, een verbod is nieuws garen of te fotograferen, lo pen er in de binnencirkel van het plein waar de studentenleiders hun hoofdkwartier hebben buitenland se verslaggevers rond druk aante keningen te maken en foto's te ma ken. Een cameraman van de Ameri kaanse NBC-televisie staat temid den van de hongerstakers opnamen te maken. In de discussiegroepen van stu dentenarbeiders en middenstan ders langs en op de weg en ook op kruispunten wordt de staat van be- leg-maatregel van premier Li Peng belachelijk gemaakt. "Geen woor den maar daden", zeggen ze. Op een van de muren in de buurt van het militair hoofdkwartier kunnen de burgers die de toespraak van Li Peng vrijdagavond hebben gemist lezen: 'Terwijl jullie sliepen, heeft Li Peng de staat van beleg afgekon digd en hebben duizenden burgers het leger buiten de stad gehouden'. Radio- en televisiestations, door militairen bezet, zenden sinds zater dag geen uitgebreid nieuws meer uit over de demonstraties. Het be perkt zich tot het herhalen van de rede van premier Li Peng waarin hij fel te keer gaat tegen wat hij noemt een kleine groep mensen die de hongerstakers als gijzelaars ge bruikt om de regering onder druk te zetten met het doel om "de door het parlement gekozen volksregering omver te werpen". Draaiboek Tijdens een rit door de stad in een vrachtwagen vol studenten van de Universiteit van Peking vraagt ik de 19-jarige Mong, studente in de as tronomie, wat de plannen zijn voor het geval het leger wordt ingezet. Ze Studenten en soldaten wachten in China zwijgend op wat komen gaat. He t leger heeft tot nu toe geweigerd hard in te grijpen. (foto epa> zegt: "Met die mogelijkheid houden we rekening. We hebben er zelfs een draaiboek voor opgesteld. We pra ten eerst met de soldaten. Als dat niet helpt, dan zijn wij bereid om ons leven te geven". "Je moet niet vergeten dat aan de hongerstaking 3000 studenten heb ben meegedaan. Velen hebben op het randje van de dood gestaan. Ze hebben voor zichzelf al besloten om hun leven te geven voor een recht vaardige zaak. Ze zullen geen ogen blik aarzelen om zich voor een tank te werpen". Vooralsnog gaan de studenten er echter van uit dat de soldaten en of ficieren achter hun eisen staan. Ze baseren dat vertrouwen op vrijdag avond, toen de militairen het plein wilden ontruimen maar uiteindelijk niet ingrepen. Mong: "We hebben ze buiten de stad tegengehouden. We hebben met ze gepraat. Ons doel uitgelegd en het gevolg daarvan is dat zij het bevel om de stad binnen te trekken, hebben genegeerd". Willen jullie een democratie naar westers model? Hoe stellen jul lie je dat voor? Mong: "Ik weet niet precies wat democratie is. We kennen alleen het communistisch systeem. Maar wij willen in ieder geval een politiek systeem dat het voor ons mogelijk maakt om corruptie uit te bannen. De mensen gelijke kansen te geven en voorkomt dat de macht in han den is van een kleine groep mensen. Zoals het nu is wordt het volk door een elitair groepje uitgebuit". Maar wat gebeurt er met de Communistische Partij? Mong: "Het is de Communisti sche Partij die ons opzadelt met de ze speciaal bevoorrechte groep. We hebben eigenlijk al een beetje van de democratie kunnen proeven. Het is nog nooit eerder voorgekomen dat wij op straat konden discussië ren over politiek. Dat wij vrijuit konden spreken over de corrupte leiders. We weten nu wat het is om daar vrij over te kunnen spreken. Ik zou graag willen dat mijn broertje van vijf straks in een wereld kan le ven waar hij vrijuit over politiek kan praten. Ik ben bereid om daar voor mijn leven te geven". Ziekenhuis Het hart van het Tienanmenplein lijkt intussen op een ziekenhuis aan het front lijkt. Doktoren en ver pleegsters in witte jassen houden de bewegingsloze hongerstakers in de gaten. Wanneer een student bez wijkt, snelt het medisch personeel op hem af en wordt hij voorzichtig in de ambulance gedragen. Met loei ende sirenes en zwaailichten wordt de patiënt naar het dichtstbijzijnde ziekenhuis afgevoerd. Een moeder houdt de wacht bij haar zoon die al vijf dagen niet heeft gegeten. Haar smeekbeden om de actie te beëindigen worden door de jongen genegeerd. Wanhopig klampt zij een dokter aan en vraagt hem om haar te helpen. Maar de stu dent schudt slechts nee met zijn hoofd. "Als mijn kind door deze ac tie dood gaat, is dat de schuld van de regering", zegt ze snikkend. Een andere vrouw zegt tegen haar: "Als uw zoon overlijdt dan is hij een mar telaar van het volk". De meeste betogers geloven dat zij een nieuw tijdperk binnengaan. Een 35-jarige vrouwelijke kantoor bediende zegt: "Dit is hét keerpunt in onze geschiedenis. De democra tie is in zicht". De vraag is evenwel hoe lang de studenten het plein be zet kunnen houden in het hart van Peking en of de regering ze tenslot te niet toch met geweld zal verwij deren. Gorbatsjov Westerse diplomaten geloven dat de Chinese autoriteiten de zaak niet meer onder controle hebben kun nen krijgen door het bezoek van de Russische leider Gorbatsjov, die door de studenten als de grote her vormer wordt gezien. Met de aan wezigheid van meer dan duizend journalisten uit de hele wereld en met Gorbatsjov in het land, die de studenten als hun idool zien, moes ten de Chinese leiders het doen voorkomen alsof het een onbelang rijke demonstratie betrof. Maar de manifestatie groeide uit tot een volksbeweging die niet is te stuiten. Zakenlieden uit Hongkong ma ken zich al zorgen over hun investe ringen in China. Hun analyse is dat de actie van de studenten komt op een kritisch moment. De economie maakt een ernstige crisis door. De inflatie heeft het recordpercentage bereikt van 30 procent. Bijna alle belangrijke projecten zijn stilge legd. Er heerst grote werkloosheid. Ondernemingen moeten arbeiders ontslaan omdat er geen werk is. Daarbij komt nog dat er in de top van de partij grote besluiteloosheid heerst. Frustraties Door het uitblijven van een harde ingreep door het leger durven steeds meer mensen lucht te geven aan hun frustraties. Een arbeider zegt: "Ik verdien nauwelijks genoeg om een kom rijst te betalen". Een huisvrouw klaagt dat de groenten, vlees en andere levensmiddelen niet te betalen zijn. En een vrouw, gevraagd waarom zij de straat is op gegaan, klaagt dat het een schande is dat de prijzen van kleurentelevi sies en koelkasten zo hoog zijn. Een 24-jarige verpleegster geeft toe dat zij in het begin getwijfeld heeft of zij de studentendemonstra tie openlijk zou steunen of niet. "Ik was bang dat wanneer ik openlijk de acties zou goedkeuren ik mijn baan kwijt zou raken. Pas toen ie dereen zich achter de acties heeft geschaard, durfde ik voor mijn me ning uit te komen". BOURN Louise Brown was in 1978 de eerste 'reageerbuis-baby' ter wereld. Haar geboorte gold als een wonder van de wetenschap. Nu, elf jaar later, is zij een van naar schatting 10.000 reageer buis-kinderen; de eerste genera tie die geboren is als gevolg van reageerbuisbevruchting die werd ontwikkeld werd door de Britse doktoren Steptoe en Edwards. door Haye Thomas Op een aantal televisieschermen een tent heeft Louise Brown het gisteren nog eens allemaal kunnen terugzien. Haar sensatio nele geboorte en alle opwinding en kritiek ook in de wereldpers. Kritiek op en bezorgdheid over mens uit het reageerbuisje zijn gebleven. Maar tegelijk ook het intense geluk en de grote blijd schap en voldoening bij kinderlo ze echtparen, die dank zij deze techniek toch nog gezinsuitbrei ding hebben gekregen. Daarom waren er in het spoor 'an Louise Brown zo'n 600 rea geerbuis-kinderen teruggekeerd ir de particuliere Bourn Hall Clinic in het fraaie groene land schap van Cambridgeshire, die Patrick Steptoe en Robert G. Edwards samen hebben opgezet. De eerste is vorig jaar overleden, maar het werk waarvan hij de gro te pionier is geweest, wordt door prof. Robert G. Edwards onver droten voortgezet. In augustus hoopt de kliniek de mijlpaal van 2000 reageerbuis kinderen te bereiken. En tegelijk de bevestiging als niet alleen 's werelds grootste maar ook meest succesvolle centrum voor de be handeling van menselijke on vruchtbaarheid. Big bussiness Deze boodschap was natuurlijk gekoppeld aan de feestelijke sa menkomst van de voormalige re ageerbuis-baby's en hun gelukki ge ouders. Want de Bourn Hall Clinic is natuurlijk big business, die uit alle delen van de wereld belangstelling trekt. Uit Amerika, Afrika, het Verre Oosten en uiter aard ook dichterbij: Europa. Op het grote tuinfeest rond de kli niek liep bijvoorbeeld het echt paar Muller-Stöckl uit Wassenaar intens gelukkig paraderen met hun vierjarige blonde dochtertje Helen. De nu 43-jarige Anne Marie Muller-Stöckl is vier maal in de kliniek voor behandeling ge weest. Bij de tweede poging was er succes en werd Helen geboren. Nadat zij voor verdere gezinsuit breiding naar Bourn terugkeerde, heeft mevrouw Muller-Stöckl na de vierde poging opgegeven. "Je moet het allemaal meegemaakt hebben om te begrijpen wat het i: om na jaren tevergeefs proberen en eigenlijk al bijna de moed te hebben opgegeven, toch nog je e gen kind te krijgen. Dat is dan ii derdaad een wonder; iets waar j, eigenlijk al niet meer op had dur ven rekenen". Een mevrouw uit Glouces tershire die eveneens jaren naar een kind had uitgekeken, vertel de dat ook zij haar hoop had ge vestigd op de kliniek van dr. Pa trick Steptoe. Om de aanzienlijke kosten van de behandeling door middel van de reageerbuisbe vruchting, die vaak meerdere ma len moet worden toegepast, te kunnen betalen, heeft zij haar huis moeten verkopen. "Mijn man en ik hadden er niet de min ste moeite mee. Een eigen kind heeft voor ons altijd centraal ge staan", sprak zij laconiek, terwijl ze haar dochtertje met een gebaar vol tederheid door het blonde haar streek. Voor de buitenstaander een wat wonderlijk gebeuren; deze reünie in de tuinen en het park rondom het oude Jacobijnse landhuis uit 1602, waarin de Bourn Hall Clinic is gevestigd. Al die vertederende 'snoepertjes', op hun mooist uitgedost natuurlijk voor de onvermijdelijke groepsfoto, samen met hun glun derende ouders. De draaimolens, de poppenkast, de ranja, de koek jes en dè thee. De sfeer had af en toe iets onwezenlijks. De tentjes met de koekjes en de slokjes, met de televisietoestellen waarop tel kens oude video-opnamen van de overleden Patrick Steptoe, nu eens pratend met patiënten, dan weer achter de piano, werden ge toond. 100.000 gulden Louise Brown, de allereerste, en haar zesjarige zusje Nathalie plantten een notenboom en ont hulden een maquette te zijner ere. Onder luid applaus werden 1250 gele balonnen opgelaten. Eén voor elk kind dat via de Bourn Hall Clinic geboren is. In de grootste tent speelde The Shoes- hine Boys heel toepasselijk: 'Yes Sir, that's my Baby'. Aan een ta feltje voor ons viel een groot glas cola over hét stralend witte jurkje van een klein Noors meisje. Vlak ernaast legde een Engelse dame omstandig uit dat haar ten slotte succesvolle poging om via de behandeling in de Bourn Hall Clinic een natuurlijk gezin te krij gen, meer dan 100.000 gulden had gekost. Een bijzonde re identieke tweeling: Amy Wright (links) is ruim drie jaar oudterwijl haar zusje Eli zabeth net twee is geworden. Een van de rea geerbuis-won deren gisteren op de reünie in de Bourn Hall Clinic, (foto ap)

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 2