LEIDSCH DAGBLAD Legertop botst met Li Peng NEEM DAT BESLUIT! mmtm IJSBERGSLA EN RUNDERTARTAAR Toch nog blijde gezichten bij UVS als winnaar LD-cup Bezoek zaterdag 27 mei a.s. de Braderie op de Breestraat! Dollarkoers vandaag verder opgeklommen naar f 2,26 Geen harde strijdpunten in programma van PvdA Officieren nemen stelling tegen staat van beleg Nieuwe verkeerstoren op Schiphol uitgebrand Jaar cel voor gold^oning ^DRUKKERIJ 5ÉDELTABACH LEIDSCH/ALPHENS DAGBLAD MAANDAG 22 MEI 1989 OPGERICHT 1 MAART 1E No. 38938 Prijs fl. 1,25 UVS is de eerste Leidse voet balclub die zich meester heeft gemaakt van de Leidsch Dag blad-Cup. Het voor de Leide- naars zo teleurstellend verlo pen seizoen (degradatie uit de hoofdklasse) kreeg zaterdag een vrolijk staartje door een 2- 1 overwinning op Katwijk, dat ais jubilaris en kampioen van de zaterdag tweede klasse juist een lang feestjaar achter de rug heeft. Een mengeling van routine en jeugd zorgde er voor dat waarnemend hoofdredacteur van het Leidsch Dagblad/Alp hens Dagblad Ruud Paauw, achter aanvoerder Fred Filip- pö, de cup aan zijn stadgeno ten kon uitreiken. AZC kampioen Met de hakken over de sloot heeft AZC voor de negende keer in de afgelopen elf jaar de Nederlandse waterpolotitel bemachtigd. Met meer moeite dan de afgelopen acht keer bij elkaar hielden de Alphenaren Polar Bears uit Ede het afgelo pen weekeinde onder de duim. Thuis won AZC met 7-6, uit bevocht het een uiterst moei zaam gelijkspel (8-8) tegen de openbaring van de afgelopen waterpolocompetitie. Het was toch genoeg voor het kam pioenschap en weer een jaar tje Europacupwedstrijden voor de Alphense poloërs. (foto Lock Zuydcrduin) VANDAAG PEKING (AP/GPD) Tussen de Chinese legertop en pre mier Li Peng is tijdens het weekeinde een ernstig conflict ontstaan over de afkondiging van de staat van beleg in acht districten in het centrum van Peking. De studenten, die het Plein van dc Hemelse Vrede bezet houden, hebben met op luchting de berichten over het meningsverschil ontvangen. Volgens een woordvoerder bij de partijkrant 'Het Volksdagblad' heb ben zeven oud-topofficieren in een brief aan de krant stelling genomen tegen de afkondiging van de staat van beleg door premier Li Peng. De brief is mede ondertekend door meer dan honderd hoge officieren. Vanochtend, enkele uren na het aflopen van het ultimatum van de regering - het inzetten van het leger om de orde te herstellen - trokken opnieuw duizenden studenten in de richting van het 'Tiananmenplein'. Tijdens hun demonstratieve tocht over de Changan-boulevard riepen zij leuzen tegen Li Peng. Net als de voorgaande dagen werd zijn aftre den geëist. De wat Li Peng noemde 'ernstige toestand van anarchie' is veroor zaakt door een kleine groep mensen die de door het volk gekozen rege ring omver wil werpen. Ze willen volgens hem door onrust te veroor- Geen staatsbezoek koninklijk paar DEN HAAG (ANP/GPD) - Het staatsbezoek van koningin Beatrix en prins Claus aan Chi na gaat niet door na het afkondi gen van de staat van beleg in de hoofdstad Peking. In overleg met de Chinese autoriteiten heeft de regering zaterdag be sloten de reis uit te stellen. In Chinese kranten was daarover gisteren niet? te lezen. Het bezoek zou woensdag be ginnen en een week duren. Op het programma stonden bezoe ken aan de hoofdstad Peking, Qingdao (aan de Gele Zee), de vroegere nationalistische hoofd stad Nanjing en de havenstad Shanghai. De tot massale de monstraties uitgegroeide stu dentenprotesten in Peking vori ge week waren voor het ministe rie van buitenlandse zaken geen reden de reis af te gelasten. Wel werd gedacht over aanpassing van het programma, zoals bij de Russische partijleider Gor- batsjov was gebeurd tijdens diens bezoek aan China. Vrijdagavond echter kondig de de Chinese premier Li Peng in Peking de staat van beleg af. Zaterdag werd het staatsbezoek daarom definitief afgelast. Ook de handelsmissie van 21 top mannen uit het Nederlandse be drijfsleven onder leiding van staatssecretaris Van Rooy (eco nomische zaken) en VNO-voor- zitter Van Lede zal niet vertrek ken. (zie ook pagina 3) zaken, geheime plannen te smeden en onwettige organisaties op te zet ten de regering zo dwingen hen te erkennen. Het leger distantieerde zich van zijn verklaring. De militaire leiding zou tegen Li Peng hebben gezegd dat zij niet van plan is om de troe pen in te zetten tegen het volk. Het leger heet het volksleger en wil het volk niet tot zijn vijand maken, al dus de bevelhebbers tot premier Li Peng. Diplomatieke waarnemers gelo ven nu dat Li Peng zijn geloofwaar digheid volkomen heeft verloren en dat er niets anders meer voor hem zou resten dan zijn ontslag in te die nen. Volgens geruchten zou Li Peng alsmede Deng Xiaoping zich hebben teruggetrokken. Onbeves tigde berichten meldden verder dat partijleider Zhao Ziyang in het zie kenhuis is opgenomen. Het is niet bekend wat hij heeft. De legerleiding heeft direct na het afkondigen van de staat van beleg haar positie verduidelijkt. In een nota zegt de legercommandant voor Peking, dat de troepen "in geen ge val zullen optreden tegen de stu denten en burgers, maar de plaatse lijke politie en de militaire politie zullen helpen bij de uitvoering van de staat van beleg". Intussen hebben studentenlei ders hun tactiek veranderd. Een van hen verklaarde dat zij de maat regelen van Li Peng op straat met het volk gaan bespreken. Afgelopen nacht hebben demonstranten op motorfietsen tot tegen zes uur in de ochtend, toen de lichten uit gingen, langs de Changan-boulevard gepa trouilleerd om mogelijke troepen bewegingen naar het Tiananmen plein te verhinderen. Geruchten willen dat buiten en in het ondergrondse systeem van Pe king honderdduizenden soldaten klaar stonden om het plein te ont ruimen. Er werd ook beweerd dat Li Peng de gevangenissen heeft laten De geruchten dreven 's nachts honderden mensen de Changan- boulevard op, de brede weg die leidt naar het Tiananmenplein die de laatste weken het centrum is van de sociale onrust in China. In de stad Peking was het betrekkelijk rustig. Er wordt aan de kant van de weg nog wel gediscussieerd, maar de straten zijn weer vrij voor normaal verkeer. AMSTERDAM (ANP/UCN) - De koers van de Amerikaanse dollar is vanmorgen opgeklommen tot een niveau van meer dan 2,26 gulden, ruim vier en een halve cent hoger dan- de slotkoers van vrijdagmid dag. In Frankfurt overschreed de 'greenback' de grens van twee mark. Dit is voor het laatst waarge- i op 19 december 1986. Zonnig Zonnig. Minimumtemperatuur om streeks 11, middagtcmperatuur onge veer 24 graden. Oostelijke wind, matig, aan de kust en op het IJsselmeer eerst nog af en toe krachtig. De vooruitzichten voor woensdag tot en met zaterdag: Zonnig en een kleine kans op onweer. Middagtcmperatuur rond 24 graden, vanaf vrijdag iets ia- Dinsdag 23 mei op: 05.35 uur, zon onder: 21.39 uur; an op: 00.16 uur, maan onder: 06.48 24 PAGINA'S Jos Brink kiest voor TV-!0 HILVERSUM (GPD) - Jos Brink heeft definitief gekozen voor de commerciële satelliet zender TV-10 van Joop van den Ende. Hij heeft alle banden met de AVRO verbroken. Volgens een woordvoerder gaat Brink tenminste acht afleveringen van Wedden dat..? voor TV-10 ma ken. Nog kortgeleden heeft Brink via zijn manager laten weten dat hij de intentie had om voor de AVRO te blijven werken. Ook Sandra Reemer, die vorig seizoen voor de NCRV het pro gramma Showmasters maakte, gaat naar TV-10. Volgens de voordvoerder be staat nog onduidelijkheid over de plannen van Maartje van Weegen. Zij zou voor de KRO een praatprogramma doen, dat door Van den Ende gemaakt zou worden. Inmiddels heeft de KRO alle samenwerking met Van den Ende verbroken. Pogingen van met name Japanse zijde een verdere stijging te verhin deren door op grote schaal dollars te verkopen haalden niets uit. De Ja panse centrale bank verkocht van daag meer dan twee miljard dollar. Vorige week bracht de bank drie tot vier miljard dollar op de markt. Op de Japanse wisselmarkt werd een slotkoers genoteerd van 140,45 yen, 1,68 yen meer dan vrijdag. De goudprijs zakte vanmorgen verder weg. In Zürich werd een ope- ningsprijs vastgesteld van 362,30 dollar per ounce (31,1 gram), ruim drieënhalve dollar minder dan de slotprijs van 366 dollar van vrijdag. In het Rosarium in het Amstélpark presenteerden partijvoorzitter Mari- anne Sint en fractievoorzitter Wim Kok het verkiezingsprogramma van de PvdA. (foto ANP) DEN HAAG (GPD/ANP) - Bevrie zing van de defensie-uitgaven, her stel van de koppeling tussen lonen en uitkeringen, verlaging van het fi nancieringstekort en investeringen van 14 miljard in werkgelegenheid, milieu en onderwijs. Dat zijn de be langrijkste punten uit het ontwerp- verkiezingsprogramma 'Kiezen voor kwaliteit', dat het PvdA-be- stuur gisteren heeft gepresenteerd. De Partij van de Arbeid denkt het programma te betalen met de eco nomische groei die het Centraal Planbureau voor de komende jaren verwacht. Verder willen de socialis ten de door het CDA/WD-kabinet aangekondigde belastingverlaging van 4,1 miljard in het kader van het plan-Oort met 1,9 miljard verminde ren. Dat treft vooral mensen boven modaal, al zullen ze er in koop kracht niet op achteruitgaan. Voor de laagste inkomens, zo beloven de sociaal-democraten in hun pro gramma, zit er wel wat meer koop kracht in het vat. In het gematigd getoonzette pro gramma ontbreken harde strijd punten en zijn de oude PvdA-stand- punten genuanceerd. Zo heeft het PvdA-bestuur het standpunt afge zwakt dat de defensie-uitgaven met vijf procent omlaag moeten. De PvdA blijft zich wel verzetten tegen modernisering van de kernwapens. In het programma ontbreken even eens de oude punten om de leef tijdsgrens voor het minimumloon te verlagen en de uitkeringen te ver hogen. De koppeling tussen lonen en uitkeringen is van een kantteke ning voorzien: bij een sterke stij ging van de werkloosheid of toren hoge looneisen kan de regering van de koppeling afzien. De PvdA rekent erop dat onder een volgend kabinet bijna 37 mil jard gulden beschikbaar is uit eco nomische groei, bezuinigingen (3 miljard) en extra inkomsten voor de overheid (6 miljard). De PvdA stelt voor om 10 miljard uit te trekken voor verlaging van het financie ringstekort en 12 miljard om de koppeling te betalen. De rest, 14 miljard, is beschikbaar voor inves teringen in milieu (3,3 miljard), on derwijs (1,9 miljard), werkgelegen heid en scholing (2,8 miljard) en an dere overheidstaken. De PvdA wil het belastingsys teem zodanig veranderen, dat af trekposten minder opleveren. In de praktijk treft dat vooral mensen met een hoog inkomen of met grote aftrekposten als hypotheekrente. Het reiskostenforfait moet geleide lijk worden verminderd. De benzi ne moet per liter ongeveer drie dub beltjes duurder worden om uitbrei ding van het openbaar vervoer te betalen. Dreigen met aids poging tot moord GRONINGEN (GPD) - Verdach ten die in de stad Groningen bij hun arrestatie dreigen agenten met aids te besmetten, krijgen een proces verbaal wegens poging tot moord. Justitie en de gemeentepolitie in Groningen hebben daarover afspra ken gemaakt. Een 32-jarige winkel dief, die regelmatig dit soort dreige menten uit, is de eerste die zich bin nenkort wegens poging tot moord voor de rechter moet komen verant woorden. De Groninger politie probeert er door een proefproces achter te ko men of het dreigen met aids door een verdachte vergeleken kan wor den met het zwaaien met een pistool. SCHIPHOL (GPD) Een uit- bestreden, stonden slaande brand heeft vanmiddag rond het middaguur de in aan bouw zijnde verkeerstoren op de luchthaven Schiphol volledig ver woest. Door nog onbekende oor zaak brak brand uit op een hoogte van 60 meter, de plaats waar de to ren wordt uitgebouwd. De i toren moest 100 meter hoog 1 den. Energieweg 25, Zoeterwoude Elke dinsdag en woensdag hebben we groente en vlees inde aanbieding. Ijsbergsla, per krop Rundertartaar, 1 QQ 100 g ®®s® L59 JL.Z»*./ albert heijn 1 - 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. ROTTERDAM (ANP) - De 44-jari- ge G. van D.V., bekend als de 'Rot terdamse gokkoning', is vandaag veroordeeld tot een jaar gevange nisstraf en een boete van een mil joen gulden. Bovendien moet hij een bedrag van 400.000 gulden aan de Nederlandse staat overmaken, dat op een rekening in Zwitserland staat. De Rotterdamse rechtbank volg de daarmee grotendeels officier van justitie mr. Smid, die twee weken geleden behalve een jaar gevange nisstraf ook bijna vijf miljoen gul den aan boetes eiste. Volgens de rechtbank is Van D.V. schuldig aan valsheid in geschrifte, geknoei met belastingaangiften en het leiden van een criminele organisatie. Van D.V. exploiteerde jarenlang een illegaal gokhuis, indertijd het grootste in Nederland, en organi seerde de illegale stadslotto. Het zwart-geldcircuit eromheen had een omvang van 30 a 40 miljoen gul den op jaarbasis, waardoor de fiscus miljoenen aan belasting en premie misliep. De fiscus heeft een aanslag van acht miljoen gestuurd, waar mee in het vonnis rekening is ge houden. "Hij heeft met volstrekte minach- NIEUW BANKBILJET - De Ne- derlandsche Bank zal volgend jaar een nieuwe serie bankbiljetten pre senteren, ontworpen door de kun stenaar Jaap Drupsteen. Nieuw is het aanbrengen van een streepjes code. Daarmee kunnen biljetten sneller worden opgespoord na over vallen, bankkraken en losgeld. Drupsteen heeft voor de motie ven onder meer gekozen voor een vis, een tulp en een doolhof. ting voor geldende rechtsregels en met gebruikmaking van de relatie ve machteloosheid van justitie op grote schaal de wet overtreden en aan deze vorm van criminaliteit zeer veel geld verdiend", vond de rech ter. De rechter was overigens ver baasd over de lankmoedige hou ding van 'bepaalde overheidinstel- lingen'. mogelijke opgave. Het blusmate- rieel was onvoldoende om de brand te blussen. De lengte van de hoogwerkers reikte niet tot de vuurhaard, die op 60 meter lag. De brandweer moest zich daardoor beperken tot het nathouden van de nabijgelegen percelen. In de buurt van de nieuwe verkeersto ren geparkeerde auto's werden zwaar beschadigd door neerstor tend en brandend bouwmateriaal. Via een trap konden vier bouw vakkers, die er aan het werk wa ren, zich ternauwernood uit de voeten maken. De lift in de toren was al uitgevallen. De machinist van een hijskraan moest ook in al lerijl zijn cabineverlaten. Per soonlijke ongelukken hebben zich niet voorgedaan. Het verkeer rond de luchthaven Schiphol raakte danig in de war. Een kwartier na het uitbreken van de brand besloot de politie van Haarlemmermeer om de afrit Schiphol-Centrum van de A4 (Den Haag-Amsterdam) af te slui ten. Het verkeer werd omgeleid via Schiphol-Oost. De krant voor uw eigen-stuk van Nederland, oók bij u in de bus! Kies voor een abonnement en u krijgt dit dagblad de eerste 2 weken gratis in de bus! f] per maand* 24.45 per kwartaal 72.40 I-] per halfjaar 144.80 per jaar 275.70 alleen via automatische betaling) s.v.p. uw voorkeur aankruisen Naam: Adres: Pc/Wnpl.: Tel.: (i.v.m. bezorging) Opsturen naar: Antwoordnummer 10050, 2300 VB Leiden

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 1