Munriik 1 en Meren wijk op goede spoor Mancini houdt Agassi van eerste plaats Rome Graf onstuitbaar Eerste punt voor tennissers Dekker Tennisbond kan geen verzekeraar meer vinden PAGINA 16 SPORT MAANDAG 22 MEI 1989 ROME (AFP) - Andre Agassi, de 'koning van Ede' heeft in de eindstrijd van Rome moeten ervaren, dat hij niet als enige van de jongere generatie uitstekend op gravel uit de voeten komt. Alberto Man cini, vorig jaar nog te zien op de tennisbanen van Casino in Noordwijk en één dag twintig en één jaar ouder dan Agassi, won na meer dan drie uur spelen de finale in vijf sets: 6-3, 4-6, 2-6, 7-6, 6-1. De Argentijnse topspinspecialist mag bij het grote publiek nog niet zo bekend zijn; in het tenniswereld- je is hij een naam," sinds hij eind april in de finale van Monte Carlo bewees over een groter uithou dingsvermogen te beschikken dan Boris Becker. Die toernooizege deed hem stijgen naar de 25ste plaats op de wereldranglijst, nog al tijd twintig plaatsen achter Agassi. De Amerikaan was de uitgespro ken lieveling van het publiek, maar zaterdag had het jonge Spaanse ta lent Sergio Bruguera hem al van zijn bijna goddelijke status afgehol pen. De 18-jarige Spanjaard, die Conners klopte en vervolgens een einde maakte aan de verrassende doorkomst van Mark Koevermans, was aanvankelijk sterk geïmpo neerd. Maar na een verloren eerste set en een achterstand van 0-3 in de tweede knokte hij met zoveel verve terug, dat Agassi slechts met grote moeite in twee sets ontsnapte. „Je kunt absoluut niet zien, waar hij de ballen slaat", was het compliment van Agassi voor de jonge Span jaard. Mancini had eveneens van doen met een Spanjaard: Jordi Arrese; de nummer zeventig van de wereld ranglijst. Bij die gelegenheid viel al te zien, dat de Argentijn op zijn best was in eindeloze baseline-rallies. „Genoeg', riep een fan, toen er geen einde leek te komen aan het mono- tome heen-en-weer-getik. Met de fles champagne, die hij voor zijn veijaardag kreeg, besproeide hij de droge baan. Het feestje diende een dag te worden uitgesteld; tot na de finale. De eerste set van de eindstrijd zet te de toon: twee spelers, die weiger den naar het net te komen en ach terin talrijke fouten begingen. Vooral bij de service-return. Een doorbraak in de vijfde game gaf Mancini de eerste set (6-4), de twee de en derde werden gedomineerd door Agassi. Weer een doorbraak in de vijfde game besliste de tweede set (4-6), terwijl er in de derde zelfs twee voorkwamen (2-6). De fore hand van de Argentijn leek rijp om gesloopt te worden. Bij 3-5 in de vierde was het bijna zover. Agassi kreeg matchpoint, maar Mancini redde zich. Het werd 5-5 en 6-6. De tiebreak bracht de ommekeer. Na 2- 0 kon Agassi ineens geen bal meer inhouden. Hij verloor het beslissen de spel met 7-2 en gaf vervolgens meteen zijn service af. In 27 minu ten trok Mancini de beslissende set met 6-1 naar zich toe. „Mijn mooiste overwinning", zoals hij het noemde. Twee gingen eraan vooraf: Monte Carlo en vorig jaar Bologna. Na Gabriela Sabatini (links) en Steffi Graf maken in West-Berlijn een punt duidelijk. Monte Carlo en Rome wordt de Ar gentijn als een gevaarlijke ouitsider beschouwd voor de open Franse kampioenschappen, die over een week beginnen. PARIJS (ANP) Tennissers blij ken dure klanten voor de verzeke ring. Het gevaar van langdurige blessures is zo groot, dat de ten- nisvakbond (ATP) geen verzeke ringsmaatschappij meer bereid heeft gevonden het medisch risi co te dragen. Dit ondanks het feit, dat de ATP dertig maatschappij en had aangeschreven. De huidige ziektekosten verze keraar heeft het contract opge zegd, nadat was gebleken dat de uitgaven het dubbele bedroegen van de premies. Een proftennis- ser betaalde op jaar-basis ruim 3000 gulden. De ATP wil best een hogere premie bekostigen, maar zelfs dat heeft niet geleid tot enige belangstelling bij de verzeke ringsmaatschappijen. Vooral de claims van degenen, die wegens lichamelijke problemen vroegtij dig hun tennis-carriere hebben moeten opgeven, zijn uitzonder lijk hoog. De ATP wil door een scheiding aan te brengen tussen actieve en niet(meer)-actieve tennissers het 'pakket' aantrekkelijker maken voor de verzekeraars. WEST-BERLIJN (DPA) - Steffi Graf heeft met machtsvertoon de open Westberlijnse tennistitel be houden. De Westduitse versloeg gisteren in de eindstrijd de Argen tijnse Gabriela Sabatini in twee sets. Graf, die eerder dit jaar het achttiende duel tegen haar concur rente verloor, liet in West-Berlijn weinig over van de aspiraties van Sabatini. Met 6-3 en 6-1 behaalde Graf niet alleen haar zestiende overwinning op de Zuidamerikaanse, maar be wees zij andermaal dat een zware verkoudheid haar vorm niet had aangetast. Zij beëindigde alle wed strijden in twee sets. Zaterdag nog werd in de halve finale door Graf met 6-2, 6-0 afgerekend met de Ca nadese Helen Kelesi. De winst le verde haar ruim 120.000 gulden op. Het was de vierde keer dat Graf in West-Berlijn zegevierde. Brenda Schultz slaagde er zater dag met haar Hongaarse partner Andrea Temesvari niet in de finale van het dubbelspel te bereiken. In de halve eindstrijd verloor het duo met 3-6, 2-6 van het sterke Australi sche koppel Elizabeth Smylie/Jani- ne Thompson. LEIDEN Unicum heeft zich na de 5-3 zege op GTR/NIP op een tweede postitie genesteld. De kop loper in de hoofdklasse, Popeye Goldstar 3, is door een overtuigende 8-0 winst op De Metselaars verder uitgelopen en heeft nu zes punten voorsprong op Unicum. De Leidse formatie treed in het laatste week einde van de competitie aan tegen Popeye, maar mag niet teveel pun ten meer verliezen om nog kansen op de titel te behouden. De enkelspelen verliepen giste ren op spectaculaire wijze. Liza O'Neill mocht als eerste het strijd perk betreden en vond Mara Eyken- boom tegenover zich. De Australi sche had duidelijk enige tijd nodig om haar ritme te vinden. Eyken- boom pakte de eerste set met 6-3 en verwierf in de tweede spelreeks een 4-3, 40-0 voorsprong. O'Neill vond tijdig het juiste antwoord en scoor de drie games op rij. In de beslissen de set bleken de speelsters ook zeer aan elkaar gewaagd en de tie-break moest uitkomst brengen. O'Neill had de zenuwen het beste in be dwang en zegevierde met 3-6,6-4 en 7-6. De score in de partij van Claie We- gink tegen Janou Savelkoul kreeg eenzelfde vreemd verloop. De speelster van Unicum verloor de tie-break van de eerste set en keek bij een 6-5 achterstand in de tweede spelreeks tegen match-point aan. Met een koelbloedigde drop-shot maakte Wegink dat wedstrijdpunt ongedaan en stoomde vervolgens door naar de winst: 6-7, 7-6, 6-0. De Leidse mannen waren giste ren beduidend minder succesvol. Joost Winnink vocht zich tegen Ar- mand Custers in de tweede set nog knap terug. Winnink haalde een 5-1 achterstand op tot 5-5, maar kon de nederlaag toch niet afwentelen: 4-6, 6-7. Chris Vermeeren creëerde zich tegen Stephan Koch een riante uit gangspositie. De Unicummer haal de de eerste set met 6-4 binnen en bouwde in de tweede spelreeks 4-1 voorsprong op. Koch beschikte uiteindelijk toch over de langste adem (4-6, 6-4, 6-1). Het vrouwendubbel werd met twee maal 6-4 in voordeel van O'N eill en Wegink beslist. Door verlies in het mannendubbel kwam GTR/NIP echter opnieuw langszij. In de beide gemengddubbelspelen haalde Unicum alsnog de ning binnen. Zowel het duo Winnin- k/O'Neill als Vermeeren en Wegink bleven in twee sets aan de postieve kant van de score. Dekker haalde het eerste punt van de competitie binnen. „Het is wel leuk hoor, maar wat word je er verder mou wijzer van", relativeer de Michael van den Berg na de 7-1 nederlaag van Dekker tegen Bos- heim. „Dat je die nul kwijt bent, is in ieder geval wel aardig". Van den Berg was samen met Freek Tanis verantwoordelijk voor het wegwer ken van die hatelijke nul. De War- mondse mannen wonnen hun dub belspel met 6-4 en 6-2. Freek Tanis had ook in zijn enkel spel een kleine kans op een zege. Tegen Joren Dankaart wist Tanis beslag te leggen op een set, de zege ging echter aan zijn neus voorbij: 1- „6, 6-4, 0-6. Van den Berg speelde te gen Wim Groeneveld een sterke tweede set. Na 3-6 verlies van de eerste spelreeks kon de Dekker speler in het vervolg van de strijd aardig bijbenen. Groeneveld bleek op de beslissende momenten toch de sterkste en won met 3-6 en 5-7. Astrid Bouw en Madelijn Damen waren nog niet in staat om eveneens een winstgevend steentje bij te dra gen. Bouw verloor haar enkelspel van Digna Ketelaar met 2-6 en 0-6 en Damen ging tegen Colette Sely met 3-6 en 4-6 ten onder. In het vrouwen- dubbel en de beide gemengddub belspelen liet Bosheim zich niet meer tot een misstap verleiden. Michael van den Berg (foto) zorgde samen met Freek Tanis gisteren voor het eerste punt van Dekker. (foto Loek Zuyderduin) Rik Smits mag niet meespelen VOORBURG (ANP) - De voor de Indiana Pacers spelende topspeler Rik Smits zal niet voor Oranje actief kunnen zijn tijdens de Europese ti telstrijd, die van 20 tot en met 25 ju ni in Zagreb wordt gehouden. De overkoepelende NBA heeft geen toestemming gegeven aan in de Verenigde Staten spelende buiten landers om voor hun nationale ploeg uit te komen. Het Nederlandse basketbalteam heeft gisteren in sporthal De Vlie germolen een oefenwedstrijd tegen Rider College uit de Verenigde Sta ten met 116-76 gewonnen. Bij de rust was de stand 47-43 voor Neder land, dat pas aan het slot van de eer ste helft op toeren kwam. Na zestien minuten stond Nederland met 28-39 achter, na negentien minuten was het 42-43. In de tweede helft liep Oranje, dat vanavond in Amstelveen dezelfde tegenstander treft, steeds verder uit, vooral door toedoen van Jos Kuipers en Tico Cooper, die negen tien punten scoorden. Voor Nederland scoorden: Kui pers en Cooper 19, De Jager 18, Te Velde 13, Bottse en Vrind 11, Dam 10, Van Rootselaar 7, Van Poelgeest 6 en Kales 2. Topscorers bij Rider College: Zaleski (16) en Carothers (15). In de voorwedstrijd demonstreer den de Leidse en Alphense basket ballers tegen de kersverese eredivi- sionist Voorburg nog eens de moge lijkheden wanneer de krachten in de regio daadwerkelijk gebundeld worden. Zonder de afzeggers Daan van Egmond, Raymond Lagrand, Erik Paul van Weeren en Steve Deul, maar met Sjors Haverkamp en een goed spelende Marcel Huy- bens (28) kwamen de 'Lubabasket- ballers' uiteindelijk één punt tekort tegen Voorburg: 85-84 (35-40). T afeltemiistitel bij De Veluwe APELDOORN (ANP) - De Veluwe uit Apeldoorn is zaterdagavond in Hilversum nationaal kampioen ta feltennis bij de mannen geworden door een overwinning van 10-8 op TT Amsterdam. De winstpartijen voor De Veluwe kwamen op naam van Henk van Spanje (3), Ron van Spanje (3), Angenent (2), Jaap van Spanje (1) en het dubbel Henk en Ron van Spanje. Voor TT scoorden Andrew (3), Van Haren (2), Bouten (2) en het dubbel Andrew/Bouten. Het was vier jaar geleden, dat De Veluwe voor het laatst kampioen was. Vorig jaar en in 1987 was L. en T. uit Eindhoven het sterkst. Die club viel echter uiteen nadat de sponsor afhaakte. Beslissingsduel Rohda en OA DEN HAAG (ANP) - Een beslis singswedstrijd moet uitmaken wie zich kampioen in de hoofdklasse B van de korfbalcompetitie mag noe men. Rohda en Oost Arnhem ein digden, door beide gisteren hun laatste wedstrijd te winnen, gelijk. Rohda versloeg Drachten, Oost Arnhem was thuis te sterk voor Blauw Wit. Het beslissingsduel wordt 27 mei op het veld van Soesterkwartier in Amersfoort gespeeld. De winnaar van dat duel speelt dan tegen de kampioen uit de hoofdklasse A, PKC. De ploeg die het eerste twee keer wint, mag zich Nederlands kampioen r Onverwacht golf-succes van Ruud Bos MONTICELLO (RTR) - Ruud Bos heeft een voor Nederlandse begrippen ongekende prestatie geleverd door in het toernooi om de open Italiaanse golftitel in Monticello op de gedeelde zestiende plaats te eindigen. De 25-jarige Hilversummer, die on langs ook goed presteerde op de Belgische titelstrijd, kwam tot een totaal van 282 slagen. Dat was slechts negen slagen meer dan de Ierse winnaar Ronan Rafferty. Bos, die een invitatie had ge kregen, liep gisteren een voor treffelijke laatste ronde. Hij kwam uit op 68 slagen en moest van de spelers in de top tien in die ronde alleen Rafferty (65) en de Nieuwzeelander Nobilo (67) voor zich dulden. Bos had drie slagen minder nodig over de laatste achttien holes dan de vermaarde Spaanse prof Severi- ano Ballesteros, die gedeeld zes de werd met 279 slagen. Bal lesteros was als nummer één op de wereldranglijst veruit favo riet in Monticello. LEIDEN De tenniscom- petitie is ondertussen in een beslissend stadium beland. De Munnik 1 en De Meren- wijk lijken regelrecht op het kampioenschap af te steve nen. De Leiderdorpers won nen gisteren met 8-0 van Fes- tina en de Leidse formatie won even overtuigend (8-0) van Hambaken. „Toen we er heen gingen, hadden we verlies ingecalculeerd, maar achteraf had er misschien toch wel meer ingezeten", besefte coach Har ry Verdegaal na het 5-3 verlies van Hillegom tegen ELTV 3. De regio nale vertegenwoordiger in de Over gangsklasse A had de mogelijkheid de koploper de voet dwars te zetten. Marcel Vink deed er ook alles aan om dat te bewerkstelligen. Met zijn drie winstpartijen blijft Vink nog steeds ongeslagen in deze competi tie. Helaas voor de Hillegommers konden er niet meer punten aan het totaal worden toegevoegd. Cindy Berkhout had in haar enkelspel nog de beste kansen. Na een sterke ope ningsset zakte Berkhout in de twee de en derde spelreeks echter terug (6-2, 3-6, 1-6). Unicum 2 kwam tegen Juliana 1 niet verder dan een 4-4 gelijkspel. De Leidenaars kwamen sterk uit'de startblokken. Martijn Krans, Janine Jünger en Marceline Spaan wonnen hun enkelspel. Met de nederlaag van Wijnand Nuyts werd de inhaal race van Juliana ingezet. Het vrouwendubbel van Jünger en Spaan ging eveneens verloren en Unicum zag de opponent angstval lig dichterbij komen. Krans en Nuyts gaven hun team nog een duwtje in de goede richting. Het mannendubbel werd, ondanks een match-point tegen, in winst omge zet. Juliana kwam door twee maal een drie set-winst .in de gemengd- dubbels alsnog langszij. Overgangsklasse B „Het ging heel gladjes", conclu deerde coach Henk Jansen tevre den na de 8-0 winst van De Munnik tegen Festina 3. Bionda Zonderop en Kees-Jan Schuilenburg spanden de kroon in de overtuigende triomf tocht van de Leiderdorpers. Zowel Zonderop als Schuilenburg behoef den in hun enkelspel geen enkele game af te staan. In totaal slaagde Festina er niet in op één set beslag te leggen. „Als we kampioen wor den, krijgen we volgend jaar hope lijk meer tegenstand", zo blikte Jan sen alvast vooruit. „Het is nu zaak om iedere wedstrijd gemotiveerd te blijven". Dat lijkt met het kam pioenschap voor handen geen moeilijke opgave. De Merenwijk heeft het volgen de obstakel op weg naar het kam pioenschap met succes genomen. Hambaken werd met lege handen naar huis teruggestuurd: 8-0. Het zag er bij aanvang niet zo rooskleu rig uit. Hans Tönjann moest eerst een match-point tegen wegwerken alvorens de zege in drie sets op te kunnen strijken (5-7, 7-6, 6-4). Nata lie van der Voort gaf eveneens de eerste spelreeks uit handen, maar kwam vervolgens niet meer in ge vaar (5-7, 6-2,6-2). Pascal Jongmans en Herman van der Capellen zege vierden in twee sets. Alle dubbel spelen werden ook in twee sets in winst omgezet en Hambaken wist zich kansloos verslagen. Nieuw-Vennep ging in de streek- derby tegen De Munnik 2 met 2-6 ten onder. Marcel van Rijn zorgde voor het enige punt van de thuis club na de enkelspelen. Thomas Koemans, Monique Langelaan en de succesvolle invalster Jacqueline Paauw bezorgden de Leiderdorpers een 3-1 voorsprong. Rosemarie Ver degaal en Marijke Outshoorn zorg den in het vrouwendubbel voor de tweede zege van Nieuw-Vennep. De overige drie dubbelspelen werden in het voordeel van De Munnik be slist. Overtuigend Casino boekte een overtuigende winst op Victoria 4: 8-0. „De Mun nik en Casino zijn veruit de sterk- sten in deze poule", wist René van der Wilk. Helaas voor de Noordwij- kers lijkt na de nederlaag tegen De Munnik 1 een tweede plaats het hoogst haalbare. Victoria gaf het vrouwendubbel en de tweede mix zonder tegenslag uit handen en be haalde ook in de andere partijen geen setwinst. OLTC legde tegen Shaile in de enkelspelen de basis voor de over winning: 6-2. Marco Visser, Jasper van Marwijk en Nancy Thoole zet ten de tegenstander op een 3-1 ach terstand. Het mannendubbel van Marcel Gerritsen en Jasper van Marwijk ging weliswaar nog verlo ren, maar het vrouwendubbel en de beide gemengddubbelspelen wer den in winst omgezet. De Leidse Hout leed een krappe nederlaag tegen Gendt: 3-5. De bei de gemengddubbelspelen deden de balans definitief in het nadeel van het Leidse viertal uitslaan. Henny Fehling en Waldo Jansen hielden de Leidse Hout in de race na de enkel spelen. Jansen zorgde aan de zijde van Anne-Jan van der Meer ook voor winst in het mannendubbel. In de overige drie dubbelspelen bleek Gendt de sterkste en trok dus de to taalzege met 3-5 naar zich toe. De Boekhorst kwam tegen Oran je TC netaan te kort: 5-3. Onno van Paridon zette een knappe prestatie neer door oud-Davis Cup-speler Frits Schmitz met overtuigende cij fers te verslaan: 6-2, 6-0. Van Parid on kon nog een zege op zijn conto bijschrijven. Het mannendubbel met Pieter van Meel werd na een spectaculaire eerste set, 6-1 achter in de tie-break, met 7-6 en 6-3 in de wacht gesleept. Margot van den Haak zorgde door een overwinning in het enkelspel voor het derde punt. Redding „We proberen nog zoveel mogelijk punten te halen, maar ik denk niet dat we het nog redden", schat Fred van Trigt de kansen op handhaving van Hillegom 2 in. De Hillegom mers behaalden tegen Thor welis waar een 4-4 gelijkspel, maar ook voor Thor lijkt degradatie welhaast onafwendbaar. Dekker weert zich na de 6-2 zége op Suthwalda nog steeds in de strijd om de tweede plaats. Erik Snellen berg slaagde er als enige niet in om zijn enkelspel in winst om te zetten. De tweede nederlaag kwam op naam van Natalie van Lint en Erik Bakker, die hun gemengde optre den niet met succes konden afslui ten. Een blessure van Wil den Hollan der maakte Unicum 3 vooraf al fei telijk kansloos. Waddinxveen 1 kon starten met een 3-0 voorsprong en voegde daar nog twee punten aan toe. Mirjam Siemerink won als eni ge haar enkelspel. Door zeges in het mannendubbel van Maarten Kal lenberg en Coen van Bemmel en de mix van Miijam Siemerink en Maarten Veeger bleef de schade nog alleszins binnen de perken. Tweede klasse Metselaars 6 was in geen enkel op zicht in staat Zee en Duin te stuiten in haar opmars naar het kampioen schap: 8-0. In totaal kregen de Kat- wijkers slechts 23 games tegen. De winst was dus allerminst geflat teerd en Zee en Duin heeft onder tussen ruim afstand genomen van de overige ploegen. De mannen van Roomburg ble ken opnieuw van doorslaggevend belang in de wedstrijd tegen WOC: 5-3. Joost van Leeuwen en Bub van der Zee wonnen hun enkelspelen. Lonneke en Lisette van der Mey konden het goede voorbeeld niet overnemen en de stand was in even wicht na de enkelspelen. Van Leeu wen won in combinatie met Rob van Marwijk eveneens het mannen dubbel, maar WOC kwam door een zege in het vrouwendubbel weer op gelijke hoogte. In de beide ge mengddubbelspelen bleven de Lei denaars overeind en de totaalzege was een feit: 5-3. „De heren hadden vandaag echt een off-day", erkende Onno Wempe van Lisse na de puntendeling tegen Brederode 2. Elly Reeuwijk scoorde gisteren honderd percent en hield daarmee haar team enigszins op het rechte spoor. De 4-2 achterstand werd door zeges in de beide ge mengddubbelspelen alsnog onge daan gemaakt en Lisse mocht ach teraf niet ontevreden zijn met het 4- 4 gelijke spel. Forescate kon tegen De Munnik 4 de 3-1 voorsprong na de enkelspe len niet omzetten in een totaalover winning. Marco Stals was niet opge wassen tegen 'hard-hitter' Hans van Bijsterveld (2-6, 6-7). Gert-Jan Eg- berink, Natasja van Schaik en Mo nique Gijben hielden zich staande tegen respectievelijk John van Overloop, Joan Zonnevylle en Josje van der Hoeve. „Onze dubbels zijn duidelijk zwakker", zo legde Stals de vinger op de zwakke plek van Forescate. Stals vormde in het ge- mengddubbel met Natasja van Schaik zelf de uitzondering op de regel. KLTV klopte pas in een laat stadi um De Merenwijk 2: 3-5. Loek Ver hees en Mariëlle van der Plas won nen hun enkelspel. Van der Plas was gisteren sowieso goed op dreef en zorgde voor drie winstpunten. Petra Guyt en Loek Verhees zorg den in de mix voor het beslissende puntje. Sassenheim moest genoegen ne men met een puntendeling tegen Hillegom 5: 4-4. Roy Moerman en Astrid Leythen wonnen hun enkel spelen, maar Jelle Rinzema en Leontien van Laarhoven konden die prestatie niet evenaren. Na het mannen- en vrouwendubbelspel zag het er somber uit voor Sassen heim. In de gemengde optredens wist de formatie uit de Bollenstreek echter nog twee zeges te behalen. HTC moest het hoofd buigen voor Unicum 5: 2-6. Titia Rovers was verantwoordelijk voor beide winstpunten. In het enkelspel hield Rovers het hood koel en in het vrou wendubbel met Karin Reewijk bleef Rovers eveneens aan de postieve kant van de score. Marcel de Bakker, stand-in voor Richard Zevenhoven, kende geen gelukkige invalsbeurt. De Bakker zag zich door een spierscheuring genood zaakt het gemengddubbel te sta ken. Zoeterwoude dwong, ondanks afwezigheid van Harold van Offe ren, Thor RW 7 tot éen 4-4 gelijk spel. Gert-Jan Anker slaagder er aardig in de voortrekkersrol over te nemen en won zowel zijn single als het gemengddubbel met Tine van Velzen. Van Velzen en Florike Wes terhof sloten hun enkelspelen ook winnend af, maar de 3-1 voorsprong bleek niet voldoende voor de totaal- Z66e' JETSKE GOUDSMIT

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 16