srosrrv ssm UVS kan weer een beetje lachen 'De eredivisie is ander hoofdstuk' Ook Lugdunum duikt in Leidse poel van ellende Menken van Grieken Winst op Katwijk in finale Leidsch Dagblad-Cup MAANDAG 22 ME11989 PAGINA 13 BIJLAGE LEIDSCH DAGBLAD Vrees voor rellen na promotie Den Haag DEN HAAG (GPD) - De sportieve prestatie van FC Den Haag werd onmiddellijk nadat de promotie naar de eredivisie een feit was geworden naar de achtergrond gedrukt door de vrees voor supportersrellen in het volgend seizoen. Het was pijnlijk voor de voetballers en de trainersstaf dat - na de 6-0-overwinning op Hera cles en het puntverlies van Excelsior - niet de vreugde over de snelle terugkeer, maar de zorg om de beteugeling van de fans cen traal stond. De wraakactie met een autobom van het beveiligingsbedrijf Toetan- chamon en de rellen vorige week in Schiedam daargelaten, hebben zich in de nog lopende competitie geen ernstige ongeregeldheden voorge daan met Haagse fans. Dat de club zelden tegen een nederlaag opliep en de meeste goals scoorde in het betaalde voetbal, had daar alles mee te maken. Maar gevreesd wordt dat het eredivisie-verhaal weer heel an ders wordt. Door het verdwijnen van PEC Zwolle, FC VW en Veendam, clubs met een relatief rustige aanhang, en de komst van (met Vitesse) risico- club FC Den Haag, neemt de kans op gewelddadigheden toe. In hoe verre de gisteren geslaakte spreek koren 'joden we komen' een vinger wijzing is, moet worden afgewacht Vast staat in elk geval dat de con frontaties met Ajax en Feyenoord en in mindere mate de andere vere nigingen met beruchte 'sides', de grootste zorg heeft van de lokale ge meentebesturen. Wethouder Jack Verduyn Lunel van sportzaken vond het een beetje ongepast om tij dens de festiviteiten rond de pro motie te praten over het in toom houden van de supporters die zich gisteren overigens probleemloos in bedwang lieten houden. „Maar ik besef dat we daar niet van Ajax/red.) bijna niets meer is ge beurd. Natuurlijk heeft dat alles te maken met het feit dat de club dit jaar in de eerste divisie speelde. Ik geloof dat Den Haag goed is voorbe reid op de eredivisie. Als iedereen zich aan de afspraken houdt, zullen zich geen problemen voordoen". De zogeheten supporterscoaches gaan een belangrijke rol spelen in de begeleiding van het meest fana tieke deel van de aanhang, de fans uit het vak Midden-Noord. Naar En gels voorbeeld, waar sommige clubs 'stewards' in huis hebben, is FC Den Haag op zoek naar voetbal- het komende seizoen jeugdt liefhebbers van onbesproken ge drag. Zij zullen met name bij uit wedstrijden moeten zorgen voor de controle van de eigen fans. De begeleiders worden vooraf grondig geïnstrueerd en kunnen re kenen op een onkostenvergoeding. Inmiddels zijn er tien geselecteerd. De kosten van het project, uniek in Nederland, komen voor rekening vap het ministerie van WVC. De be geleiders zullen ook moeten voor komen dat de fans uit protest tegen de voetbalpas andere wedstrijden dan van hun eigen club zullen gaan bezoeken. „Dat kan best eens een probleem -worden. Van controle kan dan bijna geen sprake zijn", beseft Verduyn Arnold Mühren en Rob Witschge (r) speelden gisteren voor het laatst voor Ajax. Mühren wordt met ingang van De Meer. Witschge verhuist naar het Franse Saint Etienne. uoto anp) Lunel. „Toch heb ik vertrouwen i heen kunnen. De wedstrijden in de dit experiment. Er gebeurt in elk ge- eredivisie gaan een heel ander val iets. We weten dat er door de hoofdstuk vormen", weet hij. „We KNVB heel scherp op de club wordt moeten niet vergeten dat er sinds gelet. Toch denk ik dat we er klaar die gedenkwaardige 1 maart 1987 (de vechtpartijen met supporters MECHELEN (ANP) - Ruud Krol wordt de nieuwe trainer van KV Mechelen. Hij volgt bij de kam pioen van België Aad de Mos op, die er ruim drie jaar actief is ge weest. De oud-Ajacied, met 83 in terlandwedstrijden recordhouder van Nederland, was niet eerder als oefenmeester actief. De Mos vertrekt naar een andere Belgi sche topclub, Anderlecht. Krol, die als speler ondermeer uitkwam voor Ajax, Napoli en Cannes, was bij KV Mechelen niet de eerste kandidaat. Voorzit ter Cordier benaderde de Roe meen Lucescu, en zette daarna zijn zinnen op PSV-trainer Guus Hiddink. De laatste bleek finan cieel haalbaar, maar kreeg van de Nederlandse kampioen geen toe stemming oncler zijn nog lopende contract uit te komen. Cordier sprak na de aanstelling van Krol echter niet van een gok. „Ik zie geen verschil met bijvoor beeld Johan Cruijff of Arie Haan. Die kwamen als oefenmeester ook uit het niets en konden zich onmiddellijk op niveau handha ven. Ik verwacht dat Krol dat ook kan." Krol wacht de moeilijke taak De Mos op te volgen, die van de club uit de provincie een topfor- matie maakte. De Hagenaar won met KV Mechelen de Belgische beker, de Europa Cup II, de Su per Cup en uiteindelijk de titel. Hij neemt met ruzie afscheid van de ploeg met de Nederlandse spe lers Bosman, Rutjes, Koeman. Hofkens en Den Boer. Met voor zitter Cordier is hij nauwelijks nog „on speaking terms." „De Mos heeft veel bereikt", zei Krol, die gisteren het contract te kende. „Het zal lastig worden hem op te volgen. Hij heeft hier iets neergezet, het is aan mij dat uit te bouwen. Hoe? Het is nog te vroeg om daar uitspraken over te doen. In heb nog geen inzicht in de mogelijkheden van KV Mechelen. Het uitgangspunt is in elk geval de huidige prolongeren." VOORBURG - Voetballend Leiden blijft dit seizoen niets bespaard. Na de duikeling van UVS uit de hoofdklasse, de (papieren) degradatie van LDWS uit de derde klasse, de buitelingen van Unitas en VTL richting afdeling liet giste ren Lugdunum zich zakken in de tot de rand toe gevulde poel van ellende. In de beslissingswedstrijd tegen Spartaan '20 op het veld van hoofdklasser Wilhelmus gaf de Leidse ploeg een perfecte demonstratie weg van machteloosheid, hoewel de uitslag (2-1) anders doet vermoeden. De realiteit was dat de Rotterdamse tegenstander op de eerste tien mi nuten na geen kind had aan het verzwakte Lugdunum (na Harm de Vos legde de KNVB Robert de Roo een speelver bod op) en zodoende terecht de degradatiedans ontsprong. Feest in Rotterdam, droefenis in De ken tegen voormalig hoofdklasser Kikkerpolder. Met name oefen- Spartaan '20 was te wijten aan het meester Hennie de Klerk was na af- ontbreken van bepalende spelers loop van de wedstrijd ontdaan door als Robert de Roo en Harm de Vos. de voor Lugdunum desastreuze Beiden hebben dit seizoen voor een ontwikkelingen. "Degraderen met belangrijk deel het gezicht van bijvoorbeeld zes punten is nog tot Lugdunum bepaald, maar op het daar aan toe, maar op deze manier moment dat de ploeg hun het hardst de ballenbak ingaan komt hard aan. nodig had, moest het duo noodge- Normaal gesproken ben je met 27 dwongen aan de kant blijven. Ge- punten middenmoter en is er niks sjoemel met het opgeven van na- aan de hand. Nu liggen we eruit". men voor een officiële waarschu- Vreugde en verdriet lagen in dit wing in Woerden leidde uiteindelijk overgangsjaar met versterkte de- tot de (voorlopige) schorsing van gradatie dichter dan gewoonlijk bij het tweetal, elkaar. Twee wedstrijden voor het slot van de reguliere competitie had Anders gezegd: Lugdunum prees Lugudunum nog uitzicht op de ti- zichzelf uit de markt. Met een aantal tel. Het verliespunt tegen Altior (1- noodgrepen probeerde De Klerk 1) en de nederlaag tegen Voorburg voor de alles-of-niets confrontatie hadden evenwel fatale gevolgen, met Spartaan het tij nog te keren. Toegegeven, het ontbrak de Kik- Het feit dat de trainer Leo Wetselaar kers aan geluk in de cruciale fase de positie van libero toevertrouw de competitie, werkelijke oorzaak i tie moet Lugdunum uitsluitend alleen bij zichzelf te rade gaan. de de, deed bij voorbaat het ergste dedegrada- moeden. Wetselaar fungeerde tot voor gisteren als keeper van het tweede elftal. De plotseling tot Dat de formatie van Hennie de dediger omgevormde sluitpost (die Klerk gisteren geen vuist kon i VANAVOND 19.00-20.00 Sky: International Motor sport. 19.10-20.00 Ned 2: Sportpanorama. 19.40-20.10 BBC 2: Windsurfing: docu- Brussel. 21.15-21.55 Ned 3: Sport Studio. 21.45-22.00 Super: World News: met o.a. sport. 22.00-23.30 Sky: Tennis: toernooi Rome. 23.30-01.00 Sky: Boksen. morgen 12.30-17.00 Did 3: Tennis: World Team Cup in Dusseldorf. Van Orssagen onderscheiden als beste speler LEIDEN - Arthur van Orssa gen werd zaterdag uitgeroepen tot de beste spelers van de LD- Cupfinale. De rechtsback van UVS, die de talentvolle links buiten van Katwijk (Jeffrey Ta- lan) uit de wedstrijd speelde, kreeg een trofee in handen ge drukt vanwege die prestatie. Het was de eerste keer dat er een 'man van de wedstrijd' werd ge kozen in de LD-Cupfinale. Als voorzitter van de LD-Cup- commissie wees Gé van Strien de clubs na afloop nog eens op hun morele verplichting om het eerste elftal af te vaardigen in de strijd om de LD-Cup. Dit jaar hadden opnieuw enkele clubs gezondigd tegen die regel. "Het heet dan dat de clubs meer be langen hebben dan de LD-Cup. Maar de spelers die moeten wor den gespaard, staan bij wijze van spreken wel diezelfde avond een zaalvoetbalwedstrijd af te werken", aldus Van Strien. Van Strien en na hem UVS- voorzitter Bart van Leeuwen waren vol lof over voetbalvere niging Oegstgeest die de eindstrijd van het toernooi op vlekkeloze wijze had georgani seerd. Oegstgeest-praeses Jan van Vuren zei het graag gedaan te hebben. "Al wisten we niet dat er zoveel op ons af zou ko men bij de finale van dit toer- OEGSTGEEST - Op de Leidsch Dagblad Cup staat voor het eerst in de geschiedenis ook de naam van een Leidse club gegraveeerd. UVS maakte zaterdag een einde aan de gewoonte om de trofee te vergeven aan een club buiten de stad. De Leidenaars stopten tevens de jarenlange hegemo nie van de zaterdagclubs in dit bekertoernooi. Katwijk moest lijdzaam toezien hoe alle LD-Cup-tradities over boord gingen op sportpark De Voscuyl en UVS kon na de 2- 1 winst sinds lange tijd weer eens lachen. De verovering van de Cup had den. Kees Guyt is meestal de pion UVS behalve de bekende pleister die de Katwijkse daden inleidt, op de wonde ook iets van een pro testactie. Na de degradatie naar de eerste klasse wilden de blauwwit- ten op de valreep nog wel even de monstreren dat er wel degelijk een hoofdklasser huist in de Kikkerpol der. De ploeg was door een handvol afwezigen gehavend, i de blonde verdediger kreeg nauwelijks vat op de partij. Om hem heen lieten vrijwel alle oranjehem den zich aftroeven. In aanvallend opzicht kregen Piet van Duyn en ta lent Jeffrey Talan - tegen de uit blinkende Arthur van Orssagen - kertijd getergd. Katwijk kreeg de rekening van die Leidse agressie ge presenteerd, maar zal er niet wak ker van hebben gelegen dat UVS voorrang kreeg op het ereschavot. Met name in de eerste helft liep het bij UVS op een manier die dit seizoen zelden te zien was. Vooral Mario Faber legde de bal keer op keer met een akelige precisie neer bij zijn teamgenoten. Aanvankelijk wisten die met de kansen nog geen raad, maar dat doelpunten niet uit konden blijven was al snel duide lijk. Nadat eerst Ronald van Delft een paar riante mogelijkheden om zeep had geholpen was het om te beginnen tweede-elftalspeler Nico van Dam die in de 22ste minuut een solo beheerst afrondde na een schit terende pass van Faber. De directe tegenstander van Van Dam (Wim Guyt) was in geen velden of wegen te bekennen. En aangezien libero Kees Guyt in de meeste gevallen vóór zijn verdediging opereert had de getructe UVS'er zowat vrije doorgang. Bijna tien minuten na de openingstreffer zette Fred Filippo na een hoekschop van Gerry Jansen zijn ploeg op 2-0. De hard en zuiver ingeschoten bal was voor keeper Teun van Duivenbode onhoudbaar. Antwoord Het staaltjes tegelij- geen poot aan de grond. Jaap Guyt ZUIVEL NATUURLIJK co-sponsor van de Leidsch Dagblad Cup. glipte nog wel eens langs zijn bewa ker, maar zijn voorzetten waren aan niemand besteed. Kort voor de pau ze zette Wim Guyt wel zijn hoofd te gen een voorzet van de rechtsbui ten. UVS-keeper Chris Hoogeweij voorkwam met een reflex de aan sluitingstreffer die Katwijk terug in de wedstrijd zou hebben gebracht. De inhaalrace van Katwijk kreeg door de gemiste kans van aanvoer der Wim Guyt pas na rust gestalte. Piet van Duyn tekende na een goe de actie van Jaap Guyt na ongeveer een kwartier in de tweede helft voor de tegentreffer. UVS gleed daarna af naar het niveau waarmee de de gradatie werd bewerkstelligd en de kansen voor de kampioensploeg van Lagendijk hoopten zich op. Dat de gelijkmaker uitbleef had te ma ken met de attente Hoogeweij en het gebrek aan overzicht bij de Kat wijkse aanvallers. Met Jaap van Duyn voor de ge blesseerde Theo Scholte en Leen Guyt voor Piet van Duyn joeg Kat wijk verbeten naar in elk geval een verlenging. Laatstgenoemde inval ler kreeg nog een beste kans, maar schoot de bal hoog over. In de slotseconden had Marco van der Plas na een mooie pass van Jaap Guyt en een teruggelegde bal van Talan de allerlaatste kans. De blon- paar Leidse voetbal- de stoomwals op het Katwijkse de kustbewoners middenveld schoot echter op de lin- voorlopig geen antwoord op had- kervoet van de uitgevallen Hoog- eweij. Kansen Arie Lagendijk vond dat zijn ploeg de kansen had laten liggen na rust. "En voor rust hebben we het veld te breed gehouden waardoor we bij vlagen weggespeeld werden. UVS heeft natuurlijk een hoop techniek in huis. Na rust zijn we wat meer gaan knijpen, maar we hadden de partij toen al weggegeven eigen lijk". Ruud de Groot hechtte vooraf waarde aan de Cup, al noemde hij het een 'pleistertje'. Door blessures, werkverplichtingen en spoorloze verdwijningen (Ted van Berkel is 'onvindbaar' volgens een cynische De Groot) miste hij een aantal ge vestigde namen. Naast Van Berkel waren ook Marcel Valk, Hans var. Leeuwen, Jan Hevel en Marcel Tolsma er niet bij. Gerry Jansen en Rick van Dijk begonnen, half ge blesseerd aan de wedstrijd en ston den hun plaatsen al snel af aan de jeugdspelers Wilfred Kwestro en Alex Leeflang. Het gehannes met de opstelling bij UVS had bepaald geen negatie ve invloed op het spelpeil van de blauwwitten. "In de eerste helft hebben we schitterend 'gespeeld. Met name de jeugd heeft het voor treffelijk gedaan", aldus De Groot. De ploeg kan met een hart onder de riem de voetballoze zomervakantie '"ROB VAN DER ZANDEN MILAAN (GPD) - Ruud Gullit heeft zijn officiële test voor de Eu- ropa-Cup-finale tegen Steaua Boekarest goed doorstaan. Tegen Cesena, in een wedstrijd waarin voor Milan de zuinigheid (0-0) voorop stond, kwam de Neder landse spelmaker 11 minuten na rust in het veld om 34 minuten la ter bij het eindsignaal, er weer re delijk fit en optimistisch vanaf te stappen. „Ik ben hardstikke blij", zei hij ronduit. „Als ik het vergelijk met al die eerdere keren dit seizoen toen ik na een blessure terug kwam, mag ik absoluut niet kla gen. Ik heb helemaal geen pijn ge had. Kwa balcontrole en positie spel kon ik goed meekomen. Maar conditioneel natuurlijk niet. Ik zit op 60 procent. De trainer wil me erbij hebben dus ben ik er. Vanaf het begin en hopelijk de ge hele wedstrijd", aldus de num mer '10', die een maand geleden aan zijn meniscus werd geope reerd nadat hij tijdens de Europa- Cup halve-finale tegen Real Ma drid zijn rechterknie verdraaide en zaterdag tegen Cesena 15 bal contacten had. (geschampte kopbal) richting doel ging. Milan kon toch terugzien op een geslaagde generale voor woensdag. Niet zozeer omdat Frank Rijkaard en Marco van Basten na 90 minuten plichtmatig optreden in ieder geval blessure- vrij het veld van San Siro verlie ten, maar meer omdat naast Gul lit drie andere basiskrachten klaar bleken. Linkerspits Alberi- go Evani, pal voor de terugwed strijd tegen Madrid aan zijn enkel geblesseerd geraakt, verdedigen de middenvelder Carlo Ancelotti die een spierverrekking had, en Paolo Maldini, die ook met enkel problemen zat, speelden allen de wedstrijd zonder problemen uit. Zelfs belangrijke bankzitters als Filippo Galli, die meteen knie blessure bijna het gehele seizoen heeft moeten toekijken en super- sub Pietro Paolo Virdis toonden zich klaar voor de grote strijd, die zij hoogst waarschujnlijk maxi maal alleen als de nood aan de man mocht komen voor een ge deelte zullen meemaken. zich in eerdere jaren verdienstelijk heeft gemaakt als speler) speelde overigens als een van de weinigen een goede wedstrijd. "We misten het raffinement", had De Klerk terecht geconstateerd. "De pijp was leeg. Neem een jongen als Martin van Kins. In het begin van de competitie speelde hij ver schrikkelijk goed. In de laatste wed strijden is hij onzichtbaar en dan is er niemand die zijn taak over neemt". Lugdunum hield alleen in de begin- minuten de schijn op gelijkwaardig aan Spartaan te zijn. Mohammed Ait-el-Houssi en Cees van Tongeren (de libero fungeerde nu als hangen de spits) doken in kansrijke postie voor de Rotterdamse sluitpost Ar thur Kemper op. De beste kansen waren evenwel voor Spartaan '20, een fris voetballende ploeg, die in Voorburg met volle overgave streed. Eduard Boons presenteerde zich als een ware plaaggeest voor de Lugdunum-defensie, in casu Jeroen Brussee. De Leidenaar had handen en voeten nodig om de Rot terdamse aanvaller van zich af te schudden. Na een aantal overtre dingen riep arbiter Jan Stoffelen Brussee met een officiële waarschu wing tot de orde. Het was voor de verdediger overigens geen reden zijn gedrag te veranderen. In de tweede helft solliciteerde de Lugdunummer nadrukkelijk naar rood, dat uiteindelijk niet werd ge trokken door de Lisser leidsman. Die op de valreep van de pauze de woede wekte van Spartaan, dat even daarvoor dik verdiend via de vrijgelaten Boons de leiding had ge nomen. Op slag van rust liet Michel Spierings 0-2 volgen, maar die tref fer vond geen genade in de ogen van Stoffelen. Vlak voordat Spierings zijn voet tegen de bal had gezet, had de scheidsrechter voor het einde van de eerste helft gefloten. Tot grote opluchting van Lugdunum, dat nu uitzicht op de gelijkmaker behield. De handrei king van Stoffelen inspireerde Lugdunum evenwel niet tot grootse daden. Combinaties stierven door Leids priegelwerk ver voor de Rot terdamse 'zestien' in schoonheid. Met het inzetten van Henry van der Weijden (al zes maanden gebles seerd en voor deze cruciale kracht meting opgelapt) en Bert Bakker (ten koste van Ton de Rooy en Edwin Verhoogt) probeerde De Klerk de strijd een andere wending te geven. Het leidde uiteindelijk tot niets. Twee minuten voor tijd leek Spartaan dankzij een gave treffer van uitblinker Mario Trputac op ro zen te zitten, maar de snelle aan- sluittreffer van Henry van der Weij den bracht de spanning weer terug. Toen pas schudde Lugdunum alle schroom van zich af, maar er restte te weinig tijd om een verlenging af te dwingen. "Uithuilen en opnieuw begin nen", drukte De Klerk zich nader hand clichématig uit. "Zaak is zo snel mogelijk het verloren terrein te herwinnen. Met deze spelersgroep zie ik het wel zitten. Het is dan ook te hopen dat niemand op het idee komt om bij Lugdunum te vertrek ken". Wim Eradus is in elk geval niet meer van de partij. De doelman wordt jeugdtrainer bij Docos. De spelers hadden voor de scheidende keeper een uiterst pijnlijk presentje in petto. ROB ONDERWATER

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 13