Fokker mikt op verkoop 670 F-100's Witte woede over Europa 'Actie uit schaamte over de supermarkt-cao' Kleiner vliegtuig blijkt succes Nieuwe cao voor horeca nu definitief Ruilhandel met Sovjets lokt tal van bedrijven Kabinet laat besteding geld reiskostenforfait open VANZELFSPREKENDKIESTU ROHILL AUTOTELEFOON! Premie op minimumloner ZATERDAG 20 MEI 1980 ECONOMIE AMSTERDAM (GPD) Vliegtuigfabriek Fokker verwacht dat het marktaandeel van haar toestel de Fokker 100 tussen nu en het jaar 2003 wereldwijd 40 procent gaat bedragen. Dat is meer dan Fokker tot dusverre had voorspeld; er werd steeds gesproken over een marktaandeel van ongeveer een derde. Volgens Fokker-topman E. J. Ne- derkoorn bewijst dit nieuwe cijfer dat Fokker goed heeft gehandeld door in het begin van de jaren tach tig de Fokker 100 te ontwikkelen. Destijds werd door velen .gedacht dat de luchtvaartmaatschappijen al leen maar met steeds grotere vlieg tuigen zouden gaan vliegen. Volgen Fokker zouden de maatschappijen daarnaast kleinere vliegtuigen ge bruiken om vaker kleinere aantal len passagiers te kunnen vervoeren; een voorspelling die is uitgekomen. Fokker becijfert de totale vraag aan toestellen met honderd zitplaat sen van nu tot het jaar 2003 op 1224 stuks. De vliegtuigfabrikant denkt daarvan 670 vliegtuigen te kunnen leveren; oftewel 40 procent. Momenteel heeft Fokker 187 be stellingen voor de Fokker 100 bin nen. alsmede 175 opties. Waarne mend president-directeur R. J. van Duinen zei te verwachten dat Swis sair haar opties op zes Fokker 100's binnenkort omzet in definitieve or ders. Nieuwe orders kon Fokker gisteren bij een toelichting op het jaarverslag niet melden. Dit jaar worden 23 Fokker 100's geproduceerd. Dat is iets minder dan de geplande 33 toestellen. Maar volgens Van Duinen wordt iedere klant op tijd bediend. Gezien de vele orders, moet de productie van de Fokker 100 snel omhoog. De keuze tussen dit zelf te doen of met anderen is volgens Van Duinen nog niet gevallen. Maar bin nenkort wordt daarover wel een be sluit genomen. Fokker praat daar over met drie Amerikaanse bedrij- Verlenging Van Duinen maakte bekend dat er over wordt gedacht niet alleen de Fokker 50, maar eveneens de Fok ker 100 te 'verlengen'; dus uit te breiden met een aantal zitplaatsen. Of deze verlengde versies er komen, hangt sterk af van de markt. Fokker neemt pas een definitieve beslis sing over verlenging als blijkt dat klanten daar behoefte aan hebben. Een verlenging van de Fokker 50 kost al gauw honderd tot tweehon derd miljoen gulden vanwege de ve le veiligheidseisen. De orderporte feuille voor de Fokker 50 vermeldt momenteel 98 definitieve orders en 32 opties. Voor de financiering van de verlengde versies wil het con cern een beroep doen op het ont wikkelingsfonds van de overheid voor vliegtuigprojecten dat wordt beheerd door het Nationaal institut voor de Lucht- en Ruimtevaart NI- .VR. In dit fonds, dat sinds 1946 be staat, zit op het ogenblik 600 mil joen gulden. Een deel van de financiering zal Fokker voor eigen rekening moeten nemen, daarbij sluit Van Duinen een beroep op de kapitaalmarkt niet uit, al zal dat zeker nog wel een jaar duren. "De financiering is op zich geen probleem, want voor goede winstgevende projecten zijn altijd investeerders te vinden", aldus Van Duinen. De omzet van Fokker die vorig jaar 2 miljard gulden bedroeg zal dit jaar in de buurt van de 3 miljard gul den uitkomen. UTRECHT (ANP) - De nieuwe tweejarige cao voor de 130.000 werknemers in de horeca is defini tief rond. Werkgevers en bonden hebben overeenstemming bereikt over een effectieve werkweek van 38 uur. Alle gewerkte uren daarbo ven gelden als overwerk dat in blok ken van ten minste vier uur wordt gecompenseerd, zo heeft de Horec- abond FNV gisteren meegedeeld. De roostervrije dagen zijn in de nieuwe cao vervallen. De leden ver tegenwoordiging (bondsraad) van de horecabond keurde aanvanke lijk het cao-resultaat af vanwege het verruilen van de 40-urige werkweek met roostervrije dagen voor een ef fectieve werkweek van 38 uur. De werkgevers bleken alleen bereid tot herinvoering van de dagen onder ongunstiger voorwaarden. De bondsraad ging daarop alsnog ak koord met het cao-resultaat. De cao voorziet verder in twee maal 1,5 procent loonsverhoging en handhaving van de prijscompensa tie. Door verlaging van de boven wettelijke Ziektewet-premie zullen de werknemers er de komende an derhalfjaar nog eens ruim 1 procent netto in salaris op vooruit gaan. Het uurloon voor deeltijdwerkers en leerlingen stijgt als gevolg van de 38-urige werkweek met ruim 5 pro cent. Leerlingen komen in de nieu we cao direct in loongroep 1 in plaats van het minimum-jeugdloon. De vut-leeftijd in de horeca gaat naar 58 jaar. DEN HAAG (GPD) - Verpleegkun digen in Europa gaan nog steeds ge bukt onder het 'Florence Nigh- tingale'-image: urenlang liefdewerk verrichten voor een schamele belo ning. Overal hebben boze verpleeg kundigen de laatste jaren de strijd aangebonden tegen de zware werk omstandigheden en de te lage belo ning. Aanstaande woensdag komen actiegroepen uit een aantal landen in Parijs bijeen om met elkaar van gedachten te wisselen. Frankrijk was het eerste Europe se land waar verpleegkundigen ac tie gingen voeren, in de zomer van 1988. De Franse verpleegkundigen eisten voor dit jaar 10.000 frank (3300 gulden) salarisverhoging, be tere arbeidsomstandigheden en meer collega's om de werkdruk te verminderen. Herfst 1988 gingen honderduizenden verpleegkundi gen de straat op. De bonden kwa men er nauwelijks aan te pas, omdat slechts acht procent van de ver pleegkundigen is georganiseerd. Toen president Mitterrand begrip toonde voor de eisen van de Franse verpleegkundigen, moest het linkse kabinet Rocard overstag. De wil van de president is wet in Frankrijk, maar volledige inwilliging van de looneis zou een te fotse aanslag be tekenen op de begroting. De eis van 10.000 frank per jaar werd door minister Evin van sociale zaken beantwoord met een tegen voorstel van gemiddeld 400 a 500 frank per maand. Voor verpleeg kundigen die langer dan zeven jaar werkten, trok hij meer geld uit, na melijk 1000 frank, omdat deze groep vanwege de onaangename werkom standigheden in de Franse zieken huizen er massaal de brui aan geeft. Verder werd toegezegd dat er lande- Verpleegkundigen vechten overal voor loonsverhoging lijk duizend verpleegkundigen bij zouden komen, oftewel één per zie kenhuis. Moegestreden na een maand sta king stemde een meerderheid van de verpleegkundigen tegen voort zetting van de werkonderbrekin gen, hoewel het bod van de minister slechts een zwakke afspiegeling was van de oorspronkelijke eis. Nu is er sprake van een 'wapenstil stand'. België De verpleegkundigen in'de Belgi sche ziekenhuizen begonnen eind vorig jaar met acties ('Meer geld en meer banen') voor een betere cao. Pas in april barstte de 'witte woede' in België echt los. De hardste acties werden gevoerd in de privé-ziekenhuizen, waartoe in België overigens het gros van de instellingen behoort. Er werd soms echt gestaakt, maar meestal beperk te men zich tot stiptheidsacties of het draaien van zondagsdiensten. De verpleegkundigen, die al sinds 1977 geen salarisverhoging meer hadden gehad, eisten 20 procent in vier jaar, invoering van een mini mumloon, een eindejaarspremie en een verhoging van de onregelmatig heidstoeslag met 50 procent. Na weken van onderhandelen be reikten de grote vakbonden eind april een akkoord met de zieken huisdirecties, dat een stuk minder gunstig uitviel: een salarisverho ging van 2 procent, een jaarlijkse premie van 6000 frank (330 gulden), een gefaseerde verhoging van de onregelmatigheidstoeslagen met 35 procent en 600 nieuwe banen. De achterban was er niet gelukkig mee, maar op enkele gevallen na is de verpleging in België nu gekal meerd. Westduitsland De cao-onderhandelingen tussen werkgevers en de 200.000 werkne mers in de Westduitse ziekenhuizen en verpleegtehuizen slepen zich al zes weken voort. Vorige week leg den tienduizenden verplegenden, voor het eerst in de geschiedenis, het werk neer. Voor 90 minuten. Net als in Nederland gaat de strijd hoofdzakelijk om geld, maar ook immateriële zaken spelen een be langrijke rol. Het aantal patiënten stijgt en de verblijfsduur in het zie kenhuis wordt korter. Dat betekent dat voor veel meer werk minder tijd beschikbaar is. De vakbonden eisen dat al het personeel een salarisklas se hoger wordt ingeschaald, het geen maandelijks tussen de 150 en 300 mark meer oplevert. De laagste loongroep moet worden afgeschaft en het personeel in de verpleegte huizen moet hetzelfde salaris krij gen als verplegend personeel in de ziekenhuizen. De werkgevers willen en kunnen niet toegeven, omdat de kas leeg is. Het accepteren van de eisen zou tus sen de 1,5 en twee miljard mark per jaar kosten. De werkgevers hebben wel hogere toelagen voor bepaalde groepen geboden. Zo zal de inscha ling in een hogere groep plaatsvin den na zes dienstjaren. Volgens de vakbeweging een schijnheilig aan bod, omdat de meeste verpleegkun digen hun beroep maar vijf jaar uit oefenen. Ook over het aantrekken van extra personeel valt met de werkgevers niet te praten, terwijl de vakbonden hebben aangetoond dat er behoefte is aan minstens 20.000 extra werknemers. Groot-Brittannië Na vele maanden van onrust is het nu rustiger geworden onder de Brit se verpleegkundigen. Er zijn felle acties gevoerd voor een betere sala riëring. Met de sympathie en steun van de hele natie hebben de ver pleegkundigen de regering-That- cher ten slotte van hun gelijk kun nen overtuigen. De minister van Volksgezond heid, de jonge ambitieuze Kenneth Clarke, kondigde eind januari ver regaande hervormingen van de Na tional Health Service (NHS) aan, en een injectie van een miljard pond (drieëneenhalf miljard gulden) voor salarisverhogingen. De NHS werd gedecentraliseerd naar Amerikaans recept. De klemtoon licht nu op het werk en de kwalificaties en dat is een richting waar veruit de meeste verpleegkundigen vrede mee heb ben. Italië Eind april braken in de Italiaanse gezondheidszorg wilde acties uit. Schouder aan schouder ageerden patiënten, artsen en verpleegkundi gen tegen de "ontoelaatbare wijze waarop de regering de problemen met het tekort op de Italiaanse over- heidsbalans afwentelt op de schou ders van de zwakken en de zieken". Op 10 mei legden in totaal 16 mil joen Italiaanse loonafhankelijken het werk neer. In alle sectoren werd gestaakt. Van het openbaar vervoer tot de fabrieken, en van de winkels tot de bioscopen. Directe aanleiding was de eigen bijdrage voor de gezondheidszorg, die de regering eind maart door voerde. Iedereen moet voor elke dag dat hij in het ziekenhuis ligt een bedrag van 10.000 lire (17 gulden) betalen. Dit betekent vooral voor mensen met lage inkomens, gepen sioneerden en langdurig zieke men sen een zware belasting. De gezondheidszorg is in Italië slecht georganiseerd en de ver pleegkundigen verdienen weinig. Gemiddeld 1 miljoen lire per maand (1700 gulden), terwijl de kosten voor levensonderhoud erg hoog zijn. De actievoerders eisen een alge hele verbetering van de Italiaanse gezondheidszorg. Na de val van het Italiaanse kabinet is echter vol strekt onduidelijk wat de acties zul len opleveren. Net als in Nederland is het moeilijk actie voeren tegen een demissionair kabinet. ZOUTKAMP (GPD) - Het visver- werkende bedrijf Heiploeg BV in Zoutkamp is overstelpt met aanbie dingen van partijen gebruiksgoede ren, voornamelijk computers en in mindere mate condooms. De grote belangstelling is aangewakkerd door kranteberichten over de ruil handel die Heiploeg gaat opzetten met de Sovjetunie. Heiploeg importeert kabeljauw en koolvis uit Rusland en betaalt via Hypotheek duurder AMSTERDAM - De hypotheekren te is aan het stijgen. Nadat eerder de verzekeraars, de Verenigde Spaar bank en de Centrale Volksbank ver hogingen aankondigden volgden gisteren de ABN en de Amrobank. Beide verhogen met ingang van maandag de tarieven met 0,3 tot 0,4 procent, afhankelijk van de loop tijd. Een lening met gemeentega- SCHIPHOL De gloednieuwe Boeing 747-400 van de KLM landde gisteren voor de eerste keer op Schiphol. Het rantie en een rentevaste periode van toestel, dat zich onderscheidt zich van andere Boeings door sterk afwijkende, brandstofbesparende vleugels, werd vijf jaar komt daarmee op 8,2 pro- streng bewaakt. (foto and. cent. DEN HAAG (GPD) - Het kabinet heeft geen besluit genomen over de besteding van de gelden die vrijko men door het wegvallen van de be lastingaftrek voor woon-werkver- keer (het reiskostenforfait). In het volgende week donderdag te pre senteren Nationaal milieubeleids plan (NMP) staan alleen enkele sug gesties terzake. Premier Lubbers zal het NMP sa men met milieuminister Nijpels presenteren. Mogelijk zijn daar ook nog de ministers Smit-Kroes (ver keer) en Braks (landbouw) bij. Ze ker is dat nog niet. In het NMP blijft de door de WD gewraakte afschaffing van het reis kostenforfait gewoon staan. Ook wordt voorgesteld om de mensen met een inkomen tot 45.000 a 50.000 gulden bruto voor het verlies van deze faciliteit te compenseren. Dat kan door hen een kortingskaart voor het openbaar vervoer te geven. Daarnaast doet het kabinet een aantal suggesties voor de besteding van de middelen die door het weg vallen van het reiskostenforfait vrij komen. In het NMP staat dat beslis singen pas vallen, nadat een werk groep van vertegenwoordigers uit het bedrijfsleven advies heeft uitge bracht. Eerder wilde met name mi nister Smit-Kroes dat zij meer geld kreeg voor het openbaar vervoer. Die wens is in het NMP niet keihard vastgelegd. Het schrappen van ftét reiskos tenforfait levert 650 miljoen gulden aan belastinggelden en 350 miljoen gulden aan sociale premies op. De premiebaten gaan direct terug naar de burgers. Volgens Lubbers kos ten de kortingskaart openbaar ver voer en de suggesties die het kabi net verder voor de besteding van de gelden heeft gedaan, slechts 275 miljoen gulden. De rest van het geld zou teruggegeven moeten worden aan de burgers. Hoe dat moet zei Lubbers niet. Directie KLM Ir. C. den Hartog (51) wordt het vier de directielid van de KLM. Zijn voordracht is gisteren door de on dernemingsraad goedgekeurd. Den Hartog is nu tijdelijk directeur per soneelszaken bij de KLM. Daarvoor was hij hoofd van de Technische Dienst. Den Hartog is sinds 1961 in dienst van de KLM. Diesel Dieselolie wordt maandag twee cent per liter duurder. De meest voorkomende prijs van een liter die sel wordt aan de zelftankpomp 88,2 cent. De prijsverhoging is het ge volg van oplopende noteringen voor gasolie in combinatie met de stijgende koers van de dollar. Nicaragua De inflatie in Nicaragua is de afgelo pen maanden flink afgenomen. Vol gens vice-president Sergio Ramirez is het tempo van de prijsstijgingen verminderd van 130 procent in de cember tot 12,4 procent in april. Dit is vooral te danken aan de inspan ningen van de regeringen om het begrotingstekort te verkleinen, al dus Ramirez. Schelvis Demissionair minister Braks (land bouw en visserij) heeft beslóten de visserij op schelvis op de Noordzee en de Noorse Zee met ingang van 22 mei te sluiten. De maatregel wordt genomen omdat de hoeveelheid schelvis die de Nederlandse vissers in deze wateren mochten vangen - 305 ton - volgens de Braks ter be schikking staande gegevens is op gevist. Uta-cao hervat Werkgevers en bonden in de bouw nijverheid hervatten maandag het overleg over de nieuwe cao voor het uitvoerend, technisch en admini stratief personeel. De onderhande lingen over de uta-cao (50.000 werk nemers) liepen begin april vast vast op onenigheid over scholing en op leiding, arbeidsvoorziening en vut. Dienstenbond peilt actiebereidheid ondanks lage organisatiegraad WOERDEN - Van de 125.000 werk nemers in de supermarkten is slechts vijf procent lid van de Dien stenbond FNV. Een bond die er dan over denkt om actie te gaan voeren, lijkt een beetje op Don Quichotte die vecht tegen de windmolen. Maar cao-onderhandelaar André Streijart meent het bloedserieus: als de werkgevers volgende week niet ingaan op de drie procent loonsverhoging die de bond eist, dan komen er acties in de super markten. En hij is zeer optimistisch over de actiebereidheid: "Ik denk dat het echt wel eens zal gebeuren dat de klant een straat verder moet lopen voor zijn boodschappen, om dat zijn supermarkt plat ligt". door Runa Hellinga Grootspraak van een enthousias te bondsbestuurder die meer actie bereidheid ziet dan er is? Streijart meent van niet. Afgelopen dagen zijn bestuurders in het hele land langs de supermarkten getrokken om het personeel via pamfletten op de hoogte te stellen van de vak- bondseisen die behalve een loons verhoging ook een betere werktij denregeling behelzen. Op een paar uitzonderingen na is er volgens Streijart heel positief ge reageerd op dat pamflet. Zijn colle ga Loek Voormeulen omschrijft het enthousiasme van het supermarkt- personeel zelfs als wonderbaarlijk: "Bij veel mensen was echt een reac tie van 'eindelijk doet iemand er iets aan'. Mensen praten ook echt over de mogelijkheden die ze hebben om actie te voeren. Het gaat veel beter dan we verwacht hebben. Actievoe ren mag dan geen traditie zijn in de ze sector, maar we merken dat onge organiseerden net ze graag willen meedoen als onze leden", aldus Voormeulen. Komende dinsdag zal voor de bond een belangrijke graadmeter werd hij maar voor twintig uur be- voor de actiebereidheid worden. Dan praten werkgevers en werkne- verder. De Dienstenbond taald", geeft Streijart als voorbeeld. Behalve de onderbetaling en de slechte arbeidstijden is er in veel su- heeft supermarktpersoneel uit het permarkten sprake hele land opgeroepen om Woerden te komen en de bonds- eisen kracht bij te zetten met een demonstratieve bijeenkomst. Streijart verwacht geen duizenden mensen, maar een flink aantal dele gaties hebben volgens hem al toege zegd. "We voeren deze actie een beetje vanuit schaamte over de super markt-cao", zegt hij, "Het is echt de slechtste van heel Nederland". Dat was voor de bond de reden om ondanks de lage organisatiegraad dit jaar extra energie in de sector te steken. Een dankbaar karwei wordt dat niet echt, want het verloop on der supermarktpersoneel is zo groot, dat de Dienstenbond welijks grote ledenwinst aan zal overhouden. Baas en knecht Maar deze cao kan volgens Streijart gewoon niet meer. Hij spreekt over 'echte baas-knechtverhoudingen', waarin het normaal is dat een werk nemers 's ochtends in de winkel aankomt en van zijn chef te horen krijgt dat hij vandaag maar een va kantiedag op moet nemen. Super marktpersoneel heeft een werktij denregeling, waarbij de werkgever geheel eenzijdig kan bepalen wan neer iemand zijn vrije dagen moet opnemen. En daarnaast is er na tuurlijk het salaris. "Een 17- tot 18- jarige verdient in een supermarkt 100 tot 150 gulden minder dan in bij voorbeeld een warenhuis". Meestal krijgen werknemers niet meer dan het minimumloon, als ze dat al krijgen. Want onderbetaling komt volgens de Dienstenbond re gelmatig voor. "Ik kreeg deze week nog een brief van een jongen uit het noorden van het land die voor twin tig uur meestal veertig uur werkte. Toch slecht personeelsbeleid. "Mensen hebben niets in te brengen. Wie zijn mond opendoet, wordt weggepest. Als je te oud, en dus te duur wordt, dacht krijgen". Hèt argument van de werkgevers om de cao niet te verbeteren, is dat kleine supermarkten te gronde gaan als hun loonkosten omhoog gaan. Streijart vindt dat volslagen onzin: "Als je als supermarkt alleen maar kunt bestaan, omdat je je per soneel onderbetaalt, dan heb je een Poolse onderneming met ge bruiksgoederen. Twee computerbe drijven komen volgende week bij Heiploeg op bezoek om serieus over een contract te praten. "Het lijkt er op dat met deze bedrijven zal wor den samengewerkt", aldus direc teur M.J. van der Ploeg van Hei ploeg. De vis uit de Sovjetunie wordt met goederen betaald, omdat men volgens Van der Ploeg geen belang stelling heeft voor Nederlands geld. Heiploeg laat de handel regelen via een zojuist opgerichte dochteron derneming in Polen, Heipol Z.O.O. "Als je in Polen met een gulden naar de bank gaat krijg er bijna niets voor terug", aldus Van der Ploeg. "De gebruiksgoederen hou den echter hun handelswaarde". De transacties zijn volgens de Heiploeg-directeur een legale ma nier om aan de ongunstige wissel koers te ontkomen. De geleide eco nomie in Polen staat in toenemende mate de zogenaamde compensatie- handel toe. "Als de Polen een stem pel op de ruilcontracten zetten, is het goed", weet Van der Ploeg. De grote belangstelling van be drijven om deel te nemen aan de Russische ruilhandel van Heiploeg wekt bij Van der Ploeg allerminst verbazing. "Veel bedrijven zitten met het omgekeerde probleem als wij hebben. Heiploeg wil importe ren uit de Sovjetunie en vooral com puterbedrijven willen exporteren". REISBUREAU Het grootste reis bureau in Nederland, de Holland International Travel Group, gaat de 41 reisbureaus binnen de warenhui zen van Vroom en Dreesmann ex ploiteren. Hoewel V&D voor 51 pro cent eigenaar blijft van het nieuwe samenwerkingsverband, neemt Holland International de hele com merciële organisatie over. Voor de ongeveer 130 werknemers bij de V &D reisbureaus, verwacht de woordvoerder van het bedrijf geen gevolgen. Het uitbesteden van de exploitatie van de 41 verkooppun ten in de warenhuizen aan een pro fessioneel reisbureau past in de eer der door de V&D-directie aange kondigde reorganisatieplannen. sta je van de ene dag op de andere genlijk geen bestaansrecht. Over op straat. Het is niet voor niets dat dat soort bedrijven zeg ik: dan moe- het grootste aantal individuele ten ze maar dicht, of ze moeten lid klachten dat de juridische afdeling worden van een grotere combinatie, de FNV behandelt, afkomstig i van (ex-)werknemers van super markten", zegt Streijart. Natuurlijk, zo geeft hij toe, is de supermarktketen de andere zodat hun kosten omlaag gaan" De werkgevers hebben volgens Streijart alle belang bij verbetering van de arbeidsomstandigheden. Nu al klagen supermarkten vaak dat z niet. "Ahold bijvoorbeeld betaalt geen personeel kunnen vinden. En zijn mensen net iets minder slecht dat zal, naar hij verwacht, steeds den Broek moeilijker worden. Het aantal is echt op de schoolverlaters wordt ieder jaar zwarte lijst. Daar is een hele slechte kleiner en vindt steeds makkelijker nau- werksfeer, een ontzettende minach- baan in een sector die betere ar- ting voor het personeel en een heel beidsvoorwaarden te bieden heeft, slecht managment". Een probleem Bovendien kampt de bedrijfstak dat het personeel bij zulke hele slechte werkgevers over het alge meen erg bang is om actie te v Toch wil de Dienstenbond Dirk met een heel slecht imago. "Én te recht, als je het mij vraagt. Ik kan heel goed begrijpen dat mensen nog liever van een uitkering leven dan den Broek zeker niet overslaan als zich voor zo'n schamel loon te laten het tot acties komt: "Integendeel, treiteren door een supermarkt die winkels zullen onze extra aan- baas". DEN HAAG (GPD) - Werkgevers die een werknemer tegen het minimum loon in dienst nemen, kunnen een reductie op belastingen en premies krij gen van 3200 gulden per jaar. Het moet dan wel gaan om werknemers die ouder zijn dan 23 jaar en voor meer dan drie maanden aan de slag komen. De regeling geldt ook voor deeltijdwerkers en mensen die bij overheids- of publiekrechtelijke instellingen werken. Dit blijkt uit een wetsvoorstel van minister De Koning (sociale zaken). Volgens de bewindsman betekent de premie van 3200 gulden per jaar een reductie van circa tien procent op de loonkosten voor de werkgever. Bij deeltijdwerkers wordt de premie gerelateerd aan het aantal gewerkte uren. Met de plannen moet het voor de werkgevers aantrekkelijk worden mi nimumloners in dienst te nemen of te ouden, het gaat vaak om laagge schoolden wier kansen op de arbeidsmarkt gering zijn. De Koning wil de aangenomen, maar regeling voor vier jaar laten gelden en verwacht dat de werkgelegenheid minimumloners met 31.000 plaatsen zal toenemen. Rohill CT 900; absolute klasse in bedie ningsgemak en styling. Vormgegeven door de designers van Bang Olufsen. Geavanceerde toptechniek met spreek woordelijke Deense kwaliteit. De voordelen van de Rohill CT900 zijn: het gemak van uiterst bedieningsvrien- delijke montage op zwanenhals •inge bouwde telefoonbeantwoorder •hands- free bediening (veiligheid!) •Security Identification System (SIS) tegen mis bruik en diefstal «continu toegankelij ke alarmnummers •alphanumeriek te- lefoonnummcrbestand •gesprekskos tenteller «ingebouwde netvoeding waardoor de telefoon ook buiten de auto bruikbaar is PC modem fax interface •automatische uitschakeling autoradio vergrendelbare montage DE NIEUWE NORM IN MOBIELE COMMUNICATIE Authorized dealer: Demmenie Kantoorinrichtingen Rietschans 68 2352 BB Leiderdorp Postbus 109 2300 AC Leiden Telefoon 071 - 411141 Telefax 071-89 68 77

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 7