Premier De Mita kondigt aftreden aan De Klerk tracht stempel op Nationale Partij te drukken En wie heeft véél werk voor u? Val van 48ste kabinet Italië Sinoloog Leiden: China beleeft belangrijkste weken van de eeuw Iran sleept Verenigde Staten voor gerecht Bloedige confrontaties in Israël tempo-team uitzendbureau Raad van Europa bang voor massale verspreiding 'crack' eeuwige jeugd ZATERDAG 20 MEI 1989 PAGINA ROME De Italiaanse regeringscoalitie is gevallen. Na 13 maanden samen met de socialisten en een aantal een kleine liberale partijen te hebben geregeerd, diende de christen democratische premier De Mita gisteren zijn ontslag in bij president Cossiga. Deze heeft De Mita gevraagd om voorlo pig aan te blijven als demissionair premier voor het afhan delen van de lopende zaken. Maandag zal de president met consultaties beginnen om een 'uitweg uit de crisis' te vin den. LEIDEN - China heeft nog maar twee mogelijkheden. Of het land wordt een politiestaat, öl het krijgt een hervormd democratisch sys teem". Dat zegt professor Saich, die als sinoloog verbonden is aan de universiteit van Leiden. "China staat op het punt te ontploffen. De algemene uitbarsting van onvrede met het politieke systeem is voor ie dereen totaal onverwacht geko men". aldus Saich. door Tineke Bennema Directe aanleiding voor de tot een volksbeweging uitgelopen studen tendemonstraties, zijn de recente economische hervormingen en de het openbaar nog slechts verklarin- Die impopulaire maatregelen hielden in: beteugeling van de infla tie, het terugdringen van de investe ringen en meer centrale controle op de economie. Aan de maatregel ge koppeld waren politieke voorstel len om journalisten niet toe te staan verslagen te maken van interne par tijdiscussies en parlementaire ver tegenwoordigers mochten zich tot een uitbarsting gekomen. De studenten, die meer inspraak eiser en een einde aan de corruptie wil len, hebben nog geen concreet er gedetailleerd plan. Ze willen nu eer dialoog met de partijtop, die bestaat gezinden en conservrfttfc\%n ver scherpt. De mogelijkheid van een toekomstige politiestaat doet zich nu voor. als de conservatieven de dienst blijven uitmaken en van compromissen afzien". "China krijgt dan een uiterst wan kele regering die geen vertrouwen geniet onder de bevolking en voor geweld kiest. Als de partij naar com- vaart, maar ook corruptie met zich promissen gaat zoeken, betekent mee. De Communistische Partij dat vrijwel zeker het aftreden van hield de economie nog altijd onder Deng Xiaoping en Li Peng. Elk strenge controle. Saich: "Deng heeft met zijn her- ieid vormingen verwachtingen gewekt, in" uit oude mannen, totaal vervreemd De Chinezen wilden nu ook meer de bevolking. Een dialoog tus- zeggenschap in het politieke sys- l de dove en de blinde, zoals de teem. En dat stond Deng niet toe. Al dood van de bij studenten en de telligentsia geliefde partijfunctio naris Hu Yaobang. De als conserva tief bekend staande premier Li Peng kreeg zijn voorstellen in april tot inkrimping gen afleggen die 'uitdrukking ga- Chinezen het i China's sterke man Deng Xiao ping en premier Li Peng beseffen 1979 en in de periode 1986-1987 heeft van de studenten, de macht demonstreerden studenten over. Hij zal dan gigantische e de patriottistische uitleg niet dat China veranderd is, mede van eenheid'. door hun eigen hervormingen. Deng introduceerde zo'n tien jaar Saich: "De progressieve bewe- geleden vrije-marktelementen in ging binnen de Communistische het centraal geleide economische goedgekeurd door het parlement Partij had verloren. Na de dood van systeem. Chinezen mochten eigen dat in de volksmond wegens zijn de hervormingsgezinde Hu Yao- bedrijfjes oprichten, de vaste prij zen werden losgelaten en subsidies ingetrokken. Dit bracht meer wei- democratie. Maar het bezoek mische en politieke hervormingen van Gorbatsjov aan China heeft de moeten doorvoeren. Sommige daar- manifestaties gestimuleerd grijpen door de harde-lijners ver hinderd". "China beleeft nu de belangrijk ste weken van deze eeuw. De mani festaties hebben de tegenstellingen in de partijtop tussen hervormings van, zoals het bestrijden flatie, zullen voor de Chinezen zeer pijnlijk zijn. Maar de studenten, die ondanks alles de communistische partij niet zijn afgevallen, hebben te verstaan gegeven daarmee in te zul len stemmen. Op voorwaarde dat er echt naar hen wordt geluisterd. door Marjon van Royen De meeste regeringspartijen voelen weinig voor vervroegde verkiezin gen. Premier De Mita zei, in de ver klaring waarin hij zijn ontslag toe lichtte. dat hij hoopte op "een snelle oplossing van de crisis". Hij zei te streven naar een nieuw akkoord tussen de coalitiepartners. Het ziet er echter niet naar uit dat er snel een Begin aftocht leger Zuidafrika uit Namibia WINDHOEK (AFP/DPA) - Het vertrek van de Zuidafrikaanse sol daten uit Namibia is begonnen, zo heeft een woordvoerder van de Ver enigde Naties in Namibia gisteren in Windhoek gezegd. Het vertrek was vastgelegd in het onafhanke- lijkheidsplan van de VN voor Nami bia. oplossing voor de crisis zal worden gevonden. En daarmee is het niet uitgesloten dat er in Italië vervroeg de verkiezingen zullen komen. De crisis ontstond gisterochtend met een redevoering van de leider van de Italiaanse socialistische par tij, Craxi ter afsluiting van het 45e congres van zijn partij in Milaan. Craxi uitte in zijn toespraak zware kritiek op De Mita. Hij beschuldigde de premier er van "het woord te hebben geno men" tijdens het congres van de so cialisten. De Mita had het congres van de socialisten deze week afge daan als "een komedie die zo snel mogelijk moet zijn afgelopen". In de loop van het congres van de soci alisten waren er deze week steeds scherpere beschuldigingen gedaan aan het adres van De Mita. De Mita werd 'inefficiëntie' verweten, en 'zwakte'. Er werd hem gezegd dat hij 'niet kan regeren'. De Mita had daarop geantwoord dat de socialisten toch ook deel uitmaken van de regering. Hij zei dat hij door al deze kritiek niet meer begreep "wie nog mijn bondgenoten zijn". Craxi stelde gisteren dat deze uit spraak van De Mita gelijk stond aan het "uitroepen van de crisis". Daar mee legde hij de schuld van de rege ringscrisis bij premier De Mita. Nadat De Mita kennis had geno men van de woorden van Craxi, trok hij daaruit 'het noodzakelijke gevolg', en bood. na een korte mi nisterraadsvergadering, gistermid dag zijn ontslag aan bij de presi dent. Wegens neerschieten Airbus TEHERAN (ANP) - De Verenigde Staten boden de Iraanse regering na het incident hun verontschuldigin gen aan voor het neerschieten van het toestel. Volgens de Amerikaan se regering had de bemanning van het vliegdekschip de 'Vincennes'. die op patrouille was in de Perzi sche Golf, de Airbus per vergissing aangezien voor een aanvallend Iraans gevechtsvliegtuig. In het rekest dat Iran woensdag bij het Hof indiende, gaat het land in beroep tegen de uitspraak van de Raad van de Internationale Organi satie voor Burgerluchtvaart over het incident. De IC AO-raad conclu- Een neergeschoten Palestijn ligt naast zijn auto in het dorpje Beit Aula vlakbij Hebron op de Westelijke Jor- deerde in maart dit jaar dat het 'tra- daanoever. Drie Palestijnen en een Israëlische soldaat kwamen om het leven tijdens een vuurgevecht, terwijl vijf gische' incident het gevolg andere militairen gewond raakten. <*oto ANP> ADVERTENTIE Volgens het tijdschema van de VN zouden de Zuidafrikaanse troe pen op 15 mei met 12.000 man terug gebracht moeten zijn. Na de alge mene verkiezingen die in november voorzien waren moeten alle Zuid afrikaanse soldaten Namibia heb ben verlaten. Het onafhankelijkheidsplan liep echter vertraging op toen begin april leden van de Namibische be- vrijdingsbeweging Swapo in noord- y-v» i 174_! Namibia slaags raakten met Zuid- rJiplOIÏlclten llitlOpie afrikaanse soldaten. Zuidafrika eis te daarna dat alle Namibische vrij heidsstrijders zich voor gisteren moesten hebben teruggetrokken in Angola en schortte het tijdschema voor de onafhankelijkheid voorlo pig op. Het vertrek van de Swapo was het hoofdpunt van gesprek tijdens een ontmoeting van vertegenwoordi gers van Angola, Cuba en Zuidafri ka gisteren. De Fin Ahtisaari woon de die vergadering bij en besloot na afloop daarvan dat hij dit weekein de naar New York zal reizen om de toestand in Namibia te bespreken met de secretaris-generaal van de was voor het eerst sinds het van de Palestijnse opstand o___ n Israëlische militair om het de Gaza-strook leven kwam bij een vuurgevecht, om het le- De drie gedode Palestijnen behoor den volgens het leger tot een cel, die van collaboratie verdachte inwo- ners van de Westoever intimideer- dood,°onder hen de. Zij zouden zich in minstens één 50 jaar. In de hele geval hebben schuldig gemaakt I TEL AVIV Bij bloedige confron taties tussen Paiestijnen en Israëli sche militairen op de Westelijke Jordaanoever en zijn gisteren acht ven gekomen. In het vluchtelingen kamp in Raffia, in de Gaza-strook, schoot het leger bij ongeregeldhe den i uitgaansverbod moord. i Is- VN. Maandag zal de Veiligheidsraad van de VN vergaderen over de ver traging van het VN-plan voor Nami bia. Pretoria heeft zich het recht voorbehouden bij nieuwe infiltra ties van de Swapo op volle sterkte naar Namibia terug te keren. Paisley De extreme Noordierse protes tantse dominee en politicus Ian Paisley is de grote verliezer gewor den van de plaatselijke verkiezin gen van woensdag in noord-Ierland. Ook de Sinn Fein, de politieke vleu gel van het verboden Ierse Republi keinse Leger IRA. verloor terrein. Wapens De Amerikaanse staat Californie heeft gisteren een wet aangenomen die de verkoop en het bezit beperkt van zo'n 50 typen halfautomatische wapens. De maatregel werd in janu ari geïntroduceerd nadat een dolle man met een AK-47 machinepistool in het wilde weg het vuur had ge opend op een speelplaats bij een school, en daarbij vijf leerlingen doodde. Executie Volgende week zullen zeven Zuid afrikaanse gevangenen worden ge- executeerd, zo hebben advocaten gisteren gezegd. Twee van de ge vangenen, die allen ter dood wer den veroordeeld, zijn schuldig be vonden aan het plegen van zoge naamde 'halsband-moorden'. Roemenië In De Noordroemeense stad Cluj heeft de politie donderdag een Bel gische Europarlementariër gesla gen en bestolen toen hij een dissi dent wilde bezoeken. België heeft gisteren zijn ambassadeur in Roe menië teruggeroepen voor overleg. Japan Een vooraanstaande organisatie van het Japanse bedrijfsleven heeft de regering in Tokyo gevraagd meer geld uit te trekken voor militaire on- derzoeksprojekten. Volgens kritici is deze stap het begin van de op bouw van een eigen Japanse mili taire macht. nog steeds gevechten ADDIS ABBEBA (AP) - In het noorden van Etiopie wordt volgens diplomatieke zegslieden in de hoofdstad Addis Abbeba nog steeds gevochten tussen muitende eenheden van het Tweede Leger, en soldaten die trouw zijn gebleven ian het bewind van president Mengistu Haile Mariam. De presi dent zei donderdag nog de situatie volledig onder controle te hebben. Maar volgens diplomaten is de toe stand echter nog lang niet normaal, en wordt er in in rond de stad Asma ra nog steeds gevochten. door Ad Bloemendaal In de Syrische hoofdstad Damascus eiste de dissidente Palestijnse orga nisatie Fatah-Opstand van kolonel Abu Mousa de verantwoordelijk heid op voor de aanval. Gisteroch tend vroeg verloren bij een vuurge vecht op de Westelijke Jordaanoe ver vier mensen het leven: een Is raëlische sergeant en de drie leden van een groep gewapende Palestij- van een M-16 geweer, een Uzi- pistoolmitrailleur, een pistool en twee handgranaten, alle afkomstig uit depots van het Israëlische leger. In het vuurgevecht raakten dant luitenant-kolonel David El- kad, wordt gevreesd. De begrafenis van de 34-jarige ge dode sergeant was gistermiddag het toneel van felle anti-Arabische de monstraties. Tientallen leden van de Kach-beweging van rabbijn Meir Kahane waren met spandoeken en vlaggen op de begraafplaats aanwe zig. Vanuit de kleine rechtse partij en in het Israëlische parlement is opgeroepen het dorp waar de drie doodgeschoten Palestijnen Volgens de commandant raëls westelijke sector, generaal majoor Mitzna, was het leger al lan ge tijd op zoek naar het drietal. Toch was de confrontatie van gisteren het gevolg van toeval. In de vroege och tend kreeg het leger een melding dat er geweerschoten waren ge hoord in de buurt van een dorp bij Hebron. Soldaten die op onderzoek wer den uitgestuurd, vonden niets het dorp, terugweg een auto die hun verden- huizen opgeblazen king had gewekt. De auto stopte, die worden verdacht waarop de inzittenden begonnen te schieten en een handgranaat wier pen. de bewoners te deporteren Libanon. Het Israëlische leger heeft gister- achtervolgden op de middag in de buurt van Hebron vijf *3""fe nitA Hio hun vorHon. hni7Pn nnophlaypn van Palestlinen 6epmgSfunctlOnariS, dieTBi gisteren het Dieeen bekend maakte. stemt de Ameri- Tnt L. kaanse regering nu in met het idee om met de Sovjetunie te gaan on- De Palestijnen bleken in het bezit lestijnen. gewelddadig verzet. Tot de op geblazen huizen behoren die families de ADVERTENTIE Tempo-Team zit non-stop bovenop het aanbod van werk. Daarom kunt u meestal meteen aan de slag. En als dat niet lukt, gaan wij onmiddellijk in de slag om een baan voor u te vinden! P.S. Zoekt u trouwens werk? Elders in deze krant vindt u onze personeelsadvertentie. LONDEN (GPD) - De dreiging dat na de VS ook in Europa een massale verslaving aan de gevreesde drug 'crack' zal ontstaan, vormde het centrale thema tijdens de gisteren afgesloten conferentie van de mi nisters van justitie en volksgezond heid van de leden van de Raad van Europa. Ministers van de twaalf EG-lan- den plus Zwitserland, Noorwegen en Turkije erkenden in Londen het gevaar van het uit bewerkte cocaïne opgebouwde middel, dat in de VS al heeft geleid tot een zeer sterkere toename van geweldsdelicten. De Britse minister van binnen landse zaken, Hurd, vergeleek de dreiging met een middeleeuwse plaag. Crack heeft een aanzienlijk grotere verslavende werking dan heroïne en cocaïne en is in de VS populair onder de jeugd, omdat het wordt gerookt en betrekkelijk goedkoop is. Het opzetten van een speciale werkgroep tegen de groeiende in voer van cocaïne uit Zuid-Amerika is een van de besluiten van deze conferentie. Verder is uitvoerig ge sproken over de verspreiding van aids, door middel van besmette naalden van drugsgebruikers. den. De hoogte van de schadever goeding zou door het Hof moeten worden bepaald. Het is voor zover bekend de eer ste keer dat Iran de Verenigde Sta ten voor het Internationaal Ge rechtshof daagt. Het land legde in 1980 een uitspraak van het Hof over de gijzeling van het personeel van de Amerikaanse ambassade in Te heran naast zich neer. Daarin gelast te het Hof de Iraanse regering de gij zelaars onmiddellijk vrij te laten. De Amerikaanse diplomaten kwamen uiteindelijk pas in januari 1981 vrij na een akkoord tussen de twee lan den. Naar verwachting zal het vele maanden duren voor de zaak voor het Hof komt. Eerst krijgen de Vere nigde Staten de gelegenheid een verweerschrift op te stellen, het- Volgens Iran hebben de Verenig- geen al, enkele maanden in beslag de Staten de Conventie van Chicago zal nemen. en de Conventie van Montreal over de veiligheid van de burgerlucht vaart geschonden met het neer schieten van de Airbus. Iran eist de Verenigde Staten smarte- Stormloop Op apotheken geld voor de nabestaanden van de slachtoffers en een vergoeding voor li de schade die de Iraanse luchtvaart- VjCZOCIll» Er heerst een koortsachtige be drijvigheid, sinds hooggeleerde dermatologische onderzoekers Amerika en Europa hebben be vestigd dat de wetenschap werkelijk op het punt staat de strijd tegen rimpels i In Europa hebben de onderzoe kers van een internationaal metica-bedrijf nu een cosmetisch preparaat met retinol uitgev den, dat ze aan wetenschappelij ke tests hebben onderworpen. De resultaten zijn buitengev verrassend gebleken. (Retinol naaste familie van retinylzuur, maar wordt in tegenstelling hier mee niet alleen voor farmaceuti sche doeleinden gebruikt.) Dr. M. Puschmann van de Expe rimentele Dermatologische Kli niek te Hamburg heeft een derzoek uitgevoerd, waarbij hij een cosmetisch preparaat op ba sis van 0,034% retinol heeft be reid. Professor Puschmann klaart: "Het produkt is werkelijk bijzonder doeltrefTend: het mindert zichtbaar het aantal i pels en de diepte ervan en heeft geen enkele negatieve bijw< king." Sinds het nieuwtje de ronde heeft gedaan, lopen de liefhebbers de eeuwige jeugd storm op de apotheken (zowel in Zwitserland als in de Verenigde Staten). De revolutionaire anti-rimpel crème met retinol wordt gepro duceerd door Korff, tionaal cosmetica-bedrijf dat sluitend voor apotheken produ ceert. De crème, die de "Anti-Age Retard" meekreeg, be staat in twee verschillende rianten: voor de gebruiker I de 25-35 jaar en voor 35 jaar Compromis VS en Bonn over Lance-raketten BONN/WASHINGTON (AP) - De Westduitse minister van defensie d ervto t de 'laat s t/sTeena ftë kingen in de VS een compromis be reikt over de kwestie rond de ver vanging van de Lance-raketten. Volgens een hoge Westduitse re- dit gisteren derhandelen c de gisteren gedode Pa- beperking van ae de gisteren geaoae Pa kernbewapening voor de korte af stand (SNF) en zal Westduitsland van zijn kant het streven naar een 'derde nuloptie' voorlopig in de ijs kast zetten. Het compromis laat het een en an der in het ongewisse en lijkt vooral bedoeld om het welslagen van de NAVO-top op 29 en 30 mei in Brus sel niet in gevaar te brengen. Een tijdstip voor aanvang van de SNF- besprekingen met de Sovjetunie wordt bijvoorbeeld nog niet ge noemd. Daarnaast willen de VS de koppeling handhaven tussen derge lijke onderhandelingen en een ver mindering van het conventionele troepenoverwicht van het War schaupact. "Maar er wordt niet meer getwist over de vraag of er moet worden on derhandeld over de kernraketten voor de korte afstand, aldus een Westduitse functionaris. "De onder handelingen moeten wel goed wor den voorbereid en in verband wor den gebracht met beperkingen op conventioneel terrein". JOHANNESBURG - De Nationale architect Partij (NP) maakt nu 41 jaar de y°5mi"?sbeleiid dienst uit in Zuidafrika en de jaren gaan tellen. Links en rechts roepen dat de partij is gedemoraliseerd, en na aftrek van de in deze kringen ge bruikelijke overdrijving, zal zelfs de trouwste NP-aanhanger moeten er kennen, dat zijn partij een stuurloze indruk maakt. het voorzichtige her president Bo tha. Hij was jarenlang de twee van het bewind en liet bijna twee weken geleden een nieuwe, naar het leek, veel belovende proef ballon op. Verbale mist belemmerde, zoals altijd bij Heunis, het zicht op de pre cieze koers van deze ballon. Maar het was wel duidelijk dat hij uitein delijk een parlement voor blank en zwart wilde, zetels wilde reserveren voor zwarte ministers en de zwarte meerderheid een stem wilde geven bij het kiezen van de president. Ge vreesd moet worden dat deze plan nen na zijn afscheid in het massa- Een stoet ministers heeft_al of zal graf van de goede bedoelingen zul- door Peter van Nuijsenburg nog de regering verlaten. De mie bezorgt iedereen grijze haren, de corruptie heeft de omvang van een epidemie aangenomen en over de inhoud van de staatkundige 'her vormingen' tast bijna iedereen in het duister. Het plotselinge vertrek van de mi nister van Staatkundige Ontwikke ling en Planning. Chris Heunis. wordt gezien als de laatste manifes- len verdwijnen. Het vertrek van Heunis en andere ministers werd door de NP gepre senteerd als een natuurlijke wisse ling van de wacht. De oude garde die onder president P.W. Botha heeft gediend, gaat met hem van haar welverdiende, vorstelijke pen sioen genieten. Een nieuwe genera tie 'hervormers' staat klaar om on der leiding van partijleider den na zijn benoeming nog niet in geslaagd zijn stempel op de partij te drukken. Hij zou zich nog te veel la ten ringeloren door president Bo tha, naar wiens aftreden nagenoeg de hele partij reikhalzend uitkijkt. Toen verleden week in de NP- fractie in Johannesburg de span ning tussen 'verligtes en verkramp- vriende staatsomroep en laat zich niet in de twijfels interviewen door een employée, die een opdracht heeft: stel geen steek houdende vragen. Afgelopen zondag kon De Klerk kaanse politiek. zijn partij weg te nemen. Dat ligt vooral aan de positie van de NP, het centrum van de Zuidafri- zijn straat schoon vegen. In de tenschap dat een boodschap voor de camera's haar overtuigings kracht eerder ontleent aan de her haling dan aan de inhoud, probeer- tes' tot ontlading kwam, moest de de zÜn kijkers gerust te stellen. minister van buitenlandse zaken Pik Botha de crisis bezweren. De Engelstalige spreekbuis dus geen sprake binnen de partij, hij stond op 2 goede voet met de president De Klerk moet balanceren. Helt hij te veel over naar links, dan gaat de ultra-rechtse Konservatieve Par tij met de kiezers aan de haal. Steunt hij te veel op zijn rechter been, dan is het gedaan met de ge loofwaardigheid van zijn motto 'ge rechtigheid voor allen'. de NP. het dagblad the Citizen, liet corruptie, door de oppositie schan- tatie van de malaise. Heunis was de komstig president F.W. de Klerk de politiek van vernieuwing gestalte te geven. Zo eenvoudig ligt het kennelijk niet. Binnen de partij is het eerste gemor over De Klerks optreden, of liever het ontbreken daarvan, al hoorbaar. De Klerk is er drie maan- i hoofdartikel voorzichtig ten dat dit toch het werk van de par tijleider hoorde te zijn. En de Zuid afrikaanse krant Beeld, evenmin vermaard om zijn kritische bejege ning van de partijtop, klaagde dat de vaart er bij De Klerk 'een beetje uit was'. Bij zijn aantreden had hij behartenswaardige dingen gezegd, maar de daad bij het woord blijft, al dus Beeld, verontrustend lang uit. Wat doet een partijleider die zich zorgen maakt over zijn reputatie? Hij reserveert zendtijd bij de be- delijk opgeblazen, werd krachtig bestreden. Het favoriete thema van de NP in verkiezingstijd kreeg ruime aan dacht. De blanke kiezer hoefde niet bang te zijn dat zijn belangen zou den worden verkwanseld. Er zou met zwarte leiders (welke?) worden onderhandeld over een nieuwe grondwet, maar elke ingrijpende wijziging H Maar wie balanceert, heeft al zijn concentratie nodig om zijn even- wicht te bewaren. Hij maakt zelden eerst ter goedkeuring nooit een stap voorwaarts. De de blanken worden voorgelegd. De Klerk is een beschaafd man - hij mist de botheid van president Botha - en zijn presentatie is betrek kelijk helder. Maar hy slaagde er Klerks enige troost is dat de opposi tie zich op een dwaalspoor bevindt (Konservatieven) of in haar hervor mingsdrift de afslag naar de kiezers mist (Democraten).

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 5