'Henry Moore is een voorbeeld' Leidse beeldhouwer Frank Borst richt zich op New York 'Deel Nederland op in tien knooppunten voor kunst' Kunstkopers maken gebruik van regeling WVC Dansfestival voor amateurs Thuiswedstrijd voor LEST Latijnse mis als televisiefilm Holland Festival Oude Muziek in beweging PAGINA 40 KUNST ZATERDAG 20 MEI 1989 LEIDEN - Een jaar geleden betrok de Leidse beeldhouwer Frank Borst zijn atelier aan de Oude Rijn waar vroeger een kolenhandel gevestigd was. In die grote, hoge werkruimte is plaats genoeg om ook het ruwe, onbewerkte materiaal op te slaan, zoals gedeeltelijk verzaagd hout en een dikke boomstam. Helemaal achterin bevindt zich een soort podiunTvoor een surrealistisch aandoend schouwspel dat wordt gevormd door geheimzinnige gedaanten die bij nader inzien reeds voltooide beelden blijken die door een plastic omhulsel tegen het stof worden beschermd. Eenmaal van hun hoes ontdaan komen een met geel en groen beschilderde mannenfiguur en met een vogel of een vis bekroonde beelden tevoorschijn. Met Satie op de achtergrond een gesprek met de kunstenaar over zijn werk en zijn toekomstplannen, die ondermeer gericht zijn op de New Yorkse kunstwereld. door Nancy Stoop "Ik hou ervan om nieuwe dingen te beginnen, zowel in mijn werk als in mijn leven", stelt Borst vast. On danks zijn tevredenheid over het vinden van een rustige plek, waar hij zich na vele verhuizingen op zijn werk kan concentreren, zoekt hij nieuwe wegen en het avontuur, obk men maakten grote indruk op hem. Bij haar bezoek toonde de beeld houwster veel belangstelling voor het werk van Borst, met name voor het monumentale beeld dat geïnspi reerd is op de 'Sabijnse Maagden roof van de Italiaan Giambologna (1524-1608), zij het dat in de 20ste eeuwse bewerking de rollen zijn omgedraaid en nu een man het slachtoffer is. Traditie Een kunstenaar als Rob Scholte ge bruikt ook thema's uit de kunstge schiedenis waarop hij een eigentijd se visie geeft. Het is dan ook niet toevallig dat uit het contact tussen Borst en de succesvolle Scholte een nauwe samenwerking op artistiek gebied voortkwam. Frank Borst in zijn atelier aan de Oude Rijn. Traditie is een steeds terugke rend thema in het gesprek over het werk van Borst. "Ik wil mij zo volle dig mogelijk in mijn beelden uit drukken. Daarbij zijn de oude meesters een belangrijke inspiratie ver van huis. Na enkele oriënteren- bron. Soms ontleen ik aan het klas- de bezoeken aan New York heeft sieke stilleven motieven zoals vis- Borst contacten gelegd met de in sen en vogels, die ik op mijn manier sculptuur gespecialiseerde galerie verwerk en verbindt met een torso, van Samuel Dorsky die zich niet ver waardoor het beeld een eigen bete van de befaamde kunsthandel van kenis krijgt. Henry Moore is een be- Leo Castelli bevindt. langrijk voorbeeld voor mij. ïk kijk Over het aanbod dat hij via de naar andere beeldhouwers, naar 'grande dame' van de Nederlandse hun ideeën en waarom zij iets juist beeldhouwkunst Charlotte van Pal- op die manier verbeeld hebben. Dat landt kreeg om in het atelier van werkt in mij door en ik geef daar Wessel Couzijn in Amsterdam te nieuwe vorm aan. Ik voel mij ver gaan werken, vertelt hij: "Deze kans bonden met de grote meesters, heb ik uiteindelijk niet aangepakt, zoals Moore en tegelijk houd ik mij omdat de stap naar Amsterdam te bezig met het absurde, met de Als zeventien-jarige hield Borst groot was voor mij. Bij mijn plan- waanzinnige twintigste e New York ligt dat heel an- Frank Borst gebruikt voor zijn geven. hier ben ik er goed Deuren openen zich al met tekenen bezig, ode periode na een ongeluk in 1973 ders, omdat ik daar niet hoef te wo- sculptuur materialen zoals hout, kwam hij via bevriende kunste nen. Om in plaatsen als Keulen of brons en messing, maar ook plastic, New York naam te maken is het verf en delen van poppen. De toe vooral belangrijk om goede docu- passing van poppenarmen en be- mentatie van je werk te sturen. Het nen heeft naar zijn mening geen ma- maakt niet uit waar je woont, maar cabere betekenis: "Het is vaak een wat je doet". poëtisch idee dat ik in mijn beelden Charlotte van Pallandt bezocht leg, maar ik wil ook wel grappige treden, maar wat zijn sculptuur be- het atelier van Borst vorig jaar en bij beelden maken". Hij laat een beeld treft wil hij graag zijn werk en idee deze gelegenheid gaf zij hem als zien met een gelede vis dat hij voor en met anderen delen, zowel met aanmoediging een bronzen beeldje de actrice Renée Soutendijk maak- collega's als met het geïnteresseer- van een vrouwentorso, waar hij mij te en vraagt: "Zie je hoe die vis de publiek. Om deze belangstellen- trots op wijst. Het gesprek over lacht? Het lukt niet altijd om een den bij dit alles te betrekken, heeft beelden kunst en mondiale proble- dier een bepaalde uitdrukking te Frank Borst het plan opgevat het beeldhouwvak terecht. Hij benadrukt dat hij veel tijd in zijn werk investeert en de inspanningen die hij zich troost beginnen vruch ten af te werpen. Als persoon wil Borst niet teveel op de voorgrond dere eerste zondag van de maand zijn atelier aan de Oude Rijn 89 tus sen twaalf uur en zes uur open te stellen. "Ik wil me niet afsluiten, maar de deuren van het atelier openen om met mensen te praten. Ik wil graag weten of mijn werk goed over komt. Zelf zie ik mijn beelden als altaren of als zondagskinderen, die een ei gen plaats innemen in mijn denken en in mijn dagelijks leven". Naast de openstelling van zijn atelier wil Borst zowel binnen als buiten de landsgrenzen zijn werk voortzetten. Zo koestert hij het plan om in Bel gië zijn studie te vervolgen en wil hij in New York verder zijn geluk beproeven met nieuw werk, dat uit bronzen beelden bestaat. Voor Frank Borst ligt de wereld open. Congres van schouwburgdirecties tien, of hooguit vijftien 'kunst- overeenkomsten van het rijk met de knooppunten', zo bepleit de Rotter damse wethouder voor kunstzaken, dr. J. Linthorst. Voor meer is geen gemeentelijke overheden worden ingevuld. De spreiding van podiumkunsten plaats. Dat betekent dat de grote door het rijk is volgens Linthorst steden de centrale rol moeten gaan niet gerealiseerd. Als pikant voor- vervullen bij het landelijk cultuur- beeld noemde hij Utrecht dat 'niet beleid, omdat daar het 'bij elkaar of nauwelijks nog een verantwoor- brengen van kunstprodukties en publiek het gemakkelijkst is'. Zonodig zouden enkele wat klei nere steden, zoals Hengelo en En schede of Heerlen en Maastricht diezelfde rol kunnen vervullen door duo-steden te vormen. Volgens de Rotterdamse wethouder zou kun nen worden gedacht aan een Arts Council (Kunstraad) zoals Groot- Brittannië die kent. Voor het minis terie van WVC zou dan alleen een beperkte rol overblijven, zoals het beleid dat zorgt voor de spreiding van de verschillende kunstvormen. Linthorst hield dit pleidooi giste ren tijdens de tweede en laatste dag van het jaarlijkse congres van de Vereniging van Schouwburg- en Concertgebouwdirecties (VSCD) in de Rotterdamse Schouwburg. Ook hekelde hij, in het bijzijn van direc teur-generaal drs. J. Riezenkamp van het ministerie van WVC, de 'centralistische sturing van het kunstbeleid' en de weinig stimule- delijkheid heeft ten ontwikkeling van eigen gezelschap pen, piaar wel over een eigen bud get beschikt'. Actrice Cox Habbema, directrice van de Amsterdamse Schouwburg, hield als derde spreker onder meer een pleidooi voor het min of meer openbaar maken van repetities van gezelschappen zodat tijdig en open kan worden gediscussieerd over de kwaliteit en de bedoelingen van theatervoorstellingen. Nu wordt er volgens haar vrijwel uitsluitend binnen de eigen, vaste kring ge praat ("inteelt"). Van een kritische discussie en onderzoek naar de oor zaken van het teruglopende theater bezoek kan op deze manier geen sprake zijn, sprak Habbema. Ook stelde zij vast dat te weinig van de huidige generatie acteurs en actri- zijn opgeleid of getraind LEIDEN - Amusante avond. Twee schrijvers die elkaar interviewden in De Burcht. F.L. Bastet (rechts) en Peter van Zonneveld. Van Zonneveld was in zijn boek 'Behouden huizen' huizen gaan opzoeken van schrijVers, musi ci en wetenschappers van de negentiende eeuw. Maar het waren allemaal van die figuren die een zekere nostalgie opriepen. "Waarom was hij niet in het huis van Karl Marx geweest?", vroeg Bastet. Dat wist Van Zonneveld niet. Van Zonneveld vond dat de vrouwen er in Bastets verhalenbundel 'De het 'grote toneel'. Al wordt daar de stoptrein en andere verhalen' niet goed vanaf kwamen. Hij kreeg een ge- laatste tijd weer aan gewerkt, meen- dicht van zichzelf voorgeschoteld waarin hij een groot deel van de Leidse de Habbema. bevolking afschilderde als 'klassieke imbecielen'. (foto Henk Bouman) AMSTERDAM GPD) - Tot nu toe contracten. Daarvoor heeft men op doeld voor kunst tussen de 1000 en hebben vijfduizend mensen met fi- jaarbasis een budget, van een mil- 10.000 gulden, de komende maand nanciele hulp van het ministerie joen gulden beschikbaar. De kunst- geldt de regeling voor kunstwerken van WVC een kunstwerk aange- aankoopregeling bestaat sinds 1984 Van 500 tot 25.000 gulden. De rege- kocht van een nog levende Neder- en geldt voor 158 galerieën. ling is vooral interessant voor be- landse kunstenaar. Het gemiddelde Hoewel daar geen harde gege- zoekers van de Kunst RAI, die dit bestedingsbedrag schommelt rond vens over zijn, vermoedt men dat de jaar van 23 tot en met 28 mei in Am- de 3500 gulden. Volgens een woord- mensen die nu van de regeling ge- sterdam wordt gehouden. Wanneer voerster van het ministerie worden bruik maken anders ook wel kunst het experiment slaagt, overweegt maandelijks circa negentig nieuwe kopen. Door een tijdelijke verrui- men de regeling structureel te ver contracten afgesloten met de Lage ming van de regeling van 24 mei tot ruimen. Landen, een dochter van de RABO- en met 30 juni wil het ministerie bank. Het ministerie van WVC be- proberen een nieuwe markt aan te taalt de rente over de afgesloten boren. Is de regeling normaal be- DEN HAAG - Voor de tweede keer wordt er door de Culturele Raad Zuid- Holland en het Dansdocentenoverleg Zuid-Holland een Amateur Dansfes tival gehouden. Deelnemers zijn leerlingengroepen van particuliere dans en balletscholen en kreativiteitscentra en dansgroepen die op niet- profes sionele basis optreden. De voorronden voor het festival worden op 28 mei om 14.00 uur gehou den in Sociaal Cultureel Centrum 'De Stoep' in Spijkernisse. En op 4 juni in het Hofpleintheater in Rotterdam om dezelfde tijd. De eindpresentatie wordt gehouden op 18 juni in de Koninklijke Schouwburg in Den Haag waar het festival tevens wordt afgesloten. LITERATUUR (ANP) - De vijfde Geertjan Lubberhuizenprijs wordt op 1 juni in Amsterdam uitgereikt aan Gijs I Jlander. Hu krijgt de prijs voor zijn boek 'De kapper' (uitgeverij Van Veen). De prijs die door Marten Toonder wórdt overhandigd, is ingesteld door de Marten Toonder Stichting. Fikse korting Wie via de regeling kunstwerk over het initiatief van de overheid. "Alle beetjes helpen, zo simpel is dat. Door die verlaging naar 500 gul den is de kans groot dat er nu einde lijk ook eens grafiek verkocht, wordt. Dat is echt een ondergescho ven kindje. Maar of dit nu de manier is om kunstenaars aan meer inko men te helpen? De inkomenspositie van de gemiddelde kunstenaar is momenteel weinig rooskleurig. Door de decentralisatie van het be leid, word je steeds meer van het kastje naar de muur gestuurd. Wat dat betreft voert de overheid Theo Thijssen- prijs hoger DEN HAAG (ANP) - De Theo Thijssen-prijs voor Kinder- en Jeugdliteratuur is opgewaar deerd van 12.500 tot 25.000 gul den. Daarmee is hij op het ni veau gebracht van de P.C. Hooft-prijs. De stichting P.C. Hooft-prijs voor Letterkunde, die beide prijzen beheert, heeft hiertoe besloten. De stichting is tot het opwaar deren van de Thijssenprijs in staat gesteld door het ministerie van welzijn, volksgezondheid en cultuur. Het bestuur vindt dat met de opwaardering van driejaarlijkse Theo Thijssen prijs recht wordt gedaan aan het grote belang van kinder- en jeugdliteratuur. 'A woman of no importance' van Oscar Wil de door LEST. Met Lisette van Hulst, Marjo- ke Krom, Katinka van den Broek, Greet Hooymans, Jenny Mijnhijmer, Cécile So- mers, Ad Boeren, Jaap Metzlar en anderen. Regie: Kees Epskamp. Gezien op 19 mei in de Leidse schouwburg. Aldaar nog van avond te zien. LEIDEN Het is die unieke En gelse conversatie in high society- kringen, die menig Engelse tele visieserie bij velen zo geliefd heeft gemaakt. En als die conver satie dan ook nog eens doorspekt is met de bon mots van een Oscar Wilde, kan er eigenlijk al niets meer misgaan. LEST, The Leiden English Speaking Theatre kan met dit minder bekende stuk van Óscar Wilde derhalve bij voorbaat al rekenen op succes bij het pu bliek. Het verhaaltje van het stuk is hier min of meer bijzaak, het gaat in eerste instantie om de conversa tie waarmee indirect op licht spottende wijze een bepaalde so ciale klasse wordt geportretteerd. Alle aandacht is dan ook besteed aan de tekstbehandeling. Gesti leerd taalgebruik wordt immers op hoge prijs gesteld. Dat is een vereiste voor het stuk, het geldt eveneens voor de spelers van LEST die zo mooi mogelijk het Engels willen uitspreken, en voor de eigen toeschouwers die dat ho gelijk weten te waarderen. Toch heeft regisseur Kees Eps kamp zich niet tot dienstbaarheid aan de tekst willen beperken. Zo houdt hij zich bijvoorbeeld verre van de oorspronkelijke regie-aan- wijzigingen en voegt hij de nodi ge licht-absurde grapjes toe. Er lijkt flink geschrapt te zijn, en de butlers krijgen enkele theater- overpeinzingen in de mond ge legd. Daardoor wordt de voorstel ling van het stuk wat minder rea listisch en een beetje toneelmati ger. De spelers nemen zichzelf en hun personages net niet helemaal serieus - waarschijnlijk om te voorkomen dat het stuk een onge nietbare draak zou worden. Soms werkt dat goed, al gaat het eerlijk gezegd ook wel eens ten koste van de vaart van het stuk. Met deze voorstelling is LEST - zoals reeds eerder gemeld - op een internationaal theaterfestival in de prijzen gevallen. Zoiets werkt natuurlijk inspirerend, wat gis teravond duidelijk te merken was. Na internationale erkenning speelde LEST een zelfverzekerde thuiswedstrijd. WIJNAND ZEILSTRA Concert door het Toonkunstkoor Leiden met werken van Haydn, Handel en Puccini. Me dewerking verleenden Marjan Kuiper en Guyette Delgorge: sopraan. Paul Enden dijk: tenor. Peter Dijkstra: bas. Petra Veens- wijk: clavecimbel en het Randstedelijk Be geleidingsorkest. Muzikale leiding: Hans - de Een Latijnse Mis die aan een tele visiefilm doet denken! Wie heeft daar ooit van gehoord? Gister avond konden we dit fenomeen beleven in de Stadsgehoorzaal, waar het Toonkunstkoor en het Randstedelijk begeleidingsor kest de Leidse (en misschien wel de Nederlandse) première brach ten van Puccini's Messa di Gloria uit 1880. Deze mis van de 22-jarige componist bevat reeds allerlei elementen die later in zijn opera's terug te vinden zyn. Zeer Wellui dende melodieën die eens mens zouden aanzetten tot heerlijk meegalmen. Trompetten die fier gestoken worden bij de "Verrijze nis der doden". Een bloedstol lend mooi "Crucifixus etiam..." heel ingetogen gezongen door de bas Peter Dijkstra. Jammer dat de baspartijen in het orkest met hun veel sterker volume de solist bijna uit het zadel wipten. De mu ziek die bij de daaropvolgende "Hemelvaart" hoort, werd zó dy namisch en vol spanning uitge voerd dat het wel filmmuziek leek. Weer andere thema's riepen eerder een glimlach op zoals het opgewekte "Gloria" dat bij de TV-reclame niet zou misstaan. Het koor had in de pauze zijn krachten opnieuw gebundeld om vol vuur deze mis te lijf te gaan. Werkelijke hoogstandjes slaag den nu beter dan voor de pauze, zoals het chromatisch stijgende "Amen" in het Gloria. Ook tenor Paul Endendijk kon zich revan cheren in een paar - met dramati sche kracht gezongen - aria's. In Handels psalm 109 "Dixit Dominus" was het de vraag of het tempo zo hoog moest liggen. In tegenwoordige 'authentieke' uit voeringen verleent het hoge tem po vaak een lichtvoetigheid aan de muziek die haar goed past. Mits... de spelers en zangers vol doende getraind zijn in die snel heid. De bedoeling van de diri gent was in de uitvoering wel te bespeuren, maar de inspannin gen van zowel koor als orkest maakten dat je je als luisteraar als snel vermoeid voelde. Zo werd het werk op den duur toch wat zwaar, hoezeer de koorleden zich ook inzetten om de snel opeenvol gende Latijnse lettergrepen zo wel ritmisch als melodisch te arti culeren. In "Der Sturm" van Haydn werden de stemmen opge warmd en geslepen in beeldende passages die aan het 'Donner und Blitze' uit Bachs Matthaus passie deden denken. Al met al een heel goed concert waar met voldoe ning op teruggekeken mag wor den. MONICA SCHIKS wil aanschaffen, moet tijdens de keihard ontmoedigingsbeleid. Vo- aankoop twintig procent van het be- rig jaar bleek uit een onderzoek dat drag in een keer voldoen. Voor som- twintig procent van de kunstenaars mige mensen is dat een barrière, door de bezuinigingen heeft afge- UTRECHT (ANP) - Voor de achtste hebben de organisatoren dit jaar ge- werk staan nergens maal gaat op 25 augustus in Utrecht kozen ~T j| J T Mon- meer als kunstenaar geregistreerd." het Holland Festival Oude Muziek r in bij voorbeeld Den Haag kan men daarvoor een subsidie krijgen. "Die regelingen .bijten elkaar niet", aldus de woordvoerster van WVC. "Wie er handig gebruik van maakt, SPi kan dus met fikse kortingen kunst welke niet. "Dat verschilt per ge- van recent ontdekte Gregoriaanse «breidelde fansasie begiftigde, bijna completen. Een bijzonder onder- i toelichting over hun keuze Volgens de BBK heerst er nog beginnen. Tijdens het tiendaagse den zij dat er achter steeds grote onduidelijkheid welke festival zal de oude muziek volop in ge pruikendrager Cavalli, Gabrieli Frans Joseph Haydn. In teverdi zijn te beluisteren. a keuze zei- Op het festival zijn er ook muzika- wat gezapi- le reconstructies van officies. Deze flitsende, kerkmuziek werd gezongen tijdens beroepskosten aftrekbaar zijn en beweging zijn. Er zijn uitvoeringen sterk dramatische en met een onge- onder andere metten, vespers kopen." Hoeveel geld de overheid de komende maand moet bijleggen, valt niet te voorspellen. "Maar we kunnen moeilijk halverwege zeg gen: jammer jongens, het geld is op. We houden rekening met een verho ging van het budget." De vakbond van beeldende kun stenaars BBK is niet ontevreden meente. In de ene stad gaat men uit muziek van Guillaume Dufay. Ook eeuwige jonge componist blijkt deel binnen dit thema is de i de kale atelierhuur, elders x werken van Gastoldi worden ten ge- schuil te gaan den ook gas en licht als beroepskos- hore gebracht. Zij zijn sinds het be ten gezien. Wij pleiten sisvoorziening voor iedereen, dat mag je eigenlijk niet hardop zeg- zestien nieuwe solisten i het afschaffen van de BKR. net zo iets als vloeken op z Staphorst." structie van het officie van Bartho- lomeus. Binnen de instrumentale Een ander thema is de muziek muziek van de Barok is de hoofd plaats ingeruimd voor de viool. Een i- Italië tussen 1550 en 1650, het tijd- belangrijk deel van het festival de 17de eeuw niet gevoerd. Uit het buitenland komen zoals deze klonk in het noorden bles. Uit Nederland zijn zeven nieu- perk dat muziek uit de Renaissance speelt zich af in de vele historische groepen aanwezig. de vroege Barok met elkaar ver- locaties van Utrecht: kerken, musea het festival bond. Vocaal en instrumentaal en huizen.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 40