Strenger optreden uitbuiting vrouwen (Jpstel Wederlands vwo: zessie is ai mooi Bi^tte Raskin SURVIVAL Hogere straf voor gedwongen seks Basisonderwijs in Maastricht los van bisdom Kleine autosmokkelaar loopt zelden groot risico RPF-programma: kabinet moet vijf jaar lang regeren 'Handel in reëe-embryo's overdreven' tom westen kapsalon ZATERDAG 20 MEI 1989 BINNENLAND PAGINA 3 DEN HAAG (GPD) De vrouwenhandel zal harder worden aangepakt. De procureurs-ge neraal, de hoogste justitieambtenaren bij de gerechtshoven, hebben daartoe besloten. Be halve een hogere straf voor vrouwenhandel (maximaal zes jaar celstraf of een geldboete van 1 miljoen gulden) willen de procureurs-generaal ook meer acties van andere instanties tegen de vrouwenhandel. Voor de hogere straf ligt overigens al een wetsvoorstel in de Tweede Kamer. De procureurs-generaal deden dit op basis van een aantal aanbevelin gen van een werkgroep die eind 1977 door henzelf werd ingesteld. In de werkgroep zaten mensen van Justitie, Sociale Zaken, politie en openbaar ministerie. Zij hebben be sloten bij opsporing en vervolging van vrouwenhandel harder op te treden. Als schuldig aan vrouwen- handei wordt degene beschouwd die met geweld, bedreiging, mis bruik of misleiding iemand tot pros titutie brengt. Schuldig is ook degene die enige handeling onderneemt waarvan hij weet of kan vermoeden dat de ander erdoor in de prostitutie belandt. Misbruik (uitbuiting) kan worden verondersteld als de prostituée in omstandigheden verkeert die niet gelijk zijn aan de situatie van een mondige prostituée in Nederland. 'Voorlichting in de strijd tegen seksueel misbruik' DEN HAAG (ANP) - Het seksueel misbruik van meisjes moet worden bestreden door brede voorlichting, samenwerking van hulpinstanties op regionaal en plaatselijk niveau en het bevorderen van deskundig heid van beroepsgroepen die met incest en seksueel misbruik hebben te maken. De ministers van sociale zaken en werkgelegenheid, wvc en justitie schrijven dat gisteren in een brief aan de Eerste en Tweede Kamer en de Emancipatieraad. Het schrijven is een reactie op het vorig jaar ver schenen, spraakmakende rapport "Seksueel misbruik van meisjes door verwanten" door de kinder psychologe drs. N. Draijer. Uit het in opdracht van Sociale Zaken verrichte onderzoek van Draijer bleekt dat 15 procent van de ruim 1000 door haar ondervraagde vrouwen tussen de 20 en 40 jaar in hun jeugd wel eens seksueel is mis bruikt door verwanten. Van ernstig misbruik of misbruik door verschil lende daders was sprake bij bijna 10 procent van de ondervraagden. In hun brief stellen dé bewinds lieden dat erkend moet worden dat seksueel geweld op niet geringe schaal voorkomt en dat er sprake is van een in de maatschappij veran kerde mentaliteit die seksueel ge weld niet uitdrukkelijk afwijst. Zij aantal maatregelen op De procureurs-generaal zijn voor stander van een aantal maatregelen op het gebied van wetgeving. Zo moeten in de Arbeidsomstandighe denwet regels komen voor de ar beidsomstandigheden van protitu- MAASTRICHT (GPD) - De Stich ting Basisonderwijs Maastricht Binnenstad heeft niet gekozen voor het onderwijsreglement van het bis dom Roermond, maar conformeert zich aan het Algemeen Reglement van het Katholiek Onderwijs (AR- KO), zoals dat werd opgesteld door de bisschoppenconferentie. Dat heeft het bestuur van die stichting gisteren meegedeeld. Het schoolbestuur zegt dat door het reglement van het bisdom van mgr. Gij sen de eigen verantwoorde lijkheid hoe om te gaan met de ka tholieke uitgangspunten onaan vaardbaar worden beknot."Hier- door zijn we schoolgemeenschap pen die niet meer 'rooms-katholiek' zijn volgens het kerkelijk recht, maar bijzondere scholen die de wens te kennen hebben gegeven op katholieke grondslag te willen han delen", aldus voorzitter S.Brouns. Tot de stichting behoren enkele scholen met in totaal 850 leerlingen. ées. Voort dienen gemeenten zelf bepalingen uit te vaardigen voor seksinrichtingen. Een ander voorstel behelst de ver plichting voor seksexploitanten om na te gaan dat er bij hen geen straf bare feiten plaatsvinden. Prostitu- ées bij hen moeten geen slachtoffer van vrouwenhandel zijn. Seksex ploitanten moeten er ook op toezien dat voor hen werkende buitenland se vrouwen zich regelmatig melden bij de politie. Er moet een vaste groep politie mensen worden ingesteld om een vertrouwensrelatie met seksexploi tanten en prostituées op te bouwen. Ambassades en andere instanties die in het buitenland voor ons land visa afgeven, moeten alerter zijn op mogelijke vrouwenhandel. Bij de uitgifte van visa moet men terug houdender zijn bij risicogroepen. Ambtenaren van burgerlijke stand moeten alert zijn op mogelij ke schijnhuwelijken en schijner- kenningen. Papieren moeten beter worden gecontroleerd. De opvang en begeleiding van slachtoffers van vrouwenhandel moeten beter. Des kundigen en vertrouwenspersonen moeten eerder ingeschakeld wor den, mede om angst voor het doen van aangiften of getuigenissen weg te nemen. Extra aandacht is nodig voor de culturele achtergrond van de betrokkene. Om de aanpak landelijk beter te regelen willen de procureurs-gene raal dat alle gegevens over vrou wenhandel door de politie worden doorgespeeld naar de centrale re cherche informatiedienst (CRI) in Den Haag. DEN HAAG (GPD) De proble men van Ellie van Kuijk met haar autootje in Griekenland lijken te bi zar om waar te kunnen zijn. "Maar wat haar overkomen is, kan je in principe in ieder land overkomen, ook in Nederland, al ging het in haar geval natuurlijk wel om een absurd bedrag. Aan de andere kant, voor belastingschulden kun je hier ook in de gevangenis terecht komen. Maar laten we eerlijk zijn, in prak tijk zou zo'n geval in Nederland heel anders lopen", aldus H.M. Dorpema van de ANWB. Zijn waarschuwing lijkt wat over dreven, maar het is nog maar een paar jaar geleden dat een paar Duit se toeristen in Frankrijk grote pro blemen kregen, toen hun auto was gestolen. Ze werden plotseling ver plicht tot het betalen van invoer rechten, omdat de wagen door de diefstal definitief op Frans grondge bied zou blijven en dus was 'inge voerd'. En aangezien de Franse btw op auto's destijds op 33,3 procent lag, tikte dat hard aan. Vooral Turkije en Griekenland zijn volgens Dorpema streng bij de invoer van auto's. Toeristen krijgen in hun paspoort een stempel, waar op staat dat ze met een auto het land binnen zijn gekomen. Wie met zo'n stempel, maar zonder wagen het land verlaat, krijgt direct te maken met de invoerbelasting. En zoals het geval van Van Kuijk blijkt, komen de Griekse, maar ook de Turkse au toriteiten dan met forse aanslagen. In de meeste Europese landen be staat een dergelijke strenge contro le niet. "Bovendien reageert men lang niet overal even streng als ie mand op autosmokkel wordt be trapt. De ervaring leert dat dat zelfs van de ene tot de andere politie functionaris kan verschillen", aldus Dorpema, die het overigens een goede zaak zou vinden als die regels overal in Europa gelijk werden ge trokken. Wie in Nederland een auto in voert, moet net als in Griekenland belasting betalen. Die bestaat in ons land uit twee delen: de bijzondere verbruikersbelasting (bvb) en de btw. De hoogte van de invoerrech ten wordt bepaald door de leeftijd en de cataloguswaarde die de auto in Nederland heeft. Voor een paar jaar oude Eend zal dat dus om een vrij gering bedrag gaan. Binnen de Europese Gemeen schap, en daar valt Griekenland ook onder, is echter afgesproken dat mensen die van het ene naar het an dere land verhuizen, van dergelijke belastingheffing gevrijwaard kun nen blijven. Dat geldt niet alleen voor auto's, maar ook voor de overi ge inboedel waar normaal invoer rechten op worden geheven. Om voor zo'n vrijwaring in aan merking te komen, moet degene die verhuist, een vergunning aanvra gen in het land waar hij naar toe gaat. Dat kan in het land zelf, wan neer de verhuizing al achter de rug is. Maar wie zeker van zijn zaak wil zijn, kan de kwestie volgens het mi nisterie van financiën beter vooraf regelen. Dat voorkomt problemen zoals Van Kuijk ze heeft gekregen. Zo'n vergunning wordt alleen af gegeven als de goederen aan be paalde voorwaarden voldoen. Die zijn overigens overal in de EG ge lijk. Een auto moet bijvoorbeeld minstens een half jaar oud zijn en mag tot een jaar na de invoer niet worden verkocht. Wie zich daar niet aan houdt, kan achteraf nog voor flinke kosten komen te staan. Hoewel bij nieuwe auto's altijd in voerrechten moeten worden be taald. is het in bepaalde gevallen lu cratief om een wagen toch over de grens te kopen. De Consumenten bond vergelijkt regelmatig hoeveel een Nederlandse autokoper er aan kan verdienen als hij de moeite van het invoeren voor lief neemt en zijn auto net over de grens in België aan schaft. Het voordeel voor de koper kan variëren van een gulden of 1100 voor tot meer dan 13.000 gulden. Volgens het ministerie van finan ciën komt het wel voor dat mensen de invoerrechten proberen te ontlo pen door met een buitenlands ken teken te blijven rijden. Dat is straf baar, "Maar als we mensen daarop betrappen, komen ze hier niet in de gevangenis", aldus een woordvoer der, "Zeker niet als het om de in voer van een oude Eend gaat. Als belastingschulden hebben, we goederen in beslag en proberen we eruit te halen wat er in zit. In de gevangenis kom je in Ne derland alleen als het om echte gro te fraudezaken zaak. En dan is het een kwestie die aan de strafrechter wordt voorgelegd". BOEKHANDEL KOOYKER VIERT FEEST! ALWEER JAAR OP DE BREESTRAAT! Op donderdag 25 mei van 19.00 - 21.00 staat INDONESIË centraal Wij bieden u een ruim assortiment boeken over dit land. TINO WIYAT begeleid door Michiel Roelse (van de groep Mutiara Indonesia) f-f-f i zorgt voor de muzikale omlijsting. Wij heten U van harte welkom op deze avond! Boekhandel Kooyker bv KOOYKER Breestraat 93. 2311 CK Leiden. s,ndsi863 Tel. 071-160503 DEN HAAG (ANP) - De Reforma torische Politieke Federatie (RPF) wil de zittingsduur van de beide Ka mers der Staten-Generaal te verlen gen van vier tot vijf jaar. Als het land vijf jaar met vaste hand wordt geregeerd krijgt het kabinet meer ruimte voor ontwikkelen en uitvoe ren van beleid. Dit zegt de RPF in haar gisteren gepresenteerde ont- werp-verkiezingsprogramma 'Ge roepen tot Gerechtigheid'. De RPF legt voor de volgende ka binetsperiode de klemtoon op de schoonmaak van het milieu. Behal ve voor maatregelen ter beperking van het autoverkeer moet vier mil jard gulden voor het milieubeleid worden gereserveerd. Daarnaast wil de partij van fractieleider Leer ling voor het milieu enkele miljar den guldens vrijgemaken door hef fingen en milieufondsen in te stel len. De aardgasbaten moeten van liev|rlee worden benut voor het milieubeleid, aldus de RPF. De partij vindt dat het tot nu toe gevoerde economisch herstelbeleid krachtig moet worden voortgezet. bewaring in Haarlemss giste- financieringstekort moet in 1993 tot 3 procent zijn terugge bracht en de collectieve lastendruk RPF voor totaal 8 miljard gulden worden bezuinigd. Extra inkomsten kan de staat ver werven door belastingontduiking en sociale fraude scherper te bestrij den. Er moeten meer staatsaande- len worden verkocht en de groei van het aantal wao'ers moet worden tegengegaan. RPF-fractieleider Leerling heeft vandaag op de federatieraad van zijn partij in Putten gezeg dat de kiezer op 6 september de WD moet afstraffen voor haar houding bij het forceren van de kabinetscrisis het eigen partijbelang hoger te achten dan het landsbelang. De RPF huldigt weliswaar het principe dat een kabinet de volle ka binetsperiode uit moet zitten, maar Leerling verheelde niet dat de val van Lubbers-2 de RPF niet slecht uitkomt. Immers, door de crisis is het kabinet de kans ontnomen de door de RPF met afschuw bekeken aanpassing van het euthanasiever- bod door de Kamer te krijgen. HAARLEM Het gerenoveerde huis ren in gebruik genomen. De capaciteit van de beroemde dan wel beruchte Koepel is uitgebreid van 151 naar 171 cellen. De komende weken komen er nog 53 celplaatsen bij. De toren op de foto is de nieuwe wachttoren, die De m0et minstens stabiel blijven. In to- Satelliet is gedoopt. «oto ANP) taal moet naar de mening BERGEN OP ZOOM (GPD) - De veldpolitie van het korps rijkspolitie in Noord-Brabant heeft de berichten over handel in opgezette ongeboren reekalfjes of bok jes schromelijk overdreven. Het merendeel van de em bryo's, die opgezet op een schoorsteenmantel staan, komen uit aangereden reegeiten. Ze zijn niet het slachtoffer geworden van een stroper, die een gat in de markt heeft ontdekt. Dat zegt poelier J. de Koning uit Bergen op Zoom. Hij bevestigt dat er handel is in ongeboren reekalfjes, die opgezet 400 gulden opbrengen. Maar een illegaal karakter heeft die handel niet, beweert de poelier. Gis teren bracht de politie een aangereden reegeit bij hem binnen. De twee dode kalfjes in het moederdier wor den door hem opgezet en komen met toestemming van de overheid legaal in de handel terecht. Onlangs trok de veldpolitie in Noord-Brabant in pers en op tv fel van leer tegen niets ontziende stropers die juist in de maand mei drachtige reegeiten met een welgemikt schot zouden doden en de embryo's uit het kadaver halen. Volgens de commandant van de veld politie in Breda, adjudant P. de Jong, gaan de stropers daarbij meedogenloos te werk. die zijn getroffen of zullen worden op het gebied van voorlichting of preventie, verbetering van de signa lering van seksueel misbruik, het ingrijpen van politie en justitie, de hulpverlening aan slachtoffers en de aanpak van de daders. Binnenland kort Zuidpool Het kabinet-Lubbers heeft tot en met 1992 2,3 miljoen gulden per jaar over voor Zuidpoolonderzoek. Dat blijkt uit de eerste twee delen van een driedelige achtergrondnotitie van minister Van den Broek (bui tenlandse zaken). De notitie is ge maakt ter voorbereiding van het overleg deze maand in Parijs over Antarctica. Volkstelling De volkstelling in ons land is defini tief van de baan. Het kabinet is gis teren akkoord gegaan met het voor stel van minister De Korte van eco nomische zaken om een wetsvoor stel in te dienen waarin de Volkstel lingen wet wordt ingetrokken. Kruisraketten Voor de Hoge Raad der Nederlan den, het hoogste rechtscollege van ons land, diende gisteren het proces van de stichting 'Verbiedt de kruis raketten' tegen de Staat. De centra le vraag in deze zaak is of het ge rechtshof in Den Haag de vorderin gen van de stichting op juiste gron den heeft afgewezen. Eén van die gronden was dat het plaatsingsbe- sluit niet in strijd zpu zijn met het volkerenrecht. Plaatsnamen Het bestuur van de Stichting tegen Friese plaatsnamen gaat in beroep tegen het vonnis van de president van de rechtbank in Leeuwarden mr. W. van den Berg inzake het kort geding tegen de gemeente Tietjerk- steradeel. De Stichting, waarin meerdere bedrijven en particulie ren zijn verenigd, eist de terugkeer van de Nederlandse namen op de ANWB-borden. Wapenvondst De Alkmaarse rijkspolitie heeft gis teren samen met de douanerecher che en de Explosieve Opruimings dienst in twee vrachtwagencontai ners opnieuw zware vuurwapens en een hoeveelheid munitie aangetrof fen. Dit heeft een politiewoordvoer der bekendgemaakt. Eerder vond de politie op 28 april twee contai ners met wapentuig. AKO-prijs voor Vlaamse auteur i 7% T 111 9 9 I Vlaamse auteur "Een gemakkelijke opgave, waar ik aardig mee uit de voeten kon", meende Iris van Koppen van het College Leeuwenhorst. Zij had evenals vele andere vwo-leerlingen gistermorgen bij het Nederlands een stelopdracht op het examen programma staan. Overigens zwak ten zij en haar mede-leerling Jo- chem van Denzen het optimisme ook wat af door op te merken dat zij hopen op een 'zessie' en dat wat het meer oplevert mooi meegenomen De schoolleiding van het Noord- wijkerhoutse college had bij de op stelmogelijkheid gekozen voor de zogenoemde B2-opdracht. De leer lingen hebben een jaar aan de be paald -onderwerp gewerkt en over dat onderwerp werden twee op drachten verstrekt, waaruit de leer lingen konden kiezen. Scholen die daar niets voor voelden kregen een Bl-iopdracht uit 'Zoetermeer'. De school kon kiezen uit 10 mogelijke examen-onderwerpen. Homofilie was de opdracht voor Iris van Koppen, terwijl Jochem van Denzen als onderwerp 'de toe komstige mens volgens de Neder landse letterkunde en wat de huidi ge mens van hem kan leren' had ge kozen. Zowel Iris als Jochem had den de indruk dat zij in dat jaar vol doende van hun onderwerp hadden opgestoken en dat kwam mooi van pas bij het examen. Ook docent H. ter Mors had de in druk dat de leerlingen nut hebben gehad van het bestuderen van hun onderwerp. "Zelf heb ik de indruk dat een door het ministerie ver strekt onderwerp tot gezwam kan leiden. Nu hebben ze voor een eigen onderwerp gekozen en daar sta je toch wat meer achter dan een vrij onderwerp", merkte Ter Mors op. De meeste leerlingen hadden voor een literatuuropdarcht gekozen. "Dan snijdt het mes aan twee kan ten. De boeken komen op de boe kenlijst en je kunt ze ook gebruiken voor het Nederlands". Overigens wordt het resultaat van het eigen onderwerp wat zwaarder gewogen dan de door het ministerie geleverde opdrachten. "Dat is lo gisch", aldus Ter Mors. "Ze hebben zich een jaar lang kunnen voorbe reiden en dan mag je ook wat meer verlangen". Ook andere leerlingen vonden het prima dat ze een opstel konden maken over hun eigen on derzoek. Geschiedenis Het vak waar gisteren op alle ni veaus in het voortgezet onderwijs examen in werd gedaan was ge schiedenis. Mavo, havo en vwo had den een zware dobber aan de op drachten over China en Indonesië. "Het viel me tegen. Er werden vra gen gesteld over onderwerpen die wij in de klas niet hebben behan deld", aldus Bas van Rooijen van de Titus-Brandsma mavo in Arnhem. Een 17-jarige studiegenoot was het met hem eens. 'Het was een zwaar examen. Vooral de open vragen wa ren moeilijk. Ze waren op een inge wikkelde manier geformuleerd". Hun leraar Piet Driessen onder streepte de kritiek. "De leerlingen kregen een overdosis aan informa tie te verwerken. Voor een mavo scholier was het knap moeilijk daar uit het juiste antwoord te destille- Moeilijk, moeilijk, moeilijk, klonk het ook binnen de gelederen van het vwo over het examen ge schiedenis. Vooral de opstelop dracht waar een uiteenzetting gege ven moest worden over de verhou ding tussen China en Japan in de periode 1925 en 1945 is de meeste vwo-leerlingen zwaar tegengeval len. Hiervoor moesten zij gebruik maken van vijf teksten. Ook docent C. van Hulten-de Vries van de Rijks Scholengemeen schap in Heerenveen was niet over deze zware opdracht te spreken. "Ik had eerder een opstel verwacht over de verhouding tussen China en de Sowjet Unie of een verhaal over de Culturele Revolutie. Dit laatste is in het examen nauwelijks aan de orde geweest". In vergelijking met het mavo-exa men geschiedenis werd er bij de vwo'ers maar weinig aandacht be steed aan de soevereiniteitsover dracht. Zo bleven vragen over de politiek van de Nederlandse rege ring ten tijde van de onafhankelijk heid van Nederlands-Indië achter wege. Voor de havo-kandidaten was ge schiedenis ook al niet eenvoudig. Op de christelijke scholengemeen schap het Griftlandcollege in Soest hadden de leerlingen er maar één oordeel over: te moeilijk. Soevereiniteit Geschiedenis havo bestond uit twee onderwerpen: de Nederlandse koloniale verhouding in Oost-Indië tot aan de soevereiniteitsoverdracht in 1949, en China in de periode 1925 tot 1988. Volgens mevrouw De Groot waren de opdrachten zeker niet moeilijker dan vorig jaar. Ze had ook niet de indruk dat de leer lingen zich niet goed hadden voor bereid. De 17-jarige Alet Verrips uit Soest vertolkte na afloop van het eindexa men de gevoelens van bijna alle 47 leerlingen. "Het waren niet alleen leervragen, je moest écht de nodige kennis in huis hebben om ze te be antwoorden. Het was echt te moei lijk, heus waar". Havo-leerlingen die naast ge schiedenis ook nog economie in hun vakkenpakket hadden, kwa men er helemaal slecht vanaf. "Dit examen toas van hoog niveau", be oordeelde leraar L. Garbiëls van de Roncalli-scholengemeenschap in Bergen op Zoom het havo-< economie. De vragen gingen zes onderwerpen: mi het model van Keynes toegepast op een ontwikkeld en een onderont wikkeld land, de betalingsbalans, het Europees monetair stelsel, de belastingschijven en het geld- en bankwezen. Vooral de opdracht over de belastingschijven kostte de kandidaten veel hoofdbrekens. Hier volgen de officiële uitslagen v i de 18 f i 19 t ADVERTENTIE Een nieuwe, gewaagde haarlijn voor mannen. Origineel, verrassend en best wel een beetje gewaagd Zowel voor lang als kort haar. Kom dus naar Tom Westen Kapsalon, als je durft Want dan zit je haar beter dan ooit! 071 132947 I iel 071 174270 01720 73848 ook open op maandag en koopavond vwo duits, mavo economie en lbo han- del'skennis. Vwo Duits IC 2A 3A 4B 5C 6D 7B 8A 9A 10D 11C 12D 13A 14B 15C 16C 17B 18D 19A 20A 21A 22A 23D 24D 25C 26D 27A 28D 29C 30C 31C 32B 33D 34B 35A 36C 37B 38B 39D 40 A 41B 42D 43C 44B 45B 46D 47C 48B 49D 50C Leao(c) handelskennis 1 ID 2B 3D 4C 5B 6B 7A 8D 9D IOC 11C 12A 13A 14C 15B 16D 17D 18B 19D 20B 21B 22C 23A 24A 25C 26D 27C 28D 29A 30A 31D 32A 33B 34A 35A Lmo(c) handelskennis 1 IA 2A 3B 4A 5A 6C 7D 8B 9E 10D 11C 12C 13B 14A 15C 16B 17B 18D 19B 20B 21B 22C 23B 24A 25B 26B 27A 28B 29B 30D 31B 32B 33A 34B 35D 36A 37A 38C 39A 40F 41B 42C 43B 44B 45F 46D 47C 48B 49C 50D Leao (c) handelskennis 1 ID 2B 3D 4C 5B 6B 7A 8D 9D 10C 11C 12A 13A 14C 15B 16D 17D 18B 19D 20B 21B 22 C 23A 24A 25C 26D 27C 28D 29A 30A 31D 32A 33B 34A 35A 36- 37- 38- 39- 40-41-42- 43- 44-45- Lmo (c) handelskennis 1 IA 2A 3B 4A 5A 6C 7D 8B 9E 10D 11C 12C 13B 14A 15C 16B 17B 18D 19B 20B 21B 22 C 23B 24A 25B 26B 27A 28B 29B 30D 31B 32B 33A 34B 35D 36A 37A 38C 39A 40F 41B 4 2C43B 44B 45F 46D 47C 48B 49C 50D Examens voorlopige uitslagen De voorlopige uitslagen va schiedenis van mavo t volgt uit. De havo- en stonden enkel uit open vragen daar ko men geen uitslagen van. 1^2E 3B 4A 5A 6A 7A 8B 10D 1 IB 12C 13C 14B 15B 16D 17B 18B 19 en 20 open vraag 21B 22A 23D 24D 25C 26B 27B 28C 29A 30A 31C 32F 33B 34C 35A 36C 37B 38 t/m 40 open vragen Lbo/mavo-d 1B 2B 3B 4C 5C 6A 7C 8C 9B 10C 11A 12E 13C 14B 15A 16B 17B 18B 19 en 20 open vraag 21B 22C 23B 24C 25D 26E 27B AMSTERDAM (ANP) - De Vlaam se auteur Brigitte Raskin heeft de AKO Literatuurprijs 1989 gewon nen met haar debuut 'Het Koe koeksjong'. De voorzitter van de ju ry, Erik Jurgens, maakte dit vrijdag in het Amsterdamse Amstelhotel bekend. Eerdere prijswinnaars wa ren J. Bernlef met 'Publiek Geheim' en Geerten Meijsing met 'Verander lijk en Wisselvallig'. De AKO-literatuurprijs is be doeld om op brede schaal interesse te wekken voor Nederlandstalige li teratuur. De winnaar krijgt een be drag van 50.000 gulden en kan zich een jaar lang zonder financiële druk wijden aan zijn of haar literaire werkzaamheden. Een aantal uitgeverijen had dit jaar 192 boeken ter beoordeling aan de jury voorgedragen. Onder de uit eindelijk genomineerden kwamen de namen voor van schrijvers als Bernlef, Helene Nolthenius en Ru- die Kousbroek. Daarnaast behoor de ook de Vlaming Leo Pleysier met het boek "Wit is altijd schoon", een blije monoloog over de dood, tot de genomineerden. Campagne tegen dienstneming in leger Zuidafrika UTRECHT (ANP) De Vereniging Dienstweigeraars, Pax Christi Ne derland en de Anti-Apartheidsbe weging Nederland starten een cam pagne om de houding van de Neder landse regering ten opzichte van Zuidafrikaanse dienstweigeraars te veranderen. "Nederland zou niet moeten toestaan dat zijn onderda nen militair betrokken zijn bij de in standhouding van de apartheid", al dus de drie organisaties. De manifestatie 'Weiger dienst aan apartheid' zaterdag in Utrecht is het begin van de campagne. Tot nu toe stellen zowel regering als Tweede Kamer zich terughoudend op tegenover het probleem dat Ne derlandse jongens in Zuidafrika in dienst moeten. Door een wetswijzi ging hebben in Zuidafrika wonende buitenlanders sinds 1984 ook de Zuidafrikaanse nationaliteit. Onder hen bevinden zich ongeveer 35.000 Nederlanders, van wie er naar schatting 4500 dienstplichtig zijn.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 3