Italië in de ban van de waarheidstelevisie ALMONDE Temfaybv. 'Laat lepra ook jóu een zorg zijn'. 'Meneer u liegt, u bent wel bij de moord betrokken' Giro 50500 Bank70.70.70.929 Donatella Raffai, Luigi de Navasquez en Paolo Guzzanti presenteren 'Wie heeft hem gezien' (foto boven). Met de eerste uitzending al schoot het team raak met een programma rond het verdwenen Amerikaanse meisje Jennifer (foto rechts op de achtergrond) die werd opgespoord. (foto s gpd> 'TV verita, waarheidstelevisie'. Zo worden de programma's genoemd die sinds een paar maanden wekelijks in Italië worden uitgezonden. Show en quiz zijn geheel uit de mode, de nieuwe trend is 'waarheids-tv'. Semi-journalistiek programma's waarin de televisie zichzelf promoveert tot detective, rechter en sociaal werker. Naast de show 'Ik biecht op', waarin mensen over hun meest intieme problemen vertellen, zijn er nu ook 'Wie heeft hem gezien' en 'De leugendetector'. Iemand die in het nieuws heeft gestaan vanwege een delict, wordt daarin onderworpen aan een test met de leugendetector. Aan het eind spreekt de programmamaker het oordeel uit. 'U heeft de moord niet zelf gepleegd, maar u was er wel bij betrokken". door Marjon van Royen "Meneer u liegt". De man op de stoel begint te zweten. Er zijn elektroden over zijn hele lichaam geplakt. Een band om zijn pols, en een band om zijn romp. De man zit muurvast aan de stoel gesnoerd. "Ik lieg niet", roept hij wanhopig. Er zijn camera's op hem gericht. En hij knippert in de verblindende lichten. De man hakkelt en stottert: "Als ik aan die moord denk, dan raak ik geëmotio neerd". "Meneer", onderbreekt de pro grammamaker streng, "onze apparatuur is objectief en wetenschappelijk. Profes sor Whaley is de grootste expert van Amerika. En hij heeft vastgesteld dat u liegt. U bent bij de moord betrokken". Een corpulent mannetje, professor Whaley blijkbaar, haalt langzaam zijn dikke vinger over de grafieken. De hart slag van de man op de stoel wordt door de microfoons versterkt. "Op vraag 5 heeft de patiënt niet de waarheid geant woord," zegt Whaley koel. "Op vraag 6 heeft de patiënt wel de waarheid geant woord. Op vraag 7...". Echt Dit is een scène uit het programma 'De leugendetector' dat wekelijks wordt uit gezonden door de Italiaanse staatstelevi sie RAI. Het is geen verfilming van een gebeurtenis in een louche martelkamer, of een derderangs politieserie. Het is écht. Onder de nieuwsgierige ogen van zo'n 20 miljoen Italiaanse televisie kijkers wordt elke week een man of een vrouw, die in Italië in het nieuws heeft gestaan vanwege een moord, een corrup tieschandaal of een ander delict, in de studio's van de Italiaanse staatstelevisie onderworpen aan een test met de leugen detector. Het apparaat, zo laten de programma makers niet na te benadrukken, komt 'rechtstreeks uit Amerika'. Het is het neusje van de zalm in de waarheidstech nologie, en het wordt op de 'belangrijk ste politiebureaus in Amerika' gebruikt. Niet gehinderd door enige voorzichtig heid slingert het programma 'De leugen detector' op deze manier elke week zijn wetenschappelijk vastgestelde waarheid over de schuld of onschuld van een bur ger de wereld in. Het programma duurt meer dan een uur. De uitzending wordt omhangen met sappige scènes waarin de hele misdaad wordt nagespeeld. Lekker veel bloed, liefst ook wat naakt Er zijn ook echte op namen in nachtclubs, in gevangenissen, en er worden straatinterviews gehouden. Willekeurige burgers spreken zich uit over de vermeende schuld van een me deburger. En dan, na een uur nadat we de leugendetector aan het werk hebben gezien spreekt de programmamaker, geposteerd onder een grote Vrouwe Jus- titia van gips het definitieve oordeel uit. "Dames en heren", zegt de program mamaker terwijl hij recht in de camera kijkt, "wij hebben vanavond objectief vastgesteld dat meneer R. de moord niet zelf heeft gepleegd, maar er wel bij is be trokken. Goede avond en tot de volgende week". Meneer R. protesteert, maar dat doet er niet toe. Waar het om gaat is het spektakel. De televisie die de waarheid ontdekt. De televisie die geen verslag meer doet, maar gebeurtenissen zelf laat plaatsvinden. De televisie die bepaalt wie schuldig is. En wat doet het er dan toe dat een officiële rechtbank enkele maanden geleden dezelfde meneer R. van zijn 'misdaad' heeft vrijgesproken. TV verita. De 'detective-tv' of de 'waar heidstelevisie', zo wordt de nieuwe trend genoemd die sinds een paar maanden op de Italiaanse televisieschermen te zien is. De grote shows met dure prijzen, de quizzen, en de familiespelletjes, ze zijn helemaal uit de mode geraakt. Zelfs de beroemde stripteaseshow, waarin blo zende huisvrouwen avond aan avond worstelen met de haken en ogen van hun pikante, door de televisie uitgereikte on dergoed, is de slag om de kijkcijfers aan het verliezen. De nieuwe trend is waar heids-tv. TV uit het leven gegrepen. Het zijn semi-journalistieke programma's, waarin de televisie zichzelf promoveert tot rechter, detective en sociaal werker. Zonder terughoudendheid wordt er ge woeld in de privélevens van mensen. Nu is de Italiaanse televisie nooit een toonbeeld geweest van het subtiel om springen met gevoelens. Snikkende mensen, lekker veel tranen,mevrouwtje hoe voelt het naast uw dode zoon?'. Daar zitten de journaals al jaren mee vol. Het nieuwe van nu is dat menselijk leed en ellende dienen als spektakel op zich. Zo is er sinds een tijdje het programma Io confesso (Ik biecht op). Achter een matglazen wandje, niet herkenbaar voor de kijker, komen mensen in de studio van het derde net van de staatstelevisie dagelijks hun meest intieme problemen vertellen. "Ik doe het al acht jaar met mijn dochter", is het verhaal van de een. "Ik heb aids opgelopen tijdens een slip pertje", is de biecht van de ander. Homoseksualiteit, sadomasochisme, oplichting en bedrog passeren de revue. De roodharige dame die het programma leidt is geknipt voor haar rol. "Maar is er dan niets meer dat u bindt?", vroeg ze onlangs, tot tranen bewogen, aan een biechter die het leven niet meer zag zit ten. "Ik vind het vreselijk", huilde de vrouw, "om zoiets afschuwelijk droevigs te moeten horen". Ze zweeg, ze zuchtte, en ze vroeg: "En de liefde dan?". Stilte. "Bindt zelfs de liefde u niet meer aan het leven?". Sinds een paar weken is er een nieuw programma bijgekomen in de reeks 'uit het leven gegrepen'. Elke zondagavond zendt het derde net van de staatstelevisie het programma uit Chi l'ha visto uit. Het programma, letterlijk 'Wie heeft hem ge zien', lijkt in sommige opzichten op het Nederlandse programma 'Opsporing verzocht'. Maar op een aantal belangrijke punten is de formule toch fundamenteel anders. Zo zijn het bijvoorbeeld geen politie mensen, maar burgers die vragen om de opsporing van vermiste personen. Ook is het niet de politie, maar de leiding van het televisieprogramma zelf die de speurwerkzaamheden coördineert. Ver der worden de telefoongesprekken met mensen die iets hebben gezien of aanwij zingen geven, live in de studio gevoerd, zodat het hele land kan meegenieten. Tenslotte gaat het niet om mensen die gezocht worden door de justitie, maar om mannen en vrouwen die om de een of andere reden weggegaan zijn van huis. "Ik zie het als een humanitair gebaar van de televisie, om familieleden uit het gru welijk lijden te helpen, dat optreedt wan neer een geliefd persoon opeens ver dwijnt", zegt de presentatrice van het programma, Donatella Raffai. Meteen al bij de eerste aflevering van het program ma schoot de ploeg van mevrouw Raffai raak. De vader van een jonge Amerikaan se vrouw, Jennifer geheten, vroeg om de opsporing van zijn dochter. Negen maanden daarvoor verdween zij opeens van de NAVO-basis bij Napels waar ze werkte. Tot in de kleinste details werden in het programma de laatste dagen van Jenni fer beschreven. Haar privé-leven werd uitgeplozen, en ook haar psyche werd doorgenomen. "Ze heeft een zeer labiel karakter". Pittige filmpjes over het los bandige seksuele leven van Jennifer, en opnamen die het overmatig alcoholge bruik van het meisje moesten illustreren, sierden de avond op. "Het televisiepubliek is nou eenmaal niet geïnteresseerd in foto's. Het publiek wil een geschiedenis", zo stelt mevrouw Raffai. En het publiek was geïnteres seerd. Er kwamen talloze telefoontjes binnen. In de studio zat ook Jennifer's vader. Steeds weer mocht hij vertellen hoe bang hij was dat zijn dochter dood zou zijn. "En wat denkt u ervan," vroeg Raffia aan de Amerikaanse expert die ook in dit programma niet mocht ontbre ken. "Is Jennifer dood of levend?". "Dood," zei de expert. "Ze is vast en ze ker dood". Verliefd Maar Jennifer was niet dood. Wat bleek: sinds negen maanden leefde ze rustig, in een klein plaatsje in het Zuiditaliaanse Calabrië samen met een Marokkaanse vriend op wie ze verliefd was geworden. Een politieagent uit de buurt had het ge zicht van het meisje in het televisiepro gramma herkend. Hij waarschuwde de programmamakers, en zo werd Jennifer een dag later opgespoord. De omarming met haar vader werd door de Italiaanse televisie in alle stan den verfilmd. De tranen, de spijt, de kus sen, maar uiteindelijk ook het afvoeren van Jennifer naar de Amerikaanse mili taire rechtbank waar ze nu zal worden veroordeeld voor desertie uit het leger. Trots verklaart mevrouw Raffai dat 'de televisie in staat is gebleken om zelf ge beurtenissen te veroorzaken'. Volgens haar is dat het bewijs van de macht van de televisie, en ook van de hulp die het medium kan bieden aan mensen in de problemen. Maar heeft iemand ooit aan Jennifer gevraagd of ze wel opgespoord wilde worden? UITGAANSTIPS LIVE MUZIEK in Jazz-café de Ouwe Stal door de Little Steamband op zondag 21 mei van 19 tot 23 uur Jazzcafé de Ouw Stal Herenstraat 43 Leiden. KUNST EN ANTIEK ANTIEKBOERDERIJ HOEVE Duizenden m broodkasten. glaskasten, eethoeken, salontafels, secretaires, commodes, dekenkisten enz EIKEN en SPAANS. Klein-antiek. Veel BLANKGRENEN allergrootste keus van Nederland Bezoek onze showrooms voor antieke Franse kasten, eethoeken, salontafels en kasten voor uw tv TEVENS exclusieve verlichting. Hoofdweg 629 J. C. Beetslaan 2 Hoofddorp Tel. 02503-13354/14649 Dagelijks geopend Vrijdagavond koopavondyJ T.k. 2 antieke handge maakte matting-stoeltjes ƒ1000,-. Tel. 071- 219457. T.k. antieke Mechelse kast. Vr.pr. 1500,-. tel. 071-219748. T.k. Franse voltaire 1850, is opnieuw gestof feerd, tel. 071-213007. T.k. antieke eiken fraaie kuifspiegel en antieke koperen doofpot, tel. 140083. T.k. antieke piano ge stemd ƒ1200,- T: 123839. 250 klassieke, oude ANTIEKE KLOKKEN 12 mnd. garantie, in koop, inruil elke klok. Ook voor restauratie. Dinsd. gesloten, Molen straat 11. Hillegom cen trum. Tel. 02520-15204. HUIS" |:^DIEREN4X HONDENSALON Maristella voor een juiste vachtbehandeling, trim men. plukken, scheren, wassen. A. Piket Rood- borststr. 47, Leiden. 071-153876. T.k. Tjordenpaard 3 jr wpn paard 12 jr. tuig- paard ook onder de man zeer lief 12 jr ook ver huur van paarden. 079- 424990 bgg 071- 130436. ROZENSTEYN Hondenkapsalon. Erva ren vachtverzorgers voor honden en lang- haarkatten. Tevens hon den en kattenpension. Leiderdorp, 01714- 12470 Halen en brengen mogelijk. T.k.a. 2 Perzische kit tens kl. blauw en blauw wit. tel.: 071-216925. Gratis af te halen lieve hond (reu) 4 jr. oud, waaks. Tel. 071 -223425. T.k. Labrador pups met stamboom, tel. 02521- 1 7565. Al twintig jaar vecht de NSL tegen de lepra. Er zijn in de derde wereld nog ruim 10 miljoen slachtoffers van deze afschuwelijke ziekte. Bestrijding en genezing vergen veel geld. Help daarom nu met een bijdrage, zodat lepra ook jóu een zorg is. Nederlandse Stichting voor Leprabestrijding Wibautstraat 135,1097 DN Amsterdam, Tel. 020 - 93 89 73 Geachte lezers, Ondanks alle zorg en aandacht die aan advertenties in deze krant wordt besteed gaat er een enkele keer iets fout. Neem in dat geval omgaand kontakt met ons op. Wij zullen u dan een goede oplos sing bieden. Voor gevolgen van het niet, niet 'op tijd of onjuist plaatsen van advertenties zijn wij echter niet aansprakelijk. Evenals voor fouten in telefonisch opgegeven adver tenties: of fouten ontstaan door onduideijk handschrift. Advertenties in deze krant dienen qua vorm, inhoud en uitvoering aan bepaalde voorwaarden te voldoen. Wij behouden ons daarom het recht voor om adverten ties te weigeren, zonder verplicht te zijn de reden op te geven. Brieven onder nummer worden uitslui tend afgegeven op vertoon van de origne- le kwitantie met volgnummer. Niet afgehaalde brieven worden na een maand vernietigd. Auteursrecht. Het op enigerlei wijze ge bruik maken van advertentiemateriaal, of enig ander werk van uitgeversmij. Leidsch Dagblad b.v. is niet toegestaan. Studioprodukten, al dan niet in rekening gebracht blijven eigendom van de uitge ver, tenzij schriftelijk anders is overeenge komen. Directie uitgeversmaatschappij Leidsch Dagblad B.V. 071-161400. INVULLEN IN BLOKLETTERS (PER VAKJE EEN CIJFER, LETTER. PUNT OF KOMMA) TUSSEN DE WOORDEN TELKENS ÉÉN VAKJE OPEN LATEN' Sleuteltjes voor de rubrieken: Woonruimte gevraagd. Woningruil en Kennismaking dienen kontant betaald te worden. BETALINGSWIJZE: Ik betaal kontant Ik stuur u een giro-, bank- ot Eurocheque, samen met de tekst voor mijn advertentu D U stuurt mij per accept-girokaart een rekening D Ik wil deze advertentie onder nummer plaatsen Om dit door u aan te laten geven m de tekst en voor het opsturen van de reacties betaal 7,20 extra per plaatsing vak|es naar keuze aankruisen NAAM: ADRES: WNPL POSTC HANDTEKENING Per post? Dan deze bon in een enveloppe zónder postzegel opsturen naar: Leldach/Alphens Dagblad - afdeling Sleuteltjes Antwoordnummer 10050 2300 VB Lelden PLAATSINGSDATUM in de rubriek: breedte Q 1 kolom 4cm) 2 kolom 8cm) erg o> 2

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 35