Simpele truc levert goud geld op Al veertig man aangehouden in grootste smokkelzaak van geschiedenis ZATERDAG 20 MEI 1989 EXTRA PAGINA 33 Justitie in Rotterdam en de Fiscale Inlichtingen- en Opsporingsdienst (FIOD) zijn bezig met het ontrafelen van de grootste goudsmokkelzaak in de Nederlandse geschiedenis. Een omvangrijke bende (er zijn al veertig man aangehouden) zou voor maar liefst 400 miljoen goud het land hebben binnen gebracht, zonder dat aan te geven bij de douane. Daarmee werd voorkomen dat 6 procent btw moest worden afgedragen over het belastingvrij in Zwitserland, Luxemburg en België gekochte edelmetaal, dat in Nederland werd verkocht aan banken en goudhandelaren die de btw wèl betaalden. Die bedragen lieten de verkopers via tussenfacturen verdwijnen en op die manier werd voor 24 miljoen gulden belasting ontdoken. Een simpele truc die lang 'goud' opleverde. door Weert Schenk Het blijft een raar verhaal, verzucht de rechercheur. Wekenlang is hij er mee bezig geweest. De politieman weet nu alles van goud, maar die zaak kon hij niet oplossen. De geschiedenis staat hem nog helder voor de geest. Op 12 augustus 1988 stormt een man in paniek het politiebu reau van Valkenswaard binnen. Hij is overvallen en opgesloten in de kofferbak van zijn auto, waaruit hij zich zelf heeft weten te bevrijden. De daders zijn er van door met 50 kilogram goud. Waarde: an derhalf miljoen gulden. De man had in het bos staan wachten op zijn baas, een goudhandelaar. Deze zou de kostbare lading ophalen met een gepantserde wagen. Hij kwam een kwar tier te laat. Op de afgesproken plek stond slechts een lege personenauto. De handelaar, een in België woonach tige Nederlander, had volgens zijn papie ren het goud de vorige dag in Nederland gekocht. Omdat hij het niet over de grens mee naar huis wilde nemen, had de za kenman het onverzekerde goud in twee koffers gedaan en aan een mede werker gegeven. Die moest het op zijn kantoor in Den Bosch opbergen. De volgende morgen reed de mede werker met de koffers naar een motel in Eindhoven. Daar gaf hij ze aan de koerier die ze naar het bos in Valkenswaard moest brengen. Een eigenaardige proce dure met veel risico's. De handelaar be weert hiervoor te hebben gekozen om een vast gedragspatroon te vermijden en daarmee overvallen te voorkomen. Vragen Volgens de rechercheur kloppen de ver klaringen van de handelaar en zijn mede werkers niet. Uit de reconstructie blijkt dat de tijden die ze noemen, nooit juist kunnen zijn. De auto's die de drie vol gens zeggen hebben gebruikt, stonden in werkelijkheid ergens anders. Ze houden echter vol de waarheid te spreken. De politieman zit ook met andere vra gen. Zoals: waarom nam de handelaar zoveel risico? En: zat er wel goud in de koffers? De goudhandelaar heeft wel re keningen van de aankoop. Maar het blijkt niet mogelijk het spoor terug te volgen. De rechercheur loopt vast op een plof-bv, die wel bestaat maar geen activi teiten ontplooit. De rechercheur heeft het idee dat de goudhandelaar illegaal handelde. In de kern is de truc simpel. Het goud wordt gekocht in Luxemburg, Zwitserland of België, waar géén of slechts één procent btw moet worden betaald. Het metaal wordt Nederland binnen gesmokkeld, waardoor de Staat zes procent btw misloopt. Hierin schuilt de winst voor de smokkelaars. Door het eerst op slimme wijze een route langs allerlei papieren BV'tjes te la ten volgen, weten de smokkelaars het goud in het officiële circuit te brengen zonder de herkomst ervan prijs te geven. Ze bieden het metaal te koop aan aan of ficiële inkopers, zoals banken. Deze be talen de verkopers zes procent btw. Maar via de keten van louche BV'tjes ver dwijnt die zes procent en wordt dus niet afgedragen aan de Staat. Onlangs kreeg de rechercheur de be vestiging dat de in Valkenswaard besto len handelaar ook in het illegale wereldje zat. Hij hoorde dat de Fiscale Inlichtin gen- en Opsporingsdienst (FIOD) hem ervan verdacht betrokken te zijn bij een grootscheepse goudsmokkel. Het ver baast hem niet. "Het is èen klein wereld je. Je komt vaak dezelfde namen tegen". Routine-controle De vreemde gebeurtenissen in Valkens waard hebben geleid tot het ontrafelen van de grootste goudsmokkel in de Ne derlandse geschiedenis. De Rotterdamse officier van justitie, mevrouw mr. Samson-Geerlings, zegt dat de FIOD door twee zaken op het spoor van de om vangrijke fraude kwam. 'Valkenswaard' kon in verband worden gebracht met fis cale onregelmatigheden die ontdekt wa ren tijdens een routine-controle in een Rotterdams edelmetaalbedrijf. Zo kwam het balletje aan het rollen. Een smokkelbende zou voor maar liefst 400 miljoen gulden aan glimmende goudbroodjes het land hebben binnen gesmokkeld. Daarmee werd belasting ontdoken voor 24 miljoen gulden. Inmid dels zijn veertig mensen aangehouden, onder wie drie medewerkers van het hoofdkantoor van de Nederlandse Mid- denstandsbank (NMB) in Amsterdam. De belangrijkste verdachten komen uit Noord-Brabant en vooral Limburg. Mr. Samson zegt dat er sprake was van een grote organisatie, ook al waren er meerdere groepen die afzonderlijk ope reerden. Over de precieze werkwijze kan de officier geen mededelingen doen. Die moet blijken uit het verdere justitieel on derzoek, dat nog zeker een maand gaat duren. Vaststaat dat de smokkelaars het goud op papier twee tot vijf maal aan di verse BV's doorverkochten. Daarbij maakten ze gebruik van valse facturen. Belangrijke vraag voor de justitie is wie de bende financierde. Vermoed wordt dat er een grote geldschieter is, an ders is het behalen van een omzet van 400 miljoen gulden welhaast ondenk baar, ook al wordt met de smokkel snel geld verdiend. Aan elke kilo zuiver goud, die 'momenteel ongeveer 27.000 gulden kost, houdt de illegale handel 1500 gul den over. Mr. Samson sluit niet uit dat in de smokkel grote hoeveelheden zwart geld zijn geïnvesteerd. Toch is er, zoals het er nu naar uitziet, geen link naar de drugswereld of andere criminele cir cuits, aldus de officier. Verdubbeling De NMB, de enige naam die justitie tot nu toe heeft laten vallen, ontkent elke be trokkenheid bij de affaire. De bank zegt nog alle vertrouwen te hebben in de door justitie verdachte medewerkers. Het drietal, dat in afwachting van de rechts zaak op vrije voeten is, werkt weer als vanouds op de afdeling goudhandel. Mr. Samson houdt staande dat de drie bankmedewerkers in het complot zaten. Zij moesten ervoor zorgen dat de smok kelaars het goud probleemloos konden verkopen. Hoewel het volgens NMB- woordvoerder Van Mierlo niets zegt over de betrokkenheid van de drie goudinko pers, erkent hij dat de goudhandel met de bank begin 1988 inderdaad behoorlijk toenam. Die constatering was voor de bank aanleiding een eigen onderzoek in te stellen. Cijfers wil Van Mierlo niet noe men. "Het ging enkele maanden achter een om een verdubbeling van het norma le goudaanbod". Uit het eigen onderzoek van de bank bleek dat het 'geen zuivere koffie' was met de BV's die verantwoordelijk waren voor het extra goudaanbod. Van Mierlo: "Die firma's zaten mogelijk in malafide zaken. Een bank leeft dan wel van zaken doen, maar niet ten koste van alles. We hebben toen eerst een maximumbedrag per transactie vastgesteld. Daarna heeft de bank de firma's bericht dat geen prijs meer werd gesteld op hun klandizie". De NMB-woordvoerder zegt dat de goudhandel vervolgens weer op het ou de peil kwam. "De politie werd niet ge waarschuwd", zegt Van Mierlo, "want dat is onze taak niet". ONAANGENAAM Was me dat even een onaangename ver rassing voor Shell, die advertentie in het jaarboek van het Zuidafrikaanse leger. Het stond er echt, de wervende tekst die op de pr-afdeling van dochtermaat schappij Chemico was bedacht, liet zich niet anders te lezen. "Chemico, die Smee ring sdeskundig es, Verskaffers van Smeerolie en Ghries aan die S.A.-Polisie. Met Komplimente". Zo, dat was even andere taal dan die Van Wachem, de president-directeur van Chemico, vorige week op de algemene aandeelhoudersvergadering had gespro ken. Gloedvol had. de man daar staande de vergadering beweerd dat Chemico al tien jaar geleden met de leveranties was gestopt. Waarmee ze bij Shell meteen de beschuldiging van dominee Beyers Nau- dé weerlegd achtten, als zou door de acti viteiten van dochteronderneming Che mico de steun van de multinational aan het apartheidsregime zijn aangetoond. De vraag is natuurlijk in hoeverre de gewraakte advertentie Shell werkelijk heeft verrast. Vorig jaar had de dochter onderneming immers ook al gekoketteerd met de innige relatie met de Zuidafri kaanse politie. Maar toen bleek alles op een vergissing te berusten. Althans, dat beweerde Van Wachem destijds. Bij Shell weigeren ze te geloven dat de president-directeur van de dochtermaat schappij een op een loopt als het gaat om het spuien van frasen die kwalijke prak tijken moeten verdoezelen. De president directeur zou zijn uitgegaan van hetgeen zijn directeur hem had ingefluisterd. Zo dragen ze het tenminste naar buitentoe voor bij de moederholding. Zou die Van Wachem echt zo'n hol vat zijn, dat alleen hard klinkt als een ander erop timmert Of weet de president-directeur wel dege lijk wat er in z'n bedrijf omgaat, maar hangt hij de oliedomme oliehandelaar uit? Shell kan het niet helpeii dat het alle maal zo is gelopen, het belang van 27 p ro cent in de dochteronderneming zou te be perkt zijn geweest om enige invloed op de bedrijfsvoering te hebben. Vertelde een woordvoerder van de multinational deze week een ieder die het wilde horen. Shell helpt, zo heet het. In dat verband zou het aanbeveling verdienen dat de De smokkelbende heeft niet alleen za ken gedaan met de NMB. Het is vrijwel zeker dat ook goud aan andere instellin gen is aangeboden. Mensen die het edel metaal aanbieden, worden wel enigszins gecontroleerd. Zo gaat de NMB na of de goudhandelaar een btw-nummer heeft, ingeschreven staat bij de Kamer van Koophandel en zich bij de aanbieding van het goud kan legitimeren. Het bekendste Nederlandse bedrijf dat zich bezighoudt met de verwerking van edelmetalen is Drijfhout in Amsterdam. Marketing-manager Schuijt zegt niet te begrijpen hoe de smokkelaars hebben gewerkt. Wel staat vast dat zonder maat regelen geen eind gemaakt kan worden aan de smokkel. De handel is internatio naal en vaak wordt goud, dat Drijfhout multinational voor de verandering ook eens zichzelf hielp. Bijvoorbeeld door sommige relaties aan een verversings beurt te onderwerpen. Ook al is het be lang in Chemico dan beperkt, dan nog zou in elk geval een poging in het werk kunnen worden gesteld de dochteronder neming ervan te overtuigen dat er een be tere kameraad te vinden moet zijn dan de Zuidafrikaanse politie. Mocht dat niet helpen, wellicht dat het dan het overwe gen waard is het aandeel in Chemico als nog af te stoten. Al was het maar om te voorkomen dat er*straks in een of ander blad weer een 'onaangenaam verrassen de' advertentie wordt geplaatst. GERARD VAN PUTTEN ZONdEBOK 'Door een flinke misrekening van de Schiedamse politie is het gisteravond na afloop van de voetbalwedstrijd SVV-FC Den Haag tot vechtpartijen en vernielin- inkoopt, omgesmolten en voorzien van een eigen keurmerk weer naar het bui tenland doorverkocht. De firma Drijfhout handelt als tussen persoon in goud, maar neemt nooit zelf risico's op de goudmarkt. Het bedrijf is vooral gespecialiseerd in halffabrikaten voor industriële toepassingen van goud, zilver en platinoïde metalen. Het levert ook baren zuiver goud voor de goudvoor raad van banken en zelfs voor die van landen. De firma Drijfhout is nauw betrokken bij de vaststelling van de Amsterdam-no tering voor het goud. Dat is de richtprijs voor een kilo zuiver goud. Maar Drijf hout heeft zelf geen invloed op de koers. De notering is 'een vertaling' van de goudprijs op de grote beurzen in Londen en Zürich. gen gekomen. In het politie-draaiboek was geen rekening gehouden met de komst van supporters per trein of eigen vervoer'. Zo luidde de aanhef van een be richt dat ik deze week aantrof onder de kop 'Voetbalrel na misrekening van poli tie'. Niemand valt meer over zo'n tekst, maar lees hem eens goed. Dan pas zie je het watermerk van de waanzin er door heen schemeren. Het is alsof iemand een paar zandzakken er de schuld van geeft dat er een storm is opgestoken. Over de agressors geen kwaad woord, zij lijken vrijuit te gaan. De rode kaart gaat meteen naar Oom agent. We hebben ons neergelegd bij het wangedrag van som mige supporters. Zo zijn ze nu eenmaal. Daar kunnen die brave jongens ook niks aan doen. De echte misdadiger is tegen woordig degeen die zijn fiets niet op slot zet, niet de dief die hem steelt. Of de poli tie die toevallig niet in de buurt was, is de zondebok. De handel in goud is niet lucratief, zegt algemeen directeur De Jong van Drijf hout. "Het risico is waanzinnig groot. En de winstmarges zijn zo gering dat menig fabrikant er de neus voor ophaalt. Tus sen in- en verkoopprijs van een kilo goud van 27.000 gulden, zit een brutowinst van minder dan 500 gulden". Speculeren in goud is voor het bedrijf evenmin aantrekkelijk, vervolgt Schuijt. "De ontwikkeling van de koers is vol strekt onvoorspelbaar. Er zijn heel veel factoren waarmee je rekening moet hou den. En vaak is er dan nog een factor die je nooit had kunnen voorzien, maar die wel alles anders laat lopen. Niemand kan het zeggen". Hij legt een kilo goud op tafel. Een blinkend blokje, ter grootte van een reep chocola. Kan zo in de vestzak. De waar de: 27.000 gulden. De Jong zegt: "Met goud heb je maar één zekerheid: een kilo goud is altijd een kilo goud". Manager Schuijt: "Er wordt altijd ge leerd dat goud een appeltje voor de dorst is. Het zou vooral in tijden van nood zijn waarde blijven houden. Maar over het bezit van goud, krij| je geen rente. Je kunt dus vele jaren rente missen". Gestegen Onbewerkt goud lijkt dus alleen als smokkelwaar interessant. Kranteberich- ten van de laatste jaren laten zien dat er fors wordt geknoeid. Gezien het aantal gerechtelijke onderzoeken, steeg in 1985 de goudsmokkel naar Westduitsland met maar liefst twintig procent. Daarbij wer den enkele internationaal georiënteerde smokkelbenden opgerold. In het verleden zijn ook diverse malen Nederlanders aangehouden die goud naar Westduitsland smokkelden. Zo werden in 1983 drie Groningers gepakt die zeker 500 kilo met een totaalwaarde van 17 miljoen mark illegaal van Luxem burg naar de Bondsrepubliek hadden overgebracht. Een jaar later verscheen een Limbur ger voor de rechter die ervan werd ver dacht 200 kilogram goud van Luxem burg via België en Heerlen naar Duits land te hebben gesmokkeld. Hij maakte deel uit van een professionele bende. Het bewijs van smokkel is niet altijd te leveren, ook al is er wel een heel sterk vermoeden. Zo vond eind 1987 een bru tale overval plaats op de snelweg tussen Weert en Eindhoven. De personenauto van een als bonafide bekendstaande goudhandelaar uit Valkenburg werd Ik word onderhand een beetje ziek van die beschuldigende vinger. Kijk naar de ramp in Liverpool. Daar werd de Bob- bies ook de dood. van vele supporters in de schoenen geschoven. Zij hadden immers de toegangshekken van het stadion open gezet. Natuurlijk was dit niet erg snug ger. Maar het is een onomstotelijk feit dat het niet de agenten zijn geweest die al die mensen tegen de hekken hebben doodge drukt. Dat zijn de supporters geweest, misschien wel dezelfde supporters die de volgende dag met een droevig gezicht kransen op de tribune hebben gelegd. Maar de politie is er ook voor het voor kómen van misdrijven, zult u zeggen. Na tuurlijk. Maar als dat niet lukt en het misdrijf heeft toch plaats, dan kan en mag de schuld in geen geval naar de poli tie gaan. Dat zou namelijk betekenen dat we ons hebben neergelegd bij het geweld in de maatschappij. Haal de knotsen dan maar uit het prehistorische museum. CEES VAN HOORE klemgereden door twee wagens. Drie ge wapende en gemaskerde mannen namen de wagen van de handelaar over. Bij zijn aangifte zei de goudhandelaar dat hij twee staafjes goud bij zich had. Toen zijn wagen enkele uren later werd teruggevonden, bleek er een wonder baarlijke vermenigvuldiging van goud te hebben plaatsgevonden. Er werden bij de auto twintig goudstaven aangetrof fen, goed voor twaalf miljoen gulden. De handelaar verklaarde dat de andere 18 staven toebehoorden aan een bevrien de relatie in Aken, die hij er buiten had willen houden. Justitie en Belasting dienst lieten op het goud beslag leggen, maar in april vorig jaar bepaalde de rech ter dat het goud terug moest naar de goudhandelaar en diens Duitse collega. Er was onvoldoende bewijs voor smok kel. De politie van Weert heeft de overval lers nooit kunnen pakken, maar is ervan overtuigd dat de overval op de snelweg echt was. Meer is niet bekend. De over vallen goudhandelaar bezwoer dat er niet nog meer goud in de auto lag dan die twintig staven. De politie twijfelt aan die verklaring. Het kan waar zijn als de over vallers in grote haast zijn gevlucht. Of er was véél meer, zodat ze die twintig sta ven niet onmiddellijk misten. De Weertse politie zegt dat het legaal goud betrof. Dat wil zeggen: het was niet van diefstal afkomstig. Maar, zo wordt gezegd, het is niet normaal dat zulke hoe veelheden goud in een gewone perso nenauto worden vervoerd en niet in een speciale wagen. "Dat geeft heel erg te denken". Aantrekkelijk De smokkel van goud zal voorlopig aan trekkelijk blijven. Maatregelen ter be strijding van de btw-fraude zijn niet op komst. Al in 1984 heeft de Nederlandse Bankiersverenging aan het ministerie van financiën voorstellen gedaan om de risico's in de handel te bestrijden, maar tot op heden bleef antwoord uit. De bankiers adviseerden onder meer om het btw-tarief voor goud op nul te stellen. Dat zal voorlopig niet gebeuren. Met het oog op de eenwording van Euro pa in 1992 zijn ingewikkelde onderhan delingen gaande over de heffingen in de Europese landen, zegt de woordvoerster van het ministerie van financiën, maar zij gelooft niet dat die besprekingen voor wat het goud betreft zullen leiden tot een gelijkschakeling met de tarieven in Bel gië of Luxemburg. WEREldlEldER Is er nog presidentschap na Ronald Reagan? Laat ik het maar meteen toege ven: ik mis hem een beetje, good old Ron nie. Want zijn opvolger is net zo opwin dend als een Bush Beaver in een por noblad. Professor Lubbers schijnt hem vorige week nog te hebben ontmoet. Maar be staat de man nog wel? Zijn NAVO-zaak- jes worden voor hem opgelost door minis ter Baker, die in Moskou een voorstel weghoonde om de kor te-af standsraketten op te ruimen onder het motto: eerst die troepen weg (hetgeen Gorbatsjov vervol gens ook deed, maar dan aan de oost grens met China). En in Panama verschijnt de in verge telheid geraakte Jimmy Carter nog al tijd OK plotseling op het toneel om de show te stelen met zijn verbazend oprech te verontwaardiging over de verkie zingsbende van Noriega en zijn trawan ten. Het leek wel alsof hij - en niet Bush - de Amerikaanse mariniers naar het Pa namakanaal dirigeerde. Cowboy Reagan zou hem die kans niet hebben gegeven. Die was er, Panama hoed op, enthousiast op af gegaloppeerd om op Granadiaanse wijze actie onder nemen. Hij had op z'n minst iets schattig doms gezégd. Bush begrijpt niet hoe de Amerikaanse harten te veroveren. Hij doet vaderlijk en redelijk, maar dat wordt al gauw uitge legd als saai en weifelend. Dodelijk voor een Wereldleider, die alles mag behalve aarzelen. Kijk naar Thatcher. De botheid zelve, maar ze krijgt al tien jaar haar zin. En vooral: kijk naar Gorbatsjov, de grote versierder die de hele wereld in ver warring brengt. Eerst overrompelt hij de vijand in het Westen met al zijn char mante voorstellen meteen ruzie in de NAVO-tent en vervolgens pakt hij even vlot de boze buurman in het oosten in. Nog nooit vertoond: vrede te sluiten met een land en er tegelijkertijd een halve re volutie ontketenen. En maar vrolijk la chen, die Gorbatsjov. Dat moet vreten aan het zelfvertrou wen van de VS, als Waakhond van de Vrije Wereld. Je kunt het op je klompen voelen aankomen: de Verenigde Staten glijden af naar een nieuwe identiteitscri sis. Dat wordt niks met die Bush. WIM FORTUYN Algemeen directeur De Jong (links) en marketing-manager Schui niet lucratief'. )an de firma Drijfhout: "De handel in goud is (foto's GPD)

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 33