Panama staat tussen Noriega en de VS-regering Gelderse boer moet wijken Reportage Kauwgom, voor een macho-imago of eenvoudigweg tegen de verveling Natuur laijgt nieuwe kans op uiterwaarden ZATERDAG 20 MEI 1989 Menig scholier probeert door bellen te blazen van kauwgom zijn leraren op de kast te krijgen. (foto gpd) Kauwgom, het is er in allerlei smaken en soorten en dient diver- e doelen. De een gebruikt het om en onverschillig, macho-imago uit te stralen, anderen om de ver veling te verdrijven, voor de frisse adem of om van het roken af te komen. Moeders hebben er een hekel aan, want zij moeten het uit de kleren of haren van hun kinde zien te krijgen. Schoonma kers verwensen het, omdat ze het werkelijk overal tegen komen en menig scholier stelt zijn leraar op de proef door er bellen mee te bla- door Marga Rekers Kauwgom wordt beschouwd als i typische vinding van de twin tigste eeuw. Niets is minder waar. Zo'n drieduizend jaar geleden kauwden de Maya-indianen in Midden-Amerika al op het gestol de sap van de Sapodillaboom, de zogenaamde chicle-gum. De oude Grieken kenden ook al iets dat op kauwgom leek, zij kauwden op het hars van de Mastiekboom. De eerste Engelse kolonisten in Amerika zagen indianen kauwen op het gomachtige sap van de sparreboom en volgden dat voor beeld. Pas aan het einde van de 19e ieuw werd de produktie van kauwgom in Amerika commer cieel aangepakt. Toen William Wrigley bij zijn vader in de zaak g werken als reiziger in zeep, :kte hij dat het produkt beter verkocht als hij er een cadeautje bij gaf. Hij gaf paraplu's, bakpoe der, kookboeken en tenslotte kauwgom. Langzamerhand ont dekte Wrigley dat de mensen zijn zeep kochten voor de kauwgom. Zijn logische besluit was zich dan maar helemaal op de handel in het gummy-achtige produkt te werpen. Drie ons Europa maakte pas tijdens de Tweede Wereldoorlog kennis met het kauwgoedje. De trend werd gezet door de malende kaken van Amerikaanse en Canadese solda ten, die ons werelddeel kwamen bevrijden. Maar sindsdien is het snel gegaan. In 1950 was de con sumptie van kauwgom in ons land 50 gram per hoofd van de be volking. Per persoon vermalen we nu al zo'n 3 ons per jaar. De Amerikaan kauwt per jaar zo'n anderhalf kilo weg. In 1986 gaven ze hieraan 153 miljoen gul den uit. In driejaar tjjds is dit be drag opgelopen tot 183 miljoen gulden. De hoeveelheid kauw gom die voor dit bedrag werd ge maakt, was drie jaar geleden 4600 ton. Vorig jaar was hier nog eens 500 ton bijgekomen. De Amerika nen consumeerden in 1970 zo'n 250 miljoen kilogram kauwgom. Hierin was vier miljoen kilogram synthetische rubber verwerkt. Daarvan had ook een miljoen autobanden kunnen worden ge maakt. Na de oorlog, in 1948, richtten de gebroeders Markus in Amster dam de kauwgomfabriek Maple Leaf op, de enige kauwgomfa briek in ons land met een omzet van ongeveer 100 miljoen gulden. "Het maken van kauwgom begint met de produktie van de basis", vertelt H.Otten, de marketing manager van het bedrijf. De in grediënten gomharsen, rubber, hars, was en mineralen worden achtereenvolgens verwarmd, ge smolten en met elkaar vermengd in grote smeltketels. "De hete ge smolten kauwgombasis ziet er r deze procedure uit als een groot brood", vervolgt Otten tijdens een wandeling door de fabriek. Aroma De sterke pepermuntlucht, die buiten de fabriek al merkbaar was, begint op de ogen in te wer ken. Het personeel lijkt er weinig last van te hebben. Zij staan in hun witte jassen achter de machi nes en zijn bezig met de produk tie van het kauwgoedje, dat ze zelf lijken te versmaden. "Later wordt het brood in grote kneedmachi nes vermengd met suiker, gluco- sesiroop, natuurlijke smaak- en kleurstoffen en 'softeners'. Die moeten ervoor zorgen dat de kauwgom niet te hard wordt. En dan worden het aroma, zoals pe permuntolie en kruizemuntolie, toegevoegd". Soms wordt de kauwgom nog even in een grote ronde ketel be sproeid met een suikeroplossing. De ketel vertoont grote gelijkenis met een opslagtank voor olie. "En dan worden ze gedroogd met war me lucht", vertelt Otten. Dat pro cédé wordt zo'n 20 keer herhaald, waardoor een stukje kauwgom liefst twintig lagen telt. Sinds 1981 bestaat er ook sui kervrije kauwgom. En twee jaar later verscheen de anti-rook kauwgom Nicorette in ons land, voor zware rokers hèt middel om van hun verslaving af te komen. Een kauwgomstukje bevat 2 mg nicotine en moet gegeten worden als de behoefte aan een sigaret op komt. Nicorette staat geregi streerd als geneesmiddel en wordt als zodanig door de huisart sen of specialisten voorgeschre ven en vergoed door het zieken fonds. In Amerika zijn er overi gens al mensen aan verslaafd ge raakt. wordt er om de vijf minuten ge waarschuwd voor de Amerikaanse voornemens om militair op te tre den. "Het imperialisme wil ons met het geweer in de rug vertellen wat we moeten doen", zo heet het. Generaal Noriega heeft zich opge worpen als de 'held' die de souverei- niteit van zijn land zal verdedigen. Hij verzekert dat alle vijandelijke acties van de Amerikanen zijn be doeld om voorgoed in de kanaalzo ne te kunnen blijven. "Daarom wil len ze dat de landverrader Guiller- mo Endara president wordt", be weert Noriega, "daarom vertellen ze over mij de ene leugen na de ande- Sluipweg Iets van waarheid zit er zeker in. Het Panama-kanaal is voor de Amerika nen van onschatbare strategische waarde. Het ene vrachtschip na het andere gebruikt de tachtig kilome ter lange 'sluipweg' tussen de groen beboste heuvels om de enorme om weg via Kaap Hoorn te voorkomen. Een ander pikant detail inzake het kanaal: op het cgenblik strijken de Amerikanen meer dan tweederde op van alle tolrechten. En dat is een heel fortuin. Om een voorbeeld te noemen: net voor het Amerikaanse marineschip Bellatrix vaarde donderdag de Star Princess door het kanaal. Voor dit nieuwe vlaggeschip van de cruise- lijn die het schip levert voor de tv- serie Love Boat, werd meer dan 110.000 dollar aan tol betaald. Niet alle schepen zijn zo groot, maar ge middeld levert het kanaal elke dag toch gauw een half miljoen dollar op. Verder zyn er alle militaire instal laties. Panama is voor de Amerika nen de ideale uitvalbasis naar alle delen in Latijnsamerika. Na het jaar 2000 moeten de Amerikanen zich waarschijnlijk terugtrekken tot het zuiden van de Verenigde Staten zelf, zo'n 6000 kilometer verderop als het om Zuidamerika gaat. En ook alleen al de verhuizing gaat na tuurlijk handenvol geld kosten. Willen de Amerikanen soms her onderhandelen, bijvoorbeeld huur betalen voor verschillende van hun meest belangrijke militaire installa ties? "Nee", antwoordt op nogal norse toon een woordvoerder van PANAMA - Een staat binnen een staat. De ingang naar het Southern Command van het Amerikaanse leger ligt niet ver van een van de verwaarloosde oude buitenwijken van de stad Panama. Na de wegrottende houten huizen, die in jaren geen verf hebben gezien, op straat wassende vrouwen, halfnaakte kindertjes met dikke buiken en modderige, smalle straatjes, kom je plots in een paradijs te recht: geasfalteerde wegen zon der gaten, uitbundig in de zee wind wuivende palmbomen, grote stenen gebouwen met kleurige rode daken. door Rob Sprenkels Een gedeelte van deze installaties is een paar jaar geleden al overgedra gen aan Panama. Nog even verder, op de naar het transoceanische ka naal aflopende ruggen van de kale Ancon-heuvel, beginnen de 'Quarry Hights'. En daar bevindt zich het Southern Command, de plek van- Generaal Noriega. (foto AP) waar alle militaire acties van de Amerikanen in Latijnsamerika wor den gecoördineerd, van Mexico tot het ijskoude Vuurland. Een dreigende oorlog? Aartsvij anden? Bij het controlehuisje op de weg naar het hoofdkwartier van de Amerikaanse troepen lijkt er bijna sprake van het tegenovergestelde. Twee Amerikaanse wachten staan er gebroederlijk met hun drie Pana mese collega's een potje te kaarten. "We staan samen onder één dak, dus dan kan je het maar beter gezel lig houden", probeert Bob op ver ontschuldigende toon. Hij is de dienstdoende Amerikaanse ser geant. En de op komst zijnde inva sie dan, vraag ik de drie jonge Pana mese soldaten. Ze glimlachen verle gen, kijken enigszins verwonderd op, maar geven geen antwoord. Een stuk verder landinwaarts en op de andere wal van het kanaal laadt het Amerikaanse leger een paar uur later een enorme hoeveel heid aan militair materieel uit. Het schip Bellatrix past maar net in de Miraflores-sluizen, de laatste water trap op weg naar de Stille Zuidzee. Aan beide kanten zeventig centime ter tussen de scheepswand en de sluismuren, het minimaal toelaat bare. Over de grote opengeklapte vrachtdeur worden tot diep in de nacht 64 pantserwagens naar buiten gereden, drie voertuigen waarvan optisch gestuurde raketten kunnen worden afgevuurd, 44 uit hun voe gen barstende trailers en ook nog eens zo'n honderd jeeps en bestel wagens. Twee helicopters van de Amerikaanse luchtmacht cirkelen tussen elegant vliegende formaties van pelikanen door om een oogje in het zeil te houden. Met de Bellatrix zijn de laatste ver sterkingen van het Amerikaanse Je- ger gearriveerd. President Bush ging tot die maatregel over, nadat vorige week woensdag in Panama de meest vooraanstaande oppositie leiders werden afgetuigd door de volksmilities van generaal Manuel Antonio Noriega. Diezelfde dag werden ook de twee weken geleden gehouden verkiezingen geannu leerd. In totaal zijn er door de lucht en over zee bijna 1900 militairen met al Op het vliegveld van Panama waren deze week de emotionele reacties te zien van Panamese bewoners die af scheid moesten nemen van inmiddels bevriende Amerikanen die naar hun eigen land terugkeerden. (foto afp> hun oorlogstuig aangevoerd. Daar mee is het aantal Amerikaanse sol daten in Panama op meer dan 12.000 gekomen. Volgens de bere keningen van de Panamese autori teiten zijn er nu zelfs meer dan 15.000 Amerikaanse militairen. Wie er ook de waarheid spreekt, het gaat in ieder geval om een van de vele schendingen van de Panamaka naal-akkoorden uit 1977. Daarbij was een plafond van 10.000 afge sproken. Volgens Bush zijp de versterkin gen nodig voor de bescherming van alle Amerikanen in Panama, zo'n 50.000 mensen. Deze week is er be gonnen met dagelijkse vluchten vanaf de luchtmachtbasis Howard voor mensen die geëvacueerd wil len worden. Al het militaire perso neel en hun familie moeten vanaf 1 juli binnen het door de Amerikanen gecontroleerde gebied wonen, zo heeft Bush besloten. Sinds de breuk van twee jaar gele den tussen generaal Noriega en Washington is het leven voor de Amerikanen in Panama heel wat minder aangenaam geworden. Het is geen 'vakantie' meer in de subtro pische, exotisch swingende kolo nie. De leiders van de kolonie heb ben een eigen wil gekregen en ook de Amerikanen zijn op allerlei ma nieren geintimideerd. Om krassen op de auto te voorko men hebben ze nu voor privége- bruik allemaal Panamese nummer borden op hun voertuig, compleet met de lijfspreuk 'Panama 2000, to tale souvereiniteit'. Regelmatig zijn er kleine incidenten, bijvoorbeeld wanneer Panamese militairen de weg versperren. Vorig jaar werd de dochter van de Amerikaanse am bassadeur Arthur Davis dronken opgebracht. Gespannen Met alle gebeurtenissen rond de verkiezingen is de sfeer in het Ame rikaanse kamp 'erg gespannen' ge worden, zo geeft iedereen volmon dig toe. Toegangswegen naar de Amerikaanse woonwijken in de ka naalzone zijn versperd met prikkel draad en olievaten. Militairen met het geweer in de aanslag staan op wacht. Maar de breuk tussen het in tieme verleden en het op springen staande heden is nog altijd niet compleet. En dat geldt zowel voor de Amerikaanse als voor de Pana mese kant. Iedereen kan de snelwegen door de kanaalzone oprijden, er zijn geen slagbomen of wachthuisjes. De af gelopen dagen zijn er echter wel Amerikaanse troepen die de gewo ne Panamees weer terug naar huis sturen. "Maar onder normale om standigheden gebeurde dat nooit", vertellen taxi-chauffeurs. Zowel veel Amerikanen als Pana- mezen betreuren het ten zeerste dat de Amerikanen zich nu zoveel mo gelijk moeten terugtrekken op hun basis. De soldaten omdat ze zich daar snel vervelen. De Panamezen omdat op die manier ook een van hun laatste bronnen van baar geld ernstig terugloopt. Panama zit klem tussen de aspira ties van generaal Noriega en Was hington. Op de Panamese radio de Amerikaanse ambassade in Pa nama. Kolonel James Swank van het voorlichtingskantoor van het Southern Command is een stuk openhartiger. "Die mogelijkheid mag je natuurlijk nooit uitsluiten", zegt hij. Rompslomp De gemiddelde Panamees is zich de afgelopen twee jaar steeds sterker gaan afvragen of het door generaal Noriega gewenste vertrek van de Amerikanen nu wel echt zo aantrek kelijk is; Na alle economische rompslomp van de afgelopen maan den, is de overtuiging gesterkt dat alle relatieve welvaart van weleer in belangrijke mate te danken was aan de toen nog intieme vriendschap met de Amerikanen. De economie is nu een puinhoop. Veel bedrijven zijn gesloten, er zijn tienduizenden nieuwe werklozen bij gekomen. De Panamese staat is door toedoen van alle Amerikaanse sancties bankroet, kan niemand by- stand verlenen. Steeds meer men sen beginnen arm te worden en de echte armen nog armer. "Als de Amerikanen echt vertrekken, heb ben we straks helemaal geen cent meer", zo luidt de volkswijsheid. Ook in Panama gaat het politieke bewustzijn in de eerste plaats dooi de maag. Oppositieleider Guillermo En dara. (foto ANP) ARNHEM - Wilde planten en dieren hebben in ons land steeds minder ruimte. Vrij wel élke vierkante meter is bebouwd, geasfalteerd of in gebruik als landbouwgrond. De provincie Gelderland probeert het tij te keren. Het provinciebestuur wil de ui terwaarden, die nu voor driekwart in gebruik zijn als landbouwgrond, voor een belangrijk deel teruggeven aan de natuur. door Theo Haerkens Daarmee beantwoordt de provincie precies aan de plannen die minister Braks van landbouw deze week pre senteerde om grote delen van ons land te bestemmen tot natuurkern- en natuurontwikkelingsgebied. Hier moeten plant en dier nieuwe kansen krijgen, want anders is het definitief afgelopen met kikkers, hagedissen, vlinders, vleermuizen en kerkuilen. Hetzelfde geldt voor blauwe zegge, moerasviooltje, par- nassia en dwergvlas. Gelderland wil de uiterwaarden omvormen tot gebieden waar de zwaar gehavende planten- en die renwereld zich kan herstellen. Op den duur moeten flora en fauna zich vanuit die gebieden weer verder verspreiden. Voordat het zover is, moetefl de boeren grotendeels uit de uiterwaarden verdwijnen. En dat is een kloek besluit, want de brede öevèfs Van dê rivieren zijn altijd het domein geweest van de boer. In natte tijden moeten de uiter waarden onder water kunnen lopen om echte overstromingen te voor komen. Daarom kan en mag ef ook vrijwel niets op worden gebouwd. Veeteelt is nagenoeg de enig moge lijke activiteit. Alleen de oevers van de Maas en de IJssel worden nóg wel eens voor andere doeleinden gebruikt, omdat die rivieren minder vaak overtromen dan de Waal én de Rijn. Vroeger gingen in de uiterwaar den landbouw en natuurbeheer har monieus samen. Kikkers en sala manders woonden in poelen en kól ken en de hagen in het gebied vorm den een schuilplaats voor alle mó gelijke vogels en insekten. Weide vogels, zwanen en ganzen profiteer den alleen maar mee van het gras dat de boer verbouwde om zijn vêe te eten te geven. Fnuikend Maar de laatste tientallen jaren is het misgegaan met dat paradijselij ke evenwicht. De intensivering van de landbouw en de daarmee ge paard gaande verkaveling en ont watering zijn fnuikend voor de na tuur. Dê vervuiling van het rivier water en de grootschalige winning van zand en klei ten gerieve van de steenindustrie, hebben eveneens hun sporen nagelaten. Wielen, mei doornhagen en knotwilgen moes ten het veld ruimen. En daarmee werd ernstige schade toegebracht aan het karakteristieke uiterwaar denlandschap. Het plan van de provincie om na tuur en landschap te herstellen lijkt nogal revolutionair, maar dat valt bij nadere beschouwing wél mee. De nobele motieven van het provin ciebestuur worden mede ingegeven door de nogal praktische overwe ging dat de uiterwaarden steeds minder belangrijk worden voor de boeren. "Het is eigenlijk rotgrond en het rendement is marginaal", vat een provinciaal ambtenaar kernachtig samen. Het buitendijkse land loopt gere geld onder water, wat een efficiënte bedrijfsvoering allerminst ten goe de komt. De gemengde bedrijven van vroeger konden daar beter mee leven dan de sterk gespecialiseerde veeteeltbedrijven van tegenwoor dig. Om die reden verwacht de pro vincie dat het belang van de buiten dijkse gronden voor de landbouw nog verder vermindert. Een ander niet onbelangrijk ele ment is de kwaliteit van het rivier water. Vroeger lieten de rivieren een vruchtbaar laagje slib achter na iedere overstroming. Tegenwoor dig is het slib chemisch verontrei nigd. Pcb's, zware metalen en ander gif komen via het gras ook terecht in het lichaam van de dieren die dat eten. Niet voor niets waarschuwde de Consumentenbond onlangs nog voor het veelvuldig eten van scha pevlees, omdat het teveel koper be vat. En ook in koeiemelk worden sporen van gevaarlijke stoffen aan getroffen. Beperkingen Maar het zyn niet alleen de natuur Sterke vermindering van de agrarische activiteit op de oevers van sterk verbeteren, zoals hier langs de Waal in de buurt van Zaltbommel. lijke omstandigheden waardoor Gelderland de boeren van de uiter waarden durft te sturen. De beper kingen die minister Braks heeft op gelegd aan de melkproduktie, spe len ook een rol. Als de boer minder mag produceren is hij geneigd zijn aandacht niet langer te richten op moeilijk bereikbare en weinig pro- duktieve grond. En dan vallen de ui terwaarden al snel af. Alles bij elkaar denkt de provin cie dat het voor de boeren helemaal geen ramp hoeft te zijn om de uiter waarden te verlaten. Toch zijn de boeren niet van plan hun gebied zonder slag of stoot op te geven. Ze willen er - beter - binnendijks land voor terug zien. En dat is er niet vol doende. Woordvoerder F. Westinga van de Gewestelijke Raad van het Land bouwschap in Gelderland erkent dat sommige uiterwaarden niet erg geschikt zijn voor het moderne boe renbedrijf. Hij kan zich evenwel niet vinden in de prioriteiten die de provincie toekent aan natuur en landschap. Dat is meer argument om zaken te doen met de provincie dan dat hij het echt meent. Het enige waarover hij praat is over de hoeveelheid grond die ge ruild moet worden. Westinga rekent voor dat de provincie zo'n 6.000 hec tare - 12.000 voetbalvelden - grond tekort komt om de boeren in de ui terwaarden compensatie te kunnen aanbieden. Een andere mogelijkheid om de boeren tevreden te stellen is toe stemming te geven om binnendijk- se grond intensiever te gebruiken, zodat het rendement ongeveer ge lijk blijft. De provincie wil hier niet aan. De Gelderse vallei is al volko men verzwijnd en verziekt door de ammoniak-uitstoot van de bio-in- dustrie. Dat mag in het rivierenge bied niet worden herhaald. Andere oplossingen zijn er niet. Overleg Wanneer de oorspronkelijke flora en fauna in de uiterwaarden zich weer zullen hebben hersteld, is nog niet duidelijk. Voor de uitvoering van de plannen is veel overleg nodig met gemeenten en waterschappen. "Het is geen bouwprogramma met een bestek", aldus gedeputeerde W. van Wijck. De Gelderse Milieufederatie heeft jarenlang voor deze plannen ge vochten en is zeer ingenomen met het resultaat. De milieubeweging ziet de lancering van het plan - waar overigens nog een uitgebreide in spraakronde over gehouden moet worden - als een belangrijke over winning. De sterke vervuiling van de uiter waarden door het rivierwater, regel rechte dumping van verontreinigd slib, doet daar volgens woordvoer ster Griet Veeman niets aan af. Zij wijst op de enorme veerkracht van de natuur en ook op het feit dat de de vervuiling van het rivierwater de afgelopen tien jaren is verminderd.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 2