Duitsers op zoek naar eigen identiteit De weemoedige blik van Oost naar West Bondsrepubliek na 40 jaar niet meer het trouwste NAVO-lid ZATERDAG 20 MEI 1989 EXTRA PAGINA 27 Joini F. Kennedy legt een historisch bezoek aan Westberlijn Ich bin ein Berliner") af. Burgemeester Willy Brandt gidst de Amerikaanse president door de verdeelde stad. rechts bondskanse her Adenauer. Na jarenlang trouw aan de hand van de NAVO te hebben gelopen ligt Westduitsland sinds kort dwars. In de politiek wordt openlijk gepleit voor een neutraal, ongebonden Duitsland dat tussen Oost en West staat. "Wij Duitsers willen ons niet langer onze rol in de wereld door anderen laten voorschrijven". door Hans Hoogendijk Duitse oprispingen die in de verte ruiken naar nationalisme, roepen direct anti- Duitse gevoelens op, En die zijn nog al tijd gemakkelijk te mobiliseren. Of het nu gaat om een voetbalwedstrijd tegen de 'Mannschaft' of om de rakettenmo- dernisering, een confrontatie met Duits land geeft altijd een extra prikkel. De Bondsrepubliek bestaat nu 40 jaar en het beste jongetje van de NAVO-klas vindt dat het tijd wordt voor een grotere eigen inbreng. De wereld spreekt er schande Op 23 mei 1949 werd de nieuwe grond wet voor de 'weststaat' afgekondigd. De Fransen, Britten en Amerikanen hadden hun zones samengevoegd: Westduits land was geboren. Enkele maanden later werd de door de Russen bezette oostzone uitgeroepen tot Duitse Democratische Republiek. De Duitse deling was na vier jaar gehakketak over de toekomst van het ondergegane Duitse Rijk een feit. Deling De eerste confrontatie tussen de twee machtige staten die Hitler-Duitsland op de knieën hadden gedwongen beteken de het begin van de deling. Op 23 juni 1948 sloten de Russen alle toegangswe gen naar Berlijn af. De stad zou door uit hongering tot overgave worden gedwon gen. De Amerikaanse opperbevelheb ber, generaal Lucius Clay, zag het ge vaar: "Als Berlijn valt, volgt Westduits land". Bijna een jaar lang hielden de ge allieerden met een luchtbrug het weste lijk deel van de stad in leven. De Russen hieven de blokkade op, maar het IJzeren Gordijn was nu hele maal dicht. Voor het eerst hadden Ame rikanen en Russen duidelijk gemaakt waar ze op uit waren en hoe hard ze het spel wilden spelen. Voor de Westberlij- ners en de Westduitsers was het de eerste gelegenheid te laten zien waar zij ston den. De publicist Peter Bender: "De West- berlijners waren de eerste Duitsers die als democraten overtuigden". De West duitsers stonden pal achter de ingesloten Berlijners en dat was vooral een succes voor de christen-democraat Konrad Adenauer, die het als zijn belangrijkste, taak zag de westelijke zones voor altijd aan Westeuropa en de VS te koppelen- De hereniging zou later wel volgen, hield hij twijfelaars in en buiten eigen kamp steeds voor. Maar Adenauer was realist genoeg om te weten dat 'later' een heel rekbaar be grip was. Voor hem stond voorop dat Westduitsland niet meer terecht zou ko men in de fatale middenpositie die aan leiding was geweest tot de Eerste- en Tweede Wereldoorlog, toen het rijk zich omsingeld meende door kwaadwillende buren. Nu was de situatie veel eenvoudiger: in het Westen louter nieuwe vrienden en in het Oosten maar één vijand, de rode Sovjetunie. Zelfs de sociaal-democraten legden zich tegenstribbelend bij de nieu we realiteit neer. De Westduitsers wer den het beste, trouwste jongetje van de nieuwe NAVO-klas. Ruim 20.jaar lang werd de Westduitse po litiek gedomineerd door de Adenauer- doctrine van kritiekloze trouw aan de VS en verkettering van alles wat zich in het Oosten afspeelde. Adenauer zei in 1951 tijdens een kabinetszitting: "Voor geen prijs mag in het Westen, speciaal in de VS, de indruk ontstaan, dat Duitsland tussen Oost en West zwalkt. De VS moe ten aan ons gebonden blijven, want Frankrijk en Engeland zijn een onvol doende garantie. De Russische politiek is in feite simpel: ze willen de VS uit Eu ropa dringen om daarna Europa te be heersen". Hij hield het toen al voor mogelijk dat de Russen eens de Duitse hereniging zouden aanbieden als ze daarmee de af tocht van de Amerikanen konden be werkstelligen. "Deze oplossing zou voor ons Duiters en voor Europa, zo lang het niet hecht verenigd is, levensgevaarlijk zijn". Pas in 1969, onder Willy Brandt, kanse lier van de SPD-FDP-coalitie, ontdekten de Westduitsers het Oosten. Ze moesten wel, want terwijl de VS al ontspannings- politiek bedreven, hield de Bondsrepu bliek krampachtig vast aan de uit de tijd van de 'koude oorlog' daterende Hall- stein-doctrine, die inhield dat Bonn de diplomatieke betrekkingen verbrak met elk land dat de DDR erkende. Willy Brandt wilde een goede buur man zijn voor Oost en West. Hij wilde de verzoening met het Oosten tot stand brengen, zoals Adenauer die in het Wes ten had gerealiseerd. "We moeten ons niet alleen inzetten voor de vriendschap met de VS, maar ons ook presenteren als solide partner van de Sovjetunie en de Oosteuropese staten". In feite betekende dit niets anders dan terugkeer naar de rol van de eerlijke makelaar voor midden- Europa, die eens de IJzeren Rijkskanse lier Otto von Bismarck had gespeeld. Met Brandt begon een ontwikkeling die langzaam maar zeker heeft geleid tot grote spanningen in het westers bondge nootschap en tot wantrouwen over de weg die de Duitsers willen gaan. De Westberlijnse historicus Arnulf Baring: "Het is een levensgevaarlijke weg. Nog altijd is de aanwezigheid van de Ameri kanen voor het behoud van onze vrijheid belangrijker dan de grondwet, belangrij ker dan alle partijen en organisaties, be langrijker dan onze economische kracht en ons sociaal stelsel. Veel Westduitsers zien ons uit eigen kracht als stabiel. Een grote en gevaarlijke vergissing, die ons duur kan komen te staan". "We hebben dan wel niet meer de macht de hele wereld in het verderf te storten, wel is het vermogen gebleven ons zelf ernstige schade toe te brengen. Onze nieuwe grootheidswaan ligt in de dromerige zelfoverschatting dat we op eigen kracht na de westintegratie een vergelijkbare stap richting Oosten kun nen doen zonder het Amerikaanse fun dament, waarop de Bondsrepubliek rust, te beschadigen". Baring verder: "Wie veel, of uitslui tend, naar het Oosten kijkt, zal makkelijk uit het oog verliezen wat zich achter zijn rug afspeelt". Volgens hem beleven de oude Duitse kwalen van zelfoverschat ting en irreële visoenen over de toekomst weer hoogconjunctuur. Heimat-gevoel De schrijver Sebastian Haffner: "De Duitsers hadden al in de tijd van keizer Wilhelm het gevoel dat ze tot iets groots geroepen waren. Duitsland moest min stens de leidende macht in Europa wor den en mogelijk Engelands opvolger als wereldmacht. Dat alles was na Hitier ver dwenen. En tot voor kort waren ze zich als volk ervan bewust na 1945 nog één keer goed weggekomen te zijn. Nu be speur ik weer onbezonnen, irrationele tendensen bij links en rechts". Aan de rechterkant ziet Haffner een re naissance van de Heimat-gevoelens, pa triottisme en nationaal denken. "Veel van die termen zijn taboe door het mis bruik dat Hitier ervan heeft gemaakt. Maar waarom zouden Duitsers er niet trots op mogen zijn dat bijvoorbeeld in dit land de beste muziek van de negen tiende eeuw is geschreven? Helaas over drijven Duitsers dat altijd. Ze zijn het volk van de grote overdrijvers. Eeuwen lang hadden ze nog nooit van nationalis me gehoord, maar toen ze het ontdekten werden ze hysterisch. Daarom boezemt die weer opkomende nationale stem ming mij angst in". Haffner: "Bij links leeft de opvatting dat de Duitsers door hun voorbeeld de mensheid moeten redden. Het zijn voor al de Groenen. Op zichzelf heb ik niets te gen de individuele Groenen, want het is toch sympathieker de wereld te willen redden, dan haar te willen veroveren en te beheersen, maar het is eigenlijk even arrogant". "Aan het Duitse wezen moet de wereld genezen". Deze vroeg-romantische spreuk beheerst in toenemende mate het denken in de Bondsrepubliek. Baring: "De Groenen vervullen een voortrek kersrol. Zij ruiken, niet alleen letterlijk, wat er in de lucht hangt en eigenen zich het thema toe". De opinie-peiler Eliza beth Noelle-Neumann: "Vaak heerst er over een thema consensus in de bevol king met uitzondering van de Groenen. In de loop der jaren nemen eerst de jon geren het Groenen-standpunt over, dan volgt langzaam, maar herkenbaar de rest van de bevolking". De Groenen-woord- voerster en theologe Antje Vollmer: "Wij domineren de opinievorming in dit land". Op zoek De na-oorlogse Duitsers zijn weer op zoek. Op zoek naar een plaats tussen Oost en West. Daarbij is de teneur: 40 jaar na de oorlog zijn we weer wat, wij weten wat er moet gebeuren. Europa en Duits land zijn alleen te redden als er een onge bonden Duitsland komt dat hechte be trekkingen met de Sovjetunie aan knoopt. Voorwaarde is een drastische af bouw van de conventionele bewapening en denuclearisatie van Europa. Het hoeft niet allemaal in één keer, maar wel bin nen afzienbare tijd. Arnulf Baring noemt het een Duits Sonderbewustsein. "waarvan iedereen aannam dat het na de laatste oorlog was uitgestorven." Deze zendingsdrang wordt weerspiegeld in veel commenta ren van extrëem links tot radicaal rechts. Het christelijke Allgemein Sontagsblatt bijvoorbeeld: "Eerlijke makelaar in het midden van Europa, dat zou niet de slechtste weg zijn om de pijn van de de ling te verwerken en weer goed te maken wat in Duitse naam de geciviliseerde we reld is aangedaan". De voorzitter van de rechts-extremisti- sche NPD, Martin Mussgnug, schrijft: "We moeten weg van het blokfetisjis- me". In zijn club groeit het besef dat er niets terecht komt van de hereniging als beide Duitse staten in hun militaire en economische blok blijven. Mussgnug ziet een eigen Duitse weg. "U.it onze nietrkapitalistische en niet- communistische overtuiging moet een gemeenschappelijke Duitse hoop wor den ontwikkeld. Uit deze hoop kan een nieuwe politieke kracht groeien. De kracht voor een nieuwe, zedelijke en Duitse maatschappijorde die juist daar door in staat is beide systemen te over winnen. Deze systemen hebben zich overleefd". Het zou op enkele nuances na gezegd kunnen zijn door de SPD, Groenen of de christen-democraten. De sociaal-democraten Peter Brandt en Gunter Minnerup schrijven bijna eu forisch: "Een rakettenvrij continent, zelfs een van de Russische bezettings troepen bevrijd Oosteuropa is plotseling politiek denkbaar". Volgens hen moet Bonn economisch, technologisch en cul tureel nauw met Moskou gaan samen werken. Beide Duitse staten dienen, naar hun mening, blokvrij te worden en moeten een confederatie aangaan. "Er zijn risico's aan verbonden, maar wie niet waagt, die niet wint". Zo ver willen gematigden krachten in de SPD, FDP en CDU-CSU 'nog lang niet gaan, maar ook in hun kringen leeft de gedachte aan meer zelfstandigheid, aan het benutten van de kansen die Gor- batsjov biedt. Baring: "Terwijl in Lon den, Washington of Parijs iedereen de Sovjetunie nog steeds als een militaire bedreiging ziet, wordt iemand die in Duitsland op het gevaar wijst afgedaan als een kalte krieger. Het is mode anti- Amerikaans te zijn. Dat uit zich ook in het taalgebruik". Vazallenstaat Invloedrijke publicisten en politici spre ken over de Bondsrepubliek als "satel liet, kolonie of protectoraat van de VS" (de schrijve* Hans Magnus Enzensber- ger),"we zijn een bezet land" (Der Spie gel) "strikte ondergeschiktheid" (de Groene Otto Schily), "wij zijn geen vazal lenstaat" (SPD-voorzitter Hans Jochen Vogel), "zijn er niet twee grootmachten, waaraan beide Duitse staten onderwor pen zijn?" (Björn Enghjolm, SPD-minis- ter-president van Sleeswijk-Holstein), "hoe korter het bereik van de raketten, des te doder de Duitsers" (Alfred Dreg- ger, fractieleider CDU-CSU), "wij drei gen het uitverkoren oefenterrein en slag veld te worden", (Rudolf Augstein, uit gever-hoofdredacteur van Der Spiegel). Het is maar een handvol voorbeelden uit een reeks die naar believen aange vuld kan worden. Illustratief voor het veranderde veiligheidsdenken en de rol die de VS daarin spelen, is de ontwikke ling van oud-kanselier Helmut Schmidt. Tientalen jaren was hij de garantie voor NAVO-trouw. Begin jaren zeventig stel de Schmidt: "De NAVO behoudt een blijvende waarde als preventieve maat regel tegen elke oplevende communisti sche agressie. Zelfs als Westeuropa in staat zou zijn elke vertrekkende Ameri kaanse soldaat te vervangen door een Europese, zou het effect nooit hetzelfde zijn, omdat de Amerikaanse militair een directe band zichtbaar maakt met de af schrikwekkende strategische macht van de VS". Dezelfde Helmut Schmidt zegt nu, dat ook een Europese strijdmacht voldoen de garantie kan bieden voor de Westerse vrijheid. Met andere woorden als de Amerikanen weg willen, dan gaan ze maar. Augstein zette boven een com mentaar over de rakettenruzie "Ami go home". De sociaal-democraat Peter Glotz zegt het iets gematigder: "Wij, Duitsers, willen ons niet langer onze rol in de wereld door anderen laten voor schrijven". Zelfs de toch als zeer nadenkend en ge matigd bekend staande president Ri chard vpn Weizsacker ziet ergens weer de heremging gloren. Ook Erich Honec- ker, de oude dogmatische Oostduitse staats- en partijleider vreest dat Michael Gorbatsjov "zijn" DDR zal opofferen voor nauwe samenwerking met de Bondsrepubliek. Bijzonder De Amerikaanse diplomaat George F. Kennan, die al direct na de oorlog, door scherpzinnige analyses de aandacht op zich vestigde, ziet nu nog geen gevaar voor een Duitse "Alleingang", maar hij vindt wel dat het Westen serieus reke ning dient te houden met de bijzonder Duitse positie. "De NAVO moet een ant woord geven. In Londen, Parijs en Was hington zoek je echter tevergeefs naar te kenen die duiden op de bereidheid na te denken over de huidige NAVO-doctrine tegenover de Sovjetunie". Mochten de meningsverschillen tussen de Bondsre publiek en de drie geallieerden nog gro ter worden, dan voorziet ook hij dramati sche veranderingen in de koers van Bonn. Tot voor enkele jaren kon de rest van Europa Duitse pogingen om iets te on dernemen nog afdoen met het comman do: opzitten en pootjes geven. Die tijd lijkt voorbij. Een paar jaar geleden al zei Willy Brandt: "De Duitsers zijn op zoek naar iets eigens. Dat streven wordt ster ker naarmate het Amerikaanse stempel minder nadrukkelijk wordt. Maar als de Duitsers gaan twijfelen aan het nut van al die lanceerplatforms, die hun land tot het platform voor de grootmachten ma ken, groeit de achterdocht in het buiten land. Het is bijna grotesk: buitenlandse critici houden het voor gevaarlijk als Duitsers niet meer voor agressie en over macht demonstreren, maar voor vrede, wapenvermindering en een veiliger Eu ropa". Het was toen rebelse taal, maar van daag de dag denkt de overgrote meerder heid van de Westduitse bevolking zo. De liberaal Hans Dietrich Genscher, de geestelijk vader van het Duitse verzet te gen de nieuwe atoomraketten, zei kort geleden in de Bondsdag: "Wij hebben als minister de eed afgelegd ons in te zullen zetten voor het welzijn van het hele Duit se volk. Die plicht houdt niet op aan de grens door Duitsland. In dat andere Duitsland ligt mijn Heimat, de stad waar ik geboren ben". Neutraal Het Atlantische bindmiddel van het rode vijandbeeld, plakt na 40 jaar niet meer zo best en de dooddoener die aan elk NAVO-communique wordt toegevoegd, dat het bondgenootschap het streven naar hereninging erkent en goedkeurt, werkt niet meer in de Bondsrepubliek. De Duitsers zien kansen voor een eigen weg. De rest van Europa kijkt bezorgd toe. Een herenigd Duitsland kan volgens de algemeen geldende opvattingen al leen op Russische voorwaarden ontstaan en zal dus min of meer neutraal zijn. "Dat betekent het einde van de NAVO", stelde een hoge Amerikaanse diplomaat vast. Minder diplomatiek zei de Franse minis ter Francois Mauriac nadat de Bondsre publiek in 1949 het leven zag: "Ik houd zo van Duitsland, dat ik erg gelukkig ben er twee te zien". Veertig jaar later onder schrijven de niet-Duitse Europeanen de ze Franse opvatting nog steeds van harte. Konrad Adenauer: twintig jaar kritiekloze trouw aan de VS en twin tig jaar verkettering van alles wat zich in het Oosten afspeelde, (foto-s ap> In het stuk Duitsland dat na de oorlog door de Russen werd bezet, gaan ze prat op de status van welvarendste natie van het Oostblok. Maar dat weer houdt de meeste Oostduitsers er niet van met een weemoedige blik naar hun westerburen te kijken. Het is een feit dat de winkels in de DDR schoner zijn, dan waar ook in het Oostblok. Dat er prettiger personeel achter de toonbanken staat dan in de Sovjetunie. En dat er meer en betere waar te koop is dan in bijvoorbeeld Roemenië. Desondanks kunnen de Oostduitsers niet anders dan gelaten vaststellen, dat zij in veertig jaar in materieel opzicht aanzienlijk minder hebben be reikt dan de Westduitsers. Nergens springt de scheidslijn tussen kapitalis me en socialisme, tussen overvloed en tekort, zo duidelijk in het oog als in Berlijn. Met het toenemen van het aantal Oostduitsers dat de afgelopen jaren in het Westen op familiebezoek mocht verleden jaar een record van 7 mil joen lijkt het al lang sluimerende minderwaardigheidscomplex onder de 16 miljoen DDR-burgers ernstige vormen aan te nemen. Het commen taar van een omroep medewerkster, die ongenoemd wenst te blijven, is veelzeggend:: "We weten dat we het materieel een stuk minder hebben dan onze broeders in de Bondsrepubliek. We zien dat elke dag op tv". De eerste jaren van economische ontwikkeling in de DDR waren bijzon der moeilijk. Westduitsland kon uit de smeulende nazi-as herrijzen met de Westerse Marshall-hulp, maar de Oostduitsers werden aanvankelijk door de stalinistische bezetter bij wijze van oorlogsbuit nog verder uitgeschud en beroofd van hun laatste bezit. Toen de Oostduitse industrie weer op po ten was gezet, werd de produktie de eerste jaren grotendeels opgeslokt door de Sovjetunie voor haar na-oorlogse wederopbouw. De bescheiden stappen vooruit van de afgelopen twee decennia moeten voor een niet onaanzienlijk deel worden toegeschreven aan de vrijgevig heid van de Westduitse staat en particuliere burgers daar. De royale geba ren kwamen op gang, toen in 1970 het andere Duitsland officieel werd er kend. Bonn betaalt nu jaarlijks een bedrag van ruim 800 miljoen D-mark voor de verkeerscorridor naar West-Berlijn. Westduitsers maken daarnaast jaarlijks vele miljoenen D-mark en an dere harde valuta's over naar Oostduitse verwanten. Die kunnen daarvoor kwaliteitsgoederen kopen in speciale winkels waar de Oostduitse mark niet als betaalmiddel wordt aangenomen. Volgens deskundigen neemt de Bondsrepubliek op deze wijze ruim 8 procent van het Oostduitse bruto na tionaal produkt voor haar rekening. Erg rooskleurig ziet het er voor de burgers niet uit in de DDR. De partij onder leiding van Erich Honecker heeft zich niet achter de maatschappe lijke en économische hervormingen geschaard die zijn Sovjet-collega Gorbatsjov met diens perestrojka wil bereiken. Honecker vindt dat wat Gorbatsjov allemaal in de Sovjetunie overhoop wil halen in de DDR over bodig is, omdat de Oostduitse economie er beter voorstaat dan die in ande re Oostbloklanden. De 76-jarige partijleider is niet goed gezond meer, maar er zijn geen aanwijzingen dat hij het roer van de Socialistische Eenheidspartij Duits land op korte termijn zal overgeven. Het idee van een herenigd Duitsland doet Honecker nog steeds af als een illusie van puur Westduitse makelij. Honecker biedt ook weinig hoop dat de Berlijnse Muur onder zijn be wind zal worden gesloopt. Op de .Westerse pleidooien daarvoor op de laatste CVSE-bijeenkomst in Wenen reageerde Honecker, dat de Mupr nog wel 50 tot 100 jaar zal blijven staan; in elk geval zolang de politieke ge schillen tussen Oost en West het handhaven van de scheidsmuur gebieden.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 27