Touwtrekkerij om het kunstgebit Tandprothetici in de clinch met tandartsen over erkenning van hun beroep Eerste Kamer beslist dinsdag over wetsvoorstel ZATERDAG 20 ME11989 V IÜK W tfc A PAGINA 23 F XT RA M A BIJLAGE VAN HET LEIDSCH/ALPHENS DAGBLAD Zo'n tweehonderd tandprothetici wachten in spanning op de 23e mei. Dan wordt in de Eerste Kamer het wetsvoorstel behandeld om hun beroep officieel te erkennen, waardoor zij de mogelijkheid krijgen patiënten kunstgebitten aan te meten. Tandartsen zijn zeer beducht voor deze concurrentie. Al jarenlang proberen zij de nu nog illegaal opererende tandprothetici te dwarsbomen. 'Uit medisch oogpunt', zeggen de tandartsen. 'Omdat het hen geld kost', zeggen de tandprothetici. door Margot Klompmaker De Leidse tandprotheticus Pieter Brouwer (62) maakt van zijn hart geen moordkuil. Als oud-voorzit ter van de Organisatie van Neder landse Tandprothetici is hij ge wend te pleiten voor de erken ning van zijn beroep, dus de woorden komen hem gemakke lijk over de lippen. Dagelijks zegt hij wanhopige tele foontjes te krijgen van mannen en vrouwen die via de tandarts voor veel geld een kunstgebit hebben gekre gen, maar daarmee niet tevreden zijn. Of Brouwer een nieuw gebit voor hen wil maken. "Meneer, het kan me niet schelen dat ik niets vergoed krijg, als ik maar niet meer voor gek loop", wordt de protheticus verteld. Brou wer: "Het is toch te gek dat mensen zo wanhopig worden gemaakt". Met kunstgebitten wordt flink wat afgerotzooid is zijn ervaring. "Ik zou u vreselijke verhalen kunnen vertel len". Hij schat dat voor meer dan 800.000 mensen het dragen van een kunstgebit een kwelling is. De woor den "daar moet je maar mee leren le ven" vindt hij onzin. Niks ermee leren leven, je moet er wat aan doen, is zijn standpunt. Daarbij kan de tandpro theticus uitkomst bieden. "Advise ren, aanmeten, vervaardiging en na zorg van een kunstgebit door één en dezelfde persoon blijkt een succes te zijn", stelt Brouwer. Werkbriefje De meeste kunstgebitten in ons land worden geleverd via de tandarts. Al leen hij mag volgens de huidige wet gebitten aanmeten. De tandarts stelt een werkbriefje op voor het laborato rium. waar het gebit (de prothese) door een aantal tandtechnici wordt vervaardigd. Vervolgens gaat het ge bit terug naar de tandarts die kijkt of het model past in de mond van de pa tiënt. Zolang dit systeem bestaat is er al ontevredenheid over de resultaten. Prothesedragers vonden dat hun ge bit niet goed paste, ook niet na talloze correcties. Vandaar dat mensén in toenemende mate buiten de tandarts om aanklopten bij tandtechnici met het verzoek om een gebit te maken. Voor eigen rekening wel te verstaan, want alleen een gebit via de tandarts komt voor vergoeding in aanmerking (enkele particuliere ziektekostenver zekeringsmaatschappijen uitgezon derd). Deze beunhazerij leidde hier en daar tot wantoestanden met 'trekfa- brieken' waar mensen slechte gebit ten kregen aangesmeerd voor veel te veel geld. Tandtechnici beseften dat zij hun opleidingsniveau dienden aan te pas sen, als zij op gebittengebied werke lijk wilden concurreren met tandart sen. Een tandtechnicus verdiept zich weliswaar vijf jaar lang in het maken van kronen, bruggen en frames, maar krijgt in tegenstelling tot een tandarts geen medische opleiding. In 1970 werd een particuliere opleiding tot tandprotheticus opgericht. Daar krij gen tandtechnici een uitgebreide me- disch-biologische opleiding van drie jaar, waarna zij zich tandprotheticus mogen noemen. Aldus voorbereid vinden tandprothetici dat zij inmid dels bekwaam genoeg zijn om men sen zelfstandig gebitten te kunnen aanmeten, ook al is dat volgens de huidige wet verboden. Processen Tandartsen beducht voor de con current hebben in de loop der jaren niet nagelaten de prothetici flink dwars te zitten. Tandprotheticus Brouwer: "Collega's hebben ver schrikkelijke toestanden meege maakt tot en met processen aan toe. Zelf heb ik ook een proces aan mijn broek gekregen. Ik ken collega's die Er moet nu maar eens rekening worden gehouden met het belang van de gebitsdragers zélf, vindt Brouwer. "Het publiek doet een beroep op ons. Ik vind het prima dat tandartsen zich verzetten tegen beunhazerij, maar ik snap niet dat zij zich ook keren tegen mensen die verantwoord bezig zijn". Brouwer benadrukt dat de tandpro thetici alleen maar willen samenwer ken met de tandartsen. "Wij zijn ge specialiseerd in het kunstgebit, de tandartsen in het natuurlijk gebit. Wij willen geen ruzie. Wij zitten niemand gebitten aan te smeren en verwijzen mensen door als we problemen con stateren. Bij ons bestaat geen rancune tegen de tandarts. Sterker nog, wij kunnen niet zonder tandarts". Niet vlekkeloos Tandarts Hans Masius (36) heeft zo'n tien jaar een praktijk in Rotterdam. Masius is tijdens zijn opleiding een gebittenfreak' geworden. Menig stu dieuurtje bracht hij door met het sleu telen aan en perfectioneren van aller lei proefgebitten. Of een gebit goed wordt gemaakt of niet is volgens hem simpelweg een kwestie van 'er sjoege van hebben'. Hij vergelijkt het maken van een goed gebit met het maken van een wiel. "Elk wiel hoort rond te zijn, maar de ene wielmaker heeft het be ter in z'n vingers dan de andere". De Rotterdamse tandarts zegt lang niet altijd kapot te zijn van het werk van zijn collega's. "Van de tien kunstge bitten die ik hier zie, is er gemiddeld één vlekkeloos. Twee gebitten verto nen kleinigheidjes en de rest is margi naal werk. Ik heb niet het idee dat de tandarts het per definitie slechter doet dan de tandprotheticus. De kwa liteit van een gebit valt of staat met de kundigheid van degene die het maakt. Prutsers heb je overal: onder tandartsen, tandtechnici of protheti- De gebitten van tandprothetici zijn vaak mooier gemaakt, esthetischer, maar niet per se mechanisch beter, constateert Masius. De tandarts noemt dat ook logisch. "Wat is het be langrijkste voor iemand met een kunstgebit? Dat het er goed uitziet. Of je er goed mee kunt kauwen en praten vinden mensen minder interessant. Ik denk dat tandprothetici meer reke ning houden met de wensen van de mensen. Tandartsen letten eerder op zaken als de kauwfunctie van een ge bit". Hoe staat tandarts Masius tegen over erkenning voor tandprothetici? "Om economische redenen ben ik na tuurlijk tegen. Dat is simpel, want het gaat me geld kosten. Mensen hebben nog steeds drempelvrees om bij een tandarts binnen te stappen. Dat zie je overal. Ze lopen gemakkelijker naar iemand die geen arts is voor zaken die ook medisch kunnen zijn. Dat heeft gewoon met angst te maken". "Ik denk dat als je alleen maar naar de prothese kijkt puur tandtech nisch gezien er geen bezwaar is dat een tandprotheticus een kunstgebit vervaardigt. Maar gebeurt er iets tus sendoor op medisch gebied, dan kan - zo'n man goed de mist ingaan. Ik be twijfel of een tandprotheticus vol doende medisch is geschoold. Goed, hij oefent op een aantal patiënten tij dens zijn opleiding. Maar wordt hij ook geconfronteerd met allerlei mo gelijke infecties, ontstekingen en ge zwellen in de mond, zoals wij?" Medisch De Nederlandse Maatschappij tot Be vordering der Tandheelkunde (NMT) stelt zich op het standpunt dat tand prothetici niet in staat zijn om men sen met een kunstgebit medisch ver antwoord te kunnen begeleiden. "In derdaad wenden mensen zich recht streeks tot tandprothetici voor een kunstgebit", aldus voorlichtster Net tie van Doorn. "Daarbij nemen ze aan dat dat kan. Ze vergeten dat eerst moet worden nagegaan of hun kaak wel geschikt is om een prothese op te maken, of dat implantatie misschien beter is dan een prothese. Dan praten we over de medische kant van de zaak en die moet bij tandartsen blijven be rusten". Dat er door de NMT druk zou wor den gelobbyd om de erkenning van tandprothetici te torpederen, wijst mevrouw Van Doorn van de hand. "We hebben wel gesprekken met ka merleden gehad op hun eigen ver zoek". De woordvoerster stelt dat de NMT niet tegen het werk van tand prothetici is, als het maar in teamver band gebeurt. "Tandprothetici weten alles van technisch werk. Maar de tandarts moet de eerstverantwoorde lijke blijven voor de medische kant van de zaak. Er komt behoorlijk wat voor kijken om te beoordelen of ie mand geschikt is voor een kunstgebit. Dat kun je niet alleen in handen van tandprothetici geven". Tandprotheticus Pieter Brouwer overlegt met een patiënt. hun mond niet durven open te doen uit angst voor represailles". Maar het eind van de strijd is in zicht: aanstaande dinsdag stemt de Eerste Kamer over een wetsvoorstel van staatssecretaris Dees (volksge zondheid) om tandprothetici officieel te erkennen zodat zij legaal gebitten mogen aanmeten. De Tweede Kamer heeft vorig jaar al ingestemd met dit voorstel. Volgens Pieter Brouwer zijn tand artsen enorm aan het lobbyen om het voorstel alsnog te torpederen. "Re cent doken er over het voorstel op eens allerlei vragen op van Senaatsle den die dermate kundig en ingewik keld in elkaar staken dat alleen de Ne derlandse Maatschappij tot bevorde ring der Tandheelkunde (de belan genorganisatie van tandartsen, red.) daarachter kan zitten. Maar de geop perde bezwaren slaan nergens op". Volgens Brouwer stapt zo'n 30 pro cent van de gebitsdragers momenteel rechtstreeks naar de tandprotheticus. Zeventig procent bestelt het gebit via de tandarts. Brouwer voorspelt dat die verhouding zich radicaal zal wijzi gen als prothetici worden erkend en de door hen vervaardigde gebitten ook door het fonds worden vergoed. "Het publiek is blij met ons. Wij wer ken sneller, efficiënter en goedkoper dan tandartsen. De drempelvrees is minder: mensen stappen gemakke lijk bij ons binnen. Wij doen dingen die de tandarts niet doet, houden meer rekening met persoonlijke wen sen". Brouwer noemt als groot voordeel dat bij een tandprotheticus alles in één hand is: het aanmeten, maken en corrigeren van het gebit. "Nu stuurt de tandarts een werkbriefje op naar een laboratorium. Daar zit een aantal mensen die allemaal een stukje van het gebit vervaardigen. Ze weten niet hoe de drager eruit ziet.- Een tandpro theticus begeleidt de mensen van be gin tot eind. Het is nogal een verschil of je een jurk bij een postorderbedrijf koopt of hem speciaal laat maken". Omdat minder mensen bij het ma ken van het gebit betrokken zijn, kun nen tandprothetici ook goedkoper werken, meent Brouwer. "Bovendien zijn wij sneller. Reparaties doen we die geen eigen gebit meer hebben en gezond zijn. Als ik constateer dat een patiënt in de mond iets mankeert, een infectie heeft of iets dergelijks, dan verwijs ik hem onmiddellijk door naar de tandarts. Wij verrichten be slist geen heelkundige ingrepen". Dankzij zijn opleiding weet een tandprotheticus veel meer van gebit ten dan de tandarts, stelt Brouwer. "Tijdens onze studie doen we vijf jaar lang niets anders dan gebitten maken, daar kan een tandarts met die paar ge bitten die hij tijdens zijn studie maakt niet tegenop. En dan zouden zij alles weten van gebitten?". Brouwer lacht schamper. "Ik durf te stellen dat wij meer praktijkervaring opdoen tijdens onze opleiding dan tandartsen. Ze maken een boel stennis, maar hun bewerin gen slaan nergens op. Dat we een drie jarige medisch-biologische opleiding hebben gehad die volgens docenten gelijk staat aan die van tandartsen, wordt gemakshalve vergeten". "Evenals tandartsen doen ook wij tijdens de opleiding praktijkervaring op door mensen te behandelen. We kunnen wel degelijk infecties en an dere ziektes in de mond constateren. We doen er echter niets mee, want dat is ons vak niet. Maar dat neemt niet weg dat we voldoende zijn opgeleid om ook medisch verantwoord bezig te zijn". Het is hoofdzakelijk een financiële kwestie, weet Brouwer. "Een tandarts verdient zo'n 300 tot 500 gulden op een kunstgebit. Je hoort ook prijzen van mensen die tienduizend gulden of meer kwijt zijn. Belachelijk. Geen wonder dat tandartsen bang zijn voor ons. Wat wij willen is, ordinair gezegd, een vorm van broodroof. Van de dik belegde boterham met veel plakken kaas van de tandarts willen wij ook een plakje". Brouwer bekent 'met samengekne pen billen' af te wachten of het wets voorstel tot erkenning van prothetici wordt aangenomen. "We hopen dat de Eerste Kamer het belang van de patiënt voorop stelt. Als wij niet offi cieel worden erkend, lopen zo'n 200 tandprothetici weer de kans om door tandartsen voor de rechter te worden gesleept. Ik weet zeker, dat we dan onnederlandge praktijken krijgen". binnen een uur. Een tandarts moet thetici er niet op uit zijn om de tand een gebit eerst weer opsturen". arts onderuit te halen. "We zijn uit- Brouwer benadrukt dat de tandpro- sluitend geïnteresseerd in de mensen Bij een patiënt wordt de kleur van een tand bepaald.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 23