SpoorptTV O O Voetbalvandalisme zal verder toenemen Tweede plaats voor Hermans H lil lllllllll Kill M i 1 lïlil il A i lll'lfelllll 11:11 ai iiiiiiii' lil ia i,i Ei llillil Ihill Gullit speelt tegen Cesena Bulgarije Idopt volleyballers Schaken Filatelie m m i Bridge Dammen SPORT PAGINA 21 AMSTERDAM (GPD) - Met de vermoedelijke terugkeer van Vites se en FC Den Haag in de eredivisie voorziet drs. Hans van de Brug, massapsycholoog in Amsterdam, een toename van het voetbalvanda lisme. „Het geweld rond de voetbal velden is vooral een aangelegen heid van de eredivisie. In de eerste divisie kom je het nauwelijks tegen. Kijk maar naar Vitesse. De ploeg staat op het punt kampioen te wor den en je ziet dat zich daar nu een 'side' aan het vormen is". De sides, verzamelnaam voor de gestructureerde, gewelddage aan hang, zijn de basis van het vandalis- MILAAN (GPD) - Exact een maand na zijn meniscusoperatie maakt Ruud Gullit zijn rentree. Vanmiddag in de vooruit te spelen wedstrijd tegen Cesena zal de spel maker van AC Milan en het Neder lands elftal de laatste 35 minuten meespelen, als voorbereiding op de Europa-Cupfinale van aankomende woensdag tegen Steaua Boekarest. Gisteren toonde de nummer tien, die or 19 april in de tweede halve-fi- nalewedstrijd tegen Real Madrid met een kniekwetsuur uitviel en sindsdien geen minuut meer speel de zich op Milans trainingscentrum Milanello, 50 kilometer ten noorden van Milan, opgewekt. „Alles is oké", aldus Gullit. „Hier dachten ze dinsdag, toen ik uit Ne derland bij Ted Troost vandaan kwam, dat ik al meteen zou explo deren. Maar zo werkt dat natuurlijk niet. De knie was en is helemaal goed, maar er zat een zenuw in de buurt klem. Die zorgde ervoor dat verschillende spieren samentrok ken en ik een soort kramp kreeg. Ik heb me de eerste twee dagen rustig gehouden, niets willen forceren op de training. me. De clubs in de eerste divisie hebben in het algemeen geen side en kennen dus weinig problemen. Van de Brug denkt dat met de de gradatie van de eredivionisten VW en Veendam (clubs zonder sides) en de promotie van Vitesse en Den Haag (wel sides) een toename van het vandalisme in de eredivisie on vermijdelijk is. Van de Brug maakt zich zorgen over de toekomst. „De omvang van het geweld is na het seizoen 1976/1977 niet meer toegenomen. Dat jaar hadden we te maken met een fikse stijging van het aantal ge welddadige supporters. Daarna is de situatie, wat de aantallen betreft, gestabiliseerd. Maar het gebruik van geweld is sindsdien sterk ver diept, de vormen zijn ernstiger ge worden. Het rotje is vervangen door de fosforbom". De bestrijding van het voetbal vandalisme roept bij de tegenstan der, dat is onvermijdelijk, nieuwe vormen van geweld op. Overheids maatregelen stimuleren de geweld dadige supporters om weer iets nieuws te verzinnen. Van de Brug: „De wil om anderen te overtreffen, en die is heel sterk bij de sides, leidt tot innovatie van steeds nieuwe vor men van geweld. Vorig jaar nam het geweld plotseling af. Niemand weet waarom. Was 't structureel of was er slechts sprake van een golfbewe ging? Nu neemt het geweld weer toe. Ik denk dat dat is gebeurd on der invloed van de plannen om het passensysteem in te voeren". Dat betekent niet, aldus de mas sapsycholoog, dat van de invoering moet worden afgezien. „Als je zo'n systeem wilt invoeren, dan kun je op je klompen aanvoelen dat daar tegen verzet komt. Ik ga ervan uit dat je dat incalculeert en dat zo'n systeem na een eerste golf van ver zet toch kan worden ingevoerd. Ik ben zeker niet ontevreden over het beleid van de overheid. We doen het hier niet slechter dan in het buiten land. Maar we zijn er helaas nog steeds niet in geslaagd het ver schijnsel in de kiem te smoren". Graf dringt door tot halve finale WEST-BERLIJN (DPA) - Steffi Graf heeft gisteren in de kwartfi nales van het toernooi te West- Berlijn aangetoond dat haar spel niet geleden heeft onder een zwa re verkoudheid. De Westduitse topspeelster, die herhaaldelijk naar de kant moest om haar neus te snuiten, versloeg in 54 minuten de Italiaanse Sandra Cecchini met 6-2, 6-0. Wel trok Graf zich te rug uit het dubbelspel (met Saba- tini) om het risico zo veel moge lijk te beperken. Dat had voor Brenda Schultz met haar Hon gaarse partner Andrea Temesvari het verheugende gevolg, dat zij zonder verder spelen de halve fi nales haalde. In de halve finales speelt Graf tegen de als zesde ge plaatste Canadese Helen Kelesi, die met 6-3,5-7 en 6-3 won van de Oostenrijkse Barbarta Paulus. Gabriela Sabatini kwam tegen Sylvia Hanika tot precies dezelf de score als Graf. De Argentijnse speelt in de halve finales tegen een andere Westduitse, Isabel Cueto. Deze won in drie sets van de Tsjechoslowaakse Rajchrtova. De Nederlandse finalisten Caro line Vis en Tom Kempers hebben gisteren op Queen's in Londen duidelijke nederlagen geleden in het enkelspel van de Masters. Vis verloor met 3-6, 0-6 van de Japan se Kiniko Date, Kempers had weinig verweer tegen Gilad Bloom uit Israël: 2-6, 2-6. SENLIS (AFP) Matthieu Her mans is gisteren als tweede geëin digd in de openingsetappe van de Ronde van de Oise. De Nederlander in Spaanse dienst, die onlangs twee ritten won in de Vuelta, werd in de eindsprint in de Franse plaats Sen- lis verslagen door de Westduitser Andreas Kappes. Jelle Nijdam werd vierde. Hermans maakte deel uit van een groep van negentien, die vijftien ki lometer voor het einde van de korte rit ontsnapte en 47 seconden voor sprong nam op het peloton. Voor Kappes, die vijf seconden bonifica tie verdiende, was het de derde rit- zege van het seizoen. Hermans kreeg drie seconden tijd vergoe ding. Eric Vanderaerden kiest dit week einde zo goed als zeker voor een Ita liaanse voortzetting van zijn carriè re. De wielrenner kan met twee an dere Belgen, Bruyneel en Van Itter- beeck, een driejarig contract teke nen bij Carrera, en die duur heeft zijn voorkeur boven de eenjarige aanbieding, die Jan Raas hem heeft gedaan. Raas: „Ik had Vanderaerden er vooral graag bijgehad als sprinter voor de etappewedstrijden. Maar ik kon hem niet meer dan een eenjarig contract voorleggen. Er is nog altijd niets beslist over de eventuele nieu we sponsor." ADR, de ploeg van o.a. Greg Le- mond, heeft zekerheid gekregen over een startbewijs voor de Tour de France. Het Italiaanse team van Ariostea ziet af van de Tour. Doping De Colombiaanse wielrenner Mar tin Farfan heeft op twee dopingcon troles tijdens de Ronde van Spanje positief gereageerd. Dat meldde het Madrileense dagblad El Pais giste ren. Farfan, die vijftiende werd in de eindrangschikking, werd na af loop van de vijftiende en zestiende rit gecontroleerd. Na de vijftiende etappe, een tijdrit, mocht Farfan zich voor een dag in het leiderstricot hullen. Volgens de analyse werden er sporen van het verboden middel pemolina aangetoond in de urine van de Zuidamerikaan. In zijn woonplaats El Rosal, op 25 kilome ter van de hoofdstad Bogota, zwoer NOVI SAD (ANP) De Nederland se volleybalploeg is het internatio nale toernooi in Novi Sad slecht be gonnen. De nummer vijf van de Olympische Spelen verloor in de Joegoslavische stad met 1-3 van Bulgarije. Aan het evenement doen ook Griekenland en het gastland mee. De ploeg van coach Arie Selinger miste scherpte en is vermoeid. Sinds 5 april, toen het gezelschap naar de Verenigde Staten vertrok, speelt Nederland bijna constant wedstrijden. De Amerikaanse coach gunde zijn basisspelers rust tegen de Bulgaren. Hij stuurde de 'reserves' de vloer op: zoon Avital, Buys, Boudrie, Brouwers, Teffer en Martin van der Horst. Voor de 2,12 meter lange Van der Horst, die bij Castricum speelt, was het de vuur doop. Hij had onlangs tijdens het in ternationale toernooi in Slagharen even aan het grote werk mogen rui ken. De lengte van Van der Horst hielp Nederland weinig. In de hele wed strijd keek de ploeg tegen een ach terstand aan. Via 2-10 werd het 10-15 in de openingsset. In de tweede reeks zette Selinger de eerste spel verdeler Blangé in. De absolute top per Zwerver kwam Teffer vervan gen en de set werd gewonnen met 15-8. Nederland had niet de kracht door te drukken. Integendeel in de derde set was de achterstand zelfs 0- 12 om bij 6-15 te eindigen, de vierde ging met 14-16 verloren. Winst Bremen BREMEN (SID/DPA) - Werder Bremen heeft de gisteren gespeelde thuiswedstrijd in de Bundesliga te gen FC Nurnberg met 2-1 gewon nen. De regerend landskampioen stond na 45 minuten nog achter te gen de degradatiekandidaat. Na de rust boog Bremen de negatieve stand om dankzij doelpunten van li bero Sauer en spits Riedle, die on langs voor de nationale ploeg tegen Nederland scoorde. Stuttgarter Kickers, dat vorige week verrassend van lijstaanvoer der Bayern München won, ging nu in het degradatieduel tegen Wald- hof Mannheim met 1-3 ten onder. HAZERSV/OUDE-DORP - Tijdens een druk bezochte receptie ter gelegenheid van het kampioenschap van de zaterdag afdeling Leiden ontvingen de spelers en het bestuur van Hazerswoudse Boys gisteravond talrijke ge lukwensen en geschenken. Namens de KNVB-afdeling Leiden wenste voorzitter Diederik van der Veen Meerstad de kampioen geluk, waarbij hij in herinnering bracht dat de ploeg, die lange tijd tercht bovenaan had gestaan, het in de slotfase toch nog moeilijk had gehad. Maar Hazerswoudse Boys is wel de terechte kampioen geworden", vond de Leidse praeses. Hij overhandigde het bestuur een enveloppe met inhoud. Hazerswoudse Boys ontving van vrijwel iedereen een dergelijk geschenk onder couvert. Zestig procent daarvan zal bestemd worden ten behoeve van de gehandicaptensport. Onder de sprekers bevonden zich ook sportwethouder Van der Lecq - De Knikker en Cozijn namens de COVS. De spelers kregen van de supportersvereniging een video-band van de kampioenswed strijd. Ook Door te Wechel en An den Haan (foto), die de spelers altijd van een natje en een droogje voorzien, waren present om 'hun' jongens de hand te schudden. (foto Henk Bouwman) Farfan na het horen van het i onschuldig te zijn. „Het moet een vergissing zijn. Ik ben zo aangesla gen, dat ik misschien wel met wiel rennen stop als de berichten wor den bevestigd." De Colombiaan zou volgende week naar Frankrijk rei zen om deel te nemen aan de Daup- hiné Liberé. De Spaanse wielerbond moet nog bepalen of Farfan een enkele of een dubbele overtreding van de regle menten heeft begaan. Zijn straf kan oplopen tot een schorsing van een half jaar. De Oostduitser Uwe Ampler kan als eerste wielrenner in de geschie denis voor de derde keer in succes sie de Vredeskoers winnen. De 24- jarige inwoner van Leipzig werd gisteren eerste in de elfde en voor laatste etappe van de ronde voor amateurs, een tijdrit over 35 kilome ter in de Tsjechoslowaakse plaats Trutnov. De wereldkampioen van 1986 en Olympisch winnaar in de ploegen tijdrit nam de gele trui over van landgenoot Olaf Jentzsch, met wie hij de leiding deelde. ZATERDAG 12 00-13 00 SKY Eye on Sport. 13.00-16.05 Did 2 Die Sport-Reportage: verslag van de halve finale van de Open Duitse tenniskampioenschappen voor vrouwen in West-Berlijn. 14.30-18.15 BBC 1 Cup Final Grand stand: verslag van de finale van de FA Cup Voetbal tussen Everton en Liverpool 15 30-16 50 Ned 2.FA Cup: rechtstreeks verslag van de eerste helft van de Engelse Cup Final vanuit het Wembley Stadion in Londen tussen Everton en Liverpool. 15.40-17.50 BRT 2: Voetbal: Cup Final vanuit Wembley tussen Everton en Liver pool. 16.50-17.00 Ned 2 Veronica Sport 17.00-18.00 Ned 2 FA Cup: rechtstreeks verslag van de tweede helft van de Engel se Cup Final tussen Everton en Liverpool. 18.00-19.00 Did 1: Sportschau: met o.a. Bundesliga-voetbal, Engelse Cup Final en het doelpunt van de maand. 18.30-19.30 Super: World Sport. 18 45-18.50 BBC 1 Sport 19.00-20 00 SKY Trans World Sport. 19.25-20.00 Ned 2 Veronica Sport: met Australisch Football (Havthorn-Es- sendon), motorcross (GP van Oss, volley bal (Nederland-Verenigde Staten) en FA- cup voetbal. 19.30-21.30 BRT 2 Turnen EK vrouwen vanuit de Heizei in Brussel. 19.35-20.00 Did 3 Sport im Westen. 20.00-22.00 SKY Tennis: Heren Open Toernooi vanuit Rome. 21.46-22.30 Ned 3 Studio Sport. 22.00-23.20 Did 2. Das aktuelle Sport- Studio. 22.00-00.00 SKY Voetbal. 22.15-22.30 BBC 1 Sport. 22.41-23.26 Ned 3 Studio Sport met EK turnen vrouwen vanuit Brussel. 22.55-23.15 BRT 1 Sport op Zaterdag. 23.20-00.20 BBC 1 Match of the Day: sa menvatting van de finale van de FA Cup Voetbal. 00.00-01.00 SKY- Rugby Union: Middle sex Sevens. 12.00-13.00 SKY: International Motor Sports. 13.00-14.00 SKY: Motor Sports News 13.15-14.45 Did 2: Die Sport-Reportage verslag van de finale van de Open Duitse tenniskampioenschappen voor vrouwen in West-Berli|n. 14.05-14.35 BBC 2: International Bridge Club. 14.30-16.25 Ned 3:Studio Sport: EK tur nen vrouwen vanuit Brussel 14.30-16.30 BRT 2 Turnen EK vrouwen 14.35-19.40 BBC 2 Sunday Grandstand met o.a. een nabeschouwing van de finale van de FA Cup Voetbal en cricket 15.00-17.00 Did 1ARD-Sporf extra zaal handbal (IHF-Cup, tweede finale) en EK turnen. 16.30-17.55 TV 5 Aventures et Sports. 17.10-18.10 Did 2 Die Sport-Reportage met o.a. de Open Duitse tenniskampioen schappen voor vrouwen en tweede-divi- sie-voetbal. 17.35-17.45 Ned 3 Sportuitslagen en W5 18.10-18.40 Did 1: Sportschau 19.00-20.00 Ned 3;Studio Sport I. 19.00-20.00 SKY: What a Week week overzicht «9.30-19 45 Did 3 Sport .m Westen 19.45-20.30 BRT 1 Sportweekend 19.50-19.58 Did 1 Sportschau-Tele- gramm. 20.00-22.00 SKY: Tennis: toernooi van Rome. 20.10-20.25 Ned 3 Studio Sport 2 22.00-22.25 Super NBA Today: Ameri kaans prof-basketbal 22.00-00 00 SKY Turnen EK vrouwen 22.10-22 25 Did 2: Sport am Sonntag. 00.00-00.30 SKY: Motorsport News. 00.30-01.00 SKY: Surfer Magazine vanuit Hawaii. door Rinie Kuijf Het Nederlandse schaak zit duidelijk in de lift. Moesten we het vroeger uitslui tend van de successen van Timman heb ben (op het hoogste niveau), nu hebben van der Sterren en Piket met hun gedeel de toernooioverwinning in München be wezen dat de subtop het gat achter Tim man aan het dichten is. Beide schakers waren vanaf het'begin aan de leiding, en konden al met nog 5 ronden te gaan op hun lauweren gaan rusten. Voor van der Sterren betekende het bovendien zijn tweede grootmeesternorm dit jaar, en ge zien zijn spel kan de benodigde derde dit jaar niet uitblijven en zal Nederland weer een grootmeester rijker zijn. Voor Piket betekent het weer een forse elo-stijging, hij komt nu rond de 2550. Hiermee stelt hij ook nadrukkelijk zijn kandidatuur voor het Interpolistoernooi van dit jaar. Timman kan daar in verband ''lllllllll met zijn match tegen Speelman niet aan deelnemen. Het volgende fragment is afkomstig uit de partij Piket-Schlosser. De zwart- speler heeft een lage rating, maar was een van de weinige Duitsers die een fat soenlijk toernooi speelde. Hij behaalde een meesterresultaat. Wit Kgl, Df3 tal, el, la3, pd5 pi: c3,d4, f2, g2, h2. Zwart Kg8 Dd8 lg7 pb8 ta7, f7 pi: a6, b5, c4, el, f6, g6, h7. Wit staat twee pionnen achter maar Piket laat in het vervolg zien dat dit geen enkele rol speelt. Met enkele krachtzet- ten weet hij de zwarte stelling via het zwakke veld e6 geheel lam te leggen. Er volgde 21. Ic5! td7, 22. pb6 tc7, 23. Dd5 D8, 24. te6 lf8, 25. tael (dreigt txf6) Kg7 26. Da8 Dd8, 27. pd5 td7, 28. pf4 Dc7, 29. Df3 Db7, 30. Dg3 pc6, 31. h4 pd8 (ook al weet zwart zijn stukken nog zonder ma teriaal verlies rond te spelen, het is dui delijk dat hij niets kan ondernemen.) 32. tb6 Dc8, 33. tb8 Dxb8 (gedwongen daar anders txd8 volgt) 34. ph5 Kg8, 35. pxf6 exf6, 36. Dxb8 lxc5, 37. dxc5 Kg7, 38. te8 tdl, 39. Kh2 tfd7. 40. c6 1-0. door Ton Schipperheyn In de sport is de marge tussen winst en verlies klein en dat is bij bridge niet an ders. Bij een drive liggen de scores als re gel tussen de 40% en 60%; het aantal spellen bedraagt meestal 21 of 24 en ieder spel vertegenwoordigt dus een score van zo'n 5%, het verschil tussen top of nul. Een spel kan al de doorslag geven en als regel zullen we daarop een keer of vijf per wedstrijd beslissende invloed kun nen uitoefenen. Dat gaat altijd wel een keertje mis door vermijdbare fouten - te snel bieden of spelen, niet goed tellen, de tegenpartij een blik in de kaart gunnen, enz. - fouten die vaak worden veroor zaakt door een gebrek aan concentratie. In het volgende spel bijvoorbeeld troef de west de door de leider afgetroefde slag met een triomfantelijk gebaar over. Ten onrechte. West had een aantal procenten hoger kunnen scoren, indien hij maar even langer had nagedacht (diagram 1): Zuid (Z/niemand) opende 1 Ha, west pas, noord 2 Ru, oost 2 Sch, zuid 3 Ha en noord 4 Ha. West startte met Sch 8, voor oosts boer, gevolgd door Sch A en Sch H. Zuid troefde met Ha B en west.... troefde over. Dat was tevens de laatste slag voor de verdediging. West speelde klaveren na, voor het aas, waarna zuid de troeven <1.) V 9 2 <?854 O H V 10 5 3 4* A V 83 N ♦AHB754 H107 W O B 8 6 2 O vv u O 9 4 H 9 4 2 Z 4» 10 8 7 6 4» 10 6 C?A VB932 O Al 4* B 5 3 trok en ruiten speelde. Die kleur liep niet, maar zuid kon de vierde ruiten troe ven, waarna Ha 8 nog een entree was voor de laatste vrije ruiten; contract ge maakt. De situatie wordt heel anders als west niet overtroeft. Zuid zal oversteken naar dummy, bijvoorbeeld via de klaversnit. en snijden op Ha H; mis dus. West maakt daarna altijd nog Ha 10; twee troefslagen dus in plaats van maar een. Het doet er niet toe hoe zuid speelt. Als west zich maar beheerst en Ha B aan zuid laat, krijgt hij altijd twee troefslagen. (2.) A 6 4 3 C?7 6 OH 7 6 4>B 843 V987 N B 10 5 V832 w n <?9 10 53 O OB984 72 4* Z 4»A H V 10 6 SA H B 10 5 4 O A V2 4* 9 5 Een ander voorbeeld (diagram 2), ge baseerd op hetzelfde thema. Zuid open de 1 Ha, west pas, noord 1 Sch, oost 2 KI, zuid 3 Ha en noord besloot de bieding met 4 Ha. West startte met klaveren, voor oosts 10. KI A en KI H volgden; zuid troefde met Ha 10 en als west nu maar niet gulzig overtroeft, maakt hij opeens twee troef- slagen. Zuid kan hiertegen niets doen. Na Ha A en Ha H houdt west vrouw-acht over achter zuids boer-vijf. Maar, u be grijpt het al, west troefde Ha 10 als de weerlicht over en kreeg geen slag meer. ER ZIJN van die gebeurtenissen en jubi lea waarvan je jarenlang van tevoren voelt aankomen dat er een postzegel aan zal worden gewijd. Zo'n jubileum is bij voorbeeld het zoveel-jarig bestaan van de spoorwegen. In 1939 werd postaal het feit gememoreerd dat honderd jaar gele den de eerste trein van de Hollandsche Spoorweg Maatschappij tussen Haarlem en Amsterdam reed. In 1964 zagen ter ge legenheid van 125 jaar spoorwegen twee zegels het licht en op 20 juni wordt met de uitgifte van drie zegels 150 jaar spoor wegen herdacht. De drie zegels in waarden van 55, 65 en 75 cent brengen elk deelaspecten van de spoorwegen in beeld en achter elke zegel staat een andere ontwerper, achtereen volgens Donald Janssen uit Den Haag, Paul Mijksenaar 'uit Amsterdam en Ro bert Nakata van Studio Dumbar uit Den Haag. De laatste debuteert, Janssen en Mijksenaar hebben al meer zegels op hun naam staan. Ervaring valt in feite niet van de ont werpen af te zien. Maar toch gaat onze voorkeur uit naar de zegels van 55 en 65 cent, en dan nog weer het meest naar de laagste waarde. Ook nu weer heeft Do nald Janssen, net als op zijn voorgaande zegelontwerpen (Veilig Verkeer Neder land en Blindegeleidehondenfonds) zijn gegevens heel knap in enkele lijnen vast gelegd. Zijn opdracht, "het spoor", heeft hij door het uitbeelden van een simpele spoorstaaf en een wiel uitgevoerd. Niks geen toeters en bellen. Een contrast daarmee vormt de 65 cent-zegel van Mijksenaar. Die wil altijd zo veel mogelijk op een zegel uitbeelden (de Amsterdam-zegels, Maatschappij Zeeland en Sint Servaas). Dat is heel kunstig, maar bij bestudering van de ze gel blijken bepaalde details toch vaak iets te geforceerd te zijn ingebracht. Dat is ook nu weer het geval. Hij had het eigenlijk bij de beelden op de onder kant van de zegel moeten laten, bij de rij koppen van loks en treinstellen door-de- jaren-heen. Mijksenaar heeft zich echter te veel vastgeklampt aan zijn opdracht om "het materieel" te laten zien. Daarom heeft hij boven in het beeld nog weer een boom van een overweg ver werkt, tussen de jaartallen 1839-1989 het kopeinde van een spoorstaaf, de rook van een stoomtrein, een portaal en daar tussen nog allerlei gekleurde vlakken waarvan ons de betekenis ontgaat en door de PTT ook niet wordt verduide lijkt. De minst geslaagde zegel de serie op zich mag er overigens best zijn - is die van 75 cent. Robert Nakata heeft zich als debutant bijna nog strikter van Paul Mijksenaar aan zijn opdracht "de reizi ger" gehouden en daarbij heeft hij ook niet helemaal een juiste vlakverdeling gevonden. Of het grote vlak links op de zegel moet al de ruimte symboliseren die de reiziger bij de spoorwegen krijgt. Op eengepakt zien we dan ook rechts op de zegel het beeldhouwwerk "De kus" van Rodin, dat in dit geval de begroeting en het afscheid moet uitbeelden, een sta tionsklok, met daaroverheen een minus cule foto waarop een trein voortsnelt in een landschap, en een deel van de over kapping van het 100-jarige Centraal Sta tion in Amsterdam. Ook hier dus een beetje te veel van het goede. En hoe we het beeld van Rodin in het geheel moeten plaatsen, daar moeten we nog een nachtje over slapen. In ieder geval lijkt ons het gebruik daarvan onei genlijk. door Hans Vermin Tegelijkertijd met het kampioenschap van Nederland voor senioren, werd in Lent het Dameskampioenschap ver speeld. Eerste en dat voor de vierde ach tereenvolgende keer, werd Karen van Li- th met 12 punten uit 9 wedstrijden. Tweede werden Petra Polman en Erna Wanders met 11 punten. Deze drie speel sters zijn daarmee geplaatst voor het W.K. in Rosmalen (woonplaats van de kampioene!) van 23 augustus tot 5 sep tember. De 23-jarige Van Lith was dit jaar niet echt op dreef. Zo stond ze 3 ronden voor het einde nog 3 punten achter op Pol man. Een eindsprint van 6 uit 3 was ech ter nog net voldoende om kampioene te worden. Dat Van Lith niet in vorm was bleek wel uit haar partijen. Ze speelde ei genlijk maar één goede partij, maar dat was dan ook een hele goede. Poepjes-Van Lith (7de ronde) 1. 32-28 19-23 2. 28x19 14x23 3. 37-32 10-14 4. 41-37 5-10 5. 35-30 20-25 6. 40-35 17-21 7. 31-26 21-27 8. 32x21 16x27 9. 37- 31 18-22 10. 33-29 12-18. Nu zou na 46-41 14-19 41-37 een stand ontstaan die Gant- warg en Dibman in hun match om het wereldkampioenschap 1987 2 keer op het bord kregen. 11. 39-33? Wijkt daar mee af, maar is beslist geen versterking, omdat de witte korte vleugel nu ver zwakt wordt. Beter was 46-41 of wellicht 38-33 14-19 30-24 etc. 14-19 12. 44-39 10- 14 13. 50-44 14-20 14. 46-41 9-14 15. 42-37 3-9 16. 38-32? Hier had wit 48-42 moeten doen met b.v. na 7-12 30-24 19x30 35x24 14-19 37-32 19x30 32x21 en wit kan zich handhaven 27x32 17. 33x42 7-12 18. 31-27 22x31 19.36x27 20-24! 20. 29x20 15x24 21. 44-40 1-7 22. 42-38 4-10 23. 47-42 11-17 24. 41-36 7-11, zonder angst voor 26-21 17x26 27-22 18x27 34-29 24x44 37-31 etc. (met schijf 2 of 3 was deze afwikkeling wel goed) 25. 39-33 2-7 26.33-29 24x33 27. 38x29 11-16 28. 37-31 17-22 29. 42-38 16- 21 30. 26x28 23x21 31. 31-26 21-27 32. 43- 39 19-23 33. 29-24. Wit is weggespeeld, "het troebele water" is wit's laatste red dingspoging. 14-19 34.39-33 10-15 35.48- 42 6-11 36. 42-37 9-14. In de afwerking begaat zwart toch nog een foutje. Wit kan nu nl 34-29! 23x34 (25x34 37-31) 30x39 19x30 35x24 spelen. Wellicht staat zwart dan met 18-22 en 13-18 nog altijd gewon nen. Beter was echter eerst 9-14 en dan 6- 11 met partijstand. 37. 33-29 12-17 38. 37- 32 8-12 39.32x21 11-16 40.38-33 16x27 41. 24-20 15x24 42. 29x9 13x4 43. 49-43 17-22 44. 33-29 7-11 45. 29-24 23-28 46. 24x13 18x9 47. 30-24 28-32 48. 34-30 25x34 49. 40x29 32-37 50. 43-38 22-28 51. 24-19 28- 32 52. 26-21 27x16 53. 38x27 37-42 54. 27- 22 42-48 en wit gaf op.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 21