LEIDSCH DAGBLAD Staat van beleg in Peking EXTRA Smog in drie provincies DA S LANG NIET MIS1 Wet moet winst uit misdaad afpakken Rechtbank in Cyprus: dood verla*achter schuld toeristes Gevechten tussen leger en betogende studenten Grote brand in Haagse Schilderswijk Zware celstraffen geëist tegen bankovervallers VS adviseren Amerikanen Libanon spoedig te verlaten LEIDSCH/ALPHENS DAGBLAD ZATERDAG 20 MEI 1989 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 38937 Prijs fl. 1,25 NICOSIA (Rtr) Een rechtbank op het door Turkije bezette deel van Cy prus heeft twee Westduitse toeristes schuldig bevonden aan doodslag op een man die een van hen had verkracht. De Westduitse ambassade sprak gisteren zijn verbazing over de veroordeling uit. Tegen de 48-jarige Uthe Loh en haar 20-jarige dochter Melani uit West- Berlijn zal maandag vonnis worden gewezen. Zij kunnen worden veroor deeld tot 15 jaar celstraf. De rechtbank vond dat beide vrouwen gehandeld hadden uit wraak en niet uit noodweer. De advocaat van de twee vrouwen zei dat hij in beroep zal gaan. Woordvoerder Wolfgang Möser van de Westduitse ambassade: "Wij ver wachten dat het vonnis laag zal uitvallen, maar hopen echter dat een hoge re rechtbank tot een geheel ander oordeel komt". De vrouwen zeggen dat de 20-jarige man hun tent was binnengedrongen en hen met een stok had afgeranseld voordat hij Melani verkrachtte. Tij dens het daaropvolgende gevecht trokken zij een riem om zijn nek. maar zeiden hem niet te wilden doden. Volgens de rechtbank echter was de man al zo verzwakt door beten en slagen van de vrouwen dat hij niet langer een bedreiging vormde. DEN HAAG (ANP/GPD) - De mi nisterraad is gisteren akkoord ge gaan met een wetsvoorstel dat het mogelijk moet maken illegaal ver kregen winsten van criminelen af te pakken. Justitie hoopt bijvoorbeeld drugshandel en milieumisdrijven beter te kunnen aanpakken door criminelen in hun portemonnee te pakken. Bij deze misdrijven met hun grote winsten nemen de daders vaak bewust het risico van straf of boete in het vooruitzicht na enige tijd weer over de buit te kunnen be schikken. Het is een uitbreiding van het al bestaande artikel in ons strafrecht op voorstel van de werkgroep- Schutte. Het rapport van de werk groep wordt op een belangrijk, om streden punt niet gevolgd: de winst en worden alleen afgepakt bij ver oordelingen, niet bij vrijspraak of ontslag van rechtsvervolging. De vervolging van het delict en 'afromen' van de winst uit zeer ern- stige delicten staan los van elkaar. Naast het gewone strafrechtelijke onderzoek komt een strafrechtelijk financieel onderzoek. Tot uiterlijk 2 jaar na de veroordeling voor het strafbare feit kan het openbaar mi nisterie de winsten eruit aanhangig maken bij de rechter. De rechter be paalt tenslotte de hoogte van het be drag dat moet worden ingeleverd. Het wetsontwerp opent ook de mogelijkheid beslag te leggen op ie mands bezittingen. Na een veroor deling kan dan daarop verhaal wor den gehaald als men niet vrijwillig over de brug komt met een hoge geldboete of het bedrag van de winst. Op die manier kan worden voor komen dat winsten alvast worden witgewassen of 'gewoon' verdwij nen". Valt er op die manier ook geen verhaal te halen dan is hechte nis mogelijk tot maximaal 6 jaar. De ministerraad is het gisteren niet eens kunnen worden over een hardere aanpak van de georgani seerde misdaad. Een voorstel van minister Korthals Altes (justitie) om daarvoor 170 extra agenten en offi cieren van justitie aan te stellen, haalde het niet. Een demonstrantenleider spreekt de verzamelde menigte toe nadat militaire vrachtwagens op weg naar het Tia- nenmenplein in Peking zijn tegengehouden. (foto AFP) Lucht boven Gelderland ernstig verontreinigd ARNHEM (GPD) De lucht boven Gelderland is ernstig, door smog verontreinigd. De provincie stelde gistermiddag de waarschuwingsfa se in. Er bestaat nog geen gevaar voor de volksgezondheid, maar mensen met een aandoening aan de luchtwegen kunnen wel hinder van de smog ondervinden. Dat is ook het geval bij zware li chamelijke inspanningen. Naar ver wachting zal de smog de komende dagen aanhouden. Ook Noord-Bra bant en Limburg zijn door smog ge troffen. De provincie Overijssel heeft de voor-waarschuwingsfase afgekondigd. De hoeveelheid stikstofdioxyde en ozon is de afgelopen twee dagen al drie keer zo hoog geworden als normaal. Bij vier keer de normale concentratie treedt de alarmfase in werking. - In Brabant heeft het provinciebe stuur via de regionale omroep de bevolking inmiddels opgeroepen de auto zoveel mogelijk te laten staan. De provincie Gelderland wil voorlopig nog geen beperkingen opleggen aan het autoverkeer en de industrie. In het Rijksinstituut voor de Volksgezondheid en Milieuhygiëne (RIVM) in De Bilt worden vrijwel doorlopend luchtmonsters uit de betrokken provincies geanalyseerd. De smoe komt tot-stand onder in- Warm Zonnig, maar in het Waddengebied ook enkele wolkenvelden. Middagtempe- ratuur ongeveer 26 graden, aan zee en kele graden lager. Matige wind uit noordoost tot oost, kracht 3 tot 4. De vooruitzichten voor zondag tot en met woensdag: aanhoudend droog en overwegend zonnig. Middagtcmpera- tuur rond 26 graden. Zondag 21 mei zon op: 05.37 uur, zon onder: 21.37 uur: maan op: 23.15 uur, maan onder: 05.16 Waterstanden te Katwijk hoog water: 04.31 en 16.51 uur: laag wa ter: 00.15 en 12.36 uur. Maandag 22 mei zon op: 05.36 uur, zon onder: 21.38 uur; maan op:uur, maan onder: 05.54 Waterstanden te Katwijk hoog water: 05.02 en 17.28 uur: laag wa ter: 01.07 en 13.15 uur. vloed van het zonnige, droge weer. Door het zonlicht heeft in de veront reinigde lucht een chemische reac tie plaats, waardoor de concentra ties ozon sterk toenemen. Zolang de wind zwak blijft, houdt de smog aan. De verontreiniging wordt zelfs sterker omdat bij oostenwind ver vuilde lucht vanuit het Ruhrgebied wordt aangevoerd. Volgens milieudeskundige van Rooyen van de provincie Gelder land is smog onder zomerse om standigheden lastig te verklaren. "In tegenstelling tot soortgelijke DEN HAAG (ANP) - Bij een grote brand in de Frans Halsstraat in de Haagse Schildersbuurt zijn de afge lopen nacht enkele tientallen men sen geëvacueerd. In totaal zijn 18 etages ontruimd van een groot pand dat uit 6 woningen van ieder 3 eta ges bestaat. De brand die begon in de voorka mer van een tweede etage greep zo snel om zich heen dat sommige be woners in pyjama de straat zijn op gerend. Daarom kon de brandweer nog niet precies zeggen hoeveel mensen hun woning hebben verla ten. Voor zover de brandweer kon overzien zijn er bij de brand geen slachtoffers gevallen. Omstreeks half vier merkte de be woner van een tweede etage dat zijn voorkamer in de brand stond. Bin nen zeer korte tijd sloeg die over naar de zolderetage van alle 6 wo ningen. De brandweer was binen enkele minuten aanwezig. Met 10 voertuigen, waaronder twee ladderwagens en drie auto spuiten, en 32 brandweermannen is de brand bestreden. Omstreeks half vijf kon de brandweer het sein brand meester geven. De zes zolderetages zijn volledig uitgebrand. De andere etages heb ben in ieder geval rook- en water schade opgelopen. Over de oorzaak van de brand en het schadebedrag kon de brandweer nog niets zeggen. PEKING (AP/GPD/AFP) - In Peking zijn vanochtend felle gevechten uitgebroken tussen militairen en beto gende studenten. De studenten wilden daarmee voorko men dat het leger de stad binnentrekt. Ooggetuigen meldden vanochtend dat de politie insloeg op actievoe rende studenten bij het Plein van de Hemelse Vrede. verontreinigingen in de winter, we ten we niet precies welke processen zich in de lucht voordoen. Wel is be kend dat de smog ontstaat onder in vloed van het wegverkeer en stik- stofdioxyde-uitstoot. Toch heeft het weinig zin het autorijden nu te ver bieden, omdat het effect daarvan pas op langere termijn merkbaar Het provinciaal bestuur van Noord-Brabant heeft een aantal be drijven gevraagd hun uitstoot kri tisch in de gaten te houden en zono dig te verminderen. In Brabant trad om 16.30 uur gistermiddag de waar schuwingsfase in. Volgens het hoofd laboratorium luchtonderzoek van het RIVM, dr. R.M. van Aalst doet de ozonvervui- ling zich op dit moment in heel Westeuropa voor. De Nederlandse overheid heeft als norm gesteld dat de concentratie ozon maximaal 5 dagen per jaar de grens van 240 mi crogram per kubieke meter lucht mag bereiken. Van Aalst is van mening dat maat regelen dringend nodig zijn. Sinds het begin van deze eeuw is de hoe veelheid ozon verdubbeld. Door ho ge concentraties ozon kunnen de luchtwegen worden aangetast. Ook worden de longen gevoeliger voor ontstekingen en infecties. Vijftien jaar geëist tegen moordenaars ZUTPHEN (ANP) - Officier van justitie mr. Van Rossum-Broos heeft gisteren voor de rechtbank in Zutphen 15 jaar celstraf geëist tegen de 40-jarige inwoner van Losser en een 37-jarige Hengeloër. Zij worden ervan verdacht vorig jaar Carlos Balthasar Roda-Vila om het leven te hebben gebracht. Diens stoffelijk overschat werd bij toeval gevonden in de bossen op de Veluwe. Het lijk was in verre gaande staat van ontbinding, maar via vingerafdrukken kon de identi teit van de man worden vastgesteld. Het bleek de 37-jarige Roda-Villa te zijn, met wie de Lossenaar had sa- mengewerk bij drugstransport. De ander zou hem hebben gewurgd. De advocaten vroegen vrijspraak we gens gebrek aan bewijs. Uitspraak 2 juli. De onlusten volgden op de afkondi ging van de staat van beleg door de Chinese regering vanmorgen om 10 uur plaatselijke tijd (3 uur 's nachts Nederlandse tijd). De staat van be leg gold volgens de Chinese televi sie voor acht districten in het cen trum van de hoofdstad Peking, waaronder het Tiananmenplein, waar studenten sinds 13 mei in hon gerstaking zijn om democratische hervormingen af te dwingen. De televisie meldde dat premier Li Peng de staat van beleg had afge kondigd om een einde te maken aan de .ernstige onlusten, die het leven van de mensen en de sociale orde vernietigen'. Hoewel geen uitgaans verbod werd ingesteld, verbood burgemeester Chen Xitong van Pe king demonstraties, stakingen, schoolboycots, de verspreiding van pamfletten en geruchten, aanvallen op leiders, mediaberichten en alle destructieve acties. Burgemeester Chen zei dat de soldaten opdracht hadden alle maatregelen te nemen die nodig waren om de orde te her stellen. In een aparte order verklaarde Chen dat het buitenlandse journa listen verboden was „nog langer in terviews af te nemen of radio- en tv- opnames te maken in de straten van de stad, in regerinsggebouwen, scholen, fabrieken en mijnen". Alle buitenlanders kregen opdracht zich te houden aan de bepalingen van de staat van beleg en niet mee te doen aan de protesten van het Chinese volk. Xinhua meldde dat nog niet'be kend was wanneer de staat van be leg zou worden opgeheven. Het af kondigen van de staat van beleg was sinds de stichting van de Volks republiek China in 1949 in Peking niet meer voorgekomen. Via luidsprekers werd de demon stranten op het Tiananamenplein verteld dat de staat van beleg was afgekondigd. Journalisten zouden de stad niet meer uit mogen en geen verslag meer mogen doen van de demonstraties in de stad. Eerder meldden ooggetuigen dat soldaten die naar Peking waren ge stuurd om een einde te maken aan de studentendemonstraties, omge keerd waren en - uitgezwaaid door demonstranten - Peking weer had den verlaten. De soldaten, afkom stig van het legerkorps dat ten noor den van de hoofdstad is gelegerd, zouden tegen de demonstranten ge zegd hebben niet tegen het volk te willen vechten en beloofd hebben nooit meer terug te zullen komen. Het ten zuiden van de hoofdstad ge legerde legerkorps zou botweg heb ben geweigerd de orders op te vol gen. De Amerikaanse president Geor ge Bush zei via zijn woordvoerder Fitzwater de toestand in China .ver ontrustend' te vinden, en riep alle partijen in China op vooral de kalm te te bewaren en terughoudend op te treden. Het ministerie van buitenlandse zaken liet het Amerikaanse tv-sta- tion CNN kort voor 10 uur 's mor gens weten dat het werk van de tv- ploeg voorbij was. „Uw taak is over. U was hier om over het bezoek van president Gorbatsjov te berichten. Gorbatsjov is weg. Uw taak is over", zo citeerde presentator Bernhard Shaw het antwoord van buitenland se zaken op het verzoek de verbin ding in stand te mogen houden. Kort na de afkondigen van de staat van beleg door Xinhua ver dween het Amerikaanse televisie station CBS uit de lucht. Op het Amerikaanse tv-station CNN was te zien hoe vertegenwoordiger van de Chinese PTT om 10.16 uur de CNN opdracht gaf de apparatuur uit te schakelen. Om 11.02 uur schreef een vertegenwoordiger van het Chi nese ministerie van informatie, op nieuw rechtstreeks in de uitzen ding, de opdracht de satelliet-appa- ratuur uit te schakelen. Om 11.06 uur (04.06 Ned. tijd) 's morgens werd een einde gemaakt aan de rechtstreekse berichtgeving vanuit Peking. China overweegt uitstel bezoek Beatrix en Claus PEKING (GPD) De Chinese regering is van plan om Neder land te adviseren om het be zoek van koningin Beatrix en Prins Claus volgende week voorlopig uit te stellen als vóór woensdag de rust in het land niet is teruggekeerd, zo wordt uit goed ingelichte kringen vernomen. De toestand in Pe king en andere steden is ui terst gespannen in verband met de staat van beleg. Het Chinese ministerie van buitenlandse zaken verklaar de dat nauw contact wordt on derhouden met Den Haag. Het ministerie wilde geen com mentaar geven op de vraag of de regering al defintief zou hebben besloten om het be zoek af te gelasten. „Alles hangt van van de situ atie in de komende dagen", al dus een woordvoerder. Er wordt evenwel opgemerkt dat de veiligheid van de koningin voor alles gaat, waaruit kan worden afgeleid dat de rege ring het niet riskeert om een buitenlandse gast te ontvan gen terwijl het land in een cri- De Nederlandse ambassade in Peking zei dat zij op alles is voorbereid. TANDPROTHETICI liggen met tandartsen in de clinch over de erkenning van hun beroep. Aanstaande dinsdag valt de beslissing in de Eerste Kamer. De DUITSERS zijn, na veertig jaar Bondsrepubliek, op zoek naar een eigen identiteit. Italië in de ban van de WAARHEIDSTELEVISIE De bittere strijd om een KUNSTCOLLECTIE DENKWtJZER over wachtgedrag. Simpele SMOKKELTRUC levert goud op. De nieuwe bevelhebber van de landmacht, generaal WILMINK, is vóór alcoholmatiging in de strijdkrachten, maar tegen een 'geheelonthoudersleger' DEN BOSCH (ANP) - De Bossche officier van justitie mr. B. Regelink heeft tegen drie mannen zware ge vangenisstraffen geëist wegens een serie gewapende bankovervallen in zuidoost-Brabant. Een 26-jarige man uit Heeze en diens 28-jarige broer kregen eisen van 14 en 12 jaar te horen, tegen hun 24-jarige mede verdachte werd 14 jaar geëist. De drie worden evan verdacht lid te zijn van zogenaamde 'de bende van vijf die dit en vorig jaar een deel van Brabant in zijn greep hield. De mannen was niet alleen deelna me aan bankovervallen ten laste ge legd, maar ook poging tot moord. Na hun laatste overval op 26 janu ari op de Postbank in Oirschot, waarbij zij 70.000 gulden buitmaak- BAYRUT (AP) De Amerikaanse ambassade in Bayrut heeft Ameri kanen in Libanon geadviseerd dat land onmiddellijk te verlaten. Het advies komt tenmidden van ge ruchten in de Libanese pers over een groot offensief van het Syrische leger tegen de christelijke troepen van generaal Michel Aoun, om deze ten val te brengen. gelegd rond de door islamitische milities gecontroleerde havens van Bayrut. De generaal wilde zo voor komen dat de milities havengelden zouden innen. In de zuid-Libanese havenstad Sidon hebben de ouders van de ont voerde Belgische arts Jan Cools op geroepen tot diens vrijlating. Tij dens een persconferentie vroegen ten, schoten zij meer dan 100 kogels gericht af op de hen achtervolgende agenten van rijkspolitie. Vier agenten raakten gewond, evenals een toevallig passerende man in een personenauto. Een week geleden veroordeelde de Bossche rechtbank twee andere bendeleden. Na een eis tegen beiden van 14 jaar, is de een vrijgesproken, terwijl de ander 10 jaar kreeg. De raadslieden van de drie man nen die gisteren terecht stonden vroegen alle drie vrijspraak. Zij he kelden elk op hun beurt de anoni miteit van de opsporingsambtena ren, die slechts met een nummer werden aangeduid en niet op de zit ting verschenen. Regelink was zeer tevreden dat de bende was opgerold. "Vanaf het moment van hun arrestatie heeft zich niet ëën dergelijke bankover val meer voorgedaan in deze regio." De bende overviel de banken door de pui te rammen met een gestolen auto waarop een stormram was ge monteerd. Voor zij in een eveneens gestolen vluchtauto wegreden, wierpen zij een molotov-cocktail naar de ram-auto. Regelink: "Deze mensen zijn uit op puur materieel gewin, waarbij kennelijk mensenlevens niet tel len". De rechtbank doet uitspraak op 2 juni. De gevechten tussen het Syrische zij de ontvoerders van Cools c leger en de troepen van generaal levensteken van hun zoon. Cools Aoun laaiden gisteren weer op. De werd op 21 mei van het vorig jaar beschietingen over een weer had- ontvoerd in de buurt van de stad Ty- den plaats aan het front bij Souk el- rus. Gharb, ten zuidoosten van Bayrut. Er waren geen berichten over slachtoffers. Volgens Sarkis Naaoum. de door gaans goed ingelichte politieke commentator van het Libanese dag blad An-Nahar, zal Syrië niet toe staan dat de Arabische Liga een staakt-het-vuren tot stand brengt tussen de strijdende partijen in Li banon. Hij zei uit betrouwbare bron te hebben vernomen dat Damascus ook wil voorkomen dat de Syrische politiek in Libanon het mikpunt van kritiek wordt tijdens de Arabi sche top, die woensdag in Marokko plaatsvindt. Naaoum concludeerde hieruit dat Syrië zal proberen Aoun ten val te brengen of hem te ver slaan. De huidige gevechten in Libanon begonnen op 8 maart, nadat de troe pen van Aoun een blokkade hadden OUD PAPIER/PLASTIC AFVAL De Vries Recycling B.V. N. - Vennep/H.h. waard 02526 - 74171/02207 - 17362 (rol) containers/zaterdag geopend ZEGMAAR TEGEN KAMSTEEG OCCASION De krant voor uw eigen stuk van Nederland, oók bi] u in de bus! Kies voor een abonnement en u krijgt dit dagblad de eerste 2 weken gratis m de bus! per maand* 24,45 per kwartaal 72,40 per halfjaar 144,80 per jaar 275.70 alleen via automatische betaling] s.v.p. uw voorkeur aankruisen Pc/Wnpl.: Tel.: (i v m, bezorging) Opsturen naar: Antwoordnummer 10050, 2300 VB Leiden

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 1