Gijsman: 'Die Leythe moet gezellig zijn Opmars Koevermans gestopt UVS - Katwijk 78% PSV houdt Hiddink Menken van Grieken Finale LD-CUP Voorzitter 75-jaar 'jonge' roeivereniging verbaasd over voorspoed Ook favoriet Wilander sneuvelt in Rome Alleen Pernix kijkt omhoog Aanstaande zaterdag 20 mei 14.00 uur sportpark De Voscuyl Oegstgeest 73% concord ia begrijpt precies wat u bedoelt ZATERDAG 20 MEI 1989 PAGINA 19 LEIDEN Die Leythe haalt de honderd zonder twijfel. Stabiliteit staat namelijk hoog in het vaandel van de al 75 jaar oude Leidse roeivereniging. Dat blijkt alleen al uit het kleine aantal voorzitters dat Die Leythe sinds 1914 heeft ge had. De huidige eerste man, Joop Gijsman, overigens bezig aan zijn 25ste jaar als 'man met de hamer', had slechts vier voorgangers. door Tim Brouwer de Koning "Het kan nog gekker", doet de 60-ja- rige Gijsman er meteen een schep bovenop. "De huidige penning meester gaat al veertig jaar mee. Een zekere constante valt onze ver eniging niet te ontzeggen. Dat heeft niets met beleid te maken, want dat voeren we eigenlijk niet eens be wust. Die Leythe moet gezellig zijn, dat is het enige wat telt". Dat zegt de Leidenaar, die bij zijn kennismaking in 1952 met Die Ley the aanvankelijk helemaal niet kon aarden bij de roeivereniging. "Na een half jaar bedankte ik alweer", blikt Gijsman terug op die periode. "Het roeien zelf boeide me maar matig en de sfeer op de vereniging beviel me helemaal niet. De entree was toen ook veel moeilijker dan nu. In die tijd bestond er bij Die Leythe nog een ballotagecommis sie. Waarom heb ik eigenlijk ook nooit begrepen". Het destijds niet zo draagkrachti ge Die Leythe was namelijk hele maal geen typische roeivereniging, zoals die zelfs heden ten dage nog steeds bestaan. Gijsman: "Zeker in die tijd dachten velen nog een zeke re status aan het roeien te kunnen ontlenen. Tegenwoordig sta je voor aap als je aan de kant blijft. Van ty pische sociëteitsleden hebben wij het nooit moeten hebben". Toch merkte Gijsman, toen hij in tweede instantie zijn draai eenmaal had gevonden, dat hij aan alleen maar roeien niet genoeg had. "Ik kwam al gauw in het bestuur te recht. Daarvóór heb ik me nog wel eens afgevraagd of ik niet beter wat anders zou kunnen gaan doen dan roeien. Ik ben namelijk helemaal geen waterrat. Af en toe een stukje zeilen, dat deed ik ook wel. Toen ik eenmaal voor het roeien had geko zen, heb ik er alles aan gedaan om van Die Leythe een gezellige vereni ging te maken". Ballotage "Wat die ballotage betreft, daar heb ik zelf ook nog aan meegedaan. Nee, ik geloof niet dat ik ooit iemand heb geweerd. Wel is er eens een man van niet onbesproken gedrag op voor spraak van enige meisjes gewei gerd. En in het begin van de jaren zestig waren ze hier als de dood voor homo's. Een heel ander geval was een roeister die van Die Leythe naar een andere vereniging wilde overstappen. Zij werd met de grootst mogelijke argwaan beke ken, tot ze er daar achter kwamen dat ze met een apotheker was ge trouwd. Toen kon ze zonder proble men lid worden". "Daarom ben ik oprecht blij dat die ballotage bij ons niet meer be staat. De sociale controle bij Die Leythe is groot genoeg om de leden in de hand te houden. Vandalisme komt bij ons niet voor. De leden se lecteren zichzelf. Toen ik voorzitter werd hadden we er 180, nu meer dan 400. Je kunt wel stellen dat ik ze allemaal persoonlijk ken. Wij heb ben ook altijd kennismakingsavon den voor nieuwe leden. Daar ont breek ik nooit. Het is de enige ma nier om er achter te komen wie wie In zekere zin kan Gijsman de va der van de vereniging worden ge noemd. Want ook bij roeitochten, wedstrijden en jeugddagen ont breekt Gijsman zelden. "Het kost me heel wat tijd", zegt de directeur van een Zoeterwouds bedrijf in twee-componenten materialen. Zelf geeft hij in zijn schaarse vrije tijd bovendien nog wat instructie en als het even kan stapt hij bovendien nog in de boot. In het wild Dat past precies in de filosofie van Die Leythe, waar jong en oud op al- le niveaus kunnen roeien. Dat de Leidse roeivereniging in de persoon van Ronald Florijn ("en nog twee jonge talenten", voegt Gijsman er snel aan toe) ook in de wed strijdsport hoge ogen gooit, berust voor een groot gedeelte op toeval. "Natuurlijk bieden we de toproei- ers ook ruimte, maar als het er heel veel zouden zijn, zou Die Leythe in de problemen. Het klinkt cru, maar wedstrijdroeiers kosten ons alleen maar geld. Florijn is trouwens een goed voorbeeld van een Die Leythe- roeier: hij werd hier op zijn dertien de lid, zit er op zijn 27ste nog steeds en is altijd zichzelf gebleven. Hij loopt hier gewoon in het wild rond. Onze jeugdleden vinden dat natuur lijk prachtig". Met Florijn is meteen de bekend ste Leythe-roeier aller tijden ge noemd. De psychologie-student had ook van een studentenroeivere niging lid kunnen worden, maar verkoos de Leidse vereniging waar van hij al zo lang lid is. "Vroeger hadden studentenverenigingen de naam wedstrijdverenigingen te zijn. Een vereniging als Njord kreeg ook veel leden van buitenaf. Bij ons is het altijd een Leidse aangelegen heid gebleven. En wat blijkt nu: ook op wedstrijdniveau tellen wij be hoorlijk mee". Kapitaal "Zolang de balans niet wordt ver stoord, blijven wedstrijdroeiers welkom bij ons. Wij zijn in principe op alles voorbereid, hebben op dit ogenblik ongeveer 65 boten", schat Gijsman. Die zijn toevertrouwd aan de zorg van trainer Jan Klerks, ook al een jaar of twintig bestuurslid van de vereniging waar hij als wed strijdroeier talrijke triomfen boek te. "Ons kapitaal ligt in de loods", wijst Klerks op de welstand van de driekwart eeuw oude roeivereni ging. "Gelukkig heb ik direct zicht op wat er met de boten gebeurt, an ders zou ik hier nooit zo prettig kun nen werken". Daarmee doelt Klerks vooral op het wedstrijdroeien, dat hij als trai ner van Ronald Florijn een warm hart toedraagt. Maar ook de top coach beseft dat bij Die Leythe Die Leythe-voorzitter Joop Gijsman: „Bij ons is het roeien echt een sport voor het hele gezin nooit alles zal wijken voor het dure en arbeidsintensieve wedstrijdroei en. "Wij zijn niet eens gebaat bij een groot aantal Florijnen", vindt Klerks. "Aan het toproeien worden nu eenmaal hoge eisen gesteld". Dat Die Leythe vroeger en vooral nu met Florijn op het hoogste ni veau is vertegenwoordigd, verbaast Gijsman hogelijk. De voorspoed die zijn vereniging door de jaren heen kent beangstigt hem bijna. Voor zichtig om zich heen kijkend fluis tert hij: "Lange tijd heb ik gedacht dat het zo niet kon blijven dooraan, zo voorspoedig liep het allemaal. Natuurlijk, er zonk wel eens een boot, maar meestal was dat dan een oude. Onlangs is bijvoorbeeld onze wedstrijd-acht overvaren, maar daar konden wij niets aan doen. Dat was een foutje van de plaatselijke organisatie. Ook is hier wel eens een secretaris opgestapt, maar dat is on geveer het ergste wat ik me kan be denken. Het loopt hier niet gauw uit de hand, want ruzies zien we ver van tevoren al aankomen. Op deze basis wil ik graag doorgaan als voor zitter, al hoop ik wel dat ze het tegen me zeggen als ik er mee moet op houden". Roeiplezier "Ons ledental stijgt nog altijd. Voor al buitenlandse vakantietochten vinden tegenwoordig gretig aftrek. Vroeger beperkte het roeiplezier zich bij Die Leythe voornamelijk tot tochtjes richting de Kaag. Tegen woordig worden de boten ook naar het buitenland vervoerd, waar onze leden dan naar hartelust kunnen roeien. Bij ons is het ook echt een sport voor het hele gezin. Vanaf hun tiende jaar kunnen ze hier lid wor den. Ook steeds meer vijftigers mel den zich aan om bij ons te leren roei en. En waar ik zelf heel blij mee ben: oud-wedstrijdroeiers van andere verenigingen vinden de weg naar Die Leythe steeds gemakkelijker. Die middengroep, die we nooit eer der hebben gekend, is van onschat bare waarde voor de vereniging". Dat heeft alles te maken met het geven van instructie, dat er bij Die Leythe vanaf de eerste tocht met de paplepel wordt ingegoten. "Jon gens en meisjes van een jaar of veer tien, die zelf nog geen jaar lid zijn, r leiden nog jongere roeiers op. Dat gebeurt op basis van vrijwilligheid. Niemand móét hier iets, alles staat vrij. Autoriteit bestaat hier niet. Dat heeft als gevolg dat wij over een uit- (foto Loek Zuydei gebreid kader van ongeveer zestig mensen beschikken". Die grote mate van vrijwilligheid maakt het ook mogelijk om het vijf tiende lustrum zo veel luister bij te zetten. Vanaf februari worden er al festiviteiten georganiseerd: voor de jeugd, voor oud-leden en ook voor buitenstaanders. Een hoogtepunt vormt de receptie van vanmiddag, waarop de harde kern van 75 jaar Die Leythe, van heinde en ver opge trommeld, aanwezig zal zijn. Van de 'oude garde' zal een deel wellicht met weemoed aan het ver leden terugdenken. Gijsman in elk geval niet, die kijkt liever vooruit. "Vroeger werd je hier weggestuurd als je hier kwam zonder meteen in een boot te stappen. Die krampach tigheid zijn we nu gelukkig kwijt. Iedereen die dat wil, kan hier zo maar binnen lopen". EINDHOVEN (ANP) - Guus Hiddink is ook komend seizoen hoofdtrai ner van PSV. Manager Kees Ploegsma liet gisteren weten, dat PSV niet be reid is Hiddink tussentijds te laten vertrekken. Voor de trainer, die nog een contract voor een seizoen heeft, was concrete belangstelling van KV Mechelen en de Spaanse club Sevilla. Hiddink hoefde alleen maar 'ja' te zeggen tegen KV Mechelen om de op volger van Aad de Mos te worden. „De belangstelling was zeer serieus", al dus de oefenmeester. „Financieel en wat betreft verantwoordelijkheden, alles was ingevuld." Toch maakt Hiddink geen probleem van het feit, dat de club uit Eindho ven hem aan zijn contract houdt. „IkTespecteer de beslissing van PSV en ga volgend seizoen vol ambitie aan de slag." Guus Hiddink, wiens overeen komst niet is aangepast, begint aan zijn derde jaar als hoofdtrainer bij PSV. In beide seizoenen onder zijn bewind werd de club kampioen. Vorig jaar werd de belangrijkste Europa Cup gewonnen. Donderdag kan PSV voor de tweede opeenvolgende keer de KNVB-beker veroveren. In de fina le is FC Groningen in Rotterdam de tegenstander. René Hofman heeft gisteren een tweejarig contract getekend dat de Heerlenaar terugbrengt naar Limburg. De Feyenoord-speler gaat na drei seizoenen ellende in de De Kuip terug naar Roda JC, toevalligerwijs mor gen tegenstander van de Rotterdammers in de slotwedstrijd van de com petitie. ZUIVEL NATUURLI IK co-sponsor van de Leidsch Dagblad Cup. ROME (Rtr/AFP) - De ver rassende opmars van Mark Koevermans is in de kwartfi nales van Rome tot staan ge bracht. De 21-jarige speler uit Bergschenhoek, gehan dicapt door een gebroken grote teen, was na aanspre kende overwinningen op de als derde geplaatste Zweed Carlsson, de Argentijn Clerc en de Italiaan Nargiso niet opgewassen tegen de Span jaard Sergio Bruguera: 2-6, 4-6. Daarmee hebben drie Spaanstali- gen de halve finales bereikt: de Spanjaarden Arrese en Bruguera en de Axgentijn Mancini. De Ameri kaan van Iraanse afkomst Agassi maakt het kwartet vol. Arrese was gisteravond de laatste, die de halve finales binnen stapte. De pupil van de vader van Bruguera had geen moeite met de Amerikaan Jay Berger, die eerder op de dag opzien baarde door in een uitgestelde partij voor de derde ron de af te rekenen met de als eerste ge plaatste Zweed Mats Wilander. Ber ger won slechts twee games: 1-6,1-6. Mancini, onlangs toernooi in Monte Carlo, moest nog het hardst knokken voor kwalifica tie. De als elfde geplaatste Argentijn was twee uur en 37 minuten in de weer, voordat hij de Italiaan Omar Camporese er onder had (7-5, 6-7,6- 3). In de eerste set verspeelde Camporese, die stond te trillen van de zenuwen, een voorsprong van 5- 2. Mancini kwam gemakkelijk in de kwartfinales toen zijn Spaanse op ponent Emilio Sanchez zich wegens een rugblessure moest terugtrek ken. Koevermans gaf beter partij dan de cijfers doen vermoeden. In een hardnekkig baseline-duel deed hij met name in de tweede set niet veel voor de pas 18-jarige Spanjaard, die het tennis leerde van zijn vader Luis (tevens coach van Arrese), onder. In de vierde en zesde game had Koe vermans breekpunten in handen. Hij kon echter op de beslissende momenten net niet doordrukken. Bruguera, die een ronde eerder korte metten maakte met zijn jeug didool Jimmy Connors (6-1, 6-1), treft nu in de halve finales de een jaar oudere André Agassi. De Ame rikaan bracht vrijdag eerst zijn door regen afgebroken duel met de Mexi caan Lavalle tot een goed eind om vervolgens de Argentijnse gravel- specialist Guillermo Perez-Roldan kansloos te laten: 6-3, 6-1. Mats Wilander is zijn inzinking nog altijd niet te boven. De als eer ste geplaatste Zweed, die eind vorig jaar korte tijd eerste stond op de we reldranglijst (nu derde), ging in een partij voor de derde ronde (achtste finales) ten onder tegen de Ameri kaan Jay Berger: 3-6, 4-6. Wilander bleef opvallend monter onder het verlies. „Och, het is geen nachtmer rie", zei hij. „Ik zit heus niet de hele tijd te kniezen. Ik kijk al weer voor uit naar de open Franse titelstrijd. Daar zal ik mijn uiterste best doen weer zo hoog mogelijk te komen." Vorig jaar was Wilander winnaar op Roland Garros. Agassi (nummer twee) is na de uitschakeling van Wi- De jonge Spanjaard Sergi Bruguerea plaatste zich ten 1 lander de enige 'overlevende' van Koevermans voor de halve finales van het tennistoernooi va de tien hoogst geplaatste spelers. LEIDEN - De laatste ronde van de korfbalcompetitie belooft het nodi ge voor de Leidse clubs. De Danaï den en Fides Pacta, beide in min of meer acuut degradatiegevaar, vin den de kampioenen van hun over gangsklassen, Keizer Karei respec tievelijk LDO, tegenover zich. Op lager niveau is Zuiderkwartier eveneens verplicht het laatste duel te winnen, wil het niet uit de tweede klasse verdwijnen. Alleen Pernix heeft heel andere perspectieven. Een gelijkspel is vandaag voldoen de voor de titel in de eerste klasse G. Voor Fides Pacta is de situatie ei genlijk uitzichtloos. De zege op DTV in de voorlaatste duel mocht nauwelijks baten. Ook concurrent ZKV(Za) won waardoor de laatste plaats niet kon worden verlaten. De Leidenaars zijn nu overgeleverd aan de grillen van kampioen LDO. Doen de Friezen keihard de sportie ve plicht of zijn ze genegen Fides een helpende hand te reiken? Zelfs in het laatste geval kunnen Nic. (uit bij ZKV(Za)) en/of Quick'21 (uit bij DTV) nog altijd de afstand weten te bewaren, zodat Fides alsnog het haasje wordt. De Danaïden verkeert in een wat minder ongunstige positie. Zelfs al houdt de ploeg van coach René Ver sloot geen punt over aan het duel te gen kampioen Keizer Karei, dan nog is er via een of meer beslissings duels enige kans op lijfsbehoud. Maar dan moeten SDO(V) (thuis te gen De Overkanters) en PSV (uit bij Ready) niet allebei punten verzame len. Wanneer Zuiderkwartier morgen om twee uur het duel begint bij het Rotterdamse Rozenburg weet ie dereen exact wat hem of haar te doen staat. Een dag eerder heeft concurrent ONDO(M), met één punt voorsprong boven Zuider kwartier geklasseerd, namelijk reeds het laatste duel tegen Ons Ei bernest afgewerkt. Winnen de Zeeuwen zaterdag in Den Haag, dan is de reis van Zuiderkwartier naar Rotterdam bij voorbaat vergeefs. Als enige in de Leidse korfbaltop, dit seizoen welhaast een gezelschap van louter degradatiekandidaten, heeft Pernix een riante mogelijk heid een klasse hoger te komen. Een beslissingswedstrijd heeft Per nix reeds in de knip. Achtervolger Snel staat inmiddels twee punten achter en kan door een zege op het gedegradeerde VriendenschaartHa) eveneens op twintig punten komen. Maar zover zal de ploeg van coach Rob van Dort het toch niet willen la ten komen. Een gelijkspel bij KOAG is reeds voldoende voor het kampioenschap in 1G en de rentree in de overgangsklasse. Körver verzorgt demonstratietraining LEIDEN De Veneniging van Oe- fenmeesters (WON) verzorgt maandag 22 mei een demonstratie- training voor trainers uit de regio Leiden. De huidige trainer van MW, Frans Körver, is door de vere niging gestrikt om de training te lei den. Ook niet-trainers zijn welkom. Plaats van handeling is het terrein van Meerburg. Om 19.00 uur wordt er begonnen. Kecskeméthy geen kandidaat Oranje LEIDEN - Jan Kecskeméthy wordt geen bondscoach van de na tionale mannen handbalploeg. Hoe wel de trainer van de nieuwbakken eredivisionist Foreholte uit Voor hout een gesprek heeft gehad met het Nederlands Handbal Verbond (NHV) behoort hy niet langer tot de kandidaten. Kecskeméthy was een aantal ja ren geleden bondscoach van zowel de vrouwen- als mannenploeg. Hij stapte op uit onvrede met het beleid van het NHV dat volgens de Tsjech te amateuristisch is. Het merendeel van de spelers uit de mannenselec- tie gaf in de afgelopen maanden te kennen graag een rentree te willen van de coach. Het NHV praat maandagavond met enkele trainers, waarna op dinsdag een nieuwe bondscoach wordt gepresenteerd. ADVERTENTIE Waterpolowedstrijd Zijl L.G.B. - Robben Marijnen zondag 21 mei aanvang 15.30 uur zwembad de Zijl Afscheidswedstrijd Frits WelUng u ungebodtn door: GAAPSCH TEkSTVERWCTWNGSBUHO joop Burghoowt L*g«R.,nó.,h ae - 2315 JV now UI 07t-2?4m-t»« 07I-2ZZ0S KIJK, DAAROM IS DIE CONCORDIA HYPOTHEEK ZO SUCCESVOL! De Concordia Levenhypotheek Rente vanaf 7,8% (10 jaar vast). Altijd een lage premie voor uw levens verzekering. Afsluitkosten slechts 0,5%. De Concordia Krediethypotheek Opnamemogeli|kheid tot 85% van de vrije verkoopvoorwaarde. Rente thans 7,3% (variabel). m y/x Boetevrij opnemen w/U en aflossen. Aan CONCORDIA HYPOTHEKEN B.V., Antwoordnummer 2102.3500 VE Utrecht. Tel.. 030-330330. Graag ontvang ik uw brodiure over hypotheken. Naam; Tel.: Straat

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 19