Het sprookje van de Hollandse Nieuwe Denemarken belangrijke leverancier van maatjesharing Leids onderzoek naar resistente chrysanten Rel rond Boskoops CDA-raadslid /GENDA ZATERDAG 20 MEI 1989 PAGINA 15 IJMUIDEN - Acht Neder landse visserschepen kiezen vandaag zee voor de traditio nele jaarlijkse race op de Noordzeeharing: de 'clupea harengus'. Voor de zevende keer sinds 1983. Toen mocht, na een vangstverbod van zes jaar dat was ingesteld omdat de haring door al te intensie ve bevissing dreigde uit te sterven, het Nederlandse vissersvolk het weer eens proberen. Mondjesmaat weliswaar, want gezien de vangstcapaciteit van de vloot bleef het gevaar van overbevissing aanwezig. door Eli Vlessing Maar sinds het noodgedwongen ha- ringvangstloze tijdperk is het ge daan met de Hollandse Nieuwe. Het merendeel van het zilveren zeeban ket dat de Nederlandse fijnproever na 1983 in het keelgat liet verdwij nen, was van Deense herkomst. "Een uitstekend alternatief', zeg gen de ingewijden die belang heb ben bij de verkoop van het produkt. "Maar anders dan het Hollandse maatjeVan vroeger", zeggen de ech te fijnproevers. En zij hebben gelijk. "Hollandse Nieuwe hoeft niet per se een door Hollandse vissers gevan gen en verwerkt produkt te zijn", zei produktschapsvoorzitter Dick Langstraat vorige week in Scheve- ningen. "We kennen uiteindelijk ook Hamburgers en Frankfurter worstjes. Die'hebben ook niets te maken met de plek Grenzen Nadat het de Nederlanders in 1978 verboden was de Noordzeéharing te vangen, slaagden gewiekste reders er in het zo fel begeerde produkt uit Denemarken te betrekken. Ze stuurden hun personeel naar Deen se havenplaatsen om de daar aange voerde haring te 'bewerken'. 'Ha ring kent geen grenzen' luidde de slogan van een bekende Nederland se rederij die daarmee wilde aange ven dat het uit Denemarken aange voerde produkt niet onderdeed voor het specifieke harinkje dat de Nederlander gewend was geweest bij de aanvang van de zomer te con- De vrachtwagens met Deense haring zijn een vertrouwde verschijning bij de visverwerkende bedrijven in Katwijk. (foto Dick Hogewoning) Na vijfjaar mochten de Nederlan ders zelf weer 'op de haring'. Toen hadden de Hollandse reders het Deense produkt niet meer nodig, dachten ze. Maar de Denen zelf lie ten zich niet zo gemakkelijk I wegdrukken. Van hun Nederlandse collega's hadden ze het kunstje ge leerd om van haring een gewild con sumptie-artikel te maken. Zij had den er minder dan vijfjaar voor no dig om een zeer lucratieve export markt op te bouwen. En ze waren zeker niet van zins die markt uit handen te geven. Over smaak valt niet te twisten. Maar de Hollandse Nieuwe, gevan gen en verwerkt op de traditionele manier van vóór 1978, smaakte an ders dan de Deense plaatsvervan ger en smaakt ook anders dan het produkt dat de Nederlandse vissers Basisschool viert 125-jarig bestaan WOUBRUGGE - De christelijke basisschool in Woubrugge bestaat deze maand 125 jaar. Om dit jubile um luister bij te zetten houdt de school van 22 tot en met 26 mei een week vol feestelijke activiteiten. Zo wordt maandag de week feestelijk geopend in de gemeenschapsruim te. De kleuter- en onderbouw gaan 's middags naar een poppentheater in Den Haag, de midden- en boven bouw gaan dan zwemmen in Lei derdorp. Dinsdag en woensdag gelden de normale schooltijden, met een regu lier programma. Wel wordt er (on der voorbehoud) een film gedraaid over oud-Woubrugge. Donderdag komt het Folkloris tisch Danstheater uit Amsterdam op bezoek. Verder is er een pick nick. Ook vrijdag is er een pick nick. Zo rond 19.00 uur ten slotte stijgt bovendien een grote luchtbal lon op van het sporterrein na 1983 weer aan wal hebben ge bracht. Een niet onaangename bij komstigheid voor de handel is dat er bij het publiek een zekere smaak- gewenning is opgetreden. Minder behoefte aan zout speelde daarbij onder meer een rol. De Tweede Wereldoorlog vormde de scheidslijn tussen 'haring' en 'ha ring'. Wat vóór die vijf jaar als 'volksvoedsel' was versleten, groei- ARTSEN Leiden De weekenddienst begint zaterdag om 8 en eindigt zondag om 24 uur. Spreekuur van 12-12.30 uur (alleen spoedeisende medische hulp). Voor de patiënten van de artsen: Groep 1 - Tan. Zwijnenburg, Meyer, Van Leeu wen. Verhage, Groeneveld, de Ruiter. Jans sen. Mans en Van Schie: za 8 uur tot zo 8 uur: R. van Leeuwen, tel: 218661. Rosmolen 2. zo 8 uur tot 24 uur: J.Verhage/C. Maris, tel: 218661. Rosmolen 2. Groep 2 - Nering Bögel. Van Gent, Taytel- baum, Van Luyk, Klaassen, Rus, Kruis. Berg- meijer.de Lange: za 8 uur tot zo 8 uur: J. Rus, tel: 132500, Middelstegracht 129. zo 8 uur tot 24 uur: G. Nering Bögel, tel: 124403. Groep 3 - Pleiter, Smit, Lely, W. de Bruyne, J. de Bruyne. Stolk, Jurgens. Fogelberg en Van den Muijsenbergh: za 8 uur tot zo 8 uur: H. Jurgens. tel: 125820. Burggravenlaan 102. zo 8 uur tot 24 uur: dr. van Marwijk, tel: 213747. Groep 4 - Van Wingerden. Lahr. Van Rijn. Bé- nit. Nieuwenhuis. Hom. Van der Waardt. J.G. Zaayer en R.E. Zaayer. de Kanter en Lodder: za 8 uur tot zo 8 uur: M. Hom. tel: 766123. zo 8 uur tot 24 uur: J. Ouwerkerk, tel: 312673. Groep 5 - Jasperse. Wiersma, Crul, Kooyman, De Jong, Prince, Reinders, D. Hammerstein en A. Hammerstein: za 8 uur tot zo 8 uur: D. Hammerstein, tel: 720936, Robijnstraat 2b. zo 8 uur tot 24 uur: J. Witpaard, tel: 217477. Waarnemingsregeling Homeopatische artsen: I. Cowan. Levendaal 87. tel: 146337; C. Juffer- mans/D. Koster. Haagweg 41. tel: 315900; via dokterstelefoon 071-122222 kunt u vernemen welke arts dienst heeft. Leiderdorp za: P.van 't Woud. tel: 410070. Hoofdstraat 40; zo: O. Du Ry van Beest Holle, tel: 891100. Vlaskamp 16; spreekuur (uitsluitend voor spoedgevallen) van 12.30 tot 13.00 uur. Oegstgeest van za 8 uur tot ma 7.30 uur: D. Held. Marelaan 36. tel: 174955. Voorschoten A. Tromp, Leidseweg 328, tel: 762159. Warmond L. Lempers, Churchilllaan 13. Voorhout, tel: 02522-10140. Wassenaar za: R. van Niekerk, tel: 19014, Van Polanen- park 92; zo: B.R.Dinger van Kruiningen, tel: 76418, Hofcampweg 65. Zoeterwoude via het antwoordapparaat van een van de Zoe- terwoudse huisarten. tel. 01715-1219 of 1614, i welke huisarts de weekenddienst APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt waarge nomen van vr. 19/5 tot vr. 26/5 door: Apotheek Zuid-West, Brahmslaan 18-20, Lei den, tel: 071-763134; Apotheek Linnaeus, Kempenaerstraat 31, Oegstgeest, tel: 071-173330. Wassenaarse Apotheek, Stadhoudersplein 35. Wassenaar, tel: 01751-12402. (Leiden en omstreken): G. Roest, Ockenrode 14. Leiderdorp, tel: 071- 890405. Voorde praktijk van Vestjéns, v.d. Wouw: H. Vestjens, Rijn- en Schiekade 23. Leiden, tel: 071-144323. Voor de praktijk van Duijn, Brandt: R.J.W. Duijn. Pres. Kennedylaan 260, Oegst geest, tel. 156161; of D.J. Brandt, Homans- traat 1, Rijnsburg, tel. 173266. Wassenaar Alarm- en informatiekring dierenartsen Den Haag, Voorburg, Rijswijk, Wassenaar en Leidschendam: dokterstelefoon 070-455300. TANDARTSEN De weekenddienst voor Leiden, Leiderdorp, Oegstgeest en Warmond wordt waargeno men door: W.A. van de ven. Grotiuslaan 14. Leiderdorp, tel: 071-890790; spreekuur om 13.00 uur. Dienst in eigen praktijk: S. Freeke, Laan van Meerburg 2. Zoeterwou- de-Rijndijk. tel. 071-414547 of 410950. WIJKVERPLEGING Bereikbaarheid Kruisvereniging 'Hart van Hol land', werkgebied Rijnstreek: Leiderdorp en Zoeterwoude: Voor dringende gevallen bui ten de spreekuurtijden, tel: 01720-74951. Een aantal belangrijke exportlanden, waaronder Japan, de Verenigde Staten en Zweden, weigert chrysanten te importe ren die niet voor de volle honderd procent vrij zijn van ziekten en plagen. Planten met een lichte beschadiging als gevolg van een vroegere aantasting worden, zelfs al is het desbetreffende beest of schimmeltje niet rpeer aanwezig, systematisch gewei gerd. In de chiysantenteelt worden dan ook erg veel chemische bestrijdingsmiddelen gebruikt. De chrysant neemt met totale om- zetwaarde van 470 miljoen gulden een tweede plaats in op de lijst van Nederlandse siergewassen. Vermindering van het gebruik van chemische middelen in de chrysantenteelt scheelt dus een slok op een borrel. Mede ingege ven door de publieke opinie die zich meer en meer tegen chemica liën keert, is op de Rijksuniversi teit van Leiden, bij de vakgroep populatiebiologie, vorig jaar een onderzoek begonnen naar het te rugdringen van het gebruik van chemische bestrijdingsmiddelen in de chrysantenteelt. Universitair hoofddocent en leider van het onderzoek, E. van der Meijden, legt uit dat niet al leen het milieu-aspect aanleiding was voor het opzetten van het on derzoek. "Voor de tuinders bete kent het terugdringen van het ge bruik van middelen ook heel wat. Van de totale produktiekosten wordt tien procent ingenomen door de kosten van chemische middelen. Bovendien heeft de chrysantenteelt in toenemende mate te kampen met ongevoelig heid van beestjes en schimmels voor de meest gebruikte bestrij dingsmiddelen". De vakgroep populatiebiologie werkt nauw samen met het Insti tuut voor Veredeling van Tuin- bouwgewassen (IVT) in Wagenin- gen. Doel is het vinden van chry santenrassen die op grond van er felijke eigenschappen minder of niet gevoelig zijn voor aantastin gen. De drie belangrijkste belagers van de chrysant zijn de Japanse roest (een schimmelsoort), de Ca- lifornische trips en de Florida-mi- neervlieg. De Leidse vakgroep doet alleen naar de laatste twee onderzoek. Resistentie tegen de Japanse roest is nu al vrij eenvou dig in te kruisen. Van der Meijden zet uiteen dat er drie manieren zijn om de resis tentie (ongevoeligheid) voor be paalde ziekten of plagen in plan ten in te bouwen. "De klassieke methode bestaat uit het kruisen van een resistent met een niet-re- sistent handelsras in de hoop dat de ongevoeligheid wordt overge dragen. Moderner is de methode van genetische manipulatie waar bij stukjes genetische materiaal in een plant worden gebracht. Ons onderzoek is echter funda menteler. We richten ons eerst op de oorzaken van resistentie. Het is nog onvoldoende bekend waar om de ene plant resistent is en de andere niet". Van der Meijden en zijn weten schappelijk medewerkster M. van Dijk zijn begonnen met het onderzoek naar de mineervlieg. Het onderzoek naar resistentie te gen trips volgt later, maar zal in hoge mate vergelijkbaar zijn. De mineervlieg legt eieren in de bla deren. De larven vreten zich door de bladeren heen en veroorzaken daardoor kronkelige, bruinachti ge gangen. Het ene chrysantenras is veel gevoeliger voor aantasting door de mineervlieg dan het andere. Van Dijk legt uit dat voor dit ver schil in gevoeligheid tal van rede nen kunnen bestaan. "Het is gelijk dat het ene blad veel lek kerder is voor de larve dan het dere. Ook de voedingswaarde1 de bladeren speelt een rol. De lar ve moet in korte tijd flink groeien en heeft dus voedzame bladeren nodig. Een ras met een hoger wa tergehalte zou daarom wel eens minder gevoelig kunnen zijn". Van der Meijden voegt daar nog aan toe dat ook de stoffen die de plant produceert in reactie op de aantasting een rol kunnen spelen. "Bekend is dat een aangetaste plant een stof produceert die de natuurlijke vijand van het insekt dat net de beschadiging heeft ver oorzaakt, aantrekt. Wellicht dat die stof ook invloed heeft op de larve". Het is daarnaast ook mogelijk dat de dikte van de celwand een belangrijke rol speelt, zo blijkt uit de woorden van Van der Meijden. Rassen met vezelige bladeren zijn Verschil van smaak heeft iets te ma ken met de plek waar de haring wordt gevangen, maar ook met de manier waarop dat gebeurt. De ha ring uit de vleet kwam vroeger le vend aan boord. In het sleepnet dat vandaag wordt gebruikt zijn de meeste exemplaren al doodgedrukt voor ze aan dek belanden. Het ka ken van de haring gebeurde vroeger aan boord, direct na de vangst en voordat de haring werd verpakt in speciale eikenhouten vaten (kant jes). De huidige manier van verwer ken is zo volkomen anders dat daar aan ook een belangrijk deel van de smaakverandering moet worden toegeschreven. Een betrekkelijk klein deel wordt aan boord verpakt in plastic emmertjes. Het leeuwe- deel van de vangsten wordt aan boord van vriestrawlers ingevroren in pakken van 20 kilogram (plaatha ring): blokken bijeengeperste vislollies. Vóór gebruik worden die pakken ontdooit. De inhoud wordt daarna gekaakt en gezouten. Van enige inwerking van enzymen, in sterke mate smaakbepalend voor de Hollandse Nieuwe van 'vroeger', is geen sprake meer. Het verwerken van plaatharing is voor de hande laar het lucratiefst. Uit oogpunt van kwaliteit is het de minst aanbeve lenswaardige oftewel de slechtste methode. Verleden tijd Eigenlijk is het sprookje van de Hol landse Nieuwe allang verleden tijd. Het vakmanschap aan boord is ver dwenen. De verpakking in de vorm van een Vlaggetjesdag, een ha ringrace en een kwaliteitskeuring (koninginneharing) is gebleven. Het Nationaal Visbureau in Den Haag voorziet de handel van een uitge breid pakket kleurig promotiemate riaal. Posters in diverse talen, vlag gen, spandoeken en wimpels, cock tailprikkers, haringreceptenfol- ders, haringpakpapier, stikkers en aangepaste kleding met het op schrift 'Vis, fijn dat het er is'. Vandaag luidt Vlaggetjesdag in Scheveningen het haringvangstsei zoen 1989 in. En even traditioneel is er elk jaar wel iemand te vinden voor de bemoedigende uitspraak dat 'ze' dit jaar opmerkelijk beter van kwaliteit zijn dan verleden jaar. "Eet ze smakelijk", zegt de Neder landse handelaar en zijn Deense collega sluit er zich grrfag bij aan met een "Vaer sa god". Combinatie politicus-redacteur onacceptabel genoemd de na die periode uit tot een delica tesse. De oorzaak is moeilijk aan te geven. Te meer omdat de smaak verandering pas in 1969 een rol ging spelen.. Toen werd, ter bestrijding van de haringworm, de verplichting ingesteld om de al of niet gekaakte haring, vóór distributie onder de consument, ten minste 24 uur te be waren op een temperatuur van min 20 graden Celsius. BOSKOOP Rond het Boskoopse CDA-raads lid J. Binken is een rel ontstaan. Binken is als redacteur verbonden aan het huis-aan-huis- blad Boskoopse Courant en mede-raadsleden en burgers zijn veront waardigd over de ma nier waarop dit blad verslag heeft gedaan van de dodenherden king op 4 mei. Alles draait om de zinsnede: "Juist die partijen die vrijheid en democratie zo hoog in het vaandel hebben staan, schitter den door afwezigheid". Op initiatief van de WD hebben alle frac tievoorzitters een ver klaring uitgegeven waarin staat dat ze het betreffende verslag 'buitengwewoon on genuanceerd en grie vend' vinden. Er is on zorgvuldig gehandeld en de redactie van de Bos koopse Courant heeft de grens van het fatsoen overtreden, vinden de raadsfracties. Binken zelf zegt dat het artikel niet door hem is geschreven maar door een journalist van de hoofdredactie in Den Haag. Hij legt binnen kort een verklaring af voor de gemeenteraad. Fractievoorzitter B. Pos van het CDA reageerde geschrokken toen hij vernam dat Binken er eigenlijk niets aan heeft kunnen doen. Hij zei dat hij graag zijn handteke ning ondér de verklaring zou willen schrappen, ook al kan dat nu niet PvdA, houdt er een an dere mening op na: "Omdat Binken het Bos koopse deel van de krant verzorgt, is hij medever antwoordelijk voor de inhoud. Hij had moeten zorgen voor een rectifi catie". In tegenstelling tot Pos noemt Van der Kolk de combinatie raadslid-redacteur on acceptabel. De andere fractievoorzitters blij ven ook bij de verkla ring. "Het is een smerig stuk dat niet in de krant thuis hoort", aldus B. Geleinse (SGP/RPF). i Dijk bestuderen aantastingen van chrysanten in de kas van de Rijksuni- minder aantrekkelijk voor de mi neervlieg omdat de larve 'kramp in haar kaken krijgt'. De onderzoekers halen zich heel wat op de hals. Niet alleen de planteigenschappen zijn van in vloed op de mate van resistentie, ook de teeltomstandigheden spe len een rol. Het onderzoek strekt zich dan ook over een reeks van jaren uit. De afgelopen maanden zijn er van 200 handelsrassen van chry santen analyses gemaakt van de samenstelling van het blad. De bladeren zijn daartoe fijnge stampt en onderzocht op gehal ten aan zogeheten primaire en se cundaire bestanddelen. Primaire bestanddelen zijn eiwitten en sui kers. Dit zegt het nodige over de voedingswaarde voor de larven, dus de aantrekkelijkheid van de plant voor het dier. Het onderzoek naar secundaire bestanddelen is veel uitgebreider omdat er 50.000 tot 60.000 van der gelijke stoffen bestaan. Tot nu toe zijn er alleen onderzoeken gedaan naar een aantal belangrijker stof fen zoals fenolen. Een voortgezet onderzoek is nog noodzakelijk. Secundaire stoffen zijn belang rijk omdat ze bijvoorbeeld de ont wikkeling van de populatie van het aanvallende insekt kunnen beïnvloeden. Het is mogelijk dat een chrysant waarvan een blad door vraat beschadigd is, een stof produceert die de plant onaan trekkelijk maakt voor dat insekt. Dat betekent dat de populatie zich niet verder ontwikkelt. Het onderzoek op de Leidse universiteit is er op gericht een plant te vinden die op meer dan één manier resistent is tegen ziek ten en plagen. Van der Meijden: "Aan een plant die alleen op grond van de verhouding eiwiten- /suikers onaantrekkelijk is, heb ben we niet zo veel. Een mineer vlieg kan immers zijn eetgewoon te wijzigen. We moeten planten hebben die ook erg vezelige bla deren hebben en te weinig voe dingstoffen. Het zou helemaal mooi zijn als we ook een eigen schap konden inbouwen dat de plant stoffen gaat produceren die giftig zijn voor insekten. De su per-chrysant moet vier of vijf re sistentiemechanismen in zichzelf verenigd hebben". De komende jaren worden alle planteigenschappen nader geana lyseerd. Daar blijft het echter'niet bij. Van Dijk legt uit dat ook de teeltomstandigheden aantastin gen kunnen voorkomen of juist in de hand werken. "Veel bemesting leidt tot een hoge concentratie stikstof in de bladeren. Sommige planten zijn hierdoor beter be stand tegen plagen omdat het af weermechanisme sterker werkt. Andere plantesoorten daarente gen lijden als gevolg van de hoge bemesting juist meer aan ziekten en plagen. Een hoog stikstofge halte is immers een prima voe dingsbodem voor allerlei narig heid". Bij het onderzoek worden daar om niet alleen variabelen die te maken hebben met planteigen schappen (vezels, gehalte aan se cundaire stoffen) ingebouwd, ook worden planten met dezelfde planteigenschappen onder ver schillende omstandigheden ge teeld. Het duurt nog zeker vier jaar voordat het onderzoek zal zijn af gerond en er, eventueel, een resis tente chrysant gevonden is. Deze kan dan door de veredelaars wor den 'gebruikt' om een geheel nieuwe lijn resistente rassen op te zetten. Van der Meijden: "Als wij klaar zijn, moeten de veredelaars aan het werk. Wij letten bij ons werk immers niet op de produk- tiecapaciteit van de plant of de fraaie kleur van de bloemen". Voordat de superchrysant het levenslicht zal aanschouwen, kan het bedrijfsleven al profiteren van het onderzoek. Zo is aan de hand van de reeds uitgevoerde analyse van de 200 handelsrassen al een lijst samengesteld van ras sen die meer of minder gevoelig zijn voor de mineervlieg. Van. der Meijden en Van Dijk zijn beiden tevreden over het ver loop van het onderzoek tot nu toe. De huidige ploeg van vier mede werkers wordt in de loop van dit jaar tot zes uitgebreid. Toch gaat er wel eens iets mis. Om te kun nen testen op resistentie is-een grote populatie mineervliegjes noodzakelijk. "We hebben mee gemaakt dat een hele kweek plot seling stierf. Dan moet je hele maal opnieuw beginnen met het opzetten van een populatie en dat kost maanden", vertelt Van der Meijden. Ook inteelt bij de vlie-1 gen vormt een probleem. De inge zette vliegen moeten qua eigen schappen identiek zijn aan de neervlieg die 'in het wild' v komt. Door inteelt veranderen de eigenschappen van het een milli meter grote vliegje. Zodra de ste verschijnselen zich hiervan voordoen, wordt een nier ploeg vliegen ingezet. Van der Meijden concludeert dat er nog een lange weg te gaan is. "De eerste resultaten zijn ech ter zeer bemoedigend. Die super- chrysant die komt er wel". MONICA WESSELING ZATERDAG 20 MEI Hazerswoude optreden Big Band Voorscho ten mmv Soesja Citroen, 21.00 uur in 'Het Anker'. Chopinlaan. Leiden Zuid-West-wandeltocht over afstanden van 5 tot 30 km, start tot 15.00 uur bij de kantine van VTL (bij zwembad De Vliet). snuffelmarkt in buurtcentrum Dijk 33. van 10.00 tot 15.00 uur. minimarkt Evenementengroep Herensingelkerk, van 10.00 tot briek, Oude Singel. Leidse jazz-avond, Jazzzolder Hot House, aanvang 21.30 uur in het Waaggebouw. Aalmarkt. voorstelling: 'The Family', van Lodewijk de Boer, aanvang 20.30 Vest. i het Micro-Theater, Oude cours Tamarco'. opening 11.00 uur, prijsuitreiking om 17.00 uur, speelveld naast het Zijlkwartier, Van der Marckstraat. Oegstgeest uitvoering van: 'De Moorse Markies', door jeugdoperette 'De Mascotte', aanvang 19.30 uur in het Rijnlands Lyceum. Voorschoten geraniummarkt, tot 17.00 uur in de Voorstraat. 'May Fair', organisatie: Britse School en Rijnlands Lyceum Was- poêzie-avond, Nut Voorscho ten, aanvang 20.00 uur in het Am- bachts- en Baljuwhuis, Voor- Warmond jazzconcert 'Whelan', van 22.00 tot 03.00 uur in Boerderij Meerrust, Dorpsstraat. A Wassenaar Streetparades in de Lang straat. mmv Jazzhall Streetpara- ders. New Orleans Red Beans en Footsteps, vanaf 11.00 uur. Zoeterwoude rommelmarkt in 'Ons Huis'. Kosterspad. met om 11.00 uur op treden van de Square-dance- groep The Sjelter Squeezer' uit Leiderdorp. darttoemooi om de Landzicht beker, aanvang 20.00 uur in café Landzicht. Verlaatweg. ZONDAG 21 MEI Lekten concert Collegium Musicum. aanvang 14.30 uur in de Stadsge hoorzaal. film over Afghanistan: 'Een Turkmeens dorp', aanvang 15.00 uur in het Rijksmuseum voor Vol kenkunde, Steenstraat. lezing drs. Jolande de Paters, over knipkunst in de 17e en 18e eeuw. aanvang 15.00 uur in Ste delijk Museum De Lakenhal, Ou de Singel. lezing uitgever Johan Polak, over 'Oscar Wilde in Nederland', LWH, Langegracht 65, aanvang 15.30 uur. bingo bij Carnavalsvereniging De Spoorbumpers. aanvang 20.00 uur, buurthuis 1 Spoortje, Bernhardkade. Evensong met 'Capelle Pro Cantibus' uit Oegstgeest, 19.00 uur in de Hooglandse kerk. Leidschendam concert Blazersensemble 'Gi- usto', olv Peter Le Feber, 14.30 uur 'Hulp en Heilkerk', Psychia trisch Ziekenhuis Schakenbosch. Usse hondenshow van speciale ras sen, aanvang 10.00 uur in de Ho- bahohallen. Oegstgeest concert 'Variant Ensemble', aanvang 20.15 uur in de Groene Kerk. Haarlemmerstraatweg. Wassenaar lunchconcert Wendela van Swol (fluit en Patrick Hopper (pia no), aanvang 12.00 uur in De Pauwhof, Paauwlaan. middagconcert 'Echoes of New Orleans', van 13.30 tot 17.30 uur in het Dorpscentrum, School-

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 15