TAD LEIDEN 'Velen hebben recht op meer huursubsidie' 'We praten over koetjes en kalfjes, over Goekoop en Gorbatsjov' LEIDSCH DAGBLAD Bezwaar van bewoners Nova Passage tegen uitbreidingsplannen Fandango 'Geen zaken doen met bedrijven die banden hebben met Zuidafrika' RENOVATIE BOERHAAVE-SCHOOL Gemeente wil Fioiiade-bezoekers in 1992 van Zoetermeer naar Leiden lokken s ZATERDAG 20 MEI 1989 LEIDEN - Twaalf bewoners van de Nova Passage bij het Noordein de maken bezwaar tegen de voorge nomen uitbreding van het café Fan dango in de Nova Passage. De be woners menen dat de uitbreiding in strijd is met het bestemmingsplan en het gevaar bestaat dat de overlast nog verder toeneemt. Fandango heeft een terras inge richt op het plein in de Nova Passa ge. De caféhouder heeft nu een ver gunning aangevraagd om een deel van het terras te mogen overbou- wen. B en W hebben kenbaar ge maakt een dergelijke vergunning te willen verlenen. "De afgelopen jaren is er sprake geweest van onverdraagzame en onaanvaardbare geluidshinder, meestal tot diep in de nacht", schrij ven de bewoners. Deze overlast is afkomstig van het terras achter het café. De bewoners beschuldigen de caféhouder ervan niet te willen meewerken aan inperking van de overlast. Wanneer de overlast voorduurt, overwegen de bewoners een rechts zaak aan te spannen om het terras te laten verbieden. Zij zeggen dat er voor het terras vergunning is ver leend zonder dat de omwonenden naar hun mening werd gevraagd. In het bestemmingsplan wordt al leen uitgegaan van woningen aan de Nova Passage en wordt niet ge sproken over horeca. "Wanneer het bestemmingsplan die rechtszeker heid niet had geboden, hadden wij de woningen niet aanvaard of ge kocht", aldus de schrijvers. Leidse Rechtswinkel wil beter aanvraagformulier LEIDEN - De Leidse Rechtswinkel verwacht dat een groot aantal mensen recht heeft op meer huursubsidie. De instantie wil dan ook dat het formulier voor het aanvragen van huursubsidie wordt gewijzigd. De rechtswinkel vindt dat op het formulier te weinig de nadruk wordt gelegd op aftrekposten voor de belastingen. Indien die aftrekposten worden gehanteerd, daalt het belastbaar inkomen en stijgt de huursubsidie. De rechtswinkel wil aantonen dat gere bijdrage in de huur, groot ge- groot aantal rechte geen T-biljet invullen doende een bedrag aan huursubsi die mislopen. "We willen door mid- noeg. In Leiden ontvangen 9000 mensen huursubsidie. Daar van vullen ongeveer 3400 personel al een T-biljet in. De rechtswinkel steekproef achterhalen schat de groep voor wie invulling aanmerking ko- van het T-biljet interessant kan zijn, men voor meer huursubsidie en die daarom op ongeveer 5600. resultaten aan het ministerie door- Volgens Hinke Visser pakt de geven. Misschien dat dat aanleiding rechtswinkel het project dit jaar het aanvraagformulier te dan ook grootser aan. De rechtswin- Hinke Visser van de Leidse Rechts winkel: "Vorig jaar hebben te wei nig mensen van ons project gehoord of gelezen". (foto Henk Bouwman) anderen", zegt Hinke Visser, mede- kei sluit namelijk niet uit dat het ge- werkster van de afdeling woi de rechtswinkel. publiciteit aan de campag ne vorig jaar niet goed heeft ge werkt. Hinke Visser: "Vorig jaar hebben te weinig mensen van ons project gestart om meer mensen project gehoord of gelezen. Dit jaar een T-biljet en een huursubsidiefor- g via de ente en de wo- Daarvoor is de rechtswinkel Afrika-dag de resultaten van de inspan- n.in,fenjVï1 de LeShtSWi5kt' 'K.TÓ -= weinig ene stellend. Er meldden z.ch slechts 29 de rechtswinkel niet uit dat £e schijnüjk veel mensen proberen huur ders te bereiken". Behalve te weinig publiciteit sluit LEIDEN - In het art-center de Droomfabriek wordt zondag 21 mei een Afrika-dag gehouden. Er zijn di verse dia- en filmvoorstellingen, le zingen, een tentoonstelliong en bo vendien een dansvoorstelling. De Afrika-dag wordt gehouden in samenwerking met de Studenten vereniging voor internationale be trekkingen, het museum van Vol kenkunde, Amnesty International, de Wereldwinkel, de Novib, de boekhandel Manifest en de platen zaak Plato. Allerlei zaken met be trekking tot Afrika zoals kunst, film, literatuur, dans en muziek staan centraal. De Afrikadag begint om 13.00 uur en duurt tot 18.00 uur. De toegang is gratis. oproep om de formulieren te laten invullen. Van hen kwamen er 19 in aanmerking voor belastingterugga- ve en huursubsidie. Vier mensen kregen door het invullen van een T- nillI1.11(.1N1Ilf biljet meer subsidie. Gemiddeld lag yullen kunnen het bedrag op 435 gulden per jaar. Op zich lijkt de groep in aanmerking komen v vaste gang hebben om het formulier voor huursubsidie te laten invullen. "Het is moeilijk om dat te doorbreken", aldus de rechtswinkel. Huurders die nog geen T-biljet in- informatie con tact opnemen met de Leidse die Rechtswinkel voor het maken van ho- een afspraak, tel.: 130775. 'n ondernemende makelaar voor ondernemers bedrijfsgebouwen kantoren winkels beleggingen taxaties/ bedrijfshypotheken hanson bedrijfsmakelaardij 023 - 32 99 55 dreef 4, 2012 hr haarlem LEIDEN - De Leidse gemeente raad krijgt in september een voor stel voorgelegd om geen zaken meer te doen met bedrijven die banden hebben met het apart heidsregiem in Zuidafrika. Het voorstel wordt min of meer gelijk tijdig behandeld in alle gemeen ten die zijn aangesloten bij de ver eniging 'Lagere Overheden tegen Apartheid' (LOTA). Door vele tientallen gemeenten op hetzelfde moment een anti- apartheidsbeleid te laten vaststel len, wordt gehoopt dat vernieti ging door de Kroon van dit soort besluiten kan worden voorko men. Eerder werd zo'n besluit van de gemeenteraad van Hilver sum wel door de Kroon vernie tigd. Alle aangesloten gemeenten krijgen bovendien de beschik king over een lijst waarop de be smette bedrijven genoemd staan. De bedrijven die op deze 'zwarte' lijst voorkomen, worden daarvan op de hoogte gesteld. Het is de be doeling dat de bedrijven zich door deze economische druk te rug zullen trekken uit Zuidafrika. In het ontwerp-besluit dat Lota heeft verspreid, wordt uitgespro ken 'geen producten of diensten aan te kopen uit Zuidafrika maar deze zoveel mogelijk te betrek ken uit de Frontlijnstaten zoals Angola en Mozambique. Boven dien wordt gesteld alleen sponso ring te accepteren van bedrijven die geen banden hebben met Zuidafrika. LEIDEN - Wethouder Van Dongen van onderwijs maakt dinsdag een begin met de ver bouwing, waarbij de panden Noordeinde 1 en 3 vanaf de eer ste verdieping met elkaar wor den verbonden. Deze nieuw bouw gaat dienst doen als de kantine van de dag- en avond scholengemeenschap Boer- haave, de school die de laatste jaren gebruik maakte van de twee panden. Bovendien komt in de nieuwbouw een lift. De verbouwing past in een to tal e renovatie van Noordeinde 1 en 3 die de gemeente in totaal ruim 1,5 miljoen gulden kost. Een deel van dat bedrag, twee ton, krijgt de gemeente terug van het rijk. De panden staan op de monumentenlijst. De panden verkeerden enige jaren in een zeer slechte staat en moesten hoognodig opgeknapt. Noord einde 3 is inmiddels gereno veerd. (foto Witn Dijkman) Weer geval van nekkramp LEIDEN Een 16-jarig meisje uit Leiderdorp is gisteren getrof fen door nekkramp. Het meisje is opgenomen in het Academisch Ziekenhuis in Leiden. De schoolleiding van de Louise de Coligny scholengemeenschap, waar het meisje op school gaat, heeft de ouders van alle leerlin gen schriftelijk op de hoogte ge steld van het constateren van nek kramp. Volgens de Basisgezondheids dienst (BaGD) is er geen reden tot ongerustheid. Wel adviseert de dienst bij een combinatie van de verschijnselen zware hoofdpijn, misselijkheid, hoge koorts en suf heid contact op te nemen met de huisarts. Ook zegt de BaGD dat het beter is wanneer kinderen momenteel niet oververmoeid ra- Onderscheiding voor C.J. Zaal LEIDEN - Leidenaar C. J. Zaal, pro- duktieleider van de verschillende fabrieken van Akzo-Sikkens in Sas- senheim, heeft gistermiddag uit handen van wethouder J. Fase- Dubbelboer de eremedaille in goud, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau ontvangen. Zaal is veertig jaar in dienst bij Akzo-Sikkens. Fotowedstrijd bibliotheek LEIDEN - De Leidse bibliotheek houdt ter gelegenheid van haar 80- jarige bestaan samen met de Leidse Amateur Fotografen Vereniging een fotowedstrijd. Wedstrijdformu lieren zijn bij alle fotozaken en drie Leidse boekhandels te krijgen. Foto's kunnen tot 30 juni worden ingezonden. Een jury onder leiding van burgemeester Goekoop zal de prijswinnaars selecteren. Er is een prijzengeld van in totaal 2500 gul den. LEIDEN - De gemeente Leiden is van plan een comité op te richten om in 1992 Floriadebezoekers naar Leiden te lokken. In dat jaar wordt in Zoetermeer de Floriade gehou den, een evenement dat naar ver wachting 2,5 miljoen bezoekers trekt en waarvan het op een steen worp afstand gelegen Leiden graag een graantje meepikt. Het initiatief tot deze actie is ge nomen door de directie economi sche zaken van de gemeente. B en W hebben inmiddels beloofd mee te doen. Burgemeester Goekoop zal tot het comité toetreden. Binnen kort worden het bedrijfsleven en de toeristische organisaties benaderd om mee te doen. Gezien het feit dat Den Haag in tensief samenwerkt met Zoeter meer op de Floriade bestaat volgens de gemeente Leiden het gevaar dat veel bezoekers een bezoek brengen aan Den Haag en Scheveningen. maar Leiden overslaan. De goede verbindingen tussen de twee steden spelen hierbij een belangrijke rol. "Terwijl de historische stadskern van Leiden toch ook heel wat heeft te bieden", aldus de directie econo mische zaklen. Leiden is al op de Floriade vertegenwoordigd met re- produkties van de Clusiustuin en de Von Siebold Memorial Garden. Probleem is echter dat de verbin dingen tussen Leiden en Zoeter meer verre van optimaal zijn. Er is slechts één (beperkte) buslijn ter wijl ook de wegverbinding nogal matig is. Op korte termijn moet met de openbaar vervoerorganisaties gepraat worden over verbetering van de busdiensten om dit euvel op te heffen, vindt EZ. Gehoopt wordt dat het grootscha lig bezoek vanuit Zoetermeer voor een opleving van het toerisme en de inkomsten van de plaatselijke mid denstand kan zorgen. Bovendien is gebleken dat de inwoners van Zoe termeer het stadscentrum van Lei den bijzonder aantrekkelijk vinden. Hubert Oudshoo,rn: "Het is puur sociaal. Een taak hebben i Vereniging Sociëteit Leiden, club van 84 ondernemers verraadt niets van wat achter de ge- categorie die kan worden toegela- vel schuil gaat: de Vereniging So- ten: zij die op enigerleiwijze geli- ciëteit Leiden, club voor inmiddels eerd zijn aan het bedrijfsleven 84 ondernemers uit Leiden gio en deze maand 15 jaar oud. Be- gen stuursvoorzitter Hubert Ouds hoorn, overigens woonachtig in Woubrugge, zegt dan ook dat "wij niet zo erg naar buiten treden". En op massale toeloop zitten de onder nemers trouwens toch niet echt te wachten. Maximaal 100 leden wil len ze, en dan ook niet zomaar ieder een. Wie tot de gelederen wil toetre den, heeft daarvoor het ja-woord van een ballotage-commissie nodig. die hoedanigheid kunnen "bijdra- de goede sfeer". Door Simone van Driel Het initiatief kwam vijftien jaar geleden De statuten in de praktijk op de wekelijkse bijeenkomsten: de aan nemer, de fotozaakhouder, de sla- de sociëteit ger, de architect, de manager en de advocaat leggen een kaartje of bil- kenman H.J.A. Welling. Oudshoorn jartje, drinken wat of praten wat op dat moment maar hun aan dacht mag hebben: "Koetjes en kalfjes, lokale problemen, wereld- ook vertelt van een kleine groep i uit het bedrijfsleven die elkaar gere geld rond het borreluurtje trof en bedacht dat een eigen vereniging problemen. Er wordt flink gediscussieerd. We praten wel over Goekoop als Gorbatsjov. de Vereniging Socië- Je treft elkaar kortom gewoon ge- feit. Een jaar of tien zellig, het is puur sociaal. Een taak de Ves- ofzo zoals de Rotary hebben we ons zelf niet gesteld, we zijn er niet voor een goed doel". Andere activiteiten van de VSL zijn bijeenkomsten met serieuze thema's als 'Kan sport zon de statuten is het bevorde- der commercie?' (spreekbeurt oud van de onderlinge banden tus- staatssecretaris Van der Reijden) en ondernemers in de Leidse regio, luchtige aangelegenheden als een met een eigen ruimte mers wel zo leuk mei 1974 w teit Leiden geleden werd het pand testraat betrokken, dat met geld de leden zelf werd ingericht. Het doel van de club zoals vastge- En zaken? Zaken worden er op de sociëteit niet gedaan, beweert de voorzitter stellig. "Dat vermijden we en dat gebeurt ook niet. Kijk, het kan best zijn dat twee leden in hun werk met elkaar te maken hebben gehad en daarop hier nog even te rugkomen, er zal wel eens over wor den gesproken. Maar verder: nee. Het is niet ons doel. Zaken doen doe je op de zaak, de vereniging is er om gewoon een avondje te relaxen". Een verschil met andere sociëtei ten is er wel, meent Oudshoorn. "Ik ben zelf ooit lid van zo'n soort Ro- tary-club geweest en wat mij een beetje tegenstond was de hardere lijn die daar wordt gehanteerd als het gaat om formaliteiten. Dit is veel meer ontspannen. Ik heb op zich niets tegen die clubs maar het zwaarder protocol dat daar is, gaat mij iets te ver". Dus de Vereniging Sociëteit Lei den heeft bijvoorbeeld ook niet een speciale clubdas zoals al die andere verenigingen? "Ja, dat wel. Met het wapen van Leiden. Die krijgen nieuwe leden worden geïnstalleerd tegelijk Troep Voor een lidmaatschap is werkzaam zijn in het bedrijfsle ven niet altijd genoeg. "Stel dat mand hier wordt a; bestaand lid "In de gevallen dat de ballotage commissie negatief adviseert, de VSL wordt dan gesproken met het lid door wie die persoon is aangemeld. Die moet het ook meedelen aan de gemeld met kandidaat", hele hoop Geroyeerd i volgens Oudshoorn moeilijkheden heeft gehad. Leden nog nooit iemand. Als echter e hebben het recht commentaar op bijvoorbeeld weigert de elementai- die fatsoensregels in acht te i preekt het bestuur hem daarop wel ian. "Na zo'n gesprek komt dat lid dan twee gevallen herin- meestal wat minder vaak en kiest waarbij de ballotagecommis- uiteindelijk eieren voor zijn geld".' bindend advies uit- t7Wrtll,„rt- iderdaad beter achtte VrOUWGIl voordracht te leveren mand zal dan wel niet als lid worden geaccepteerd". Oudshoorn kan zich niet spreekt, het inderdaad beter achtte bepaalde gegadigde i - niet Hoe zit het met de i het ledenbestand op te nemen. VSL? In de statuten, zegt Ouds- En Jan de Sloper met een ach- hoorn, wordt nergens gesproken terafbedrijfje op club voor louter mannelij- ten, tja, Óudshoorn denkt dat die ke leden, wat niet wegneemt dat ook weinig kans heeft om door de welgeteld nul vrouwen lid zijn. voorselectie te komen. "Het moet Toch is hun aantal in het bedrijfsle- tussen de leden onderling i de laatste jaren fors gestegen. beetje kloppen bij zo'n vereniging, De voorzitter vertelt dat de kwestie Alleen mensen uit het bedrijfsleven wijnavond of puzzlerit. met de statuten en de reglementen overhandigd. Een clubspeld heb- ook ben we ook. Als een soort herken- Ef ningsteken. Verder is er geen proto- resseerd geraakt col". Al hangt er in de sociëteit wel schap nadat hij e een bord met de namen van de le- de sociëteit heeft bezocht, dient te den op goudgekleurde plaatjes. discussie melding: "Geen enkel lid heeft nog vrouwelijke kandidaat aange- Sloper komt niet verder dan: "Krijg meld. Maar het is best mogelijk dat de klere met die troep!". Eh ja, het dat over drie of vier jaar heel ge- moet toch een beetje passen. Voor Mocht zich echter op kor- zelf trouwens natuurlijk te termijn een vrouw als kandidaat lid melden, dan weet Oudshoom Een kandidaat, doorgaans geïnte- nog niet zo zeker of die ook zal wor- een lidmaat- den geaccepteerd. "Het zal een hele als introducé stap zijn. Ook gezien de leeftijd van een aantal leden denk ik dat daarte- worden aangedragen door een lid. gen wel wat bezwaren zullen zijn". STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 11