Leiders op bezoek bij hongerstakers VAN DOOL ZONWERING BRD vreest voor leven gijzelaars na vonnis Hamadei Knesset stemt voor vredesplan Shamir Demonstraties China grimmiger Brits Lagerhuis staat met tv kijkje in de keuken toe OAS stuurt commissie naar Panama Eenheden in noord-Etiopië krijgen steun DONDERDAG 18 MEI 1989 BUITENLAND PAGINA 5 PEKING De Chinese partijleider Zhao Ziyang, premier Li Peng en andere leden van het Centraal Comité brachten vanochtend een vijf uur durend bezoek aan enkele ziekenhui zen in Peking, waar studenten worden verpleegd die door hun hongerstaking ernstig zijn verzwakt. Inmiddels is het aantal demonstranten tot meer dan één miljoen opgelopen. LONDEN - Het Britse Lagerhuis kent de omschrijvingen als 's we relds 'meest exclusieve club' en ook als het 'meest levendige parlement'. De belangstelling voor de publieke tribune is er altijd maximaal, voort durend gevoed door het enige direc te contact met de buitenwereld: de radio. Daarop zijn vaak de meest tu- door Haye Thomas multueuze woordenwisselingen te horen, met hoog boven het gekra keel uit de wanhopige stem van de 'Speaker', de voorzitter van het La gerhuis, die luidkeels om orde roept. Al jarenlang is ervoor gepleit om mee te gaan met de tijd en net als el ders ook de televisiecamera toe te laten in het heilige der heiligen van de Britse volksvertegenwoordi ging. Telkens wonnen de bezwaren van de tegenstanders het van de ar gumentatie der voorstanders. Maar nu is dan toch besloten om net als in het Hogerhuis de televisie toe te la ten. Zij het dan met ruime oogklep pen voorgebonden. Er wordt in Groot-Brittannië al gesproken van de 'saaiste televisieshow op aarde'. Vanaf november mag er bij wijze van proef voor het eerst in het La gerhuis worden gefilmd. Daarbij gelden de nodige beperkingen. Zo mag de camera alleen worden ge richt op de afgevaardigde of minis ter die het woord voert en onder geen beding de reacties registreren die zijn of haar woorden onder de rest van de afgevaardigden veroor zaken. Als er zich op de publieke tribune incidenten voordoen of op de ban ken van de afgevaardigden tumult ontstaat, dient de camera daar on der geen beding notie van te nemen. In dat geval moet de in ieder geval naar buiten altijd keurige, neutrale en onberispelijke figuur van de voorzitter in beeld worden ge bracht. Kortom, een juiste weerga ve van wat er zich werkelijk in het Lagerhuis afspeelt, is niet mogelijk. Zelfs zogenaamde totaalbeelden en close-ups, die in het Hogerhuis nog wel eens mogen laten zien dat het sommige lords allemaal wat te veel is geworden en dat zy spontaan in slaap zijn gedommeld, blijven strikt verboden. De speciale Lager huiscommissie die nu eindelijk zijn toestemming heeft gegeven, verde digt zich met het argument dat te al len tijde moet worden voorkomen dat het Lagerhuis wordt misbruikt voor politieke actievoering via het medium televisie. Daarom zal er tij dens de proefperiode scherp op worden gelet of de opgelegde be perkingen voor directe parlemen taire verslaggeving door de televi sie, wel stringent genoeg zyn. De studenten in de chaotische Chi nese hoofdstad kregen gezelschap van miljoenen arbeiders in een groot aantal provinciesteden en Shanghai. Sovjet-president Gor- batsjov kwam vanmorgen in de ha- door Bob Mantiri venstad aan voor een kort bezoek. In het ziekenhuis kregen de Chi nese leiders, die zich bezorgd toon den over de gezondheid van de hon gerstakers, van de studentenleiders een lesje over hoe het land moet worden bestuurd. Zij verweten hen geen oog te hebben voor de belan gen van het volk. "Omdat er geen andere partij in China is die zo in vloedrijk is als de communistische, zijn de leiders verantwoordelijk voor de inflatie, corruptie, bureau cratie in China", aldus de studen tenleiders. De anti-regeringsdemonstraties op het Tiananmenplein en in de straten van Peking krijgen een grimmiger karakter. De filosofische spreuken van Chinese wijsgeren waarin de studenten, schrijvers en intellectuelen de regering in bloem rijke taal waarschuwen voor de macht van het volk, hebben nu plaats gemaakt voor directe talen als: 'Deng en Li Peng, verdwijn. Jul lie hebben er niks van gebakken'. De meeste leuzen waren gericht tegen Deng Xiaoping. Op een van de spandoeken wordt Deng zelfs ge vraagd zijn lidmaatschap van de Communistische Partij op te zeg gen. In de lange onafzienbare stoet worden ook afbeeldingen meege dragen van de door de studenten bewonderde en in 1976 overleden premier Zhou Enlai en een afbeel ding van Mao Zedong in zijn jonge jaren. Daarmee lijken de betogers hun ontevredenheid te willen betuigen met premier Li Peng. Het meedra gen van een portret van de jonge Mao wordt uitgelegd als de wens van de demonstranten voor een jong en meer dynamisch leider schap. Deng Xiaoping is 84 jaar en volgens de studenten heeft hij het contact met de realiteit verloren. De samenstelling van de demon stratieve optochten is de laatste da gen dramatisch gewijzigd. In. de mars door de straten naar het Tiananmenplein waar 3000 studen ten vandaag aan de zesde dag van hun hongerstaking beginnen, lopen vuilnisophalers, koks, typografen, taxichauffeurs, winkelbedienden, kelners en andere vertegenwoordi gers van de arbeidersklasse. Dat blijkt uit de spandoeken die zij met zich meevoeren. Het is de grootste anti-regeringsdemonstratie tot dus ver. Ze overtreft de massale beto ging, die na de begrafenisplechtig heid van ex-partijchef Hu Yaobang zijn gehouden eind april. Het aantal betogers dat vandaag in Peking op de been is, werd tegen de middag geschat op ruim één mil joen. Er wordt behalve in Shanghai ook gedemonstreerd in Tianjin, Gu angzhou, Chengdu, Nanjing, Xian en Wuhan. In Shanghai hielden 60.000 studenten een zitdemonstra- tie voor het gemeentehuis. Vijfdui zend van hen zijn een hongersta king begonnen. Ook wordt in ver schillende fabrieken gestaakt. Westerse diplomaten vragen zich af hoelang de autoriteiten deze de monstraties die hun gezag al flink hebben ondermijnd zullen toelaten. Men vreest, dat als de situatie uit de hand loopt, de Chinese leiders hun toevlucht zullen nemen tot het in voeren van de staat van beleg. Een maatregel die in Tibet ook is geno- Tijdens zijn bezoek aan Peking heeft Sovjet-president Gorbatsjov gisteren belangrijke verminderin gen aangekondigd in het Russische kernwapenarsenaal en de troepen macht in Sovjet-Azië. In een toe spraak voor academici en diploma ten in de Grote Hal van het Volk aan het Tiananmanplein in Peking ont hulde Gorbatsjov dat 446 middel- lange- en korte-afstandsraketten in het oostelijk deel van de Sovjetunie lr"0ldbï]éènkom7t zouden worden vernietigd, krach- tens een overeenkomst met de VS. Hij zei verder dat de Sovjet-troe penmacht aan de grens met China met 200.000 man zouden worden in gekort, inclusief 130.000 man in het Aziatische deel van de Sovjetunie. In totaal liggen er rond 750.000 Sov jet-Soldaten langs de Chinese grens. Een tijdstip waarop de troepen en materiaal zullen zijn teruggetrok ken, kon hij niet geven. Daarvoor is een speciale werkgroep ingesteld. De Sovjet-leider deed het voorstel aan de 7500 kilometer lange grens tussen beide landen een gedemilita riseerde zóne in te richten. Daarin zouden alleen grenswachten actief mogen zijn. In zijn meer dan een uur durende toespraak zei Gorbatsjov te geloven dat een oplossing voor de kwestie- Cambodja binnen bereik is. Hij gaf toe dat China en de Sovjetunie daar over vele meningsverschillen heb ben. Deze moesten met "begrip worden benaderd". Gorbatsjov le verde evenwel felle kritiek op Pakistan, bondgenoot van China. Hij beschuldigde de, wat hij noem de, militaire kliek in Pakistan van 'openlijke agressie tegen Afghanis tan'. WASHINGTON (GPD) - De Orga nisatie van Amerikaanse Staten (OAS) heeft op een spoedbijeen- komst in Washington besloten om bemiddelaars naar Panama te stu ren die generaal Noriega ertoe moe ten bewegen vrijwillig op te stap pen. Na een verhit debat achter ge sloten deuren stelde de OAS sterke man Noriega in een communiqué verantwoordelijk voor 'ernstige ge beurtenissen en machtsmisbruik'. Nicaragua en Panama zelf waren de enige tegenstemmers. Het besluit van de OAS om Norie ga met name te noemen wordt als een diplomatieke overwinning voor de Verenigde Staten beschouwd. De laatste keer dat de OAS een La tijnsamerikaans regime opriep de macht op te geven was tien jaar ge leden, toen de OAS de toenmalige dictator van Nicaragua Somoza op riep om af te treden. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Baker toonde zich tevreden met het besluit. De or ganisatie nam echter geen concrete politieke of economische maatrege len tegen Panama na de annulering van de verkiezingen van tien dagen geleden. De Amerikaanse regering pro beert generaal Noriega onder druk te zettan door gezamenlijke druk van Latijnsamerikaanse landen. De VS willen de indruk vermijden dat het bij deze politieke activiteiten van de OAS een leidende rol speelt. Intussen is de staking van de Pa namese oppositie om te protesteren tegen de annulering van de verkie zingen van vorige week zondag uit gelopen op een grote mislukking. Meer dan 90 procent van alle win kels en bedrijven in de hoofdstad Panama-Stad opende 's ochtends de deuren. Leger en politie lieten zich maar amper zien. Arias, Endara's eerste vice-presi dent, wees op de moeilijke omstan digheden waaronder het protest plaatsvond. Volgens Arias zou het bij kleine demonstraties in twee volkse buitenwijken tot botsingen met de oproerpolitie zijn gekomen. Daarbij zouden minstens drie men sen zijn gearresteerd. Ford, de twee de vice-president van Endara, was de enige die toegaf dat hij niet echt tevreden was met het resultaat van de protestactie. De oppositieleiders verklaarden dat er sinds de verkiezingen van vo rige week zondag nog geen onder handelingen zijn gevoerd met gene raal Noriega of zijn vertegenwoordi gers. TEL AVIV(GPD) - Het Israëlische parlement is gisteren akkoord ge gaan met het plan van premier Sha mir voor verkiezingen op de Weste lijke Jordaanoever en in de Gaza- strook. De Knesset verwierp twee moties van wantrouwen van de ul tra-nationalistische oppositie-par tijen Techiya en Tzomet, die vrezen dat het regeringsplan zal uitdraaien op de vestiging van een Palestijnse staat. Aan de andere kant van het poli tieke spectrum bleek er onenigheid tussen de Zionistische en niet-Zio- nistische partijen. De communisten en de gemengd Joods-Arabische Progressieve Lijst voor Vrede stem den tegen het vredesplan omdat het niet tegemoet komt aan het Pales tijnse verlangen naar zelfbeschik king. In zijn eigen Likoed-fractie was de premier voor het debat gecon fronteerd met felle oppositie. Die noopte hem tot krachtige uitspra ken. Zo zei hy dat de Arabische be volking van Oost-Jeruzalem niet zal kunnen deelnemen aan de verkie zingen en dat er een eind moet ko men aan de intifada voor er gekozen wordt. Bovendien verklaarde Sha mir dat niemand die op enigerlei wijze is betrokken bij de PLO zich kandidaat mag stellen. Een van Shamirs belangrijkste critici, minister van handel en in dustrie Sharon, belegde woensdag avond een bijeenkomst voor onge veer 30 parlementsleden en plaatse lijke bestuurders van de Likoed. De aanwezigen legden er de nadruk op dat hun verzet zich niet zozeer richt tegen het vredesplan als zodanig, als wel tegen de vaagheid ervan. Ze menen dat Shamir meer is geïnte resseerd in het behagen van de soci alistische coalitiegenoten dan zijn eigen partij. Burgemeester Nach- man van Ariel verklaarde na afloop dat hij zich verzet tegen de deelna me van 'terroristen en criminelen' aan de verkiezingen. Buitenland kort Namibia VN-secretaris-generaal 'Perez de Cuellar zal de 15 landen, die politie mensen naar Namibia hebben ge stuurd voor toezicht op een ordelijk verloop van het onafhankelijk wor dingsproces, vragen extra man schappen te sturen. De secretaris generaal heeft al contact opgeno men met de betrokken regeringen. Joegoslavië De Joegoslavische partijvoorzitter Suvar is gisteren afgetreden om te kunnen worden geïnstalleerd als lid van de presidentiële raad, het col lectieve leiderschap van Joegosla vië. Suvar, een Kroaat, zal als partij voorzitter worden opgevolgd door de Macedoniër Milan Pancevski Iran Ayatollah Montazeri moest zich te rugtrekken als toekomstig leider van Iran, omdat hij indirect contac ten had met de oppositie. Dat heeft de zoon van ayatollah Khomeini, hojatoleslam Ahmad (43), geschre ven in een brief die dinsdag in het dagblad Ettelaat werd afgedrukt. Anjer-revolutie Otelo Saraiva de Carvalho, de held van de Portugese Aiyer-revolutie van 1974, is gisteren vrijgelaten. Carvalho werd in 1987 veroordeeld wegens zijn vermeend leiderschap van een linkse terroristische organi satie. De voormalige kapitein in het Portugese leger werd in 1984 gear resteerd, omdat hij de leider zou zijn van de linkse terreurorganisatie Volksbeweging van de 25ste April (FP-25). VDB De Belgische oud-premier Paul Vanden Boeynants heeft gisteren gedreigd naar de rechter te stappen nadat zijn naam was genoemd in ge ruchten over een staatsgreep die en kele hogere rijkswacht- en legeroffi cieren zouden hebben gepland in het begin van de jaren tachtig. Met Van Dool zonwering houdt u het zonnetje uit huis en haalt u kwaliteit in huis. Want met Van Dool zonwering mag u hier allemaal op rekenen: garantie, perfekt maatwerk, vakkundige plaatsing, top-kwaliteit materialen, deskundig advies en 'n vrijblijvende offerte. Van Dool zonwering... Vakwerk NAIROBI (GPD) - Het Eritrese Volks Bevrijdingsfront (EPLF) heeft zich achter de rebellerende eenheden in de noordelijke stad As mara geschaard en een tijdelijke wapenstilstand afgekondigd. Le gereenheden in Asmara hebben het plaatselijke radiostation bezet en opgeroepen het bewind van presi dent Mengistu Haile Marian omver te werpen. De Etiopische president is inmiddels in de hoofdstad Addis Abeba teruggekeerd na een staats bezoek aan Oostduitsland te heb ben afgebroken. door Frans van de Houdt In de hoofdstad lijkt de rust na de dinsdag begonnen couppoging te zijn weergekeerd. De regering zegt de zaak volledig in handen te heb ben. Volgens sommige berichten heeft er een nieuwe arrestatiegolf plaats onder hooggeplaatste militai- De minister van defensie, Haile Giorgis Habte-Mariam, zou bij de couppoging zijn omgekomen. Twee opstandige generaals, stafchef Mer- id Negussie en luchtmachtgeneraal Amha Desta, zijn doodgeschoten, zo wordt in regeringskringen ge zegd. Op drie andere rebellerende generaals wordt nog jacht gemaakt. De rebellerende troepen in de Eritrese hoofdstad Asmara noemen zich de Eritrese Revolutionaire Troepen en hebben president Mengistu als een tiran afgeschil derd die spoedig moet worden afge zet. Ze hebben in hun radio-uitzen ding tevens verklaard dat ze Mengistu voordat hij naar Oost duitsland vertrok een ultimatum gesteld hebben. De president zou een overgangsregering moeten vor men en onmiddellijk een staakt het vuren in het noorden in acht moe ten nemen, om zo een einde te ma ken aan de burgeroorlogen in de provincies Eritrea en Tigre. De huidige actie van de militairen zou mogelijk zijn voortgekomen uit het feit dat Mengistu niet op het ul timatum is ingegaan. Het EPLF heeft via de eigen radiozender laten weten inmiddels onderhandelingen te zijn begonnen met de rebelleren de militairen om samen een sterk front te vormen tegen het bewind in Addis Abeba. Het EPLF strijdt al 28 jaar voor een onafhankelijk Eritrea. Hoeveel regeringssoldaten zich bij de rebellie hebben aangesloten is nog onduidelijk. In Asmara en Keren, een andere belangrijke stad in het noorden, bevinden zich in to taal zo'n 150.000 militairen. Hoewel de in opstand gekomen troepen nog geen reden voor hun actie hebben gegeven, wordt algemeen aangeno men dat deze vooral voortkomt uit onvrede met de onverzettelijkheid van Mengistu in de provincies Eritrea en Tigre. In het afgelopen jaar heeft het Etiopische leger hier zware verlie zen geleden. Hetgeen de moreel van de troepen danig heeft aangetast. Zowel het EPLF als het in de pro vincie Tigre strijdende TPLF heb ben de belangrijkste steden in han den en hebben het Etiopische leger het afgelopen jaar herhaaldelijk ge dwongen zich terug te trekken. Pre sident Mengistu heeft ondanks dat steeds vastgehouden aan het stand punt dat de oorlogen alleen beëin digd kunnen worden door de rebel len te verslaan. In New York heeft minister Mos- he Arens gisteren een beroep ge daan op de Verenigde Staten en an dere democratische landen Israëls vredesinitiatief te steunen. In een toespraak tot een groep joodse lei ders zei hij dat Washington een cru ciale rol moet vervullen bij het uit voeren van het plan. Hij verwees duidelijk naar de nog niet beant woorde vragen van de Amerikaanse regering, toen hij verklaarde: „De basis-principes zijn duidelijk en die moeten worden aanvaard. Er moet een antwoord komen. We hebben de steun nodig van de Verenigde Staten voor dit initiatief'. Minister Polen: partij eventueel in oppositiebank DEN HAAG (ANP) - De Poolse communistische partij is bereid om in de oppositie te gaan als zij bij vrije verkiezingen een nederlaag lijdt. De partij zal bij een nederlaag bij vrije verkiezingen 'natuurlijk ge hoor geven aan de beslissing van het volk', heeft de Poolse minister van buitenlandse zaken Olechowski gisteren gezegd in een vraaggesprek met het ANP tijdens een tweedaags bezoek aan ons land. De bewindsman verwacht dat over vier jaar echt vrije verkiezin gen worden gehouden. Bij de ver kiezingen van volgende maand is nog 65 procent van de zetels gere serveerd voor de communistische party. Volgens Olechowski zijn de wes terse landen wat toeschietelijker ge worden met hulp nu de Poolse rege ring het jarenlang verboden vakver bond Solidariteit weer heeft toege laten. Maar hij legt er de nadruk op dat de regering geen akkoord met de oppositie heeft gesloten om het Westen te plezieren, maar omdat de economische en politieke bestuurs- methoden verouderd waren en het Poolse volk om hervormingen vroeg. Volgens de minister heeft Polen niet direkt behoefte aan nieuwe le ningen, maar vooral aan een her structurering van de Poolse buiten landse schuld die zo'n 90 miljard gulden bedraagt. Op het moment gaat 40 procent van de exportin komsten van Polen op aan aflossing en rente. Polen wil met zijn wester se geldschieters afspreken dat het niet meer dan 15 procent van zijn exportinkomsten hoeft te besteden aan rente en aflossing. Volgens Olechowski heeft de Nederlandse regering begrip getoond voor die opstelling. De Poolse oproerpolitie heeft gisteren hardhandig een einde gemaakt aan een betoging van eni ge honderden mensen op de Markt van Krakow voor het vertrek van de Sovjettroepen uit Polen. Daarbij raakten tien mensen gewond. Na het politie-optreden gingen de beto gers naar het Sovjetconsulaat om daar een zitdemonstratie te begin nen, maar ook daar greep de politie snel in. BONN - Nadat gisteren de Libane se vliegtuigkaper Mohammed Ali Hamadei in Frankfurt tot levens lang is veroordeeld, groeit de zorg om het lot van de twee Westduitse sociaal werkers die afgelopen dins dag in Libanon zijn ontvoerd. Er be staat nog steeds geen contact tussen de kidnappers en Bonn. door Hans Hoogendijk Het gaat om de voorzitter van de or ganisatie ASME-Humanitas, Streu- bich en Kemptner. Twee weken ge leden werd de Humanitas-mede- werker Markus Quint ontvoerd. Hij kwam Tweede Pinksterdag op mys terieuze wijze weer vrij. De organi satie verleent humanitaire hulp in Palestijnse vluchtelingkampen en wordt volgens de directie onder meer financieel gesteund door de Palestijnse Bevrijdingsorganisatie PLO. Mede gezien deze contacten staat het ministerie van buitenlandse za ken in Bonn ietwat sceptisch tegen over de ontvoering, maar het wordt niet uitgesloten dat de pro-Iraanse Hezbollahbeweging, waartoe ook Mohammed Ali Hamadei behoort, op deze wijze de vrijlating van de kaper wil afdwingen. Hamadei kreeg levenslang we gens verboden wapenbezit, vlieg tuigkaping en moord op een passa gier, de Amerikaanse marineduiker Stethem. De ouders van Stenthem zeiden te kunnen leven met het oor deel, maar spraken tegelijkertijd de vrees uit dat Hamadei mogelijk snel wordt vrijgelaten. Het vonnis in Frankfurt was conform de eis van de officier van justitie. In de speciaal voor dit proces ge bouwde rechtszaal (kosten 15 mil joen) las de voorzittende rechter, Muckensberger, het vonnis voor. Hij achtte de bewering van Hama dei dat hy in 1985 op het moment van de kaping minderjarig was en dus lichter moest worden bestraft, ongegrond. De documenten waar uit dat moest blijken, waren ver valst. Vast stond ook dat Hamadei geen meeloper was en zelf passa giers en bemanningsleden had mis handeld om de eisen naar vrijlating De Libanees had steeds beweerd dat niet hij, maar zijn onbekende mede-kaper de Amerikaan Stethem had doodgeschoten. De rechter gaf toe dat niet te bewijzen was wie de dodelijke schoten had afgevuurd, maar dat dit niet meer van belang was, omdat beiden de moord had den beraamd. Ook de bewering van Hamadei dat de kaping een vreed zaam verloop had moeten hebben, noemde de rechter een leugen. Vol gens hem waren beide kapers vanaf het begin tot alles bereid, inclusief moord op passagiers en zelfmoord. Voor hij zijn oordeel motiveerde, vroeg Mückensberger retorisch of de rechtbank bij een proces dat zo veel internationale aspecten heeft wel onafhankelijk, a-politiek en dus vrij kon oordelen. Hij beantwoord de de vraag zelf: druk van buiten, hetzy door politici hetzij door ont voeringen, mag de besluitvorming niet beïnvloeden. Het proces, dat bijna een jaar heeft geduurd, had een zeer grote politieke lading. In Libanon wer den door de pro-Iraanse terroristi sche Hezbollah-beweging drie keer Westduitsers ontvoerd om een mild oordeel af te dwingen. De Amerika nen volgden de Duitse rechtsple ging met argusogen. Zij zagen vorig jaar een poging om Hamadei uitge leverd te krijgen, mislukken en vreesden dat Bonn bij het bepalen van de strafmaat door de knieën zou gaan voor druk uit het Midden-Oos ten. Direct na Hamadei's arrestatie op 13 januari 1987 werden in Bayrut twee Westduitsers ontvoerd, de Sie- mens-technicus Schmidt en de Hoechst-manager Cordes. De eerste kwam vrij nadat de rechters hadden besloten dat Hamadei niet aan de VS werd uitgeleverd. Cordes werd nog een jaar langer vastgehouden om te voorkomen dat Bonn toch zou zwichten voor Amerikaanse druk. Hoechst en Siemens zouden miljoenenbedragen hebben betaald aan de Hezbollah om hun werkne mers vrij te krijgen. Maar ook op di plomatiek niveau waren Duitsers en Amerikanen actief in de Libane se jungle, waar vele stromingen el kaar permanent naar het leven staan. Hoewel Hamadei voor de rech ters vaak een slungelachtige, wat naïeve indruk maakte en zich regel matig verstrikte in tegenstrijdige uitspraken, is hij aan zijn Libanese thuisfront een held. Door de kaping van de Amerikaanse TWA-machine werd Israël gedwongen 731 sji'ieten vrij te laten en dat vergeet de Hez bollah niet. Hamadei werd in 1987 toevallig gearresteerd op het vliegveld van Frankfurt. Een oplettende douanier vond het opvallend dat de jonge man drie magnumflessen bij zich had. De beambte vermoedde dat daar niet de opgegeven goedkope wyn in zat, maar heroine. Op een haar na waren bij de gebruikelijke brandproef het hele douanelab in clusief de laboranten de lucht inge vlogen. De flessen bevatten name lijk vloeibare explosieven. Het is nog altijd een raadsel waar om de jonge Palestijn, die interna tionaal werd gezocht, dit risico nam. Hamadei's ware identiteit was snel vastgesteld. Na een jaar voorarrest begon in Frankfurt het proces, dat een van de meest spraakmakende in de naoorlogse Duitse geschiede nis is geworden. Waarnemers gin gen ervan uit dat Hamadei een straf van tussen de tien en 15 jaar zou krijgen en na het uitzitten van een derde zou worden uitgewezen naar Libanon. Nu de rechters het levens lang uit hebben gesproken, is die mogelykheid voorbij en bereidt Westduitsland zich voor op i ontvoeringen en aanslagen.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 5