Kabinet: koppeling alsnog behandelen A Grafrust niet naar 20 jaar Ja Zaterdag 20 mei rijden er geen treinen tussen Zwijndrecht en Dordrecht. Moeilijke mensen zijn een bron van vermaak, PvdA trekt geld uit voor uitkeringen CDA zet zich ren WD af tegt Klein links toch op weg naar gezamenlijke lijst DONDERDAG 18 MEI 1989 BINNENLAND DEN HAAG (GPD/ANP) Het kabinet wil ondanks zijn demissionaire status toch een wetsvoorstel behandelen voor een 'beleidsmatige' koppeling tussen lonen, uitkeringen en salarissen van ambtenaren en trendvolgers. Dat blijkt uit een brief van premier Lubbers aan de Tweede kamer. Volgens dit wetsvoorstel zou jaar- Nadat de uitkeringen in de afgelo- verkiezingsprogramma vaststellen, lijks aan de hand van de loonont- pen jaren zijn 'bevroren' en alleen Het voorstel van de programcom- wikkeling in de bedrijven, de werk- voor de minima behoud van koop- missie is geheel in lijn met het loosheid, de groei van het aantal ba- kracht werd gegarandeerd, lijkt er standpunt dat de PvdA-fractie zo'n nen en de situatie bij dé overheidsfï- nu weer ruimte voor een gelijkwaar- twee jaar geleden na interne discus- nanciën bekeken moeten worden diger ontwikkeling van lonen en sie heeft ingenomen, hoeveel uitkeringstrekkers, ambte- uitkeringen. CDA-fractieleider De De commissie gaat met dat stand naren en trendvolgers er, uitgaande Vries zei gisteren tijdens een verkie- punt verder dan het (meerderheids- koopkrachtbehoud, op vooruit zingsbijeenkomst in Goes dat de )advies van de SER. De SER advi- AMSTERDAM (ANP) - Een grote publiekscampagne van de Neder landse Kankerbestrijding en het Voorlichtingsbureau voor de Voeding legt voor het eerst ver band tussen voeding en het ont staan van kanker. De boodschap van de campagne die deze week van start gaat: eet verstandig en gevarieerd. Gelijktijdig met deze campagne verschijnt ook een brochure met voedingadviezen voor kankerpatiënten. Jaarlijks sterven in Nederland ongeveer 11.000 mensen aan kan ker door verkeerde voedingsge woonten, ongeveer evenveel als kanker door roken. Zou iedereen op zijn gewicht letten en zorgen voor een gevarieerd maal met weinig vet en veel vezels dan zou de sterfte aan kanker minstens evenveel teruglopen als met de bevolkingsonderzoeken op borst kanker en baarmoederhalskan- Verkeerd eten vaak oorzaak kankersterfte Dat zei directeur dr. K. van de Poll van de Nederlandse Kanker bestrijding (voorheen het Konin gin Wilhelmina Fonds). Verbete ring van voedingsgewoonten zou de kankersterfte met 1.000 tot 1.500 personen per jaar kunnen terugdringen. Uit onderzoek blijkt dat maar weinig mensen weten dat voe ding een belangrijke veroorzaker van bepaalde soorten kanker is: 35 procent van de kankersterfte hangt samen met verkeerde voe ding. De meeste mensen achten giftige stoffen, verontreinigingen in het milieu en radioactiviteit de hoofdoorzaak maar de weten schap plaatst deze veroorzakers juist onderaan het lijstje. De nieuwe campagne bestaat uit anderhalf miljoen^ folders („Eet Wijzer") met eetadviezen die naar alle huisartsen, apothe ken, diëtisten, bedrijfsgenees kundige diensten en bibliothe ken gaan. In de folder en de bijbe horende brochure staan adviezen en wordt afgerekend met voor oordelen. De campagnemakers vinden het niet nodig om extra vi taminen te slikken bij een goed samengestelde voeding. In de Verenigde Staten wordt het extra slikken van vitamines tegen kan ker juist wel gepropageerd. Verder gaan er 600.000 place- mats naar ruim 1.250 bedrijfskan tines. Voor patiënten is er de brochure 'Goede voeding bij kan ker'. zouden kunnen gaan. uitkeringstrekkers het CDA een volgend kabinet op mogen spreken dat zij niet op ee achterstand worden gezet. seerde de koppeling ook los te laten wanneer de lonen in het bedrijfsle ven uit de pan zouden rijzen. Een hoge loonstijging in het bedrijfsle ven is op zichzelf voor de PvdA- solidariteit dat commissie geen aanleiding van de achterstanden koppeling af te zien. Die kan wat de PvdA betreft alleen ter discussie GOES (GPD) - Het CDA heeft bij de start van de campagne voor de Europese verkiezingen een harde anti-WD-toon aangeslagen. Partij voorzitter Van Velsen hekelde op een verkiezingsbijeenkomst in Goes de 'grillen en interne ver deeldheid van de liberalen', die twee weken geleden het kabinet- Lubbers ten val brachten. Volgens Eurolijsttrekker Pen- ders ontbreekt het de WD aan con sistentie: "Stevige loftuitingen op het kabinetsbeleid op het gênan te af wat moeten ze nu?" CDA- fractievoorzitter Bert de Vries riep de WD in Goes op tot zelfonder zoek. "Wij zijn als CDA niet wegge lopen voor onze verantwoordelijk heid". In de toespraken van de CDA- kopstukken ontbraken opmerke lijk genoeg aanvallen op de PvdA. Alleen De Vries sprak de hoop uit op een "fatsoenlijke campagne, en verschoond te blijven van beschul digingen over boterfraude", die de socialist Dankert onlangs deed. Maar Pendêrs schrapte een soortge- "Het is eer er niet extra ontstaan", aldus De Vries, die daar mee in de buurt komt van wat de komen wanneer zich barre econo- Partij van de Arbeid wenst.. De mische omstandigheden voordoen PvdA wil de koppeling van de uit- en het aantal uitkeringsgerechtig- keringen aan de loonstijging in het den explosief zou stijgen, bedrijfsleven herstellen. Daarvoor Het handhaven van de koppeling moet in de komende vier jaar 12 mil- zal van jaar tot jaar opnieuw beoor deeld moeten worden. In die zin is er geen sprake van een volledig au- PvdA-programmacommissie, die tomatisme. De PvdA gaat er op ba- de huidige vooruitzichten echter vanuit dat de koppeling zon- marathonzitting (morgen, zaterdag der meer vier jaar lang kan worden en mogelijk zondag) het ontwerp- gehandhaafd. DEN HAAG (GPD) - Onderhande- le weken geleden door het PPR-be- lingsdelegaties uit de PSP, CPN en stuur afgebroken. De radicalen eis- PPR zijn het zo goed als eens over ten van de andere partijen de inten- de vorming van een gezamenlijke tieverklaring dat de samenwerking lijst voor de Tweede Kamerverkie- na verloop van tijd zou worden om- zingen. Dit weekeinde zouden de gezet in een fusie. Dat ging vooral besturen van de drie partijen hun de CPN veel te ver. Op een partij- lijke aanval op de PvdA op het goedkeuring moeten geven aan een raadsvergadering laatste moment geheel uit zijn toe- voorstel voor de samenstelling van bleek e: de lijst en een concept-programma, bestaan over Vooral het PPR-bestuur, dat zich meerderheid eerder tegen de wens van de leden vond dat er tegen samenwerking keerde, krijgt onderhandeld, het moeilijk Man krijgt via transplantatie nieuwe meniscus HEERLEN (GPD) - Voor het eerst in de medische geschiedenis is er in Nederland een meniscus getrans planteerd. Dr. H. de Boer verrichtte deze ingreep afgelopen vrijdag in het Heerlense De Wever-Zieken huis met een uit de VS overgevlo gen donor-meniscus. De patiënt is een 49-jarige man uit de Oostelijke Mijnstreek, wiens identiteit verder niet is prijsgege ven. De patiënt had problemen met lopen en pijn. In een eerder stadium waren bij hem de complete buiten meniscus en een deel van de bin- nenmeniscus verwijderd. De ingreep is succesvol verlopen. Er is geen speciale medicatie tegen afstotingsverschijnselen nodig. De operatie tot stand met medewer king van prof. A. Gross uit Toronto, die De Boer van advies diende. Prof. Gross heeft al enkele jaren er varing met deze nieuwe techniek. Het transplantaat kwam ter be schikking via de Stichting Europe se Botbank en een Amerikaanse botbank. l Explosieve groei van rijexamens DEN HAAG (GPD) - Als niet snel wordt ingegrepen, zal de aanvrager van het rijexamen een half jaar of meer moeten wachten. Een explo sieve groei van het aantal examen- aanvragen zorgt voor een desastreu- se wachtlijst bij het Centraal Bu reau Rijvaardigheidsbewijzen (CBR). De wachttijden tussen aan vraag en afleggen van het rijexamen zijn inmiddels opgelopen tot negen tien weken. Het CBR gaat er vanuit dat zo'n 87 procent van de bevolking boven achttien jaar het rijbewijs wil halen. Dit percentage blijkt echter in korte tijd te zijn gestegen tot 94, waar schijnlijk door de verbeterde eco nomische situatie. De directie van het CBR wil iets aan de wachtlijst doen door de groep van nevenexaminatoren, zo'n honderd man, in Volledige dienst te nemen en deeltijdwerkers een ar beidscontract voor hele dagen voor een periode van drie jaar aan te bie den. Ook krijgen gepensioneerden een nieuw contract voorgelegd. spraak. Alleen premier Lubbers onthield zich van elk commentaar op de ont wikkelingen bij WD en PvdA. "Ik ga hier en nu geen namen noemen, het gaat om de inhoud van het be leid. Maar wij moeten de resultaten van het herstelbeleid niet wegspoe len. Het karwei is in die zin af, dat tekst van een gezamenlijk "groen- we goed op koers zitten". links" programma. Een akkoord Verontwaardigde Zeeuwse ak- daarover is nabij, zo heet het' kerbouwers grepen de CDA-bijeen- gen van de PSP en PPR. Over de komst aan om bij de christen-demo- lijst bestaat al overeenstemming: de AMSTERDAM - Ook voor een de radicalen prins is Amsterdam een moeilijk te flinke ontevredenheid te doorkruisen stad. Bij een kennisma de breuk. Een nipte kingsbezoek aan het kantoor van /an de PPR-partijraad Amnesty International aan de verder moest worden hoofdstedelijke Keizersgracht moest d, maar over die op- prins Claus gisteren de laatste me- dracht sprak het PPR-bestuur het ters te 'voet afleggen omdat de ko- onderhandelingsdelegaties 'onaanvaardbaar' uit. De onderhan- ninklijke wagens niet voor de deur delingsdelegatie van de radicalen konden komen. Het verkeer op de Kabinet ziet af van langere termijn cratische top aandacht te vragen voor de negatieve gevolgen van het Europese landbouwbeleid. Met tractoren voor de deur en spandoe ken in de zaal vroegen zij een tijde lijke compensatie van de Neder landse regering om hun ergste klap pen te boven te komen. Zwijndrecht De onderhandelingen over klein- linkse samenwerking werden enke- Directeuren van beleegerskantoor Criminaliteit 00 aangehouden na SCCÏ miljoenenzwendel het aantal geregistreerde misdrij- ven met één procent naar 1.096.030, GRONINGEN (ANP) - De politie in 1988 werden 1,1 miljoen misdrij- van Groningen heeft beide direc- ven genoteerd. Volgens de opgave teuren aangehouden van het vorig van de politie zijn 252.000 misdrij- jaar failliet verklaarde beleggings ven opgelost. Het ophelderingsper- kantoor Van der Zee Partners in centage bleef met 23 procent gelijk Groningen. De mannen, de 51-jari- aan dat van '87. Dit heeft het Cen- ge Van der Z. uit Haren en de 46-ja- traal Bureau voor de Statistiek be- rige Van der W. uit Opeinde, wor- kendgemaakt. den verdacht van valsheid in ge- .4.schrifte, geknoei met de admini- r regatten stratie, bedriegelijke bankbreuk en De laatste twee fregatten uit de Van verduistering van gelden van cliën- Speykklasse van de Koninklijke ten. Op die manier zouden de direc- Marine zijn verkocht aan Indonesië, teuren voor miljoenen guldens heb- Met de verkoop van de twee sche- ben gefraudeerd, pen, de Evertsen en de Isaac Dat heeft officier van justitie mr. Sweers, is inclusief reservedelen, M. Geerds bekend gemaakt. Het opleidingen en een grote onder- verduisterde geld is volgens Geerds houdsbeurt voor de overdracht 179 doorgesluisd naar meer dan hon- miljoen gulden gemoeid. Defensie derd rekeningen bij een twintigtal stuit de schepen af uit bezuinigings- buitenlandse banken. Tijdens het overwegingen. Met de aankoop van justitieel onderzoek kwam hoven de twee schepen heeft de Indonesi- dien aan het licht dat er bij de beleg- sche marine de beschikking gekre- gingsgroep sprake was van een om- gen over alle zes schepen uit de Van vangrijk zwartgeld-circuit. De di- Speykklasse. rectie bood beleggersopenlijk de -amogelijkheid zwart geld te witten Syrische vrouwen door beleggingen in de boeken Staatssecretaris Korte-Van Hemel rooskleuriger voor te stellen dan ze (justitie) ziet geen aanleiding de in werkelijkheid waren, twee naar Syrië uitgewezen vrou- De aanhouding is het directe ge wen weer in Nederland toe te laten, volg van het onderzoek dat 8 februa- Korte-Van Hemel zei dit in ant- ri dit jaar met een inval in het kan- woord op een motie van de PvdA- toor van het kantoor en in de wonin- ers VanTraaenBuurrneijerdiehaar gen van beide directeuren begon. vroeg twee uitgezette Syrische Aanleiding voor het onderzoek wa il vrouwen weer in ons land toe te la- ren de vraagtekens die bij de afhan- ben een hoge amusementswaarde", ten. Korte-Van Hemel zei over een deling van het faillissement waren meent psycholoog Theo IJzermans. brief te beschikken waaruit blijkt gerezen over de handelwijze van de „Kijk maar eens wat er op een feest- dat - anders dan zij nu toe hebben verdachten. je gebeurt. Mensen vertellen hun er- verklaard - de vrouwen wel degelijk Volgens curator mr. H. Overes varingen en anderen lachen zich familie in Syrië hebben. Dinsdag dupeerde het faillissement op 1 juni een bult". De kunst is om de humor wordt over de Pvd A-motie ge- van het vorig jaar enkele honderden ervan in te blijven zien als een last- stemd. beleggers uit Noord- en Oost- Ne- pak je het leven zuur maakt. aerland, die vpor enkele miljoenen Gerontoloog guldens belegden. De Rijksuniversteit in Groningen krijgt een bijzonder hoogleraar ge- ROETWOLK - Een deel van de Rot- rontologie. Over enkele dagen zal terdamse wijk Hoogvliet is gisteren dr. B.G. Deelman (54) uit Peize als getroffen door een roetwolk uit een zodanig wordt benoemd. Hij is van de schoorstenen van de nabij- voorgedragen door de Nederlandse gelegen Shell-raffinaderij. Doordat Veel mensen ergeren zich aan een Vereniging voor Gerontologie. Dr. werd overgeschakeld van een hoge moeilijk figuur in hun omgeving. Deelman is universitair hoofddo- op een lagere schoorsteen werd een Zodra hij of zij in de buurt komt, cent in de neuropsychologie en ge- hoeveelheid roet uitgestoten die worden ze boos, bang, winden zich rontologie aan de Rijksuniversiteit daar nog in zat. Hierdoor werden op of kruipen juist in hun schulp. Groningen. Hij zal als bijzonder auto's, tuinmeubelen en wasgoed De emoties krijgen de overhand hoogleraar in de gerontologie ac- met roetdeeltjes besmeurd. Bij de dat - centen leggen op functieproblemen meldkamer van de milieudienst verkeerde dingen bij oudere mensen. kwamen dertig klachten binnen. het van kwaad tot erger. de concept- werkte dan ook buiten het bestuur gracht zat muurvast. In het kantoor DEN HAAG (ANP) - De huidige ter- Tweede Kamer het voorstel de ter- Als de Tweede en Eerste Kamer nog van de mensenrechtenorganisatie mijn van grafrust van tien jaar moet mijn van grafrust op 20 jaar te stel- deze zomer met het nu ingediende had de prins onder meer een gesprek worden gehandhaafd. Dat stellen len. Op dit moment mag een graf wijzigingswetje instemmen, zal de (foto de ministers van binnenlandse za- niet eerder dan na 10 jaar worden nieuwe wet waarschijnlijk begin ken en van justitie en de staatsse- geruimd. 1990 in werking treden, cretaris van wvc in een voorstel tot Vorig jaar juni bleek dat de Eerste Een voorstel vóór een nieuwe wet mse wijziging van de nieuwe wet op de Kamer de termijn van 20 jaar te lang op de lijkbezorging werd in 1971 in- i de lijkbezorging dat bij de Tweede Ka- vond. Het wetsvoorstel bevatte ook gediend bij de Tweede Kamer. De mer is ingediend. demogelijkheid voor gedeputeerde nieuwe wet is een vervanging van De regering komt hiermee tege- staten om de houder van een be- de huidige uit 1869, die sterk verou- moet aan de bezwaren van de Eerste graafplaats onder bepaalde omstan- derd is en voor tal van problemen Kamer tegen het voorstel voor een digheden verlof te geven eerder dan wet op de lijkbezorging. De na 20 jaar te ruimen. Die regeling wet bevatte op wens van de vond de Eerste Kamer onduidelijk. Mochten de drie partijen het krin- derdaad eens worden, dan zal het met voorzitter Roel Fernhout. PPR-bestuur het daar erg moeilijk mee krijgen. Vaststaat dat de PPR- PPR levert de lijstrekker, de tweede leden in meerderheid de plaats is voor de PSP en de derde king met PSP voor de CPN. Op de lijst is ook PPR-bestuur z< plaats ingeruimd voor vertegen- wens kunnen neerleggen. Een woordigers van de Evangelische dere mogelijkheid Volkspartij EVP en voor 'onafhan- kelijken'. i het bestuur, eventueel op nog te beleggen, extra congres de radicalen. DRUGSPAND - De Amsterdamse i CPN willen. Het politie heeft een drugspand in de zich alsnog bij die Madurastraat opgerold en daarbij gen. Een an- twintig personen gearresteerd. In het aftreden het huis zelf werden vijf personen opgepakt. De anderen werden aan gehouden nadat zij in het pand drugs hadden gekocht of gebruikt. ADVERTENTIE Dordrecht NS bouwt aan de toekomst door o.a. knelpunten op te heffen. Zo wordt de spoorbrug over de Oude Maas vernieuwd, zodat schepen en treinen elkaar minder gaan hinderen. Hierdoor rijden er geen treinen op zaterdag 20 mei na 11.00 uur en zondag 21 mei tot 07.00 uur tussen Zwijndrecht en Dordrecht. Daarom is er een speciale busverbinding tussen Zwijndrecht en Dordrecht en wor den treinen omgeleid. We hopen dat u begrip hebt voor het tijdelijke onge mak. In de folder bij het loket staat alles duidelijk beschreven. deze tijd geen oplossing biedt. De nieuwe wet regelt evenals die van nu het begraven, cremeren en het ter beschikking van de weten schap stellen van lijken. Uitgangspunt is de gelijkwaar digheid van begraven en cremeren. De huidige regels bevatten voor cre matie nog extra voorschriften zoals een tweede lijkschouwing en toe stemming van de officier van justi tie voor verstrooiing van as die in de nieuwe wet worden afgeschaft. Verder wordt aandacht besteedt aan de slechte vertering van lijken op begraafplaatsen waar de bodem drassig is of de lijken te dicht bij el kaar liggen. De afgelopen decennia is deze problematiek toegenomen door het gebruik van plastic hoezen en andere zuurstof-ondoorlatende materialen bij begraven. Volgens de nieuwe regels worden er eisen ge steld aan de manier van begraven en aan de materialen die voor de kist en andere omhulsels worden gebruikt. In de nieuwe wet kan tegemoet worden gekomen aan wensen van religieuze minderheden. Zo wordt het mogelijk lijken te begraven of verbranden zonder kist en kan bij crematies de asbus van de overlede ne door de familie thuis worden be waard. Verder zal ook meer aan dacht geschonken kunnen worden aan de milieuhygiënische aspecten van begraven en cremeren. De in spectie van de volksgezondheid voor de hygiëne van het milieu zal daartoe een richtlijn uitvaardigen. Psycholoog Uzermans: omgeving neemt lastpakken te serieus heb- IJzermans hangt de rationeel-emo- tieve therapie van de Amerikaanse psycholoog Leonore Lega »ed om je dan af te vragen dat gebeurt", doceert IJzermans. „Mensen gaan er onbe- ga, die op uitnodiging van IJzer- wust van uit dat bazen rechtvaardig op 9 juni in de Populier in moeten zijn. Dat is natuurlijk niet teit te maken. Het is de kunst af stand te houden. Door de dingen hun ware proporties te z| zelfs veel plezier beleven Amsterdam dat het zaak moeilijke t lezing houdt, stelt logisch. In de praktijk blijkt ook wel i de omgang met dat ze lang niet allemaal rechtvaar- IJzermans herinnert zich de derwijzeres van zijn zusje die zich In feite komt Lega's theorie neer j> een betere omgang met spannin- kun je gen. IJzerman bevestigt dat. De re- lastige denering gaat ook op voor mana gers, die vaak onder grote druk be langrijke beslissingen moeten ne- kan daar veel beter te- kalm mogelijk dig zijn. Dat is jammer, maar je kunt uit pure woede zelf het haar uit het gen dan de ander. Wie langdurig door •Theo Haerkens te blijven. Wie zijn rust weet te be waren, is in staat zijn woorden zorg vuldig te kiezen en zegt niet onge wild dingen die de irritaties verer geren en uiteindelijk uitmonden in{ knetterende ruzies. D^t betekent, verduidelijkt IJzer man, dat mensen moeten nadenken over de reden waarom ze zich zo boos en angstig maken. Dat helpt niet datje alles over je kant moet la- r beter mee leren leven". Relativeren De therapie van Lega richt zich erop de eigen vooronderstellingen wat te relativeren. „Als je wat filosofischer in het leven staat, heb je meer rust hoofd trok. Een drama vrouw zelf en haar leerlingen, de Het heeft iets oneerlijks dat gewo- e, aardige mensen zich zo moeten maak je conflicten niet erger dan verdiepen in hun eigen gedrag al zijn". Dat betekent overigens het leven met lastposten aan te kun spanningen weg te r Een ten gaan. Integendeel. Wie zijn e ties kent en onder controle weet te IJzermans geeft dat volmondig toe, „Maar uit ervaring blijkt dat het heel moeilijk is andere (voorbeeld. Iemand ergert zich selijk aan zijn chef. De man is altijd [onbeschoft en volstrekt onredelijk. Alleen het feit dat de man binnen- helemaal fout. Je zegt dan de komt, is voor iedereen al genoeg om daarmee gaat op het puntje van zijn stoel te gaan tot ware monsters. Die voorstellin- gang, je bent tenslotte baas zitten. „Als je je kalmte verliest, groeien dat bovendien niet willen, te veran- moeilijke mensen in je gedachte uit deren. Bij jezelf heb je direct toe gen hebben niets meer met de reali- hoofd". piekert, lijdt meer onder de span ning die hij zelf met zijn piekeren onuitputtelijke bron van plezier oproept, dan onder de problemen de rest van de school, gnuift die moeten worden opgelost. 'Hetzelfde geldt voor de verkoper die twintig keer 'nee' te horen heeft gekregen. Als hij dat niet relati veert, zal hij er ook de eenentwintig ste keer niet in slagen met succes een enthousiast verkooppraatje te houden". IJzermans vindt het belangrijk dat mensen zich bewust zijn van hun gedrag, maar hij geeft toe zelf ook wel eens lekker uit zijn slof te schieten „Ik ben geen goeroe en ook eigen geen wonderdokter. Iedereen blijft zijn blinde vlek houden". Veel eerlijker zou het zijn als die lui zelf hun gedrag aanpasten.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 3