De terugkeer van de loonstrijd Geen grote moeilijkheden op de eerste examendag Uitslagen meerkeuzevragen 5 Joden evangelie onthouden is vorm van antisemitisme9 DONDERDAG 18 MEI 1989 Opinie Voor Ruud Vreeman is in februari 1989 het uur van de waarheid aangebroken. De voorzitter van de Vervoersbond FNV (bijna 60.000 leden) voert zijn chauffeurs aan op de barricaden. En hij geniet ervan. Na jaren van studie mag de Soeslov van de vakbeweging de syndicalistische leer van de loonstrijd zelf in praktijk brengen. Het wegvervoer is de eerste bedrijfstak waar, na de lange winterslaap van de vakbeweging, de werknemers weer eens in actie komen voor meer loon. De geharnaste Vreeman kent geen twijfels. De werkgevers moeten bloeden. Er is genoeg. Hij eist vijf procent voor zijn chauffeurs. Van matigen wil hij niet horen. Immers, de "grootste inleveroperatie aller tijden" van de afgelopen jaren heeft de werkloosheid niet opgelost, meent hij. Geld dat ae vakbeweging heeft laten zitten, is in de grote zak ken van de ondernemers terecht ge komen. Zo zal het straks ook gaan als de vakbeweging loon inlevert voor het milieu. De werkgever zegt dankjewel en belegt het geld in Amerika. Vreeman ontpopt zich als een vakbondsman van vlees en bloed, die zijn mensen nieuw elan heeft ge geven. Zij voelen dat hij een leider is die tot 't gaatje gaat. Waar hij gaat of staat draagt Vreeman de overtui ging uit dat de klassieke erfvijand zijn chauffeurs op geraffineerde wijze leegzuigt en uitbuit. Hij dwingt de tegenstander inderdaad op de knieën en zet met zijn bikkel harde "poencontract" van 3 procent meer loon de toon voor de ketelmu ziek, die de voorpagina's van de kranten nog steeds beheerst. Het door Vreeman op gang ge brachte loongolfje van het voorjaar 1989 is iets heel anders dan wat FN V-voorzitter Johan Stekelen burg in gedachten heeft, als hij in de zomer van 1988 bij het kabinet op visite gaat. Hij is net aangetreden en zint op een spraakmakend initiatief. Wat zouden Lubbers en minister De Koning ervan vinden als er een afspraak wordt gemaakt, waarin de koppeling tussen de lonen, ambte narensalarissen en sociale uitkerin gen wordt hersteld? In ruil zal Ste kelenburg erop toezien dat de loon stijging in het bedrijfsleven in 1989 tot slechts één procent wordt be perkt. Het kabinet moet er wel voor zorgen dat er ook één procent voor nieuw werkgelegenheidsbeleid wordt uitgetrokken. Mislukt De lobby mislukt. Lubbers en De Koning vertrouwen de zaak niet. In het verleden zijn door de vakcentra- De wederopstanding van de vakbeweging Frans Nypeis en kees tamboer le afgegeven garanties over het be perken van de loonstijging immers ook vaak door de vakbonden met voeten getreden. Waarom zou Ste kelenburg slagen waar illustere voorgangers faalden? Ook in eigen huis steekt tegen wind op. Als de optimistisch ge toonzette Miljoenennota wordt ge presenteerd, fluit de federatieraad van de FNV zijn voorzitter terug. Eén procent loonstijging vindt men te weinig. Daar moet minstens een half procentje bij. Voor iedereen: de werknemers in het bedrijfsleven, de ambtenaren en de trendvolgers, en de uitkeringsontvangers. Stekelenburg kan op zijn zakja- panner narekenen dat hij die bood schap bij het kabinet niet kwijt kan. Een half procentje meer voor amb tenaren, voor werknemers in gesub sidieerde en gepremieerde instellin gen en voor uitkeringsontvangers betekent voor de schatkist een ader lating van ruim een miljard gulden. Bovenop de twee miljard die hij tij dens zijn lobby al heeft gevraagd. s dit voorjaar de eerste bedrijfstak i i de lange winterslaap van de vakbeweging, de werknemers i Dat kan hij schudden, weet hij. Zo veel wil Ruding niet betalen om een 'centraal akkoord' te kopen. Meer dan 200 miljoen gulden voor men sen met een uitkering en een be perkte loonstijging voor werkers in de collectieve sector van 0,7 procent zit er uiteindelijk niet in. In arren moede accepteert Steke lenburg, tijdens het najaarsoverleg met werkgevers en kabinet, die 'fooi' van 200 miljoen gulden voor de minima. Het levert hem een nieu we uitbrander op in de federatie- raad, die vindt dat hij te gretig is ge weest. Het deert Stekelenburg niet. Nederlaagjes in eigen kring berok kenen het zondagskind in vak- bondsland nog geen schade, zelfs geen gezichtsverlies. Solidariteit Geen man overboord, roep Jacob Draijer uit. Als het op centraal ni veau niet kan, zal de FNV haar eisen in de afzonderlijke bedrijfstakken zien te verzilveren. Met de hand op het hart belooft iedereen in de fede ratieraad het draaiboek van de ge wiekste cao-coördinator van de FNV over te nemen. Een derde deel van de berekende loonruimte is dus beschikbaar voor loonsverhogin gen, een derde deel moet opzij gezet worden voor meer werk en een der de deel zal toevloeien aan uitke ringsontvangers. De FNV mag de solidariteit niet vergeten. Bovendien wordt afgesproken dat de cao's voor slechts één jaar worden afgsloten. Het is gewenst, aldus strateeg Draijer, dat in het verkiezingsjaar 1990 de hele meute tegelijkertijd op het gesloten werk geversfront wordt losgelaten. Jacob Draijer beseft drommels goed dat hij een moeilijke klus heeft aangevat. De oude vakbondsrot kent ook dat gevoel datje als onder handelaar krijgt, als eenmaal is vastgesteld hoe groot de loonruimte is in een bedrijfstak. Dan krijgen vakbondsbestuurders guldenste kens in de ogen en schuiven imma teriële wensen, zoals de solidariteit met uitkeringsontvangers, snel naar de achtergrond. Dat laat zich ook zo moeilijk in cijfers vatten, weet hij. Trouwens, als er iets voor de mensen met een uitkering ge daan moet worden, heb je de over heid nodig. En die zit niet aan de on derhandelingstafel. Wie, na afloop van de acties bij het wegvervoer, in de bouw, bij Hoogovens, in de kleinmetaal, bij de grafici en in de tuinbouw, de ba lans opmaakt, kan niet anders con cluderen dan dat Jacob Draijers draaiboek nauwelijks is gevolgd. Voor meer werk is, op een enkele kleine uitzondering na, weinig geld opzij gelegd. Alle uitkeringsontvan gers staan met lege handen. Bezwerend wordt wel geroepen dat hier en daar de uitkeringen met "bovenwettelijke aanvullingen" uit loonruimte zullen worden opge krikt, maar dat geldt slechts voor nieuwe gevallen. Wie sloeg zich op de borst over de door hem betoonde solidariteit? De kloof tussen de lo nen en de uitkeringen is alleen maar groter geworden. En wie krijgt daarvan de schuld? Natuurlijk, het rechtse kabinet-Lubbers. Grammofoonplaat Het is altijd dezelfde grammofoon plaat die wordt afgedraaid, als het weer iets beter gaat in het land. Er worden vette winstcijfers gepubli ceerd, op de effectenbeurs incasse ren aandeelhouders hoge koers winsten, de economische groei blijft stabiel en op deelterreinen is sprake van schaarste op de arbeids markt. Voer voor syndicalisten. Eerst de looneis verzilveren, daarna de oogst binnen zien te halen voor de achterblijvers. In die volgorde! Wie een klein beetje kennis van sociaal-economisch gedrag heeft, weet dat in zo'n klimaat, na jaren van matiging, een loonexplosie op. de loer ligt. Het is ronduit onbegrij pelijk dat door de wol geverfde poli tici als Lubbers en De Koning, die samen in 1982 het herstelbeleid hebben geregisseerd, volstrekt wer keloos toezien hoe nu de bijl aan de wortel van dat herstel wordt gelegd. Waarom hadden ze het afgelopen najaar, toen ze de sociale partners bij zich over de vloer hadden, geen initatief achter de hand om de vol trekking van het naderende ritueel af te wenden? Het intelligente duo is kennelijk uitgeregeerd. Dat werkgevers op het gebied van arbeidsvoorwaarden weinig crea tief zijn, is een publiek gegeven. Zij laten het liefst alles bij het oude. De belastingen en premies moeten om laag, dat is een taak voor de over heid, en de vakbeweging moet mati gen. In centrale afspraken geloven werkgevers niet, dat hebben ze nog nooit gedaan. Ze vertrouwen het liefst op eigen kracht om de loongolf, die in het verschiet ligt, in te dammen. Zij voelen zich gesterkt door allerlei twijfelachtige publikaties, waarin hooggeleerden over het naderend einde van de vakbeweging filosofe ren. Wat die mars naar het Musuem- plein betreft, ach, niet meer dan een liturgische oprisping. In dit rollenspel valt van de vak beweging ook nauwelijks creativi teit te verwachten. De overkoepe lende vakcentrale moet veel te veel heren dienen. Een kwart van de le den ontvangt een uitkering. Een an der kwart werkt als ambtenaar of verdient zijn brood in de gesubsidi eerde sector. Iets minder dan de helft van de leden is werkzaam bij de bedrijven in de marktsector. Hoe moet je het iedereen naar de zin maken? Dan kiest de FNV de ge makkelijkste oplossing: herstel van de koppeling tussen de lonen in de bedrijven en de inkomens in de col lectieve sector. Als dat niet lukt, wordt het wapen van de loonstrijd uit de bekende hoge hoed getoverd. Jaren '60 Het resultaat is ernaar. Het is alsof de jaren '60 terug zijn, toen na de loonexplosie van 1964 de graai- en grabbelmaatschappij werd opge tuigd. Die leidde mede tot de crisis van begin jaren '80, toen hele volks stammen de ww en wao werden in gejaagd en twee lichtingen school verlaters niet aan de bak kwamen. Anno 1989 is dat drama kennelijk al weer vergeten. Wie jaar op jaar structurele loons verhogingen op elkaar stapelt, kan erop rekenen dat het Nederlandse bedrijfsleven zich op de internatio nale markt weer binnen de kortste keren uit de markt prijst. Loonsver hogingen zijn kosten, die worden afgewenteld op de prijzen van pro- dukten. Dat is een ijzeren wet. Bovendien worden die loonsver hogingen in de marktsector ge volgd door inhaalmanoeuvres in de collectievè sector. Die nagekomen rekening krijgen de werkgevers uit eindelijk ook te betalen. De hogere belastingen en premies die hun werknemers voor dit doel moeten betalen, zijn eeh vast bestanddeel van de totale arbeidskosten die ook in de prijzen worden afgewenteld. En als die afwenteling niet meer mogelijk is, worden de winsten aan gevreten waaruit nieuwe investe ringen worden betaald. Die zorgen voor werk, zoals de afgelopen vijf jaar is gebleken. Moet die naargeestige geschiede nis zich herhalen, zouden werkge vers, vakbeweging en overheid zich moeten afvragen. Het is te hopen dat het loongolfje van 1989 de party en tot bezinning brengt. Niet door de delibereren over de wenselijk heid van een centraal akkoord. Dat is verleden tijd. De nieuwe maat schappij vraagt om een eigentijdse aanpak. Gevraagd: moedige mensen, met een lenige geest. Zij moeten in staat zijn aan iedereen uit te leggen waar om structurele, dus blijvende loons verhogingen, die jaar na jaar op el kaar gestapeld worden, uiteindelyk tot vernietiging van werkgelegen heid leiden. Een loonsverhoging in een goed jaar kan in een daarop vol gend slecht jaar onbetaalbaar blij ken en uiteindelijk tot ontslagen lei den. Het huidige loonniveau is hoog genoeg in de tweeverdienersmaat schappij en moet bevroren worden. Flexibiliteit Vereist: creativiteit. Er moet een be loningssysteem ontworpen wor den, waarby de werknemers mee delen in de goede resultaten van hun bedrijf, zonder dat dit een hoge hypotheek legt op een onzekere toe komst. Flexibiliteit is noodzakelijk. Uniforme, voor iedereen en elk be drijf geldende oplossingen zijn on gewenst. Kennis van het Zweedse, door Lodewijk de Waal van de Dien stenbond FNV overgenomen 'cafe taria-systeem' strekt tot aanbeve ling. Kortom, Nederland is drin gend toe aan een modern, flexibel loonstelstel dat past bij de behoefte aan individualisering van de jaren '90. Met winstdelingsregelingen, een vermogensaanwasdeling, pres tatiebeloning, een dertiende maand of uitkeringen ineens. De traditionele solidariteit hoeft niet opgegeven te worden. Bij het bepalen van de loonruimte en de verwachte winststijgingen zal be slist moeten worden, welk deel daarvan beschikbaar komt voor io nen en uitkeringen die via de collec tieve sector worden betaald. Die be slissing behoort tot het primaat van de overheid, genomen met steun van twee derde meerderheid in het parlement, zodat ook de oppositie haar vindingrijkheid op terrein in concreet beleid kan omzetten. En ook hier geldt één beperkende randvoorwaarde: de verhogingen van ambtenarensalarissen en uitke ringen zijn evenmin blijvend. Zij gelden voor slechts één jaar. Dit is het laatste van een reeks arti kelen, die tot stand kwam op basis van gesprekken met ruim dertig vakbonds mensen en research van Luuk Obbink. De vorige afleveringen zijn gepubli ceerd op 29 april, 2.5,6,8,9,11,12.13 en 17 mei). LEIDEN De kop is eraf. De eerste examendag zit er op en leverde over het algemeen geen extreem moeilij ke opgaven op. Zoals meestal op de eerste dag van het centraal schrifte lijk examen kregen alle 230.000 leer lingen in het voortgezet onderwijs een onderdeel van het examen Ne derlands voorgeschoteld. Leesvaar digheid voor mavo en lbo, tekstver klaring voor de havo-leerlingen en de samenvatting voor het vwo. "Ik heb moeilijkere teksten ver taald dit jaar", oordeelde de 17-jari- ge Esther Oomen van het Stedelijk Gymnasium uit Leiden. Samen met ongeveer 90 schoolgenoten moest zij gistermiddag een Latijnse tekst van Cicero vertalen en daarover vra gen beantwoorden. De docenten klassiek talen G.E.J. Bast en J. Toorenaar waren het met haar eens. De examentekst was een frag ment uit Cicero's De lege Agraria en vormde een betoog tegen het ontei genen van land van grootgrondbe zitters in Zuid-Italië. Dat land zou dan ten goede moeten komen aan de arme mensen van Rome. "Ik vond de inhoud van de tekst heel erg aardig. Het was bepaald niet saai", zegt Bast. De docente zag op voorhand bij de vertaling dan ook geen echte grote struikelblokken. "Je merkt trouwens altijd pas bij het nakijken waar de addertjes on der het gras hebben gezeten". Erg te spreken waren Toorenaar en Bast over de vragen die by de tekst zaten. "Die waren ondersteu nend voor de vertaling. Dat wil zeg gen dat de vragen verduidelijkend werkten en dat maakte het vertalen weer makkelijker. Dat is in voor gaande jaren wel eens anders ge weest", aldus Bast. Sommige leerlingen vonden het een taaie tekst. "Er zaten hele moei lijke grammaticale constructies in", zo luidde het commentaar. Dat leer lingen toch moeite hadden met de tekst bleek volgens de docenten wel uit het feit dat bijna alle leerlingen tot het einde bleven zitten en zo doende de volle drie uur voor de op drachten nodig hadden. Lezen De leesvaardigheid van leerlingen op mavo C en D-niveau werd getest aan de hand van een tekst over voet balvandalisme. De meerkeuzevra-, gen waren volgens scholieren van de protestants-christelijke mavo Het Anker uit Arnhem goed te ma- j ken. „Enkele open vragen waren moeilijk. De manier waarop ze wa ren gesteld, begreep ik niet goed. j Soms wist ik echt niet wat de vra genstellers bedoelden. Het onder werp vond ik ook niet echt boei- j end", aldus een 15-jarige leerlinge. Veel van haar jaargenoten hadden moeite met de open vragen. Lerares C. van Mulligen vond dat het exa men redelijk op het mavo-niveau was afgestemd. Maar ook zij vond „bepaalde open vragen behoorlijk pittig". Een aantal leerlingen van mavo en lbo moest gisteren naast Neder lands ook het examen 'Kunstge schiedenis en kunstbeschouwing' doen voor een expressievak. „Over het algemeen best pittig", ver woordde leraar expressievakken J. Timmermans van de St. Joan Berchmans-mavo in Roosendaal de moeilijkheidsgraad van deze exa mens. Ook de meeste leerlingen van de Roosendaalse school vonden het een pittig examen, dat echter wel goed te maken was. Quasimodo D§ atheneum- of vwo-kandidaten hadden op hun eerste examendag niet te klagen. Het artikel 'Bescher ming van klokkeluiders' voor de sa menvatting was welliswaar lang, de inhoud en de structuur van het ver haal waren zeer duidelijk. Het stuk handelde over de Quasimodo's van de bureaucratische cultuur, de ambtenaren of werknemers op ho ge functies binnen een organisatie die op een gegeven moment het ei genbelang opzij zetten en de vuile was buitenhangen. De structuur van de tekst was misschien wel een beetje tè duide lijk, vindt Preja Schaper, docent Nederlands aan de Rijks Scholen gemeenschap in Leeuwarden. De schrijver stelde zijn argumenten keurig onder elkaar en voorzag ze zelfs van de signaalwoorden ten eer ste en ten tweede, zodat de leerlin gen ze absoluut niet over het hoofd konden zien. Dit maakte het samen vatten nog aardig pittig omdat de leerling geneigd is om van al deze punten een klein deel in de samen vatting op te nemen. Hierdoor kwa men de meesten op veel meer dan de toegestane lengte van 500 (of 520) woorden uit. 40. A"; 41. open vraag; 42. D; 43. A; 44. B; 45. D; 46. D. C. Handenarbeid 24. E; 25. B; 26. open vraag; 27. open vraag; 28. A; 29. open vraag; 30. C; 31. C; 32. B; 33. C; 34. C; 35. A; 36. F; 37. C; 38. D; 39. open vraag; 40. A; 41. A; 42. B; 43. open vraag; 44. C; 45, A. D. Textiele werkvormen 24. B; 25. B; 26. open vraag; 27. open vraag; 28. C; 29. open vraag; 30. B; 31. C; 32. open vraag; 33. A; 34. D; 35. C; 36. B; 37. B; 38. C; 39. C; 40. open.vraag; 41. B; De voorlopige uitslagen, gebaseerd op de lijsten die een aantal docenten na het ma; ken van de opgaven hebben ingeleverd, luiden als volgt: Nederlands Lbo/mavo-c 1. A; 2. A; 3. A; 4. B; 5. C; 6. A; 7. A; 8. B; 9. D; 10. B; 11. A; 12. C; 13. B; 14. A; 15. open vraag; 16. open vraag; 17. D; 18. open vraag; 19. B; 20. A; 21. open vraag; 22. B; 23. B; 24. B; 25. open vraag; 26. open vraag; 27. C; 28. D; 29. B; 30. B; 31. A; 32. A; 33. A; 34 A; 35. B; 36. A; 37. open vraag; 38. open vraag; 39. D; 40. A; 41. C; 42. D; 43. D. 9. D; 10. B; 11. A; 12. C; 13. B; 14. D; 15. A; 16. A; 17. open vraag; 18. open vraag; 19. D; 20. open vraag; 21. C; 22. B; 23. D; 24. open vraag; 25. C; 26. open vraag; 27. open vraag; 28. D; 29. D; 30. C; 31. B; 32. B; 33. D; 34. D; 35. open vraag; 36. C; 37. C; 38. D; 39. B; 40. A; 41. open vraag; 42. A; 43. C. Kunstgeschiedenis en kunstbe schouwing MAVO-C A. Algemeen gedeelte 1. C; 2. C; 3. D; 4. open vraag; 5. A; 6. B; 7. open vraag; 8. B; 9. A; 10. A; 11. open vraag; 12. open vraag; 13. B; 14. B; 15. C; 16. D; 17. C; 18. D; 19. C; 20. A; 21. A; 22. C; 23. open vraag B. Tekenen 24. B; 25. C; 26. open vraag; 27. open vraag; 28. C; 29. C; 30. A; 31. A; 32. open vraag; 33. B; 34. open vraag; 35. open vraag; 36. A; 37. B; 38. B; 39. open vraag: 42. C; 43. A; 44. C; 45. D. Kunstgeschiedenis en kunstbe schouwing MAVO-D A. Algemeen gedeelte 1. C; 2. B; 3. open vraag; 4. C; 5. B; 6. open vraag; 7. B; 8. A; 9. B; 10. A; 11. C; 12. D; 13. C; 14. open vraag; 15. open vraag; 16. A; 17. C; 18. open vraag; 19. A; 20. B; 21. A; 22. C; 23. A. B. Tekenen 24. B; 25. C; 26. open vraag; 27. open vraag; 28. C; 29. C; 30. C; 31. A; 32. open vraag; 33. B; 34. B; 35. A; 36. B; 37. D; 38. A; 39. B; 40. open vraag; 41. D; 42. D; 43. B; 44. D. C. Handenarbeid 24. A; 25. D; 26. open vraag; 27. open vraag; 28. open-vraag; 29. open vraag; 30. C; 31. C; 32. B; 33. D; 34. D; 35. C; 36. F; 37. C; 38. C; 39. A; 40. C; 41. B; 42. B; 43. open vraag; 44. A; 45. A. D. Textiele werkvormen 24. open vraag; 25. A; 26. open vraag; 27. C; 28. open vraag; 29. C; 30. B; 31. B; 32. B; 33. open vraag; 34. D; 35. B; 36. D; 37. C; 38. open vr.aag; 39. A; 40. A; 41. B; Een internationale groep van evangelische theologen heeft christenen in de wereld opge roepen zending onder joden te bedrijven. In een gezamenlijke verklaring wordt het "een vorm van antisemitisme" genoemd als het evangelie niet aan joden wordt gepredikt. In ons land overwegen juist de twee groot ste protestantse kerken om in de kerkorde niet langer over jo- denzending te spreken. De theologen, die in hun eigen land allen betrokken zijn bij het gesprek met de joden, namen deel aan een conferentie van de World Evangelical Fellowship, de internationale koepelorganisatie van evangelische instellingen. De bijeenkomst stond onder leiding van de Amerikaan Vernon Grounds, voorzitter van 'Evange licals for Social Action', de 'pro gressieve' evangelische christe nen in Amerika. De verklaring is een antwoord op "de groeiende twijfel en ver warring onder christenen over de noodzaak om het geloof in Jezus Christus te delen met joden. Zo wel joden als christenen verzet ten zich tegen wat de kerk vanaf haar ontstaan heeft gedaan, na melijk joden te winnen voor Je zus de Messias". "De bijbelse hoop voor de jo den", zo zegt het document, "richt zich erop dat het joodse volk door het geloof in Jezus zijn oorspronkelijke plaats als loot aan Gods olijfboom herkrijgt". Zonder de bemiddeling van Je zus Christus kan men niet van Gods liefde genieten. Het joden dom, dat Jezus als Messias af wijst, bevat daarom niet de ware kennis van Gods heil. Rabbijn A. James Rudin, bij het Amerikaans Joods Comité verantwoordelijk voor gesprek ken met andere godsdiensten, noemde de verklaring „een blauwdruk voor culturele volke renmoord". Het document staat volgens hem bol van de "vroegere christelijke leer van minachting voor joden en het jodendom". Het vertegenwoordigt "de slechtste vorm van christelijk imperialis- Het jodendom dat uit de Ber muda-verklaring naar voren komt, is een jodendom dat zijn geestelijke waarde en zijn nut heeft verloren, aldus de rabbijn. Hij sprak de hoop uit dat christe nen over de gehele wereld het do cument zullen afwijzen. De hervormde en gereformeer de synodes in ons land hebben zich de laatste tijd juist bezig ge houden met de wijziging van het kerkorde-artikel waarin over de jodenzending wordt gesproken. De kerken geven de voorkeur aan een dialoog tussen joden en chris tenen. Hoe gevoelig de materie ligt bleek dezer dagen juist uit het feit dat rabbijn Frank Lewis, eerder dit jaar uit Engeland naar Amster dam beroepen, joodse leerlingen verboden heeft mee te werken aan het NCRV-programma 'Getij den'. Het vragen van joodse kin deren voor een religieuze discus sie bij een christelijke omroep noemde hij een verkapte vorm van zending. Kerk in Polen Het Poolse parlement heeft gis teren drie wetten goedgekeurd over de wettelijke status van de Rooms-Katholieke Kerk. Daar mee wordt de weg geeffend voor formele diplomatieke betrekkin gen tussen Polen en het Vaticaan. Zoals verwacht werden de drie wetten die vorige maand door premier Mieczyslaw Rakowski in het parlement waren ingediend, - met overweldigende meerder heid aanvaard. Zij hebben respec tievelijk betrekking op de hou ding van de staat tegenover de kerk, op de vrijheid van eredienst en op de sociale voorzieningen voor priesters. De wetgeving kwam tot stand na langdurige onderhandelingen tussen de kerk enerzijds en Pool se staats- en partijfunctionarissen anderzijds. Meer dan negentig procent van de Polen beschouwt zichzelf rooms-katholiek en in de afgelopen jaren heeft de staat haar atheistische propaganda la ten varen. De communistische grondwet van 1952 stelde al een nieuwe wet geving op de kerk in het vooruit zicht, maar die was er tot nog toe niet gekomen. "We hebben gedu rende 37 jaar op deze wet ge wacht", zei Marek Pernal, een woordvoerder voor het episco paat in Warschau. Geld tekort Een tekort aan de noodzakelijke financiën dreigt het aantal deel nemers van de wereldconferentie over het conciliair proces, vol gendjaar in Seoul, met de helft te beperken. Dit zou betekenen dat slechts 330 afgevaardigden deze bijeenkomst, die een hoogtepunt moet worden in het proces van gerechtigheid, vrede en behoud van de schepping, kunnen bijwo- Als er niet snel financiële mid delen beschikbaar komen, zal het Centraal Comité (bestuur) van de Wereldraad van Kerken hiertoe over twee maanden in Moskou moeten besluiten, zo verwacht de Zwitserse jurist Nicolas Buttet, die door het Vaticaan is benoemd om mee te werken aan de voorbe reiding van deze 'wereldconvoca tie'. De bijeenkomst in Seoul wordt georganiseerd door de We reldraad van Kerken. Het Vati caan heeft geweigerd officieel als mede-organisator op te treden, maar heeft wel hulp toegezegd. De bijeenkomst in Seoul is be groot op bijna 2,5 miljoen gulden, waarvan nu ruim tweederde bin nen is. Het Vaticaan heeft toege zegd tien procent van alle kosten te betalen. Volgens Buttet is de Wereldraad van Kerken nu naar stig op zoek naar fondsen. Tijdens de zitting van het Cen traal Comité van de Wereldraad, vorig jaar in Hannover, werd be sloten om de bijeenkomst in Se oul doorgang te laten vinden. Toen reeds werd door de deskun digen vastgesteld dat er een groot tekort aan financiën was. De meerderheid van de afgevaardig den wilde echter geen uitstel van de internationale conferentie. Het aantal deelnemers dat de lidkerken hebben opgegeven, overschrijdt nu al de 500. Moker. In de uitzending van de kerkelijke omroep Moker van vanavond (zeven tot half acht) wordt aandacht geschonken aan het 'Knooppunt' van het geza menlijk jongerenpastoraat in Lei den. Ontvangst via FM 105.7 of kabel FM 88.1. D. Heitlng. Kandidaat D. Hei- ting uit Hendrik Ido Ambacht wordt zondag als predikant be vestigd als predikant van de her vormde gemeente van Oude en Nieuwe Wetering door zyn zwa ger ds. J. Breure, zendingspredi kant in Kenia. Aanvang van de dienst is elf uur. Beroepen Hervormde Kerk: beroepen te Hardenberg (toez.) P. J. H. Noord- mans Haulerwyk, te Leerdam W. P. van der Hoeven Amerongen; bedankt voor Zwammerdam W. M. M. Moonen Geertruidenberg- Hooge Zwaluwe-Made, voor Bleiswyk M. J. G. Smith Albas- serdam; aangenomen naar Em- men (toez.) J. te Winkel Almelo met bepaalde opdracht (vrijzin nig hervormden). Gereformeerde Kerken: beroe pen te Dalfsen A. Geerling Den Haag, te Dalfsen drs. A. Geerling 's-Gravenzande; beroepbaar D. Luymes Graafschap 19, 8261 LB Kampen, aangenomen naar Ca- pelle aan den IJssel als geestelijk verzorger van de Capelse ver pleeghuizen (parttime) mevr. drs. L. M. Schipper-Schermers kand. aldaar. Geref. Kerken vrijgemaakt: be roepen te Haulerwijk G. Zomer Vlissingen; bedankt voor Preto ria (Zuidafrika) B. Luiten Dron- ten, te Axel voor de missionaire dienst te Gent (België) A. A. Kra mer Hoek, te Gouda G. Zomer Vlissingen, te Kampen H. J. Boi- ten Enschede-Zuid. Christelijke Geref. Kerk: beroe pen te Zaamslag J. H. van Dijk Doornspijk. Gereformeerde Gemeenten: be roepen te Oud-Beijerland J. Mijn- ders Veenendaal. Geref. Gemeenten in Neder land: bedankt voor Nieuwerkerk aan den IJssel F. Mallan Alblas- serdam.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 2