Willem Parel herleeft na 35 jaar Ralph Inbar benaderd door Frank Sinatra giumaa Conferences Wim Sonneveld gebundeld Exclusief interview staat niet op de band Consumentenvoorlichtiiig in komische serie verpakt HILVERSUM (GPD) - Niet op reageren, Lena." Heel radio-luisterend Nederland was tussen oktober 1953 en 17 december 1954 'vriend van het Parel-genootschap'. Elke zaterdagavond, rond de klok van tien, sprak cabare tier Wim Sonneveld in die periode als Willem Parel via de VARA-microfoon zijn 'vrienden' toe. door Ale van Dijk „Daar is de orgelman, daar is de orgelman," zong Sonneveld elke zaterdagavond en heel Nederland zong het lied mee. „Malle Eppie" en „Niet op reageren, Lena" wer den gevleugelde uitdrukkingen. Willem Parel was ongelofelijk po pulair. En iedere zaterdagavond volg de om tien uur, na de conference van Willem Parel, het 'Socialis tisch Commentaar' van Klaas Voskuil, hoofdredacteur van Het Vrije Volk. De televisie had de ra dio nog lang niet in populariteit overtroffen. Met als titel 'Die goeie tijd', en als ondertitel 'Het jaar van de or gelman', is dezer dagen een boek verschenen waarin 31 van de 38 Willem Parel-teksten zijn gebun deld. Uitgever Wim Hazeu heeft in de VARA-studio de producent van de Parel-serie, Karei Prior, het eerste exemplaar aan auteur Eli Asser laten overhandigen. Eli Asser, 66 jaar oud nu, was in een ver rtv-verleden schrijver van populaire series als 'Mimosa' (ra dio), 'Het schaap met de 5 poten' (tv) en van boeken als het onlangs herdrukte 'Dagboek van een ba by'. Hoe kwam Asser, na 35 jaar, op het idee de Parel-uitzendingen in boekvorm uit te brengen? HILVERSUM (GPD) - Een exclusief interview met de Amerikaanse tennisser John McEnroe, dat vrijdagavond in het TROS-program- ma Jongbloed en Joosten zou worden uitgezonden, is onverwacht komen te vervallen. Bij controle van de banden bleek op het laatste moment dat er van het interview niets was opgenomen. Het interview was eerder in de week gehouden tijdens een tennis toernooi in Ede. John McEnroe, die vrijwel nooitinterviews afgeeft, was daar één van de deelnemers. Na lang aandringen kreeg de bei de programmamakers toestemming om vijf minuten met hem te spreken, wat uiteindelijk twintig minuten werden. „Toen de vol gende dag bleek dat daar niets van opgenomen was, kon men op de redactie wel door de grond gaan", aldus een TROS-woordvoerd- ster. Voor de opname van het interview was een particulier facili tair bedrijf ingehuurd. Naar een verklaring voor het gebeurde wordt nog gezocht. Eli Asser: 'Parel-teksten vor men leuk stukje nostalgie...' Asser: „Een paar jaar geleden ben ik nogal ernstig ziek geweest. Ik werd gedurende een lange pe riode totaal op non-actief gezet. Daarna moest ik langdurig revali deren. Vervolgens ben ik kruis woordpuzzels gaan oplossen. En toen ik geen puzzel meer kon zien ben ik in mijn eigen werk gedo ken. Dat lag opgeslagen in een grote kast want in een jaar of der tig schrijft een mens heel wat af. Daar kwam ik een stapel oude Mi mosa-scripts tegen, maar ik be landde ook bij de teksten voor Willem Parel." „Toen ik die teksten nog eens doorlas viel me op, dat die eigen lijk nog best konden. Er zitten, ook vandaag de dag nog heel her kenbare dingen in. 't Zijn, als je ze leest, een soort short-stories. Sommige verhalen waren al eens in druk verschenen. Ik schreef ze toen ik nog redacteur was van het weekblad Vrij Nederland. En daarnaast is het gewoon een stuk je geschiedenis hè." Het boekje Parel-teksten woordt door Asser omschreven als „een leuk stukje moderne nostal gie." Asser: „We hebben er geen idee van of het ook verkocht zal wor den. Maar de kans is er, dat de jon geren van nu, die er via hun ou ders over hebben horen vertellen, het ook willen lezen." TROS hoopt op vervolg Jaap Aap AMERSFOORT Komt Jaap Aap volgend seizoen terug op de buis? Dat blijft nog even de vraag. 'Geestelijk vader' van het roemruchte programma An- dré van Duin wil best. En een TROS-woordvoerder laat we ten dat de omroep eveneens graag een vervolg ziet op het programma, maar dat de finan ciële kant van de zaak nog niet is doorgesproken. „Het is een vrij arbeids-intensieve show, en dat kost veel geld. Wij zijn in ieder geval meer dan tevreden over het produkt en hopen dan ook op een vervolg." André van Duin is al wel een kijkje gaan nemen bij de even tuele nieuwe 'collega' voor het programma: chimpansee Ron nie, die enkele weken geleden werd geboren in de Amersfoort- se dierentuin. Ronnie is familie van de tv-kijkende aapjes Oscar en Quintus die samen met Jaap Aap de hoofdrollen spelen in 'Wegtrekkers en Animal Crac kers'. Voor regie serie concerten MONTREUX (GPD) - De Nederlandse regisseur Ralph Inbar - Mr. Bananasplit - is door Frank Sinatra benaderd om een serie concerten, die The Voice wil gaan geven in Moskou, te registreren. Dit deelde Inbar mee in Mon- treux. Inbar: „Het is de be doeling dat ik een achter grondreportage maak en een registratie van zijn concerten. Dat alles zal onder de titel 'Frankie goes to Moscow' op tv verschijnen." Volgens Inbar is het echter nog niet zeker of Sinatra wel naar Moskou gaat. „Je weet het bij hem nooit. Het plan bestaat dat hij eind dit jaar naar de Sovjet- Unie afreist, maar het is slechts een plan. Hij heeft mij dan ook een opdracht gegeven en die telt alleen als het allemaal doorgaat." Sinatra heeft Inbar uitgekozen, omdat hij onlangs een program ma van de Nederlandse regisseur heeft gezien. „Dat was een pro gramma dat ik gemaakt heb met de in New York woonachtige. Russische pianiste Regina Sham- vili. Hij vond het programma zo mooi dat hij mij voor deze klus wilde hebben," aldus Inbar. Inbar zal niet op die ene op dracht blijven wachten. „Nee hoor, het leven gaat gewoon door, ook als de klus naar Moskou niet doorgaat. Ik kom in januari 1990, of misschien nog wel eerder, met een nieuwe serie 'Bananasplit- shows'. Die maak ik voor de TROS." Inbar is niet van plan om over te stappen naar de nieuwe tv-en- tertainfabriek van Joop van den Ende. „Het is goed leven met Joop, maar ook naast Joop. Voor lopig blijf ik mijn omroep trouw." Voorlopig? „Ach, je moet altijd de moge lijkheid open houden om te swit chen. Alleen een imbeciel veran-1 dert zijn mening niet." 'Mag het iets meer zijn' a la 'Zeg 's Aa' regelmatig op de buis HILVERSUM - De Consumentenbond en Teleac proberen gezamenlijk iets nieuws: consumentenvoorlichting via de gedramatiseerde familieserie 'Mag het iets meer zijn'. Geen echte cursus zoals we dat van Teleac gewend zijn, met huis werk en het 'verplicht alle lessen volgen- gevoel' en ook geen woordvoerders die namens een consumentenorganisatie op een onderwijzers-toontje vertellen dat we bij voorbeeld niet zomaar geld moe ten lenen. Maar een Nederlandse serie die op het eerste gezicht iets weg heeft van 'Zeg 's Aaa' en waarin net als in 'Fa milie Oudenrijn' een 'boodschap' zit ver pakt. Alleen hebben de boodschappen in de ze komische serie die vanaf zaterdag 20 mei zes zaterdagen om half negen op Ne derland 3 te zien zijn, niets te maken met verkeer, maar met consumentengedrag. In zes keer een half uur worden zes van de tien meest voorkomende problemen waarmee de Consumentenbond te ma ken krijgt op een simpele en heldere ma nier behandeld. Pa en dochter De hele serie is opgebouwd rond pa en dochter Kleerekoper (Marnix Kappers en Sylvia Holstijn). In de eerste afleve ring stelt vader Niels zijn nieuwe vrien din, Judith (Willeke van Ammelrooy) aan zijn dochter Roos voor. De verande rende huiselijke situatie door de komst van Judith loopt als een rode draad door de rest van de afleveringen heen. Peter Lusse ('crispy geluidje hè') neemt de rol van het vriendje van Roos, Kees, op zich. Achtereenvolgens komen 'een tweede hands auto kopen', 'rood staan', 'een con flict over een reparatie', 'verzekeringen', 'postorderbedrijven' en 'borg staan' aan bod. „De Consumentenbond geeft tot nu toe voornamelijk voorlichting in haar ei gen gids en via woordvoerders in kran ten en tijdschriften en op radio en tv. „Met deze serie hopen we een ander soort publiek te bereiken, mensén die zich tot nu toe niet of nauwelijks bewust zijn van hun koopgedrag". Jaarlijks komen er bij de Consumen tenbond 70.000 klachten binnen. Een heel groot gedeelte van deze klachten slaat op één van de zes problemen die in de serie worden behandeld. „Wij hopen de kijkers aan het denken te zetten. Wan neer Niels Kleerkoper - degene die zich het snelst laat verleiden tot impulsieve aankopen - bij voorbeeld een bankje uit een catalogus van een postorderbedrijf bestelt, zonder even te kijken naar de maten van het bankje en zonder even te bedenken of de kleur wel bij de rest van de inrichting past, hoop ik dat mensen zullen denken 'Hé zulke dingen doe ik ook, stom eigenlijk", zegt Van der Meij- den. DONDERDAG 18 MEI 1989 EfW« Conservatrice Huisman van de universiteit van Groningen toont enkele bladzijden uit een bijna 400 jaar oud toneelstuk van de hand van Doede van Amsweer. (foto anp> Oud drama terug In de kaft van een oud boekwerk uit de collectie van het Rijksar chief in Groningen is een groot deel van een verloren gewaand to neelstuk uit de 16e eeuw teruge- vonden. Het gaat om zo'n 160 pa gina's, inclusief de titelpagina, van een zeldzame eerste uitgave van 'Eine Christlicke Tragedia. Die Coopman offte dat Ordel ge- heeten', geschreven door Doede van Amsweer en verschenen in 1593. In dat jaar drukte Berendt Peters uit Bremen circa 1000 exemplaren. Een halve eeuw geleden bevon den zich nog twee exemplaren van deze eerste druk in Duitse bi bliotheken. Ze zijn echter tijdens de oorlog verloren gegaan. De nu gevonden pagina's vormen onge veer de helft van het stuk. Restau rator J. Achterhof deed de be langwekkende vondst toen hij het perkament van het zogenaam de voorplat van een oud boek ver wijderde. Hij trof een 'kartonnen' versteviging aan, die bij nadere inspectie uit een twintigtal op el kaar gelijmde vellen bleek te be staan. De auteur Van Amsweer had zich met zijn stichtelijk geschrijf tot doel gesteld het onderscheid tussen de "Roomsche Papisti- sche en de Gereformeerde Evan gelische" leer duidelijk te maken. Provinciale Staten van Stad en Lande kregen een exemplaar toe gestuurd met het dringende ver zoek door een voorbeeldig beleid de "onwetend en moedwillig dwalenden" tot inkeer te bren gen. Het Groninger Rijksarchief heeft inmiddels besloten het nu opgedoken exemplaar van 'Die Coopman' aan de Universiteitsbi bliotheek in Groningen te schen ken. P A N D A Wort- PEAAK eestMr voua&NS My Ni&r..Ner ZOMIN ALS Pl6 PRINS&S. IK P&NK PAT TaewooN i 'NMANIÈRTjS IS OM'N hoop<&£I-PT& VÊP- -"^pigNeN u vec&isrzicH H&R&N.6R P&StAAf eCHPNPUAAKIN PF KNPKSLWR66N eu ON ZÉ PRINS6S IS paai? ook ecnr V. 6ÊVAN66N... J ALLL6N IS TOf NUfOL NI&MANP fl? IN6LSLAA&P. •TARM& KINPfÉ e&VRJP&N.. MAAR aan een ping hebben jullie niet gepacht... pe Nieuwe intercitvtrein MAAKT het treinreizen sneller en comfortabeler. .pat ir nu oor veel sneller achteruit RIJP hij heeft een grote optrer- snelheip en een top van iso MOMENTJE, EVEN IN M'N A6ENOA KIJKEN. PANZIT IK HELE MAAL VOL! VRUDA6 OVERZEE WEKEN y Nee! n'

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 28