North Sea Festival heeft 'milieuplan' 'Ik wil me concentreren op meer belangstelling uit buitenland' Bezoekers worden in watten gelegd Schrijvers als interviewers Prachtig programma van Introdans Fotografieprijs voor Hans van der Meer DONDERDAG 18 MEI 1989 KUNST Johan Schulmaijer, nieuwe directeur van de Nederlandse Filmdagen CANNES "Tot dusver heb ik be trekkelijk weinig met de filmwereld te maken gehad. Het lag niet echt voor de hand dat juist ik benoemd zou worden als de nieuwe directeur van de Nederlandse Filmdagen". Johan Schulmaijer aarzelt niet het toe te geven. Hij studeerde rechten in Utrecht en schreef een doctoraal scriptie over filmauteursrecht, maar al woonde hij nog zo dicht bij het 'vuur', alleen vorig jaar heeft Schulmaijer even aan de Filmdagen geroken. Door Pieter van Lierop Het Filmfestival Rotterdam werd nimmer door hem bezocht. Eigen lijk is 'Cannes' op dit moment de eerste filmmanifestatie waar de 29- jarige jurist echt kennis van neemt. Schulmaijer is momenteel in Am sterdam gevestigd als advocaat, werkzaam voor een kantoor dat ge specialiseerd is in juridische bege leiding van kunstenaars die de rech ten op hun boeken, schilderijen en ook films beschermd wensen te zien. Een stage in 1986 bij de juridi sche afdeling van de NOS had al enige ontmoetingen opgeleverd met regisseur Wim Verstappen en producent Matthijs van Heijningen. "Ik was betrokken bij besprekin gen over financieringscontracten in verband met het Co-Productie Fonds. Toen ik het nieuws oppikte dat er een vacature bestond bij de Filmdagen, heb ik onmiddellijk la ten weten dat ik daar belangstelling voor had. Ik heb diverse gesprek ken gehad met het bestuur. 28 april was er een uitputtende sessie waar ik mijn ambitie had toe te lichten te genover Matthijs van Heijningen, Ryclef Rienstra, Henk Camping en Rudie Bakker. Daar heb ik het wel even voor mijn kiezen gekregen. Een uur na afloop van de sessie, werd ik gebeld met de mededeling dat ik de functie zou krijgen. En daar was ik zeer verheugd over. Ik heb altijd al iets willen doen wat met de media te maken had. En meer dan via pure advocatuur mo gelijk is. Ik heb bijzondere interesse voor film, hoewel het niet zo is dat ik iemand ben die elke week vijf keer in een bioscoop te vinden is". "Ik ben slechts een gemiddelde bioscoopbezoeker geweest, denk ik. Maar de interesse is verhevigd toen ik enige tijd geleden film heb leren zien als een medium met een veel breder belang dan als enkel verstrooiing. Ik maakte een reis van enige maanden door Nepal en In dia. In de buurt van Madras kwam ik in contact met iemand die de baas was over een gigantisch bio chemisch industriecomplex. De mensen die daar werkten, hadden een bijna '1984'-achtig leven. Ze woonden in gigantische woonka zernes bij elkaar en als ze niet hoef den te werken, konden ze eigenlijk alleen maar naar de bioscopen die voor hun ter beschikking werden gehouden. Daar heb ik leren zien hoe film een verademing kon geven voor het lijden van die mensen. Een mogelijkheid tot ontsnapping uit de sleur". Spoorloos 'Ik hou van films zoals Rituelen, van Herbert Curiël en Spoorloos, van George Sluizer. Prachtig werk dat ik dolgraag wil helpen promo ten. Spoorloos is meer dan vol maakt. Omdat die film niet alleen vertier biedt, maar ook nog eens tot denken aanspoort. Zodat op ver schillende niveaus een publiek kan worden aangesproken. Eigenlijk gaat Spoorloos over het verschil tussen voorbestemming en vrije wil. Met Sluizer heb ik gisteren uren zitten praten, dat is het mooie van zo'n festival, dat je er ineens ieder een te spreken kunt krijgen. Alle be langhebbenden vind je ineens bij el kaar. Dat is ook de voornaamste re den dat het Filmdagen-bestuur me hier onmiddellijk naartoe gestuurd heeft". "Ik denk dat mijn invloed op de Filmdagen die straks in september worden gehouden nog niet erg groot zal kunnen zijn. Ik moet zelf eerst nog een paar weken nemen om mijn huidige functie in Amster dam over te dragen. En intussen staat het komende festival al zo on geveer op de rails. Er zal veel aan dacht worden geschonken aan de kunst van scenario's schrijven. En er komt een Louis van Gasteren-re- trospectief. Dat is al geregeld door Hans de Wolf, mijn voorganger, sa men met Alex de Ronde en Victori- ne Koningsbergen. Mijn hoofdtaak zal voorlopig neerkomen op het be naderen van sponsors". "In 1990 zullen de Nederlandse Filmdagen tien jaar bestaan. Dan zal mijn inbreng merkbaar moeten worden. Ik denk dat het festival ver der moet uitgroeien en zich nadruk kelijker ook op buitenlandse be langstelling dient te richten. Waar schijnlijk zal dan wel het budget verruimd moeten worden. Maar het is met film als met elk ander pro- dukt: Je kijgt pas afzet als je eerst gezorgd hebt dat de public relations voor elkaar zijn. Ik wil niet bewe ren, dat ik daarmee iets nieuws naar voren breng, want die dingen ge beuren ook nu al. Maar het kan ge concentreerder en ik ben van plan daar een bijzondere priotriteit aan te geven". Italiaan Müller nieuwe directeur van Filmfestival ROTTERDAM De Italiaan Marco Müller volgt de vorig jaar juli overleden Huub Bals op als directeur van het Rotterdamse Filmfestival. Müller is op dit moment leider van het Filmfes tival te Pesaro. De Italiaan, die zijn nieuwe functie met ingang van 1 juli 1989 zal gaan bekleden, is overi gens geen onbekende in Rotter dam, want hij was al enkele ja ren als adviseur betrokken bij het Festival in de Maasstad. Müller is een kenner van de Aziatische cinema, vooral lan den als China, Korea, Thailand en Hongkong hebben zijn be langstelling. Het bestuur van het festival is intussen bezig met een onder zoek naar de vraag of het tien daagse film spektakel, dat zich de afgelopen jaren in februari af speelde, moet worden ver plaatst naar het najaar. Johan Schulmaijer: 'Ik ben slechts een gemiddeld bioscoopbezoeker ge weest'. <foto GPD) DEN HAAG - Een Rotter dams onderzoeksbureau heeft de economische effec ten die het North Sea Jazz Festival jaarlijks sorteert, becijfert op meer dan 10 mil joen gulden. Dat getal viel gisteren veelbetekenend tij dens de presentatie van het zo goed als definitieve pro gramma van de veertiende editie van 's werelds groot ste jazzfestival. Tussen vrijdagmiddag 14 juli en de zondagnacht van 16 op 17 juli kan het driedaagse evenement in het Haags Congrescentrum rekenen op meer dan 150 verschillende groe pen. Op liefst veertien podia in en om het zich nog steeds uitbreidende complex zal het puikje van de le vende jazz weer tienduizenden be zoekers uit binnen- en buitenland (vorig jaar: 52.000) trekken. Door John Oomkes Maar het accent ligt dit jaar niet zo zeer op de gedegen en van oudsher weer veelbelovende programme ring. Zelfs van terugkerende namen als Miles Davis, Herbie Hancock, Stan Getz, Sarah Vaughan, Oscar Peterson en The Manhattan Trans fer kun je op den duur wel wat blasé raken. Het festival, waarvoor Paul Acket de programmering verzorgt, is er al les aan gelegen om de bezoeker zo veel mogelijk in de watten te leg gen. De hoogste 'prioriteit' is toege zegd voor het creëren van meer loopruimte, meer zitplaatsen en het zo stipt mogelijk hanteren van het afgesproken tijdschema. Daarbij komt een actieve bestrijding van de zwarte handel in kaarten. De klant wordt weer wat meer Het blazoen van het van oudsher vriendelijke festival was vorig jaar wat besmet geraakt door capaci teitsproblemen in het Congrescen trum. Bij een optreden van het in middels in Amerika opgesloten soulfenomeen James Brown dreig de filevorming tussen de nieuwe, zeer grote Statenhal en de overige ruimten. Vele honderden mensen konden toen minuten lang geen kant op. Een uiterst gevaarlijke situatie, zo vindt ook Acket. "Let wel, er is vo rig jaar geen pink gebroken, maar de veiligheid van het publiek heb ben we hoog in het vaandel staan. Vrijwillig houden we de capaciteit van de Statenhal nu beperkt op maximaal 7500 mensen per con cert". Eén bestuurslid sprak in dit verband schertsend van een eigen North Sea Milieu Plan. Het North Sea Jazz Festival wil er dus alles aan doen om het imago te verbeteren en niet op de lauweren te rusten. Het Tuinpaviljoen achter het complex zal opnieuw worden opgezet, al wordt het een minder grote tent. Veel buitenzitjes worden gegarandeerd. En de programme ring is dit jaar zelfs toegesneden op kinderen tusen 6 en 12. Op zondagmiddag krijgen ze een eigen festivalletje, Gigs for Kids ge heten. Presentator Edwin Rutten vertelt er het melodramatische le vensverhaal van het jongetje Be bop en illustreert diens historie aan de hand van optredens van het acht jarig jazzfenomeentje Emily Hadda uit Chicago, 's werelds eerste jazz- doedelzakspeler Rufus Harley en nog het een en ander. Schrikbarend De goede reputatie die het festival geniet in aanmerking genomen, verbaast het festival zich over het gebrek aan erkenning van de zijde van de politiek. Terwijl de kosten van een dergelijk evenement de laatste jaren schrikbarend zijn ge stegen, zijn de subsidies van de ge meente Den Haag en het Rijk in de jaren tachtig nooit aangepast. Van- Miles Davis rond het veertiende North Sea Jazzfestival 's nachts af daar het eigen initiatief om het eco- De sponsors staan voor het evene- nomisch effect te laten berekenen, ment overigens in de rij. Een nood- Pikant in dit verband is de bereid- zakelijkheid om de enorme over- willigheid om al vanaf 8 juli te voor- head van het festival te kunnen op zien in een opwarm-festivalletje brengen. In dit verband noemt verspreid over de hele Residentie. Acket de samenwerking tussen de vals geleid worden door solisten". zeven a acht grotere Europese jazz festivals "beneden alle peil". Alleen met het Finse Pori en Wenen be staat er enig overleg. Acket: "Ik ben tot de conclusie gekomen dat festi- De programmering die Acket heeft verzorgd, steekt nog altijd in gunstige zin af tegenover de andere grote Europese jazzfestivals. North Sea heeft altijd de grote namen, maar ook daarnaast grotere en klei nere smaakmakers, gepaard aan een lovenswaardige bereidheid zo veel mogelijk stijlen aan bod te la ten komen. Op vrijdag 14 juli noemen we Stan Getz, Sarah Vaughan, George Benson (met McCoy Tyner en dus alleen als jazzgitarist), Joe Williams, het debuut van de opwindende Co- lumbiaanse formatie Ane Zwing, een formatie van voormalige side- men van Charles Mingus, Herbie Hancock, Etta James, Youssou N'Dour, een adembenemend aan bod van gitaristen (van James Blood Ulmer tot Larry Carlton en John Scofield), Art van Damme en een tenor battle. Op zaterdag 15 juli kiezen we al vast voor Michael Franks, Chick Corea, Art Blakey, Ray Barretto, het debuut van de Leningrad Dixieland Jazz Band uit Rusland, een origine le Cotton Club Revue van Cab Cal loway, Albert King, Yellow Jackets, Andy Summers, Misha Mengelberg en zijn collega Bird-winnaar John Surman. Op zondag 16 juli zijn onder ande ren present Oscar Peterson, Monty Alexander, Al Green (eindelijk) Lou Rawls, de Skymasters Big Band Show, de schitterende Dirty Dozen Brass Band uit New Orleans, Chaka Khan, de Blues Brothers Band (met Steve Cropper, Duck Dunn e.a.), Chico Hamilton, Billy Bang en de 36 Master Drummers of Burundi. Naast opnieuw aandacht voor bigbands en jazz uit Engeland is er dan tenslotte nog niemand minder dan Miles Davis hij rondt het veertiende festival 's nachts af. Selectie Hoewel dit slechts bij een selectie kan blijven, vertoont het festival al leen een hiaat waar het bepaalde (vooruitstrevende èn bloeiende) sectoren van de Nederlandse jazz aangaat. Acket wil dat na afloop van de persconferentie slechts na ver der aandringen toegeven. "Het zij zo dit jaar. Normaal maken Neder landse artiesten zo'n 20 procent van het aanbod uit. Nu is dat wat min der het geval". T oonkunstkoor brengt verloren werk Puccini Het Toonkunstkoor Leiden onder leiding van Hans van der Toorn en het Randstedelijk Begeleidingsor kest geven morgen een concert in de Stadsgehoorzaal. Twee korte werken van Handel en Haydn gaan vooraf aan wat een Leidse, mis schien zelfs wel een Nederlandse première zal zijn: de uitvoering van de Messa di Gloria van Giacomo Puccini (1858-1924). Bij toeval werd het manuscript van dit werk, dat verloren en verge ten was, in 1951 ontdekt tussen al lerlei paperassen van Puccini. Het werd uitgegeven en beleefde in 1952 in Chicago zijn eerste (her)uitvoe- ring. Dat Puccini, die als operacom ponist met werken als La Bohème en Madame Butterfly beroemd en geliefd zou worden, ook kerkmu ziek componeerde is misschien minder bekend maar niet zo ver wonderlijk. Giacomo werd in 1858 geboren in een muzikantengeslacht dat al vijf generaties lang de post be kleedde van organist en kapelmees ter van de Dom in het Toscaanse stadje Lucca. In 1880 schreef Puccini ter ere van de patroonheilige van de stad de Missa a quattre voci, zoals de titel oorspronkelijk luidde. De uitvoe ring had in hetzelfde jaar plaats, en hoewel het werk daarna in het ver geetboek raakte, heeft het in de ver dere loopbaan van de componist een beslissende rol gespeeld: de lo vende kritieken 'tt\ de pers bezorg den Puccini een beurs - volgens sommige bronnen afkomstig van koningin Margherita - waardoor hij zich als leerling aan het conservato rium te Milaan kon inschrijven. Daar leerde Puccini de muziek van Franse en Italiaanse tijdgenoten kennen, en hij raakte er na het ho ren van Aïda van Verdi zozeer in de ban van de opera, dat hij zich vanaf dat moment uitsluitend en met groot succes op dat genre toelegde. Zijn mis was hij echter niet geheel vergeten; gedeelten er uit werden bewerkt en gebruikt in verschillen de van zijn opera's. De mis van de 22-jarige bevat al die elementen die Puccini later tot een groot operacomponist zouden maken: gevoel voor het dramati sche en lyrische, een welluidende en expressieve melodische schrijf wijze, gedragen door soms geraffi neerde accoorden in een rijke or kestrale zetting. De scheidslijn tus sen muziek voor de kerk en muziek voor het theater is zoals bij vele van zijn landgenoten in deze tijd ver- LEIDEN Peter vSn Zonpeveld en F.L. Bastet ondervragen elkaar morgenavond in de Burcht over hun nieuwste pennevruchten. Bas tet, woonachtig in Oegstgeest, gaat het hebben over zijn boek 'Stop trein en andere verhalen', terwijl Zonneveld, wetenschappelijk me dewerker aan de Leidse universi teit, zijn werk 'Behouden huizen in literatuur, wetenschap en kunst' onder de aandacht probeert te bren gen. Het pleidooi voor een gedenk steen zal zeker aan de orde komen. Over Piet Paaltjens en Francois Ha- verschmidt schrijft Van Zonneveld: "Beiden hebben te Leiden gestu deerd, beiden hebben op de Hoge- woerd gewoond, boven een dood bidder. Maar alleen Piet Paaltjens heeft op de Hogewoerd 63 een ge denksteen gekregen, alleen Piet Paaltjens kreeg in Leiden een standbeeld. Van Haverschmidt ont breekt elk spoor". Wie meer wil horen: morgen avond (20.15 uur) in de Burcht, Burgsteeg, Leiden. Weduwe van Gerrit Achterberg overleden LEUSDEN (GPD) - De weduwe van de dichter Gerrit Achterberg, Jo hanna Catharina Achterberg-Van Baak, is Eerste Pinksterdag op 81- jarige leeftijd overleden in haar woonplaats Leusden. Al geruime tijd was zij ziek. Na de dood van haar man spande Cathrien Achterberg zich in voor de verspreiding en begeleiding van zijn werk. Zij deed dat met name in DEN HAAG-Kunstenaar Ger van Elk kreeg van de Raad van State opdracht een portret te maken van koningin de Achterberg-kroniek, een regel- Beatrix. Uitgangspunt was dat het schilderij gelijkend moest zijn en dat het tevens een artistiek document zou matig verschijnend tijdschrift dat zijn. Het resultaat is hierboven te zien. Tot 28 mei is het portret te bezichtigen in het Mauritshuis in Den Haag. (foto inging op de achtergronden van pr> Achterbergs gedichten. Introdans met vier choreografieën van Nor- bert Taatgen, Ton Wiggers en Ed Wubbe. Gezien in de Leidse schouwburg op 17 mei. De choreografen bij het Arnhem se gezelschap Introdans gaan niet gebukt onder zwaarmoedigheid. Althans die indruk krijg je na het zien van de nieuwste balletten van de groep. De jonge choreo graaf Norbert Taatgen maakte Forbidden Fruit, een dans die be staat uit droombeelden en is op gebouwd uit vier delen. De droom van Taatgen is uitermate vrolijk, kinderlijk bijna. Dieren spelen er de hoofdrol in. In kos tuums die ontleend lijken te zijn aan de 'one-legger' van de atlete Florence Griffith, dan weer aan de Fabeltjeskrant, voeren de dan sers in steeds wisselende combi naties hun droomspel uit. Grap pig is de term die hier het meest toepasselijk is. Niet zo grappig is 'Variations', en choreografie van Ton Wiggers, artistiek en educatief directeur van Introdans. Zijn personages hebben allemaal iets triests, maar zijn ook zo karikaturaal, dat het weer komisch wordt. Een hoog zwangere vrouw, een blinde dan seres of iemand die letterlijk haar ei kwijt is; Wiggers lacht erom en je lacht van harte met hem mee. Dat dans ook een serieuze aan gelegenheid is, bewijzen de twee overige choreografieën. Ter gele genheid van het 175-jarig bestaan van de Arnhemse Courant maak te Wiggers in opdracht van die krant 'Uhuru'. Op muziek van de Afrikaanse groep Ladysmith Black Mombazo en de opera-diva Maria Callas zette hij een melo drama neer waar je koud van werd. De spanning, die met name de twee dansers Roel Voorintholt en Marcel Wolfkamp weten op te roepen is prachtig. Lof ook voor het feit dat alles wat gelijk moet gaan ook gelijk gaat. Over de technische beheersing van de dansers valt geen kwaad wordt te zeggen. Vooral in het laatste stuk 'Messiah' van huischoreograaf Ed Wubbe, kon den zij hun kunnen tonen. Of de gekwelde gezichten nu te wijten waren aan de muziek of aan de moeilijkheidsgraad van de dans, feit was dat je door beiden werd meegesleept. Wubbe heeft geko zen voor een niet verhalend bal let, maar de stemmingsbeelden die hij creëert spreken voor zich. Met dit programma en deze dansers verdiende Introdans een vollere schouwburg. De thuisblij vers hadden dit keer echt onge lijk. MEYKE HOUBEN Voor bijdragen aan 'De verbeelding van Leiden' AMSTERDAM (ANP)- De foto graaf Hans van der Meer heeft giste ren de aanmoedigingsprijs fotogra fie 1989 toegekend gekregen voor onder meer zijn bijdragen aan het project 'De verbeelding van Lei den'. Het bestuur van de stichting Amsterdams Fonds voor de Kunst, dat de prijs van vijfduizend gulden toekent, zal de prijs morgen uitrei ken. 'De verbeelding van Leiden' sprak de jury erg aan. "Daarin laat hij zien een eigen open oog te heb ben voor kleine, subtiele gebeurte nissen. Zijn foto's zijn tijdloos en bezitten een milde humor. Hij heeft het geduld ons gebeurtenissen te la ten zien waar wij aan voorbij lopen. Of hij legt verbanden die wij niet ge zien hebben". In de jury zaten Hans van Blommestein, Toon Michiels en Catrien Ariëns. Van der Meer krijgt de prijs mor gen uitgereikt in het Amsterdamse Museum Fodor tijdens de opening van de expositie 'Foto's voor de stad' die tot en met 25 juni duurt. Deze expositie bestaat uit docu mentaire foto's die een aantal jonge re fotografen in opdracht van het Fonds heeft gemaakt. Zij zijn be stemd voor de collectie van het ge meentearchief. Beeld van Simon Carmiggelt en echtgenote DE STEEG (ANP)— In het Gelderse dorp De Steeg komt een bronzen beeld van Simon Carmiggelt en zijn echtgenote. Volgens de voorzitter van de stichting Carmiggelt op Steeg, R. ten Dam, wordt het beeld naar ver wachting voor het einde van het jaar onthuld. Het initiatief voor het plaatsen van het beeld op de plaats waar vroeger hotel De Steeg stond.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 25