'Uitkeringen even hoog als studiebeurs' Vander aerden breekt met Post Rik Smits bij beste eerstejaars in NBA TomNijssen uitgeschakeld Martin Schalkers één van de vijftien Tuchtzaak Lugdunum in nieuwe fase GEEN HUIS VOOR VLUCHTELINGEN 'Parlement stelselmatig misleid over de wir' Melkprijs dit jaar omhoog Russen wanhopig door nijpend tekort aan levensmiddelen DONDERDAG 18 MEI 1989 SPORT PAGINA 21 ROTTERDAM (GPD) Eric Vanderaerden gaat definitief weg bij Peter Post én rijdt volgend seizoen mogelijk voor de ploeg-Raas; TVM heeft zich verzekerd van een startbewijs voor de Tour de France, waar LeMond, Parra, Hampsten, Roche en Herrera moe ten hopen op een 'wild card'. De breuk Post—Vanderaerden is nu een feit. De Belg rijdt volgend jaar voor een andere ploeg dan Panasonic. Peter Post: "Hij wil meer hebben dan zijn huidige con tract, ik wil minder geven. Ik was hooguit bereid een clausule in te bouwen, voor als hij in 1990 toch weer beter zou presteren, maar daar is hij niet op ingegaan. Het boek is wat mij betreft gesloten". De vier overwinningen van Van deraerden in de recent afgesloten Trump Tour hebben de ploegleider niet kunnen vermurwen. "Je moet zien wie daar hebben gereden. Dat soort ritjes is niet te vergelijken met klassiekers of etappes in de grote ronden. En daar staat Vanderaer den al anderhalf seizoen lang op nul. Dat een ander hem nog steeds een grote som geld wil betalen moet die ander weten. Ik moet nu in an dere renners investeren". Hoewel het er eerst op leek, dat Vanderaerden naar een Belgische ploeg zou overstappen, zegt de 2,7- jarige Belgisch Limburger dat die kans nihil is. Hij heeft twee intéres sante aanbiedingen: van het Itali aanse Carrera én van Jan Raas, die overigens nog altijd op zoek is naar een vervangende sponsor voor Su- perconfex. Vanderaerden: "De aanbieding van Carrera is financieel verreweg het meest aantrekkelijk. Ik kan daar ook een paar Belgen en Nederlan ders inbrengen voor de klassiekers. Maar ik heb het niet zo op een bui tenlands avontuur. Bij Raas kom ik ook in een goed gestructureerde ploeg terecht, en daar is me een goeie positie geboden. Ik zou wat meer snelheid in de ploeg kunnen brertgen, naast Van Hooydonck, Nijdam en Maassen". Vanderaerden heeft gisteren een gesprek gehad met Raas, en heeft toegezegd voor het eind van de week een beslissing te zullen ne men. Of zijn eventuele overstapnaar concurrent Raas ook consequenties De la Rie naar FC Den Haag LEIDEN Leidenaar Marco de la Rie, die nu nog voor de voetbalvere niging Leiden uitkomt, speelt vol gend seizoen bij FC Den Haag. De talentvolle 16-jarige Leidenaar kwam voorheen al uit voor het Leids afdelingselftal en de Neder landse selectie onder de 15 jaar. zal hebben voor de deelname van Vanderaerden aan de Tour de Fran ce? Post: "Dat moeten we bekijken. In principe staat hij opgesteld, als snelle man naast Van Poppel. Zo lang hij zijn werk naar behoren blijft doen' hoeft de Tour geen pro bleem te zijn. Maar, Raas..., tja. Voor zover mij bekend kiest hij voor het geld, en dat is bij Carrera het best, heeft hij gezegd." In de Tour de France verschijnen dit jaar in ieder geval vier Neder landse ploegen, een absoluut record in de Tourhistorie. Gisteren is de FICP-lijst van na de ronden van Spanje en Romandië bekend ge maakt, en daarop staan alle vier Ne derlandse ploegen bij de eerste 18, de graadmeter voor een Tourticket: PDM is eerste, Superconfex twee de, Panasonic derde en TVM zes tiende. De rit- en eindzege van An derson, plus een tweede dagplaats van Skibby in Romandië leverden de ploeg-Priem 85 punten op, en dat tilde TVM naar een geruststellende zestiende plaats. Net buiten de boot vallen voorlo pig de ploegen van Greg LeMond (ADR, 19), Andy Hampsten (7 Ele ven, 20), Parra (Kelme, 22), Roche (Fagor, 25) en Herrera (Café de Co lombia, 27). Maar de Tour-organisa tie vult het veld per 13 juni, kort na het einde van de Giro d'Italia, aan met vier 'wild cards'. Eén daarvan is al vergeven aan Café de Colombia. Roche en Parra zullen er ongetwij feld ook een krijgen, en voor Le Mond en Hampsten is de nood ook minder hoog dan ze lijkt, omdat van de eerste achttien hoogstwaar schijnlijk één of twee Italiaanse for maties (Chateau d'Ax, Ariostea, Carrera) voor de eer bedanken. In het individuele FlCP-klasse- ment een opmerkelijke verschui ving aan de top: voor het eerst sinds het ontstaan van de wereldranglijst voor wielerprofs voert niet de Ier Sean Kelly de lijst aan, maar de Fransman Charly Mottet. De win naar van de Vierdaagse van Duin kerken onttroonde Kelly vooral op basis van het verleden. In de actuele rangschikking tellen ook de punten van vorig jaar nog voor een derde mee, en aangezien Kelly toen de Ronde van Spapje won en daar nu niet startte, moest hij heel wat ver worvenheden inleveren. Vuelta- winnaar Pedro Delgado is inmid dels opgeklommen naar de derde plaats. Rooks is de beste Nederlan der en staat op de vierde plaats. ROTTERDAM Steven Hendry geeft morgenavond van 20.00 tot 22.00 uur in Jumbo snooker Warmond eer\ demonstratie. De Brit staat momenteel nummer drie op de wereldranglijst. Met vele andere snooker-spelers neemt hij deel aan de open Nederlandse snooker kampioenschappen, die gisteren in Rotterdam op tientallen tafels tegelijk van start gingen. (foto anp> NEW YORK (GPD) - Rik Smits, de eerste en tot nu toe enige Nederlan der in de NBA, de professionele basketbalcompetitie in de Verenig de Staten, is gekozen bij de vijf bes te nieuwkomers van het afgelopen seizoen. De boomlange ex-Eindho- venaar kreeg van de coaches in de. National Basketball Association 38 stemmen. Er werd een eerste en een tweede zogenaamd 'All-Rookie team' gekozen. Een verkiezing voor de beste vijf leverde twee punten op en een plek in het tweede team één. Smits heeft een goed eerste sei zoen achter de rug, ook al eindigde zijn ploeg, de Indiana Pacers, als laatste in de met topploegen als Det roit, Atlanta, Cleveland en Chicago volgepropte Central Division. Mede door blessures kreeg Smits al snel een basisplaats in het team van de Pacers. Hij kwam alle 82 wedstrij- BETAALD VOETBAL den in actie, waarvan 71 als basis speler. Hij scoorde 51,7 procent van zijn schoten en bijna driekwart van zijn vrije worpen, goed voor een to taal van 956 punten. Zijn 151 ge blokte schoten waren voldoende voor de tiende plaats in die catego- Nu de wereldbond (FIBA) toe staat om profs (weer) op te nemen in nationale ploegen, heeft bonds coach Ruud Harrewijn natuurlijk Smits onmiddellijk uitgenodigd voor de oranjeploeg, die in juni deelneemt aan het EK in Zagreb. De kans dat Smits daarvoor naar Euro pa komt lijkt echter niet zó groot. Het loodzware seizoen dat hij achter de rug heeft en het feit dat de lei ding van de Pacers niet staat te trap pelen om Smits af te staan, liggen ten grondslag aan die voor het Ne derlandse basketbal spijtige, maar niét onbegrijpelijke reactie. (Bul). Roemenié Denemarken Griekenland Bulgarije BUITENL. VOETBAL (11-3) 4-2) 2-1) Stand aan kop Liverpool 36-73 Nottingham EUROPA CUP 3 VFB Stuttgart - Napoli 3-3 (1-2) 19. Alemao 0-1 27. Klinsmann 1-1, 40. Ferrara 1-2, 62. Careca 1-3, 70. Gaudino 2-3, 89. Olaf Schmaeler 3-3. Scheidsrechter: Sanchez Arminio (Spa), toe schouwers: 67.000. VOORRONDE WK Groep I Denemarken - Griekenland 7-1 (2-1) Toe schouwers: 40.000. 25. Brian Laudrup 1-0, 39. Mavridis 1-1, 42. Bartram 2-1, 54. Kent Nielsen 3-156. Poulsen 4-173. Vilfort 5-185. Andersen 6-1,89. Michael Laudrup 7-1. -Bulgarije 1-0(1-0)35. r :hter: Hoesainov (Sov), to< WESTDUFTSE LOTTO Trekking A: 4-17-21 -31 -42-46 Trekking B: 3 - 4 - 6 - 20 38. Spel '77: 9 - 0 - 6 - 6 -1 ROME (DPA) - Tom Nijssen is in de tweede ronde van het met twee mil joen gulden gedoteerde tennistoer nooi van Rome uitgeschakeld. Hij verloor in twee sets van Jaime Yza- ga uit Peru, 6-3,6-2. BUITENLAND BINNENLAND ECONOMIE ROTTERDAM (GPD) - Martin Schalkers uit Katwijk is één van de vijftien Nederlandse wieler profs die deelnemen aan de 72ste Ronde van Italië, die zondag met een rit in lijn op Sicilië van start gaat en zondag 11 juni in Florence eindigt. Ze zijn verdeeld over vijf ploegen: TVM, Panasonic, Caja Rural, Hitachi en ADR. TVM (Priem) heeft met zes Ne derlanders de grootste inbreng: Van der Velde, Pieters, Schal kers, Siemons, Kleinsman en Luykx. De laatste vervangt Jac ques Hanegraaf, die onvoldoende is hersteld van een recente opera tie aan zijn zitvlak. De ploeg wordt gecompleteerd door An derson (Aus), Vandenbrande (Bel) en Skibby (Den). Peter Post heeft in zijn Panaso- nic-ploeg vijf Nederlanders opge steld: Breukink, Winnen, Van Poppel, Lubberding en Talen. Neo-prof Harry Rozendal is ziek uit de Ronde van Romandië ge stapt en heeft zijn plaats moeten afstaan aan de Australiër Peiper. Verder rijden: de Belg Van Lanc- ker «en de Zwitsers Freuler en Mörki. Bij ADR komt Johan Lam- merts als meesterknecht van Greg Lemond in actie, bij Hitachi maakt ronderenner-in-spé Jos van Aert zijn debuut in een grote profronde naast kopman en Giro- 'debutant' Claude Criquielion, en Caja Rural speelt twee Neder landse sprinters uit, Marcel Arntz en Dick Dekker. De financiële problemen bij Ca ja Rural zijn nu definitief opge lost. De bank heeft alle toegezeg de sponsorgelden gestort, maar tevens aangekondigd dat dit het laatste jaar van sponsoring is. Ca ja Rural is inmiddels overgeno men door een Duits bankconsor- tium. De financiële verantwoor delijkheid voor de ploeg-Her- mans (met zes Nederlanders on der contract) berust dan weer vol ledig bij de 'club' Orbea, dat ver gevorderde contacten zegt te heb ben heeft met het Spaans voe- dingsburo, Alimentas de Espana, als nieuwe hoofdsponsor. LEIDEN Lugdunum heeft in de strijd om behoud van zijn plaats in de tweede klasse een nieuwe tegen stander. Westlandia, normaal ge sproken al gedegradeerd naar de derde klasse, heeft de hulp van mr Eric Vilé ingeroepen met betrek king tot de tuchtzaak die tegen Lugdunum loopt. De Leidse twee deklasser zou in de uitwedstrijd te gen Woerden op 23 april jl. een ver keerde naam aan scheidsrechter De Wit uit Den Haag hebben doorgege- Het betreft Robert de Roo, die in Woerden tegen een boeking opliep, maar over wiens naam De Wit lang in het ongewisse bleef. De scheids rechter maakte rapport op van de wedstrijd en stuurde dat naar de KNVB. Ook de voetbalvereninging Woerden diende een klacht in over de gang van zaken bü die bewuste wedstrijd. De tuchtcommissie moet nu bepalen voor welke speler van Lugdunum de boeking geldt. Het onderzoek van de tuchtcom missie loopt nog steeds. Inmiddels bestaat bij derden, waaronder West landia dat in de competitie met twee punten achterstand op Lugdunum baat heeft bij maatregelen die de Leidenaars punten kosten, het ver moeden dat Lugdunum wellicht nog meer heeft gerommeld. Als het met een niet gerechtigde speler in de gelederen zou zijn uitgekomen, kunnen punten in mindering wor den gebracht, waardoor Westlandia in het uiterste geval van degradatie gevrijwaard blijft. Secretaris Van der Knaap van Westlandia weet niet of het zo ver komt. "Ik weet alleen dat de KNVB deze zaak plotseling veel serieuzer opvat nu wij Vilé hebben ingescha keld. Voorlopig houdt hij alleen een vinger aan de pols. Bij een eerlijke uitleg van Lugdunum houdt het voor ons natuurlijk op. Maar als er iets niet in de haak is, zal Vilé de beerput zo nodig helemaal open trekken. Dan stinkt het over tien jaar nog". ZOETERMEER (ANP) Premier Lubbers heeft zich giste ren een voorstander betoond van het voorstel van het Soci aal Cultureel Planbureau om uitkeringen voor jongeren ge lijk te trekken met de studiebeurzen en beide groepen het recht te geven daarbovenop een bedrag bij te verdienen, studiedag Op een studiedag over jongeren sociale zekerheid in het gebouw van de Sociale Verzekeringsraad in Zoetermeer, zette hij zich af tegen het alternatief van de. motie-De Vries (CDA) "en Voorhoeve (WD) om de uitkering voor jongeren zon der werkervaring lager te stellen dan voor jongeren die al gewerkt hebben. Dat laatste idee noemde hij 'niet moeders mooiste'. "Het voorstel van het Sociaal Cultureel Planbu- cwllumuure van reau daarentegen is- hefJ v?r£rir sident Perez. De in februari aange- send aldus de premier. Als globale treden president heeft gisteren toe- aanduiding van het maandelijkse gegeven dat zijn economisch beleid bedrag aan uitkering of studiebeurs 'kan falen>. De eerste aigemene sta- aan jongeren van 18 tot 25 jaar gaf king in de democratische gesehie- Lubbers een bedrag van 750 gulden, denis van Venezuela is uitgeroepen waar bovenop maximaal 300 gulden door -s lands grootste vakcentrale zou mogen worden bijverdiend. Algemene staking Venezuela tegen economisch beleid CARACAS (IPS) Voor het eerst in 31 jaar wordt vandaag in Vene zuela een algemene staking gehou den uit protest tegen de het neo-li- berale economische beleid Lubbers ziet een bijdrage aan de democratie. "Geen jongere Voorwaarde is wel de Federatie van Arbeiders (CTV). In haar 53-jarig bestaan had de ?eze1_oplo?S1"_g CTV nooit eerder naar het middel de algemene staking gegrepen. Des te opmerkelijker dat de werk- dat jongeren meteen uitkering kans onderbreking van vandaag is ge- Door de geruchtenstroom op bijscholing krijgen. Dat vergt richt tegen de sociaal-democraat voedseltekorten zijn de winkels in maatwerk dat niet centraal kan wor- pereZ) wjens kandidatuur in de ver- enkele dagen leeggekocht. Zout en den opgelegd, zo erkende Lubbers, kiezingscampagne begin dit jaar lucifers zijn al enige tijd uit de door de CTV van harte werd onder- schappen verdwenen. Suiker is steund. sinds 1 mei op de bon en erger nog, HONG KONG - Een groepje Vietnamese bootvluchtelingen staat achter prikkeldraad op een eilandje voor de kust van Hong Kong. Zij hebben toestemming gekregen de vier veerboten, waar ze op zaten, te verlaten. De Hong- kongse autoriteiten hebben door de jongste toevloed van vluchtelingen uit Vietnam gebrek aan woonruimte om hen te huisvesten.(foto anp> MOSKOU (AFP) - De Moskovie- ook basisprodukten zoals olie, cho- ningrad dat behalve suiker ten raken met de dag wanhopiger. 1~ cola, thee, zeep en wasmiddelen zijn thee en zeep in de tweede stad niet meer te krijgen. En het is nog de Soxjetunie vanaf 1 juni op de bon steeds even moeilijk om te komen aan vlees, groente en fruit. "De situatie is nooit slechter ge weest. Dit kan niet voortduren", al dus de mening van de meeste bewoners van de Russische hoofdstad te ver woorden. De schaarste is onder werp van alle gesprekken. De geruchten verspreidden zich RIJSWIJK (GPD) - Bij een normale ontwikkeling van de zuivelmarkt zal enkele dagen geleden razend snel, de melkprijs voor de boeren dit jaar 1,5 tot 2 procent hoger worden dan die met name over zout en lucifers. Nie- over vorig jaar. Dat zei voorzitter van het Produktschap voor Zuivel Harm mand weet wat de bron ervan is. Schelhaas gisteren tijdens een openbare bestuursvergadering van het pro duktschap in Rijswijk. Over de werkgelegenheid in de zuivel zei Schelhaas dat die vorig jaar is gedaald met 5 procent. gaan, heeft de onrust alleen nog laar vergroot. "De paniek is zo groot dat de win kels in één dag in plaats van de ge- de consument neemt het zeke re voor het onzekere en koopt zo- w veel hij krijgen kan. Een medewerk- De oorzaak is de afgenomen zuivelproduktie in Nederland. In de eerste ster in een sigarettenkiosk zei dat zij dit jaar daalde de melkaanvoer met 2 procent, de pro- r door haar hele voorraad ..r maanden duktie van kaas en consumptiemelk met 1 procent en die van condens met lucifers heen was. Een andere maar liefst 15 procent. De produktie van vol melkpoeder nam met 4 pro- kei 'sleet' in drie dagen evenveel lu cent, die van mager poeder met 12, die van boter met 14 en die van weipoe- cifers als normaal der met 1 procent toe. In Nederland nam opnieuw (met 3 procent) de afzet van de eigen kaas af. Vorig jaar werd al een daling van 2 procent geregistreerd. De export de EG-landen nam met 1 procent toe, die naar derde landen met 10 pró- schrijven dat de geruchten onge- cent. De produktie van magere kaas steeg met 50 procent, maar is nog r der dan 1 procent van de totale produktie. De Nederlander dronk ook r der melk (1 procent). jonge Moskovie^die zegt wooniijke 90 ton, 800 a 1.000 ton zout hebben verkocht", érkende de onder-minister voor handel Aljo- chin gisteren in de krant Izvestija. De maatregel waarbij suiker in Moskou begin deze maand op de bon ging, en mensen twee kilo sui ker per persoon per maand mogen verbruiken, heeft geleid tot een psy chologische schok onder de bewo ners van de hoofdstad. De meesten waren er immers van overtuigd dat ernstige bevoorradingsproblemen alleen in de provincie voorkwamen en dat zij nooit door rantsoenering zouden worden getroffen. Een vrouw uit een dorp buiten Moskou, die altijd in de hoofdstad haar boodschappen deed, omdat de winkels bij haar in de buurt al maanden leeg zijn, zegt nu vooral bang te zijn dat haar ijskast het be geeft, omdat ook technische appa raten niet meer te krijgen zijn. s maanden. Hoewel de kranten het publiek oproepen niet in paniek te raken grond zijn, hechten de Russen daar geen geloof aan. Het bericht maan dagavond door de televisie in Le- ENSCHEDE (ANP) - Het ministe rie van economische zaken heeft de Tweede Kamer herhaaldelijk mis leid met informatie over de bedrij- vensubsidie wet investeringsreke ning (wir). Dit staat in een proef schrift dat drs. I. Pröpper morgen verdedigt aan de Universiteit Twen- te^ Ook onderzoeksverslagen van het Centraal Planbureau en TNO bevat ten volgens Pröpper misleidende passages; in deze rapporten wordt in feite meer macht uitgeoefend dan deugdelijk geargumenteerd. De on afhankelijkheid van deze onder zoeksinstituten staat daarom naar het oordeel van Pröpper ter discus- Pröpper trekt zijn conclusies aan de hand van studies naar alle zoge noemde 'evaluatie-onderzoeken' over de wir die in opdracht van de Man eist omgang met kind verwekt door incest DEN HAAG (ANP) - Mag een man die incest heeft gepleegd, worden verboden om het bü zün dochter verwekte zoontje te zien, of is een dergelijk omgangsverbod in strijd met het recht op gezinsvorming, zoals vastgelegd in de Europese Verklaring voor de Rechten van de Mens. Deze vraag is bü de Hoge Raad aangekaart door een 43-jarige man uit Arnhem, die zün (bij zün dochter verwekte) zoontje voor twee jaar niet mag zien. De man werd vorig jaar tot 12 maanden gevangenisstraf (waarvan 2 maanden voorwaardelük) veroor deeld wegens incest. Het gerechts hof in Arnhem verbood hem tevens gedurende de proeftijd van twee jaar contact te zoeken met zün dochter en haar zoontje. De man ging daartegen in cassatie bü de Ho ge Raad. Volgens zün raadsman is de wüze van bevruchting echter niet van be lang bü de vraag of een vader zijn kind wel of niet mag zien. Dat recht spruit voort uit direct bloedver wantschap, aldus de advocaat, die zich daarbü baseert op een arrest van de Hoge Raad uit 1985. Volgens dat arrest schept de bloedband tus<- sen vader en kind een recht op ge zinsleven. Als de man gehjk krijgt, kan hü bjj het gerechtshof een eis indienen tot een omgangsregeling. Het is niet zeker of dat recht dan wordt toege wezen, omdat de rechter bü een der- gehjke procedure het belang van het kind centraal stelt. minister van economische zaken zün verricht in de periode 1980- 1987. Tevens heeft hjj nagegaan hoe die onderzoeken zün verwerkt in de ambtehjke en regeringsstukken en hoe de discussies in de Tweede Ka mer hierover verliepen. Zowel ten aanzien van de onder zoeken als het gebruik ervan con stateert Pröpper dat machtsvertoon de boventoon voert en dat er slechts in 30 tot 35 procent van dé uitspra ken en conclusies sprake is van deugdelüke argumentatie. De on derzoeken geven onvoldoende aan leiding voor de positieve conclusies die er aan werden verbonden, zo oordeelt Pröpper. Het zo mooi mogelük voorstellen van de wir-effecten had een politie ke achtergrond, zo stelt Pröpper vast. De Tweede Kamer stelde zich volgens Pröpper overigens niet kri tisch genoeg op tegenover de rap portages van het ministerie en de onderzoeksinstellingen. De lichtvaardigheid waarmee het parlement met de onderzoeken om sprong stond naar de mening van Pröpper in schril contrast met de 50 miüard gulden aan wir-premies die in de periode 1978 tot en met 1988 werd uitgekeerd om de investerin gen in het bedrüfsleven te stimule ren. De effecten van de wir heeft Pröpper niet bestudeerd. Uitkeringen en subsidies vaak niet aangevraagd DEN HAAG (ANP) - Veel vaker dan wordt gedacht laten mensen die recht hebben of een uitkering of subsidie na om die aan te vragen. Dat blijkt uit een onderzoek van de Katholieke Universiteit Brabant in samenwerking met het Instituut voor Sociaal wetenschappelük on derzoek (IVA) in opdracht van de Commissie onderzoek sociale ze kerheid. Staatssecretaris De Graaf heeft de resultaten ervan gisteren naar het parlement gestuurd. In vrijwel elke sociale zekerheids regeling komt het voor dat mensen om diverse redenen afzien van hun uitkeringsrecht. Oorzaken zün vooral onvoldoende kennis, gêne en drempelvrees. Op individuele huur subsidie maakt waarschünhjk min der dan de helft van de gerechtig den aanspraak. Het gaat dan vaak om kleinere bedragen, bü veelal mensen met minimuminkomens, van wie veel etnische minderheden als Turken, Marokkanen en mensen uit landen rond de Middellandse Zee.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 21