LEIDSCH DAGBLAD Dollarhandel in ban van rente 'Tesselaar handelt dom en in strijd met ons beleid' Verpleegster Ellie van Ruijk vrij 'Pensioenpremie ziekenhuis omlaag' Heffing op onbespeelde cassette- en videobanden Stijging van rentetarieven in industrielanden verwacht DONDERDAG 18 MEI 1989 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 38935 Prijs fl. 1,25 Rotterdammer dineert al 11 jaar gratis ROTTERDAM (GPD) - Een 54- jarige Rotterdammer dineert naar eigen zeggen al elf jaar lang dagelijks in binnen- en buiten land in restaurants zonder te be talen. Ook stapt de man zonder te betalen in bus en trein. De af gelopen week is hij al vier keer door de politie gepakt, maar die laat hem steeds weer gaan en de man gaat dan op de oude voet verder. In Apeldoorn genoot de man volgens een politiewoordvoer der gisteren een copieus diner met een dure sigaar toe. Bij het afrekenen verklaarde hij geen geld bij zich te hebben. De poli tie werd gewaarschuwd, die de man op het politiebureau eerst onder de douche zette. Volgens de politiewoordvoerder was hij 'te vies om beet te pakken'. Tijdens het verhoor heeft de man verklaard dat hij al elf jaar bijna dagelijks zonder te betalen in restaurants eet en vooralsnog geen reden ziet hiermee op te houden. DEN HAAG (GPD) - De ver pleegster Ellie van Kuijk is gistermiddag vrijgelaten uit de gevangenis in het Griekse Thessaloniki. Vanmiddag keert zij samen met haar ou ders op Schiphol terug. De 31- jarige verpleegster uit Geldrop zat bijna acht maan den in de gevangenis, omdat ze weigerde voor haar, inmiddels gestolen, auto invoerrechten te betalen. Het tot 36.000 gul den opgelopen bedrag is door de Grieks-orthodoxe gemeen schap in ons land aan de Griekse staat betaald. De raadsman van Ellie van Kuijk liet aanvankelijk weten dat ze vandaag vrij zou komen. Maar gistermiddag om half vijf zwaaiden de gevangenis deuren voor de verpleegster Hevig geëmotioneerd stort El lie van Kuijk zich na haar vrij lating in de armen van haar Griekse vriend Giorgos Orlan- d0S(45). (foto ANP) open en konden haar ouders haar in hun armen sluiten. "Ik was vooral bang dat mijn ouders weer zonder mij naar Nederland zouden vertrek ken", zo reageerde een geëmo tioneerde Ellie na haar vrijla ting. De verpleegster hield het in de Griekse cel niet meer uit. "Ik kon er niet meer tegen. Ik deed 's nachts geen oog dicht. Het moeilijkste voor mij was dat ik geen minuut alleen was. Ik zat met twaalf, dertien vrouwen in een zaal. Overal waar ik heen ging, zaten er mensen om me heen, zelfs op de wc en onder de douche". Ellie zei dat ze de eerste maanden van haar gevangen schap weinig hulp heeft ge kregen van de Nederlandse ambassade. "Men zei mij dat de Grieken het recht hadden mij op te sluiten. De ambassa de wilde de zaak ook buiten de publiciteit houden. Maar mijn raadsman zei dat ik ten on rechte was opgepakt en daar om besloot ik de zaak uit te vechten". De verpleegster denkt dat de uitvoerige aandacht die de media in Griekenland en Ne derland aan haar zaak hebben besteed, ertoe heeft bijgedra gen dat ze vrij is gekomen. El lie van Kuijk, die gedurende haar gevangenschap niet voor de rechter is geweest, wil de juridische procedure in Grie kenland doorzetten. "Ik ben onschuldig in de gevangenis gekomen. Mijn raadsman in Thessaloniki zal daarom de lo pende procedures voortzet ten". De verpleegster vestigde zich vorig jaar in Griekenland om er samen met haar Griekse vriend een eethuis te openen. In oktober werd ze gearres teerd omdat zij geen invoer rechten zou hebben betaald voor haar drie jaar oude auto. CDA-Europarlementariër Cornelissen is gisteren voor niets naar Griekenland afge reisd. Hij was van plan zich sterk te maken voor de vrijla ting van de verpleegster. PEKING - Chinese scholieren maken een V-teken, als zij via de hoofdstraat in het centrum van Peking optrek ken naar het Plein van de Hemelse Vrede, om de hongerstakende studenten hun sympathie te betuigen. Het bezoek van de Russische president Gorbatsjov is vandaag enigszins overschaduwd door de massale betogingen voor meer vrijheid en democratie. Tienduizenden studenten en arbeiders verzamelden zich in het centrum van Shang hai toen Gorbatsjov door de plaatselijke partijleider werd ontvangen. Gorbatsjov is na zijn bezoek aan Shanghai naar Moskou teruggekeerd. Pagina 5: Leiders op bezoek bij hongerstakers (foto ANP» DEN HAAG (GPD) Verlaging van de pensioenpremie zou toch een bijdrage te moeten leveren aan een oplossing voor het cao-conflict in de ziekenhuizen. De Federatie van Werkgeversverenigingen in de Welzijnssector (FWW) stuurt al thans aan op een verlaging van de premies voor het Pensioenfonds PGGM met 4 procent. Eerder pleit te minister van sociale zaken De Ko ning al voor een greep in de grote overschotten van het fonds. Sinds 1987 wordt de PGGM-pre- mie elk jaar al met 1 procent ver laagd. Volgens FWW-secretaris mr. J. Stuijt is de opbrengst daarvan steeds aangewend voor de lonen en andere arbeidsvoorwaarden. Dat zou ook kunnen gebeuren met de nu bepleite premieverlaging van 4 procent. Uit zo'n verlaging res teert een bedrag waaruit in de hele sector 2 procent meer loon kan wor den betaald. Dat komt mede door dat een groot aantal personeelsle den geen premie betaalt omdat het loon te laag is. Dat is dikwijls het ge val bij jongeren en deeltijdwerkers. Aanhoudend mooi In de nacht en vroege ochtend een en kele mistbank. Overdag overwegend zonnig. Minimumtemperatuur onge veer 10. middagtemperatuur van 19 graden in het Waddengebied en vlak langs de Zuidhollandse en Zeeuwse kust tot 26 graden in het zuiden van hei land. Zwakke tot matige wind tussen noord en oost. In de nacht weinig wind. De vooruitzichten voor zaterdag tot en met dinsdag: Aanhoudend droog en overwegend zonnig. Middagtempera tuur rond 26 graden. Vrijdag 19 mei zon op: 05.40 uur, zon onder: 21.34 uur; maan op: 20.59 uur, maan onder: 04.29 Waterstanden te Katwijk hoog water: 03.29 en 15.42 uur; laag wa ter: 11.16 en 23.56 uur. Bovendien ziet de FWW toch ooit de zogeheten 'Brede Herwaarde ring' op zich af komen. Die operatie houdt in dat belasting zal worden geheven over te grote reserves van de pensioenfondsen. Mede door de val van het kabinet kan de Brede Herwaardering weer wat naar de toekomst worden verschoven. Het initiatief van de FWW komt morgen in het bestuur van het PGGM aan de orde. In dat 12 leden tellende bestuur heeft de FWW twee zetels. Ook de vakbeweging maakt deel uit van het béstuur. Eerder we zen bestuur en directie van het PGGM een greep in het fonds af. De christelijke vakcentrale CFO, één van de bonden in de gezond heidszorg, heeft in tegenstelling tot het eerder ingenomen standpunt, laten weten een verlaging van de pensioenpremie als bijdrage aan een loonsverhoging in het zieken huiswezen 'pertinent niet uit te slui ten'. "Daar kun je wel iets mee doen", aldus P. Koeslag, lid van het actiecentrum van de CFO. DEN HAAG (ANP) - Op onbe- speelde cassette- en videobanden komt een heffing, die grotendeels ten goede zal komen aan producen ten en artiesten. Dit is bedoeld als compensatie voor het verlies van auteursrechten door het veelvuldig kopiëren van originele banden. De Tweede Kamer zal het voor stel volgende week dinsdag bespre ken. Gisteren stemde de Kamer al in met ratificatie van het Verdrag van Rome uit 1961 voor de bescher ming van uitvoerende kunstenaars, platenproducenten en omroeporga nisaties. Minister van justitie Korthals Al- tes noemde de wijziging van het au teursrecht, dat tot nog toe alleen gold voor componisten, "het aan brengen van een kassa in een zelfbe dieningswinkel waar tot nu toe geen kassier aanwezig was". De hoogte van de heffing, die alleen on- bespeelde geluids- en videobanden betreft, wordt bepaald door twee stichtingen, waarvan het bestuur zal worden gevormd door vertegen woordigers van rechthebbenden en betalingsplichtigen. De minister weet nog niet hoe hoog de heffing zal uitvallen, wel dat die vooral ten goede komt aan de popmuziek. De forse daling van het handelste kort in de Verenigde Staten droeg belangrijk bij aan de stijging van de dollarkoers. Het tekort op de is in maart verminderd tot 8,86 miljard dollar. Het negatieve saldo in de voorgaande maand is herzien van 10,5 miljard dollar tot 9,82 miljard dollar, zo heeft het Amerikaanse mi nisterie van handel gisteravond be kendgemaakt. De gunstige cijfers gaven nieuwe impulsen aan de ge stage opmars van de dollarkoers. Er lijkt nu minder noodzaak te zijn om de koers laag te houden teneinde de Amerikaanse exportpositie te ver sterken, zo redeneerden valutahan delaren. Gisteravond was in New York de dollar ten gevolge van het sterk ver minderde handelstekort van de VS al verder gestegen tot boven de 2,22 gulden. Tijdens de aansluitende handel in Tokyo wist de centrale bank van Japan met dollarverko pen de koers wat omlaag te halen, waarop in Europa de koers toch weer wat steeg. Speciale beleningen hadden gis teren al een hogere rente en ook de nieuwe Nederlandse staatslening heeft, zoals gemeld, een half pro cent hogere rente. De valutahandel wordt verder bepaald door de be kendmaking van de ontwikkeling van de Amerikaanse consumenten prijzen in de VS over april. Volgens een deskundige van de Nederlandse Middenstandsbank waar het meest wordt gekopieerd. Buiten de heffingsregeling vallen de blindenbibliotheken en andere professionele gebruikers van onbe speelde banden, zoals omroeporga nisaties en producenten van voor- bespeelde banden. WHO: in 2000 polio uitgeroeid GENÈVE (AFP) - Kinderver lamming mag tegen het jaar 2000 niet meer voorkomen. De Wereldgezondheidsorganisatie WHO, die in Genève bijeen is voor haar 42e jaarlijkse bijeen komst, zei vandaag, dit doel te willen bereiken. Op het moment sterven per jaar nog 25.000 mensen aan po lio. Sinds het lanceren van de grootschalige vaccin-campagne in 1974 is 'grote vooruitgang ge boekt'. De WHO stelt zich tot doel te gen het einde van de eeuw 90 procent van de kinderen te heb ben ingeënt. JVC HRD320 VIDEO RECORDER •VHS frontloader systeem •48 voorkeurzenders •4 programma's/14 dagen timer pauze indicatie op scherm index searchsysteem •programmeren op afstands bediening met LCD b JAARSMA# Alphen a/d Rijn .TOT POOL®Leiden zou enige terughoudendheid van de Duitse Bundesbank op dit moment niet misplaatst zijn. Door de rente bij voorbeeld met een procent te verhogen, ontstaat het gevaar van 'overschieten'. Wanneer over enke le weken of maanden cijfers over bij voorbeeld de Amerikaanse handels balans de dollar weer onder druk zetten, zal de Bundesbank namelijk de rente niet zo snel weer verlagen. "Het begint een gevaarlijke zaak te worden", aldus de NMB-deskun- dige. "Het moet niet gaan lijken op het scenario van oktober 1987, toen ook de rentes in de VS en de BRD op elkaar reageerden met verhogin gen. Met als resultaat de historische krach van de aandelenbeurzen". AMSTERDAM (ANP/UCN) - Nederland, Westduitsland en de Japan staat een verhoging van de rentetarieven te wachten, waarschijnlijk nog vandaag. Dit is nodig om de sterke opmars van de dollarkoers af te remmen en de eigen munt daartegen te verdedigen. Centrale banken uit de ze ven grootste industrielanden lijken de opmars van de dollar niet te kunnen stuiten. Om tien uur noteerde de munteen heid op de wisselmarkt van Amsterdam 2,22 gulden na een slotkoers gisteren van 2,21 gulden. Daarmee heeft de dollar het hoogste niveau in 2,5 jaar bereikt. Kritiek De la Mar op officiële opening Total-pompstation LEIDEN - Het anti-apartheidsbe- leid van de gemeente Leiden heeft wethouder D. Tesselaar er vanmid dag niet van weerhouden een tank station van de oliemaatschappij To tal in de Stevenshof feestelijk te öpenen. Total wordt er door het Co mité Zuidelijk Afrika van beschul digd belangen in dat land te heb ben. Volgens een woordvoerder van Britse luchthavens alert op marsepein met explosieven LONDEN (Rtr) - Het Britse minis terie van transport heeft gisteren al le luchthavens en luchtvaartmaat schappijen gewaarschuwd voor kneedbommen in de vorm van snoepgoed (marsepein) uit het Mid den-Oosten. Dit heeft een woord voerder van het ministerie gisteren meegedeeld. Volgens de woordvoerder heeft het ministerie de waarschuwing eerder deze week gedaan. Hij beves tigde hiermee een bericht van de Britse krant Daily Express over een memorandum met die strekking. "Er is informatie die erop wijst dat een bom verborgen kan zijn in een blik suikergoed van het merk Halawi dat in het Midden-Oosten wordt geproduceerd en verkocht", aldus het memorandum. "Het sui kergoed lijkt in kleur en structuur op Semtex. De blikken zijn rond van vorm met een diameter van 20 centimeter en zijn 15 centimeter hoog". Semtex is een kneedbaar explo sief dat in Tsjechoslowakije wordt geproduceerd. Aangenomen wordt dat Semtex is gebruikt voor de bom die de ramp met de Panam-Boeing boven Lockerbie veroorzaakte. Bij de ramp in december van het vorig jaar verloren 270 mensen het leven. het comité exploiteert de maat schappij een raffinaderij in Zuid- afrika en worden goederen geleverd aan politie en leger. Wethouder De la Mar die zich heeft gemanifesteerd als voorvech ter voor een anti-apartheidsbeleid van de gemeente, noemde de actie van zijn collega vanochtend "dom en strijdig met ons beleid". De ge meenteraad heeft vorig jaar vastge steld dat Leiden geen zaken moet doen met bedrijven die banden met het apartheidsregiem hebben. Bij de opening was ook de Val- kenburgse burgemeester C. Sinke betrokken. Hij opende een tanksta tion van dezelfde maatschappij aan de Voorschoterweg. Tesselaar was uitgenodigd nadat hij een aantal jaren geleden ook al een tankstation van Total in wer king had gesteld aan de Dr. Lely- laan in Leiden. Daar zat toen een gift van de benzinemaatschappij aan de gemeente Leiden van circa vier ton aan vast. Tesselaar was vanochtend niet bereikbaar voor commentaar Vol gens een woordvoerder was cje wet houder niet op de hoogte van de ac tiviteiten van Total. "Misschien zou het goed zijn wanneer wij hier een lijst van oliemaatschappijen heb ben die zaken doen in Zuidafrika", aldus de woordvoerder. De krant voor uw eigen stuk van Nederland, óók bij u in de bus! Kies voor een abonnement en u krijgt dit dagblad de eerste 2 weken gratis thuis bezorgd! per maand* 24,45 per kwartaal 72.40 per halfjaar 144.80 per jaar 275.70 alleen via automatische betaling) s.v.p. uw voorkeur aankruisen Naam: Adres: Pc/Wnpl.: Tel.:(iv.m. bezorging) Opsturen naar: LEIDSCH/ALPHENS DAGBLAD Antwoordnummer 10050. 2300 VB Leiden Tijdens acties van het Israëlische leger op de bezette Westelijke Jordaan- oever namen militairen tientallen Palestijnen gevangen. Zij werden ge boeid en geblinddoekt bij een muur neergezet voordat zij voor verhoor wer den afgevoerd. Intussen is het sinds maandag geldende uitgaansverbod in een deel van de Gaza-strook opgeheven. Palestijnse arbeiders mochten ech ter nog niet naar hun werk in Israël. (foto ap>

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 1