'Nieuwe vuilverbranding op z'n vroegst in 1993 gereed' Logtenberg, directeur reiniging vertrekt na 40 jaar ambtenarij actief in vrije tijd Ginjaar wil personeelsstop niet opheffen DONDERDAG 18 MEI 1989 LEIDEN Hij vertelt dat vroeger 300 deel tjes per kubieke meter lucht wer den gemeten als gevolg van de ver branding van allerlei afval. Door eerdere maatregelen is dat beperkt tot 100 deeltjes en de door de Raad van State-uitspraak is verder beper king tot 50 deeltjes nodig. Maatrege len om dat te bereiken kosten tus sen de 50 en 70 miljoen. Weggegooid geld, zo blijkt uit het verhaal van Logtenberg. "De nieuwe installa ties die nu worden gebouwd, stoten minder dan vijf deeltjes uit. Daar 'worden we geconfronteerd met een nieuw probleem: de uitstoot is zo gering, we kunnen het niet meer meten. Ik ben ervan overtuigd dat een nieuwe vuilverbranding min der schadelijk is voor het milieu dan datgene wat de kwekers in het Westland doen". Chantage Logtenberg is teleurgesteld over de voortslepende discussie rond de nieuwe vuilverbranding die in Zoe- termeer of Leidschendam moet ko men. "Ik heb het initiatief genomen om naar mijn Haagse collega te gaan met de vraag of we niet samen een nieuwe installatie konden bou wen. Dat is gelukt, behalve dat het initiatief in het politieke slop is ge raakt omdat er 35 gemeenten bij be trokken zijn". Logtenberg uit ook verwijten in de richting van Leidschendam en Zoetermeer. "B en W van Leids chendam durven niet de gemeente raad te passeren. Ze hebben de raad de vorige keer te laat geïnformeerd. En Zoetermeer chanteert. Die is be reid de vuilverbranding te accepte ren, maar wil de medewerking van de provincie hebben voor een bete re verbinding met de kust. Maar dan staat Zoeterwoude natuurlijk op de achterste benen. Door het handelen van Leidschendam en Zoetermeer zitten wij met z'n allen, 1,2 miljoen mensen, met de brokken. Mijn idee is dat we moeten ophouden met het geouwehoer. Van der Vlist (provin ciaal bestuurder voor milieuzaken- red.) zou een aanwijzing moeten ge ven. Maar hij wil zo'n impopulaire maatregele klaarblijkelijk niet ne- "Kijk, niemand zit te wachten op een vuilverbranding. Maar er zal er toch een moeten komen. Ik denk dat op z'n allersnelst over drie en een half jaar er een nieuwe vuilver branding is. In de tussentijd zal Lei den moeten blijven draaien. Want wat moeten wij anders met die 100.000 ton afval dat per jaar wordt verbrand?" "De uitspraak van de Raad van State heb ik krankzinnig gevon den", vervolgt Logtenberg. "maar het zijn natuurlijk allemaal hele wij ze mensen. Door de uitspraak is al les in een stroomversnelling ge raakt. Ze hebben ons in de hoek ge schopt en daar moeten we uitko men. En snel want als over een jaar moet er iets zijn gebeurd". De schei dende directeur hoopt de Raad van State te bewegen tot een herziening van de uitspraak als eind van dit over de Meren wijk Logtenberg erkent dat als dit jaar kon worden begonnen met de bouw van de nieuwe afvalfabriek, hij wel zou blijven. Maar nu het nog zo'n vier jaar duurt, haakt hij af. "Ik heb hier heel prettig werk, maar om weer met een nieuw, groot project te beginnen, daar heb ik geen zin in. Ik ben wel heel blij dat ik vijf jaar geleden directeur van deze dienst ben geworden. Dit werk is typisch iets wat in mijn stijl past. Iets doen, iets maken, iets presteren". Zijn ambtelijke carrière heeft al tijd in het teken gestaan van dingen realiseren. Hij kreeg de bijnaam 'de man van de Merenwijk' omdat hij - sinds 1971 chef stadsontwikkeling bij de gemeente Leiden - verant woordelijk was voor de grootschali ge nieuwbouw. "Ik heb 25 jaar koei en uit de wei gejaagd en er huizen gebouwd. In Capelle aan de IJssel, in Amstelveen en in de Merenwijk. Maar ik kijk met veel meer plezier terug op de de stadsvernieuwing die in mijn tijd van de grond kwam. Toen de geldkraan werd dichtge draaid en ik steeds meer vergaderde en minder zelf kon doen, kon ik naar de reiniging. Daarvoor moest een nieuw gebouw worden neerge zet en daarna ben ik aan de vuilver branding begonnen. Maar je wordt ook oud. Er zijn ook andere dingen in het leven. Ik hoef nooit meer urenlange vergaderingen voor te zitten". Rien Logtenberg, de vertrekkende directeur van de dienst reiniging, havens en warenmarkten: Als wij de vuil verbranding aanpassen aan de strengere eisen, dan moet hij veel langer blijven draaien. Daartegen zullen vele omwonenden bezwaar maken". (foto Jan Holvast) LEIDEN - "Als ik de realisa tie van een nieuwe vuilver branding moet afmaken, moet ik nog vier jaar blijven. Dan ben ik 61. Hoewel ik het mezelf niet wil toegeven, is het toch zo dat het steeds moeilijker wordt om met hetzelfde elan aan een inge wikkeld probleem te begin nen. Laten ze daar maar een jonge man of vrouw opzet ten. Laat die maar eens 's nachts wakker liggen van de problemen". door Henny van Egmond Mr. M.A. Logtenberg, directeur van de reinigingsdienst, directeur van de gemeenschappelijke vuilverwer king Leiden en omgeving en voor zitter van talrijke werkgroepen houdt ermee op. Gisteren deelde hij het personeel mee dat hij volgend jaar mei vertrokken is. Na 40 jaar overheidsdienst vindt hij het welle tjes. Om zijn opvolger goed te kun nen inwerken, heeft hij zijn vertrek nu al aangekondigd. Rien Logtenberg (56) is sinds hal verwege 1984 directeur van de dienst reiniging, havens en markten en vertrekt op een moment dat de discussie over het afval uit de Leid- se regio op een hoogtepunt is. De Leidse vuilverbranding voldoet niet aan de milieu-eisen en dreigt door een uitspraak van de Raad van State te worden gesloten. Aanpas sing van de installatie kost tiental len miljoenen en dat is weggegooid geld omdat er binnen een jaar of vijf een nieuwe vuilverbranding moet zijn in Zoetermeer of Leidschen dam. Logtenberg werd op de dag dat hij zijn vertrek aankondigde gecon fronteerd met de eis van de bewo ners dat er nog dit jaar een aanvang wordt gemaakt met de voorberei dingen voor de aanpassing van de Leidse vuilverbranding. Zoniet, dan dreigen de bewoners de rechter te vragen de installatie te sluiten omdat zij niet voldoet aan de eisen. Minder schadelijk De vertrekkende directeur peinst er niet over om met de voorbereidin gen te beginnen. "Als wij de instal latie aanpassen moet zij veel langer blijven draaien. Daartegen zullen vele omwonenden bezwaar maken. En terecht. Want van een oude volkswagen maak je nooit een nieu we mercedes", benadrukt Logten berg. .Oscar Wilde Uitgever Johan Polak geeft zondag 21 mei in het kunstcafé van de Leidse Werk groep Homoseksualiteit een lezing over Oscar Wilde. Polak heeft recent het boekje 'Oscar Wilde in Nederland' het licht doen zien. De lezing begint om 15.30 uur, plaats van handeling is het LWH-onderkomen aan de Langegracht 65. Foto's Stichting De Idee exposeert tot 1 juli een aantal natuurfoto's bij Intermezzo aan de Haarlemmerstraat 226. De meeste foto's zijn nog niet eerder tentoongesteld en zijn gemaakt in de directe omgeving van Leiden. Openingstijden: maandag van 13.00 tot 18.00 uur, dinsdag tot en met vrijdag van 11.00 tot 18.00 uur en zater dag van 11.00 tot 17.00 uur. Bingo Buurthuis Groenoord houdt donderdag avond 18 mei weer een bingo. Zaal open om 19.30 uur. aanvang 20.00 uur. Te vens wordt een loterij gehouden. Afscheid Buurtvereniging Maredorp/De Camp houdt vrijdag 19 mei een feest voor scheidend voorzitter Harry Schoch. Het feest wordt gehouden in buurthuis Dijk 33 aan de Apothekersdijk en begint om 20.00 uur. Wie een bijdrage wil leveren, dient dit vooraf bij het bestuur te melden. Markt Buurtcentrum Dijk 33 houdt zaterdag 20 mei een snuffelmarkt. Buurtbewoners uit de noordelijke binnenstad kunnen een tafel huren (10 gulden). Alleen kleingoed als boeken, kleren en speelgoed mag worden verkocht. De markt duurt van 10.00 tot 15.00 uur. Wie een tafel wil hu ren kan zich opgeven bij Corrie Bink, te lefoon 125736. Markt (2) De evenementengroep van de Herensin gelkerk organiseert zaterdag 20 mei van 10.00 tot 16.00 uur een minimarkt. Te koop zijn kleding, meubelen, huishoude lijke apparaten, enzovoorts. Verder is er een rad van avontuur. Bingo Carnavalsvereniging De Spoorbumpers houdt zondag 21 mei een grote bingo in buurthuis 't Spoortje aan de Bernhardka- de. Aanvang 20.00 uur. Aids Voor nabestaanden van mensen met aids in de Haagse regio begint 25 mei een begeleidingsproject. De groep komt acht achtereenvolgende donderdag avonden bijeen onder het motto 'herken ning en ondersteuning'. De begeleiding is in handen van een ervaringsdeskundi- ge en een professionele kracht, de ver antwoording ligt bij de coördinator aids- hulpverlening van het AMW. Meer infor matie en aanmelden bij Nelke Henkel- man, aidscoördinator AMW, Heren gracht 3a, 2511 EG Den Haag. telefoon 070-924481 Rommelmarkt Buurthuis Matilo aan de Zaanstraat orga niseert zaterdag 20 mei een grote rom melmarkt, die om 11.00 uur begint en tot 15.00 uur duurt. Meniere De Nederlandse Vereniging voor Slecht horenden afdeling Leiden en omgeving houdt maandag 22 mei een thema avond over Menière, een aandoening die zich manifesteert door duizeligheid, oor- suizen en gehoorverlies. Secretaris van de commissie Menière van de NWS me vrouw P.C. Verheij houdt een inleiding. De avond wordt gehouden in het zaaltje naast de Petruskerk aan de Lammen- schansweg en begint om 20.00 uur, zaal open 19.45 uur. Lezing In museum De Lakenhal wordt zondag 21 mei om 15.00 uur een lezing gegeven door kunsthistorica drs. Jolande de Pa ters. Zij geeft aan de hand van dia's een overzicht van de knipkunst zoals die van af de 17e eeuw in Nederland werd beoe fend. De nadruk ligt op de 17de en 18de eeuwse knipkunst met als belangrijkste vertegenwoordigster Anna Maria van Schurman. Fluiten Op dinsdag 23 en woensdag 24 mei kun nen kinderen vanaf 10 jaar bij INTI aan de Hogewoerd leren een Peruaanse fluit (kena) te maken. De middag begint om 15.30 uur, deelname kost 7,50 gulden per persoon. Meer informatie en inschrij ving via telefoon 122297 (tussen 17.00 en 18.00 uur). LEIDEN Staatssecretaris Gin jaar Maas is voorlopig niet van plan de personeelsstop in het speciaal onderwijs op te heffen zodat er meer leerlingen kunnen worden toegelaten. Ginjaar wil eerst de uit spraak die de voorzitter van de afde ling rechtsspraak van de Raad van State vorige week over deze kwestie deed, nader bestuderen. Bovendien wil zij een gesprek hebben met de gemeente Leiden over problemen bij het speciaal onderwijs. De Raad van State stelde vorige week vast dat de personeelsstop in strijd is met de wet. Het aantal leer krachten is afhankelijk van het aan tal leerlingen en niet andersom, was de conclusie van de Raad van State.' De uitspraak werd gedaan in een proefproces van de ouders van de 11-jarige Bert Kemper uit Noord- wijkerhout tegen de gemeente Lei den omdat de jongen niet werd toe gelaten tot het speciaal onderwijs omdat er onvoldoende personeel voor de opvang zou zijn. De ouders werden in het gelijk gesteld. De staatssecretaris schrijft de Tweede Kamer 'op dit moment geen aanleiding te zien om de for matiebevriezing op te heffen'. Met deze maatregel wordt 30 miljoen gulden per jaar bezuinigd. Ginjaar wijst er in haar brief op dat de uit spraak 'een voorlopig karakter draagt en niet bindend is voor de beslissing in de zogeheten bodem procedure'. Nieuwe busregeling Leiden - Ter Aar LEIDEN De nieuwe dienstrege ling van Centraal Nederland gaat op 28 mei in. Lijn 101 van Leiden naar Ter Aar zal in de zomer een speciale dienstregeling rijden, terwijl er straks ook na de winkelsluiting een bus gaat. Voor de bezoekers van het Elisabethziekenhuis in Leiderdorp zal op maandag tot en met vrijdag van Leiden naar Leimuiden en te rug een bus rijden die aansluit op de bezoekuren. Deze bus rijdt volgens de route van lijn 111 in plaats van 112. Lijn 112 zal op de zondagen niet meer rijden omdat er te weinig reizi gers voor zijn. De dienstregeling boekjes zijn verkrijgbaar bij de bus chauffeurs en bij de vaste verkoop punten. Burgerlijke Stand LEIDEN Geboren: Kevin Richard Theo- dorus zv. R.T. van der Kraan en A.T. van der Linden. Fatima dv. M. Barghaoul en S. Barra- jjal, Ralph zv. H. Slootweg en M.A.P. van Put ten. Linda dv. A.G.P. Gilein en G.J. Bulk, Wou ter Robbert Andreas zv. L. van Duijn en M. Zwitser, Anne Greetje Ouwina dv. G.J.P. Bloe men en G. van Dijk, Patrick zv. A.M.J. van Heusden, Lars zv. 'K. van der Plas en L.E. Pluimgraaff, Anoushka Suzanne dv. P. Kloos terman en F.M.A. van Haaster, Leendert zv. J. Schaap en C. van Duijn, Shan Tariq zv. J.N. Bakhtali en J.M. Doeleman, Dave zv. P.M. Keijzer en A. van der Wetenng, Maarten Lieu- we Jacobus zv. J. Doornbos en E.M. de Jong. Marjolijne Bertina dv. H. van der Plas en J.A. Kuijt, Michelle Linette dv. W.H. Lucas en P. Verra, Alexander zv. R. Schwarz en M. Bouw man. Lars zv. W.H. Zuidhoek en C. Cuvelier, Hendrik zv. H. Kralt en C.J. van Starkenburg, Annamarie dv. M.W. van der Linden en P. Ooms, Samantha dv. R. Hendrikse en M.E.A. Wolters, Renée Mariette dv. J.M.F.D. de Valk en R.P. van Marwijk Kooij, Sophie Jacobine dv. J.M.F.D. de Valk en R.P. van Marwijk Kooij. Mourad zv. A. El Bouhnani en H. El. Bouhnani, Consuela Brittney Jaleesa Mistica dv. J.H. Mi- siedjan, Jesse zv. A.J. van Klarenbosch en L. Snieder. Mirella dv. J. visscher en M. Zandber gen, Arjan zv. H.J. Messemaker en J.M. Mes- semaker, Maurits Christiaan Jan zv. P.W. Ak kerman en J.H.J, van den Berg, Eveline Anto- nia dv. J. Marskamp en C.J.M. Beenen, Michiel René zv. B. J. Beekman en J. Brokke. Adam zv. M. A|iba en N. Daoudi, Eva dv. J. Bavelaar en I. Landesbergen, Bram zv. A.J. Salman en M.A.J. Geerlings, Karin Hendnka dv. C.P. de Vries en S. Bouter, Danielle dv. C. de Best en J.B. Varkevisser, .Patricia Maria Anna dv. H.P.J. Brouwer en A.M. Schuit, Naomi Aliza Monique dv. H.A. Straver en L. Zirkzee. Laura dv. B.J.M. van der Luijt en S.G. Jansen, rodenc zv. C. van Gulpen en G.M.E van Hummel. Marcella Elise dv. AJ. Elen en E. Clifford Kocq van Breugel, Daniel Fabrice zv. A.J. Elen en E. Clifford Kocq van Breugel. Armand zv. R.R.J. van der Velden en C. Landwaart, Mannus Cor nells zv. M.C. Kadé en D. den Hertog. Andrea Margaretha dv. A.M.S. de Boer en M.H.E. van Eek, Ramón Dominique zv. J. van der Bent en N. Ri|ksen. Michael Robert zv. R. Schouten en I.W. Warmbier, Martin zv. M.S. Schouls en J. Hiensch. LEIDEN - Gehuwd: E.B. Asscher en E.S. Houtsmuller, J.E.R. van de Worp en A.J. van den Berg. S T. Hu en Z Lm, J.M.M. Pieters en M.C.E.W. Overdek. J.C. Solleveld en O.D. Pe- ra. H.E. Hoogendijk en E. van Santen. M.N. Roegholt en A.L. Slort. F.G. van der Loo en G. Wenink, F.R. Bulk en A. van Dijk, E.A.J.F. Lak- ke en M. Vlasveld. M.H.P. Chaudronen E.W.J. van Bakel, A. Noort en S.S.W, Mulkens. R.A. Heemskerk en G. van Haarlem. H P. Stroes en J.M. Ubink, J.M. van Steen en C.M. Lemans, E.J. Boting en R.B.H. Oosterveen, W.A. Wil- stra en J.C. Bosman, M.J. van der Heiden en G.A. Meijer. B.G.J M. Simons en Y.H.M. de Vroede. REDACTIE: JAN RIJSDAM, TELEFOON: 161444 Monsterverbond O Door de kabinetscrisis is de weg vrijgemaakt voor een nieuw type kabinet. Steeds vaker immers verkondigen Haagse politici dat de monopoliepositie van het al tijd naar macht hongerende CDA moet worden gebroken en dat de rood-blauwe coalitie van PvdA en WD na de verkiezingen van 6 september maar eens moet wor den uitgeprobeerd. Volgens an deren is de tijd er nog niet rijp voor en blijft een PvdA/WD-ka- binet iets voor de toekomst. In Den Haag mag de rood-libe- rale samenwerking dan vooral onderwerp zijn van speculatie en misschien wel tot het vrome wen senpakket blijven behoren, in zakformaat bestaat de Pv- dA/WD-coalitie evenwel al ja ren. PvdA en WD doen het in Leiden al bijna twaalf jaar met el kaar (de afgelopen drie jaar aan gevuld met Links Leiden). En de ooit als als monsterver bond afgeschilderde socialis- tisch-liberale coalitie blijkt de partijen goed te bevallen. Nu zult u zeggen: alles goed en wel, maar op lokaal niveau spelen zaken als defensie en het financieringste kort nu eenmaal geen rol. Dat is waar. Toch bestaan ook plaatse lijk soms grote verschillen maar zien PvdA en WD telkens kans een gulden middenweg te vinden. Eén ding is wel duidelijk ge worden uit de Leidse rood-blau we coalitie. PvdA en WD heb ben er geen pukkeltjes van gekre gen. Maar, hoe denken de Leidse deskundigen in maken van rood- liberale coalities nu over het lan delijk samengaan van hun partij en? Zijn zij voorstander van een PvdA/VVD-regering? En hoe groot achten zij de kans dat er na de verkiezingen een kabinet Kok- Voorhoeve aantreedt? Monsterverbond (2) PvdA-wethouder Dick Tesselaar verklaart voorstander te zijn van PvdA/WD-kabinet. Hij zegt het een goede zaak te vinden als an dere clubs dan gebruikelijk sa mengaan omdat ze daardoor een gelijkwaardiger positie krijgen ten opzichte van het CDA. De kans dat zo'n rood-liberale coali tie er werkelijk komt schat Tesse laar niet zo hoog in. Partijgenoten in de Haagse politiek informeren nooit naar hoe het gaat met de PvdA-WD-samenwerking in Leiden. "Ik heb het gevoel dat dit binnen de PvdA toch nog niet zo erg leeft", aldus Tesselaar. Partijgenoten van WD-wet- houder Jos Fase vragen haar wèl regelmatig naar de lokale samen werking met de socialisten. "Mijn antwoord is steevast positief', verklaart de wethouder. Maar over die samenwerking op lande lijk niveau is Fase minder opgeto gen. Dat het er ooit een keer van komt, daarvan is de WD-wet- houder wel overtuigd. "Ik denk dat zo'n coalitie weieens dichter bij zou kunnen zijn dan menigeen denkt". Fase zegt het geen goede zaak te vinden dat het CDA altijd ver zekerd lijkt van een plaatsje ach ter de regeringstafel. Maar op dit moment- gaat de persoonlijke voorkeur van de WD-wethouder toch uit naar een hernieuwde sa menwerking van haar partij met de christen-democraten. "Zolang de Partij van de Arbeid zich niet duidelijk uitspreekt tegen een op waartse collectieve lastendruk vind ik een CDA/WD-kabinet beter voor het land", aldus Fase. De fractievoorzitter van de WD in de Leidse gemeenteraad, Theo van der Nat, deelt in grote lijnen de opvatting van zijn partij genoot in het college van B en W. "Ik vind dat een PvdA/WD-coa- litie ook op landelijk niveau mo gelijk moet zijn. De kans daarop zal de komende jaren zeker toene men. Ik denk dat ervaringen op lokaal niveau daarbij een gunsti ge rol spelen". Van der Nat toont zich echter, net als Fase, geen voorstander van een PvdA/WD-coalitie na 6 september. "Tenzij de PvdA flink wat concessies doet naar de WD, bijvoorbeeld op het terrein van de lastenverlichting. Ik denk dat dat op dit moment een belangrijke voorwaarde is om tot samenwer king te komen. Zolang de PvdA niet meer opschuift in de richting van de WD zie ik liever een CDA/WD-kabinet", aldus de Leidse fractievoorzitter. PvdA-wethouder Bordewijk: "Vrij sceptisch dat de rooien en blauwen elkaar vinden na 6 sep tember". (archieffoto Wim Dijkman) WD-afdelingsvoorzitter Erik Mackay ziet de door zijn partij voorgestane lastenverlichting ook als een bijna ononderhandel baar strijdpunt. Hij gaat er even eens van uit dat daardoor samen werking met de PvdA, na de vol gende verkiezingen, praktisch uitgesloten is. "Persoonlijk ben ik wel steeds meer voorstander van een dergelijke combinatie en ik merk dat de Leidse situatie in den lande ook steeds vaker als lichtend voorbeeld wordt aange haald voor het feit dat samenwer ken met socialisten best mogelijk Monsterverbond (3) In PvdA-kring laat men zich aan merkelijk positiever uit over mo gelijke samenwerking met de li beralen op landelijk niveau. "Ik zou daar heel erg voor zijn", rea geert de fractievoorzitter van de PvdA in de gemeenteraad, Ste- *W D-wethouder Fase: "Een CDA/WD-kabinet vind ik beter VOOr het land". (archieffoto Wim Dijkman) ven de Vreeze. "Al was het maar omdat ik in principe vind dat sa menwerking mogelijk moet zijn met meerdere partijen en zich niet moet beperken tot het CDA". Volgens De Vreeze zijn de soci aal-economische verschillen met de WD heel goed te overbrug gen. "De Leidse situatie heeft wel aangetoond dat, hoewel er voor het oog grote verschillen bestaan tussen PvdA en WD, samenwer king op basis van goede afspra ken heel goed mogelijk is". De Vreeze schat dat de kans op een kabinet Kok-Voorhoeve op dit moment kleiner is dan 50 procent. De socialistische fractievoorzit ter verklaart dat zijn standpunt over mogelijke samenwerking met de VVD niet voortkomt uit rancune tegen het CDA. De lood- om-oud-ijzer-theorie speelt daar entegen wel een rol bij de PvdA- keuze voor samenwerking met het CDA of de WD. PvdA-wet houder van Dongen zegt het zo: "Het zijn allebei rechtse partijen. De keuze die je maakt is vooral een keuze voor welke conflicten WD-fractievoorzitter Van der Nat: "PvdA moet nog flink wat concessies doen richting WD". (archieffoto Wim Dijkman) je wilt, op immaterieel gebied met het CDA (euthanesie, homobe- leid) of op materieel gebied met de WD (inkomenspolitiek)". "Ik vind het de moeite waard te onderzoeken met welke partij de PvdA de grootste verschillen heeft", aldus Van Dongen. "Als ik dat voor mijzelf op een rijtje zet is mijn inschatting dat het niet zo veel uitmaakt. En dan zou ik een voorkeur hebben voor de WD. Als ik echter om m(j heen kijk en luister dan denk ik dat een kabi net PvdA/WD er nog niet inzit". PvdA-wethouder Bordewijk meent dat de inhoudelijke ver schillen met de WD de afgelo pen jaren kleiner zijn geworden. "Het denken over defensie is bij voorbeeld veel minder verschil lend dan een paar jaar geleden, dankzij Gorbatsjov", aldus Bor dewijk. Over de kans dat de rooi en en de blauwen elkaar na 6 sep tember vinden is ook hij vrij scep tisch. "Persoonlijk zou ik het heel mooi vinden als zo'n kabinet er komt. Maar als CDA en WD op 6 september weer een meerderheid heden acht ik die kans niet groot". PvdLA-voorzitter Van den Bergh over een kabinet Kok-Voorhoeve: "Daar zou ik heel erg voor zijn". (archieffoto Jan Holvast) Greetje van den Bergh, voorzit ter van de Leidse PvdA-afdeling, reageert ook uiterst positief op het door ons gesuggereerde kabi net Kok-Voorhoeve. "Ik zou daar heel erg voor zijn", zegt ze met de toevoeging dat volgens haar ook D66 in zo'n kabinet zou moeten zitten. "Ik vind wel jammer dat de WD over het milieu een crisis heeft gemaakt. Ik had het moedi ge gevonden als ze dat over de eu thanasie hadden gedaan. De kans op een PvdA/WD-coalitie is door dit breukpunt kleiner gewor den". Toch blijft Greetje van den Bergh bij haar uitgesproken voor keur voor een PvdA/WD-coali tie. "Die keuze komt mede voort uit de positieve ervaringen in Lei den maar ook door het gedrag van het CDA in de afgelopen jaren. Het CDA praat veel linkser dan ze regeert", aldus Van den Bergh. "Ik zou het een zegen vinden voor de politieke verhoudingen als het CDA na 6 september eens niet achter de regeringstafel zou plaatsnemen".

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 17