DE KRANT MEE OP VAKANTIE Bloemen voor 30.000ste klant Bijbus Wassenaar Ouderen te bescheiden en weifelachtig op straat Verkeerskundige in Dienstencentrum Oegstgeest: PYROMANEN ZIJN SLOPERS TE SNEL AF Jongeren stelen snacks en boxen in Oegstgeest Commissie niet akkoord met mondeling voorstel VAD Voorschoten: Marselis niet chique Politiek onder voorwaarden akkoord met afstoten Wedde PAGINA 16 REGIO LEIDEN DONDERDAG 18 MEI 1989 Prolongatie van sportmeerkamp OEGSTGEEST Twee Oegstgees- ter sportclubs méér doen er dit jaar mee aan de Oegstgeester sport meerkamp, die morgen met water polo in zwembad Poelmeer begint. Vorig jaar waren het er acht, nu tien. Dat betekent ook dat er twee sporten meer hun intrede doen in de sportmeerkamp: tafeltennis en badminton. De tien deelnemende clubs zijn Vivax (zwemmen en polo), UDO en Oegstgeest (voetbal), de tafeltennis sers van Oegstgeest, de korfbal clubs KNS en FIKS, de basketbal lers, badmintonners en volleybal lers van Oegstgeest en LMHC (hoc key). Burgerlijke Stand Niet-gesubsidieerd initiatief haalt ouderen uit isolement WASSENAAR - De dertigdui- zendste bezoeker van de Wasse- naarse Bijbus heeft gisteren een bosje bloemen gekregen van de Wassenaarse burgemeester P.H. Schoute. Van de Stichting Ver voer Ouderen De Bijbus kreeg de Wassenaarse mevrouw Schram een kwartaalabonnement ter waarde van dertig gulden. De Bijbus draaide in maart vijf jaar en trekt gemiddeld 150 vaste klanten. Op doordeweekse dagen draait de bus een ochtend-, mid dag- en avonddienst, op zaterda gen kunnen mensen 's morgens en 's middags meerijden. De rit ten moeten de ochtend van tevo ren worden opgegeven bij het centrale meldpunt, waar twee mensen tussen tien uur en half twaalf schema's maken voor de chauffeurs. Als mensen zeker van een belangrijke rit willen zijn, bel len ze drie dagen tevoren. Hoewel veel passagiers anders zouden willen, blijft de bus bin nen een straal van 15 kilometer rond Wassenaar. Een verpleeg huis in Katwijk, even stadten in Den Haag en Leiden, een bezoek je aan een gemeente als Voor schoten. Tweemaal per maand worden langere ritten gemaakt en in het seizoen rijdt de Bijbus door de bollenstreek, wordt de Japan se tuin aangedaan en is ook het Kaagdorp populair. "En denk maar niet dat mensen een blik buiten de bus werpen. Ze zitten de hele rit te kletsen", zegt bestuurslid mevrouw B.C. Har- tog. Volgens haar haalt de Bijbus mensen uit hun isolement en is meerijden voor sommigen al ge noeg. "Dan hoeven ze nergens naar toe, maar vragen ze of we op bellen wanneer de bus niet hele maal vol zit", legt de Wassenaarse uit. Service De bus kan negen mensen ver voeren, maar is niet geschikt voor rolstoelers. Passagiers moeten zelf kunnen lopen al kunnen ze immer rekenen op een helpende hand. Mevrouw Hartog: "Wij ge ven service van huis-tot-huis. Chauffeurs bellen aan, geven een arm en helpen mensen in- en uit stappen. Ze hebben ook altijd tijd voor een praatje". Busondernemingen kunnen zo ver niet gaan, hebben bussen met een hoge instap en mevrouw Har tog weet uit eigen ervaring dat heel wat chauffeurs snel en hard wegrijden: "Stel dat je dan 80 bent en net een nieuwe heup ge kregen hebt. De gevolgen zijn niet te overzien". De Bijbus-ge- bruikers variëren in leeftijd van 68 tot 98 jaar en wonen in alle wij ken en delen. Voor de meesten zijn taxi's te duur, maar huis houdboekjes hoeven niet te wor den getoond. Iedereen kan mee en er worden zelfs geen vragen gesteld over de bestemming. Uitzonderingen worden gemaakt voor mensen die twee- tot driemaal per dag meerij den. "Nu het gébruik zo groot is, zeggen we wel eens dat het nu eens niet kan. Over het algemeen proberen we het te plooien en problemen hebben we nooit ge had". De bus wordt gehuurd en kost, alles bij elkaar, 35.000 gulden per jaar. Omdat de stichting geen subsidie krijgt en AOW'ers en an dere minvermogenden niet meer dan 10 gulden per maand wil vra gen, moet ze het nodige bij elkaar De dertig duizendste bezoeker van de Wassenaarse Bijbus, mevrouw Schram, kreeg gisteren een bloemetje van burgemeester P.H. Schoute en felicitaties van mede-gebruikers. (foto Henk Bouwman) bedelen. Nieuwe bedrijven wor den direct bezocht en krijgen dan te horen dat een gulle gift mooie publiciteit kan opleveren. Het lukt maar net en het be stuurslid hoopt dat de gemeente alsnog overstag zal gaan. Ze heeft echter begrepen dat het ingewik keld ligt en taxi-ondernemingen tegen zijn. Bovendien zijn er de nodige andere initiatieven. De UW brengt mensen naar zieken huizen en het medisch centrum; de Zonnebloem doet het nodige voor vrijwilligers. Wanneer u uw vakantie-adres uiterlijk 14 dagen voor uw vertrek aan ons opgeeft, ontvangt u daar uw eigen krant. Voor het verzenden van uw krant (binnen Euro pa) wordt 3,50 per dag berekend. Het nazenden op uw vakantieadres in Nederland of België is -uiterlijk» 3 weken- gratis. Aangezien wij niet kunnen instaan voor een regelmatige postbezorging door de PTT geschiedt toezending naar binnen- en buitenland voor eigen risico. Ter voorkoming van fouten kunnen uw opdrachten niet telefonisch worden behandeld. Vult u dus onderstaande bon nu alvast even in? Dan wen sen wij u alvast een VAKANTIEPERIODE VAKANTIE-ADRES Weg op:Terug op:NAAM CAMPING/HOTEL: HUISADRES ADRES: NAAM HUISNUMMER: VOORL.:PLAATS. ADRES: POSTCODE: HUISN.:LAND: WOONPLAATS:Zend uw opgave aan: rri Leidsch Dagblad, afd. Abonnementenadministratie, Postbus 54, 2300 AB Leiden. S.v.p. frankeren als brief. Bezwaren tegen autowasstraat en nieuw tankstation Persant Snoepweg LEIDERDORP - Omwonenden ma ken bezwaar tegen de plannen van Texaco om aan de westkant van de Leiderdorpse Persant Snoepweg een benzinestation te vernieuwen en aan de oostkant een wasstraat te bouwen. Veel bewoners van de wes telijk gelegen Brunelkamp en twee bewoners van het oostelijk gelegen Holtlant voeren in hun bezwaar schriften aan dat zij grote schade zullen lijden door de plannen. De Brunelkampers voorzien ex tra geluidsoverlast, meer verkeer, auto's die met draaiende motor op hun beurt wachten, milieuveront reinigingen door lekkages en waar deverminderingen van de betref fende woningen. Holtlant-bewo- ners schrijven dat ze nu al veel uit laatgassen inademen doordat hun luxueuze mini-wijkje ligt inge klemd tussen rijksweg A4, Persant Snoepweg, Simon Smitweg, Hoog- madeseweg en het parkeerterrein van het St. Elisabethziekenhuis. Een autowasstraat met honder den auto's per dag zou het (leefmil ieu nog verder verslechteren en ex tra geluidsoverlast veroorzaken. De Persant Snoepweg zou onveiliger worden doordat automobilisten op de rijweg gaan staan wanneer de op stelplaatsen vol zijn. Liever zien de bewoners de autowasstraat in de Autoboulevard aan de Touwbaan: 'Dat is de plaats die Leiderdorp hiervoor gecreëerd heeft'. De bouwplannen van Texaco pas sen niet binnen het huidige bestem mingsplan 'Elisabethhof. B en W willen echter toch toestemming verlenen, gebruikmakend van hun wijzigingsbevoegdheid. Nu er be zwaren zijn binnengekomen, moet de commissie voor beroeps- en be zwaarschriften er aan te pas komen. Die buigt zich 30 mei over de kwes tie. OEGSTGEEST - De politie in Oegstgeest vermoedt dat een en de zelfde groep jongeren verantwoor delijk is geweest voor de inbraak in een personenauto die gistermiddag stond geparkeerd bij zwembad Poelmeer én voor de inbraak, eer der deze week, in de kantine van de korfbalclub KNS aan de Van Houd- ringenlaan. De achterruit van de auto is met een steen ingegooid. Vervolgens zijn alleen de luidsprekers meege nomen. Dat wijst erop dat de auto- inbrekers zijn 'gestoord' tijdens hun werkzaamheden en dus gezien moeten zijn. Getuigen wordt ge vraagd contact met de politie op te nemen. Uit de KNS-kantine zijn na het in gooien van een ruit de fooienpot, snoepgoed, kroketten en frikadel len meegenomen. "Vast jongeren die voordelig willen barbecuen", luidt de voorlopige conclusie van de politie. Nederlaag wethouder Marselis VOORSCHOTEN - De Voorschotense WD-fractié is ontevreden over het optreden van wethouder L.L. Marselis tijdens de opening van ten nispark Adegeest. Dat blijkt uit een brief die de fractie onlangs aan B en W heeft verzonden. De WD stelt in de brief een aantal kritische vra gen over de openingstoespraak van Marselis na een eerdere toespraak van burgemeester P. Cannegieter. De partij wil van het college weten of uitsluitend de burgemeester voor de opening van het complex was uitgenodigd. Ook vraagt de frac tie het college of de informatie klopt dat de organisatoren van de festi viteiten slechts na lang aandringen van de wethouder bereid bleken diens toespraak te accepteren. De WD vindt dat de wethouder door het opnieuw openen 'weinig chique' heeft gehandeld ten opzichte van de burgemeester en wil we ten of het college dezelfde mening is toegedaan. Ook vraagt de fractie meer duidelijkheid over het beleid van het gemeentebestuur ten aan zien van uitnodigingen. Bestaat er zoiets als een verkeersge drag dat typerend is voor ouderen? Molenaar geeft niet direct antwoord op die vraag maar uit zijn beschou wingen kan niet anders dan het ant woord 'ja' worden gedestilleerd. Ouderen gedragen zich weifel achtig, te bescheiden ook. Hufteri- ge automobilisten straffen dat af en piepen nog snel even voor. Overste ken is een heus avontuur voor de oudere weggebruiker. Molenaar raadt aan de uitstulpingen van het trottoir, meestal op hoekpunten, als uitvalsbasis te gebruiken. Er hoeft dan immers een kleinere afstand over het wegdek te worden afge legd. Dat ouderen in verkeerslichten geruststellende bakens zien, is een fabel, maakte Molenaar duidelijk. De krengen springen dikwijls op rood en beginnen hevig te ratelen' als de niet zo snelle voetgangers nog maar halverwege zijn, Paniekreac ties volgen: ze lopen terug. De verkeersdeskundige legt uit waarom niemand hoeft te schrik ken van die ratels en al dat opjagen de geknipper. De rode pop die plotsklaps begint te knipperen, be tekent slechts dat er niet meer mag worden begonnen met oversteken: "Was je net op weg naar de over kant, dan moet je je er niets van aan trekken". Het licht voor de automo bilisten blijft nog op rood als het voetgangerslicht zich als een disco lamp begint te gedragen dus er is nog tijd genoeg om de veilige over kant te bereiken. Er wordt ook te weinig rekening met ouderen gehouden. Molenaar toont een dia waarop stuitende ver- kooptaktieken van een groenteman zijn te zien: een manshoge stapel zakken bintjes midden op het voet pad. Voor de slecht ter been zijnde ouderen of rolstoelgebruikers een hele opgave om die stapel heelhuids te passeren. Abrahamfiets Ouderen die nog willen en kunnen fietsen, moeten een Abrahamfiets kopen, vindt de WN'er. De dia toont een opoefiets maar Molenaar weigert de tweewieler zo te noe men. "Dan rijdt Abraham er niet meer op". Door de gebogen stang is op- en afstappen een koud kunstje. Han den uitsteken is niet meer nodig want met een knopje op het stuur kunnen knipperlichtjes worden be diend. Achteruit kijken hoeft niet meer dank zij de achteruitkijkspie gels op het stuur. De lichtjes doen het dank zij de accu die al fietsende wordt opgeladen. Een dynamo zit er niet op zodat zwaar.der trappen er niet meer bij is. Autorijden doen ouderen vaak in een taxi. "De taxichauffeur die u zegt dat u de gordel niet om hoeft te doen, jokt", aldus Molenaar. "De taxichauffeur zelf is de enige die van die verplichting ontheven is". VOORSCHOTEN - De Voorscho tense wethouder L.L. Marselis pro beerde gisteravond vergeefs een subsidie voor een clubhuis voor de honk-en softbalvereniging Ade geest door de commissie welzijn te loodsen. Hij stuitte met name bij de PvdA/PPR-fractie en bij D66 op weerstand, omdat er geen enkel voorstel op tafel lag. Beide partijen voelden zich over vallen en opperden zo veel bezwa ren, dat de wethouder het onder werp een maand uitstelt. Ook een discussie over de hoogte van een eventuele subsidie werd daarmee verschoven. Marselis maakte er geen geheim van dat hij de voorzie ning zelf gerechtvaardigd vindt. Hij benadrukte de groei van de vereni ging en de moeite die Adegeest doet om tot een gunstig financieel plaat je te komen. "Vorig jaar zijn de contributies nog verhoogd, maar toch ziet de honk- en softbalvereniging geen mogelijkheden om een clubhuis zelf te betalen. Daarom vraagt de club om een gemeentelijke bijdra ge", vertelde hij. J. Aikens (D66) toonde zich hoogst verbaasd over de woorden van de wethouder. "Nu en dan pro beer ik uw zieleroersen te doorgron den en dan vraag ik me af waarom u op deze vuurpijl nu en op deze wijze afschiet. U weet hoe deze commis sie en de raad hierop reageren en weet bij voorbaat dat u op deze wij ze het tegenovergestelde bereikt". Hij wilde wachten met een besluit tot de wethouder de noodzakelijke gegevens presenteert. Ook G.P Both (PvdA/PPR) vroeg zich af waarom een en ander zo snel Welzijnswethouder L.L. Marselis ...nederlaag... (foto Wim Dijkman) moet. "We hebben nog niet eens ge discussieerd over de vraag of de honk- en softbalvereniging wordt gezien in het rijtje van erkende sportverenigingen", stelde hij. Both wilde weten hoe urgent de kwestie is en sloot zich aan bij Aikens. De verdediging van Marselis was sober: "De vereniging wil die aac- commodatie snel hebben. Ik zit met die mensen". Volgens hem kleven er nadelen aan die ene maand uit stel, maar een verduidelijking bleef uit. VOORSCHOTEN - Jeugdige pyromanen hebben gisteravond tegen tienen de slopers van het noodschooltje aan de Voorscho tense Admiraal de Ruytersingel het werk uit handen genomen. Zij staken het in de brand. De brandweer was het brandje reeds na een kwartier meester. Vanochtend zetten de slopers van een erkend slopersbedrijf het werk voort. De politie was vanochtend druk bezig om de identiteit van de brandstichters te achterhalen. De schade bedraagt in feite nul gulden, Het enige nadelige gevolg is dat het noodschooltje nu niet meer milieu-vriendelijk kan worden afgebroken, vertelt een politiewoordvoerder. "Ei genlijk moeten alle latjes, de ge verfde en de ongeverfde in apar te bakjes worden gelegd zodat ze ook afzonderlijk kunnen wor den verwerkt". OEGSTGEEST Ouderen zijn geneigd donkere jassen te dragen. Met het oog op de verkeersveligheid kunnen ze die echter beter weggooi en en lichter gekleurde kle ding kopen. Kunnen ze zich dat niet veroorloven of heb ben ze een uitgesproken he kel aan kleding in lichte tin ten dan moeten ze als ze 's avonds over straat gaan wit te plastic tassen aan hun hand laten wapperen. "Die tassen kun je gratis bij de bakker krijgen". Dat was het meest vergaande advies dat Leiderdorper W. Molenaar van Veilig Verkeer Nederland gister middag in het Oegstgeester Dien stencentrum gaf. In het kader van de actie 'min 25 procent' (het per centage waarmee het aantal ver keersslachtoffers dient te worden teruggebracht) hadden de gemeen te Oegstgeest en de plaatselijke ou derenbonden Molenaar opgetrom meld om met ouderen te praten en ze voor te lichten over het onder werp 'Ouderen en het hedendaags verkeer'. Molenaar is gespeciali seerd in verkeersvoorlichting voor ouderen. Met dia's ondersteunde hij zijn verhaal. De belangstelling was minimaal. De vertegenwoordigers van de or ganiserende instellingen niet mee geteld, waren er hooguit vijf bezoe kers. 'We hebben alles gedaan wat we konden: affiches opgehangen in de bejaardenhuizen, gepubliceerd in alle kranten. Maar ja, de mussen vallen van het dak, dus zo gek is het niet dat er niemand komt", aldus een woordvoerster van de gemeen te. WN'er Molenaar, die volle zalen is gewend: "Laten we niet mekke ren dat er zo weinig zijn want dat is dan tegen de verkeerden gericht". 'Eerst duidelijkheid voor zwemverenigingen' VOORSCHOTEN - Er moet duide lijkheid komen over de positie van de zwemverenigingen wanneer de gemeente Voorschoten een con tract afsluit met Sportfondsen NV over de exploitatie en het beheer van 't Wedde. Dat stelden alle frac ties gisteravond tijdens de commis sie welzijn vast. Wanneer er voor de zwemvereni gingen het eerste jaar niets veran dert, heeft een meerderheid geen bezwaar tegen het huidige voorstel. De zwemverenigingen lieten vorige week weten bang te zijn dat Sport fondsen NV op de beste uren, in de namiddag en vroege avond, les wil geven. De clubs zullen hierdoor le den verliezen en belangrijke inkom sten mislopen, zo was hun verwach ting. Hoewel alle fracties hun bezorgd heid uitten over de positie van beide verenigingen, liet alleen D66 duide lijk weten niet akkoord te willen gaan met het voorstel. Fractievoor zitter J. Aikens sprak over een "ver keerde volgorde van besluitvor ming. Dit moeten we nog niet in de raad brengen. Eerst moet er een af gerond voorstel op tafel liggen. We moeten niet zeggen dat we nog een jaar hebben en we voor de vereni gingen dan nog wel even iets ritse len. Ze weten nu nóg niet waar ze aan toe zijn". De andere fracties hadden weinig commentaar op dit verhaal. Wet houder L. Marselis beloofde bin nenkort een gesprek met de vereni gingen te hebben over de kwestie. D66-raadslid J. Aikens: ..'verkeer de volgorde'.. (foto Wim Dijkman)

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 16