TAD LEIDEN Kunstwerken in Leidse Hout, verrijking of milieuvervuiling? In juli geld terug van energiebedrijf LEIDSCH DAGBLAD Universiteit en Genpharm tekenen overeenkomst Koffertje met dra tot ™er ton werd verwisseld Leidse advocaat betrokken bij drugshandel De la Mar niet enthousiast over Alkmaar se bestrijding van fraude met computer ONTWERPEN VREDESMONUMENT s DONDERDAG 18 MEI 1989 LEIDEN Kunstwerken in Lei- dens groene trots, de Leidse Hout, een verrijking of milieuvervuiling? Een vraag waarop het antwoord van althans de commissie percentagere geling/kunstopdrachten niet auto matisch "Natüürlijk een verrijking" luidt. Nog voor een oriënterende rondgang door het park gisteren ten einde was, meldde een aantal leden van de commissie niet te weten wat beelden voor extra's zouden toevoe gen aan de pracht en compleetheid van het park zelf. "Het zou gewoon zonde zijn". De discussie of de Leidse Hout met beelden of andere kunstwer ken moet worden uitgerust, is aan gezwengeld door de Vereniging Vrienden van de Leidse Hout. Plaatsing van een of meer kunst voorwerpen met "krachtig beel dend accent", heeft het vereni gingsbestuur voorgesteld aan het college van burgemeester en wet houders. Voorzitter E. Cornet ver klaart die typering als volgt nader: "We willen hier graag kunst waarin ook de normale burger iets ziet. In Leiden staat een aantal kunstwer ken dat de gewone man niet zo be grijpt. Het werk hoeft niet natuur getrouw te zijn, maar moet wel iets zijn waarvan ook de leek begrijpt wat het op die bepaalde plek doet". Kortom: geen al te abstracte wer ken. Of en wat er aan kunst in het park moet komen, is vooralsnog een open vraag. Bij wijze van oriëntatie ging een aantal leden van de com missie percentageregeling/kunst opdrachten, ambtenaren van de ge meentelijke directie groen en vrien den van de Leidse Hout gisteren uit wandelen. In het kielzog van Frits van der Sluis, medewerker natuur en milieu bij de gemeente, die hen informeerde over onder meer de ge schiedenis, het beheer en de bewo ners van het park. Langs de grote vijver ging het, waar de bank van Krantz opnieuw een plaats moet krijgen, langs de laatst overgeble ven boerderij die wellicht als werk gelegenheidsproject verder wordt gerestaureerd om later als informa tiecentrum dienst te doen, door het nog niet zo oude bospark met het openluchttheater, over de Groene Maredijk, de lange laan die parallel aan de Warmonderweg loopt en de grote speelweide. De conclusies na afloop: het park heeft in elk geval geen kunst nodig omdat er van niets iets zou moeten worden gemaakt. Want het is com pleet genoeg zoals het nu is, of, zoals een commissielid het uitdrukte: "Het is in zijn totaliteit al een kunst werk". Als er al beelden of iets der gelijks moeten komen, dan zodanig dat het park absoluut in zijn waarde blijft en de natuur niet wordt aange tast, dus geen "heftige moderne plastieken". Hoewel klassieke wer ken weer zo stereotiep zijn. En speelobjecten een beetje uit de tijd. Zomaar wat beelden neerplempen vanwege kunst om de kunst, mag er in elk geval evenmin bij zijn. De werken moeten iets kunnen toevoe gen aan bepaalde plekken in het park en als het even kan geen aan trekkingskracht op vandalen uitoe fenen. De vereniging Vrienden van de Leidse Hout had de suggestie ge daan om eens in de vijf jaar een soort manifestatie van kunstwer ken in het park te houden, waarna de gemeente een aantal werken zou kunnen uitkiezen en aankopen. Dat is evenwel een kostbare aangele genheid, om welke reden een meer derheid van de aanwezigen gisteren ook van dat idee niet al te gechar meerd bleek. Afgesproken is nu dat de vereniging plekken in het park die met een kunstwerk een oppep per zouden kunnen krijgen, zal in ventariseren. Aangezien het hier geen zaak met spoedeisend karak ter betreft, kan dan rustig worden bekeken wat de eventuele moge lijkheden zijn. Universiteit krijgt boeken cadeau van Chinees ministerie LEIDEN - Het Sinologisch Insti tuut van de Leidse universiteit heeft van het Chinese ministerie van Onderwijs een duizendtal boe ken cadeau gehad. De gift had plaats in het kader van het bezoek dat koningin Beatrix en prins Claus eind deze maand aan Cina brengen. Bij de overdracht van de boeken enkele dagen geleden verklaarde de Chinese zaakgelastigde de heer Li Qiubing dat het geschenk gezien moet worden als een symbool tus sen de goede samenwerking tussen Nederland en China op weten schappelijk en educatief gebied. In het Sinologisch instituut zijn de China-studies van ons land gecon centreerd. Informatie-avond voor personeel supermarkten LEIDEN De Dienstenbond FNV houdt op 24 mei samen met de Jon gerenbeweging een informatie avond over de CAO voor super- marktpersoneel in restaurant Ei- genzorg aan de Stationsweg. De vakbonden overleggen momenteel met de werkgevers over loonsver- hogingingen voor het personeel van supermarkten. Dit overleg heeft tot op heden geen resultaat gehad. i zijn De Leidse Hout:"Het totaliteit al een kunstwerk". Uitkeringen tussen 60 en 100 gulden LEIDEN - De algemene raad van het energiebedrijf Rijnland heeft gisteren definitief beslo ten zo'n 20 miljoen gulden terug te geven aan de afnemers van het bedrijf. De verwachting is dat gezinnen bedragen vari ërend van 60 tot 110 gulden te rugkrijgen. In juli zullen de eerste uitkeringen worden gedaan. In de loop van dit en het volgende jaar komen alle klanten aan de beurt. Mei 1990 heb ben de laatste teruggaven' plaats. Aan de mensen die hun geld pas in een laat stadium terugkrijgen, wordt rente vergoedt. Overigens krijgt niet iedereen geld terug. Al leen de klanten die langer dan een jaar in het EBR-gebied wonen ko men in aanmerking voor teruggave. Het Leidse D66-raadslid Langen- berg deed gistermiddag op de ver gadering van de algemene raad nog een laatste poging drie miljoen gul den te reserveren voor energiebe sparende maatregelen en projecten voor alternatieve energievoorzie ning. Zijn motie werd echter door het merendeel van de leden verwor pen. Langenberg toonde zich bijzon der verbolgen over het feit dat zijn motie niet de steun kreeg van verte genwoordigers van de Leidse PvdA en Links Leiden waarop hij had ge rekend. "Bijzonder jammer dat de progressieve vertegenwoordigers van de Leidse gemeenteraad het nu laten afweten. Dit is iets om te ont houden", aldus Langenberg. Het college van beheer had zich op het standpunt gesteld dat de voorstellen van Langenberg be taald moeten worden door het nieu we energiebedrijf EWR dat de taak van het EBR overneemt. Goekoop opent nieuw gebouw kri lis vereniging LEIDEN - Burgemeester Goekoop opent op 26 mei het nieuwe kan toorgebouw van de Kruisvereni ging Leiden aan de Oude Rijn 59. De verpleegkundigen houden hier hun spreekuur evenals het consul tatiebureau voor baby's en kleuters. Op 3 juni houdt de kruisvereniging open huis waarbij tussen 11.00 en 15.00 uur het nieuwe onderkomen kan worden bezichtigd. Gedurende de open dag wordt voorlichting gegeven over medi cijngebruik door ouderen, voeding gewoonten en zwangerschap. De kinderen die deze dag het consulta tiebureau bezoeken mogen hun pop of beer meenemen voor behande ling op het poppenbureau. LEIDEN - De kunstenaars P.H. Stuhlemeijer en C.J. de Reus pre senteerden gistermiddag hun ontwerpen voor het Leids Vre- desmonument dat in het Van der Werfpark komt. De commissie percentageregeling/kunstop drachten moet uit de twee ont werpen een keuze maken. Het initiatief voor een dergelijk mo nument kwam een paar jaar ge leden van het Leids Vredesplat- form. Het Leids Vredesmonu- ment wordt opgesteld bij de in gang van het park aan de Ga- renmarkt. Het ontwerp van Stuhlemeijer (op de foto rechts) bestaat uit vier spiegelwanden. Het lijkt op een koker die schuin in de grond is weggezakt. Aan twee zijden heeft het momunent dat onge veer zes meter hoog moet wor den, een ingang zodat mensen naar binnen kunnen lopen. In het midden komt een zitelement met verlichting dat volgens de kunstenaar door de verschillen de panelen vele malen weerspie geld wordt. Het materiaal is van gehard glas waarbij de buiten kant een donkere en binnenkant een heldere kleur krijgt. Het andere ontwerp gaat uit van het idee van een vredes- )pieintje met op een kleine verho ging een beeld dat ongeveer drie meter boven het maaiveld komt. Het beeld van kunstenaar De Reus bestaat uit een cirkelseg ment en daar omheen een stalen ring. De cirkel is voor een deel uit zwart Zweeds graniet ge maakt en een ander deel van roestvrij staal dat een spiegelef fect heeft. Het plein is opge bouwd uit een aantal cirkels met verschillende hoogten. LEIDEN De Leidse universiteit, Genfarm bv en Genpharm Interna tional Inc. ondertekenen morgen een overeenkomst over de geza menlijke ontwikkeling van gene tisch gemanipuleerde landbouw huisdieren en dan vooral runderen. De universiteit krijgt het recht om de resultaten van de samenwer king te publiceren, terwijl Genfarm het exclusieve recht krijg om die re sultaten voor commerciële doelein den te gebruiken. Van commerciële toepassingen profiteert de universi teit doordat zij voor een bedrag van ruim 470.000 gulden aandelen zal ontvangen in Genpharm-Internatio nal, de Californische moedermaat schappij van Genfarm. Genfarm doet haar moleculair- biologisch werk samen met perso neel van de universiteit in de Gor- laeus Laboratoria. De door het be drijf aangeschafte apparatuur met een waarde van 450.000 gulden staat ook het universiteits-personeel ter beschikking. Het bedrijf richt zich op twee markten: de produktie van biomedische eiwitten in de melk van genetisch gemanipuleerde koeien en de verbetering van vlees- en melkeigenschappen door middel van genetische manipulatie. Gen farm zal op 1 juli 15 mensen in dienst hebben, onder wie de Leidse hoogleraar dr. H.A.-de Boer die er part-time werkt. ROTTERDAM/LEIDEN - In fe bruari dit jaar bekende de Leidse advocaat. Hij was, vertelde hij de politie, onder zware druk (chantage, geldnood) gezwicht voor zijn crimi nele cliëntèle. De advocaat zou heb ben meegedaan aan drugsdeals, hebben bemiddeld bij handeltjes in cocaine en hasj. Ook op 26 januari 1989 had hij twee van zijn cliënten bij elkaar gebracht: zakenlieden die ook wel eens het grote (drugs)geld wilden incasseren. Er zou een kof fer met drie- tot vierhonderddui zend gulden en tien kilogram coke aan te pas gekomen zijn. Een koffer tje dat werd verwisseld en later al leen maar papiersnippers bleek te bevatten. Een 'rip-deal' dus, of een 'switch-partij'. Nog drie andere mannen zouden aan de drugshandel hebben deelge nomen en een van hen verscheen gisteren voor de strafkamer van de Rotterdamse rechtbank. De bewus te advocaat, die na een paar .maan den voorlopige hechtenis weer op vrije voeten is, moet overigens nog worden gedagvaard. De verdachte, een 46-jarige man uit Veenendaal, bleef over. Hij wordt ervan verdacht op 26 januari in een huis in Rotterdam een hoe veelheid cocaine te hebben afgele verd aan (een van) de twee andere verdachten. De Leidse advocaat had dat bij politie en onderzoeks rechter getuigd en de afnemer van de coke zelf ook. De politie, die voor het huis postte, had alle betrokke nen op de bewuste datum gesigna leerd. Officier van Justitie mr. J. Mooijen eiste dan ook vijf jaar ge vangenisstraf tegen deze enig over gebleven verdachte. Zoeterwoude Maar de Veenendaler ontkende hef tig. „Volslagen nonsens, edelacht bare. Ik ben daar op die dag alleen maar met mijn advocaat geweest om de onderhandelingen over de verkoop van een van m'n BV's af te ronden. Daarna zijn we naar Leiden gereden, daar heb ik de aspirant-ko per afgezet. Een toen ben ik met mijn advocaat naar Zoeterwoude gegaan. We hebben alleen maar over BV's gesproken. Met cocaïne had dat niets van doen". In het huis in Rotterdam zou ene Jansen stiekem achter een bank in de woonkamer hebben gelegen. Hij zou ook de koffertjes hebben ver wisseld. Bovendien was hij het die met een weer andere man buiten voor het huis in een rode auto de te verhandelen coke had getest. De Veenendaler echter had geen Jan sen, en ook geen coke-tester gezien. En van een rode auto wist hij ook helemaal niks af. Raadsman mr. H. Bijlsrha van de Veenendaalse verdachte vond al die verklaringen niet op echt bewijs lij ken. Niet in het huis en niet in de be wuste rode auto had de politie later ook maar een spoor van coke gevon den. „Hoe kun je dan iemand ver oordelen voor de handel erin?" vroeg mr. Bijlsma zich af. Hij wees er ook op dat de verklaringen over de 'switchpartij' van aan de ene kant de Leidse advocaat en aan de andere kant een van de medever dachten, sterk uiteenliepen. „Een van de twee verklaringen moet dus onjuist zijn", constateerde hij sim pel doch overtuigend. Niet brandschoon Mr. Bijlsma, die voor zijn cliënt vrij spraak eiste, schetste bovendien een ander beeld van zijn (nu ex-) collega uit Leiden dan officier mr. Mooijen had gedaan. Deze had de advocaat beschreven als iemand die door anderen het slechte pad LEIDEN - Wethouder H. de la Mar van sociale zaken is vooralsnog niet enthousiast over een computerpro gramma dat door de sociale dienst in Alkmaar is ontwikkeld waarmee fraudeurs kunnen worden opge spoord. Het programma is voor 1500 gulden te koop maar De la Mar is te rughoudend over de aanschaf ervan voor de Leidse sociale dienst. Het computerprogramma heeft inmiddels bekendheid gekregen als een middel om miljoenen aan frau duleus verkregen uitkeringen op te sporen en terug te vorderen. Vol gens De la Mar zijn de kwaliteiten van het programma zwaar overtrok ken en draagt het weinig bij aan het fraudebeleid van de gemeente Lei den. De la Mar meent dat het program ma niet meer doet dan een koppe ling maken tussen gegevens van de sociale dienst en de belastingdienst. Wanneer de gegevens van beide in stellingen niet overeenkomen, be staat de mogelijkheid dat men met een fraudeur van doen heeft. De la Mar: "De Leidse sociale dienst is al grotendeels geautomatiseerd zodat het de vraag is of het programma veel toevoegt". "Wij hebben ook de beschikking over gegevens van de belasting dienst hoewel het niet mogelijk is om met behulp van de computer een vergelijking te maken zoals het programma uit Alkmaar dat doet". Daarom is De la Mar wel van plan het programma uit Alkmaar aan een nader onderzoek te onderwerpen- ."Maar ik moet er nog eens goed over nadenken of ik het wel wil. Ik vind dat je uiterst voorzichtig moet zijn met allerlei gegevens aan elkaar te koppelen". Weer actie in Leiden tegen Heerma LEIDEN Ook Leiden draagt een steentje bij aan de landelijke acties tegen de plannen van staatssecreta ris Heerma van volkshuisvesting die volgende week worden gehou den. Donderdag 25 mei komt de lande lijke actiebus naar Leiden. Onge veer 3000 petities en de gezamenlij ke verklaring van het comité 'Lei den stopt Heerma', het gemeente bestuur de en de Federatie van Wo ningbouwcorporaties worden dan aangeboden aan een bekende caba- ratier die zich als Heerma voordoet. Dit gebeurt tussen 19.30 en 20.15 uur op de Breestraat voor het Stad huis. Vervolgens lichten onder ande ren wethouder Tesselaar en voorzit ter Van Rij van de Federatie de Leidse bezwaren aan 'Heerma' toe en wordt het standpunt van de Leidse gemeenteraad overhandigd. Dit heeft plaats in het gebouw van de Stichting Welzijn. Het hoogtepunt van de landelijke actieweek moet zich zaterdag 27 mei in Rotterdam voltrekken. Na een feestelijke manifestatie en een demonstratieve optocht door de stad worden duizenden petities te gen de nota Heerma overhandigd aan de leden van de Vaste Tweede Kamercommissie voor de Volks huisvesting. Buskaarten naar Rotterdam zijn tot uiterlijk maandag 22 mei tegen betaling van 2,50 gulden te krijgen bij de stichting Welzijn, Breestraat 117. telefoon 254892. Winkeldiefstal LEIDEN Een 35-jarige vrouw uit Leiderdorp is gistermiddag in kle dingzaak Adam in de Kopermolen betrapt op diefstal. Zij wilde de win kel verlaten met een jasje en enkele broeken met een gezamenlijke waarde van ruim 1100 gulden. was opgesleept. Die er eigenlijk niks aan kon doen dat-ie in de drugs had gezeten en die doodsbang was. Mr. Bijslma: „Die Leidse advocaat is bepaald niet brandschoon. Hij heeft diverse malen wisseltrucs uit gehaald, bijvoorbeeld met hoeveel heden goud; en ze niet aangegeven bij de belastingdienst. Wellicht was het de advocaat zelf wel die het om ruilen van de koffertjes bedacht". 100e bijeenkomst werkgroep Pancras-Oost LEIDEN - Donderdag 25 mei komt de stadsvernieuwingsgroep Pan- cras-oost voor de 100e maal bij el kaar. Deze jubileumvergadering wordt daarom opgeluisterd met de aanwezigheid van wethouder Van der Molen die de resultaten van een enquête onder de bewoners van de wijk bekend zal maken. Bovendien is het mogelijk om met een Jan Ple zier een rit door de wijk te maken om de resultaten van 15 jaar verga deren in ogenschouw te nemen. LEIDEN Bij een aanrijding vanmorgen vroeg op het kruispunt Schut- tersveld/Schipholweg/Rijnsburgerweg is een 39-jarige Rijnsburger gewond geraakt. Hij is met vermoedelijk een zware hersenschudding, een been wond en diverse kneuzingen overgebracht naar het AZL. De man reed over het Schuttersveld richting Rijnsburgerweg en zag op de kruising een auto die van rechts over de Schipholweg kwam te laat, waardoor een botsing ontstond. De bestuurder van de andere auto, een 28-jarige Leidenaar, bleef ongedeerd. Beide voertuigen werden zwaar beschadigd. Op het moment van de aanrijding waren de stoplichten op het kruispunt buiten werking. STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 15