Mitsubishi Galant ook met vierwielbesturing Oudshoorn B.V. Modernste robot bouwt carrosserie VW Passat Investeren in vrouw sleutel tot de DONDERDAG 18 MEI 1989 MUM MITSUBISHI Mitsubishi gaat de bakens stevig verzetten naar een hoger niveau. 'Upgraden' heet dat. Om de filofosie hierachter eens diepgaand te be spreken is een gezelschap van Ja panse topfunctionarissen en de di rectie van importeur Hart Nibbrig en Greeve onlangs in Zuid-Enge- land in retraite gegaan. Daarbij werd tevens het belangrijkste nieuws getoond: Een Pajero met een nieuwe zescilinder motor en een Galant met permanente vier- wielaandrijving plus vierwielbestu ring en ABS. In november komt er een hatchback uitvoering van de Lancer naar Nederland. De pas in Tokio tot managing di rector gepromoveerde heer K. Kis- una wond er geen doekjes om: de auto's horen qua kwaliteit in het hoogste niveau van hun marktseg menten thuis. Ze bevatten de meest geavanceerde technologieën en dus moet er wat aan het (Japanse) imago gebeuren". Dat imago moet ook overeenstemmen met de prijs, want kwaliteit kost geld. Mitsubishi's nieuwe aanpak werd onlangs al dui delijk met de introductie van de hat chback. Ook de zestienkleppen- techniek wordt aangevat, bijvoor beeld bij de nieuwe Lancer. "We zijn een betrekkelijk kleine fabriek in een enorme Mitsubishi- organisatie van 42 ondernemingen, waarin 300.000 mensen werkzaam zijn. Grote aantallen willen we niet massaal aan de man brengen, wel een hooggekwalificeerd produkt, waarbij ik wijs op onze Dynamic Four Galant, de 4 WD, 4WS Mitsubishi". Deze Galant is de eerste auto is waarin vierwielaandrijving, vier wielbesturing en ABS zijn gecom bineerd. De vierwielaandrijving ge schiedt volgens het inmiddels be kende systeem van de viscose-kop- peling, die we ook vinden in de Volkswagen Syncro en de Audi Qu- attro. Hij is bovendien gekoppeld aan een centraal differentieel. Geen parkeertrucs Mitsubishi heeft gekozen voor een vierwielbesturing, die boven vijftig kilometer per uur begint te werken. Dus geen opmerkelijke halfdwars uitgevoerde parkeertrucs, zoals bij de Honda Prelude en de Mazda 626. "Dat is met opzet gedaan. De na druk ligt op comfort en dat betekent ook gemakkelijk sturen op hogere snelheid. De bochten kunnen snel ler worden genomen en samen met de vierwielaandrijving en ABS be tekent het meer veiligheid. Boven dien blijkt in de praktijk dat juist met dat vierwielbestuurde inparke ren veel schades worden gemaakt", aldus sales staff manager A. van Daalen van HNG". Het stuursysteem op alle wielen geschiedt hydraulisch. De besturin gen op de voorwielen en achterwie- Off. Mitsubishi dealer voor leiden, Leiderdorp e.o. Touwbaan 5 Leiderdorp tel. 071-410141. len worden beide door een afzon derlijke oliepomp aangedreven, waarbij de pomp voor de achterwie len aan de achtertrein is gekoppeld. Die zorgt er voor dat het systeem pas bij 50 kilometer per uur in wer king treedt. Rijden met deze (zeer stille) Ga lant betekent in de praktijk een handzaam weggedrag. De G-krach- ten in de bochten zijn tot een on merkbaar niveau teruggebracht en wisselingen van rijbaan gaan snel en resoluut. Toch is de maximale uitslag van de achterwielen maar anderhalve graad. Het is duidelijk dat we het hier over een uitermate luxe Mitsubishi hebben. Over een maand wordt de auto in Nederland leverbaar voor circa 72.000, maar dan zit er ook airconditioning in. Pajero De Pajero is er nu ook met een V-6 motor van drie liter. Een opmerke lijke keuze voor een fabriek, die naam heeft gemaakt met zijn ba- lans-assen in de motoren. Een zesci linder loopt nu eenmaal mooier dan een viercilinder, maar met de gepa tenteerde balans-assen kwamen de viercilinders toch heel dicht bij de souplesse van een zescilinder mo tor. "Maar dat hoort ook bij onze up grading", zeggen de Japanners. Sterker nog, volgend jaar komt er een grote zescilinder personenauto op de markt, die eveneens bovenin zijn segment zal worden 'gepositio neerd'. De injectiemotor, zo bleek tijdens de testrit, doet zijn werk vrij wel onhoorbaar. Als de aanjager van het ventilatiesysteem aanstaat overklast deze het geluid van de motor. Nieuw is ook de turbo diesel versie van de Pajero met intercool- NOL VAN BENNEKOM Sonar alarmsysteem voor optimale beveiliging tegen auto-inbraken De Italiaanse fabrikant Sonar heeft een autobeveiligingssys teem op de markt gebracht dat aan zeer strenge eisen voldoet. De importeur heeft in dit opzicht een veilige weg gevolgd. Voordat hij met zijn produkt kwam, heeft hij eerst contact opgenomen met TNO en TBBS (Technisch Bu reau ter Bevordering Schadepre ventie), een instituut van de geza menlijke schadeverzekeraars. Het gaat hier om de Sonar 307. Hij is uitgerust met deurcontact- beveiliging, een sensor voor 'be waking' van het auto-interieur, een sirene, startblokkering, eigen elektrische voeding die in wer king treedt als de auto-accu uitge schakeld zou worden, afstands bediening van elektrisch werken de ramen en centrale deurver grendeling. Helemaal compleet zal het sys teem 1450 gaan kosten, waarop overigens enigszins kan worden bespaard door enkele componen ten weg te laten. AUTO-ALLERLEI EMDEN (GPD) - De Volkswagen fabrieken in Emden hebben sinds kort een volledig gerobotiseerde produktiestraat die de nieuwe Pas- sat-carrosserie bijna volautoma tisch van de banden laat rollen. Op een enkele plaats zie je nog mensen handen handelingen verrichten. Maar meestal kijken de medewer kers nauwkeurig toe, of de robots en de computers hun werk wel goed doen. Emden werd in 1964 in gebruik genomen, toen de 'kever' nog in op mars was. In totaal verdwenen tot oktober 1988 ruim 4,8 miljoen auto's van de produktiebanden van de fa brieken in Eraden. De 'kever' met een totaal van 2.360.591 stuks. Tot eind 1978 werd dit model gefabri ceerd. Het tweede model dat in- meer dan 1,5 miljoen exemplaren gebouwd werd betrof de Passat. Tot april 1988, daarna kwam de nieuwe Passat van de band rollen. Deze nieuwe Passat wordt wat het koets werk betreft volledig geautomati seerd geproduceerd. Met ongeveer 10.000 medewer kers is Volkswagen de grootste werkgever in dat deel van de Bondsrepubliek. Dagelijks vormt het loon- en salarisdeel van de me dewerkers een bedrag van 1,3 mil joen mark. Per jaar produceert Em den meer dan 210.000 automobie len. Assemblage De fabriek in Emden fabriceert geen onderdelen. Alle delen die sa men een auto vormen, wofden aan gevoerd uit de andere VW-fabrie- ken en door toeleveringsbedrijven. Werden tot een aantal maanden te rug robots toegepast om deelfunc ties te verrichten, bijvoorbeeld het puntlassen van de panelen, nu wordt alles door deze ingenieuze apparatuur verricht. Het is een indrukwekkend ge zicht om meerdere robots aan het werk te zien die een carrosserie op bouwen. Ze moeten heel nauwkeu rig de onderdelen als een dak en zij panelen op z'n plaats brengen, zo dat bij nacontrole niet de geringste afwijking geconstateerd wordt. Na het plaatsen van alle plaatwerkde- len worden deze geklemd en dan ge last. Een robot kan 360 graden om z'n as draaien, zwenkbewegingen ma ken, volautomatisch van las-unit wisselen enzovoorts. De steeds completer wordende romp verlaat na iedere fase z'n 'werkplek'. Ook dat gaat automatisch en voor ieder koetswerk is een wagen beschik baar die zich langs een geprogram meerde route via een automatisch besturingssysteem naar de volgen de werkplek voortbeweegt. Iedere tiende carrosserie wordt op een spe ciale plaats door heel ingenieuze ap paratuur afgetast op onregelmatig heden. Schoner werken Ging men in het verleden er vanuit dat robots een 'gevaar' voor het functioneren van de mens zouden betekenen, het tegendeel is geble ken. Het werk is veel schoner, veel minder vermoeiend en over het al gemeen is de mens er gelukkig mee. Alles moet wel in de gaten worden gehouden. Op veel plaatsen nemen de controlepanelen in proces van fabricage. Trouwens het mark. Van het aantal dagelijks van ogenschouw en worden units na geïnvesteerde kapitaal om de nieu- de band komende Passatmodellen een bepaalde produktietijd nageke- we Passat te kunnen produceren wordt tweederde gevormd door de ken. Ook de computer, die dit alles bedroeg 2,6 miljard mark. combi en eenderde door personen- stuurt, dient in de gaten gehouden De ontwikkeling van het nieuwe auto's. In totaal lopen er 1200 Pas te worden. Een indrukwekkend model kostte nog eens 642 miljoen sats per dag van de band. AUSTIN ROVER heeft er met de bestelversie van het peronenauto- model, de Maestro Diesel Van, een nieuw model bijgekregen en wel een met een verhoogd dak. Daar door kan er een halve kuub meer worden vervoerd. Voor bedrijven die aan middelgroot volumevervoer doen is de laadruimte van 2,9 m3 ze ker toereikend. Er is keus uit een Maestro Diesel Van met 500 kg en 700 kg laadvermogen. De prijs is 19.564,- excl. btw. TOYOTA is in Duitsland - getuige een ADAC-onderzoek - met de Ca rina het meest betrouwbaar. In de middenklasse is dit model met de minste pech uit de statistieken van de 'Duitse ANWB' gekomen. In de compact-klasse scoorden de Starlet en Corolla een derde en vierde plaats. De pechgevallen bij de Ca rina - gemeten over de 1,2 miljoen keer dat de ADAC uitrukte - be droeg enkele promilles. Toyota heeft overigens nauwelijks rucht baarheid gegeven aan een produk- tierecord van 5 miljoen auto's. In dachtig de gevoelige materie rond importbeperkingen in 1992 roeren de Japanners slechts heel voorzich tig de trom. Off. Toyota dealer voor Leiden e.o. Autoparc "de Baanderij" B.V. Weversbaan 9 2352 BZ Leiderdorp teL 071-899256 i an fl auto |ïa| i i ^JIleithonILWJ I I Peugeot-dealer voor Leiden e.o. J I Oegstgeesterweg/ Maredijk 175 t/o het nieuwe postkantoor i telefoon 071-212911 PEUGEOT zal deze lente de ver- nieuwde 309 introduceren. Het mo del dat in '85 op de markt kwam, krijgt een 'veijongd' uiterlijk. Nieu we voorzijde, de bagageklep is ver lengd tot aan de achterbumper, van binnen een nieuw dashboard, nieu we stofjes en een restyling van het meubilair zijn de belangrijkste ver anderingen. Tegen de herfst zal te vens de 309 GTI met de 150 pk ster ke 1.9 ltr motor, als vijfdeurs versie leverbaar zijn. VANAGON heet de nieuwste versie van het Volkswagenbusje. De sa mentrekking van de woorden 'Van' en 'Wagon' zegt het al: het gaat om een combi-uitvoering. De zitruimte gaat overigens wel iets ten koste van het laadvermogen van de nor male uitvoering die 800 kg kan tor sen. Er is ruimte voor 8 personen en de voorbank is vervangen door een krappe bestuurdersstoel. Prijzen vanaf 33.300,- excl. btw. De LT 28 AD is een nieuw model met een iets lager laadvermogen dan de gewone LT 28. FIAT zet de Tipo in bij trouwerijen in Nederland. Voor een witte trouw- auto wordt een bedrag van 25,- ex cl. btw gevraagd. De Tipo's in de trouwstoet zijn van het type DGT en kunnen 's ochtends gehaald en voor 18 uur worden teruggebracht bij de dealer. BINNENLAND BUITENLAND DEN HAAG - De alarme rende verstedelijking, de milieucrisis, de toenemende schuldenlast en armoede in de ontwikkelingslanden: zelfs de meest verstokte op timist wordt depressief van de stroom sombere rappor ten van de laatste tijd. De UNFPA, de VN-organisatie voor bevolkingsvraagstuk ken, voegde er gisteren een aan toe. Minister Bukman (ontwikkelingssamenwer king) kreeg van directeur Nafis Sadik van de UNFPA gisteren het Wereld Bevol kingsrapport 1989. De bood schap is dat de positie van de vrouw moet verbeteren om de sterke bevolkingsgroei in de Derde Wereld een halt toe te roepen. door Marjolijn iri 't Hout Investeren in de vrouw is de sleutel tot de toekomst, zo luidt de visie van de Pakistaanse dr. Nafis Sadik. Vrouwen kiezen pas voor kleinere gezinnen als het kindertal niet lan ger hun belangrijkste bestaansbron is. Kinderen zijn namelijk in veel ontwikkelingslanden goedkope ar beidskrachten en een verzekering voor de oude dag. Ze waarschuwde echter ook voor al te veel optimisme. "Het zal niet het einde betekenen van alle armoe de. Het is ook geen remedie tegen ongelijkheid, noch zal het de bevol kingsaanwas doen afnemen, het milieu redden of de vrede garande ren. Maar het is wèl een stap in de goede richting". Wat is de reden voor het uitbren gen van het UNFPA-rapport? Vorig jaar legde het VN-Bevolkingsfonds nog de nadruk op de relatie tussen de bevolking en het milieu, terwijl het rapport van dit jaar de vrouw een vitale rol in. het bevolkings vraagstuk toebedeelt. Door minder kinderen op de wereld te zetten, kan de angstige groei van de wereldbe volking worden afgeremd, stelt het rapport. VN-directrice Sadik over bevolkingsexplosie in Derde Wereld: De cijfers liegen er niet om. Telde de wereldbevolking in 1950 nog 2,5 miljard inwoners, momenteel is dat verdubbeld tot 5,2 miljard. De prog noses zijn somber. Tot de eeuwwis seling zullen er nog negentig .mil joen mensen per jaar bij komen, waarvan slechts zes miljoen buiten de Derde Wereld. Rond het jaar 2000 zullen er 6,5 miljard mensen op de aarde zijn en in 2025 zal dat cijfer in middels boven de 8,5 miljard zyn gekomen. Anderen geloven dat de ze prognoses nog te optimistisch zijn en verwachten tegen 2000 een bevolkingstal van 10 a 14 miljard. Deze explosieve bevolkingsgroei in de Derde Wereld bedreigt de eco nomische ontwikkeling, de wel vaart en het welzijn van de bevol king in de ontwikkelingslanden. Het VN-bevolkingsfonds, in zo'n 130 landen actief, stelt dat we op de 'nachtmerrie van de eeuw' afsteve nen. Onderzoek naar de oorzaken van de enorme bevolkingsaanwas in de Derde Wereldlanden wijst uit dat het krijgen van (veel) kinderen te maken heeft met traditie, religie en vaak onwetendheid over anti-con ceptiemiddelen. Dat is dan ook de reden dat de UNFPA regeringen in ontwikkelingslanden op de nood zaak wil wijzen daaraan iets te doen. Dat kan door programma's te star ten op het gebied van educatie, ge zondheidszorg, geboortebeperking en voorlichting over anti-conceptie middelen. Combinatie Dr. Sadik wijst er op dat het echter niet bij één aspect moet blijven, maar dat de kracht van het terug dringen van de bevolkingsgroei in de combinatie van de aanbevelin gen schuilt. "Waarom krijgen vrou wen veel kinderen? Omdat zij we ten dat er toch enkelen zullen ster ven en daardoor bijvoorbeeld hun verzekering voor de oude dag weg valt". "Soms is het krijgen van veel kin deren een status. Je zou kunnen stellen dat het fungeren van vrou Dr. Nafis Sadik, uitvoerend directeur van het VN-Bevolkingsfonds: "De mate waarir singen te nemen die hun leven beïnvloeden, vormt misschien de sleutel voor de toekomst". wen als baarmachines een soort tra ditie is. Ook religie speelt een be langrijke rol in kindertal", zegt dr. Sadik. Daarbij wordt direct de vraag gesteld hoe landen waar het fundamentalisme weer opleeft, jiet bevolkingsvraagstuk aanpakken. Dr. Sadik zegt daarover: "Het fundamentalisme heeft alleen ge volgen voor het VN-programma als de religieuze leiders zich niet open lijk voor het terugdringen van de bevolkingsgroei in hun land uit spreken". Zij noemt Indonesië als een voorbeeld van een land waar de regering en de religieuze leiders zich wel van de sociaal-economi sche gevolgen van een te sterke be volkingsgroei bewust werden. Daar hebben de religieuze leiders zich te vens uitgesproken voor gezinsplan ning. Voorts blijkt uit een onderzoek dat de helft van de vrouwen in de ontwikkelingslanden wel degelijk aan geboorteplanning wil doen. Ge brek aan anti-conceptie is de oor zaak van ongewenste zwanger schappen. Zouden vrouwen wel toegang hebben tot bijvoorbeeld de pil of het spiraaltje, dan zouden er in Latijnsamerika 35 procent minder geboorten, 33 procent minder in Azië en 27 procent minder in Afrika plaatsvinden, aldus het rapport. Soms houden Indianenverhalen over de pil vrouwen van anti-con ceptie af. Een andere keer 'behoe den' de in eigen land gefabriceerde spiraaltjes de vrouw niet voor een ongewenste zwangerschap. Direc teur Bavelaar van de stichting We reld Bevolking in Laren geeft daarvan een voorbeeld: "In China is de gezinsplanning een weloverwo gen politiek besluit geweest. Elk ge zin mocht niet meer dan één kind hebben. In het begin van het terug dringen van de bevolkingsgroei le verde China zelf de spiraaltjes. Die voldeden echter niet en vrouwen raakten toch zwanger. De UNFPA bood hulp en het gevolg was dat het aantal ongewenste zwangerschap pen werd teruggedrongen". Vrije keus Het is echter niet zo dat de UNFPA vrouwen bepaalde anti-conceptie- middelen opdringt. Dr. Sadik ge looft namelijk dat de ontwikke lingslanden daarin zo veel mogelijk keuze moet worden geboden. "Soms werkt het condoom niet als preventiemiddel omdat de verant woordelijkheid dan bij de man ligt. In andere landen is het spiraaltje uit den boze, omdat de vrouwen voor een medische controle zo'n vier uur naar de dichtsbijzynde kliniek moe ten lopen", aldus dr. Sadik. "Om goede voorlichting over anti-con ceptie te geven, schakelt de UNFPA de regionale centra in, die meer con tact met de plaatselijke bevolking hebben". De UNFPA stelt voor dat regerin gen minstens één procent van het bruto nationaal produkt reserveren voor de geboorteplanning. In het jaar 2000 zouden dan zo'n vijfhon derd miljoen vrouwen zelf beslissen over de grootte van hun gezin. De internationale hulp voor dit pro gramma zou moeten verhoogd van 1,2 miljard gulden naar 5,5 miljard per jaar. Ruzie De UNFPA wil in de toekomst op regeringen in de ontwikkelingslan den een nog grotere druk uitoefe nen om de bevolkingstoename te rug te dringen. Sinds het aantreden van dr. Sadik heeft het Bevolkings fonds van de VN echter te maken gehad met een opstandig lid. De Verenigde Staten, de grootste do nor van het VN-fonds, besloten in 1985 hun bydrage met tien mihoen dollar te korten. In 1986 draaiden zy de financieringskraan volledig dicht. De UNFPA zou volgens de Amerikaanse regering meewerken aan gedwongen sterilisatie en abor tus in China. De ruzie tussen de VS en het Be volkingsfonds stoelt volgens som migen echter op eigenbelang. Zo zou de Taiwan-lobby, zeer conser vatieve ryke Chinezen die in de VS wonen, grote sommen geld in de verkiezingskas van de campagnes van Reagan en Bush hebben ge pompt. Door die schenking hoop ten zij dat de toenmalige president Reagan grotere druk op Peking zou uitoefenen voor een prominentere economische rol voor Taiwan. Daarnaast was er de 'Right to Life- groep', een conservatieve organisa tie in de VS die fel is gekant tegen abortus. Ook deze organisatie stop te geld in Reagans campagne. De UNFPA heeft echter de be schuldiging van de VS tot tweemaal toe onderzocht en kwam tot de con clusie dat gedwongen arbortussen en sterilisaties excessen waren die sporadisch voorkwamen. De VS bleven echter bij de weigering ver dere donaties aan het VN-Bevol kingsfonds te doen. Dr. Sadik stelt haar vraagtekens bij de werkelijke beweegredenen van de VS, maar spreekt de veron derstelling uit dat de VS misschien ook de macht van de VN boven het hoofd stijgt. "By stemmingen vormden de Afrikaanse landen vaak één blok tegen de VS en dat vonden zij erg bedreigend". Nederland, met een bijdrage van 46,2 miljoen gulden de op twee na grootste donor van het Bevolkings fonds, treedt van 6 tot en met 9 no vember op als gastland voor een in ternationaal forum ter gelegenheid van de viering van het twintigjarig bestaan van de UNFPA. In het Ko ninklijk Instituut voor de Tropen te Amsterdam zullen afgevaardigden van de VN-instelling verder praten over de koers die het de komende jaren moet varen om tot een oplos sing van het bevolkingsvraagstuk te komen. Dr. Sadik: "Het is geen plotselinge strategie, maar een die is gebaseerd op twintig jaar erva ring. We moeten wat aan de bevol kingsgroei doen, want het heeft ge volgen voor de toekomst van de we reld. De cijfers dwingen ons tot on middellijke actie. Elk uitstel be dreigt het welzijn van onze kinde ren. Ik denk dat de tyd er nu ryp voor is". De Mitsubishi Galant met een gecombineerde vierwielaandrijving, vierwielbesturing en ABS. GPD)

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 13