'Cricket gaat tenminste relaxed' 'Kindertoneel heeft hier geen traditie' 'Huiswerk-begeleiding haalt veel scholieren uit een achterstand' achtergrond Toneelleidster Judith Porcelein: Paul Noordijk houdt voetbal voor gezien WOENSDAG 17 MEI 1989 PAGINA 9 LEIDEN "Kindertoneel in Ne derland heeft geen traditie. Op basisscholen wordt wel aan to neel gedaan, maar het ziet er niet uit. De mensen die het begeleiden hebben vaak helemaal geen erva ring. Bovendien zijn er altijd kin deren die noodgedwongen mee moeten doen. Ook in Nederland se speelfilms spelen kinderen vaak erg slecht. Veel te gefor ceerd", vindt Judith Porcelein uit Leiden. door Moniek Bluyssen telef. 071 - 161442/161412 Huiswerkbegeleiding op de Anne Frank-mavo in Den Haag. deren". Daarnaast heeft zij ook een cursus regie gedaan in het LAK-theater, en een kinderregie- cursus bij het Nederlands Cen trum voor Amateurtoneel in Amersfoort. Nadat ze de Pabo had afgemaakt besloot ze een to neelstuk te schrijven. Judith koos daarbij voor een stuk waarin kin deren de rol van kinderen spelen en niet de rol van een volwassene zoals zo vaak gebeurt. "Het is de enige manier waarop kinderen geloofwaardig kunnen zijn", meent ze. Sinds september repe teert ze met acht kinderen voor het stuk dat in juni te zien is op verschillende plaatsen in Leiden. Bij verschillende toneeluitge verijen vroeg de initiatiefneem ster toneelstukken voor kinderen op. De dertig musicals die Judith kreeg toegestuurd, gingen alle maal over burgemeesters en defi tige dames en dat wilde ze juist niet. Totdat iemand haar op idee bracht om zelf een stuk te schrij ven. "Ik ben toen gaan kijken wat kinderen aanspreekt. Dan kom je al gauw bij sirenes en sensatie maar dat is erg moeilijk neer te zetten op toneel. Ook dacht ik aan een stuk met als thema 'milieu'. Maar daarbij krijg je al snel een verliezer en een winnaar. Kinde ren weten ook wel dat het zo niet werkt. Uiteindelijk kwam ik uit op een sprookje", vertelt Porce lein. Maar dan wel een sprookje dart zich afspeelt in deze tijd. Roodkapje Judith ging uit van het sprookje 'Roodkapje' dat ze op eigen wijze bewerkte. "Wat zou er gebeuren als het meisje in de mensenwe reld zou belanden?", zo vroeg ze zich af. Van daaruit heeft Judith de rest van het verhaal bedacht. Roodkapje staakt, ze wil niet lan ger haar rol spelen. En dat alles komt door een gemene heks die het leven in sprookjesland in de war wil sturen. En door het sprookje van Roodkapje te ont wrichten, loopt alles in het hon derd. Judith ging met het scenario naar Alex van Milberg van de Droomfabriek, een cultureel cen trum in Leiden. Hij zag er wel wat in en bood Judith de gelegenheid om in de Droomfabriek te repete ren. Vervolgens schreef de to neelleidster een brief naar alle scholen in de Leidse binnenstad met de vraag of leerlingen belang stelling hadden om mee te spelen. Acht kinderen werden gekozen na een auditie, waarbij de deelne mers moesten improviseren aan de hand van een door Judith ver teld verhaal. "Sommige kinderen liepen echt toneel te spelen. Maar het gaat er juist om dat kinderen zich thuisvoelen in hun rol en na tuurlijk overkomen", zegt ze. Toen er acht kinderen waren ge selecteerd, was de rolverdeling snel gemaakt. De kinderen die meedoen, komen van de Ire- neschool, Mariënburchschool, de Marnix van St. Alegardeschool, Lucas van Leydenschool, De Korte Vliet en de Haanstraschool. Behalve de acht toneelspelers werken ook nog ongeveer zestien vrijwiligers mee. Zij zorgen onder meer voor het licht, de kleding, de muziek en de decors. Het was niet altijd makkelijk voor Judith om vrijwilligers te vinden voor de verschillende taken. Vooral voor het maken van decors leverde dat een probleem op. Judith:"Nor- maal gesproken wordt daarvoor betaald, maar hier verdienen ze niets". Aanpak Aanvankelijk deed Judith met de kinderen veel aan beweging, stemoefeningen en karakterinle- ving. De kinderen moesten alles opschrijven over hun rol om een scheiding aan te brengen tussen henzelf en de door hen uit te beel den figuur. Judith vindt achteraf gezien dat ze te vroeg is begonnen met de repetitites. "We hadden langer moeten improviseren. Dan is de basis beter. Het duurt de kin deren nu te lang voor ze aan de voorstelingen kunnen beginnen", denkt ze. Eigenlijk zouden de eer ste voorstellingen al in maart wor den gegeven, maar de première werd uitgesteld als gevolg van een aantal technische onvolko menheden. Een paar 'toneelspelers' zijn daarover wel een beetje teleurge steld. Mischa Souhoka van de Lu cas van Leidenschool vindt het oefenen erg veel tijd in beslag ne men. Ook vindt hij zijn rol niet zo leuk. Simon Hilgevoort van De Korte Vliet vindt het jammer dat er in de loop van de tijd zoveel is veranderd in het stuk. Hij denkt dat het stuk daardoor minder leuk is geworden. "Maar Judith vindt dat het stuk er alleen maar duidelijker door is geworden". Anderen zijn juist erg enthou siast en willen beslist doorgaan met toneelspelen volgend jaar wanneer Judith een nieuw to neelstuk wil schrijven. Het toneelstuk zou aanvanke lijk ondermeer worden uitge voerd in de Leidse Schouwburg, maar daarvan is afgezien omdat de groep er, volgens de initiatief neemster, nog niet aan toe is. Dat viel de kinderen erg tegen. "Maar", zegt Judith, "ze hebben er geen idee van hoe moeilijk het is om een zaal te bespelen. Ook zijn ze niet getraind genoeg in hun stemgebruik". De première van het stuk vindt 4 juni om half drie plaats in het microtheater Imperium. Vervol gens wordt er op 14 juni om 15.00 uur een voorstelling gegeven in de Leidse Houtschool, op 18 juni op het Singelfestival, op 5 juli om 13.30 uur in Het Volkshuis aan de Apothekersdijk en op 19 juli om 14.00 uur in het Westerkwartier. De entreeprijs bedraagt een paar gulden. Kinderen tot en met 12 jaar die auditie willen doen voor het to neelstuk van volgend jaar kun nen zich opgeven bij de Droomfa briek, telefoon 071- 133883. DEN HAAG Het maken van huiswerk levert talloze leerlingen in het voortgezet onderwijs pro blemen op. De een kan zich thuis niet goed concentreren. De ander kan het moeilijk opbrengen na een lange dag school in eigen om geving nog eens in de boeken te duiken. En dan zijn er ook nog die niet weten hoe ze het huiswerk het best kunnen aanpakken. Er zijn scholen die dergelijke moei lijkheden proberen op te lossen door de leerlingen een groot deel van hun huiswerk op school te la ten maken. Dit gebeurt in specia le 'huiswerk-begeleidingsgroe pen'. Op de Anne Frank-mavo in Den Haag wordt al tien jaar met derge lijke groepen gewerkt. In alle klassen. Iets meer dan de helft van de leerlingen blijft vier dagen in de week twee uur na om in klei ne groepen het huiswerk te ma ken. Ze worden begeleid door een docent. De leerlingen krijgen eni ge tijd de gelegenheid hun repeti ties en lessen te leren. Vervolgens wordt het werk nagekeken of overhoord. Wanneer een leerling de leerstof niet voldoende onder de knie heeft, moet die nog eens worden doorgenomen. Degenen die klaar zijn. mogen aan iets an ders gaan werken. Of een boek gaan lezen. "Voorheen was het zo dat kinderen naar huis konden, zodra ze klaar waren. Dat werkte niet. Ze raffelden iets af om maar snel weg te kunnen", vertelt do cent Wim Boerhaver. Niet verplicht Met uitzondering van het tweede jaar, zijn de scholieren niet ver plicht deel te nemen aan de huis werkklassen. De scholieren kun nen zich ervoor opgeven. Voordat de beslissing valt een leerling tot de huiswerkklas toe te laten, wordt er eerst gekeken naar diens studieresultaten en naar de socia le omstandigheden waarin die verkeert. Als halverwege het schooljaar blijkt dat de deelne mer aan de huiswerkgroep grote vorderingen maakt, hoeft-ie de begeleidingsuren niet langer bij te wonen. Het tweede schooljaar vormt binnen de Haagse Anne Frank- mavo een hoofdstuk apart. Sinds vorig jaar wordt geprobeerd de leerlingen door middel van een experiment gemotiveerd te hou den. Wim: "In het eerste school jaar zijn de scholieren erg enthou siast. Maar in de tweede klas be speurden we altijd een gebrek aan motivatie. Huiswerkbegelei ding alleen bleek niet voldoende om dat probleem te ondervangen. Daarom hebben we besloten een verlengde schooldag in te voeren die niet alleen voorziet-in de bege leiding van leerlingen maar waar in ook een uur beweging past". De huiswerkbegeleiding is in het leven geroepen om de kinde ren uit de achterstandspositie te halen, waarin ze verkeerden. "Ook nu nog zitten velen daarin. Van huis uit wordt er dikwijls weinig aandacht besteed aan de studiehouding. Veel kinderen ko men uit gebroken gezinnen. De meeste ouders zijn laag opgeleid en hun sociaal economische posi tie is slecht. Ook bestaat de school voor 90 procent uit buiten landse kinderen, die thuis vaak geen Nederlands spreken", zegt de Boerhaver. Sociaal contact De huiswerkbegeleiding biedt de leerlingen nogal wat voordelen. Ze kunnen in alle rust studeren. En als iets niet snappen, kunnen ze de begeleider vragen hoe iets precies zit. "Daarnaast is het soci ale contact ook belangrijk", zegt de begeleider. "Veel kinderen zouden in het huishouden wor den ingezet wanneer ze thuisko men. Nu zijn ze samen met hun leeftijdsgenoten. Een goede werksfeer is eveneens essentieel. Daarom mogen ze chips mee de klas in nemen. En iets te drin ken". Boerhaver is tevreden over het resultaat van de huiswerkbegelei ding. "Als we kijken naar het ver loop van het aantal zittenblijvers de afgelopen tien jaar, is dat ge daald. Ook de werksfeer in met name het tweede jaar is veel be ter, het is nu veel rustiger. Afge zien daarvan denk ik dat er veel leerlingen vroegtijdig van school zouden gaan als er geen huis werkbegeleiding zou zijn", zegt Boerhaver. Maar er kleven ook nadelen aan de begeleiding. De begeleider vindt het een erg lange zit voor de deelnemers. "Ze zitten soms van 8 tot half vijf op school. En omdat niet al het huiswerk op school kan worden geleerd, moeten ze soms naderhand nog een proef werk leren. In de schoolraad is dat ook al ter sprake gebracht. We zijn nog bezig daarvoor een oplos sing te vinden. Aan de verhou ding tussen ontspannen en leren moet ook het een en ander veran deren. Het zou al veel schelen als de begeleiding bijvoorbeeld aan het begin van de dag wordt ge houden". Boerhaver vindt ook dat het kli maat op school te beschermd wordt: "Huiswerkbegeleiding is steeds belangrijker geworden. Velen zouden het niet meer zon der kunnen redden, omdat ze er zo aan gewend zijn geraakt. Dat kan problemen opleveren als ze doorstromen." Andere scholen zouden ook aan huiswerk-begeleiding moe ten gaan doen, meent Boerhaver. "Er zijn veel scholen met leerlin gen die in een achterstandsposi tie verkeren. Onder begeleiding zouden veel leerlingen de school heel wat makkelijker kunnen doorlopen. Het is voor het hele Nederlandse onderwijsstelsel goed het huiswerk en het maken ervan eens goed onder de loep te nemen", zegt de huiswerkbege leider. Hij ziet evenwel meteen een probleem opdoemen: het brengt erg veel kosten met zich MONIEK BLUYSSEN. Judith Porcelein (midden): "Het gaat erom dat kinderen zo natuurlijk mogelijk overkomen". Topontmoeting Moskou-Peking Ruim duizend hongerstakende Chinese studenten gooiden roet in het zo zorgvuldig geplande programma van president Gor- batsjov. De Chinese autoriteiten hadden maandag een welkomst plechtigheid voor de Russische leider bedacht op het plein van de Hemelse Vrede met presi dent Yang Shangkun. Maar om dat de Chinese studenten geen gevolg gaven aan de oproep van de autoriteiten het plein te verla ten, werd Gorbatsjov naar de in ternationale luchthaven van Pe king gedirigeerd. Op de driedaagse topontmoe ting tussen Gorbatsjov en de Chinese leider Deng Xiaoping is lang gewacht. Zo'n dertig jaar stopten beiden communistische landen hun vriendschappelijke relaties in de ijskast. Maar toen de Russische president en de 84- jarige Deng Xiaoping elkaar gis teren de hand schudden, kwam daaraan een historisch einde. "Laat ons het verleden verge ten en de blik opslaan naar de toekomst", zei Deng tegen Gor batsjov. De kleine Chinese lei der was behoorlijk zenuwachtig en stotterde wat tijdens zijn ge sprek met de Russische partij leider in de Grote Hal van het Volk. Gorbatsjov daarentegen leek ontspannen en uitgerust. Het moest Deng van het hart dat zijn land niet langer als het kleine broertje aan de hand van de Sovjetunie wenste mee te lo pen. Gorbatsjov liet de Chinese leider weten dat Moskou in de toekomst meer respect voor China op zou brengen en zich niet meer met binnenlandse za ken zou bemoeien. Wat is er verder besproken in de Grote Hal van het Volk? Daar de verhoudingen tussen China en de Sovjetunie al dertig jaar op een laag pitje stonden, had den de beide heren genoeg ge spreksstof. Zo kwam de kwes- tie-Cambodja aan de orde. De Russische steun aan de Vietna mese aanwezigheid in Cam bodja is China al jaren een doorn in het oog. De beide leiders be reikten echter geen overeen stemming en zetten hun minis ters van buitenlandse zaken aan het werk om daarover verder te onderhandelen. Behalve Cambodja speelt nog een andere zaak een rol in de verkilde verhouding tussen Moskou en Peking: de grensge schillen. Beide landen hebben een gemeenschappelijke grens van zo'n 7000 kilometer. Gor batsjov kondigde vandaag aan zijn troepen langs die grens te reduceren en wilde dat de 7000 kilometer voortaan 'een grens van vrede' zou worden. Peking wil verder dat de Sovjetunie zijn troepen uit Mongolië terugtrekt. Moskou deed vorige week een stapje in de goede richting door aan te kondigen dat het zijn mili tairen uit dat gebied terugtrekt. Na het gesprek met Deng Xia- ping gingen Gorbatsjov en zijn echtgenote Raisa tot ieders ver bazing met zijn limousine een tochtje door Peking maken, waarbij hij zich heel even onder het Chinese volk mengde. MARJOLIJN IN 'T HOUT OEGSTGEEST - Van cricket weet Paul Noordijk zo'n beetje al les. Hij speelt het al een jaar .of vier, heeft er boeken over in huis en ziet het geregeld op de Engelse tv. Het is hem thuis met de paple pel ingegoten, hoewel hij aanvan kelijk als voetballer bij Ajax Sportman Combinatie terecht kwam. Maar dat beviel hem steeds minder. Toqn Paul bij de cricketafdeling van ASC beland de, was het met het voetbal gauw bekeken. Hoewel hij nog lid is, maakt Paul dit voetbalseizoen niet eens meer af. "Misschien ben ik wel lui", vindt Paul van zichzelf. „Als voet baller hol je maar als een idioot achter een bal aan. Cricket gaat tenminste relaxed, dat langzame bevalt me uitstekend. Het is wel een sport die veel tijd in beslag neemt, maar dat vind ik geen pro bleem. Er komt zo veel bij kij ken". Aanvankelijk vond hij het maar een domme sport, cricket. Maar al snel raakte Paul van het tegen deel overtuigd. "Het is juist een ingewikkeld spel", zegt hij nu. "Nu ik het goed begrijp, vind ik het ook veel leuker. Ik hoef nu ook niet meer aan mijn medespe lers te vragen wat ik precies moet doen". Bowlen Vervolgens vertelt hij een half uur lang wat er zo leuk is aan zijn favoriete sport. "Zelf vind ik bow len (werpen) het leukst. D.at ge beurt op basis van vrijwilligheid, niet iedereen hoeft het te doen. Over een afstand van ruim twin tig meter moet de bowler de bal zó naar de batsman (slagman) werpen, dat die-ie veel moeite heeft de bal te slaan. Dat kun je doen door heel hard te gooien, of door aan een langzame worp juist veel spin (effect) te geven. Voor de batsman is het vaak heel ver leidelijk om op een langzame bal te slaan, maar vooral dan gaat het nogal eens mis". 4 Als batsman heeft Paul één na deel. Vindt hij zelf. Paul is nog te bang voor de bal. "Zeker nu ik bij de senioren van Ajax 2 speel, heb ik steeds te maken met harde bal len. Toch merk ik dat ik er beter van word als ik met de senioren meedoe. Ik heb zelfs al twee keer in het eerste elftal gestaan". Paul haast zich te zeggen dat dit weinig zegt over zijn capaciteiten. In Den Haag en vooral in Enge land lopen volgens hem veel bete re jonge cricketspelers rond. "Tij dens mijn vakantie heb ik eens met Engelse jongens gespeeld. Dat vond ik een leuke ervaring.". Toch speelt Paul het liefst dicht bij huis. "Den Haag ligt zo ver weg, daar ga ik niet heen", stelt de 15-jarige havo-scholier. "Ik heb liever dat het bij Ajax wat druk ker wordt. Soms vraag ik mijn vriend wel eens mee. Hij is wel eens wezen kijken, maar zelf speelt hij nog geen cricket". Broodje kaas Kijken naar cricket doet Paul ook. Als er een wedstrijd op tv is, zit hij op het puntje van zijn stoel. Schouder aan schouder met zijn vader. "Ik kan me voorstellen dat zo'n lange match de mensen gaat vervelen. Maar mij overkomt dat nooit. Nee, ook tijdens mijn eigen wedstrijden niet. Er gebeurt zo veel om me heen. Hooguit ga ik tijdens de wedstrijd eens een broodje kaas eten". Dat kan bij cricket, de Engelse sport die zich af en toe in slow mo tion lijkt te voltrekken. Tussen tijds wordt het spel ook nog eens twee keer stilgelegd. Om een uur voor de lunch en om half vijf voor de tea (Paul: "Alles gaat altijd in het Engels. Er is geen trainer die Nederlands spreekt"). Dat is ook weer niet helemaal onlogisch, als je bedenkt dat een wedstrijd van elf uur 's morgens tot half acht 's avonds kan duren. Een cricketmatch heeft dikwijls een totaal niet te voor spellen verloop. Uitgerekend op een moment dat toeschouwers beginnen in te dutten omdat het spel saai dreigt te worden, kan een cricketmatch opeens onge meen spannend worden. Bijvoor beeld omdat een fielder (iemand die in het veld staat) een moeilijke bal net wel of net niet kan vangen. En een vangbal betekent, net als bij honkbal, dat de slagman uit is. "Dat vangen", zegt Paul, "is min der pijnlijk dat je denkt, als je je handen maar in de goede stand houdt. Toch zou ik liever een zachtere bal hebben, tenslotte moet je met je blote handen van gen. Maar het meeste pijn doet het als je een bal mist, die je eigen lijk had kunnen hebben". TIM BROUWER.DE KONING

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 9