Reuze-order Nederlandse marinewerf Centraal Beheer uit op fusie 5 Britten desnoods buitenspel zetten in r W asverzachters niet zacht voor het milieu' Rente omhoog WOENSDAG 17 MEI 1989 ECONOMIE PAGINA 7 Voor f 17,5 miljard aan fregatten VELP/DEN HAAG (GPD) Nederland krijgt hoogstwaar schijnlijk de opdracht 12 marinefregatten te bouwen voor Australië en Nieuw Zeeland. Daarmee is een totaalbedrag van bijna 8 miljard dollar (bijna 17,5 miljard gulden) ge moeid. Dat heeft de Velpse jurist mr.N.J.C. Francken gisteren meegedeeld. Een woordvoerder van het ministerie van economische zaken heeft de mogelijke order bevestigd. De fre gatten zullen deels op de werf de Koninklijke Maatschappij De Schelde in Vlissingen worden ge bouwd. Op dit moment is demissionair minister van economische zaken De Korte met een handelsdelegatie in Australië om de order te bespre ken. Australië en Nieuwzeeland voeren ook nog onderhandelingen met een Duitse marinewerf voor de bouw van de 12 fregatten. Van de 12 marineschepen zijn er 8 bestemd voor Australië en 4 voor Nieuw Zee land. De Velpse jurist is tijdens zijn re cente bezoek aan Nieuwzeeland door het exportinstituut van dat land benaderd om te bemiddelen in de handelscontacten tussen Neder land en Nieuwzeeland voor com pensatieorders. Francken is een van de directeuren van de handelsmaat schappij Salos international, die be middelt in zakelijke contacten tus sen Nieuwzeeland en Europa. Volgens de woordvoerder van het ministerie van economische zaken zal het grootste deel van de order in Australië en Nieuwzeeland worden aanbesteed. Van het totaalbedrag van bijna 8 miljard dollar zal onge veer 30 procent bij Nederlandse be drijven worden ondergebracht. "Hoewel het grootste deel van de order dus niet in Nederland neer slaat, is de opdracht voor De Schel de en voor het verdere Nederlandse bedrijfsleven toch van zeer groot belang", aldus de woordvoerder. Volgens mr. Francken zal het niet eenvoudig zijn om voor Nederland se bedrijven tegenorder? in Nieuw zeeland te vinden. Met de compen satieopdrachten voor Nieuwzee land is naar zijn schatting een be drag van 2 miljard dollar gemoeid. De totale export van Nieuwzeeland naar Europa bedroeg in 1987 ruim 7 miljard dollar. De import vanuit Eu ropa was ongeveer daaraan gelijk. "Bijna alle ondernemingen in dat land vallen onder wat wij in Neder land het midden- en kleinbedrijf noemen. Wij willen daarom probe ren juist voor Nederlandse onder nemingen uit die sector contacten te leggen met soortgelijke bedrijven in Nieuwzeeland", aldus Francken. VISIMPORT Heiploeg bv uit Zoutkamp gaat ruim honderd ton vis per week, vooral kabeljauw en koolvis, importeren uit de Sovjetu nie. Bij deze handel, die via een Poolse onderneming loopt, wordt niet met geld betaald maar in natu ral produkten variërend van kle ding tot computers. ADVERTENTIE MIELE INBOUWAPPARATEN. VOOR OPTIMAAL KOMFORT IN UW KEUKEN. Een blik op de autoproduktie bij Volvo Car: het zijdeel van een personenauto wordt gelast. Miele-Keuken-Centrum "Leiden" Leiden: Korevaarstraat 11. Tel.: 071-149859 Economie kort Egypte Egypte is weer toegelaten als lid van de Organisatie van Arabische Olie producerende Landen (Oapec). Dat meldt het persbureau van de olie producerende landen, Opecna. Het lidmaatschap was tien jaar geleden opgeschort nadat Egypte de Camp David vredesakkoorden met Israel had ondertekend. De Oapec telt nu elf leden, naast Egypte zijn dat Al gerije, Bahrayn, Iraq, Kuwayt, Li bië, Qatar, Saudiarabië, Syrië, Tu nesië en de Verenigde Arabische Emiraten. Superscherp De Westduitse minister van post en telecommunicatie, Christian Schwarz-Schilling, heeft de VS ver zocht met de EG mee te werken aan onderzoek en ontwikkeling van high definition tv, een nieuwe tech nologie die superscherp beeld mo gelijk maakt. De EG en de VS zou den samen de leidende positie van Japan op dit gebied kunnen overne- Murdoch Mediamagnaat Rupert Murdoch wil van Walt Disney Company een schadevergoeding van 1,5 miljard dollar omdat laatstgenoemde zich heeft teruggetrokken uit een over eenkomst voor de exploitatie van een aantal kabeltv-stations in Groot-Brittannië. Disney meent dat de eis tot schadevergoeding elke grond mist. Beertjes De Malherbe Groep te Weert, uitge ver van boeken voor het grote pu bliek, neemt de aandelen over van het achttien werknemers tellende A.W. Bruna Uitgevers te Utrecht, die vooral bekend is door uitgave van de Zwarte Beertjes pocketboe ken en de serie computerboeken Date Becker Nederlands. A.W. Bru na, dat zich vorig jaar heeft los ge maakt van de Friesche Pers, wordt een Utrechtse werkmaatschappij binnen de Malherbe Groep. BRUSSEL (ANP) - EG-commissa- ris Frans Andriessen verwacht dat de EG-landen desnoods zonder het Verenigd Koninkrijk overgaan tot de oprichting van een economische en monetaire unie. "De EG kan en zal niet aanvaarden dat een of twee landen de besluitvorming blokke ren. Maar persoonlijk ben ik ervan overtuigd dat het Verenigd Konink rijk uiteindelijk meedoet", zegt hij over Europa's monetaire toekomst. Andriessen is met bankpresi- dent Wim Duisenberg één van de zeventien leden van het comité-Del- ors, dat vorige maand de blauwdruk op tafel heeft gelegd voor de mone taire eenwording van Europa: een gemeenschappelijke munt (ecu), een gemeenschappelijk stelsel van centrale banken (ESCB) en een sa menballing van economische en monetaire macht in Brussel. Het rapport-Delors, dat eind deze week in de Spaanse badplaats S'Agaro wordt besproken door de EG-ministers van Financiën, is voor al in Engeland ingeslagen als een bom. De Britten zien de contouren opdoemen van de Verenigde Staten van Europa, "een visie op de EG die wij niet delen", aldus minister Nigel Lawson van financiën. "Dat heeft hij goed gezien", aldus Andriessen. "Elke stap die het vrije verkeer van goederen, diensten, personen en kapitaal dichterbij brengt is een stap in de richting van een politieke unie, van een federaal Europa. Dat willen de Britten niet en daarom zijn ze tegen". Maar An driessen noteert nu al dat heel het Verenigd Koninkrijk, op mevrouw Thatcher na op het standpunt staat dat het pond in het EMS moet. Naarmate de plannen vastere vorm zullen aannemen, verwacht de Nederlandse Eurocommissaris overigens nog veel meer weerstand. "Als het gaat om een federaal Euro pa zijn de Denen nooit koplopers DEN HAAG (GPD) - In het kielzog van koningin Beatrix en prins Claus, die volgende week een staatsbezoek brengen aan China, reist ook een enorme economische missie mee. De Nederlandse dele gatie, met onder anderen afgevaar digden van KLM, Fokker, Philips en Nationale Nederlanden, bezoekt dan elektronika-, telecommunica tie- en landbouwbedrijven en ver der symposia, waarbij vooral wordt gepraat over de technologie. "Op dat gebied moet de reus Chi na zich nog ontwikkelen", zegt Van Lede, de voorzitter van het Verbond van Nederlandse Ondernemingen, die naast staatsecretaris Van Rooy leider van de missie is. Het land hoopt de kennis daarvoor uit Euro pa en Amerika te krijgen. Nederland speelt bovendien een belangrijke rol in de uitvoer van AMSTERDAM (GPD) - De be- stuursproblemen waar Centraal Be heer het afgelopen jaarVnee te kam pen heeft gehad, zijn volgens voor zitter Boitelle voorbij sinds de be noeming van een interim-bestuur begin dit jaar. Boitelle, die vorig jaar december tijdelijk werd benoemd, wordt binnenkort opgevolgd door G.J. Swalef, nu algemeen directeur van Equity en Law in Den Haag. Naar verwachting bekijkt CB na die benoeming opnieuw of samen werking met andere verzekerings maatschappijen mogelijk is. Onder het oude bestuur is al eens de naam van Ohra gevallen, net als CB gespe cialiseerd in de verkoop van verze keringen zonder bemiddelaars. Eer der sprongen fusiebesprekingen met Interpolis af. Volgens Boitelle zijn nu alle mogelijkheden open: "Er zijn liefhebbers. Daartoe be hoort ook de Rabobank. Maar wij willen voorlopig de handen vrijhou den". Behalve levens- en schadeverze keringen gaat Centraal Beheer (CB) ook ziektekostenverzekeringen aanbieden. De nadruk zal daarbij komen te liggen op collectieve ver zekeringen via bedrijven. Maar met de overname van Amsterdamse ziektekostenverzekeraar Enzico be- geweest. Ook Griekenland hecht sterk aan zijn eigen politieke posi tie". Nederland en de Bondsrepubliek zullen voorts wel twee keer naden ken, voordat zij hun harde munt in ruilen voor het 'amalgaam' van een gemeenschappelijke munt. "Ik zeg niet dat men het concept in twijfel zal trekken, maar er zullen hele har de discussies komen over de manier waarop, daarvan ben ik overtuigd," aldus Andriessen. Filiaalhouder Onder het rapport prijken de hand tekeningen van alle presidenten van de centrale banken in de EG. Die unanimiteit maakt het voor de regeringen moeilijk onder de con clusie uit te komen, vindt An driessen. De soepelheid waarmee de bankiers zich laten reduceren tot filiaalhouders v^n een Europese centrale bank heeft hem overigens wel verbaasd. "Maar een onafhan kelijk instituut is natuurlijk voor el ke bankpresident aantrekkelijk. In Frankrijk, Italië en Engeland wordt de president van de centrale bank door de regering in zijn monetaire beleid belemmerd." Het Comité-Delors vraagt de twaalf regeringen om op 1 juli vol gend jaar de eerste stap te zetten naar economische en monetaire eenwording. Die eerste fase is be trekkelijk vaag, "eigenlijk niet veel meer dan uitbreiding, versterking en betere toepassing van dingen die nu al bestaan", zo geeft Andriessen toe. "Maar het besluit brengt meteen de politieke verbintenis met zich mee om de eindfase te verwezenlij ken en te beginnen met de voorbe reiding van de onderhandelingen over een nieuw verdrag. Je stapt niet in de trein naar Groningen om er in Amersfoort uit te stappen. Het is essentieel dat iedereen weet dat Chinese bedrijven massaal bezocht door ondernemers Chinese produkten over de rest van Europa. Niet voor niets heeft Rot terdam als grootste havenstad een stedeband met Sjanghai. "Wat dat betreft is China zeer in ons geïnte resseerd, ook met het oog op het wegvallen van de grenzen in 1992", zegt Van Lede. De bedrijven in de economische missie, die de grootste is die ooit naar China ging, verwachten overi gens geen grote orders. Het bezoek, dat gezien wordt als een vervolg op de bezoeken van premier Lubbers en Van Rooy, is vooral om de rela- geeft Centraal Beheer zich ook op de particuliere markt. Via Enzico zal CB ook voor het eerst op grotere schaal gebruik gaan maken van bemiddelaars bij het verkopen van verzekeringen. Dat zei drs.A.H.A. Hoevenaars van de Raad van Bestuur van CB gisteren bij de presentatie van het jaarver slag. Met een winststijging van 36,9 procent (van 75 naar 103 miljoen gulden) en een omzet van 2,3 mil jard heeft CB volgens de voorzitter van de rada van bestuur mr.H.B.M.H. Boitelle een record jaar achter de rug. Opvallend daar bij zijn de goede resultaten op het gebied van de schadeverzekerin gen. Bij een omzetstijging van 449 naar 515 miljoen gulden ging de winst in deze sector in een jaar tijd omhoog van 6,2 naar 40,4 miljoen. De autoverzekeringen, tot twee jaar geleden een verliespost, heb ben vorig jaar voor het eerst weer winst opgeleverd. Volgens CB, met 7 procent van de markt de grootste autoverzekeraar van ons land, zijn de positieve resultaten het gevolg van een goede organisatie bij het af wikkelen van autoschades, van de premieverhoging in 1988 en van het de trein naar Groningen gaat. Zon der die politieke verbintenis komt er van de eerste fase niets terecht". Uitgangspunt van het rapport is een onlosmakelijke band tussen monetaire en economische samen voeging. In de eindfase, waarvoor nog geen datum wordt genoemd, zijn de Europese munten onherroe pelijk met elkaar verbonden en be paalt de Europese centrale bank het monetaire beleid: het kredietbeleid, de rentestand en het beheer over de deviezen. Maar al in een veel vroe ger stadium wordt van de lidstaten verwacht dat zij hun economisch beleid in vergaande mate op elkaar afstemmen. Voor de ministers van financiën betekent dat onherroepelijk dat zij een deel van hun souvereiniteit moeten prijsgeven. "Als je gedrags regels moet aanvaarden voor de hoogte en de financiering van het overheidstekort wordt de nationale speelruimte inderdaad beperkt". Maar Andriessen, voor zijn be noeming in Brussel korte tijd minis ter van financiën, gelooft dat de ba lans bij de politieke afweging in de twaalf landen uiteindelijk zal door slaan naar Brussel. "Het rende ment, ook in nationale termen, is duidelijk: een gecoördineerde eco nomie van Europese omvang, sta biele groei, werkgelegenheid en een breed draagvlak voor een hoog ni veau van collectieve voorzienin gen". Embryonaal Op de vraag of een economische en monetaire unie niet vraagt om een veel betere democratische controle van het tot dusver zwak uitgeruste Europese Parlement antwoordt An driessen bevestigend. "In het ver drag voor die unie moet worden ge regeld hoe een embryonale Europe se regering verantwoording aflegt aan het Europees Parlement." ties met de bedrijven te verbeteren. "Een concreet resultaat kost lange re adem", zegt Van Lede over de ja ren die eroverheen gaan voor de or ders komen. Van Lede hoopt daar om dat de democratische hervor mingen ook voor de ondernemin gen voordelig zullen: "Bedrijven moeten bij hun investeringen altijd rekening houden met een wisse lend politiek klimaat in het land. Het enige wat voor hen eventueel verandert is het tempo waar een en ander tot stand wordt gebracht". De handel tussen Nederland en China is de afgelopen jaren enorm gestegen. De import uit China steeg vorig jaar met dertig procent tot 900 miljoen gulden. Nederland expor teerde vorig jaar voor 500 miljoen gulden naar China, een stijging van veertig procent ten opzichte van het jaar daarvoor. nieuwe stelsel van kortingen, tarie ven en opslagen. Op het gebied van de pensioen en levensverzekeringen zag CB vo rig jaar weliswaar de omzet groeien, maar de winst bleef met 53 miljoen gulden vrijwel gelijk aan 1987. De winst wordt overigens gedrukt door een reservering van 36 miljoen gul den. Dat geld is bestemd om extra kosten als gevolg van de stijgende gemiddelde leeftijd van pensioens gerechtigden op te vangen. Aegon Het verzekeringsconcern Aegon heeft de nettowinst in het eerste kwartaal van dit jaar met 18,3 pro cent zien toenemen tot 102,7 mil joen gulden in vergelijking met de zelfde periode vorig jaar. De winst stijging ging gepaard met een ver groting van de omzet met 15,8 pro cent tot 3651 miljoen. In eigen land vertoonden in het eerste kwartaal vooral de levensverzekeringen een verdere groei door een hoger pre mie-inkomen. De omzet in de bran che ziekte en ongevallen steeg in ge ringe mate. De andere schadeverze keringen lieten een flinke groei zien. Ook de Friesch Groningsche Hypotheekbank, die in handen is van Aegon, maakte meer winst. Maar tijdens de komende cam pagne voor de Europese verkiezin gen, waar hij een bescheiden en 'uit sluitend Europese' bijdrage aan zal leveren, zal Andriessen er niet voor pleiten om het lot van de Europese machthebbers meteen al in handen te leggen van het Parlement. "Het Amerikaanse Congres kan de presi dent ook niet wegsturen. Maar je kunt niet zeggen dat het geen demo cratie is. Er zijn dus heel andere mo gelijkheden om toch voor een be hoorlijke democratische structuur te zorgen". Andriessen verwacht dat de mi nisters van financiën komend weekeinde vrij positief zullen rea- JIIJSWIJK (ANP) - Wasverzach- ters belasten de rivieren en meren met slecht afbreekbare stoffen die bovendien zeer giftig zijn voor wa terorganismen. Het is beter te kie zen voor een minder zachte was, zo schrijft K. van Leeuwen van de Di rectie Stoffen en Risicobeheersing van het ministerie van milieube heer in het blad H20 van de Vereni ging van Waterleidingsbedrijven (Vewin). Per jaar gebruiken Nederlandse huishoudens ongeveer twee mil- Volvo Car maakt meer luxe auto's HELMOND (ANP) - Volvo Car, fa brikant van personenauto's en voor 70 procent in Nederlandse handen, heeft vorig jaar 119.800 auto's ge produceerd, 5000 minder dan in 1987. Er was meer ruimte voor de luxere types en de winst per auto steeg. Bij een bescheiden stijging van de omzet met 2,7 procent steeg de nettowinst van 20,1 miljoen gul den tot 51,9 miljoen. Na een aantal jaren van grote in vesteringen doet het bedrijf wat dat betreft de komende jaren rustiger aan. Verwacht wordt overigens dat de winst ook dit iaar zal stijgen. Volvo Car stootte vorig jaar een belang van 51 procent in Vialle Be heer (autogasinstallaties) af, terwijl dit jaar het belang van 19 procent in Van Doorne's Transmissie in Til burg van de hand werd gedaan. Malibu Travel: KLM schuldig aan discriminatie SCHIPHOL (ANP) - De reisor- ganisatie Malibu Travel van Ad Latjes heeft gisteren bij justitie in Amsterdam een klacht inge diend tegen de KLM wegens 'discriminatie van personen met de Nederlandse nationaliteit'. Volgens Latjes weigert de KLM in Londen vliegtickets af te ge ven aan mensen met een Neder lands paspoort of als ze in Ne derland wonen. Iedere passagier in Londen zou alvorens een ticket te kun nen krijgen paspoortnummer, nationaliteit en woonplaats moeten opgeven. Tevens moet iedere reiziger een verklaring ondertekenen waarin staat dat de passagier met het in Londen gekochte ticket niet van Am sterdam vertrekt. Wie dat toch probeert wordt in Amsterdam geweigerd en krijgt de kosten van het ticket niet terug. Malibu Travel stelt dat deze verklaring "pure discriminatie is van alle niet-Britse nationaliteiten, om te vermijden dat Nederlandse burgers gebruik maken van goedkope tickets die de KLM in Londen dumpt". Een woordvoerder van de KLM verklaarde gisteren dat deze verklaring niet door de luchtvaartmaatschappijen wordt gebruikt, maar door de Britse wederverkopers van KLM-tickets. De luchtvaart maatschappij heeft inmiddels aanwijzingen gegeven om deze tekst niet meer te gebruiken, al dus de KLM-woordvoerder. geren op de aanbevelingen van het Comité, maar denkt gezien het ver zet van mevrouw Thatcher niet dat er bij de komende Europese top in Madrid al conclusies worden ge trokken. Hij acht het echter mogelijk dat de regeringsleiders bij de volgende top, eind dit jaar in Parijs, het groe ne licht geven voor de voorberei ding van onderhandelingen over een nieuw verdrag. Andriessen, die tot 6 januari 1993 aanblijft in Brus sel, denkt niet dat hij als Commissa ris nog meemaakt dat het verdrag in werking treedt. "Maar ik sluit niet uit dat we er dan dicht bijzitten". joen kilo wasverzachter. Deze stof fen worden geloosd in het afvalwa ter. Uit metingen in de Rijn en enke le zijrivieren in de Bondsrepubliek is bijvoorbeeld gebleken dat het ge halte aan de was verzachtende stof ditalg-dimethylammoniumchloride varieert van 4 tot 92 microgram per liter, met een gemiddelde van 19 mi crogram. De Gezondheidsraad heeft een gehalte van 16 microgram per liter aangegeven als veilige grens. Gegevens over concentraties van deze stoffen in Nederlandse opper vlaktewateren ontbreken, maar be rekeningen tonen volgens Van Leeuwen aan dat het gehalte van de giftige stoffen in het oppervlakte water ongeveer tien microgram (miljoenste gram) per liter bedraagt op plaatsen waar gezuiverd afval water Wordt geloosd. De zeepfabrikanten zijn het niet eens met de conclusies van Van Leeuwen. Unilever en Procter Gamble vinden dat de concent, a- ties van deze stoffen in Nederlandse wateren eerst moeten worden on derzocht. Van Duijn op bres voor milieu bij DSM-vergadering HEERLEN (ANP) - De matte eer ste openbare jaarvergadering van het chemieconcern DSM werd gis teren verlevendigd door een pleidooi voor het milieu van Roel van Duijn. Het Amsterdamse ge meenteraadslid voor de Groene Partij verweet de aandeelhouders niet alleen een aandeel te hebben gekocht in een goedlopend bedrijf (winst over 1988 bedroeg 622 mil joen gulden), maar ook in de milieu verwoesting. Van Duijn noemde als voorbeel den de grondwaterverontreiniging bij Urmond en Stein en de nieuwe DSM-fabriek bij de Waddenzee. Verder pleitte hij voor een statie geldsysteem voor kunststoffen. Hij kreeg de vergadering echter niet mee en drie moties van hem werden verworpen. President-com missaris W. Theeuwisse vond ook dat een aandeelhoudersvergade ring geen politieke bijeenkomst is. Bestuursvoorzitter H. van Liemt schatte bovendien dat DSM per jaar ongeveer 250 miljoen gulden aan milieuzorg besteedt, waarvan 150 miljoen gulden in Limburg. DSM gaat voor de jaren 1990 voort met de uitbreiding van het concern. Hoog op de lijst staan on der meer vergroting van de energie- belangen en meer overnames van buitenlandse bedrijven. Na het af stoten van enkele belangen ziet het concern nu ook voor het zorgen kind meststoffen een zonnige toe komst in de jaren neger t g. DEN HAAG (ANP) - Op grond van de rente-ontwikkeling van de laatste tijd verhogen de levensver zekeringmaatschappijen met in gang van morgen de hypotheekren te met 0,3 procent. De basisrente komt daarmee op 8,0 procent. Dat heeft het Bureau Voorlichting Ver zekering vanochtend bekendge maakt. De rente geldt voor hypothe ken met gemeentegarantie en voor hypotheken tot ten hoogste 75 pro cent van de executiewaarde, met rentebetaling achteraf. Een hogere rente ook bij de nieuwste staatslening. Op 23 mei kan worden ingeschreven op een nieuwe tienjarige lening van de staat, die een rente draagt van 7,5 procent, een half procent meer dan de vorige lening. De nu aangekqndigde is de zesde, waarvan de opbrengst bestemd is voor de dekking van de financie ringsbehoefte van de staat in 1989, nu geschat op 42 miljard gulden. Uit de vorig vijf openbare leningen is 15,6 miljard ter beschikking geko- Elektrotechnische industrie groeit dank zij export ZOETERMEER (ANP) - Het gaat de metaal-, elektronica- en elektro technische industrie in Nederland voor de wind. In 1988 groeide de omzet met zo'n 5 procent gegroeid, wat vooral was te danken aan een stijging van de export met 7 pro cent. De binnenlandse afzet nam vorig jaar met 3,5 procent toe. Dit blijkt uit het vanochtend gepresen teerde jaarverslag van de Vereni ging FME, de werkgeversorganisa tie in de metalektro-industrie. De werkgelegenheid in de be drijfstak is in 1988 licht teruggelo pen met 0,8 procent. In de metalek tro-industrie werken inclusief grote concerns als Philips en Hoogovens zo'n 375.000 mensen, bijna de helft van het totaal aantal werknemers in de Nederlandse industrie. In 1988 is voor een bedrag van 4 miljard gulden geïnvesteerd in de metalektro-industrie, 0,5 miljard minder dan in 1987. Deze daling is volgens de FME toe te schrijven aan het aflopen van omvangrijke inves teringsprojecten in de basismetaal- en transportmiddelenindustrie. In vergelijking met zo'n tien jaar gele den, toen jaarlijks voor 2,5 miljard gulden werd geïnvesteerd, is het in vesteringsniveau 'nog altijd aan zienlijk', aldus de FME. Andriessen stelt belang Europese monetaire unie voorop Andriessen: "Je stapt niet in de trein naar Groningen om er in Amersfoort uit te stappen". <r0to ap>

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 7