Soldaten weg bij grens met China' Lagere wapenuitgaven deren handel niet Baalbergen's Meubelpromenade voormensen die aktiefzijn en sportief willen wonen. Gorbatsjov belooft terugtrekken leger Eerste optreden Guardian Angels eindigt in chaos Shamir dreigt af te treden om verkiezingsplan Activiste Suzman verlaat politieke toneel Kaapstad Sunni-moefti bij aanslag in Bayrut gedood Staking voert spanning hoog op in Panama WOENSDAG 17 MEI 1989 PAGINA 5 PEKING (GPD/AFP/Rtr) Sovjetleider Gorbatsjov heeft vanmorgen op de derde dag van zijn bezoek aan China voorgesteld om de grens tussen beide landen te demilitariseren. De grens tussen China en de Sovjet-Unie moet er een van vrede zijn, aldus Gorbatsjov in een rede tegenover academici en diplomaten. Hij wil alleen grenswachten handhaven voor routinetaken, zo zei hij. LONDEN Het zit de London Gu ardian Angels niet mee in de verwe zenlijking van hun doel: het terug dringen van de criminaliteit in de ondergrondse. De voorgenomen start ging eerder verloren in de mas sale staking bij de Londense onder grondse. En de tweede introductie poging liep gisteren stuk op de mas sale belangstelling van televisie ploegen en fotografen. door Haye Thomas Weliswaar staan er nu zo'n 30 jon gens en meisjes klaar om naar New Yorks voorbeeld in wit T-shirt en rode baret te patrouilleren op de perrons en in de treinen van de Lon dense ondergrondse, maar op de eerste dag van dit grote avontuur kwamen er slechts 15 opdraven. Die trokken zóveel publiciteit dat de Britse transportpolitie genoeg kreeg van de ontstane chaos en zo wel de Angels als de belangstellen den wegstuurde. De Amerikaanse oprichter van de Londense Guardian Angels. Curtis Sliwa, liet zich er niet door ontmoe digen. "Dat was destijds ook zo in New York. Maar daar zijn we nu na tien jaar een begrip geworden. Dat kan hier ook. We hebben de eerste 30 recruten afgeleverd. Na 120 uur trainen. De tweede groep is bijna klaar. Al onze ervaringen en tactie ken hebben we overgedragen. We blijven nog even om een oogje in het zeil te houden en de eerste kin derziekten op te vangen". In grote meerderheid, zoals is ge bleken, heeft het publiek zich voor de activiteiten van de London Gu ardian Angels uitgesproken. Al was het maar onder het motto van: 'Alle beetjes helpen in de strijd tegen de groeiende onveiligheid in de Lon dense ondergrondse'. De autoritei ten denken daar anders over. De British Transport Police heeft al herhaaldelijk laten blijken dat zij niets voelt voor een organisatie die in sommige gevallen eigen rechter kan spelen en zich plaatst in een rol waarvoor de politie is. Gezien de publieke sympathie voor de London Guardian Angels en de inderdaad opmerkelijke mis daadcijfers in het ondergrondse vervoer van de Britse hoofdstad houden de autoriteiten hun verzet tegen en afkeer van de London Gu ardian Angels duidelijk binnen de perken. Zelfs hebben zij nu een ei gen initiatief genomen en bestaan er sinds kort de 'Blauwe Engelen', Scotland Yards versie van de London Guardian Angels, om toch maar vooral de goede bedoelingen van de politie duidelijk te maken. Het handjevol speciale agenten in keurige blauwe uniformen, om in het uitgebreide en altijd tjokvolle ondergrondse net te waken tegen zakkenrollers, dieven, aanranders en vandalen, ziet iedereen als een voorzichtige afleidingsmanoeuvre. Niet voor niets heeft de voorzitter van de British Police Federation, Eastwood, verklaard dat het werke lijke probleem in de openbare orde van Groot-Brittannië het toenemen de tekort is aan goed opgeleide be roepsagenten bij de politie. De Sovjetunie neemt eenzijdige stappen om de spanning te vermin deren, aldus Gorbatsjov. Afgelopen maandag begon Moskou met de te rugtrekking van 50.000 soldaten uit Mongolië. De Russische leider her haalde zijn belofte van afgelopen december dat dit en komend jaar 200.000 soldaten worden wegge haald uit Azië. Hij richtte zich tot de protesteren de studenten door het Chinese volk te prijzen voor de resultaten van de economische hervormingen onder leiding van de Chinese leiders en de Communistische Partij, maar wees elke eis om een voorbeeld voor an dere landen te zijn af. Sociale en economische hervormingen kun- JERUZALEM (Rtr) - De Israëlische premier Shamir zal aftreden als de regerende Likud-partij zijn plan voor verkiezingen in de bezette ge bieden afwijst. Dit heeft een func tionaris vandaag meegedeeld. "Shamir kan zijn initiatief niet voortzetten als de partij hem niet steunt", zei Shamirs stafchef Jossi Amiheir. "Dat zal hetzelfde effect hebben als een motie van wantrou wen. Dan zal de premier zijn ontslag aan de president aanbieden." Het centraal comité van de Li kud-partij, dat 2.600 leden telt, zal medio juni over Shamirs voorstel len stemmen. Shamir vertrouwt er op dat het comité hem zal steunen, aldus Amiheir. Op de wekelijkse ka binetszitting afgelopen zondag wa ren acht Likud-ministers vóór ver kiezingen en drie tegen. De premier kan evenwel op veel verzet van de rechtervleugel reke nen. Gisteren riep minister Moda'i van economische zaken Shamir op af te treden. Het 'Groot-Israël Front', een groep rechtse parlemen tariërs, bespreekt ondertussen mo gelijke acties tegen het verkiezings plan met handelsminister- Ariel Sharon. Shamirs plan voorziet in verkie zingen op de westelijke Jordaanoe- ver en de Gazastrook van Palestijn se afgevaardigden, die een tijdelijke regeling met Israël moeten sluiten. Binnen drie jaar zullen er dan on derhandelingen plaatsvinden over de definitieve status van de bezette gebieden. Buitenland kort nen niet in galop worden doorge voerd, zei hij. Gorbatsjov, geprezen door de Chinese studenten, zei dat perestro jka 'ons binnenlandse proces' is en dat de Sovjetunie dat niet aan ande ren wil opleggen. Dat streven heeft in het verleden juist tot veel proble men in de ontwikkeling van het we- reld-socialisme geleid, aldus Gor batsjov. „Wij hebben onze les ge leerd. Wij werken aan onze betrek kingen met de andere socialistische landen op basis van respect voor hun onafhankelijkheid en hun soe vereine recht zelfs hun eigen vor men en methoden van maatschap pelijke ontwikkeling te kiezen", al dus Gorbatsjov. Met die opmerkingen nam Gor batsjov, die enkele uren eerder sa men met China's sterke man Deng Xiaoping de normalisering van de betrekkingen had bezegeld, nog eens krachtig afstand van het de vroegere gewoonte van Moskou de andere socialistische landen de wet voor te schrijven. Gorbatsjov, die aan het begin van zijn staatsbezoek tegenover president Yang Shang- kun erkende dat Moskou ook schuld droeg aan het 30 jaar oude conflict tussen China en Moskou, zei-te hopen dat beide zijden van hun fouten hebben geleerd. Over de hereniging van de beide Korea's zei de Sovjetpresident dat de terugtrekking van de Ameri kaanse troepen in Zuid-Korea zal bijdragen aan de ontspanning op Ret Koreaanse schiereiland. Vol gens diplomatieke waarnemers zijn de Chinese leiders weinig ingeno men met het Sovjet-streven om dui delijk aanwezig te zijn in Zuidoost- Azie en het Stille-Zuidzeegebied. Bij de voorbereiding van de topont moeting zijn de Russische en de Chinese onderhandelaars het over deze kwestie niet eens geworden. Gorbatsjov moest door een achte ringang de Grote Hal van het Volk worden binnengeloodst om de be togers en de 3000 hongerstakende studenten op het nabijgelegen Tiananmen-plein te ontlopen. Veel betogers zien in Gorbatsjov een held vanwege het glasnost-beleid (het streven naar meer openheid) van de Sovjetautoriteiten. De Sov jetleider heeft tot nog toe echter zorgvuldig iedere ontmoeting met de betogende studenten vermeden. Grote paniek in het door Syrië gecontroleerde westelijke deel van Bayrut nadat een autobom ee leven maakte de geestelijke leider van de Libanese sunnieten, groot-moefti Hassan Khaled. Een i fers wordt op een brancard weggedragen. Zo'n 75 mensen raakten gewond. einde aan het in de slachtof- (foto ANP) BAYRUT (AP) De geestelijk lei der van de Libanese sunni-moslim- gemeenschap, groot-moefti Hassan Khaled, en 21 andere mensen zijn gisteren om het leven gekomen bij de ontploffing van een zware auto bom in het door Syrië gecontroleer de westelijke deel van Bayrut. Vijf enzeventig mensen raakten ge wond, zei de politie. De bom ontplofte vroeg in de middag in de drukke woonwijk Ais- he Bakkar, toen Khaled van zijn hoofdkwartier voor dé lunch naar huis reed. De groot-moefti, zijn chauffeur, zijn zwager en een vierde inzittende van zijn auto werden ge dood, evenals vier politieagenten in een jeep die voor de auto uit reed. Reddingswerkers moesten de deuren van Khaleds zwaar bescha digde zwarte Cadillac openbreken om de stoffelijke resten van de inzit- tenden eruit te halen. De vier gedo de politieagenten waren zozeer ver brand dat ze onherkenbaar waren. Tot nog toe heeft niemand de ver antwoordelijkheid voor de aanslag opgeëist. De met Syrië geallieerde moslimmilities in Libanon beschul digden de christelijke legergeneraal Aoun van de moord op Khaled. Aoun legde de verantwoordelijk heid voor de aanslag bij Syrië, hoe wel hij dat land niet bij naam noem de. De 68-jarige gematigde leider van de 900.000 leden tellende sunni- moslimgemeenschap had zich steeds een voorstander getoond van een vreedzaam samenleven van christenen en moslims in Libanon. De moord werd zowel door christe nen als door moslims veroordeeld. "We zullen nooit afwijken van de gematigde koers die onze betreurde groot-moefti heeft uitgezet," ver klaarde waarnemend premier Sa- lim Hoss van de moslimregering in Libanon. De aanslag komt op een moment dat de Arabische Liga zich extra in spanningen getroostte om het zes dagen oude bestand in de Libanese burgeroorlog te consolideren. Daar toe reisde secretaris-generaal van de Arabische Liga Chedli Klibi maandag van zijn hoofdkwartier in Tunis naar Damascus voor bespre kingen met de Syrische leiders. Schuldencrisis leidt tot militarisering arme landen JOHANNESBURG (GPD/AP) - De grand old lady van het Zuidafri- kaanse liberalisme gaat de actieve politiek verlaten. De 71-jarige men senrechten-activiste Helen Suzman stelt zich niet kandidaat voor een ze tel in het parlement. Zesendertig jaar lang heeft zij de progressieve kleuren in Kaapstad verdedigd. Op 6 september worden nieuwe alge mene verkiezingen gehouden voor de drie kamers van blanken, Azia ten en kleurlingen. Als reden voor haar besluit gaf Suzman gisteren dat zij de pas opge richte Democratische Partij (DP) niet voor de voeten wil lopen. Zij was lid van de Progressief Federale Partij die in de DP is opgegaan. Het is een publiek geheim dat zij weinig gelukkig is met deze fusie. "Mijn belangrijkste taak, het ver dwijnen van de apartheid, is niet voltooid", zo verklaarde Suzman te gen de verzamelde pers buiten het parlementsgebouw. "Maar een aan tal ingrijpende wetten, waartegen ik mij bij de invoering keerde, is in getrokken en dat is een bron van grote vreugde voor mij", stelde zij vast. Helen Suzman was jarenlang let terlijk de enige stem van het Zuid- afrikaanse liberalisme in het parle ment. Dertien jaar lang, van 1961 tot 1974, bond zij in haar eentje de strijd aan tegen het apartheidsregiem. Zij vocht vooral tegen de stelselmatige ondermijning van de rechtsstaat. Vermaard werd haar campagne tegen de anti-terrorismewet van 1967, waarbij een verdachte voor onbepaalde tijd, zonder vorm van proces in eenzame opsluiting kon worden gehouden. Voor rechts werd zij toen een 'verraadster en communiste'; links noemde haar 'het geweten van de natie'. Suzman heeft tijdens haar loop baan nooit geschroomd tegen- draadsé opvattingen te verkondi gen. Zij heeft altijd ontkend dat eco nomische sancties door het buiten land het regiem in Pretoria de gena deslag kunnen toebrengen. De Premier Taiwan De premier van Taiwan, de 76-jarige Yu Kuo-hwa, heeft vandaag zijn ontslag aangeboden aan president Lee Teng-hui. Daarmee wil hij de eenheid in de regerende nationalis tische Kwomingtangpartij bevorde ren. Yu verklaarde dat president Lee dankzij zijn ontslag een nieuw kabinet kan vormen. Hij zei voorts dat het tijdstip om zich terug te trekken gunstig is: de Taiwanese maatschappij is stabiel en de popu lariteit van Lee neemt toe, zowel op het eiland zelf als in het buitenland. Ontvoerd In de buurt van de Libanese haven stad Sidon zijn gisteren drie West duitsers ontvoerd. Een van de ont voerden, de 26-jarige Petra Sch- nitzler, werd later bevrijd door een Libanese militie die meende een paar dieven te hebben aangehou den. Schnitzler werd twee weken geleden ook al ontvoerd, evenals de weer ontvoerde 48-jarige admini strateur ■Heinrich Struebig. De identiteit van de derde ontvoerde is nog niet bekend. Sigaretten Vanaf 1 januari 1992 moet op elk pakje sigaretten, sigaren of tabak dat in de EG wordt verkocht wor den vermeld dat roken zeer schade lijk is voor de gezondheid. Dat heb ben de EG-ministers van volksge zondheid besloten. De op 1 januari 1992 bestaande voorraden mogen nog tot 31 december 1993 zonder waarschuwing verkocht worden. Volgens de Wereldgezondheidsor ganisatie sterven er dagelijks meer dan duizend mensen in de EG aan een ziekte die met tabaksgebruik te maken heeft. Raketten De verspreiding van technisch gea vanceerde strategische kernraket systemen bedreigt gaandeweg de veiligheid van buurlanden die tot nu toe machtiger waren. Het Britse jaarboek 'Jane's Stratëgic Weapon Systems' meldt dat de laatste jaren steeds meer landen raketten tot hun beschikking hebben. Minstens 35 landen bezitten of ontwikkelen vol gens Jane's ballistische raketten voor de korte afstand. STOCKHOLM/DEN HAAG (AF- P/ANP) - De militaire uitgaven en het aantal gewapende conflicten zijn in 1988 afgenomen, de wapen handel wist zich daarentegen op hetzelfde hoge niveau te handhaven als de voorgaande jaren. In de Der de Wereld heeft de vermindering van de militaire uitgaven over het algemeen niet geleid tot een ver mindering van de militarisering. De schuldencrisis vertraagt niet alleen de economische ontwikkeling, maar veroorzaakt ook verhoogde militarisering en interne onrust. Dit staat in het nieuwe jaarrap port van het Sipri (Stockholmse In ternationale Instituut voor Vredes onderzoek) dat vandaag in Stock holm is gepubliceerd. De verminde ring van de militaire uitgaven is al gemeen. Voor een deel kan de ver mindering worden teruggevoerd op de verbetering van de betrekkingen tussen de supermogendheden, ter wijl ook de begrotingsproblemen in het westen en de' economische pro blemen in het Oostblok als reden aangevoerd kunnen worden. Dat in de Derde Wereld minder is uitgege ven, kan deels worden toegeschre ven aan het beëindigen van de oor log tussen Iran en Iraq en, met na me in Latijns Amerika, aan een "golf van democratisering". De Verenigde Staten blijven ove rigens van alle landen het meeste uitgeven aan defensie, bijna 300 miljard dollar in 1988. De uitgaven van de Sovjetunie schatte het Sipri voor 1988 op 250 miljard. Niet alleen de defensie-uitgaven zijn afgenomen, ook het aantal ge wapende conflicten is verminderd. Telde het Sipri in het begin van 1988 nog 33 gewapende conflicten, aan het eind van het jaar waren er vijf beëindigd of bijna beëindigd (Ira n/Iraq, Etiopië/Somalië, Tchad- /Libië, Angola en Namibia). De wapenhandel leed niet onder de vermindering van de staatsuitga ven voor defensie en wist zich te handhaven op dezelfde omzet als voorgaande jaren van rond de 34 miljard dollar. Evenals voorgaande jaren waren de Verenigde Staten en de Sovjetunie de grootste wapenex porteurs, die respectievelijk 29 en 36 procent van de wereldhandel voor hun rekening namen. Angola, Cuba, India, Iraq en Syrië nemen ruim driekwart van de hele Sovjet- export voor hun rekening en Egyp te, Israël, Pakistan, Saudiarabië en Zuidkorea zijn goed voor bijna 65 procent van de Amerikaanse ex port. Op een goede derde plaats komt Frankrijk, dat met name wapens le verde aan Iraq. Nederland is ver dwenen uit de top-tien van wapen- exporteurs en staat op de wereld ranglijst nu op de elfde plaats. Chi na is op de ranglijst gestegen en heeft de Bondsrepubliek Duitsland van de vijfde plaats verdrongen. NAVO-lasten Het Sipri-rapport levert een interes sante bijdrage aan de discussie over de lastenverdeling binnen de NAVO. De berekeningen van het onafhankelijke instituut tonen aan dat de Amerikaanse bijdrage aan de Europese NAVO in Europa lager is dan de bijdrage van ieder van de Europese NAVO-leden. Het heeft bij het vaststellen van de defensie uitgaven voor het eerst de kosten van dienstplicht meegerekend. Helen Suzman: onomstreden ADVERTENTIE 4ENnN op Je bent jong, je leeft aktiefen je wilt sportief wonen. Je kiest je meubels bij w*01 Baalbergen's Meubelpromenade. Op niet minder dan 7500 vierkante r/o#0 meters wordt het totale wonen gepresenteerd. De meest uiteenlopende WË18 coRNer woonstijlen krijgen royaal de mimte. Van )ong tot klassiek Van modem tot romantisch. Van rustiek totavantgarde. En alle grote merken tonen hun unieke gezicht in hun eigen studio's. Ben je jongen aktiefdan kies je bij Baalbergen voor het sportieve wonen. Baalbergen heeft nu nóg meer hart voor uw huis. oprdÓN04 KATWIJK AMBACHTSWEG11 -13 TELEFOON 01718 - 28 151 ■wwgfimimil'mbbblwiiiLMr iJid—«IiiLH—IJi I iWmJ MEUBELPROMENADE KATWIJK Zuidafrikanen zijn de enigen die een einde aan de apartheid kunnen maken, aldus Suzman. Daarom moet met name de macht van de zwarte vakbeweging en de zwarte consument versterkt worden. Eco nomische strafmaatregelen zouden uitsluitend de koppigheid van het regiem versterken en de bereidheid tot hervormingen drastisch reduce- Suzman belichaamde de continu- iteit van het door versplintering ge plaagde Zuidafrikaanse liberalis me. Hoe de partijen in de loop der jaren ook mochten heten, van Vere nigde Partij via Progressieve Partij tot Progressief Federale Partij, Suz man was er bij. Alleen de laatste verschijningsvorm, de Democrati sche Partij, zal het dus zonder haar moeten stellen. Hoe onomstreden haar persoon is, blijkt uit de opmerkelijke lofzang van de extreem-rechtse conserva tieve leider Treurnicht. Treurnicht roemde haar vechtlust voor haar overtuigingen en noemde haar een "kleurrijke persoonlijkheid met wie hij het nooit eens was, maar die al tijd respect afdwong". Voorlichter Con Botha van de regerende Natio nale Partij noemde haar een "moe dig strijdster die haar tijd vooruit was". PANAMA (GPD) In Panama heeft de oppositie opgeroepen tot een algemene proteststaking tegen het annuleren van de verkiezingen van vorige week zondag. Het Ame rikaanse leger is intussen begonnen met evacuatie van familieleden van in Panama gestationeerde militai ren. Gisteren stapten er naar schat ting 200 mensen in een vliegtuig op de basis Howard van de Amerikaan se luchtmacht in de kanaalzone. De Panamese volksmilities, de beruchte Batallones Dignidad (ba taljons van de waardigheid) zijn in staat van alarm. Benjamin Colamar- co, de woordvoerder van de mili ties, legde uit dat de staking de Amerikanen wellicht het laatste zetje geeft om tot een direct militair optreden in Panama. Colamarco verklaarde dat twee Amerikaanse vliegdekschepen koers hebben gezet in de richting van de nauwe landengte tussen Midden- en Zuid-Amerika. Volgens hem naderen de oorlogsbodems America en Norfolk in de loop van vandaag de territoriale wateren van Panama, één aan de Atlantische kust en de andere via de Stille Zuid zee. "Maar wij, meer dan 10.000 pa triottische Panamezen, staan klaar om onze soevereiniteit te verdedi gen", waarschuwde de militielei der. Aan de vooravond van de protest staking was de spanning in Panama te snijden. Tal van winkeliers beslo ten hun etalageruiten met houten planken af te timmeren. Slechts weinig mensen durfden zich op straat te begeven. De normaal over volle markten waren bijna uitge storven. "De vraag is hoeveel mensen de moed hebben om mee te doen aan de staking", verzuchten veel Pana mezen. Volgens het bewind van ge neraal Manuel Antonio Noriega gaat het om een "illegaal" protest. Er zijn "noodmaatregelen" aange kondigd om de staking het hoofd te kunnen bieden, maar wat die maat regelen inhouden is niet gezegd. Oppositieleider Guillermo En dara heeft zijn volgelingen opgeroe pen om zich niet te laten intimide ren. Endara, die zichzelf "gekozen president" blijft noemen, wordt nog steeds in het ziekenhuis verpleegd. Vorige week woensdag werd hij sa men met een van zijn vice-presiden- ten afgetuigd door een groep van de volksmilities. Vanaf zijn ziekbed verklaarde Endara vertrouwen te hebben dat de OAS "het Panamese volk niet alleen zal laten staan bij de strijd tegen de dictatuur". Endara haalde volgens eigen tellingen drie maal zo veel stemmen dan Norie ga's kandidaat Duque. In Washington, waar de Organisa tie van Amerikaanse Staten (OAS) zich buigt over de Panamese crisis, verwacht men in iedere geval een scherpe resolutie tegen het bewind van generaal Noriega. Plannen om nieuwe verkiezingen te eisen of de erkenning van de beweerde over winning van oppositieleider Endara zijn op verzet gestuit van met name Mexico, dat eerder deze week ech ter wel een scherpe veroordeling uitsprak tegen het optreden van No riega.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 5