Ontwikkelingshulp niet naar 'Europa' c0 'Open'stiefgezin bron van problemen Bukman: kwaliteit hulp bedreigd Zorgmap maakt thuiswonen aids-patiënt eenvoudiger Nieuwbouw in koopsector zorgt voor doorstroming Flatbewoners Capelle krijgen andere huizen Provincie wil Hollandsche IJssel weer schoonmaken WOENSDAG 17 MEI 1989 BINNENLAND PAGINA 3 BRUSSEL (ANP) Nederland moet na 1992 de ontwikkelingshulp niet overdragen naar de EG. Minister Bukman (ontwikkelingssamenwerking) is bang dat dan de kwaliteit ach teruit gaat, zo heeft hij gisteren in de EG-ministerraad gezegd. AMSTERDAM (ANP) - Amster damse aids-patiënten die opname in een ziekenhuis zo lang mogelijk willen uitstellen, krijgen er deze week een belangrijke steun in de rug bij: een zogenoemde zorgmap vol met aanwijzingen hoe het beste kan worden omgesprongen met de uiteenlopende problemen waarmee een aids-patiënt te maken kan krij gen. De zorgmap is een initiatief van het Innovatieproject Amsterdamse Gezondheidszorg. Vanmiddag wer den de eerste exemplaren uitge reikt aan bestuurslid Kruysen van de Belangenvereniging Mensen met Aids (BMA) en hoofddirecteur Gezondheidszorg van het ministe rie van WVC Verhoeff. Volgens samensteller Coene be staat het boekwerk uit drie delen: een informatief stuk, een logboek en een ruimte voor aantekeningen. Coene: „Veel aids-patiënten zijn jong en willen zo lang mogelijk zelf standig blijven. In de praktijk lopen zij tegen talloze problemen op die uitvoering van die wens bemoeilij ken. Problemen met betrekking tot het verlies van werk, discriminatie en besmettingsgevaar. Met de prak tische informatie in de map hopen we zoveel mogelijk antwoorden te geven op die vragen". In het logboek kunnen de hulp verleners die de patiënt omringen hun aantekeningen kwijt. Coene: „Momenteel is er een groot gebrek aan coördinatie. Er worden dingen dubbel, of helemaal niet gedaan. Dat probleem kun je met een log boek ondervangen". Het derde deel bestaat uit voorge drukte vragenlijsten die mensen houvast bieden wanneer zij door de ziekte de controle over hun situatie dreigen te verliezen. Het project sluit volgens hem goed aan bij het beleid van de overheid om thuis zorg te stimuleren. Om die reden had het ministerie van WVC dan ook twee ton over voor de totstand koming. De map - voorlopig nog een expe riment - is er in twee uitvoeringen: een ringband die in een oplage van 400 is gedrukt en zal worden ver spreid onder aids-patiënten in Am sterdam en een publieksversie die tegen betaling van de kostprijs (20 gulden) verkrijgbaar is. Indien het experiment in een behoefte blijkt te voldoen wordt de map over heel Ne derland verspreid. Brussel heeft tot dusver nog geen concrete plannen op tafel gelegd om de EG meer bevoegdheden te geven, maar volgens Bukman is de discussie in Nederland al losgebar sten. PvdA-kamerlid Melkert zou hebben gezegd dat ook ontwikke lingssamenwerking bij de Europese integratie moet worden betrokken. Volgens de CDA-minister is dat een gevaarlijke ontwikkeling. De Eu ropese Commissie zou onvoldoen de zijn uitgerust om de vereiste kwaliteit te leveren. „Het gaat om 35 a 40 miljard gul den per jaar, waarvan bijna zes mil jard uit Nederland. Dat geld moet op een verantwoorde wijze worden verspijkerd. De lidstaten bieden daarvoor een betere garantie dan de Europese Commissie", aldus de be windsman. Bukman vreest boven dien dat men in Brussel te weinig oog zal hebben voor specifieke as pecten van de ontwikkelingssa menwerking, zoals het betrekken Vrouw rijdt harder dan man DEN HAAG (GPD) Vrouwen rijden gemiddeld harder dan mannen, zo is de verrassende conclusie van een onderzoek dat de oliemaat schappij Aral heeft laten doen naar het weggedrag van mannen en vrouwen. De echte snelheidsmaniakken zijn bijna zonder uitzondering mannen, maar oudere mannen rijden over het algemeen erg rustig. Vrouwen rijden minder 'sportief, maar zijn over het algemeen colle- gialer op de weg. Daaruit blijkt verder dat vrouwen relatief even vaak als mannen betrokken zijn bij ongelukken. Wel rijden jonge vrouwen veel veiliger dan mannen van dezelfde leeftijd. Bijna vijf mannelijke te genover drie vrouwelijke automobilisten van 18 tot 20 jaar raken be trokken bij een ongeval. Oudere vrouwen hebben echter vaker dan mannen in dezelfde leeftijd met ongelukken te maken. Bovendien zijn de ongelukken die vrouwen veroorzaken over het al gemeen minder ernstig van aard. Ze maken vaker fouten met parkeren, wegrijden en afslaan op een kruising, maar dat soort fouten veroor zaakt over het algemeen geen ernstige ongevallen. Daarentegen verlie zen vrouwen minder vaak de macht over het stuur, omdat ze te hard rij den en zijn ze principiëler als het gaat om niet rijden met alcohol. Bo vendien rijden ze minder vaak 's avonds en 's nachts en dat zijn de tijd stippen waarop de meest ernstige ongevallen plaatsvinden. DEN HAAG (ANP) - De doorstro ming uit goedkope huurwoningen komt voor een belangrijk deel op re kening van de nieuwbouw in de koopsector. Van alle nieuwbouwbe- woners die in 1987 een huurwoning met een huur onder de 450 gulden per maand achterlieten, verhuisde een derde naar een nieuwe koopwo ning. Dat blijkt uit het jaarlijkse onder zoek dat het ministerie van VROM sinds 1969 naar de bewoners van nieuwe woningen doet. Van de doorstromers naar premie-A-koop- woningen komt 90 procent uit de sociale huursector, aldus het onder zoek. Van de doorstromers naar de vrije sector komt ruim de helft uit de sociale huursector. Huurwoningen in de vrije sector zorgen voor doorstroming van de koop- naar de huursector: 30 pro cent van de nieuwe bewoners komt uit de koopsector, zo blijkt uit het onderzoek. Het gaat vooral om ou dere huishoudens met een gemid deld wat hoger inkomen. Van de 103.330 huishoudens die in 1987 een nieuwgebouwde woning betrok ken, maakten 75.000 een woning vrij. Een derde deel van die wonin gen had een huur onder de 450 gul den, aldus het onderzoek. Uit het onderzoek blijkt verder dat veel goedkope nieuwe huurwo ningen niet terecht komen bij de la gere inkomens. Zoals staatssecreta ris Heerma van volkshuisvesting al eerder bekendmaakte, wordt ruim Deetman Minister Deetman (onderwijs) wil wel opnieuw minister worden, maar dan liever niet op onderwijs en wetenschappen, zo heeft hij gis teren op een CDA-Euromanifestatie in Enkhuizen gezegd. Welk departe ment hij ambieert, wilde de be windsman niet zeggen. Hij consta teerde verder dat coalitiegenoot WD in grote verwarring verkeert. Sekslijnen Vrouwenorganisaties in de provin cie Groningen zamelen momenteel handtekeningen in tegen de 06- sekslijnen. De PTT werkt met de verhuur van deze lijnen de wancul- tuur vgp vrouwenvernedering en kindefprostitutie in de hand, aldus een begeleidende brief die ze aan de Tweede Kamer en minister Smit Kroes (verkeer en waterstaat) wil len sturen. Ze eisen dat deze sekslij nen worden opgeheven. Bootvluchtelingen De zeesleepboot Santania van het Haarlemse bedrijf ITC heeft tweede pinksterdag in de Zuidchinese Zee 87 Vietnamese bootvluchtelingen gered van hun zinkende scheepje. Tijdens de reis waren drie mensen overleden. Onder de vluchtelingen zijn veel kinderen. De jongste is een baby van acht maanden. ITC over legt nu met het Hoge Commissari aat voor de vluchtelingen van de VN over het lot van de Vietname- 45 procent van alle huurwoningen met een huur onder de 450 gulden die in 1986 werden gebouwd, be woond door mensen met een rela tief hoog inkomen. Een kwart van de duurdere huurwoningen uit dat jaar kwam daarentegen terecht bij mensen uit de lagere inkomens groepen. In totaal waren 47.700 van de 90.900 woningen die in 1986 gereed kwamen huurwoningen. Bijna 21.000 daarvan hadden een huur prijs onder de 450 gulden. Bijna de helft werd toegewezen aan huishou dens met een netto besteedbaar in komen van meer dan 30.000 gulden of alleenstaanden die netto meer dan 22.000 te besteden hadden. bij hulpprojecten. Een mogelijke depolitisering van de ontwikkelingshulp speelt vol gens Bukman slechts een geringe rol bij zijn bezwaren tegen de over dracht van bevoegdheden aan de Commissie. Depolitisering zou er toe kunnen leiden dat een land als Suriname in EG-kader minder prio riteit krijgt dan nu in Nederland. Maar volgens Bukman groeien de lidstaten qua filosofie steeds meer naar elkaar toe. Zo gingen de minis ters gisteren akkoord met een voor stel van de Europese Commissie om de steun aan ontwikkelingslanden die hun economie structureel her vormen veel sterker te coördineren. Die coördinatie is nodig om de sa menwerking met het Internationaal Monetair Fonds en de Wereldbank te verbeteren. Bukman is niet tegen besparin gen op ontwikkelingshulp door een grotere doelmatigheid, bijvoor beeld door voorafgaand overleg over de prioriteiten. Maar er is vol gens hem geen sprake van dat ont wikkelingswerkers uit de verschil lende EG-landen elkaar nu voor de voeten lopen. „Als je ziet wat er alle maal nodig is, is er absoluut geen sprake van verspilling", aldus Buk- Jongemannen mishandeld in duingebied DEN HAAG (ANP) - Twee Haagse jongens van 17 en 19 jaar zijn twee de Pinksterdag door vier nog onbe kende jongelui in een bunker in de duinen van Den Haag mishandeld en naakt achtergelaten. De twee jongens liepen 's avonds om acht uur door het duingebied, toen ze werden aangesproken door twee jongens en twee meisjes van omstreeks hun eigen leeftijd. Het viertal liep met het niets vermoe dende duo op. Plotseling toonden er drie van de vier een mes. Ze dwongen de twee jongens een bun ker uit de Tweede Wereldoorlog binnen te gaan. Daar moesten ze zich uitkleden en ontuchtige hande lingen met elkaar plegen. De jongens weigerden het laatste. Daarop werden ze geslagen en ge schopt. Het viertal pakte al hun spullen op, waarschuwde het twee tal drie uur in de bunker te blijven. Na twee uur verlieten de jongens in adamskostuum de bunker. De poli tie kwam snel naar ze toe, gewaar schuwd door ontstelde omwonen den. De politie denkt het viertal spoedig te kunnen aanhouden. STOP «»IH>DU*V CAPELLE A/D IJSSEL (ANP) - De bewoners van de flats in Capelle aan den IJssel, die wegens stank overlast in hun woningen in een ho tel zijn ondergebracht, krijgen ver vangende woonruimte aangebo den. Loco-burgemeester Meiboom maakte deelde dat gisteren aan de bewoners van de flats aan de Wiek slag mee. Uit metingen, die het afgelopen weekeinde zijn verricht in de wo ningen die grenzen aan de kopge- vels, blijkt dat met met honderd procent zekerheid kan worden ge steld dat de terpentine-concentra- ties onschadelijk zijn voor de ge zondheid. „Die kans wordt wel mi nimaal geacht, maar daar is enige twijfel over. In de tussenwoningen, waar veel lagere concentraties zijn gemeten, is het risico nul", zo zei Meiboom. Een aantal bewoners van de flats aan de Wiekslag klaagt over hoofd pijn, keelpijn, geïrriteerde ogen en een brandende huid, sinds de kop- gevels van hun flats enkele weken geleden met het vochtwerend mid del Drytex zijn behandeld. Het mid del is opgelost in terpentine, dat de hevige stankklachten en de irrita ties veroorzaakt. Gebleken is dat het middel in de spouwmuren terecht is gekomen. Daar zijn concentraties gemeten die tweehonderd keer zo hoog zijn als in de woningen zelf. Volgens des kundigen vervliegt de terpentine na verloop van tijd, vooral als er extra wordt geventileerd. Maar dit kan in de ergste gevallen wel drie maan den duren. De bewoners van de 36 kopgevel- woningen kunnen desgewenst per manent verhuizen. Volgens dokter Van der Torn, milieudeskundige van de Rotterdamse GG en GD, is de stank het laatste dat overblijft van de verontreiniging. En hoe erg die wordt ervaren, is van het reuk- Vermogen van de bewoner afhanke lijk. Om de flats waar de hoogste con centraties zijn gemeten snel weer bewoonbaar te maken, worden bouwkundige maatregelen overwo gen. Ook zal de grond bij de behan delde muren worden onderzocht op mogelijk schadelijke concentraties. Tot de resultaten hiervan bekend zijn wordt aangeraden op die-plaat sen geen kinderen te laten spelen. De Greenpeace-ballon stijgt omhoog uit protest tegen de cfk's die bij Akzo worden geproduceerd. Deze drijf gassen breken de ozonlaag af, die ons te gen de zeer schadelijke ultraviolette straling van de zon beschermt. Akzo en Du Pont blijven produceren zolang er nog vraag naar cfk's is. (foto anp> Ballonprotest bij Akzo tegen cfk's AMSTERDAM (ANP) - Greenpea ce heeft vanmorgen een ballon laten opstijgen boven het fabriekscom plex van chemieconcern Akzo in Weert. Aan de ballon waren grote spandoeken bevestigd met de tek sten 'Akzo - Du Pont, stop ozonaf braak' en 'Stop produktie cfk'. Met de opstijgende ballon wilde de milieuorganisatie de grote hoe veelheid cfk's symboliseren die zo wel bij Akzo als bij concurrent Du Pont nog altijd worden geprodu ceerd. De produktie gaat ondanks vele verontrustende berichten over afbraak van de ozonlaag nog altijd door, zo stelt Greenpeace. De af braak van de ozonlaag heeft moge lijk rampzalige gevolgen voor alle leven op aarde. Greenpeace eist een totale en onmiddellijke stopzetting van de produktie in ons land bij Du Pont in Dordrecht en Akzo in Weert. Jaarlijks produceren de twee be drijven volgens de milieu-organisa tie tussen de 70.000 en 100.000 ton cfk's. Du Pont neemt wereldwijd eenvijfde van de totale cfk-produk- tie voor zijn rekening, Akzo 2 tot 2,5 procent. De producenten willen er vooralsnog met mee stoppen omdat er nog vraag naar is. In het Neder landse beleid wordt vooral gepro- ken over vermindering van het ge bruik van cfk's in consumentenarti kelen, zoals spuitbussen. Rond 1995 moet dit tot nul zijn teruggebracht. Greenpeace vindt dat veel te ma ger, belangrijke bronnen van cfk- uitstoot (zoals koelkasten) blijven buiten schot, zo stelt de milieu-or ganisatie. Het gebruik in de indus trie en de export wordt niet aange pakt. Onderzoek naar effecten echtscheidingen en nieuwe gezinsvorming DEN HAAG (GPD/ANP) - Het ene stiefgezin is het andere niet. Daar moeten hulpverleners beter op let ten wanneer ze problemen binnen een van de inmiddels bijna 100.000 gezinnen met stiefkinderen en stie-' fouders proberen op te lossen. Het wordt tijd dat de hulpverlening be ter met deze problemen leert om gaan. Nu zijn er drie keer zoveel stiefgezinnen als tien jaar geleden, en door het grote aantal echtschei dingen zal dat over tien jaar nog drie keer groter zijn dan nu. In opdracht van de Nederlandse Gezinsraad onderzocht dr. Spruijt, hoofd van de afdeling primaire leef vormen van de faculteit sociale we tenschappen van de universiteit Utrecht, de gevolgen van de .grote hausse aan echtscheidingen in de jaren tachtig. Wat waren de proble men in de stiefgezinnen die daarna ontstonden en hoe werden die op gelost? Gisteren werden de resulta ten bekendgemaakt. De meeste problemen komen voor in de gezinnen waar de ouder en stiefouder het onderling niet eens zijn over bijvoorbeeld opvoe ding en contact met de vertrokken ouder. In zestig procent van het aan tal stiefgezinnen gaat alles goed en in een kwart van de gevallen (dan gaat het om 50.000 kinderen) zijn er problemen. Dertig tot veertig pro cent van de cliënten bij geestelijke hulpverlening komt met problemen over echtscheiding of stiefgezin nen. Een kwart van de kinderen heeft na de echtscheiding geen con tact meer met de vertrokken ouder en nog eens een kwart kent geen an dere stiefgezinnen. Veel stiefouders blijken te klagen dat de hulp die therapeuten of in stellingen als de Riagg's (Regionale ambulante geestelijke gezond heidszorg) boden, wel goed be doeld, maar absoluut niet succesvol zijn. „Het probleem is dat hulpver leners nog altijd uitgaan van één model, waarin de vertrokken part ner net zoveel recht heeft op con tact. Daarbij wordt te weinig gelet op specifieke eigenschappen van de verschillende soorten stiefgezinnen die er zijn. Hulpverleners hebben te vaak het beeld van een 'gewoon' ge zin voor ogen, zoals het zou moeten zijn. Maar stiefgezinnen zijn nu een maal anders", meent Spruijt. Ieder stiefgezin heeft zijn eigen specifieke problemen. Volgens Spruijt is er nooit eerder onder zocht wat de beste manier is om die op te lossen. Terwijl dat juist tegen woordig en in de toekomst steeds meer nodig zal zijn. Als de drie meest voorkomende soorten stief gezinnen noemt Spruijt het traditio nele stiefgezin, het moderne en het gemengde. De moderne stiefouder zegt: de ex-ouder moet zo vaak mo gelijk over de vloer kunnen komen. „Zij erkennen dat er nu eenmaal drie ouders zijn. Dat valt niet altijd mee voor het kind; het weet niet meer waar het aan toe is", meent Spruijt. Ruzie Het type dat eigenlijk voor de mees te problemen zorgt, is het gemeng de type: ouder en stiefouder liggen daarbij voortdurend overhoop over de omgangsregeling met de kinde ren. Deze situatie is voor kinderen het allermoeilijkst. In het traditionele stiefgezin wordt niet meer over de vorige ou der gepraat, een vorm die het meest voorkomt op het platteland en in de lagere sociale klassen. Het nieuwe gezin moet immers zo gewoon mo gelijk voortleven. Spruijt: „Kinde ren zitten er enorm mee als van de ene op de andere dag gezegd wordt 'houd je mond over die ouder'. Dat moet niet plotseling verboden wor den, maar zo geleidelijk mogelijk". Toch blijkt uit de resultaten van het onderzoek dat de traditionele vorm het beste is voor het kind. „Dat vonden wij ook een verrassen de conclusie. Het blijkt gewoon dat het voor kinderen moeilijk is meer dan twee ouders te hebben. Het kost ook vaak al moeite genoeg de nieuwe vriend of vriendin te accep teren. Als daar dan nóg een ouder bijkomt". De verklaring van Spruijt is dat het hier meestal goed gaat om dat het kind zekerheid en veiligheid krijgt. „We kunnen blijkbaar iets le ren van een cultuur dachten dat die voorbij was", aldus de onderzoeker. Een belangrijk probleem binnen stiefgezinnen is dat stiefouder en - kind geen gemeenschappelijk ver leden hebben. Spruyt: „Belangrijke hoogtijdagen worden ook geschei- .den gevierd. Eerste kerstdag bij moeder, tweede kerstdag bij vader. Binnen het nieuwe gezin moet dan naar een ander feest gezocht wor den wat speciaal is voor hen. Enige creativiteit is daar wel voor nodig". ROTTERDAM (GPD) - Alle ver vuilde grond langs en in de Holland sche IJssel moet worden samenge bracht in één nieuwe opslagplaats in de buurt van deze rivier. Het iso leren van de tientallen gifplekken langs de oevers en het saneren van de vervuilde rivierbodem is nodig om de ontwikkeling van de rivier- boorden voor woningbouw en re creatie niet verder te belemmeren. Afvoeren van de -verontreinigde grond naar elders is te duur. Vanuit die uitgangspunten heeft de provincie Zuidholland gisteren aan een combinatie van drie bedrij ven een studie-opdracht gegeven haar sanering van de door Rijkswa terstaat als 'smerigste rivier van Ne derland' omschreven IJssel. Gouderak is het bekendste voor beeld: een woonwijk is daar al ge sloopt vanwege de ernstig giftige ondergrond. Het rijk is al jaren in procedures gewikkeld met Shell, het bedrijf dat daar de grootste gif- storter was. De procedures dienen onder meer om van Shell schade vergoeding los te krijgen. Met dat geld kan met de sanering van de ri vieroevers worden begonnen. Provincie en rijk schatten dat de sanering van de Hollandsche IJssel ten minste 250 miljoen gulden gaat kosten". Met bijkomende kosten (noodzakelijke bedrijfsverplaatsin- gen, nieuwe rioleringen etc) kan dt bedrag oplopen tot 350 miljoen. De bedrijvencombinatie die nu de stu die gaat doen, moet mogelijkheden aangeven om binnen dat budget tot een schone Hollandsche IJssel te komen. De drie bedrijven krijgen in later stadium niet automatisch de op dracht de schoonmaak ook daad werkelijk uit te voeren. Maar milieugedeputeerde Van der Vlist zei zich te kunnen voorstellen dat de bedrijven door hun studie straks zoveel kennis hebben opgedaan, dat ze in de strijd om het verwerven van de echte schoonmaakopdracht scherpere berekeningen kunnen maken dan bedrijven die slechter op de hoogte zijn van de vervuiling in en langs de rivier. De studie moet nog dit jaar klaar zijn en de aan de rivier liggende ge meenten een leidraad geven hoe ze hun oevers geschikt kunnen maken voor woningbouw en recreatie. Doel is uiteindelijk dat de twintig kilometer Hollandsche IJssel van Gouda tot Roterdam weer een 'blauwe ader' (zei Van der Vlist) dan wel een 'groen lint' (zegt de provin ciale folder) in Zuidholland wordt. KI lie van Kuijk donderdag vrij DEN HAAG (GPD) - De Neder landse verpleegster Ellie van Kuijk, die al bijna acht maanden gevangen zit in een Griekse gevangenis, komt waarschijnlijk donderdag vrij. Dat heeft haar moeder gisteravond vanuit Griekenland laten weten. De verpleegster heeft het bod aanvaard van de Grieks-orthodoxe gemeen schap in Nederland om het bedrag van 36.000 gulden dat ze de Griekse autoriteiten schuldig is, voor haar te betalen. De advocaat van Ellie liet gisteren haar ouders weten dat ze waar schijnlijk donderdag vrijkomt. Een opgeluchte moeder Van Kuijk: „Ze kerheid heb ik pas als ik haar in mijn armen kan houden". De 31-ja- rige Ellie van Kuijk, afkomstig uit Geldrop, werd vorig jaar oktober door de Griekse douane aangehou den toen ze op weg was naar haar vriend. Ze moest een bedrag van 20.000 gulden betalen als invoer rechten voor haar driejaar oude au to. De verpleegster kon dat bedrag niet betalen en belandde toen in de gevangenis van Thessaloniki. Het schuldbedrag is inmiddels opgelo pen tot 36.000 gulden door rente en verblijfkosten die de Griekse staat rekent. De verpleegster wilde zich in Griekenland vestigen om samen met haar vriend een eethuisje te be ginnen. SHIRTS 2 ST. 50,-

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 3