De vele gezichten van de nieuwe FNV Slapeloze nachten, zweethanden: de examens beginnen Reportage 5Europa moet Derde Wereld in eigen huis aanpakken PAGINA 2 WOENSDAG 17 MEI 196!) Meneer Jansen is de trouwste metgezel van Greetje Lubbi. Hij gaat overal mee naar toe, zelfs als de federatieraad van de FNV vergadert. Daar gaat de vriend van de energieke voorzitster van de Voedingsbond FNV stilletjes in een hoekje zitten. Op weg naar een restaurant in Utrecht toont meneer Jansen z'n karakter. Hij blaft naar een grote hond. "Jansen heeft geen gevoel voor machtsverhoudingen", zegt zijn bazin vertederd. De wederopstanding van de vakbeweging Frans Nypeis en Kees Tamboer Met Greetje Lubbi kun je nooit echt ruzie krijgen. Zeker niet als wij af spreken dat wij haar stokpaardje over een basisinkomen-voor-ieder- een links laten liggen, want daar worden we het hooit over éehs. Lubbi oogt monter. Na de komst van Johan Stekelenburg ziet ze het weer helemaal zitten met de FNV. Ze is nog steeds verrukt over de ge slaagde demonstratie op het Muse umplein in Amsterdam. En van die onzin ovër die speurtocht naar de 'nieuwe werknemer' zijn we door 'Stekel' gelukkig ook verlost, spint zij tevreden. We zeuren ook niet meer over de 'dunne vakbeweging', die zich alleen maar met dienstver lening aan de leden bezig moet hou den. We mogen nu tenminste weer actie voeren tegen Zuidafrika en te gen atoombewapening. Waar het heen moet met de FNV? Linksaf natuurlijk! De Voedings bond, met ruim 51.000 leden, heeft de koers aangegeven in een beleids plan met de titel 'Ver schoppen is niet genoeg'. We wrijven ons de ogen uit. 'Fijn is anders', de beruch te, marxistisch getinte nota van de Industriebond NW uit 1974, lijkt hierbij vergeleken niet meer dan ge neuzel in de syndicalistische marge. Een ondernemer die met nieuwe machines meer winst maakt, móet extra dokken. De overheid móet subsidie geven voor het verbeteren van rot werk. De werkeloosheid móet eerlijker worden verdeeld. Als er niet méér werk komt, zal Lubbi namens de Voedingsbond haar le den vragen tijdelijk even langs de kant te gaan staan. Om de beurt. Bij het aanstellingsbeleid móeten vrou wen voorrang krijgen boven lang durige werklozen, gehancicapten en buitenlanders. Opjaagpremies en prestatiebeloning uit den boze. Om de armoe uit te bannen, móeten de uitkeringen van de echte minima een paar honderd gulden per maand omhoog. En als klap op de vuurpijl: de vakbeweging móet bo venwettelijke aanvullingen op alle uitkeringen afdwingen. Nuchter Lubbi's mooi vorm gegeven artikel des geloofs heeft Jan Schuller, zo blijkt, niet onder ogen gehad. In de opvolger van de legendarische Bram Buys ontwaren wij een nieuw type vakbondsleider. De in 1984 aangetreden voorzitter van de Bouw- en Houtbond FNV (krap 150.000 leden) gebruikt geen grote woorden. Hij predikt niet de revolu tie. Nuchter, altijd op zoek naar pragmatische oplossingen. Ook Schullers Bouwbond produ ceert nota's, die door collega's van andere bonden nauwelijks worden doorgebladerd. De bond, die nogal wat flexibel werkende leden heeft, streeft naar gelijk arbeidsvoorwaar den voor iedereen. Dus hetzelfde loon voor vaste krachten en sei zoenwerkers. Een politieke relatie met links wijst Schuller beslist van de hand. Hij is niet de enige in vakbondsland die een flinke kater heeft overge houden aan de bombastische FNV- actie 'Kiezen voor nieuwe kansen', waarmee de vakbeweging in 1986 Wim Kok en de zijnen in het Cats- huis wilde tillen. De FNV wint niet aan invloed door een bondgenoot J an Schuller (foto gpd) schap aan te gaan met een structu rele minderheid, meent Schuller. Hij vindt het meer aan te bevelen 'hartelijke contacten' te onderhou den 'met minder hervormingsgezin de partijen' als CDA en WD. Schul ler gelooft ook in de waarde van lob byen. Informeel, juist gedoseerd en goed getimed, mondeling of schrif telijk, pasklaar materiaal aanleve ren, waarmee ambtenaren en politi ci beïnvloed kunnen worden. Een ideologische discussie over de keuze tussen een 'brede' of een 'smalle' vakbeweging is aan Schul ler verspild. Dat geldt ook voor alle ideologische stammenoórlogen, die in de vakbeweging woeden of heb ben gewoed. Paniekvoetbal, consta teert hij. Bij het vakbondswerk moet je met de beide benen op de grond staan. In de buurt Jan Schuller is aangenaam verrast door het nieuwe elan, dat Johan Stekelenburg binnen de FNV heeft opgeroepen. Hij werkt loyaal en van harte mee aan de uitvoering van het plan, uitgestippeld in de nota 'FNV 2000s, om overal in het land vak bondswinkels van de FNV op te richten. Hij heeft de leiding op zich genomen van het project 'De vakbe weging in de buurt'. De Bouwbond heeft er ook heel wat geld voor over. Via dit ambitieuze project, dat tot doel heeft de dienstverlening aan al le FNV-leden te verbeteren, hoopt Schuller een impuls te geven aan de weer ontluikende discussie over een nieuwe structuur voor de FNV. De Bouwbond, trouw aan zijn tradi tie, streeft naar één ongedeelde vak beweging, opgebouwd uit een aan tal gelijkwaardige bedrijfskolom men die hun eigen arbeidsvoor waarden bepalen. Voor Schuller is dat geen droom, maar onafwendba re noodzaak om als FNV in de jaren '90 te overleven. In Zoetermeer zien ze dat al jaren totaal anders. Jaap van de Scheur, de nestor van de FNV, stelt ons zijn opvolger Cees Vrins voor. Zonder omwegen zet Vrins de toon voor het gesprek. "Ik ben eigenlijk een soort Bush", zegt hij. Hij zal niet morrelen aan het beleid van zijn voorganger. Onder het goedkeurend oog van de oude vos maakt Vrins korte metten met het ideaal van Schuller over een nieuwe structuur van de FNV. Daar voelt de ambtenarenbond helemaal niets voor. Er zijn nog miljoenen on georganiseerden in het land, laat de FNV zich daar maar op richten. Het is zinloos, onder het mom van priva tisering en herverkaveling, leden bij elkaar weg te snoepen. Niets nieuws Net als zijn voorzitter is Vrins nau welijks vatbaar voor gefilosofeer over maatschappijvernieuwing en politiek engagement. Iemand wordt lid van een vakbond voor het geval haar of hem iets overkomt, luidt het adagium. De AbvaKabo zet alle kaarten op de dienstverlening. Dat heeft de bond altijd al gedaan. Wat er in de nota 'FNV 2000' staat brengt de AbvaKabo al jaren in de praktijk. En daar heeft de bond nimmer spijt van gehad, stelt het duo tevreden glimlachend vast. Terwijl alle bonden tijdens de cri sis grote aantallen leden verloren, Jaap van de Scheur (foto anp> bleven ze in Zoetermeer gestaag nieuwe ambtenaren en trendvol gers inschrijven. Met een aanhang van 258.000 leden is de AbvaKabo de dikste tak aan de FNV-stam. En met een jaarlijkse aanwas van 8.000 nieuwe leden zal die positie niet in gevaar komen. Van diepgravende beleidsnotities en koffers vol papier houden Jaap van dé Scheur en zijn beoogde op volger niét. Dat wil niét zeggen dat er niet Wórdt nagedacht in dé futu ristische kantoorkolos onder de rook van Dén Haag. Ook Zij hébben een plan, waarover de andere colle ga's niet réppén. 'Initiatieven voor meer werk' heet het. Op compacte wijzé staat beschreven welke moge lijkheden de AbvaKabo ziet om de hardnekkige werkloosheid te be strijden. Als iedereen een half procent loon inlevert, kan er een fonds ge vormd worden van een miljard gul den waarmee werklozen in de col lectieve sector aan de slag worden geholpen. Zoals iedereen weet valt daar nog veel te doen. Ziekenhuizen en verzorgingshuizen komen heel wat nijvere handen tekort. Dat het personeel in die sector in opstand komt en een forse loonsverhoging claimt, déar hebben de opstellers van 'Initiatieven voor meer werk' geen rekening mee gehouden. Pragmaticus Het weelderige 'boudoir van Dick Visser' is nauwelijks veranderd, maar de nieuwe voorzitter van de Industriebond FNV, Bé van der Weg, is een totaal ander type dan zijn voorganger. Net als Schuller en Vrins een broodnuchtere pragmati cus. Hij heeft nog steeds de handen vol aan het uitbezemen van de stof nesten uit het verleden. Dat was pas echt doormodderen, klinkt het. Al die ruzies over koerswendingen en ander beleid. Voorlopig komen er geen nota's meer van de Industrie bond FNV, waarin er aan de maat schappij geprutst wordt. Daar komt toch alleen maar ellende van. Het zoeken naar de beste bedie ning van het kaderlid staat nog steeds centraal, maar Van der Weg en zijn rechterhand Henk Krul schuiven daar geen ideologische la ding onder, zoals in het verleden ge beurde. Woordradicalisme is verbo den bij de Industriebond, weer ge groeid tot meer dan 205.000 leden. Jan Schermer haalt achteraf voor een deel zijn gelijk, want ook Van der Weg en Krul vinden dat het ka derlid de 'spil van het bondswerk' De tijd is voorbij dat 'Amsterdam' van bovenaf decreteert wat er in de cao moet komen te staan. We moe ten het de mensen zelf vragen, dan kunnen wij maatwerk leveren. Van der Weg en Krul delen niet de angst van Dick Visser, dat zo de weg wordt ingeslagen naar syndicalisti sche anarchie. Natuurlijk, de bond moet 'Fijn is Anders' niet vergeten. De trotse Industriebond kan en mag niet afzakken tot alleen maar een 'sociale ANWB'. Van der Weg koerst op een middenpositie, lave rend tussen de voorstanders van een 'brede' en van een 'smalle' vak beweging. Over de opborrelende structuur discussie toont Van de Weg zich te vreden. De plannen van zyn voor ganger Dick Visser om de vakcen trale te ontmantelen, zijn van tafel. De verstandhouding tussen hem en Johan Stekelenburg zijn allerharte lijkst, hetgeen moge blijken uit het feit dat de Industriebond FNV, net als de Bouw- en Houtbond, tien mil joen gulden steekt in het nieuw te bouwen hoofdkantoor van de vak centrale in Amsterdam-Sloterdijk. Demonstratie Ella Vogelaar, sinds ruim een jaar voorzitster van de onderwijzers bond ABOP, die 44.000 leden telt, zit zich maanden later nog te ver kneukelen over' de 8 oktoberde- monstratie op het Museumplein in Amsterdam. Voor haar heeft de FNV daar laten zien dat de 'vakbe weging van de loosers' nog een 'stuk kracht' bezit. Het gaf haar een kick. De massale demonstratie symboliseert voor haar het belang rijke omslagpunt na het 'technocra tische intermezzo' van Hans Pont. De huidige directeur-generaal van het ministerie van binnenland se zaken was, in haar ogen, als voor zitter van de FNV geen bindende factor. Niet iemand die de vakbewe ging een gezicht gaf, dit in tegen stelling tot Johan Stekelenburg. ABOP-voorzitster Vogelaar is, net als Greetje Lubbi, een felle, linkse tante. Ze komt er ruiterlijk voor uit dat ze jarenlang actief is geweest in de CPN. Ze is na lange, en soms hef tige strijd in de voormalige 'rooie onderwijzersbond' op de voorzit- tersstoel beland. Zij vindt dat de FNV mee moet doen aan de vredes- strijd en moet vechten voor de posi tie van de vrouw in de maatschap pij. De harde loonstrijd is, voor Ella Vogelaar, het belangrijkste wapen van de vakbond. Ze heeft er ook to taal geen moeite mee, in het spoor van de werkers in de gezondheids zorg, een looneis van 5 procent aan te kondigen voor haar achterban. Een andere ex-communist die hoog is opgeklommen in de vakbe weging is Lodewijk de Waal. Sinds een paar maanden is hy voorzitter van de Dienstenbond FNV, die iets meer dan 65.000 leden heeft inge schreven, Hij legt zonder dralen zijn Lodewijk de Waal (foto anp) Greetje Lubbi visitekaartje op tafel. In tegenstel ling tot oud-partijgenote Vogelaar zweert De Waal niet bij de pure loonstrijd. Hem is, uit enquetes on der zijn groeiende aanhang geble ken, dat tachtig procent van zijn le den werk boven inkomen stelt. Bij het afsluiten van een cao met de Bij enkorfdirectie voegde De Waal dit voorjaar de daad bij het woord. Uit de loonruimte wordt drie miljoen gulden weggezet voor het scheppen van werk voor jonge werklozen. De Waal is een radde prater. Nuchter, koel, net zo pragmatisch ogend als Schuller, Vrins en Bé van der Weg. De meest uitgesproken vertegenwoordiger van de nieuwe lichting managers, die bij de FNV de fakkel van de bevlogen idealis ten uit de jaren '70 heeft overgeno men. Speerpunt De dienstenbond heeft een belang rijke rol toebedeeld' gekregen in de nota 'FNV 2000'. Met financiële steun van de vakcentrale moet deze 'speerpuntbond' op zoek naar nieu we leden. In de commerciële dien stensector, waar de vakbeweging nauwelijks voet aan de grond heeft, valt zendingswerk te verrichten. Daar wemelt het van goedgeschool de werknemers, die mondig zijn en maar matig in de politiek geïnteres seerd. Dat vereist een andere strategie, weet De Waal bij ondervinding. Geen wonder dus dat hij de werkne mers zelf zoveel mogelijk invloed wil laten uitoefenen op de samen stelling van hun eigen arbeidsvoor waarden. Als de loonruimte in de ondernemingen, waarmee de dien stenbond onderhandelt, eenmaal is vastgesteld, dan mogen de werkne mers zelf kiezen hoe ze die ruimte gebruiken. De een kiest voor meer loon, de ander wenst wellicht zijn pensioenrechten bij te spijkeren. Voor De Waal geldt één beper king by dit 'cafetariasysteem': de solidariteit met de werklozen mag niet door ingebreidelde geldzucht geheel in het moeras wegzakken. De Dienstenbond van Lodewijk de Waal komt hiermee tegemoet aan de behoefte tot individualisering. In De Waals taktiek past ook dat de on dernemingsraad van een bedrijf een belangrijke rol speelt bij het invul len van de cao. Ideologische twisten over polarisatie binnen de bedrij ven vindt hij achterhaald. Overleg binnen de onderneming, mits goed georganiseerd, lijkt hem een beter middel om de belangen van zijn le den veilig te stellen. De ex-CPN'er, die er rond voor uitkomt dat hij zeer actief is ge weest in de kleinlinkse beweging, heeft een opvallende metamorfose ondergaan. Hij acht politieke bin ding van de vakbeweging met links ongewenst en meent bovendien dat zijn bond geen overbodige energie moet steken in vredes- en milieuac tiviteiten. Hij verwoordt het nieuwe credo, dat bij de belangrijkste FNV- bonden tegenkomen, het duide lijkst. De hoogste prioriteit hebben die zaken waar de bond recht streeks met de werkgevers over on derhandelt. En je hoeft als vakbond niet bang te zijn voor marketing- denken. Het is niet rechts als je je produkt wat beter wilt presenteren. Kippenhok Er past een voorlopige conclusie na deze rondgang langs een aantal nieuwe gezichten van de FNV. Ie dereen is toch voornamelijk bezig met eigen sores. Het is opvallend hoe weinig men op de hoogte is van eikaars denkwerk. Nog steeds wor den aan de lopende band nota's ge produceerd, waarin het wemelt van goede en slechte suggesties. Maar de nieuwe managers gunnen zich geen tijd die van elkaar te lenen. De FNV mag naar buiten toe met be hulp van Johan Stekelenburg één gezicht tonen, van echte saamhorig heid is geen sprake. De FNV blijft een kippenhok, waarin de bewo ners kakelend en doelloos alle kan ten heen willen. (Dit is aflevering 10. Zie ook de kran ten van 29 april, 2, 5. 6, 8, 9,11,12 en 13 mei) Zo'n 230.000 scholieren beginnen morgen c dag 30 mei is de laatste dag. Slapeloze nachten, maag- en darmkrampen en zweethanden: de eind examens voor de scholen voor voortgeze^onderwijs staan weer voor de deur. Vandaag beginnen ze. Zo'n 4000 scholen voor lager beroepson derwijs (lbo), mavo, havo en vwo staan in het teken van het eindexa men waaraan in totaal 230.000 jongelui meedoen. 135.000 scholieren gaan op voor het lbo- en mavo-examen, 53.000 voor het havo- en 42.000 voor het vwo-examen. De examens voor lbo en mavo zijn geharmoni- i overlappen elkaar. Naar schatting 60.000 leerlingen doen het op c- en 75.000 op d-niveau. seerd door Theo Haerkens De examenperiode duurt tot en met dinsdag 30 mei. Een week later, op 8 juni, ontvangen de scholen de uitslag van het werk dat wordt nage keken door het Instituut voor Toetsontwikkeling Cito. Wie het er zo slecht heeft afgebracht dat hij of zij zou zakken, kan de week erop, op vrijdag 16 juni, herexamen doen. Dat mag maar in één vak, dus al te be roerd moet de uitslag niet zijn. In overleg met de leraren kan de kandidaat kiezen welk vak hij of zij over doet. Wie bij de tweede poging opnieuw faalt, moet tot het volgend jaar wachten op een nieuwe kans. Lang hoeft deze groep kandidaten evenmin in de zenuwen te zitten, want de uitslag van het herexamen is op 28 juni beschikbaar. Net als andere jaren bestaan de examens deels uit vragen waarvoor de kandidaat zelf een antwoord moet formuleren, de open vragen, en gedeeltelijk uit meerkeuzevragen. Meestal is er keus uit vier antwoor den, maar een enkele keer zijn het drie of zes. De kennis van de moderne talen Frans, Duits en Engels wordt ge toetst met behulp van meerkeuzevragen, net als Spaans, Russisch en biologie. Grieks, Latijn en wiskunde worden uitsluitend geëxami neerd door middel van open vragen. Voor de andere vakken geldt een combinatie van beide. De examens voor lbo en mavo kennen alleen combinaties. Slechts het opstel en het functioneel schrijven, zijn open opdrachten. En dat kan ook moeilijk anders. Het onderscheid tussen het lbo- en mavo-examen is feitelijk verdwe nen. De deelnemers doen examen op c- of het hogere d-niveau. Wie niet in minstens drie vakken examen doet op d-niveau, komt niet meer in aanmerking voor het mavo-diploma. Vorig jaar kon een mavo-diploma nog behaald worden met zes vakken op c-niveau. Lbo- en mavo-kandidaten mogen een vak 'herprofileren'. Dat bete kent dat iemand die slaagt met een 9 voor wiskunde op c-niveau, bij een herkansing kan proberen ook op d-niveau een voldoende te halen. De examens die uitsluitend bestaan uit meerkeuzevragen worden bij het Cito nagekeken. De rest kijken de docenten zelf na en als ze daar mee klaar zijn, gaat het werk naar een andere school voor een tweede correctie. Vorig jaar hebben zich op dit onderdeel problemen voorgedaan. De kandidaat moest toen bij de meerkeuzevragen niet alleen het vraag nummer noteren met de letter van het goede antwoord, maar tevens het eerste en het laatste woord van dat antwoord. Dat leverde moeilijk heden op omdat goede en foute antwoorden soms met hetzelfde woord begonnen en eindigden. Bovendien lykt een geschreven 'a' in het handschrift van een nerveuze scholier nog al eens op een 'd'. Daarom moeten er voortaan hoofdletters worden gebruikt: verwarring tussen 'A' en 'D' is dan uitgesloten. Om te controleren of de vragen geen onduidelijkheden of fouten be vatten, kijken docenten zo snel mogelijk de open vragen na van vijf kandidaten (de eerste vijf uit de alfabetische namenlijst). De uitslag gaat naar het Cito en die bekijkt aan de hand van deze steekproef of de beoordelingsnormen moeten worden bijgesteld. Iedere school krijgt tegelijk met de examenopgaven een lijst waarop staat hoe het werk beoordeeld moet worden. Vier fouten in het mavo examen biologie levert dan over het hele land een acht op, of een ze- venenhalf. Als uit de stéekproef blijkt dat een vraag als gevolg van een fout niet goed beantwoord is, wordt de norm bijgesteld. De vier fouten leveren dan bijvoorbeeld een achtenhalf op. Hetzelfde geldt voor de inhoud van de vragen. Het zou niet eerlijk zijn als ze het ene jaar moeilijker of makkelijker zijn dan andere jaren. Een speciale commissie houdt zich daar by wijze van experiment mee bezig. Vorig jaar gebeurde dat voor het eerst. Toen ontstond ook tu mult over de beoordeling van de samenvattihg Nederlands voor het vwo. Volgens de leraren was er teveel aandacht voor het aantal woord jes - het moesten er 500 zijn - en te weinig voor de inhoud. Sommige scholieren slagen erin in 300 woorden een goede samenvatting te ge ven, redeneren de leraren. Net als vorig jaar zullen de uitslagen van de meerkeuzevragen daags na het examen publiek gemaakt worden via Teletekst en Viditel en de ze krant. De deelnemers aan de kerken- conferentie in Basel moeten niet alleen ijveren voor recht vaardige economische verhou dingen in de wereld. Hun be langrijkste taak is misschien wel de onderontwikkeling in hun eigen land te bestrijden. Verder moeten zij de 'zendings houding' tegenover de ontwik kelingslanden aanvallen. Dat hield de secretaris van de vrouwenraad van de Indische Raad van Kerken, mevr. Aruna Gnanadason, de deelnemers in Basel gisteren voor. Gnanadason is tevens vice-voorzitter van de onderafdeling voor vrouwenza ken van de Wereldraad van Ker ken. Zij wees onder meer op het ra cisme en de onrechtvaardige im- migratiewetten in de Europese landen, de slechte behandeling van inheemse volkeren in die lan den, structuren die vrouwen ont menselijken en de bijdrage van vrouwen aan kerk en samenle ving ondermijnen. De westerse landen moeten, aldus Gnana dason, de "uiterst rechtse evange listen" geen kans geven hun "zeer gevaarlijke" ideeën in de ontwik kelingslanden te verspreiden. Gnanadason zei dat heel de we reld besmet is door een op Euro pa gericht en "mannelijk model" van economische ontwikkeling, dat -in de vorige eeuw is ontstaan. Dit model heeft het kolonialisme en imperialisme gerechtvaardigd en beschouwt alle andere cultu ren dan de Europese als onderge schikt. Ook heeft het geleid tot een groeiende militarisering van de wereld. Gnanadason citeerde een Indische vakbondsleider die eens zei dat "maar al te vaak de hoop van het Noorden de wan hoop van het Zuiden is". De president van de pauselijke raad 'Justitia et Pax', de Franse kardinaal Roger Etchegaray, hield op zijn beurt een pleidooi voor de zondag als rustdag. Op die dag neemt de kerk haar Heer werkelijk waar en ziet zij haar identiteit en roeping. Ook in de westerse wereld is deze betekenis van de zondag nog altijd van be lang, aldus de kardinaal. Als de kerk strijdt voor deze rustdag, laat zij zien dat zij een religieuze opdracht vervult, maar ook een sociale plicht. In de Rooms-Katholieke Kerk is de zondagsrust altijd veel min der streng opgevat dan in de pro testantse, vooral de calvinisti sche, kerken. De laatste tijd is echter de aandacht voor de zon dag als rustdag gegroeid. Zo ga ven de Duitse bisschoppen enke le jaren geleden samen met de Evangelische Kerken een brief over de zondag uit, onder meer naar aanleiding van voorstellen van werkgevers om meer moge lijkheden te scheppen voor werk op zondag. De Nederlandse bis schoppen hopen later dit jaar eveneens met een brief over de betekenis van de zondag te ko- De paus heeft de zevenhonderd kerkelijke afgevaardigden die naar Basel zijn gekomen, gisteren gewezen op hun bijzondere ver antwoordelijkheid. Hun bood schap aan Europa moet een speci fiek christelijke zijn. het gaat niet zomaar om vrede en gerechtig heid en vrede, maar om de ge rechtigheid en vrede van God, al dus de paus. Bezette gebieden Christelijke kerken in Israël moeten zich onthouden van par tijdige politieke twistgesprekken, maar moeten in overeenstem ming met Gods Woord bidden voor de vrede van Jeruzalem. Zo reageren vijftien vertegenwoordi gers van westerse kerken in Jeru zalem op de kritiek die christelij ke leiders eind april hebben geuit op het Israëlische optreden in de bezette gebieden. Tot deze vertegenwoordigers behoren dr. G. H. Cohen Stuart, theologisch adviseur van de Her vormde Kerk in Jeruzalem, en di recteur J. Lüchhoff van de Inter nationale Christelijke Ambassa de in Israëls hoofdstad. Zij vin den de verklaring van de leiders van de Grieks-Orthodoxe, Rooms-Katholieke, Melkitische, Armeense, Syrische, Koptische en Anglicaanse Kerk in Israël eenzijdig en daarom van weinig nut. De kerkelijke leiders hebben eind april aangedrongen op stop zetting van het geweld in de door Israël bezette gebieden. Zij ver oordeelden het "massale" aantal arrestaties, de gevangenhouding van vele mensen zonder vorm van proces en "alle vormen van col lectieve bestraffing, zoals de ver nietiging van huizen". De critici van deze verklaring, die inmiddels de steun heeft ge kregen van secretaris-generaal dr. Emilio Castro van de Wereld raad van Kerken, vinden het on juist dat er .geen melding wordt gemaakt van Arabische geweld pleging, zoals het bekogelen met stenen van joodse bezoekers bij de Klaagmuur. Burgemeester Koliek van Jeruzalem heeft de kerkelijke leiders voorgehouden dat ze zijn gezwicht voor "islami tisch terrorisme en dreigementen van de Arabieren". Toiletpapier In Roemenië worden bijbels verwerkt tot toiletpapier. Die be schuldiging komt van een Ameri kaanse predikant van Hongaarse afkomst, Sandor Havadtoy. In een Hongaars televisieprogram ma werden eerder deze week rol led toiletpapier getoond waarin, na wat vouwen en kreukels, delen van bijbelteksten zichtbaar wer den. De bijbels zijn door protes tantse kerken uit het westen naar zustergemeenten in Roemenië gestuurd. Havadtoy was gewaar schuwd door Roemeense gelovi gen die, achterdochtig door het plotseling opduiken van toiletpa pier op een uiterst schaarse markt, vaststelden dat bijbels voor de produktie ervan waren gebruikt- Havadtoy schakelde naar zijn zeggem 'experts' in, die becijfer den dat alleen al aan Hongaarsta- lige exemplaren tienduizend kilo bijbel tot toiletpapier is verwerkt. De Hongaarse kerken en Ame rikaanse zusterkerken zijn zeer actief in het sturen van Hon- gaarstalige bijbels naar Transsyl- vanië (Zevenburgen), het deel van Roemenië waar het overgrote deel van de bijna twee miljoen mensen tellende Hongaarse min derheid woont. De relaties tussen Hongarije en Roemenie zijn al enkele jaren ui terst gespannen vanwege de 'Roemenisering' waaraan die Hongaarse minderheid door het Ceausescu-bewind wordt onder worpen. Tienduizenden van deze etnische Hongaren zyn de afgelo pen twaalf maanden naar Honga rije gevlucht. Ontmoeting. In de Bethlems- kerk in Leiden wordt zondag avond (aanvang zeven uur) een ontmoetingsavond voor Surina- mers, Antillianen en Nederlan dersgehouden. Na een dienst met getuigenissen staat de ontmoe ting centraal. Medewerking verle nen onder andere Helen Veng- haus, de dansgroep Bida Nobo, Iwan Yzer en Maurina Esprit. Evensong. De 'evensong', die zondagavond om zeven uur in de Hooglandse Kerk in Leiden be gint, wordt mede opgeluisterd door het vocaal kerkmuzieken- semble Cappella pro Cantibus uit Oegstgeest. Liturg is ds. A. Al- blas. Eerdere evensongs trokken ruime belangstelling. Geen toestemming. De Tsjechoslowaakse autoriteiten hebben de rooms-katholieke priester Vaclav Maly geen toe stemming gegeven deel te nemen aan de Europese kerkenconferen- tie in Basel. Diens optreden zou nadelig zijn voor het beeld dat an dere landen van Tsjechoslowa- kije hebben, zo deelde de leiding van de conferentie gisteren mee. De praagse priester is lid van Charta '77.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 2