LEIDSCH DAGBLAD Miljoen Chinezen betogen in Peking IN ELK HUIS THUIS! Levenslang voor kaper Hamadi Examens beg :onnen Shell-dochter levert in Zuidafrïka politie Te veel insecticiden in water agrarisch gebied Voetbalrel na misrekening van politie LEIDSCH/ALPHENS DAGBLAD Etiopië mislukt Oproep van Zhao Ziyang haalt niets uit WOENSDAG 17 MEI 1989 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 38934 Prijs fl. 1,25 Dissident Havel na vier maanden uit Praagse cel PRAAG (GPD) - De Tsjechische au- toriteiten hebben vanochtend de to neelschrijver en Erasmusprijwin naar Vaclav Havel (52) vrijgelaten. Dat gebeurde op de dag dat Havel precies de helft van zijn gevangenis straf achter de rug had. Hij was ver oordeeld tot acht maanden. Havel werd op 16 januari gearres teerd tijdens demonstraties tegen het Praagse bewind. De acties hiel den verband met de herdenking van de zelfverbranding van Jan Pa lach, 20 jaar geleden. Havel is voorwaardelijk vrijgela ten, met een proeftijd van achttien maanden. In Praag wordt aangeno men dat de vrijlating van de dissi dent te maken heeft met de komen de mensenrechtenconferentie in Parijs, later deze maand. De Tsje chische regering zou willen voorko men dat ze op die conferentie onder vuur wordt genomen door de wes terse landen. Havels arrestatie leidde tot felle protesten in binnen- en buitenland. Voor Nederland vormde het inci dent aanleiding om een klacht in te dienen op grond van de CVSE- conferentie. Die geeft deelnemende landen het recht schendingen van de mensenrechten in een ander deelnemend land te onderzoeken. VERHUUR.luxe auto's v.a. 30,- p/dag bij PRANGERS Hoofdstraat 104, Leiderdorp, tel. 071-89.40.40 Spanning op de Coornhert- scholengemeenschap in Heemstede. Daar begonnen, evenals op de 4000 andere scholen voor het voortgezet onderwijs, vanmorgen de eindexamens. Tot en met dins dag 30 mei zullen ongeveer 230.000 jongens en meisjes zich buigen over de opgaven. Ruim een week later, op donderdag 8 juni, worden de uitslagen bezorgd op de scho len. Wie is gezakt, kan op vrij dag 16 juni herexamen doen in één vak. Daarvan zijn de uit slagen op 28 juni bekend. Wie in meerdere vakken herexa men zou moeten doen om te slagen of zakt voor het herexa men, moet het volgend jaar over doen. (pagina 2: Slapeloze nachten en zweethanden.) PEKING (AFP/DPA/Rtr) - Als de Chinese leider Deng Xiaoping niet snel handelt, is een nationale crisis onaf wendbaar, zo menen Chinese en buitenlandse waarnemers. Vandaag verlieten de Chinezen massaal de fabrieken, kan toren, winkels, hotels en zelfs ministeries om zich te voegen bij de honderdduizenden die als een vloedgolf door Peking trekken. Ook in andere steden werd door duizenden men sen betoogd. Volgens verslaggevers groeide de den. Hij zei verder dat "de partij menigte op en rond het Tiananmen- concrete maatregelen zou beden- plein in de loop van de dag uit tot ken om democratie en recht te be- ruim een miljoen mensen. Het ver- werkstelligen, corruptie tegen te keer in het centrum raakte volko- gaan, een eerlijke en smetteloze re- men ontregeld. "Er is slechts één gering op te bouwen en openheid te vonk nodig om de boel in brand te verbreiden". zetten", zo becommentarieerde een De studenten verwierpen zijn op- oudere Aziatische diplomaat de ex- roep. Zij zagen er geen garantie in plosieve situatie vanmiddag om dat er een dialoog op het hoogste ni- 16.00 uur (9.00 uur Nederlandse veau zou plaatsvinden die op de te- tijd). levisie uitgezonden zou worden. De leider van de communistische Bovendien had de partij verzuimd partij, Zhao Ziyang, had 's ochtends haar verklaring van 26 april dat de vroeg nog een poging de hongersta- studentenbeweging "illegaal" was, king van studenten te beëindigen, in te trekken. Hij riep op tot kalmte en beloofde Intussen speelt het warme weer de studenten dat er geen maatrege- de hongerstakers parten. Om de len tegen hen genomen zouden v Miljoenenhandel in drugs opgespoord NIJMEGEN (ANP) - Met de aan- houding van vier mannen uit Arn- hun staking voort te zetten, hem en Rotterdam is de politie op De Chinese leider Deng Xiaoping het spoor van een miljoenenhandel werd vandaag opnieuw veelvuldig in softdrugs. Volgens de politie via spandoeken toegesproken, zouden zij duizenden kilo's soft- 'Xiaoping, je bent vol haat', luidde buitenland op er een. 'Einde aan de politiek van i', luidde een volgend dertig seconden valt er een flauw. Het aantal hongerstakers dat is be sweken is intussen de duizend ge passeerd. Ambulances rijden af en aan om de flauwgevallen hongersta kers naar een ziekenhuis te bren gen. Maar velen keren na een korte medische behandeling in het zie kenhuis terug naar het plein om drugs in binnen-r w de markt hebben gebracht. Daarbij oude werden jaarlijks voor enkele miljoe- guldens omgezet. ROTTERDAM (GPD) - Shell is 'onaangenaam verrast' door spandoek. Ook Zhao Ziyang en pre mier Li Peng kregen zware kritiek te verduren, wat gezien kan worden als een teken dat de massa's het ge loof in hun leiders kwijt zijn. Door de massabetoging werden de Chinese autoriteiten opnieuw gedwongen het programma van Sovjetleider Michail Gorbatsjov, die op bezoek is in Peking, om te gooien. Gorbatsjovs bezoek aan de Verboden Stad, waar vroeger de Chinese keizers woonden, werd van ger en luidt: „Chemico, die Smee- het programma gesctoapt. ringsdeskundiges, Verskaffers vertentie van de Zuidafrikaanse Smeerolie en Ghries aan die S.A.- dochteronderneming Chemico, Polisie. Met Komplimente". Een verpleegster van een ziekenhuis in Peking wacht onder een spandoek totdat haar hulp nodig is bij de duizenden studenten, die in hongerstaking zijn. Vandaag, op de vijfde dag van de actie, vielen de studenten massaal flaUW. (foto AFP) waaruit blijkt dat dit bedrijf s middelen levert aan de Zuidafri kaanse politie. Vorige week nog zei president-directeur Van Wachem Vorig jaar plaatste het bedrijf een soortgelijke advertentie. Maar Van Wachem omschreef dat tijdens de vergadering als een vergissing. Nu tijdens de jaarlijkse aandeelhou- de advertentie weer is verschenen, dersvergadering dat Chemico al 10 jaar lang met deze leveranties was gestopt. Van Wachem zei d ding van de kritiek Beyers Naudé, die tijdens de verga dering de activiteiten van Chemico aanhaalde als bewijs dat Shell met zijn aanwezigheid in Zuid-Afrika het apartheidsregime steunt. De gewraakte advertentie van de Zuidafrikaanse onderneming ver scheen deze week in het officiële jaarboek van het Zuidafrikaanse le- ZEGMAAR TEGEN wordt zo'n vergissing wel heel waarschijnlijk. Maar volgens een Shell-woordvoerder was Van Wa chem er vorige week van overtuigd sr aanlei- dat Chemico niet meer aan de poli dominee tie leverde: „Hij is uitgegaan van wat de directeur van het bedrijf hem vertelde". Shell kan volgens de woordvoer der weinig doen als Chemico wei gert met de leveranties te stoppen: „We hebben slechts een minder heidsbelang van 27 procent en heb ben dus geen invloed op de bedrijfs leiding". Of Shell nu zijn belang in Chemico zal afstoten, kon de woordvoerder nog niet zeggen: „Dat is geen besluit dat je in een paar uur neemt". DEN HAAG (ANP) - De provincie Zuid-Holland is tegen meer parti culiere bemoeienis met de afval verwerking. Milieugedeputeerde Van der Vlist (PvdA) wil dat de provincie zelf meer te zeggen krijgt over de eindverwerking. Hij komt binnenkort met plannen voor een Provinciaal Afvalverwij- deringsbedrijf, zo liet hij vandaag weten. Er moeten volgens hem niet te veel verbrandingsovens bij komen, omdat de provincie het hergebruik van afvalstoffen wil stimuleren. Het vervoer van het afval blijft in de visie van Van der Vlist in particuliere handen. De bedrij ven zullen het afval kunnen aan bieden bij door de provincie be heerde overslagstations, waarna de provincie het per trein naar de stort-of verbrandingsplaats zal Provincie tegen particuliere afvalverwerking brengen. Van der Vlist wil hier mee tegengaan dat er teveel vrachtwagens aan de poort van de vaak moeilijk te bereiken stort plaatsen verschijnen Het afvaltransportbedrijf Browning Ferris Industries (BFI) kondigde eerder aan behalve in het transport ook te willen deel nemen in de verwerking van af val. Nu zijn gemeenten meestal verantwoordelijk voor de stort en verbranding van afval. Het be drijf kwam onlangs in het nieuws door de overname van het afval transportbedrijf Zegwaard, waar door het de grootste afvaltrans- porteur van Nederland werd. Van der Vlist is daar niet geluk kig mee omdat hij een monopolie positie vreest, zeker als het be drijf ook de vèrwerking van het afval ter hand zal nemen. Vandaag werd ook bekend dat Afval Verwerking Rijnmond (AVR) met 15.000 ton Zuidhol lands huishoudelijk afval terecht kan in Noord-Brabant. Het afval wordt gestort op de gewestelijke stortplaats Bavel. De Rotterdamse reinigings dienst Roteb heeft hierover over eenstemming bereikt met de Noordbrabantse autoriteiten. De Roteb treedt in opdracht van de provincie Zuid-Holland op als co ördinator van de afvalstromen van de vijf Zuidhollandse ver brandingsovens. KAMSTEEG OCCASION Vannacht enkele mistbanken en mini mumtemperatuur omstreeks 9 graden. Overdag zonnig. Middagtempcrtauur ongeveer 23 graden. Matige oostelijke wind. De vooruitzichten voor vrijdag tot en met maandag: aanhoudend zonnig en droog. Middagtemperatuur rond 23 graden. Donderdag 18 mei zon op: 05.42 uur. zon onder: 21.32 uur; maan op: 19.34 uur. maan onder: 04.15 ter: 10.56 en 23.16 uur. 24 PAGINA'S BONN (GPD) - Mohammed Ali Hamadi is vandaag in Frankfurt tot levenslang ver oordeeld wegens vliegtuigka ping en moord op een passa gier, de Amerikaanse ma rineduiker Robert Stethem. De verdediging had een lichte straf verlangd, omdat Hamadi bij de ka ping in 1985 nog mindeijarig zou zijn geweest. De documenten waar mee de advocaten dit wilden aanto nen waren volgens de rechters ver valst. Hamadi gaf toe bij de kaping be trokken te zijn geweest, maar hij heeft steeds ontkend de dodelijke schoten te hebben afgevuurd. Bonn sluit na de zeer zware straf aansla gen niet uit. Ook zal het nu moeilijk worden de Libanees op korte ter mijn uit te wijzen. Het proces begon bijna een jaar geleden. In Libanon werden door de pro-Iraanse terroristische Hez- bollahbeweging drie keer Westduit sers ontvoerd om een mild oordeel af te dwingen. Direct na Hamadi's arrestatie op 13 januari 1987 werden in Beiroet twee Westduitsers ontvoerd, de Sie- mens-technicus Schmidt en de Hoechst-manager Cordes. De eerste kwam vrij nadat de rechters hadden besloten dat Hamadi niet aan de VS werd uitgeleverd, Cordes werd nog een jaar langer vastgehouden. Hoechst en Siemens zouden miljoe nen hebben betaald aan de Hezbol lah. Twee weken geleden toen de off- cier van justitie levenslang had ge- eist, werd de Westduitse sociaal werker Markus Quint in Libanon ontvoerd. De Hezbollah, waarvan een oudere broer van Hamadi de militaire chef zou zijn, wilde met de ontvoering een lichte straf voor Mo hammed af dwingen. Vorig week kwam Quint op raadselachtige wij ze weer vrij. Dinsdag zijn weer twee of drie Duitse opbouwwerkers in Libanon ontvoerd. Leids onderzoek toont aan: LEIDEN (ANP) - In oppervlaktewa ter in agrarisch gebied zitten veel te veel bestrijdingsmiddelen. De nor men worden op grote schaal over schreden. Dit blijkt uit vandaag ge publiceerd een onderzoek van het Centrum voor Milieukunde van de Leidse universiteit naar de schade lijke gevolgen van bestrijdingsmid delen voor de waterfauna. Een inventarisatie van waterdie ren in sloten bij kassen en aardap pelpercelen toont aan dat bepaalde dieren, zoals kevers, oppervlakte- wantsen en springstaarten, minder voorkomen dan in andere sloten. Bovendien veroorzaakt het gebruik van bestrijdingsmiddelen in het he le land regelmatig vissterfte. Watervlooien kunnen in slootwa ter uit kassengebieden niet overle ven. Laboratoriumproeven toon den aan dat watermijten en water- pissebedden dood gingen in water uit een kassloot in de omgeving van Aalsmeer. De onderzoekers troffen in sloten van het Westlandse kassengebied en in de omgeving van Aalsmeer ho ge concentraties insekten dodende middelen aan. De De EG-norm is 0,5 microgram per liter. De hoogst ge meten concentratie was 22,4 micro- gram. Alkmaars systeem voor het opsporen van steunfraudeurs ALKMAAR (GPD/ANP) - De Alk- maarse sociale dienst heeft een computerprogramma gemaakt waarmee steunfraudeurs veel sim peler kunnen worden opgespoord. Het systeem is zo doeltreffend dat het ministerie van sociale zaken en werkgelegenheid heeft besloten de verspreiding ervan financieel te on dersteunen. Het Alkmaarse sys teem zal waarschijnlijk de stan daard voor alle sociale diensten in ons land worden. Het ministerie neemt de ontwik kelingskosten voor zijn rekening en stelt nog eens 3 ton beschikbaar om het systeem tegen kostpijs aan an dere gemeenten aan te bieden. Ook het GAK en justitie (fraudevervol ging) kunnen ervan profiteren. Zowel de Vereniging van Neder landse gemeenten als het overlegor gaan van directeuren van sociale diensten in Nederland achten het programma goed bruikbaar. Ook organochloor-verbindingen worden volgens het centrum nog steeds in veel te hoge concentraties aangetroffen, ondanks het feit dat het gebruik van veel van dit soort middelen in Nederland al lang is verboden. Het Leidse centrum, dat het on derzoek verrichtte in opdracht van het Ministerie van Milieubeheer, acht het noodzakelijk dat de wetge ving over bestrijdingsmiddelen wordt aangescherpt. Het gebruik van grondontsmettingsmiddelen, insecticiden, benzamidazolen, dithiocarbamaten, pyrozafos, endo- sulfan en dinoseb moet worden te ruggedrongen. SCHIEDAM (GPD) - Door een flinke misrekening van de Schie- damse politie is het gisteravond na afloop van de voetbalwedstrijd SW - FC Den Haag tot vechtpar tijen en vernielingen gekomen. Ne gen Haagse supporters werden ge arresteerd. In het politie-draaiboek was geen rekening gehouden met de komst van supporters per trein of eigen vervoer. Juist deze groep van ongeveer 300 jongeren de harde kern van de FC-aanhang richtte vernielingen aan en ging met aanhangers van SW op de vuist. Dat konden ze vrij wel ongestoord doen, want de aan dacht van de politie was gericht op de veilige afvoer van de 800 suppor ters die met 26 bussen waren ver voerd. Groepen ME'ers dreven de van dalen naar het NS-station Nieuw- land. Ook hier gingen ruiten aan diggelen en werden onder het sta tion passerende auto's met stenen bekogeld. Pas tegen middernacht keerde de rust in de stad terug. Zowel bij de spoorwegpolitie als binnen het Schiedamse korps wordt het draaiboek gehekeld. „Er klopte geen donder van", aldus een agent. Anderhalf uur risicovoetbal kostte Schiedam gisteravond onge veer 100.000 gulden aan beveili gingsmaatregelen. De schade loopt in de tienduizenden guldens. Aan het thuisfront is Mohammed Ali Hamadi een held omdat met de kaping de vrijlating van 700 sji-iten werd afgedwongen. Hij werd in 1987 min of meer toevallig gearres teerd op het vliegveld van Frank furt. Een douanier vermoedde dat hij heroïne smokkelde in wijnfles sen. Op een haar na waren bij de ge bruikelijke brandproef het hele douanelab inclusief de laboranten de lucht ingevlogen. De flessen be vatten namelijk vloeibare explosie- Hamadi's ware identiteit was snel vastgesteld. Vingerafdrukken wezen uit dat hij in 1985 betrokken was geweest bij de kaping van een Amerikaanse TWA-machine. De krant voor uw eigen stuk van Nederland, óók bij u in de bus! Kies voor een abonnement en u krijgt dit dagblad de eerste 2 weken FV| gratis thuis bezorgd! per maand* 24,45 - per kwartaal 72.40 f per halfjaar 144.80 per jaar 275.70 alleen via automatische betaling) s.v.p. uw voorkeur aankruisen Naam: Adres: Pc/Wnpl.: Tel.:(i.v.m. bezorging) Opsturen naar: Antwoordnummer 10050, 2300 VB Leiden Alphenaar(73) door zoon doodgestoken ALPHEN AAN DEN RIJN - Een 73-jarige Alphenaar is gistermid dag in zijn woning door zijn 31-ja- rige zoon doodgestoken. De da der kon ter plekke worden aange houden. Over de identiteit van het slachtoffer en de dader, evenals de plaats van het misdrijf wil de politie nog geen mededelingen doen omdat enkele naaste fami lieleden nog in kennis moeten worden gesteld. Die zijn op va kantie. Het onderzoek naar de toe dracht van de steekpartij is nog niet afgerond. Vandaag is sectie verricht op het stoffelijk over schot. Het staat vast dat het slachtoffer diverse malen is ge stoken. Hij slaagde er nog wel in de buren te waarschuwen, die vervolgens de politie alarmeer den. Couppoging in LONDEN (Rtr/AFP) - De chef-staf van het Etiopische leger Merid Ne- gusie en de bevelhebber van de luchtmacht Amha Desta, zijn om het leven gekomen bij de couppo ging in de Etiopië. De Etiopische regering maakte bekend dat zij een couppoging van militaire eenheden tegen de marxis tische regering van president Mengistu Haile Mariam in de kiem had gesmoord. De president was tij dens de couppoging op weg naar de DDR voor een bezoek. De regering gaf geen bijzonderhe den over het lot van de soldaten die met tanks en pantserwagens giste ren het ministerie van defensie in de hoofdstad Addis Abeba omsingel den. „De meeste generaals, die waren betrokken bij de samenzwering, hebben zich moeten overgeven", al dus radio Addis Abeba. Vrijwel alle regeringsgebouwen waren vandaag gesloten en de bevolking werd op gedragen thuis te blijven.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 1