Baan voor skateboard nu bij de Kloosterpoort Familie Goddijn LEIDEN WOENSDAG 17 MEI 1989 LEIDEN Omwonenden en skaters niet tevreden met lokatie LEIDEN - Omwonenden van de Kloosterpoort klagen over ge luidsoverlast dat afkomstig is van een skateboardbaan. Jon geren klagen op hun beurt over bedreigingen en pesterijen van buurtbewoners. De baan die ook wel 'mini-ramp' wordt ge noemd, is onlangs in de steeg naast het voormalig Elisabeth- ziekenhuis in samenwerking met de gemeente Leiden ge plaatst door sportwinkel Match. De gemeente heeft vorige week wel op de bodem van de baan een isola tielaag van 20 centimeter aange bracht. Hierdoor is het effect van een 'koekjesblik' dat het holle ob ject veroorzaakte, voor een deel te niet gedaan. Ook zal wat gedaan worden aan de naden, die het geluid van een treinrail geven. In de naden zal met rubber worden gezorgd voor meer gelijkmatigheid. De mini-ramp die in maart twee weken op het Stadhuisplein heeft gestaan, is vorige week naar de Kloosterpoort verhuisd. Het be zwaar van directe buurtbewoners van de Kloosterpoort en Middelste gracht richt zich ook op de aanwe zigheid van zoveel jongeren in de steeg. Het object heeft een grote aan trekkingskracht op jongeren uit de hele stad. Een aantal jongeren laat het echter inmiddels afweten. Zij zouden zijn bedreigd door buurtbe woners, daarbij zouden ook wat klappen zijn gevallen. In een geval zou zelfs de plank van enkele jeug dige skaters zijn afgepakt. Voorzitter Marjolein Gravemeijer van Pancras-Oost vindt het jammer dat de skateboardbaan op zoveel weerstand bij bewoners stuit. "Het is een zeer groot succes en we zijn blij dat we eindelijk iets in de wijk hebben voor de grote jongeren. We zijn een tijdje geleden ook bezig ge weest met een voetbalkooi. Dat is niet doorgegaan, omdat er geen ge schikte plek voor gevonden kon worden", aldus Gravemeijer. Toen het bij de vereniging klachten regende is er een brief opgesteld en in de buurt rondgebracht. Daarin stelt de vereniging dat de baan een van de weinige dingen voor jonge ren in de wijk is. Bovendien wordt uitgelegd dat het gaat om een expe riment. In juni wordt de skate boardbaan door de buurtvereniging beoordeeld. Volgens Gravemeijer is de baan bij de jeugd uit de wijk goed aangslagen. Vanuit buurthuis De Pancrat zijn er al plannen om een skateboardclub op te richten en les te geven. Mocht de overlast toch on overkomelijk blijken dan zal wor den omgekeken naar een andere plaats. Zo wordt gedacht aan de stoep bij de Leidsche Duinwater maatschappij aan de ir. Driessen- straat. Ook Vincent Kokke van buurt huis De Pancrat zegt dat de baan een aanwinst is voor de buurt. "Er is in de wijk heel weinig voor tieners. We pleiten er niet voor niets voor om het oude Elisabethziekenhuis te slopen en er speelruimte te maken. Ik begrijp dat het niet leuk is om zo'n baan dicht bij je huis te heb ben. Het is echter ook niet goed als jongeren in plaats daarvan met spuitbussen aan de gang gaan. Bo vendien wordt er van alles gedaan om de overlast tot het minimum te beperken", aldus Kokke. Ongelukken De gemeente Leiden zegt wel blij te zijn met het aanbod van Match om een baan beschikbaar te stellen. Nu gaan veel kinderen met hun board op asfalt spelen waar verkeer komt. "Zeker als kinderen nog niet zo be hendig zijn kunnen daar ongeluk ken van komen", zegt hoofd J. Dui- vesteijn van afdeling sport en recre atie. Toch is de gemeente niet van plan om elders op eigen kosten een ande re baan te plaatsen. "Het kan nu dan heel populair zijn, maar het blijft in mijn ogen een modegril", zegt Dui- vesteijn. Hij verwijst naar het mis lukken van het project achter de Ijsbaan aan de Vondellaan dat des tijds 70.000 gulden kostte. "We in vesteren dan liever in speeltuigen zoals klimrekken dat van alle tijden blijft". *De miniramp, die nu is opgesteld bij de Kloosterpoort. (Godijn, Goedijn, Gordijn) Kalvermarkt en Binnenoostsin- gel. Die grond behoorde oorspron kelijk aan Leiderdorp, maar is kennelijk onder de expansiedrift van de lakenindustrie later bij Leiden gekomen. Er stonden vooral veel kleine huisjes van ar beiders die in de textiel werk- Uit het vierde huwelijk van Jacob werd de stamhouder geboren. Dat was Abraham (geboren circa 1666 in Leiderdorp) die als laken- werker in de textiel werkte. Diens zoon Jacobus, geboren in 1688, trouwt een katholieke vrouw, Ca- tharina Coopman(s). Dat is ook direct te merken aan het aantal kinderen: zij brengen er 17 ter we reld, van wie er overigens velen vroegtijdig stierven. Omdat het katholieke geloof of ficieel was verboden, werden hun kinderen in zogenaamde schuil kerken gedoopt. Een aantal kin deren werd gedoopt in de schuil kerk aan de Appelmarkt, dat wat nu de Nieuwe Rijn is tussen Har- testeeg en Middelstegracht. Een paar kinderen zijn gedoopt in 'De Zon', een schuilkerk aan de Haar lemmerstraat. Later is op die plaats de Mon Père-kerk ge bouwd, in de volksmond beter bekend als 'Franse peer'. Weer la ter verrees daar 'De Overdekte'. Maar de meeste kinderen van Ja cobus en Catharina zijn gedoopt in de schuilkerk aan de Bakker- steeg, de huidige Pelikaanstraat. De in 1735 geboren Abraham Goddijn breekt geheel met de la kenindustrie. Hij wordt metse laarsknecht. Zijn in 1760 geboren zoon Jacobus kiest hetzelfde vak. STAD VAM VLUCHTELINGEN! i Deze katholieke stamhouder van de Goddijnen - die overigens bij na 87 jaar oud werd en in 1847 stierf - trouwt weer met een pro testantse. Alle zonen uit dat hu welijk werden katholiek gedoopt, terwijl de meisjes protestants werden. Alle mannelijk nazaten van de ze Jacobus zijn katholiek geble ven. Bijna alle Goddijnen in Lei den en omgeving hangen dan ook dat geloof aan. De stamhouder van de familie Goddijn is rond 1877 naar Rotterdam getrokken om daar met de uit die stad af komstige Maria Seegers te trou wen. De stamhoudende klein zoon van hem is weer terugge keerd naar Leiden. De meeste familieleden heten Goddijn, terwijl ook nog een en kele Gordijn en Godijn in de ge schiedenis van de familie voor komt. (Gegevens voor dit verhaal zijn ont leend aan gesprekken met P.J.M. de Baar. medewerker van het Gemeen te-archief) LEIDEN - De familie Goddijn is door de eeuwen heen en nette familie geweest. Hun le ven zal niet geheel zonder hobbels zijn verlopen, maar in de doop- en trouwboeken zijn voorshands geen geschiede nissen te vinden die het dag licht niet kunnen verdragen. door Henk van der Post De Goddijnen zijn begin 17de eeuw van Antwerpen naar Leiden verhuisd. Zeer waarschijnlijk zijn zij evenwel van oorsprong uit Duitsland afkomstig. Antwerpen was rond 1600 wereldstad num mer één, belangrijker dan Am sterdam. De huidige Belgische stad had in die jaren handelsrela ties met alle belangrijke steden in de wereld. Er kwamen op Ant werps grondgebied dan ook heel wat vreemden uit alle windstre ken, onder wie ook de Goddijnen. Zij zijn vermoedelijk uit Duits land weggegaan vanwege hun ge loof. Zij waren volgelingen van Maarten Luther, die zich begin 16de eeuw (1517, 95 stellingen op de slotkerk te Wittemberg) afzette tegen het katholieke geloof. De katholieke Duitse vorst keizer Karei V (1500-1558) probeerde met man en macht de kritiek op en het 'protestantse' verzet tegen de rooms-katholieke kerk te on derdrukken. Waarschijnlijk on der die omstandigheden heeft de familie Goddijn besloten naar Antwerpen te trekken. Daar was de tolerantie ten aan zien van het nieuwe geloof veel groter. Rond 1570 was er in die wereldstad al een flinke groep protestantse volgelingen. Met de Unie van Atrecht (1579) sloten rooms-katholieke gewesten in de toenmalige zuidelijke Nederlan den zich aaneen om, onder meer, voor het rk-geloof te strijden. Dat betekende ook het uitbannen van het protestantisme uit Belgische steden. Uiteindelijk viel rond 1585 Antwerpen in de handen van de katholieke legers van de her tog van Parma. Die legeraanvoer der gaf de inwoners van de stad gelegenheid om zich weer tot het katholieke geloof te bekeren of de stad te verlaten. Vele protestanten, veelal meer vooraanstaande burgers, kozen voor vertrek. De rijkste families, die hun geld hadden vergaard met de scheepvaart, trokken naar Amsterdam. De familie Goddijn (toen nog Goedijn geheten) trok naar Leiden. Zij waren niet rijk, maar behóórden waarschijnlijk wel tot de gegoede burgers, alhoe wel onduidelijk is of zij met veel bezittingen naar Leiden zijn ge komen. Van de eerste generaties Goddijnen in Leiden is ook onbe kend of zij zelfstandig dan wel in loondienst in de textiel werkzaam Abraham Goedijn werd wol kammer in Leiden. Uit zijn huwe lijk met de Leidse Jannetgen Co- nincx werden in ieder geval twee kinderen geboren, onder wie stamhouder Jacob. Hij trouwde maar liefst vier keer. Jacob woon de in het zogenaamde Vrijdom, even buiten de Zijlpoort. Het Vrij dom was dus gelegen buiten de stadsmuren. Het eing om het ter rein dat thans wordt omsloten door Havenkade, Zuidsingel, Het gebied vlak onder de haven, thans omsloten door HavenkadeZuidsingel, Kalvermarkt en Binnenoost- singel, vormde het in de zeventiende eeuw het zogenaamde Vrijdom. Stamhouder Jacob Goddijn woonde daar, net buiten de stadsmuren. (foto Frans Rombout» In deze krant verschijnt een serie gewijd aan Leidenaars en hun stamboom. In verband met de manifestatie 'Leiden, stad van vluchtelingen' is met medewerking van het Gemeente-archief het verleden uitgezocht van tien Leidse familienamen. Doel is Leidenaars, en anderen, er van bewust te maken dat zij zelf veelal afstammen van vluchtelingen; van mensen die meestal om geloofsredenen in vroeger eeuwen de wijk hebben genomen naar Leiden en omgeving. Met dat stukje bewustwording hopen de initiatiefnemers een beetje meer begrip te kweken voor vluchtelingen die in deze tijd naar de sleutelstad komen. Vandaag de tweede aflevering. Lezers schrijven Jodenvervolging Het is ronduit schandalig dat de Leidse burgemeester Goekoop de onthulling van een monument voor de joodse kinderen misbruikt om de schuld van hun dobd in de schoe nen te schuiven van Leidse politie agenten. Hij kondigde bij de onthulling te vens een onderzoek aan hoe zulks in de toekomst kan worden voorko men. Ook vroeg Goekoop zich openlijk af hoe het kon dat de joods slachtoffers zich zo gewillig hadden laten wegvoeren. Dat is het toppunt van schijnhei- lighied of een treurig gemis aan kennis van wat er werkelijk is ge beurd. De Hollandse politieagenten kre gen de opdracht tot 'joden halen' van de BURGEMEESTER, die de' agenten tevens bedreigde met straf maatregelen wanneer die orders niet stipt werden uitgevoerd. Bo vendien werden de agenten be dreigd door de Duitse justitie, die het werk controleerde en door hun vrouw, die eiste dat de man eerst aan zijn gezin dacht en zorgde dat het maandelijkse loonzakje op tijd binnenkwam. De agenten die desondanks standvastig bleven 'en weigerden, liggen begraven in een naamloos graf voor oorlogsslachtoffers en zijn verder vergeten. De agenten die de orders inderdaad stipt uitvoerden kwamen heelhuids de oorlog door en verwierven een goed pensioen. Het moet een geruststelling voor buremeester Goekoop zijn dat na de oorlog enige burgemeesters voor de rechtbank moesten verschijnen we gens hulp aan de vijand. Die werden toen vrijgesproken en zelfs bevor derd. Zij hadden blijkens het von nis NIET onjuist gehandeld omdat zij volgens de regels van het interna tionaal oorlogsrecht opdrachten hadden gekregen van een door de oorlog hun meerdere geworden Duitse instantie. Hoe het kwam dat de Joodse landgenoten zich zo gewillig heb ben laten wegvoeren wordt door Lou de Jong uitvoerig beschreven in dat deel van de geschiedschrij ving over de jodenvervolging. De joodse slachtoffers hadden een brief gekregen van de voorzitter en secretaris van de Joodse raad waar in hun dringend werd aangeraden aan de oproeping gehoor te geven omdat zulks hun belang het beste diende. De joodse gemeenschap, die voor de oorlog een meer geslo ten groep vormde, vertrouwde zijn eigen leiders meer dan de niet-jood- se politieagenten of buren die kwa men waarschuwen. J.H. Borsboom Alphen aan den Rijn Zijloever Invoering 'flexibel' bestemmings plan ZIJLOEVER. In beginsel heb ik er waardering voor als in een tijd van bezuinigin gen het gemeentelijk apparaat crea tieve initiatieven ontwikkelt om toch voldoende beleidsvrijheid te behouden voor de lokaal verant woordelijk wethouder. Dat dit is gelukt met de vinding van een flexibel bestemmingsplan is prijzenswaardig. Weet iedereen nu wat dit bete kent, een flexibel bestemmings plan? Natuurlijk niet. Dit legt dus een extra verant woordelijkheid op aan al diegenen die er ambtshalve in de praktijk mee werken en er mee omgaan. Het is niet bedoeld om een stuk vrijheid te creëren om nu te kunnen sjoeme len of zo. Toch gebeurt dit, helaas. Er zijn duidelijke vragen gesteld over de zogenaamde 'snor van Tes- selaar', een duidelijk antwoord kwam er niet. In Stadswerk nr. 22 lees ik op bladzijde 18 in de derde kolom een getal van 258 woningen totaal. Het ontwerp-bestemmingsplan geeft op bladzijde 13 ook aantallen die, als je ze optelt, ook uitkomen op 258. Echter, de presentatie in de ge meentelijke advertentie spreekt over een getal van 285. Natuurlijk het zijn dezelfde cijfers, de volgorde verschilt, zodat ineens 27 woningen meer op hetzelfde oppervlakte ge bouwd gaan worden. Jammer van het groen, fijn voor de woningzoekenden, zullen we dan maar denken! We blijven toch positief in de Kooi. Steeds meer vra gen over zorgvuldigheid zou ik zo willen stellen aan onze wethouder Tesselaar. We zijn er nog niet, er komt een vervolg. Aad de Jeu Kooilaan 8 Leiden Bloed (I) De Leidse Bloedbank heeft nieuw bloed nodig. Om te kunnen voldoen aan de gestaag toene mende vraag naar bloed zijn ten minste 1000 nieuwe donors no dig. Reden voor de Stichting Ro de Kruis Bloedbank Leiden om de noodklok te luiden en binnen kort met een wervingscampagne te beginnen. "Aan bepaalde bijzondere bloedcomponenten is op sommi ge momenten een duidelijk te kort", aldus dr. Anneke Brand, medisch directeur van de Bloed bank. "De vraag naar bloedplaat- jes voor de behandeling van leu- kemie-patiënten bijvoorbeeld geeft jaarlijks een stijging van ruim dertig procent te zien. Dit is vooral veroorzaakt door de verho ging van het aantal beenmerg transplantaties in het Acade misch Ziekenhuis Leiden (AZL). De capaciteit van deze afdeling is het afgelopen jaar met dertig pro cent opgevoerd. Cijfers laten zien dat het aantal bloeddonors in de afgelopen ja ren geleidelijk is gestegen. Anne ke Brand is daar heel blij mee. Maar om aan de vraag naar bloed en bloedprodukten door de zie kenhuizen in de Leidse regio te kunnen blijven voldoen is een sterkere toename van het aantal donors nodig. Per jaar moeten ruim duizend donoren hun do norschap beëindigen wegens ver huizing, leeftijd, persoonlijke of gezondheidsredenen. "Voor die uitstroom zijn dus so wie so al meer dan duizend nieuwe donors per jaar nodig. Daarnaast zijn jaarlijks zo'n duizend extra do nors nodig om aan de toenemen de vraag tegemoet te kunnen ko men", aldus dr. Anneke Brand. „De vraag naar bloedplaatjes voor de behandeling van leuke- miepatiënten is de afgelopen ja ren bijvoorbeeld veel sterker ge stegen dan het aantal donors. Slechts twee procent van het bloed bestaat uit deze bloedplaat- jes. Bijkomend probleem hierbij is dat de bloedplaatjes, in tegen stelling tot andere bloedproduk ten, slechts twee dagen bewaard kunnen worden. Door die be perkte houdbaarheid kan hiervan nauwelijks een voorraad worden aangelegd". „Een patiënt met te weinig bloedplaatjes, heeft twee tot drie keer per week een transfusie no dig en gebruikt dan de bloed plaatjes van zo'n vijftien tot twin tig donors, afhankelijk van het feit of de patiënt groot of klein is. De beperkte houdbaarheid levert met name tijdens weekeinden, met feestdagen en vakantieperio den problemen op". „Om te kunnen blijven voldoen aan de stijgende vraag naar bloed plaatjes is dus een groter aantal zogeheten 'verse donors' nodig. Het geven van bloed voor bloed plaatjes is evenwel geen kwestie van een paar minuten. Voor een dergelijke bloedafname wordt de donor aangesloten op een machi ne die uit het bloed van de donor de bloedplaatjes haalt en tegelij kertijd het bloedplasma met de rode bloedcellen weer teruggeeft aan de donor". Mensen die op deze wijze bloed willen geven, met één keer per zes weken zou de Bloedbank al ge holpen zijn, kunnen contact op nemen met mevrouw Goekoop Zij is bereikbaar op toestel 071- 263810, liefst tussen 16.00 en 17.00 uur. Degenen die gewoon bloed willen geven kunnen dat melden bij de Stichting Rode Kruis Bloedbank, telefoon 071-214411. Bloed (2) Om aandacht te vragen voor de werving van nieuwe bloeddonors wordt van 5 tot 10 juni een lande lijke fietstocht georganiseerd die op 8 juni Leiden aandoet. Onder het motto 'Nieuw bloed' worden binnenkort ook affiches ver spreid die komen te hangen bij artsen, apotheken, drogisten, zie kenhuizen en andere openbare gebouwen om mensen op te roe pen bloeddonor te worden. In het najaar zullen de affiches ook in de Publex-reclamezuilen en bus hokjes komen te hangen. Uiteraard moét een dergelijk affiche gedragen worden door een foto van een vlot jong stel om vooral jongeren op te wekken REDACTIE: JAN RlJSDAM, TELEFOON: 161444 Het affiche dat Leidenaren (en inwoners uit de regio) oproept om bloeddonor te worden. De Bloedbank heeft tenminste 1000 nieuwe dono ren nodig. bloeddonor te worden. De Leidse Ted Berk en zijn vriendin Paulien Lucas werden bereid gevonden om te poseren. Hoe vinden zij het om straks bij de bakker en de sla ger herkend te worden. "Dat be denk je je achteraf pas", reageert Ted. "Maar het lijkt my wel leuk". Is Ted Berk nu zelf ook bloed donor? "Eh, nee... Voor zover ik weet niet Maar dat was ook geen voorwaarde om te poseren. Mijn vriendin is ook geen donor. Die kan geen bloed zien". Goed voorbeeld doet goed vol gen, hebben wij altijd geleerd. Zullen we het er deze keer op houden dat ook een slecht voor beeld goed doet volgen? Herdenking In een artikel (Steeds van 3 mei) over monumenten, plaquettes en gedenkstenen die herinneren aan de gevallenen tijdens de Tweede Wereldoorlog is een fout geslo pen. De genoemde gedenksteen in de Drifstraat vermeld de na men van Leidenaars die in het verzet hebben gezeten en in con centratiekampen in Duitsland zijn omgekomen. Het bevat dus niet de namen van degenen die bij een bombardement zijn omge komen. Dit meldt ons mevrouw Marianne Aukes-Paalvast wiens vader, H.J.G. Paalvast en groot vader, J. Ph. van Egmond, wor den genoemd in de plaquette. De gedenksteen in de Drifstraat is verward met een plaquette in Lei- den-noord die wel herinnerd aan de slachtoffers die vielen bij het bombardement van het toenmali ge station aan de Herensingel ('t Spoortje). Mevrouw Aukes-Paalvast laat ons verder weten met veront waardiging kennis te hebben ge nomen van het plan om één mo nument op te richten met de na men van alle gevallenen. "Ik denk dat dat voorbijgaat aan de gevoe lens van de nabestaanden en de onrust die er door ontstaat". Mevrouw Aukes heeft dit jaar voor de derde maal de zesde klas van de lagere school De Vier sprong, die het monument aan de Driftstraat hebben geadopteerd, bezocht om te vertellen over de geschiedenis van het monument, over de rol die haar vader en grootvader in het verzet hebben gespeeld, waarom zij zijn wegge haald door twee Leidse politie agenten en wat er verder allemaal in de omgevirig van De Kooi is ge beurd. "Deze geschiedenis zal verloren gaan als er één monu ment is in Leiden", aldus me vrouw Aukes-Paalvast.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 15