Beduidend minder verkeer door Oegstgeest verwacht 'Geen politieke plaagstootjes in voorjaarsnota Warmond' Drie projectontwikkelaars werpen zich op Palendorp Ad-ii&o Gereformeerde kerk Voorschoten eeuw oud ^„eanr,ZtenrfePeCti«elyk 12 stmfkelWok lf heVtestem^ngs' ALS WIJ EVEN EEN GAATJE HEBBEN, BEZORGEN WIJ GRAAG 50.376 VISITEKAARTJES VAN UW BEDRIJF IN LEIDEN EN WIJDE OMGEVING bollenstreek ynrnrmmn Ledenvergadering De Vereniging van Vrienden van Wasse naar houdt vanavond een algemene le denvergadering in Cultureel Centrum Warenar. Onder meer wordt het jaarver slag over 1988 besproken. Aanvang 20.00 uur. Film De film 'National Lampoon's European vacation' is donderdag 18 mei te zien in de Muzenhof in Leiderdorp (Cor Gordijn singel 4). Daarin wint een Amerikaans gezin 6en hoofdprijs in een tv-serie en mag ee veertien daagse verzorgde reis naar Europa maken. Met onder anderen Chevy Chase. Aanvang 20.30 uur. Volksdansen Volksdansvereniging Oud Poelgeest or ganiseert vrijdag 19 mei een dansbal in buitencentrum Korte Vliet in Leiden (Vlietweg 5). De muziek wordt verzorgd door orkest Rominka. Aanvang 20.00 In de Leiderdorpse Muzenhof is diezelf de avond een volksdansinstuif. Orkest Casnic verzorgt de muzikale begelei ding. Folkloristisch ensemble Tarentella houdt twee demonstraties. Aanvang 20.15 uur. Concours Drumfanfare- en majorettenvereniging Tamarco houdt zaterdag 20 mei een na tionaal muziek- en majorettenconcours op het speelveld aan de Van der Marck- straat, naast gebouw het Zijlkwartier in Leiderdorp. Loco-burgemeester C. Huy- gen zal het evenement om 11.00 uur openen. Veertien verenigingen nemen aan het concours deel en verzorgen 25 optredens. Vooraf, om 10.00 uur. heeft een zogenaamde Maitre zitting plaats, waarin een toast wordt uitgebracht op de goede afloop. Jazz De Revival Jazzband treedt vrijdag 19 mei op in boerderij Meerrust in War mond. Het concert begint om 21.00 uur, maar de zaal is al om 20.00 uur open. Darttoernooi Dartliefhebbers kunnen zaterdag 20 mei in Zoeterwoude strijd leveren om de Landzicht beker. Het spel 501. best of three, wordt gespeeld. De wedstrijden beginnen om 20.00 uur in café Landzicht aan de Verlaatweg in Zoeterwoude. Film In de Muzenhof aan de Cor Gordijnsingel in Leiderdorp wordt donderdag 18 mei de film 'National Lampoon's European va cation' vertoond. Aanvang 20.30 uur. Volksdansen De Oegstgeester volksdansvereniging Oud Poelgeest organiseert in Buitencen trum Korte Vliet aan de Vlietweg in Lei den een volksdansbal, waarbij het orkest Rominka muziek verzorgt met een inter nationaal tintje. De avond begint om 20.00 uur. B en W schetsen defensief toekomstbeeld Oegstgeest voelt weinig voor nieuw NS-station OEGSTGEEST - De twee belangrijkste verkeersstro men in Oegstgeest zullen in de toekomst niet meer door het dorp maar er juist langs voeren. Die gunstige ont wikkelingen zijn te danken aan de aanleg van de S4 (Kat- wijk-Leidse Plesmanlaan) en de reeds volop in gebruik zijnde S54, de provinciale weg langs de Haarlemmer trekvaart. Deze verwachtingen worden uitge sproken in de definitieve structuur schets van Oegstgeest, waarover de komende weken raadscommissies en gemeenteraad hun zegje zullen doen. Van de tien- a vijftienduizend voertuigen op de route Rijnzicht- weg-Geversstraat-Leidsestraatweg- Rijnsburgerweg zullen er na ge reedkoming van de S4 nog tussen de zesduizend en 9.500 over zijn. De Rijnzichtweg zal meer dan ooit gaan functioneren als ontsluitingsweg voor Oegstgeest zelf op de A44. De Haarlemmerstraatweg (bij het marine-complex) verliest door de S54 (langs de trekvaart) de helft van het verkeer. In de structuurschets gaan B en W ervan uit dat ook het verkeer over de President Kenne- dylaan "merkbaar" zal afnemen. Metingen in de Dorpsstraat hebben reeds uitgewezen dat de S54 'helpt' want de verkeersstromen zijn hier tot de helft teruggebracht. Veel au tomobilisten kiezen tegenwoordig voor de route Haarlemmertrek- vaart-Abtspoelweg-Oegstgeester- weg. Op de laatste twee wegen van dat traject neemt het verkeer met 2.000 voertuigen per dag toe. Inspraak De vorige versie van de structuur schets was onderwerp van een in spraakprocedure. B en W zeggen in de structuurschets per se geen blauwdruk te zien waarin alle toe komstige ontwikkelingen op het ge bied van ruimtelijke ordening en verkeer zijn vastgelegd. De struc tuurschets, die bij de bevolking maar heel weinig reacties heeft los gemaakt en daarom slechts "margi naal" hoefde te worden aangepast, is volgens B en W veeleer een "toet singskader voor toekomstige beslis singen die ruimtelijke consequen ties hebben". "Een pas op de plaats" is het be langrijkste motto van de structuur schets. Behoud en herstel staan voorop en als het kan wil het college de bestaande dorpskarakteristiek Van de 15.000 voertuigen die dagelijks uit de kust- de De Rijnzichtweg en Geversstraat kruisen ter hoogte van de katholieke Wil- Rijnzichtweg en Geversstraat Oegstgeest binnenrijden zijn er volgens de librorduskerk mét de Rhijngeesterstraatweg. Achter de kerk ligt het be- structuurschets van Oegstgeest in de toekomst minder dan de helft over. Op jaardenoord Wijckerslooth. Links daarvan het Rijnlands Lyceum met deze luchtfoto van Frans Rombout begint die veel gebruikte toegangsweg sporthal en bibliotheek. Links onderin het gemeentehuis en het uiteinde van tot Oegstgeest linksbovenaan om rechtsonder te eindigen. Endegeest. Het gebouw met de torentjes aan de Geversstraat is de Kamsteeg-garage. Helemaal linksboven is nog net de A44 te zien. CDA en WD kritiseren B en W versterken. De groei van de ge- Ook voor Morsebelpolder, de W willen voeren, past verder het meente - door Haaswijk steeg het laatste polder die Oegstgeest voor groen houden van het groen langs aantal Oegstgeester woningen de zijn woningbouw in trekt, geldt dat de Leidsestraatweg (tegenover afgelopen tien jaar met meer dan een "centraal gelegen groenelement Texaco) en het behoud van "vol- eenderde - moet de komende jaren van formaat" voorop staat. Dat doende open ruimte" in de Broek- worden afgezwakt. Tot vóór de groenelement, ook wel parkachtig en Simontfespolder. Dat is dus iets structuurschets groeide Oegstgeest groen genoemd, zal aansluiten op anders dan vrijwaren van bebou- de laatste jaren met 150 woningen de Klinckenbergerplas waar pro- wing. Vooral de gemeente Leiden, per jaar. In de toekomst moet dit cij- vincie en project-ontwikkelaar die een oogje op deze polder heeft in fer terug naar veertig a zestig. Korswagen een recreatiegebied van maken. Oegstgeest krijgt zo zijn 'Oegstgeester Hout'. De Overveerpolder, achter zwem bad Poelmeer, moet open blijven. "Incidenteel" kan aan de noordkant "enige bebouwing" ontstaan. Dat geldt ook voor dat deel van de pol der, ter hoogte van het parkeerter rein aan de Verlengde Lange Voort. De "functieruil" met het sportpark aan de Hofbrouckerlaan is uit de structuurschets geschrapt. In de vo rige versie werd de mogelijkheid geopperd om dat sportpark voor woningbouw te gebruiken en de hockeyers en tennissers onder te LEIDERDORP - Drie project- verband met een NS-station Merenwijkers zal deze boodschap gewenst. in sociaal en ruimtelijk opzicht geï soleerde enclave". Oegstgeest zelf zal na Haaswijk geen behoefte heb ben aan reservelocaties en een Oegstgeester uitbreiding van het wijkje zit er dus niet in. "De behoef te aan een nieuw NS-station ter hoogte van de Merenwijk is voor Oegstgeest gering door de huidige al reeds gunstige ligging ten opzich te van het bestaande station", be sluiten B en W. Buitenlust Buitenlust wordt in de structuur schets uitgemaakt voor een "inci dent". Door de A44 is dit wijkje ach ter het viaduct sterk van de rest van de gemeente geisoleerd. Om daar wat aan te doen moet er een zuidelij ke tegenhanger komen voor de be bouwing ten noorden van de Rijn zichtweg. B en W denken daarbij aan uitbreiding van het bestaande Bastionhotel of "enige kantoorbe bouwing". De woonfunctie van het wijkje kan worden uitgebreid door tussen de wijk en de Rijnsburgse bloemenveiling woningbouw te plegen. B en W prediken rust aan het front van de middenstand. Als De Markthof in de ene Oegstgeester winkelstraat, De Kempenaerstraat, door Albert Heijn in gebruik wordt genomen, is die straat helemaal klaar voor de toekomst. Qua win keloppervlakte en assortimentsom- vang kan de straat zich spiegelen aan de andere winkelconcentratie. Lange Voort. Samen hebben de twee winkeliersgroepen 80 procent van de totale Oegstgeester winkel oppervlakte in handen. Van het centrumpje in Haaswijk wordt op gemerkt dat uitbreiding ongewenst is. Bij de planning van de Lange Voort is immers als uitgangspunt gehanteerd dat Haaswijkers voor hun niet-dagelijkse boodschappen naar de Lange Voort gaan. Dit winkelcentrum wordt door de drukke verkeersweg, de Lange Voort zelf, in twee afzonderlijke de len gesplitst, merken B en W nog op. De consument ervaart die weg als een barrière. Er zijn voldoende parkeerplaatsen maar de verdeling en de situering ten opzichte van de winkels is "niet optimaal". Een re cente enquete in het winkelcen trum heeft uitgewezen dat er qua sfeer en aankleding verbetering is met interesse bestuderen. Bij zo'n station zou dan woning bouw moeten worden gepleegd. Volgens B en W van Oegstgeest "lijkt de aanvaardbaarheid daarvan vloeroppervlak. Wel wordt de toe te nemen" maar bedriegt de gelijkheid opengehouden schijn: "Het wijkje daar wordt een "herinrichtingsplan". Uit overleg met de winkeliers zelf is echter naar voren gekomen dat er geen behoefte bestaat aan een we zenlijke uitbreiding van het winkel- WARMOND - B en W van War mond bekijken of enkele politiek getinte uithalen uit de voorjaars nota moeten verdwijnen. Dat bleek gisteravond tijdens de com missievergadering van algemene bestuurlijke aangelegenheden. Nadat al eerder kritiek was geuit op de teksten, stond G.E. den Ou den (CDA) er gisteravond op dat over dit onderwerp werd ge stemd. Een raadsmeerderheid van CDA en WD sprak zich vervol gens uit tegen de 'politieke plaag stootjes' in de nota. In het bewus te stuk wordt forse kritiek gele verd op de onderwijsvergoedin- gen van het rijk. Het geautomati seerde vergoedingensysteem zou niet goed werken, zodat te veel overheidsgeld is ontvangen dat straks moet worden terugbetaald. 'Wellicht kan de gemeente nog een bijdrage leveren aan de oplos sing van de onderwijstekorten', heet het in de voorjaarsnota. Ook wordt ironisch geschreven over 'zegeningen' van de rijksoverheid en over een plotselinge wisseltruc van het ministerie. Progressief Warmond-raadslid A.G.M. Schavemaker en loco burgemeester C.E. Dalhuisen (PW) bestreden om het hardst dat het college dergelijke opmerkin gen niet zou mogen maken. De suggestie van WD-raadslid G.J. Vielvoije om een 'steriele' nota te maken en kritiek op het over heidsbeleid weer te geven op een apart A-viertje, onderschreven zij niet. "Ook lagere overheden mo gen in zo'n nota best kritiek heb ben op hogere overheden", aldus Schavemaker, die zich gesteund wist door Dalhuisen. Gegoochel Burgerlid A.W.G. Wanders uitte kritiek op het 'gegoochel met ge tallen' in het stuk. "Ik heb nog CDA-raadslid mevrouw G.E. Den Ouden. ..'Plaagstootjes'. nooit zulkè rekenwonders ge zien", merkte de tegenstander van plaagstootjes op. "Zoals het er nu uitziet, kost de bekabeling van de doorgaande route ruim vier ton minder dan het bedrag van 680.000 gulden, waarmee de gemeente in september rekening hield". Wanders had er moeite mee dat deze meevaller niet in het stuk is meegenomen: "Vier ton is toch veel, dat bedrag kun je lang durig uitzetten, daar heb je voor deel van". Dalhuisen legde uit dat het gaat om een eenmalig bedrag, dat in de vrij ruime pot saldireserves te rechtkomt. "Het heeft geen in vloed op het sluitend maken van de begroting". Het bedrag is niet vermeld in de nota, omdat de bekabeling nog niet klaar is. De exacte kosten zijn nog niet be kend. Leiderdorp wil binnen zes weken plannen zien Leiderdorpse bibliotheek er 300 Volgens een woordvoerder zal de vierkante meter bü kan krijgen gemeente niet bij alle plan-onderde en er woningen, een peuter- ten als opdrachtgever fungeren. Onlr hoi hnetuur vin ria hihlmfkonle Slassr30" Defensief ïïgSSUXSXrtt SRB!B=SSW±S In het "defensieve" beleid dat B en juli moeten ze laten zien hoe de Leiderdorpse stedebouwkundigen Huis'Dinlnlfure rrtiincinrrol trior ^Kening en bejaardenoord Huis Dillenburg worden nadrukkelijk ingeschakeld. de uitbreiding; de geplande dat er .angs ue ooor- rekening m^dat de uitverkoren Mokken met ebët wee wonmgenof këmèn oShXnk"^86" kdnnen bouwt. Nafeel van deze fonstructie komen. Op het stukie tussen de sin- s d t het wat langer zal duren voor. gel en de Engelendaal werden drie d d. fin.nr..pri„„ nd Ander 16 appartementen en 32 woningen plan; dat mpet worden aangepast. VOORSCHOTEN - Gereformeerd Voorschoten staat stil bij het feit dat geleden de kerk werd opgericht. De herdenking, dit weekeinde, worden zal feestelijk zijn, ondanks het feit dat men met de plaatselijke hervormde dijnsingel. ouderen ingetekend. De bi bliotheek zou uitgebreid kunnen de kant van de Cor Gor- gemeente honderd jaar na de scheuring bezig is met het Samen op Weg- proces. Na aanvankelijke twijfel vond de gereformeerde kerkeraad i herdenking toch op zijn plaats. Zondag 21 mei wordt in het gebouw van de Gereformeerde Kerk De ontwikkelaars, ABP, Plano- form bv en Van der Heijden bv, kunnen flink stoeien met die stede- bouwkundige aanzetten en krijgen Voorschoten een dienst gehouden met een feestelijk tintje, waarbij onder de vrijheid extra woningen in de plan i op te nemen. De flatblok- andere oud-predikanten en -gemeenteleden zijn uitgenodigd. Terwijl aansluitend een tentoonstelling valt te bewonderen in het kerkelijk verga- ken mogen echter niet hoger dercentrum'De Werf, is tevens een boekje uitgegeven over het honderdja- den dan de flats aan de Engelen- rig bestaan van de gereformeerde kerk. De tentoonstelling in De Werf is ook zaterdag van twee tot vier uur te bezichtigen. Op de "gedenkwaardige avond" van 14 mei 1889, zo blijkt uit het werkje, besloten een aantal leden van de hervormde gemeente een nieuwe kerk te stichten, die in eerste instantie de naam Christelijke Gereformeerde Kerk getoond 43ste editie Sint Jorismarsen in teken van milieu daal: zes tot zeven bouwlagen. B W hebben ABP en Planoform uitge- nodigd omdat die ontwikkelaars den gelopen, staan in het teken van meermalen belangstelling hebben het milieu. Net als vorig jaar begin- meekreeg (in 1892 omgedoopt tot Gereformeerde Kerk). Deze actie ge- stukje Leiderdorp. het veelbesproken beurde in navolging van de landelijke beweging, de 'Doleantie', die drie jaar daarvoor begon als verzet tegen het 'modernisme' Kerk. De gereformeerden kerkten in het'evangelisatiezaaltje'aan de Laan w vtMa Klein Langenhorst, maar al spoedig ontstond ruimtegebrek. Een verbou- komst!^Zij^n toenmiigeTrchrtecten- wmg kon de eerste jaren uitkomst bieden, maar in 1924 werd een nieuw ge- bureau, Franso uit Leiden, mag van bq zwembad Poelmeer i niet op het landgoed bij kasteel Van der Heijden, de bouwer die Oud-Poelgeest, dat nog altijd niet de Hervormde de palen jaren geleden plaatste, dingt mee omdat dat is afgesproken bij het verbreken van overeen- bouw aan de Leidseweg/Schoolstraat in gebruik genomen. In de jaren z tig werd in de wijk Boschge maar uiteindelijk werd hier Noord-Hofland Wel werd later in de de hervormden diensten te organiseren. Sinds 1970 hield men diensten de aula van het scholencomplex in het hart J ter te klein voor de hervormd-gereformeerde samenkomsten. Nieuwe gaderruimte kreeg men in 1981 i trum aan de Van der Hulstlaan. Leiderdorp verder werken l de tig werd in de wijk Boschgeest de bouw van een tweede kerk overwogen, plannen die het jaren geleden al J Ui1 afgezien. maakte v00r een 3tukje van het be- wuste gebied. wijk Noord-Hofland besloten gezamenlijk met Constructie Zodra de plannen binnen zijn, raad- de wfjk. De aula werd ech- pleegt het college de stedebouw- menkomsten. Nieuwe ver- kundigen van de gemeente. Na de de Ontmoetingin het een- vakantie wordt in overleg met ver- schillende raadscommissies een De twee dorpskerken worden nu op de zondagavonden ook bij toerbeurt keuze gemaakt Wanneer geen van gebruikt. In het kader van het Samen op Weg-proces zoekt men nu naar de ontwerpen bevalt, zit de gemeen- een naam voor het gereformeerd kerkgebouw. Gemeenteleden zijn dan te nergens aan vast. Wanneer de ook uitgenodigd met suggesties te komen. Tijdens de viering de uiteinde- ontwerpen wél bevalien moeten de hike keuze bekend worden gemaakt. nodige afspraken worden gemaakt. op orde is. De voorzitter van de lan delijke vereniging Scouting Neder land en voormalig wethouder van Leiderdorp, mevrouw I.J. Gehner- Ellenberger, zal het startsein geven. Dat doet ze om 14.00 uur. De deel nemers kunnen kiezen uit vier rou tes, in lengte variërend van vijf kilo meter voor de bevers (jongsten) tot vijftien kilometers voor de oudere scouts. Voor de 43ste editie hebben zich volgens het organisatieteam dui zenden jongens en meisjes aange meld. Onder hen ook Amerikanen en Canadezen die vanuit Duitsland en Limburg naar Oegstgeest ko- Na de marsen is er een scouting- markt op de velden bij Zwembad Poelmeer. Zelfs het Leidsch/Alphens Dagblad heeft weieens een gaatje over op één van haar veel gelezen pagina's, 'n gaatje ter grootte van een visitekaartje. Soms wat groter, soms wat kleiner. Dat open plekje vullen wij graag met de goede naam van uw bedrijf.Ad hoc-adverteren noemen wij dat, tegen een uitgesproken laag tarief. Gewoon even laten zien wie u bent en wat u doet. Wij weten zeker dat dat de drempel van uw winkeldeur verlaagt. Bel 071-161400 voor uitgebreide informatie. LEIDSCH/ALPHENS DAGBLAD. Verrassend veelzijdig in trefzeker adverteren. LEIDSCH/ALPHENS DAGBLAD De beste manier om tegen een uiterst lage prijs uw bedrijf bekend te maken én te houden-uS»! Lektech Dagblad; 071-161400 DEmIi. Alphens Dagblad; 01720-93061

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 14