TAD LEIDEN Extra aandacht voor de goede student 'Direct maatregelen om uitstoot te beperken' LEIDSCH DAGBLAD Aantal bellers naar THD blijft vrijwel constant 'Nederlandse bevolking kon op de hoogte zijn van nazisme' s LEIDEN - Ondanks de vele speciale telefoonlijnen en de 24-uursbereik- baarheid van het algemeen maat schappelijk werk blijft het aantal bellers naar de Telefonische Hulp dienst vrijwel constant. Een kleine 6300 mensen belden het afgelopen jaar met de THD, zo blijkt uit het jaarverslag over 1988. "Je hebt tegenwoordig bijna voor elk probleem een speciale lijn, zoals de Aids-lijn, de hart-lijn, de opvoed- telefoon, de 06-lijnen, enzovoorts", vertelt I. Herrebout, coördinerend begeleidster van de THD. "Het is ei genlijk verbazingwekkend dat het aantal bellers bij ons constant blijft". Uit het jaarverslag over 1988 blijkt dat er een verschuiving is'in de leeftijd van de bellers. Jongeren blijken in aantal af te nemen en er bellen meer ouderen. Volgens de THD is er mogelijk een verband tus sen het langer zelfstandig blijven wonen en de stijging van het aantal oudere en eenzame bellers. "Hier is sprake van een structurele een zaamheid, veroorzaakt door ver minderde fysieke en psychische souplesse", zo staat in het jaarver slag. "Het aantal ouderen dat opbelt, is nog betrekkelijk gering", vertelt Herrebout, "maar het zijn er wel iets meer. En daarmee zijn we ook blij. Want we weten dat veel ouderen eenzaam zijn. Maar kennelijk grij pen zij niet zo gemakkelijk de tele foon". Steeds meer telefoontjes gaan over incest. In 1987 waren er 67 bel lers, in 1988 waren dat er 86: een stij ging met bijna een kwart. "Het is al heel wat, maar het is nog maar het topje van de ijsberg", denkt Herre bout, die blij is dat de hulpverlening in Leiden op het gebied van incest steeds beter op gang komt. De 80 vrijwilligers van de THD krijgen vaak te maken met proble men over seks. Bijna vijftien pro cent van de telefoongesprekken gaan daarover. "Opvallen in de cij fers is dat een verschuiving op treedt van voorlichting over seks naar het bespreken van seksuele problemen", aldus het jaarverslag. Door de 06-lijnen is het aantal men sen dat slechts belt om opgewon- den te raken iets afgenomen. Toch zijn het jaarlijks nog meer dan 411 bellers. De THD is in een rustiger vaarwa ter gekomen nu de financiering vol ledig door de provincie Zuid-Hol land is overgenomen. Vroeger kre gen de gemeenten geld van het rijk dat zij doorgaven aan de THD, maar twee jaar geleden veranderde dat. De financiering kwam voor reke ning van de provincie, die echter onvoldoende geld had. In 1988 gaf Zuid-Holland slechts 125.000 gul den, te weinig voor de THD. De pro vincie vroeg de regiogemeenten bij te springen en bijna elke gemeente deed dat. Alleen Zoeterwoude en Rijnsburg besloten geen geld in de hulpdienst te steken. Files op Plesmanlaan LEIDEN - Op de Plesmanlaan ont stonden gister- en vanochtend files doordat de Einsteinweg gerecon strueerd wordt. Verkeer dat nor maal de Einsteinweg oprijdt, rich ting gebouwen van de universiteit en sciene-park, moet nu rechtdoor naar het station. Hierdoor ontstaan voor het viaduct opstoppingen. Het is nog niet bekend wanneer de werkzaamheden klaar zijn. Op tenen getrapt... LEIDEN - Een 19-jarige Leidenaar is zaterdagnacht op de Stationsweg in elkaar geslagen door een groep mannen. Even daarvoor had hij in een discotheek aan de Stationsweg op iemands z'n tenen gestaan. De negen mannen die hem buiten op wachtten hebben de Leidenaar ge slagen en geschopt. Hij liep een hechtwond op aan de wenkbrouw, enige bloedende won den aan het gezicht. Bovendien had hij een lichte hersenschudding door een trap tegen het hoofd toen hij op de grond lag. Hij heeft een paar da gen later aangifte gedaan omdat hij niet eerder in staat was om naar het bureau te komen. Professor Schermer op zoek naar half miljoen voor college voor de beste leerlingen LEIDEN - "Een slechte stu dent krijgt automatisch al meer aandacht. Zijn tenta mens moeten drie keer wor den nagekeken, zijn scriptie moet je soms twee keer be spreken. Kortom, hij krijgt de extra aandacht al. Maar goede studenten, die fietsen zo door de leerstof heen. Via het Mor- denate-college wil ik juist hen extra aandacht geven". door Henny van Egmond Professor mr. H.G. Schermer (60), in Leiden hoogleraar internatio naal recht, is al een aantal jaar be zig met de uitmuntende studen ten. "Van elk groot tentamen no dig ik al enkele jaren de beste tien studenten bij mij thuis uit. Mijn vrouw kookt dan een lekkere maaltijd en ik houd een voor dracht over een principiële, juri dische vraag, waarna we daarover discussiëren", vertelt Schermers. "We praten over zaken waarover iedereen een mening heeft. Is abortus moord, zou zo'n vraag kunnen zijn, al hebben we die nog nooit gesteld. Maar wel of je ie mand mag veroordelen op een verklaring van een anonieme ge tuige. De Europese commissie voor de Mensenrechten, waarvan ik lid ben, heeft uitgesproken dat een veroordeling op basis van een anonieme getuige in strijd is met de rechten van de mens. Ook heb ben we een keer gesproken over de onschendbaarheid van diplo maten". Huiskamer Het initiatief van Schermers kreeg vastere vormen en er werd afgesproken jaarlijks vijf a zes bij eenkomsten te houden. Het Mor- denate-college (een verbastering van het Engelse More than eight: meer dan een acht) telt 28 leden. "Het kan nog net in mijn huiska mer, maar we zitten nu wel aan onze top. Het college heeft beslo ten jaarlijks vijf of zes studenten uit te nodigen om lid te worden. Selectie heeft alleen plaats op ba sis van cijfers". Het plan van Schermers is het college een vastere vorm te ge ven. Er is gekozen voor de opzet van een Engels college, zoals die ookaan de universiteiten van Ox ford en Cambridge zijn te vinden. "Ik heb nog steeds de hoop dat we geld vinden, zodat we een be hoorlijk pand kunnen kopen, bij voorbeeld aan het Rapenburg of de Hooigracht. In dat pand zou dan een vergaderruimte moeten komen, waar de studenten de be langrijkste handboeken kunnen vinden, zodat ze niet elke keer naar de bibliotheek hoeven. Ook moet er bijvoorbeeld een compu ter zijn. Acht of negen studenten zouden dan in het college een ka mer kunnen huren. Met de op brengst van dat geld kunnen we de handboeken kopen en ook bij voorbeeld excursies naar het bui tenland ondersteunen". Het probleem is op dit moment nog het geld. Oud-voorzitter van het college van bestuur van de Leidse universiteit mr. K. Cath is op zoek naar sponsors. Scher mers denkt een half miljoen no dig te hebben voor de aankoop van het pand. "Als er nou eens er gens een rijke meneer of een be drijf dat half miljoen zou willen geven, dan kunnen we een groot pand kopen. Maar als er drie rijke heren komen, dan beginnen we gewoon drie colleges". Scher mers benadrukt overigens dat als er geen sponsor opduikt, er niets aan de hand is, "Dan gaan we ge woon op de huidige voet verder". Profiteren Schermers is ervan overtuigd dat de studenten baat hebben bij de discussies, evenals bij de vor ming van een college. "Als hoog leraar heb je zelf in de weten schappelijke wereld een plaats en kom je met allerlei zaken in aan raking. Daarvan kunnen de colle Prof. mr. H.G. Schermer: "Een slechte student krijgt automatisch al meer aandacht. Zijn tentamens moeten drie keer worden nagekeken, zijn scriptie moetje soms twee keer bespreken. (foto Jan Holvast) geleden profiteren. In juni gaan we bijvoorbeeld naar Londen waar we drie dagen dde rechtelij ke macht bestuderen. Ik heb zelf voor de House of Lords een ad vies geschreven over de afschaf fing van de paspoortcontrole. Daarover willen de Lords met mij praten. Ik heb toen gezegd dat ik bij dat gesprek studenten wilde hebben. Het leek mij heel leer zaam als de studenten dat eens meemaakten. En de Lords ook, want zij stemden ermee in". "Bovendien heb je als hoogle raar heel veel kennis die je niet schriftelijk kunt overdragen. Ik kan bijvoorbeeld geen weten schappelijk artikel schrijven over het Duitse recht, omdat ik er te weinig van weet. Maar ik weet er veel meer van dan mijn studenten en in een gesprek kun je die ken nis wel overdragen. In discussies kun je het ook over de morele waarden achter het recht heb ben". Dimensie "Sommige studenten zijn ook maatschappelijk onontwikkeld. Die zijn zonder problemen de middelbare school doorgelopen, op de universiteit geleerd wat ze moesten leren, maar toch missen zij een dimensie: ze kunnen niet omgaan met mensen, weten niet hoe de maatschappij in elkaar zit. En dat is voor een jurist toch be langrijk". Het is niet de bedoeling dat de studenten van het Mordenate-col- lege een speciale aantekening of zoiets op hun diploma krijgen waardoor ze makkelijker een baan kunnen krijgen. "Ik schrijf natuurlijk een aanbeveling voor alle studenten die ik goed ken, maar de leden van het college hebbeh zo'n aantekening niet no dig. Als je bij de top 30 van je jaar hoort, heb je zo een baan. Dat geldt niet alleen voor de leden van het Mordenate-college, maar eigenlijk voor iedereen die met een 7,5 of hoger afstudeert". Vader geeft zoon aan LEIDEN - Een 16-jarige Leidse jon gen gaf zich gisteravond bij de poli tie aan wegens diefstal van reclame posters. Hij was daartoe gedwon gen door zijn vader. De jongen had samen met een vriend afgelopen za terdag niet de verleiding kunnen weerstaan om twee stadsplatte gronden en een poster van Nescafé uit de mupi's te halen die in de bin nenstad staan. Zijn ouders waren er achter gekomen dat hij niet op eer lijke wijze aan de platen was geko men en stuurden hem naar de poli tie. Daar is hij over de zaak onder houden. Provincie wil natuurgebieden verbinden DEN HAAG/LEIDEN - De provin cie Zuid-Holland wil verbindingen maken tussen afzonderlijk gelegen natuurgebieden. Planten en dieren die binnen deze gebieden leven kunnen barrières als wegen en wa terlopen nauwelijks overbruggen als hiervoor geen voorzieningen worden gemaakt. De provincie wil voorkomen dat planten en dieren geïsoleerd van hun soortgenoten leven en daar door dreigen uit te sterven. Uit gangspunt voor het provinciaal be leid zijn de resultaten van een stu dierapport over ecologische infra structuur. Het studierapport betreft het ge bied in de cirkel Rotterdam, Delft, Den Haag, Leiden, Alphen aan den Rijn en Gouda, de zogenaamde 'Kleine Ring'. Onderzocht zijn de mogelijkheden om de bestaande ecologische infrastructuur te hand haven en waar nodig nieuwe ver bindingen te realiseren voor de drie belangrijkste systemen. In dit deel van Zuid-Holland zijn dat water, moeras, grasland en bos. Vooral bij verdergaande verstedelijking zal het extra inspanning vergen om de natuurlijke kwaliteit van de 'Kleine Ring' te handhaven, constateert het rapport. Zijlsingel afgesloten LEIDEN - De Zijlsingel is donder dag de gehele dag afgesloten in ver band met asfalteringswerkzaamhe- den. 's Morgens om 4.30 uur wordt met het aanbrengen van een nieuwe toplaag tussen de Schrijversbrug en de Oosterkerkstraat begonnen. Naar verwachting zullen de werk zaamheden tot laat in de avond du- LEIDEN - Langs het wijkpark in de uitbreidingswijk Stevenshof is een opmerkelijk fraai appartementenge bouw verrezen. Het complex bevat 43 premie-A-koop woningen. Opvallend aan het overwegend licht ge kleurde gebouw is een onderdoorgang voor fietsers en voetgangers waar ook water doorheen stroomt. In de onderdoorgang staat men bovendien oog in oog met, aan de ene kant, de kleine watermolen in het wijkpark en, aan de andere kant, de grote gerestaureerde polder molen. Van de 32 fraai gelegen woningen wordt eind deze maand de eerste opgeleverd. Alle woningen zijn reeds verkocht. (foto Jan Holvast) LEIDEN - "De Nederlandse bevol king had in de jaren voorafgaande aan de Tweede Wereldoorlog vol doende op de hoogte kunnen zijn van de ontwikkelingen in het Duits land van Hitier. Het is een mythe dat de Nederlanders niet werden geinformeerd over het nazisme in het Derde Rijk". Dit stelt de historicus F. van Vree in zijn proefschrift 'De Nederlandse pers en Duitsland 1930 - 1939' waar op hij morgen hoopt te promoveren aan de Leidse universiteit. "De voorlichting van de internationaal hoog aangschreven Nederlandse dagbladpers, in deze jaren nog het massamedium bij uitstek, was feite lijk beschouwd kwantitatief als kwalitatief toereikend om zich een beeld te kunnen vormen van het geen Europa te wachten stond", al dus Van Vree. Van Vree spreekt zelfs van een overvloed aan informatie over het Derde Rijk en het nazisme. Een overvloed die echter voor een be langrijk deel teniet werd gedaan door de manier waarop de kranten de ontwikkelingen in het buurland interpreteerden. "De analyses wer den niet zelden overwoekerd door binnenlands-politieke of ideologi sche strijdvragen. Vooral bij de con fessionele dagbladen leidde dat bij voorbeeld tot een vergaande vorm van selectieve verontwaardiging", aldus Van Vree. De historicus behandelt in het bij zonder de geschiedenis van de vier Omwonenden vuilverbranding dreigen met rechtzaak dagbladen die in die tijd model stonden voor het grootste deel van de Nederlandse pers: de NRC (libe raal), Het Volk (socialistisch), De Standaard (protestant christelijk) en de Maasbode (katholiek). Elk van deze bladen onderhield nauwe banden met politieke, kerkelijke en maatschappelijke organisaties. Dat had verstrekkende gevolgen voor de manier waarop de dagbladen hun lezers voorlichten. Poging tot verkrachting LEIDEN - Vier jongens hebben maandagavond om 22.00 uur een 18-jarig meisje getracht te verkrachten in de tunnel onder de kruising Haagweg- /Churchilllaan. Het meisje reed op de Haagweg in de richting van de bin nenstad, toen zij door vier jongens in de tunnel werd opgewacht. Daar sleurden de jongens het meisje met geweld van de fiets en hielden haar vast. Een van hen probeerde de Leidse daarbij te verkrachten. Door wild te schoppen en te slaan en één van de knapen in zijn hand te bijten, kon zij los komen. Het meisje vluchtte vervolgens, waarbij zij werd achternagezeten door de jongens. Volgens haar hebben twee mensen ge zien dat zij door de knapen achtervolgd werd. De politie verzoekt getuigen zich te melden, tel 258888. LEIDEN - De Werkgroep vuil verbranding dreigt met een rechtszaak als er niet direct wordt begonnen met de voorbe reiding van de maatregelen die de uitstoot van allerlei gassen beperkt. De werkgroep, waarin de omwonenden zijn verenigd, schrijft in brieven aan de ge meente Leiden en de provincie Zuid-Holland dat zij bereid is de vuilverbranding te gedogen, mits de zekerheid wordt gege ven dat de installatie definitief wordt gesloten medio 1992. Als de Gevulei, de beheerder van de vuilverbranding, de gewenste zekerheid niet geeft, overwegen de omwonenden naar de rech ter te stappen. De Raad van State sprak onlangs uit dat de vuilverbranding tot 1996 open mag blijven, maar dan wel moet voldoen aan strengere milieu- eisen. Om te voldoen aan een beper king van de uitstoot zijn ingrijpen de maatregelen nodig die volgens de Gevulei tussen de 50 en 70 mil joen gulden kosten. De uitvoering vergt drie tot vier jaar, aldus de Ge vulei. Als tot de investering wordt besloten, zal de installatie veel lan ger moeten blijven draaien om een en ander rendabel te maken. Alternatief is de installatie on middellijk te sluiten, maar dan zit de Gevulei met een gingantische hoeveelheid afval in haar maag tot dat er een nieuwe vuilverbranding is gebouw in Leidschendam of Zoe- termeer. Het is op dit moment nog onduidelijk waar de nieuwe ver brandingsoven moet komen. De provincie Zuid-Holland hoopt daar over eind dit jaar een beslissing te kunnen nemen. De Werkgroep vuilverbranding is verheugd over de uitspraak van de Raad van State en wil dat de milieu maatregelen zo snel mogelijk wor den uitgevoerd. In ieder geval zou met de voorbereiding moeten wor den begonnen. Mocht eind 1989 blij ken dat er halverwege 1992 een nieuwe vuilverbrandingsinstallatie kan worden geopend in Leidschen dam of Zoetermeer, zodat op dat moment ook de Leidse ovens kun nen worden gedoofd, dan kunnen de voorbereidingen altijd worden De werkgroep is teleurgesteld over het feit dat de vuilverbranding tot 1996 mag blijven draaien. "Naar het oordeel van de werkgroep dient de installatie vanwege de aanzienlij ke milieu-overlast, de ongunstige ligging naast woonwijken en het achterhaalde technische concept van afvalverwerking zo spoedig mogelijk te worden gesloten". De benodigde investering voor het milieu-vriendelijker maken van de installatie is volgens de werk groep veel geringer dan door de Ge vulei wordt voorgespiegeld. Verwe zen wordt naar een rapport van het ingenieursbureau Haskoning uit 1985 waarin werd becijferd dat de aanpassingen 15 a 20 miljoen gul den zouden kosten. Bovendien zou de uitvoering in veel minder dan vier jaar kunnen worden uitge voerd. Als de Gevulei niet begint met de voorbereidingen voor de verande ringen aan de installatie, zal de werkgroep de provincie Zuid-Hol land vragen de vergunning in te trekken. Verder zal de werkgroep Overname Microland door Infotheek rond LEIDEN (ANP) - De Infotheek Groep, een op de parallelmarkt van de Amsterdamse beurs genoteerde onderneming en tevens de grootste distributeur van personal compu ters van ons land, heeft definitieve overeenstemming bereikt over de overname van Microland, een auto matiseringsbedrijf dat zich richt op het midden- en kleinbedrijf. Het ongeveer 50 werknemers tel lende Microland verwacht dat de omzet dit jaar met vijftig procent zal toenemen tot f 20 miljoen. Info theek neemt de aandelen van Mi croland over tegen een bedrag in contanten, waarvan de hoogte af hankelijk is van de resultaten van Microland in dit jaar. Vergadering KNOV LEIDEN - Het Koninklijk Neder lands Ondernemers Verbond (KNOV), afdeling Leiden, houdt op maandag 29 mei haar halfjaarlijkse ledenvergadering in het café-res taurant In den Leidschen Salon aan de Steenstraat, aanvang 20.00 uur. dan naar de rechter stappen om een uitspraak te vragen. En zal er bij het openbaar ministerie aangifte wor den gedaan van een economisch de lict, omdat er afval wordt verwerkt zonder te voldoen aan de richtlijnen uit de vergunning. De werkgroep eist verder een schriftelijke bevesti ging van de Gevulei dat aan de door de omwonenden gestelde voor waarden wordt voldaan. ADVERTENTIE KEURIGE HEER ZOEKT fl.10.000 De oplossing voor meneer? Even bij de Gemeentelijke Kredietbank Leiden langs gaan. Hèt adres voor persoonlijke leningen tot fl. 30.000,-. Snel geregeld, geheel op de per soonlijke situatie toegesneden, dus zonder latere problemen. Bovendien kent zo'n lening van de GKB een laag rentetarief en. soepele aflossmgsvoorwaarden. Ook interessant voor Van harte welkom op werkdagen van 9.00-12.30 uur en donder dagavond van 17.30-19.30 uur. Of bel voor nadere informatie. /^IK GOED VOOR VlTB UW LENING Gemeentelijke Kredietbank Leiden Breestraat 24, Postbus 11300,2301 EH Leiden tel. 071-254145 STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 13