Bierbrouwerij De Gans kleinste van Nederland Argentinië kan bijna alle kanten op WD-rapport: bezuinigen op defensie bij marine |skri=i;i=j;i»]:ii;i:4=i;HHns Barbecue met een geheim in de poot Fijnmaker die in keukenla past Nut sapkuren twijfelachtig Akkoord geneesmiddelen voordelig voor apotheker Nieuwe president Menem is vat vol tegenstrijdigheden WOENSDAG 17 MEI 1989 PAGINA 11 Zodra het mooi weer is, wordt de barbecue weer naar buiten gehaald. Of we nu op de camping zijn of ge woon in cnze eigen tuin zitten, we eten vlees van het rooster. Het enige dat, afgezien van een plensbui roet in het eten kan gooi en, is dat we de kolen niet aan het gloeien krijgen. Bij de grills van het merk Barbecook is dat probleem opgelost. Het geheim zit hem in de holle poot, waardoor het vuur de lucht aanzuigt. Voor het aansteken heeft u geen naar petroleum rieken de blokjes of enge vloeistoffen no dig. Twee stukken oude krant zijn voldoende. U stopt het papier in de poot, dekt het gat af met het asroostertje en vult de barbecue met houtskool. Vervolgens steekt u door de lucht gaten in de poot het krantepapier aan en in een kwartier heeft u een prachtige vuurgloed. Een bijko mend voordeel is dat de as tijdens Elke zaterdag open huis in Goes het roosteren in de poot zakt waar het veilig en onbereikbaar voor klei ne handjes is. Sindskort is van dit type barbe cue, dat wordt geïmporteerd door Vogels Agenturen in Waalre (tel 04904-17105), ook een kleinere uit voering in de handel. De Piccolo zoals deze heet kost 95 gulden. De grill heeft een rooster met een dia meter van 40 cm en is 65 cm hoog. Een apparaat dat maar weinig ruimte inneemt is de Handy mini-chopper van Black and Decker (tel. 01608-82000) geen last. Het is zo laag dat hij in een gewone keukenlade past. Verkoopprijs 65. KOKEN NAAR HARTEWENS 3 - Becel heeft het derde boekje 'Koken naar Hartewens' uit gebracht. Aardige dagmenu's met een gemiddelde voedingswaarde van 1950 Kcalorieën per persoon. De receptenboekjes zijn gratis aan te vragen via een briefkaartje bij Becel, Postbus 744,4870 CB in Etten Leur. PICKNICKBOX - Wie culinair wat beter beslagen de picknick-plaats wil bereiken die neemt tegenwoordig toch al gauw een maaltijdsalade en nog wat hapjes mee. Om dat handzaam te vervoeren is een picknickbox van Rotho, (Tiki Trading in Zwolle tel 038-655040), handig. U heeft dan in één greep voor 4 personen bestek, drinkbekers, borden, peper en zout en twee dozen voor salade en sandwiches. Het geheel is van praktisch onverwoest baar kunststof. Prijs 80,-. Schoenmakers uit Goes kreeg laatst een telefoontje. Iemand van buiten Zeeland. Welke bieren brouwt u eigenlijk?", vroeg de man. "Een Tripel, een Dubbel, een Bitter en een bier dat op Palm lijkt", antwoordde Ad Schoenmakers. "Doet u mij dan maar van elk bier tien kratjes". Ad Schoenmakers verschoot van kleur, "maar dat gaat zo maar niet". De man begreep hem verkeerd. "Doet u me dan maar 15 van elk", zei hij. Schoenmakers legde hem uit dat zo'n gigantische order helemaal niet kon. door Rien van Reems Bierbrouwerij De Gans, gevestigd in een van de bedrijfspandjes in het Ambachtencentrum De Hollandse Hoeve in Goes is de kleinste brou werij van Nederland. Zo piepklein dat Ad Schoenmakers niet bij de maischketel kan komen als de deur open staat. Zijn brouwketel heeft een capaciteit van 142 liter. Dat houdt in dat hij per keer zo'n hon derd liter licht of tachtig liter zwaar bier kan brouwen. Uniek Bierbrouwerij De Gans is in meer dere opzichten een unieke onderne- Ad Schoenmakers bij de door hem zelfgemaakte ketels. ming. Behalve dat het de kleinste brouwerij van het land is, is het ook de enige die etiketten voert met het stempel van de Inspectie van de Douane en Accijnzen. Normaal staan brouwerijen onder streng per soonlijk toezicht van de ambtena ren van de accijnzen. In het voorjaar zijn mensen nogal eens geneigd behalve hun huis ook hun lichaam van binnen grondig te reinigen. Ze doen dan een sapkuur en hopen daarmee meteen wat pondjes kwijt te raken. Bij zo'n kuur wordt gedurende een aantal dagen en soms zelfs langer (vrijwel) alleen groente- en/of vruchtesap ge nuttigd. Het effect ervan zou zijn dat de zogenoemde stofwisseling slakken worden afgevoerd en het bloed wordt gezuiverd. door Ineke Volkers Maar voor het afvoeren van on verteerbare voedselresten is een sapkuur niet echt nodig. Hiervoor is het juist belangrijk dat de voeding rijk is aan voedingsvezel, dat wil ze gen dat er ruim bruin- of volkoren brood, aardappelen, graanproduk- ten, 'peulvruchten, groente en fruit wordt gegeten. Dit bevordert een goede stoelgang, waardoor de res ten regelmatig worden afgevoerd. Groente- en vruchtesap bevatten ook wel wat voedingsvezel, maar veel minder vezel dan in groente en fruit als zodanig voorkomt. Niet schadelijk Of één a twee dagen een sapkuur volgen op de langere duur effect heeft op de gezondheid is zeer de vraag. Wel is gebleken dat na onge veer twee dagen vasten het choles terol gehalte van het bloed iets daalt. Dat is gunstig met het oog op het risico van hart- en vaatziekten. Dat dit effect blijvend is, is echter nooit aangetoond. Aan de andere kant is ook niet te verwachten dat een enkel dagje sapkuur schade be rokkent aan de gezondheid. Wel be staat een kans op flauwvallen. Liefhebbers van een sapkuur moeten rekening mee houden dat het risico voor de gezondheid toe neemt, naarmate vaker en langer zo'n kuur wordt gedaan. Fabrikan ten van groente- en vruchtesappen schermen soms met het hoge vita minegehalte van hun produkt. Maar wanneer uitsluitend sappen met eventueel nog een kleine hoeveel heid ander voedsel worden ge consumeerd, krijgt men lang niet genoeg van alle verschillende voe dingsstoffen binnen. Hierdoor kun nen op den duur tekorten ontstaan met alle gevolgen vandien. Verder is gebleken dat het lagere lichaamsgewicht dat als gevolg van de sapkuur of het vasten is ont staan, meestal niet gehandhaafd blijft. De verloren pondjes zitten er snel weer aan. Om te vermageren zijn er betere methoden, waarbij de kans op blijvend succes groter is. Het Voorlichtingsbureau voor de Voeding is van mening dat voor een enkel dagje sapkuur geldt: baat het niet, dan schaadt het niet. Maar het raadt een langdurige gebruik van een dergelijke kuur af. (Ineke Volkers is diëtiste bij het Voorlichtingsbureau voor de Voe ding). In elke brouwerij staat een tafel tje of lessenaartje dat uitsluitend wordt gebruikt door de man van de accijnzen. Iedere keer als er wordt gebrouwen, meet die de sterkte van de wort, de suikeroplossing die na het koken en vergisten in bier zal zijn veranderd. Dit "stamwortge- halte" is bepalend voor de hoogte van de accijns. Omdat de ambtena ren van de inspectie het wat al te gek vinden om voor honderd liter van Vlissingen naar Goes te komen, is een bijzondere regeling getroffen. Ad Schoenmakers gaat met een sta peltje etiketten naar de douane in Vlissingen en die zet op elk etiket het douanestempel. De brouwer be taalt dan accijns over het aantal eti ketten waarop natuurlijk verplicht het alcoholgehalte staat vermeld. Dat alcoholgehalte van het Ganze Bier Bitter hebben de ambtenaren gecontroleerd. Zij haalden daartoe drie flesjes op die zij met een loodje verzegelden en naar het laboratori um in Amsterdam zonden. Ontheffing Zonder de medewerking van de Dienst der Accijnzen zou het Ad Schoenmakers nooit zijn gelukt zijn brouwerij van de grond te krijgen. Toen hij ruim een jaar geleden met zijn plannen bij de douane kwam, was de eerste reactie: "dat gaat zo maar niet". De brouwer-in-spé kreeg te horen dat een brouwketel een minimale inhoud van 1500 liter diende te hebben. Schoenmakers die eerder aan een brouwcapaciteit van 25 liter had ge dacht, kreeg het advies om zijn plannen aan het ministerie van fi nanciën voor te leggen. Op zijn brief met begeleidend en ondersteunend schrijven van het bestuur van de Stichting die het Ambachtencen trum bestiert, reageerde Den Haag positief. Schoenmakers kreeg zon der meer ontheffing van de capaci teitsnorm voor brouwketels en bo vendien liet Financiën de eis vallen dat de brouwerij maar één ingang mag hebben. Nadat Accijnzen ook de tekenin gen van brouwinstallatie en brou werij-inrichting had goedgekeurd, ging Ad Schoenmakers aan de slag. Eerst werden de verplichte putjes en afvoerleidingen aangelegd en vervolgens de vloer gemaakt. Dat ging niet steeds pijnloos en van een leien dakje, want Schoenmakers, eens zelfstandig loodgieter, is afge keurd wegens rugklachten, het ge volg van een val uit een boom in zijn jeugd. Procédé Bij het installeren van de brouw-ap- paratuur kwam zyn oude beroep hem goed van pas. In een ruimte die niet groter is dan een gewone keu ken zag hij kans een professionele brouwinstallatie, zij het dan in mini atuur, in te passen die is uitgevoerd in koper en die hem heel wat zweet druppels heeft gekost. Zo boorde hij met de hand de vele honderden gaatjes in de dubbele bodem van de maisch-ketel waarin hij van gerste- mout en maïsvlokken het beslag maakt. In deze prachtige koperen ketel worden onder trapsgewijze verwarming de zetmelen van het beslag door enzymen omgezet in suikers. Dit is het maisch-proces en Ad Schoenmakers gebruikt daar voor de decoctiemethode, dat wil zeggen dat hij een deel van het be slag kookt en dan weer aan de rest van het beslag toevoegt om tot een steeds hogere temperatuur te ko men. Dit procédé wordt ook in grote ambachtelijke brouwerijen nog toe gepast. Vervolgens worden de sui kers uitgespoeld met water van tachtig graden dat de brouwer heeft opgeslagen in een eveneens kope ren vat. De wort, zoals de suikerop lossing heet, wordt vervolgens in de koperen brouwketel met hop ge kookt. Na te zijn gekoeld doet Schoenmakers Edme bovengist bij het bier en dan begint de gisting in drie fases. Eerst de hoofdgisting in emmers, vervolgens de nagisting in kunststofvaatjes onder waterslot en tenslotte de hergisting op fles in een warmtekamer. Het eerste Het eerste bier dat Schoenmakers brouwde was een Tripel die hij ei genlijk te donker vond. Daarna volgde een blond bier dat als een licht biertje bedoeld was maar dat zo lang doorgistte dat het 7,5 pro cent werd en zo droog dat het aan- gezoet moest worden. De bieren van Brouwerij De Gans zijn op drie plaatsen verkrijgbaar: op de Hollandsche Hoeve in Goes, bij bierwinkel 't Ambacht in Oost- Souburg en bij de Wijn Bier Bou tique in Den Haag. Het Ambachten centrum in De Hollandsche Hoeve is elke zaterdag open en Ad Schoen makers brouwt dan voor het pu bliek. BINNENLAND BUITENLAND ECONOMIE DEN HAAG Als de noodzakelijke groei van defensie-uitgaven uitblijft, moet Nederland nadruk leggen op de taken van de land- en de luchtmacht in de Bondsrepubliek (de zoge naamde centrale sector). Dat betekent dat besparingen moeten worden gevonden in het afstoten van marinetaken. Dat zegt de Teldersstichting, het wetenschappelijk bureau van de WD in een rapport over de veilig heid in West-Europa. Het rapport is 'Computer krijgt enorme greep op luchtvaart' DEN HAAG (ANP) - De geauto matiseerde boekingssystemen (CRS) worden steeds belangrijker in de luchtvaart. Vaak zijn ze een ef fectiever middel om de luchtvaart markt te beheersen dan het verkrij gen van landingsrechten. Het is daarom van groot belang ze nauw lettend in de gaten te houden. De PvdA-Europarlementariër Ben Visser waarschuwde hiervoor gisteren in een toelichting op het verslag dat hij namens de Vervoers- commissie van de EG heeft opge steld over de gedragsregels voor ge automatiseerde boekingssystemen. Hij pleit daarin voor een wettelij ke gedragscode voor de computer- reserverinssystemen. Een dergelij ke code is volgens Visser nodig om misbruik door de luchtvaartmaat schappijen te voorkomen. Daarmee kan een betere bescherming van de rechten van de consument worden gegarandeerd. De luchtvaartmaatschappijen zijn eigenaar van de CRS. Ómdat zo'n systeem bedoeld is om passa giers te verwerven is misbruik niet uitgesloten. Het gaat hierbij om het geven van voorrang aan eigen vluchten ook al zijn dié van de concurrerende maatschappijen be ter of zelfs het weren van andere (regionale) luchtvaartmaatschap pijen. Maar ook door het aanbieden van onredelijke contracten aan reis agenten en reisbureaus. Momenteel lopen de Europese luchtvaartboekingen voor ongeveer tachtig procent via geautomatiseer de boekingssystemen en tachtig procent via reisbureaus. In de CRS's worden gigantische bedagen geïnvesteerd, maar daar staat tegen over dat de opbrengsten voor de ei genaar-luchtvaartmaatschappijen van de CRS zeer groot zijn. Ze leve ren volgens Visser meer winst dan de eigenlijke luchtvaaftmaatactivi- teiten. Omdat het opzetten van gea vanceerde boekingssystemen de fi nanciële draagkracht zeker in Euro pa te boven gaat, is samenwerking essentieel, aldus de Europarlemen tariër. gisteren aangeboden aan minister Bolkestein (defensie). Die bleek de conclusies niet te volgen. Hij wil be zuinigingen evenreding over land-, lucht- en zeemacht verdelen. Hij zei nadrukkelijk ook de patrouille van de Orion-vliegtuigen te willen handhaven. De Teldersstichting spreekt zich onomwonden uit voor modernise ring van de Amerikaanse kernwa pens voor de korte afstand die in Europa zijn gestationeerd. Het aan tal kernladingen van deze wapens kan worden verminderd, maar daarom moeten de resterende kor- te-afstandswapens van 'goede kwa liteit' zijn, aldus het rapport. Het idee dat deze wapens via onderhan: delingen volledig zouden moeten verdwijnen dient volgens het rap port krachtig te worden bestreden. De liberalen beoordelen het nieu we denken en handelen in de Sov jetunie positief, maar dit moet vol gens hen nog geen aanleiding zijn tot een radicale koerswijziging in het Westeuropese veiligheids- of Oosteuropabeleid. Daarnaast vindt het het grootste belang dat West-Europa t de Verenigde Staten hun conflicten over de defensie-inspanning van de Europese NAVO-bondgenoten bin nen de perken houden. De proble men tussen West-Europa en de VS zijn ernstig en zorgwekkend, maar geen voorspel tot de ineenstorting van de NAVO, aldus het rapport. Op het ogenblik studeren Bolkes tein en zijn departement op een ge ringere groei van de defensie-uitga ven (één procent per jaar in plaats van twee) vanaf 1991. De bewinds man noemde als mogelijkheden een minder snelle modernisering van de Leopard 1-tanks en een minder snelle aankoop van F-16-jachtvlieg- tuigen ter compensatie van vredes- verliezen. In de Tweede Kamer zijn ook bezwaren ontstaan tegen de modernisering van de Leopard- tanks, een project dat 1,2 miljard gulden kost. Volgens Bolkestein zou besloten kunnen worden min der tanks te moderniseren en min der tanks met nachtzichtappara- tuur uit te rusten. DEN HAAG (GPD) Apothekers die goedkope geneesmiddelen voor schrijven, mogen 20 procent van het prijsverschil ten opzichte van dezelf de, maar duurdere medicijnen, in eigen zak steken. Dat is vijf procent meer dan eerder is afgesproken in het zogenaamde 'Omnipartijen' akkoord (OPA) over bezuinigingen bij geneesmiddelen. Dat financiële verschil is afgedwongen door EG-commissaris Brittan. Anders was de EG niet akkoord gegaan met het Omnipartijen-akkoord. Dat blijkt uit een eerst gisteren bekend geworden brief van Brittan aan de betrokken staatssecretarissen Dees (WVC) en Evenhuis (economische za ken). Het Omnipartijenakkoord moet een bezuiniging van 420 miljoen gulden opleveren. Die komt door het voorstel van Brittan niet in gevaar. De in het akkoord vastgelegde gemiddelde daling van geneesmiddelenprijzen met 7 procent is inmiddels doorgevoerd. In zijn brief stelt Brittan dat het OPA de vrij marktwerking aantast. Bo vendien wordt de Nederlandse geneesmiddelenmarkt afgegrendeld voor produkten uit andere landen. Dit alles is niet in overeenstemming met het EG-verdrag. Toch wil de EG-commissaris het akkoord een kans geven, mits de financiële stimulans voor apothekers om goedkopere geneesmid delen te verkopen, niet zou dalen van 33 naar 15 procent, maar op 20 pro cent zou worden gezet. Met dit systeem zou een jaar moeten worden proef gedraaid. Brittan eiste voorts een effectieve controle van de overheid, gekoppeld aan regelmatig overleg met EG-ambtenaren. Mocht blijken dat de premie voor apothekers toch te laag is, dan zou die moeten worden verhoogd. In de ogen van Brittan moeten zowel de overheid als de andere OPA-partners hiertoe kunnen besluiten. Een zegsman van Dees liet gisteren weten dat alle by het OPA betrokken partijen inmiddels hebben ingestemd met het verzoek van Brittan. Dat gold zowel de hogere premie voor de apothekers als het strakke toezicht van de overheid op de werking van het OPA. MEXICO - Een onverwacht gro te overwinning? Afgaande op de opiniepeilingen misschien, maar voor de meeste Argentijnen be slist niet. Carlos Saul Menem heeft, ondanks het indirecte kies systeem, in één ronde het presi dentschap van Argentinië ver overd. Een nieuwe een volksmen ner, een 'halfgod'. Menem is fri vool, heeft veel van een evangelis- tische predikant, is sportief, maar eind dit jaar ook president van Argentinië. door Rob Sprenkels Het moeilijkst worden de maan den van de overgang. Het zal tot 10 december van dit jaar duren voordat Menem het president schap op zich kan nemen. Een paar weken geleden, toen de pe- ronistische leider de overwinning begon te ruiken, riep hij op tot vervroeging van de machtsover dracht. Maar het antwoord van presi dent Raoul Alfonsin was reso luut. "Geen sprake van". Veel Ar gentijnen vrezen dat het leger, tij dens deze tijden van economi sche rampspoed en grote sociale spanningen, zal ingrijpen, voor dat de onberekenbare Menem de presidentiële scepter in handen krijgt. Het moet de eerste keer worden sinds meer dan 60 jaar dat in Ar gentinië de ene burgerpresident de macht overdraagt aan een an dere gekozen burgerpresident. Maar Carlos Menem blijft een ge val apart vol tegenstrijdigheden. Gezien de uitslag van de verkie zingen hebben de Argentijnen ge noeg van politici met een strak boordje, stropdas en kleerma- kerspak. Menem is het tegenover gestelde van dergelijke wijsgeri ge persoonlijkheden; Menem is een vrijbuiter en een bohemien. Op peronistische verkiezings bijeenkomsten kon men span doeken zien met: "Stop afbeta ling buitenlandse schuld", maar ook "afbetaling schuld noodzake lijk". Met het peronisme kan men vele kanten op. Toen voor Menem het presidentschap nog relatief ver weg was, sprak hij zich uit voor het staken van alle renteaf lossingen aan de buitenlandse geldschieters. Met het president schap binnen het vizier begon Menem plotseling aan te dringen op heronderhandelingen over de Argentijnse schuldenlast van ruim 54 miljard dollar. Kleurrijk Carlos Menem is ongetwijfeld een van de meest kleurrijke politieke Carlos Menem en zijn vrouw Zulema Yoma stralend na de overwinning. Het is echter de grote vraag welke kant de opvolger van Alfonsin op zal gaan. (foto AFp. persoonlijkheden van het heden daagse Latijns-Amerika. Hij werd in 1930 geboren in het dorpje Anillaco, in de noordwestelijke Argentijnse provincie La Rioja. Menems ouders waren emigran ten uit Syrië. Op het moment dat Carlos het licht zag, waren ze nog straatventers; zeep, eau de colog ne, tapijten, alles wat kon worden verkocht werd verkocht. Aan dat Arabische bloed ontleent hij zijn^ bijnaam: 'De Turk' Menem. Menem zelf overigens probeert zowel de internationale als de na tionale pers wijs te maken dat hij pas vijf jaar later ter wereld kwam, in 1935. Het is slechts één van de vele facetten van de onge twijfeld ijdele Menem. Maar juist dank zij zijn 'tactische' en vooral ook flexibele mening is Menem onder het Argentijnse volk erg populair. Hij is voor veel armen een halfgod. En juist die bevol kingsgroep is ten tijde van presi dent Raoul Alfonsin schrikwek kend in omvang toegenomen. Het geroffel van de peronis tische 'bombos' de grote trom mels, dreunt weer door de straten van Buenos Aires. Tijdens de vie ring van de overwinning van Me nem gingen talloze ruiten van res taurants in het centrum van Buenos Aires aan diggelen. Rokkenjager "Voor zover ik weet is Carlos mu zelman", verklaarde zijn echtge note Zulema een paar jaar gele den. Het ging op dat moment om een van de vele crisissituaties bin nen het echtpaar Menem. Carlos staat bekend als een echte rok kenjager, is vaak gezien met be ruchte vedettes uit lokale nacht clubs. In eerste instantie trouwde Zu lema en Carlos met de hand schoen, zij nog in Syrië en hij in Argentinië. Een paar jaar later de den ze het ritueel nog eens over voor de Katholieke Kerk. Echt overtuigd van de waarheden in de bijbel zal Menem echter pas zijn geworden tijdens de militaire dic tatuur in Argentinië, van 1976 tot 1983. Menem, op het moment van de bloedige coup gouverneur van zijn geboorteprovincie La Rioja, verdween destijds achter de tra lies. En daar bracht hij 24 uur per dag door met de bijbel. Maar ook was hy, in 1983, toen de radicale Alfonsin de peronisten de nek slag leek te hebben toegebracht, de enige peronistische gouver neur die door zijn volk, in La Rio ja, werd herkozen. h,rt0®!?°vde bïrgerij houd' haar art vast. Voor de onder Alfonsin snel gegroeide groep van armen betekent Menem de laatste hoop op verbetering. Zelf verdedigt de peronistische leider een 'produk- tieve revolutie', gebaseerd op een toenemende koopkracht voor het volk, een privatisering van het logge staatsapparaat en een aan trekkelijk klimaat voor buiten landse investeerders. Onevenwichtig Aan de basis van de Argentijnse samenleving zijn de verwachtin gen hooggespannen. Maar de gro te machtshonger van Menem en ook zijn onevenwichtige persoon lijkheid maken de toekomst onze ker. Aan de ene kant wil Menem in de voetsporen treden van de le gendarische Juan Domingo Peron. Tegelijkertijd wil hij ook voor de vrijgevige Evita spelen, de tweede vrouw van Peron. Deze wordt vanwege al haar barmharti ge acties van 40 jaar geleden on der de armen nog altijd op mys tieke wijze vereerd. Carlos Saul Menem, de nieuwe volksmenner van Argentinië. In Buenos Aires zegt iemand die met Menem onder de militaire di- catuur achter de tralies zat: "Als we een partij schaak speelden en je lette even niet op, dan had Car los een van je stukken van het bord gepikt".

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 11