LEIDSCH DAGBLAD verhouding met China DE JUISTE ROUTE! Gorbatsjov wil nieuwe Vernielingen aangericht bij drie dochterbedrijven Shell Pinksterzon trekt 900.000 buitenlanders Vierde titel in successie voor PSV WIO jaagt NZR op kosten Actie tegen wanbetalers Handdruk bezegelt einde langdurige vijandschap DINSDAG 16 MEI 1989 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 38933 Prijs fl. 1,25 PEKING (GPD/DPA) - De twee communistische su permachten hebben met een historische handdruk in de Grote Hal van het Volk een punt gezet achter het verle den. Tijdens het gesprek vanochtend met Sovjet-pre sident Gorbatsjov zei de Chi nese leider Deng Xiaoping: "Laat ons het verleden ver geten en de blik opslaan naar de toekomst". Gor batsjov knikte instemmend. Terwijl de leiders aan hun eerste historische besprekingen begon nen, gingen op het plein van de He melse Vrede (Tiananmenplein) bij na duizend studenten door met hun hongerstaking om hun eis voor een directe dialoog met de regering over democratische hervormingen en bestrijding van de corruptie kracht bij te zetten. Meer dan 150 studen ten vielen flauw als gevolg van Moskou: ruimtelab ten bate van milieu NAIROBI (AFP) - De Sovjetunie stelt voor een internationaal ruimte laboratorium ter bescherming van het milieu op de richten. Dat kan worden gekoppeld aan het Sovjet ruimtestation MIR. Het voorstel werd vandaag gedaan in Nairobi tij dens de vergadering van de milieu organisatie van de Verenigde Na ties (UNEP). Het laboratorium moet een on derdeel vormen van een controle- en bewakingssysteem voor het milieu, aldus Poletaev, eerste vice- premier van het Staatscomité voor milieubescherming. De Sovjetunie wil ook een organisatie oprichten die in staat zou zijn snel op te treden in het geval van milieurampen in de wereld. voedselgebrek en moesten naar het ziekenhuis worden gebracht. De twee leiders wisselden van ge dachten over internationale en bila terale zaken, maar spraken niet over de studentenrellen en het aftreden van Deng. Gorbatsjov en Deng wa ren het erover eens dat beide landen volgens dè eigen specifieke condi ties een socialistische staat moeten vestigen. Politieke waarnemers me nen dat Deng daarmee Gorbatsjov er op wil wijzen dat de Sovjetunie met haar hervormingen zijn eigen weg moet gaan en dat China dat ook moet doen. Het belangrijkste onderwerp van gêsprek was Cambodja. Gorbatsjov en Deng kwamen daarover niet na der tot elkaar. Afgesproken werd dat de ministers van buitenlandse zaken zullen doorgaan met hun be sprekingen. De Chinezen legden in hun ge sprekken de nadruk op een meer volwassen relatie met Moskou. Niet meer zoals in het verleden, waarbij China door de Sovjetunie als een kleine broer werd behandeld. Gor batsjov had eerder bij zijn aan komst verklaard dat de Sovjetunie bereid is om nieuwe betrekkingen met China aan te knopen op basis van China's vijf principes vöor vreedzaam naast elkaar bestaan. Twee van deze beginselen zijn we derzijds respect en geen inmenging in de binnenlandse aangelegenhe den. Hoewel beide landen met deze historische ontmoeting de betrek kingen hebben genormaliseerd, is nog een aantal problemen overeind gebleven. De belangrijkste zijn naast de kwestie Cambodja en en kele betwiste gebieden langs de ge meenschappelijke 7000 kilometer lange grens. Moskou toonde vorige week zijn goede wil met het begin van terugtrekking van soldaten uit Mongolië. Als gevolg van de hongeractie van de studenten op het plein van de Hemelse Vrede moest de krans- legging door Gorbatsjov op het Mo nument van de Martelaren van het Volk worden geschrapt. Woord voerder Gerasimov sloot uit dat pre sident Gorbatsjov tijdens zijn drie daags historisch bezoek een ont moeting zou hebben met studenten. "De studentenacties zijn een inter ne gelegenheid waar de Sovjetunie zich niet mee wil bemoeien", aldus Gerasimov. Sovjetleider Gorbatsjov en zijn vrouw Raisa mengden zich vandaag onder het volk. Na afloop van zijn ontmoeting met Deng Xiaoping liet Gorbatsjov op weg naar het gasten verblijf zijn limousine stoppen om met omstanders te kunnen spreken. Ongeveer 500 mensen begroetten Gorbatsjov en klapten voor hem. In een open wagen trok de kampioensploeg van PSV gisteravond door Eindhoven, toegejuicht door sup porters. itoto ANPl PSV is gisteren opnieuw kam pioen van Nederland gewor den- De Eindhovense ploeg won de titel voor de vierde keer in successie- Gisteren bleven de PSV-supporters in Groningen lang in het onge wisse, maar vlak voor tijd stel de Wim Kieft met een bekeken kopbal het kampioenschap veilig. Later op de dag werd de kersverse titelhouder inge haald door de feestende Eind- hovenaren. PSV verkreeg de elfde titel in de historie niet zonder pro blemen. Na het succes van vo rig jaar (landskampioenschap, Europacup, KNVB-beker) volgde een competitie, waarin de ploeg van coach Hiddink veel tegenvallers kreeg te ver werken. Liefst elf spelers be landden op de operatietafel. Mede daardoor konden de Eindhovenaren niet impone ren. "Krampachtiger dan dit keer kon het niet", drukte coach Hiddink zich na afloop in Groningen kernachtig uit. Overigens is het nog lang niet zeker of de trainer ook volgend seizoen in Brabant werkt. Het Belgische KV Mechelen heeft belangstelling. Naast Ajax plaatsten Feye- noord en FC Twente zich gis teren voor Europees voetbal. In de Kuip stuurden beide ploegen aan op een 1-1 gelijk spel. Na WV is ook Veendam zeker van degradatie. De der de degradant, Willem II of PEC Zwolle, wordt komend weekeinde bekend. In de strijd om behoud in de eerste klasse zaterdag deed het Alphense ARC uitsteken de zaken. De Alphense forma tie won met 4-1 van Oranje Wit. Roodenburg won gisteren de beslissingswedstrijd tegen Lugdunum. De ploeg van Wim Rijsbergen toonde zich in het Leidse duel duidelijk de sterkste: 4-1. Lugdunum werd daardoor veroordeeld tot het spelen van een degradatie wedstrijd tegen Spartaan '20 uit de tweede klasse B. Bejaarde gooit buurman van vierde etage EINDHOVEN (ANP) - Een 70- jarige Eindhovenaar heeft te genover de politie bekend dat hij zaterdagmiddag een 33-jari- ge benedenbuurman van zijn balkon op de vierde verdieping naar beneden heeft gegooid. De man is aangehouden. Het slachtoffer is met een aantal ge broken ribben en kneuzingen opgenomen in een ziekenhuis. De benedenbuurman was boos op de bejaarde omdat die regelmatig vanuit zijn flatwo ning op de vierde verdieping af val naar beneden gooide. Toen hij zaterdagmiddag verhaal wil dé halen deed de 70-jarige net of hij niet thuis was. Daarop vernielde de benedenbuurman een ruitje. Eenmaal in de wo ning ontstond een vechtpartij die eindigde toen de bejaarde de andere man van het balkon gooide. Volgens de politie heeft het slachtoffer geluk gehad. Zijn val werd gebroken door twee was lijnen. Hij kwam terecht in de struiken vlak naast een tegel- Hand in hand met Raisa Gorbatsjov, de x de Russische leider, wandelde de Chinese leider Deng XU DEN HAAG (ANP) - Een actie groep met de naam 'Ontkiemend verzet tegen Shell's biotechnologie' heeft in de nacht van zondag op maandag bij drie bedrijven van Shell-dochter Nickerson Zwaan in Barendrecht, Tuitjenhorn en Stompwijk vernielingen aange richt. De vestiging in Rijnsburg is buiten schot gebleven. Nickerson Zwaan legt zich toe op plantenveredeling. In Tuitjenhorn zijn bij het veredelingsstation onder meer plastic kasjes en een bassin kleed vernield. Biotechnologie is, aldus de actiegroep in een verkla ring, het openen van de de deur naar het volledig kunstmatig pro duceren van voedsel. Dat betekent het einde van bestaande tuinbouw- methodes en een natuurlijke ont wikkeling van planten. Slechts enkele grote bedrijven, waaronder Shell, hebben de moge lijkheid om te investeren in deze technieken. Volgens de actievoer ders betekent de keus voor deze technologieën automatisch de ver nietiging van alle bedrijven die deze met name de boeren in ontwikke lingslanden. Volgens algemeen-directeur Vogt van Nickerson Zwaan zijn in Stompwijk de kantoorruimtes on der water gezet en is er met verf en polyurethaanschuim gekliederd. In Barendrecht zijn de actievoerders vermoedelijk gestoord, er is daar weinig schade aangericht. Er is vol gens Vogt gepoogd een kas in brand te steken en op kassen is met verf 'Hier kweekt Shell onderdrukking' geschilderd. De omvang van de schade is nog niet bekend. Op elk bedrijf woont permanent een toezichthouder, maar die kan de uitgestrekte landerijen onmoge lijk bewaken. Nickerson Swaan wil de bewaking nu uitbreiden. ping vanochtend naar de Grote Hal van het Volk in Peking om daar met het echtpaar Gorbatsjov te ontbijten.jfoto stap njet wjnen Qf kunnen maken, Lange files op doorgaande routes tot laat in de avond Zonnig Droog cn zonnig weer. Minimumtem peratuur omstreeks 8 graden, middag- tempertuur ongeveer 23 graden, in het Waddengebied enkele graden lager. Eerst weinig wind. in de loop van de dag tot matig toenemende noordoosten wind. De vooruitzichten voor donderdag tot en met zondag: aanhoudend zonnig. Middagtemperatuur ongeveer 24 gra den. Woensdag 17 mei zon op: 05.43 uur, zon orider: 21.30 uur: maan op: 18.21 uur, maan onder: 04.03 Waterstanden te Katwijk hoog water: 02.13 en 14.28 uur; laag water: 09.55 en 22.30 uur. LEIDEN Huiswaarts kerende toeristen hebben gisteravond voor grote verkeersdrukte gezorgd. Om streeks acht uur stonden er files met een totale lengte van 160 kilometer. Rond elf uur waren ze geslonken tot ?5 kilometer. Doorgaande wegen vanaf de kust en de meren in Zeeland en Zuid- Holland raakten al om vijf uur over vol. Ook terugkerend verkeer vanuit Friesland en Texel zorgde voor verkeersopstoppingen. Op de rijksweg Weert-Roermond vielen twee doden, elders in het land nog teminste twee. Volgens het Nederlands Bureau voor Toerisme hebben, aangelokt door het zonnige weer, de afgelopen pinksterdagen ruim 900.000 buiten landse toeristen ons land bezocht. Badplaatsen aan de Zeeuwse en Hollandse kust waren vrijwel ge heel bezet. In Katwijk en Noord- wijk waren alle hotels vol en voor onderdak moest een beroep worden gedaan op plaatsen in de omgeving. Het parkeerterrein bij de Wasse- naarse Slag was al snel vol zodat badgasten met de pendelbus vanuit de wijk De Kievit naar het strand moesten. Verder meldde de politie 'een rustig weekeinde'. De Noord- wijkse VVV-directeur noemde het uniek dat het in alle toeristische be langrijke lange weeekeinden dit voorjaar mooi weer was. In voor gaande jaren verregende er altijd tenminste één. Op het Valkenburg- se Meer, het Oosterduinse Meer bij Noordwijkerhout, het Joppe bij UTRECHT (ANP) - De actiegroep in de verpleging WIO heeft haar ach terban opgeroepen, grote aantallen enveloppen en kaarten met de slo gan „5 procent moet" naar het gratis antwoordnummer van de werkge versorganisatie, de Nationale Zie kenhuisraad, te sturen. De NZR kan daardoor fors op kosten worden gejaagd, aangezien in dit geval de geadresseerde de portokosten - die hoger zijn dan het normale bedrag - moet betalen. Volgens J. Leertouwer van de WIO heeft een peiling onder de ac tiecomités uitgewezen dat er een kleine 100.000 poststukken met het antwoordnummer onderweg zijn naar de NZR. De actiecomités heb ben ook bij de administratie-afde lingen in de instellingen voorge drukte antwoordenveloppen van de NZR weggehaald, zei hij. Aanleiding voor deze nieuwe ac- tievorm is, aldus Leertouwer, dat bij de recente ledenraadpleging: door de NZR slechts 20 procent van de directies zich positief over de' looneis van 5 procent van de WIO' en de bonden heeft uitgelaten. Dit terwijl de actievoerders uit indivi duele contacten de indruk hadden gekregen dat dit percentage veel hoger lag. Haarlemmermeer eist 30 mille vergoeding HAARLEMMERMEER - De ge- meente Haarlemmermeer dient bij staatssecretaris Ginjaar-Maas (on derwijs) een schadeclaim van 30.000 gulden in. De gemeente heeft de af gelopen maanden op eigen kosten extra personeel ingezet in het spe ciaal onderwijs in Hoofddorp en eist de kosten daarvan nu terug. B en W komen met de claim nadat de Raad van State vorige week in een bezwaarschrift aangespannen door Leidse ouders bepaalde dat het speciaal onderwijs geen kinde-: ren mag weigeren op grond van per soneelsgebrek. Het college diende november 1988 vergeefs een verzoek in om ex tra personeel voor de school voor moeilijk lerende kinderen en kinde ren met leer- en opvoedingsmoge lijkheden. Een veel voorkomend beeld op de Nederlandse wegen gisteravond. Deze kilometerslange file stond tussen Emmel- oord en Lelystad. <foto ANP> Warmond en Vlietland bij Voor- zeker voor 80 procent bezet. De Efteling trok de meeste bezoekers, schoten werd massaal gesurfd. bungalowparken scoorden nog ho- 60.000, gevolgd door de Keukenhof ger. Opvallend was dat veel landge- (40.000), Duinrell (40.000), Ma- Behalve veel Nederlanders, wa- noten de pinksterdagen hebben be- durodam (30.000), Hellendoorn ren het traditiegetrouw de Duitsers nut om hun caravan of tent voor het (27.5000), Noorderdierenpark die de pinksterdagen voor een korte aanstaande vakantieseizoen uit te (27.000), Beekse Bergen (25.000), vakantie gebruikten. proberen. Blijdorp (18.000), Dolfinarium De attractieparken, musea en die- (13.000), Ouwehandsdierenpark Landelijk gezien waren de hotels renparken waren minder in trek. De (12.000) en het Autotron (12.000). De krant voor uw eigen stuk van Nederland, óók bij u in de buS! Kies voor een abonnement en u krijgt dit dagblad de eerste 2 weken gratis thuis bezorgd! n per maand* 24.45 |~1 per kwartaal 72.40 r] per halfjaar 144,80 per |aar 275.70 alleen via automatische betaling» s v p uw voorkeur aankruisen Naam: Adres: Pc/Wnpl.: Opsturen naar: LEIDSCH/ALPHENS DAGBLAD Antwoordnummer 10050, 2300 VB Leiden BBC-top moet weg LONDEN (AFP) - De vakbond van werknemers bij de Britse omroep BBC heeft gister avond het ontslag geëist van het hoofd van de omroep, Marma- duke Hussey, en van de direc teur-generaal, Michael Check- land. Zij weigeren meer dan 7 procent loonsverhoging te ge ven, terwijl 10 procent is geëist. De bond overweegt op korte ter mijn 24-uursacties te beginnen. ASSEN (GPD) - Justitie in Drenthe heeft vanmorgen met een bliksem actie in Assen de aanval geopend op notoire wanbetalers van gerechtelij ke boetes. De actie duurt een aantal weken en strekt zich uit over Drenthe. Justitie beschikt permanent over 8 cellen in het huis van bewaring in Assen. Wanbetalers die worden be zocht, krijgen nog een laatste kans te betalen. Zo niet, dan worden ze opgesloten. Vanmorgen om 6 uur rukte dé parketpolitie in Assen uit met de na men van 20 wanbetalers. Rond 9 uur waren 3 arrestaties verricht en had den 4 klanten eieren voor hun geld gekozen door hun achterstallige boetes alsnog te betalen. Volgens officier van justitie mr. A.L. Poerink hebben dergelijke ac ties een groot succes. Hij wijst op het verloop van de eerste actie die in december 1988 werd gehouden. In enkele weken tijd slonk het aantal niet betaalde boetes aanzienlijk. Met ingang van vandaag schakelt justitie ook de deurwaarder in om boetes te innen. Dat kan in de vorm van loonbeslag of een openbare ver koop van bezittingen. Dat dwang middel zal vooral tegen vrouwen worden toegepast, omdat er voor hen in Drehthe geen celcapaciteit

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 1