Miljoenenschade bedreigt Sikkens L - r- ST PRUZEN VERGELUKEN LEVERT GELD OP! DIRK VAN DEN BROEK 'Geen haastwerk voor betaalbaar pensioen' Verfblikken lijken te veel op die van Sigma 'Handel in geïmporteerde vis wordt kapotgemaakt' Grote rampen vaak schuld van ontwerpers apparaten Deelname acties gezondheidszorg valt tegen ssw* mxiMf wf\ HBG wil afkoelingsj ieriode in twist met Volker Stevin I De HYPOTHEKER m ZATERDAG 13 MEI 1989 ECONOMIE PAGINA 7 BV uit Zoutkamp, in de problemen. Het zal zijn vis nu buiten de afslag om direct aan de handelaren moe ten verkopen. De nieuwe justitie-maatregel houdt in, dat van elke gëmporteer- DEN HAAG/SASSENHEIM/ALPHEN - De Sassenheimse verffabrikant Sikkens hangt de vis die ter afslag komt, bekend een schade van vele miljoenen boven het hoofd als de president van de Haagse rechtbank een vordering van concurrent Sigma Coatings toekent. Sigma, gevestigd in Alphen en Uit hoorn, eiste gisteren in een kort geding dat Sikkens zijn verfprodukten niet langer meer mag verpakken in blikken die qua uiterlijk sterk op die van Sigma lijken. Bovendien moet Sikkens alle blikken die inmiddels zijn verspreid, uit de handel terughalen. De president van de rechtbank velt woensdag 24 mei het oordeel. LAUWERSOOG (GPD) - Justitie en Algemene Inspectie Dienst (AID) zijn bezig de handel in buitenlandse vis kapot te maken. Voor de vis-af- slag in Lauwersoog betekent de nieuwste maatregel van justitie, een maatregel die door de ambtenaren van de AID uitgevoerd moet wor den, dat alleen de omzet in tong al een miljoen gulden per week min der wordt. Wat voor effecten dat op de werkgelegenheid zal hebben, is nog niet te zeggen. Behalve de visafslag zelf, komt ook een van zijn grootste aanvoer- 6ai 111CUVC11 llltwu. ders van buitenlandse vis, Heiploeg omdat de vis, nadat hij door de ham Directeur visafslag Lauwersoog: moet zijn van welk schip hij komt. leid van directeur J.J. Zwartveld de En dat is in de praktijk onhaalbaar, afgelopen drie jaren is geweest veel Niet alleen omdat de handelaar dat buitenlandse vis via zijn afslag te uit concurrentie-overwegingen verhandelen. De helft van de vis die nooit bekend zal maken, maar ook, hij verhandelt, is buitenlands; van die helft wordt dertig procent delaar gekocht is, 'op één hoop gooid wordt. De afkomst is derhal ve nooit meer te achterhalen. De zogeheten regeling 'eisen aar administratie van transacties inza- o ke zeevis' komt met name voor Lau- laar" i hard aan, omdat het be- me Zwartveld begrijpt het nut van de regeling niet, „omdat via de afsla gen in het buitenland en de douane verklaringen elke kilo vis die wordt ingevoerd verantwoord is". Zwart veld heeft er ook geen enkel pro bleem mee dat de AID zijn boeken controleert, maar hij begrijpt ook, dat een grote handelaar als Hei- ploeg dat niet zal toestaan. Hij voor spelt dat het 'keihard' zal aankomen voor de visafslag: „Momenteel wordt er onder de Duitse kust veel vis gevangen. De Duitsers zullen niet meer naar ons toegaan, maar di rect aan de handelaren verkopen", ngevoerd! T,Hi*êr zit Zwartveld weet nog niet wat hij te- vrachtwagens het probleem," aldus Zwartveld, „omdat scheepsnummers die vis niet mag verhandelen. En geen hande hij dat al geven woedende gen justitie-beleid zal onderne- zonder "™ar als er morgen een Duit- se handelaar met een wagen vol vis bij mij voor de deur staat, dan zal ik kunnen- zal hem n*et weigeren - ik zie wel wat de AID dan zal ondernemen". kent", aldus de advocaat de e irpakking in Sikkens in Sigma, In feite draait het allemaal om een zwarte balk aan de bovenkant van het blik. Sigma zegt hiermee op de markt te zijn gekomen om de consu ment een vorm van herkenning te geven. Nu zou, volgens Sigma, Sik kens die balk hebben 'gestolen' en tevens een blik hebben laten maken dat een sterke gelijkenis vertoont met dat van Sigma. Zowel Sikkens als Sigma Coatings heeft in die zwarte balk de naam van zijn pro- dukt geprojecteerd. Alleen heeft Sigma dat twee jaar geleden al ge daan, Sikkens pas in maart van dit jaar. Sikkens presenteerde die nieuwe verpakking op grootse wijze. Niet minder dan 1500 specialisten waren er uitgenodigd om daafvan kennis te nemen. De advocaat van Sigma Coatings beweerde dat men in de zaal toen al fluisterde dat de nieuwe blikken sprekend op die van Sigma geleken. „De gelijkenis is frap pant", zei hij, „en een absolute hin der voor Sigma". Waarom Sikkens dit zou hebben gedaan, was niet zo moeilijk te ra- ENSCHEDE (ANP) - Ongelukken den, volgens hem, Sikkens voelt de met vliegtuigen, schepen, kerncen- hete adem in de nek van zijn con- trales en dergelijke zijn veelal niet current. Wellicht dacht het toen we zo zeer de schuld van hen die met pakken het op dezelfde manier aan deze apparatuur omgaan, maar eer- om de opmars te stuiten. De Sassen- der van de ontwerpers die de beper- heimse verfproducent zou de volle- kingen van de bestuurders niet dige lijn van Sigma hebben gesto- goed hebben begrepen. Tot die con clusie komt ir. P. Wewerinke in zijn toond dat tachtig procent van het publiek het produkt van Sikkens Sikkens' pleiter ontrafelde die be- kent. Sigma moet dat met lede ogen weringen. Volgens hem voerde Sik- hebben aangezien. Zij wilde van die kens al vele jaren een balk op de markt wel een graantje meepikken, blikken met daarbij motieven die Kijk, wij hebben niet aangehaakt voorkomen op de verf- bij Sigma, maar het is net anders an Sigma. Het merk om". yas er al lang voor dat Ondanks de berekening die Sik- i hij. Omdat delay-out kens' advocaat mdakte dat verouderd op de blikken miljoenen schade zullen worde besloot Sikkens die in 1987 te mo- leden als de vordering wordt toege- dérniseren. Een modernisering die kend, merkte zijn collega van de ei- niet van de ene op de andere dag tot sende partij op: „Wie zich brandt stand kwam, maar pas nadat ren over was nagedacht. De advocaat van Sikkens: „Gere- het geld worden er marktonderzoeken gehouden. De laatste heeft aange- moet maar op de blaren zitten. Dat jammer voor Sikkens. Dan had beter moeten nadenken. Hier is echt een verbod op zijn dat zowel het gedrag van de mens als dat van de apparatuur zijn be schreven. Wewerinke heeft hier voor een combinatie gemaakt van natuurkundige wetten en de psy chologie waar die betrekking heeft op het verwerken van informatie en besluitvorming. In de modellen wordt onder meer rekening gehou- Verpleegkundigen met trossen ballonnen waarop zij hun eis kenbaar maken: vijf procent loon erbij. Óm zijn woorden kracht bij te zet- proefschrift waarop hij gisteren den met factoren die de menselijke UTRECHT (ANP) ^f^e^ers ten, had de advocaat van Sigma niet promoveerde aan de faculteit toege- waarneming beïnvloeden zoals m de gezondheidszorg zijn gisteren alleen tientallen blikken als bewijs- paste wiskunde materiaal meegenomen, maar te- Twente, vens twee reclamespots van beide Wewerinke heeft fabrikanten op videoband alsmede zijn stud, een televisietoestel waarop, ze aan de president van de rechtbank wer den getoond. Sigma's advocaat vond de gelijkenis van beide com mercials, net als de blikken, frap pant. „Er is sprake van een algehele nabootsing die zijn weerga niet universiteit mist. Dat geldt ook voor de reactie- minder massaal de straat op gegaan snelheid en andere omstandighe- dan verwacht. In Utrecht Den den die effect hebben op handelin- Bosch, Groningen en Rotterdam het kader wiskundige modellen gen zoals het sturen, het gey ontwikkeld en tot een computer programma verwerkt dat beschrijft hoe de bestuurdèr v misch systeem zoals of schip onder verschillende demonstreerden elk enkele honder den mensen. Op tal van andere nens als be- plaatsen voerde personeel van ge- dyna- stuur'der worden naar het oordeel zondheidszorginstellingen wel an- vliegtuig van Wewerinke op dit moment ,op dere vormen van actie. In meer dan goed gevoel' ingeschat. Als Beperkingen a Kerncentrale ARNHEM (ANP) - De kerncentrale in Dodewaard zal nog lang niet bui ten bedrijf worden gesteld. Officieel zou de centrale, die in 1969 "gereed kwam, na 25 jaar buiten gebruik moeten worden gesteld. Maar al eer der werd besloten dat hieraan niet zou worden vastgehouden. Volgens de directeur van de kerncentrale, dr. H. Arnold, is er nog geen beslis sing genomen over het tijdstip waarop de centrale zal worden stil- worden De vakbonden hadden de Dag standigheden reageert. Aan de beeld noemt hij de vliegtuigindus- dagsdiensten gedraaid hand van modellen kunnen trai- trie, die .teveel technisch gericht is', derbrekingen gehouden. Ongelukken worden nogal eens ge- n de piloot, tamelijk on zorgvuldige beschuldiging. Syste men moeten zo worden ontworpen huiswezen, omgedoopt dat ze zijn afgestemd op de manier van de Gezondheidszorg. Ondanks waarop menselijke bestuurders nu de niet zo massale opkomst bij de eenmaal blijken te functioneren." regionale protestmanifestaties, mngsprogramma s maakt waarme de bediening i te lossen. Het kan gaan om de veilig heid van havens en het weg- en luchtverkeer. Het bijzondere van de door We werinke ontwikkelde modellen is toonden de CFO, de AbvaKabo èn ook het actiecomité WIO zich aan het einde van de middag tevreden over het verloop van de dag. Op veel plaatsen onderbraken werknemers het werk om te discussiëren over de situatie in de gezondheidszorg en de inhoud van hun werk. Werkne- conflict ernstig mersvan de Van den Berg-stichting en de psychiatrische inrichting St. Bavo in Noordwijkerhout hebben zich bij het Arbeidsbureau inge schreven als timmerman en meter- opnemer. Voorts verbrandden in de Verpleging ter gelegenheid Den Haag zo'n 150 in rouwkleding •-conflict in het zieken- gestoken actievoerders hun cao's de Dag op het Binnenhof. betrokken partijen opgeroe- BASF investeert zes miljoen in milieumaatregelen ARNHEM (GPD) - Het chemische bedrijf BASF Polymeren in Arn hem gaat een forse reorganisatie van haar produktie doorvoeren om schone latex te kunnen vervaardi gen. Het bedrijf hoopt hiermee haar concurrentiepositie fors te kunnen verbeteren. De latex of zogeheten polymeer-dispersies dienen in de toekomst zo te worden geprodu ceerd dat de afnemers geen last meer hebben van stankproblemen bij de vervaardiging van hun eind- produkten. De grootscheepse reor ganisatie van de produktie gaat cir ca 3,5 miljoen gulden kosten. Alles bij elkaar investeert BASF zes mil joen in milieumaatregelen. Een en ander werd gisteren be kend gemaakt door directeur U.P. Rijk van BASF Polymeren en diens collega's ing. G.J. van Reenen (manager veiligheid en milieucon trole) en bedrijfsleider J.J.A. Bon- gers. BASF bedient met haar poly meer-dispersies een markt die over heel Europa verspreid ligt De pro- dukten onder meer worden ge bruikt in de wegenbouw, in beton- mortel, schuimrubber, bescher mende kleding, lijmen, buitenver- tapijten, autopanelen, synthe- poetsdoeken, als hechtings- kleurendrukwerk. pen de impasse in het cao-conflict te tisch leer, zeme doorbreken. Volgens de Raad, een meubelbekleding breed samengesteld adviesorgaan van de regering op het gebied van de kwaliteit van de zorgverlening, dreigt de patiëntenzorg door het gevaar te komen. Samenwerking Texaco en BP bij raffinage Devaluatie De Braziliaanse nieuwe cruzado is gisteren met 4,46 procent gedeva lueerd. Zo wil de regering een eind maken aan de enorme speculatie met dollars, veroorzaakt door de economische onzekerheid in het land. Het was de derde devaluatie van de munt sinds die op 15 januari werd geïntroduceerd. NMB De Nederlandsche Middenstands- bank gaat een Belgische dochteron derneming van de Royal' Bank of Canada overnemen. De bank heeft een balanstotaal van 35 miljard Bel gische frank (f 1,89 miljard) en er werken 130 mensen. De NMB krijgt c 1000. °ïfprof\rnar^ Hern^ t liens! BAS VAN DER HEIJDEN - DIGROS en DIRKSON HEBBEN HETZELFDE LAGE PRIJSPEIL De Nationale Raad voor de Volks gezondheid (NRV) heeft de rege ring en alle bij de cao-ziekenhuis- RIJSWIJK (ANP) - Het bestuur van gesprek. In de Hollandsche Beton Groep streeft Endtz toch r In een artikel in NRC/Handels- blad stelde professor Albeda voor een geschillencommissie voor trendvolgers, waaronder ook de werknemers in de gezondheids zorg, in het leven te roepen. Volgens Albeda, die voorzitter is van de ge schillencommissie voor ambtena- ROTTERDAM (GPD) - De olie- ren, zou zo'n commissie de stand- maatschappijen British Petroleum punten van de betrokken partijen en Texaco gaan in Rotterdam sa- kunnen toetsen en bindende advie- menwerken bij de raffinage van ru- zen kunnen geven. Albeda was'door we olie. Daartoe wordt per 1 juli verblijf in het buitenland gisteren Rijnmond Raffinaderijen opge- niet voor commentaar bereikbaar. richt. Met de samenwerking wordt voorkomen dat beide maatschap- Pijen hun installaties tegen grote in vesteringen moeten vernieuwen". Volgens woordvoerder Vos van Texaco biedt samenwerking met BP de beste toekomstkansen en is het voortbestaan van beide raffina derijen voor de komende twintig In de nieuwe maatschappij Rijn mond Raffinaderijen worden alleen afkoelingsperiode in de tegratie tussen beide bedrijven. Hij de werknemers als service-instru- twist met Volker Stevin (KVS). Pre sident-commissaris drs. J.P.Erbé zei gisteren in de aandeelhouders vergadering het te betreuren dat de Duitsland, Frankrijk relatie met KVS zo slecht "Er heeft een polarisatie plaatsge had, die we betreuren. We zijn niet bitter, maar wel teleurgesteld. Bei de partijen hebben geduld nodig en we hopen dat na een zekere afkoe lingsperiode de gesprekken tussen beide onfernemingen-weer op gang kunnen komen. Wij geloven niet in blijvende vijandschap." somde nog eens de voordelen van ment opgenomen. De installaties fusie op. Samen de jaren negen- worden eigendom van een andere i, uitbreiding in Engeland, later onderneming, waarin Texaco een Spanje, een aandeel van 35 percent en BP een aanzet tot sanering van de bagger- aandeel van 65 percent krijgt, bedrijven, dat was de kern 1 J boodschap. Endtz zei zich te kun nen voorstellen dat aan een fusie na delen voor KVS kunnen zijn ver bonden. Een door KVS genoemd verlies van 1000 banen noemde hij BP werken 620. President-directeur ir. J.J.Endtz de twee schromelijk overdreven. Het den er hooguit 200. Er zijn volgens Endtz maar weinig activiteiten van Bij de reorganisatie zullen 200 van de 1020 arbeidsplaatsen ver dwijnen, waarvan 120 nog ijl dit jaar. Via een ouderenregeling-feullen kunnen afvloeien. Bij bij ;i dat KVS is uitgenodigd die elkaar Texaco 400. De Industriebond FNV zal zich sterk maken voor het ver mijden van gedwongen ontslagen. lappen. werKen ïau mensen, ue mms Krijgx 7 -«I -pv door deze aankoop directe toegang Voorzitter Fensioenkamer laakt commissie-JJrees tot de Belgische markt. De Royal Bank of Canada heeft haar Belgi sche hoofdkantoor in Brussel en een bijkantoor in Antwerpen. Nutricia Het bestuur van Nutricia heeft tij dens de jaarvergadering geen uit- DEN HAAG (ANP)De toekomst spraken willen doen over de te ver- van de aow (algemene ouderdoms- wachten yvinst over 1989. Door cri- wet), vooral de vraag of onze oude- mineel genoemde acties in Groot- dagvoorziening betaalbaar blijft, Brittannië tegen fabrikanten van vergt een 'heel pittige vervolgdis- babymaaltijden valt volgens Nutri- cussie', zo voorziet voorzitter mr- cia te verwachten dat daar de omzet .W.L. van Leeuwen van de Pen- in de betreffende sector een terug- sioenkamer, het onafhankelijke slag zal ondergaan. Het effect hier- pensioenorgaan van de minister van is nu niet te schatten en zal ook van sociale zaken. "Het hoeft echter afhangen van de vraag, hoed snel de geen politiek haastwerk te worden, brief aan de Tweede aangebracht in verantwoordelijk- gevoerd. Van Leeuwen vindt dat htig dat de verwach- heden, meent Van Leeuwen. De po- daarover in de kabinetsformatie ting dat het pensioen altijd 70 pro- litiek bepaalt wat cent van het eindloon zal zijn maar ter discussie moet komen. Op persoonlijke titel zegt Van Leeuwen daarover: "Als de belas niet per se iets c hoeft te worden gaat gebeuren. De sociale partners afgesproken. Diezelfde terughou- moeten hun verantwoordelijkheid dendheid staat bij hem voorop voor twee andere aspecten van de pen- sioenproblematiek: de pensioen- tingverlagingsoperatie Oort wordt volgdiscussie moet komen staat breuk en de afroming irkt zich herstelt. Dollar De koers van de Amerikaanse dol- 3 gisteren per saldo gedaald We praten t ingevoerd, kun je je afvragen of die vast", aldus de voorzitter 70 procent van het bruto-eindlooh Pensioenkamer, moet worden gehandhaafd. 70 pro- de situatie die nog cent is overigens niet gek als je het Een tweede, tot dusver onderbe- vol ijcht probleem, heeft te maken met het ziet als rekenformule pensic veertig dienstjaren' dertig tot veertig jaar schiet ligt". Nadat de commissie Drees tot de slotsom kwam dat de oudedags- Cphpirïinff voorziening ook in de 'vereriizines- selmarkt in Amsterdam lag de golf na - koers bij het slot van de handel op baar blijft (geen grote premieverho- aanvullende pensioen op de 2,1490 gulden, bijna een cent min- ging) barstte de discussie met de uitkeren (bedrijfs- en der dan de slotkoers van 2,1575 gul- pensioenverzekeraars los. Twee- mingspensioenfondsen) den op donderdag. Het koersverlies maal zoveel bejaarden, dan ook wel problemen als de aow achter- ienue ptJI1Blueill. werd veroorzaakt door de publica- tweemaal zoveel premie als wij de blijft bij de feitelijke salarisontwik- wordt uitgegaan de 'individualisering'. In de krijgen man en vrouw al elk zelf standig recht op aow. Alleenstaah- flinke schommelingen. Op de wis- voorziening ook in de 'vergrijzings- 6 den kunnen daardoor in de toe- Amsterdam lag de golf na de eeuwwisseling betaal- Voor..1<J®_P®n®1fIkomst met een halve aow-uitkering onderne- (voorstel Drees) onder het netto-mi- ontstaan nimuml°onniveau zakken. Met de ir arht#>r- bestaande garanties in de aanvul lende pensioenregelingen waarbij 3 bij de pensioenfondsen. Uit een bijna afgerond onderzoek van de Pensioenkamer blijkt dat er tussen 1985 en 1988 wel degelijk ge hoor is gegeven aan de vrijwillige oproep van de Stichting van de Ar beid om die pensioenbreuk bij ver andering van werkkring te helen. "Het is een utopie dat het technisch volledig wordt opgelost, maar je kan het wel een heel eind verzach ten", zo taxeert Van Leeuwen. Als gevolg van de samenwerking zal een oliekraakinstallatie met een capaciteit van 200.000 vaten (van 159 liter) van BP worden gesloten. Daardoor loopt de capaciteit van BP terug naar 260.000 vaten per dag. De Britse oliegigant werkte in de af gelopen jaren slechts op 55 percent van zijn capaciteit. De raffinaderij van Texaco behoudt zijn capaciteit van 200.000 vaten, die momenteel moeten opvullen", zo voorspelt de voor ongeveer 65 percent wordt ge- voorzitter van de Pensioenkamer, bruikt. Na de fusie en de capaci- "Maar als ik als Pensioenkamer zou teitsreductie zal de doorzet van moeten oordelen zou ik zeggen: het Texaco's installatie ongeveer 85 is heel fijn als pensioenfondsen be- percent bedragen. Ten slotte zal er hoorlijke reserves hebben om pen- nog Voor 70 miljoen gulden worden geïnvesteerd in raffinage-activitei- ten. i cijfers over de Amerikaanse groothandelsprijzen de interventies 1 trale banken. Colportage r net zoveel op vooruit wil- i aansluiten- len laten gaan als de rest keling. "Het aanvullende pensioen de be- moet omhoog als de garantie van 70 ous „uvel|uu stellen de pen- procent van het eindloon als oude- land njet alleen yzer 1Iiaar ue ue_ dagsvoorz.emng overeind blijft en jaarden worden OQk steeds Quder dat betekent gaandeweg een hogere mnpt wnrHon roepsbevolking, sioenfondsen. De commissie-Drees laat de be jaarden er per jaar in feite een pro- pensioenpremie. als pensioenbasis komen dus niet. Bovendien wordt Neder- de be- volledige Waarde-overdracht pensioengeld bij verandering van baan is al mogelijk voor anderhalf miljoen mensen en die kring zal zich uitbreiden. Colporteurs die zich misdragen kan cent op achteruitgaan door hen d: Maar een vervolgstudie door t maximaal drie jaar,een colporta- welvaartsstijging niet volledig te aparte commissie op het rapport wgrk WJ. - - - - de commissie-Drees v'001"" geverbod worden opgelegd. Ook geven. En over dertig tot veertig dat Ergens moet een gat worden ge vuld", zo voorziet Van Leeuwen. "Maar dat is allemaal lange-termijn oeten niet nu haastig wat in elkaar timmeren". kunnnen zij een boete krijgen. Het jaar scheelt dat aanmerkelijk. Lo- onderdeel wordt bekeken lijkt kabinet is gisteren akkoord gegaan gisch dat dan een optimistisch vooralsnog niet nodig, vindt Van met een wijziging van de Colporta- beeld van een op lange termijn be- Leeuwen. "Er zijn diverse clubs in rp _i j gewet. Deze wet beoogt misbruiken taalbare aow ontstaat. Nederland die desgevraagd gede- rei ugiiuuucuu bij colportage aan particulieren te- Staatssecretaris De Graaf gen te gaan. ciale zaken zag dat ook wel ii gen kunnen reageren". In het alge- De aow-discussie is door de kabi- moet een scheiding worden netscrisis van de Kameragenda af- De afroming van de reserves bij pensioenfondsen (de zogenaamde Brede Herwaardering) gaat gewoon door, zo vermoedt Van Leeuwen. Dat moet honderden miljoenen gul dens per jaar gaan opleveren die worden ingezet om de operatie Oort te financieren. "Of er nou een links of een rechts kabinet komt, beide zullen geld moeten hebben en gaten Waar vindt u de ideale hypotheek? Bel de Hypotheker Leiden 071-125298 Bel de Hypotheker Alphen a/d Rijn 01720-21061 PASDANWEETUHETZEKER

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 7