'Een welkome, maar zeer bescheiden stap' «CHPH 'Halfgod' Menem voor veel Argentijnen laatste hoop 'Geen algemeen kiesrecht' En wie zorgt ervoor dat uw salaris tijdens de feestdagen wordt doorbetaald? Sjevardnadze vindt geen gehoor bij Kohl De Klerk, beoogd president van Zuidafrika: tempo-team uitzendbureau ZATERDAG 13 MEI 1989 BUITENLAND PAGINA 5 NAVO gereserveerd over kemwapenbesluit Sovjetunie BRUSSEL - De NAVO-landen vinden het besluit van Sovjet-leider Gorbatsjov om 500 kernwapens voor de korte afstand uit Oost-Europa weg te halen "een welkome en positie ve, maar te bescheiden stap"Zij staan echter veel positiever tegenover de Sovjet-voorstel len om de niet-nucleaire bewapening te verminderen. Dat bleek gisteren in- Brussel, waar de Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken James Baker zijn NAVO-collega's verslag deed van zijn besprekingen van eerder deze week in Moskou. Baker zei blij te zijn dat de Sovjetunie nu ingaat op de ontwapeningsvoorstellen die al eerder door de NAVO zijn gedaan. Vooral de Sovjet-voorstellen voor vermindering van de conventionele bewapening betekenen een grote stap vooruit. Zij zouden ook vol^ gens de minister Van den Broek mi nister nu al tot een doorbraak kun nen leiden in de in Wenen aan de gang zijnde onderhandelingen over niet- nucliaire wap'envermindering in Europa. Passtoors tart Belgi door Hans de Bruijn ie over akkoord vrijlating BRUSSEL/JOHANNESBURG (GPD/ANP) - Helene Passtoors zal de Belgische regering uitdagen door een Belgisch paspoort aan te vragen dat haar moet toestaan over de hele wereld te reizen, inclusief zuidelijk Afrika. Volgens haar be staat er geen- enkele wettelijke be paling op gijond waarvan de Bélgi- sche regering haar dat paspoort kan weigeren. De Belgisch-Nederlandse, die woensdag na vier jaar gevangen schap door Zuidafrika werd vrijge laten, wil zo het akkoord tussen de Belgische en Zuidafrikaanse rege ring ondergraven. Als een van de voorwaarden voor haar vrijlating eiste Zuidafrika dat België haar reisbeperkingen zou opleggen. Passtoors zou niet meer in Zuid afrika of in een van de aan dat land grenzende staten mogen komen. België heeft beloofd daarop te zul len toezien, maar die belofte is vol gens Passtoors niet rechtsgeldig. „Ik wil weten op grond waarvan België dat gedaan heeft, en daarom ga ik nu zo snel mogelijk een pas aanvragen". Ook het hoofd van de afdeling paspoorten van het ministerie van buitenlandse zaken in Brussel zei gisteren dat er geen enkele regeling is waarop Passtoors een pas gewei gerd kan worden of op grond waar van aan een paspoort een beperkte geldigheid kan worden gegeven. Overigens heeft Passtoors ook een Nederlandse pas en kan zij toch vrij elijk reizen, omdat Nederland bij het vrijlatingsakkoord niet betrok ken is geweest. De Zuidafrikaanse regering heeft lakoniek gereageerd op de verkla ring van Hélène Passtoors dat zij zich niet gebonden acht aan de overeenkomst die tot haar vrijlating leidde. Volgens minister van bui tenlandse zaken Roelof Botha blijft de afspraak van kracht omdat het een overeenkomst -met de Belgi sche regering betreft. „De Belgi sche regering heeft ons verzekerd, dat de overeenkomst met de Zuid afrikaanse regering ten volle zal worden nageleefd", aldus Botha. Strop Twee guerillastrijders van het ver boden ANC zijn gisteren tot de strop veroordeeld. In april 1986 be raamden de 23-jarige Pumzile Mayapi en de 28-jarige Zonwabele Mdzamela een bomaanslag op een casino in Transkei. Twee mensen kwamen om. Tientallen medestan ders van de ANC'ers verstoorden de zitting door tijdens het proces in de rechtszaal vrijheidsliederen te zin gen. PLO De Sovjetunie zal tegen de aanvraag van de PLO om het lidmaatschap van de Wereldgezondheidsorgani satie (WHO) stemmen. Dit heeft de PLO-vertegenwoordiger bij de Ver enigde Naties in Genève, Nabil Ramlawi, gisteren gezegd voor de Franse radio. De Sovjetdelegatie in Genève heeft hem donderdag ver teld dat zij van Moskou opdracht heeft gekregen de directeur-gene raal van de WHO te steunen, "die de steun heeft van de Verenigde Sta ten en Israël". De opstelling zou los staan van Moskou's politiek jegens Palestina, maar komt "puur" voort uit zorg om het voortbestaan van de WHO. Moskou is namelijk van me ning dat het lidmaatschap van de PLO de "humanitaire activiteit van de organisatie" kan schaden, aldus Ramlawi. Jaruzelski De Poolse president en partijleider, generaal Wojciech Jaruzelsk, zal door de communistische partij wor den voorgedragen voor de functie van president. Dat heeft Janusz Reykowski, lid van het Poolse polit bureau, gisteren bekend gemaakt. Hittegolf De regering in Bangladesh heeft gisteren besloten de. scholen in het noorden van het land vanwege een hittegolf te sluiten. Meer dan veer tig mensen bezweken afgelopen week aan de hitte. Vraagtekens De NAVO-landen zetten vraagte kens bij Gorbatsjov's aankondiging om eenzijdig 500 kernkoppen weg te halen uit Oost-Europa. Ook daar na zullen de Sovjets nog een groot overwicht aan kernwapens voor de korte afstand hebben. "Die 500 zijn slechts 5.procent van wat zij heb ben", zei Van den Broek. Ook Baker sprak van "een zeer bescheiden stap, maar wel een waar we blij rnee moeten zijn". Hij stelde dat de 500 kernkoppen niet worden vernietigd maar slechts uit Oost- Europa teruggetrokken. "Terwijl wij als NAVO de afgelopen jaren wel 2400 kernkoppen hebben ver nietigd", aldus Baker. Minister Van den Broek zei ech ter te verwachten dat de Sovjet unie dit voorstel de komende maanden door nog meer aankondi- gingen van reducties zal laten vol gen. "Waarom in een keer alles weg geven, terwijl je ook vijf keer de pu blieke opinie op je hand kan krij gen", zo zei de minis'ter. Van den Broek noch Baker zien in de, Sovjet-aankondiging een re den om nu tóch ineens met de Sov jets te gaan onderhandelen over verdere vermindering van de kern wapens voor de korte afstand. On derhandelen kan pas als het on evenwicht aan conventionele wa pens in Europa is verdwenen, zo werd gezegd. Van den Broek verwacht niet dat het besluit van invloed zal zijn op de BONN (AP) - De Sovjet-minister van buitenlandse zaken Eduard Sjevardnadze heeft van zijn bezoek aan de Bondsrepubliek gebruik ge maakt om te pleiten voor de elimi natie van de nucleaire korte-dracht- wapens in Europa. Met deze 'derde nuloptie' ving hij echter bot bij bondskanselier Helmut Kohl. Kohl zei dat een derde nuloptie niet bespreekbaar is zolang het War schaupact een conventioneel en tactisch-nucleair overwicht heeft in Europa. Hij bleef evenwel op het standpunt dat spoedig besprekin gen moeten beginnen over de kern wapens voor de korte afstand. Over het tijdstip van onderhande lingen over deze wapens bestaat binnen de NAVO verdeeldheid. De Verenigde Staten en Groot-Brittan- nië vrezen dat dergelijke besprekin gen zullen leiden tot de denucleari- sering van Europa. Sjevardnadze kwam in Bonn aan een dag nadat Sovjet-president en partijleider Michail Gorbatsjov tij dens een gesprek met de Ameri kaanse minister van buitenlandse zaken James Baker had aangekon digd dat de Sovjetunie eenzijdig 500 nucleaire korte-drachtwapens uit Europa zou terugtrekken. Gor batsjov stelde ook onderhandelin gen voor over deze wapens, maar Baker wilde daar nog niet van we ten. Bij zijn aankomst in Bonn ver wees Sjevardnadze haar de Ameri kaanse verwerping van het Sovjet- voorstel. "Ik zou niet direct zeggen dat ons voorstel bij de Amerikanen veel enthousiasme heeft gewekt", aldus de bewindsman. Na zijn gesprek met Sjevardnad ze zei Kohl dat van een derde nulop tie geen sprake kan zijn met het hui dige Sovjet-overwicht in conventio nele en nucleaire wapens. "Voor mij is het niet realistisch om nu te stre ven naar de denuclearisering van Europa", verklaarde de kanselier. Wel noemde Kohl de nieuwe Sov jet-voorstellen een stap in de goede richting. NAVO-top die eind deze maand in Brussel plaats heeft. "Daar zal onge twijfeld het belang van de vermin deringen worden erkend, maar zal tegelijk aan de Sovjet-Unie een op roep worden gedaan om verder te gaan", zei Van den Broek. Baker sprak gisteren apart met Van den Broek en de Duitse minis ter Genscher over de meningsver schillen in de NAVO over de moder nisering van de korte-afstandswa- pens. De Amerikanen en de Duit sers staan nog steeds tegenover el kaar. "Er blijven verschillen maar we blijven naar oplossingen zoe ken", zei Baker na afloop. Ramp Hij waarschuwde dat het "een ramp zou zijn als wij de politiek op de een of andere manier de veiligheid van de NAVO in gevaar zouden laten brengen. We kunnen ons dat niet veroorloven". Veel positiever was merï in Brussel over de voorstellen van Gorbatsjov over de niet- nucle aire bewapening in Europa. Het voorstel van Gorbatsjov om de strijdkrachten van het Warschau Pact met 40.000 tanks, 46.000 ka nonnen en 42.000 pantserwagens te verminderen komt zeer dicht in de buurt van wat de NAVO steeds heeft gevraagd. Op sommige pun ten gaat Gorbatsjov nu zelfs verder dan de NAVO-voorstellen. In ruil voor zijn aanbod wil Gor batsjov dat de NAVO minstens 2500 gevechtsvliegtuigen wegdoet. Vol gens de Russen heeft de NAVO in die sector een overwicht. Maar bei de partijen verschillen van mening over de definitie van gevechtsvlieg tuigen. Het NAVO-overwicht noemde Van den Broek 'geconstru eerd'. BOLZANO- Bij een brand in een tunnel door de Brenner-pas aan de grens tussen Oostenrijk en Italië zijn gisteren twee Italiaanse wegwerkers om het leven gekomen en elf gewond geraakt. De brand ontstond door een explosie waarvan de oorzaak nog niet bekend was. Het vuur verspreidde zich snel door de polyurethaan-bekleding van de tunnel, die zich vulde met dichte, giftige rook. Door het ongeluk ontstonden lange files. Het autoverkeer liep acht uur vertraging op en werd door de buis in zuidelijke richting geleid. (foto anp> VAN KLAVERWEIDEWEG 21 HOOGMADE TEL. 01712 2576 JOHANNESBURG (GPD) - De toekomstige president van Zuidafrika, F.W. de Klerk, heeft gisteren het algemeen kiesrecht voor alle Zuid,afrikanen, van de hand gewezen. In een redevoe ring voor het parlement in Kaapstad, zei De Klerk, dat dit onherroepelijk zou leiden tot de overheersing van de zwarte meerderheid. „Dat is niet juist tegenover de blan ke kiezers en andere bevolkings groepen", aldus de leider van de re gerende Nationale Partij. Iedereen, ongeacht zijn huidskleur, moet een stem in het landsbestuur hebben. Maar dat moet gebeuren op basis Einde hongerstaking BONN (REUTER/DPA) - Veertig gevangen leden van de Westduitse linkse Rote Armee Fraktion (RAF) hebben hun hongerstaking beëin digd, zonder dat aan hun eis van er kenning als politieke gevangene is voldaan. Dit heeft gisteren de mi nister van justitie van de Westduitse deelstaat Nordrhein-Westfalen, Rolf Krumsiek, meegedeeld. De hongerstakers, van wie enke len 70 dagen vast voedsel hebben geweigerd, namen hun beslissing nadat justitiële autoriteiten een nieuw compromisvoorstel hadden verworpen. Volgens een van hun advocaten, Rainer Koch, wilden de hongerstakers "escalatie van de si tuatie voorkomen, vooral omdat twee gevangenen in kritieke toe stand verkeren". De hongerstaking, die begon op 1 februari, werd door enkele gevan genen 60 a 70 dagen volgehouden. van algehele overeenstemming tus sen de verschillende bevolkings groepen. De Klerk zei dat de verscheiden heid van de bevolking ook verschei denheid van belangen inhield en dat daar bij het creëren van het poli tieke bestel tekening mee moest worden gehouden. De bevolkings groepen moeten hun eigen zaken blijven regelen; gezamenlijke be langen moet via de 'overeenstem ming' geregeld worden. Conflicten moeten door een 'eerlijke scheids rechter' worden opgelost. Wie dat zal zijn, vermeldde hij niet, maar dat zou een taak voor de president kun nen worden. De Klerk verklaarde dat het mot to van zijn regering 'gerechtigheid voor iedereen' zou zijn. In dat ver band hekelde hij de ultra-rechtse Konservatie Partij (KP) die de apartheid-oude-stijl weer wil invoe ren en de liberale Democratische Partij (DP), die voor algemeen kies recht is. Een regering door de KP zou onrechtvaardig jegens de ge kleurde .meerderheid zijn en daar door verwerpelijk. De plannen van de DP betekenen een zwart meerderheidsbewind en dat is onrechtvaardig tegen over de blanken, kleurlingen en Indiërs, al dus De Klerk, die niet aan de verkie zingen van zes september zal deel nemen. Hij zal na de verkiezingen het presidentsschap van de huidige president P.W. Botha Oproer kraait in Armenië en Toerkmenië MOSKOU (RTR) - Honderddui zenden betogers hebben in de Armeense hoofdstad Jerevan gedemonstreerd voor grenswij zigingen van de Transkaukasi- sche republieken in de Sovjetu nie. Dat berichtte gisteren een journalist yan het Armeense persbiireau Armenpress. In de zuidelijke republiek Toerkmenië kwam het tot onge regeldheden tussen politie en jongeren die nationalistische leuzen riepen en klaagden over de hoogte van prijzen van goe deren en diensten, aldus de Sov jetmedia. Volgens de Armeense journa list hadden zich donderdag in Jerevan zeker 400.000 mensen verzameld. Zij eisten opnieuw aansluiting bij de Sovjetrepu bliek Armenië van de autonome enclave Nagorny-Karabach in de republiek Azerbajdzjan. De demonstranten eisten een ge sprek met de Opperste Sovjet in Armenië en het Congres van Volksafgevaardigden, aldus de verslaggever. Dit nieuwe con gres komt eind deze maand voor het eerst bijeen. Ook herhaalden de betogers de gislating van veertien leden van het verboden Karabach-co- mité, dat vorig jaar de demon straties organiseerde voor aan sluiting van Nagorny-Karabach bij Armenië. De veertien organi satoren werden vorig jaar dë- cember gearresteerd op het hoogtepunt van de al acht maan den oude etnische spanningen over de autonome provincie, waarbij in Armenië en Azerba jdzjan ruim 90 mensen om het leven kwamen. De betoging van donderdag in Jerevan was de tweede binnen een week. De betogers zijn vol gens de journalist ook ontevre den over een comité dat door Moskou werd ingesteld om Na gorny-Karabach te besturen. In de autonome provincie werden eerder deze week tanks ingezet om de rust te handhaven nadat het vorige week tot onlusten was gekomen. In de meeste fa brieken wordt sinds mei ge staakt en voor de nachten geldt éen avondklok. Als u lang genoeg bij ons hebt gewerkt als uitzendkracht, betaalt Tempo-Team uw salaris tijdens de feestdagen gewoon Prima geregeld dus. dóór. Hetzelfde geldt overigens voor vakantiedagen. P.S. Zoekt u trouwens werk? Elders in deze krant vindt u onze personeelsadvertèntie. BUENOS AIRES - Het bonkende geroffel van de 'bombos', de grote peronistische trommels, dreunt op nieuw door Argentinië. Met duizen den tegelijk dansen de mensen door' de straten. Het heeft meer weg van carnaval dan van politiek. Niemand twijfelt eraan: de nieuwe volksmen ner van het peronisme, Carlos Saul Menem, zou het ongetwijfeld uitste kend doen als evangelisch predi kant op de Amerikaanse televisie. door Rob Sprenkels 'Verandering zonder chaos'. Met de ze lijfspreuk proberen de radicalen van president Alfonsin de opmars van de kleurrijke Menem een halt toe te roepen. Maar tevergeefs, lijkt het. De radicale kandidaat bij de morgen te houden presidentsver kiezingen, de nogal stugge Angeloz, is kansloos tegen het fenomeen Me- De gegoede burgerij houdt z'n hart vast, is als de dood dat met Me nem het volk werkelijk aan de macht komt. Maar voor de honderd duizenden armen, werklozen, arbei ders en huisvrouwen betekent de nieuwe halfgod van het peronisme hun laatste hoop op verbetering. De vaak mystieke Menem heeft het peronisme een nieuw leven in geblazen. Maar hij is daarbij zonder twijfel geholpen door het grote fa len van president Alfonsin. Bij de verkiezingen van 1983 leek het erop dat Alfonsin, de grote vernieuwer binnen het 'radicalismo', de pero nisten een onherstelbare nederlaag had weten toe te brengen. De eerste fout van Alfonsin was zijn houding ten opzichte van het le ger, dat Argentinië sinds 1976 op wrede wijze had geregeerd. Na de nederlaag tegen de Britten op de Falkland-eilanden durfden de mili tairen nog maar amper hun gezicht te vertonen. Soldaten en politie agenten werden op straat uitge scholden door jongeren en studen ten. Via televisie en pers leerden de Argentijnen alle doldrieste praktij ken kennen uit de 'vuile oorlog', toen de Argentijnse militairen min stens 10.000 eigen landgenoten om het leven brachten. Maar Alfonsin durfde zijn veiligheidstroepen niet te zuiveren van alle folteraars en moordenaars. Hij besloot zich te be perken tot de leden van de verschil lende militaire junta's en een paar van de meest gehate commandan ten. Al vrij snel begon het leger zijn verloren prestige en invloed te her overen. Langzaam maar zeker be gon ook de roep om amnestie toe te nemen. Tijdens Pasen 1987 kwam het tot een eerste muiterij onder lei- ding van kolonel Aldo Rico, een Ar gentijnse 'Rambo'. Hij wist af te dwingen dat alle nog gaande zijnde processen inzake het schenden van de mensenrechten werden ge schrapt. Begin 1988 sloeg Rico opnieuw Carlos Saul Menem, peronistenleider en voor honderdduizenden i e nieuwe halfgod; hun laatste hoop op verbetering. (t aan het muiten, nu om een algehele amnestie af te dwingen. Opnieuw weigerden de officieel aan Alfonsin trouw zijnde troepen om op te tre den. Toen het uiteindelijk toch tot een gewapend treffen dreigde te ko men, besloot Rico zich zonder slag of stoot over te geven. Maar vorig jaar december was het opnieuw raak, dit keer onder lei ding van kolonel Seineldin. Deze opstand werd beëindigd, nadat er aan Seineldin de nodige toezeggin gen waren gedaan. Twee weken ge leden herinnerde de nu achter de tralies zittende Seineldin eraan, dat die beloftes nog altijd niet zijn inge lost. Vrijwel tegelijkertijd wees ook brigadier Ernesto Crespo, de com mandant van de Argentijnse lucht macht, op de noodzaak om alsnog een 'definitieve' oplossing voor de problematiek te vinden. Algehele amnestie dus, ook voor de vijf ach ter de tralies zittende junta-léden. "Alfonsin is dankzij zijn eigen in spanningen overgeleverd aan de wil van het leger", meent Nobelprijs- Perez Esquivel. Wat wel licht nog ernstiger is; de repressie- apparaten van weleer zijn-nog volle dig intact en beginnen weer steeds meer actief te worden. Hebe de Bonafini, de leidster van de heldhaftige Moeders van de Pla za de Mayo, is de afgelopen weken verschillende keren met de dood bedreigd. Een nieuwe linkse krant ontvangt bij wijze van waarschu wing pakketten met nep-bommen. Twee maanden geleden werd de hal van het hoofdkwartier van de Com munistische Partij opgeblazen met naar schatting 100 kilo springstof. De ravage was enorm. Ook het groepje advocaten dat de jongeren verdedigt die eind januari een militaire kazerne aanvielen, ontvangt regelmatig dreigementen. Het gaat om communiqués, die worden onderschreven door 'de helden van La Tablada', de aange vallen kazerne. De gevangenen die het avontuur overleefden zijn op beestachtige wijze gemarteld. Min stens twee overlevenden zouden na hun aanhouding in koele bloede zijn vermoord. De militairen vormen weer een onomstotelijke machtsfactor. Maar wat de meeste Argentijnen Alfonsin nog kwalijker nemen, is zijn ramp zalige economische optreden. De burgerpresident heeft geen kans ge zien om het nationale produktie-ap- paraat weer op gang te krijgen. Er zijn steeds meer armen, steeds meer werklozen. Tijdens het bewind van Alfonsin zijn er in verschillende buitenwijken van Buenos Aires he le krottenwijken uit de grond gere- De afgelopen weken is het in zwang zijnde speculeren zelfs nog aantrekkelijker geworden dan het al was. De Amerikaanse dollar en de inflatie zijn namelijk hand in hand aan een eindsprint begonnen. Geen Argentijn die het nog kan bijhou den. Een uitgeholde' springen staande sociale spannin gen en een leger dat weer een dikke vinger in de politieke pap heeft ge kregen. De meest pessimistische Argentijnen geloven dat het nog voor de machtsoverdracht van 10 december tot een nieuwe staats greep zal komen. Volgens de een is het leger bang voor de onberekenbare Menem, een man die zelfs iedereen voorliegt over zijn werkelijke leeftijd - Me nem is 59, maar beweert pas 54 te zijn. Anderen geloven dat Menem het op een akkoord heeft gegooid met de meest rechtse groepen bin nen het leger. Het zou daarbij de be doeling zijn om in te grijpen, mocht, tegen alle voorspellingen in, de ra dicaal Angeloz toch de verkiezin gen

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 5