'Smit-Kroes onschuldig aan crisis' Discussie over hergebruik leeft langzaam weer op Lubbers laakt Voorhoeve Jeugdherberg na 60 jaar: 'Je hoeft alleen nog maar je bed op te maken' Vuilniszakken puilen uit van verpalddngsmateriaal AnlieK SÉ Inferieur Marokkaanse jongens plegen meeste delicten Beveiligingsorganisaties willen instelling van klachtencommissie ZATERDAG 13 MEI 1989 BINNENLAND PAGINA 3 DEN HAAG (GPD) - Na een lange dag op sjouw met je rugzak ook nog eens bij aankomst in het hotel aard appels schillen voor de corvee beurt. Dit oude, niet bijzonder aan trekkelijke, beeld van een jeugdher bergvakantie is al lang achterhaald. Volgens de stichting Nederlandse Jeugdherberg Centrale (NJHC), die dit jaar haar zestigste verjaardag viert, is deze goedkope manier van vakantie-vieren met haar tijd mee gegaan. Velen zullen het zich nog wel her inneren: de jeugdherbergvader die 's avonds om tien uur om stilte maant, de verplichte corvee en de strikte scheiding tussen de slaapza len van jongens en meisjes. „De si tuatie van vroeger is niet meer te vergelijken met die van tegenwoor dig. Er komen nu, naast de indivi duele trekkers, vooral veel school klassen voor een excursie, gezinnen en families en zelfs congresgan- Er zijn in Nederland 44 jeugdher bergen. In principe is iedereen nog overal welkom, maar een aantal van de NJHC-herbergen heeft een spe cialisme. Zo zijn er sportherbergen, waar een uitgebreide wasserette aanwezig is, maar ook accommoda ties die speciaal gericht zijn op ge zinnen met kinderen. Het ontbijt is gratis, sommige herbergen hebben een menu a la carte of in ieder geval een drie-gangen-menu. Aardappels schillen is er niet meer bij, alleen het eigen bed moet worden opge maakt. Zum Vörde: „Een jeugdherberg is voor alle mensen aantrekkelijk. Binnen het low-budget proberen we zoveel mogelijk kwaliteit te leve ren. In de zomer is het grootste ge deelte nog wel de vakantieganger die met de fiets van de ene naar de andere jeugdherberg trekt, maar buiten het hoogseizoen is de school klas in opmars. Ook in de toekomst verwachten we steeds meer onder wijsgroepen op excursie of werk week". Nog wel steeds in gebruik is een lidmaatschapskaart die het verblijf nog goedkoper maakt. Voor jonge ren onder de twintig jaar kost zo'n kaart 20,75 gulden, boven de twintig jaar 25 gulden. Een overnachting kost dan mèt kaart 17,50 gulden. Schoolkinderen hoeven geen lid te zijn en betalen per nacht hetzelfde bedrag. Een familiekaart (kinderen tot 15 jaar inbegrepen) kost 35 gul den. Het gescheiden slapen is in Ne derland verleden tijd. „Hoe zuidelij ker hoe strenger", meent zum Vör de, maar ook in Engeland heersen in de meeste jeugdherbergen nog strenge regels. Slaapvertrekken zijn er tegenwoordig in alle soorten en maten. Grote voor de schoolklas sen, vierpersoons voor de gezinne tjes. In de afgelopen zestig jaar is er wel een fenomeen karakteristiek geworden voor de jeugdherbergwe reld: het NJHC-stel. Zij krijgt een belangrijke plaats op de open dag, die de Jeugdherbergcentrale van daag organiseert ter viering van haar zestigste verjaardag. Echtpa ren kunnen opnieuw kennis maken met de plaats waar zij elkaar voor het eerst ontmoetten. Zum Vörde: „Om oude verhalen op te halen en te zien hoe sterk gebouw en terrein veranderd zijn". Wanneer ze ook nog een foto van de bewuste vakan- tietocht meenemen, kunnen ze meedingen naar de titel NJHC-stel. Een verzorgd weekeinde voor twee in een van de NJHC-herbergen kan hen ten deel vallen. Maar de open dag is ook voor ie dereen die nog nooit een jeugdher berg van binnen heeft gezien. In de oude kastelen, spiksplinternieuwe gebouwen en tot jeugdherberg om gebouwde scholen staat van tot 4 uur vanmiddag de koffie klaar. Binnenland Vught De speciale woonwijk die in Vught is gebouwd voor Molukkers die uit het woonoord Lunnetten verhui zen, wordt niet langer dan tot 1 sep tember van dit jaar voor hen gere serveerd. De huizen hebben dan bij- na een jaar leeg gestaan en het mi nisterie van WVC deelde gisteren mee dat gezien het grote aantal wo ningzoekenden in Vught woningen vanaf september ook aan niet-Mo- lukkers z;ullen worden verhuurd. Veel Molukkers willen niet naar de ze wijk verhuizen. Klachten Gedetineerden in het Haarlemse Huis van Bewaring De Koepel moe ten soms maandenlang op befhande- ling van hun klacht wachten. Vol gens de wet moet een klacht binnen drie weken zijn afgehandeld. Vol gens de Haarlemse rechter Heyne Makkreel, die toezicht op een goede gang van zaken houdt, zijn de moei lijkheden alleen te wijten aan de personele bezetting van de beklag- commissie. In één geval dateert een klacht van een gedetineerde al van een halfjaar geleden. Kinderbescherming Mensen met klachten over Kinder bescherming kunnen voortaan ook over de werkwijze van zo'n raad kla gen, zo heeft het kabinet gisteren besloten. Tot nu toe kon alleen wor den geklaagd over de persoonlijke bejegening door een medewerker. In Nederland zijn zes klachtencom missies waarbij men zijn beklag kan doen over een raad voor de kinder bescherming. Incest Tegen een 49-jarige man uit uit Goed is vier jaar gevangenisstraf en tbs met dwangverpleging geëist omdat hij zijn stiefdochter van haar zesde tot en met haar dertiende jaar seksueel heeft misbruikt. Ook de echtgenote en zijn ex-vrouw ver klaarden tegenover de politie tot bloedens toe seksueel door hem te zijn misbruikt. Volgens beide vrou wen draaide het leven van de man om seks en werden zijn handelin gen steeds perverser. ROTTERDAM - Schaaltjes van piepschuim, plastic verpakkingen, doosjes, flessen met en zonder sta tiegeld, blikjes en kartonnen hou- dertjes. Het verpakkingsmateriaal rukt op. Wie de inhoud van een wil lekeurige vuilniszak inspecteert, zal constateren dat ons dagelijkse por tie huisvuil voor een steeds belang rijker deel uit dit soort afval bestaat. De weggooiverpakking - licht en ge makkelijk - beheerst nog steeds de schappen in de supermarkt. Alle goede bedoelingen ten spijt, zo vindt vooral de Consumentenbond. door Marcel Potters „De afvalverwerkingsbedrijven," zegt woordvoerder Chevalier van de Afval Verwerking Rijnmond (AVR), „constateren een forse toe name van het verpakkingsmateriaal tussen het huisvuil. Per hoofd van de bevolking produceren we jaar lijks zo'n 300 tot 350 kilo afval, waar van een steeds groter deel bestaat uit allerlei soorten verpakkingen. In Amerika is die hoeveelheid overi gens het dubbele; daar verpakt men alles, maar dan ook werkelijk alles". De provincie Zuid-Holland verdr inkt momenteel in het afval. De' af valverwerkers kunnen het aanbod bedrijfsT en huishoudelijk afval niet meer aan. Om de voorraad ge schat op 100.000 ton in 1989 - enig zins te verkleinen wordt zelfs ex port naar Oostduitsland overwo gen. „Alle reden om snel tot een op lossing te komen. Want als de huidi ge trend zich doorzet, zal het aan bod binnen enkele jaren verdubbe len", aldus Chevalier. Die oplossing, vindt CD A-kamer lid Lansink, was er al in '79. De mo tie die hij in dat jaar indiende, gaf immers al uitgebreid aan hoe de af valstroom in Nederland moet wor den aangepakt. Naast het voorkó men van het ontstaan van afval, pleitte hij onder meer voor het scheiden aan de bron en een maxi maal hergebruik van de afvalcom- ponenten. „Men is veel te lang door gegaan met storten," zegt hij nu. Discussie Met de vorig jaar uitgekomen noti tie inzake preventie en hergebruik van afvalstoffen wil het ministerie van VROM de discussie nieuw le ven inblazen. Minister Nijpels zei afgelopen woensdag op een congres van gemeentén en milieubeleid dat kringlopen voor onder meer afval moeten worden gemaakt. „We moe ten constateren dat die voor wereld vreemde versleten idealisten uit de jaren zeventig gelijk hebben gekre gen", aldus Nijpels. Volgens het departement zetten we jaarlijks zo'n twee miljoen ton verpakkingsmateriaal aan de straat zetten. Daarvan wordt de helft ge (foto GPD) stort, een kwart verbrand en de rest opnieuw gebruikt. Het streven is om in het jaar 2000 zestig percent van het materiaal weer opnieuw te gebruiken en veertig percent te ver branden. „Kortom," zegt VROM- woordvoerder Van der Burg, „er wordt tegen die tijd geen verpak kingsmateriaal meer gestort". Voedingsdeskundige Van Nieuwland, levensmiddelenonder zoeker van dè Consumentenbond, constateert dat de grote supermark ten nog maar mondjesmaat mee- 'werken aan het terugdringen van deze afvalstroom. „Het milieu is momenteel zo populair, dat men er wel wat aan wil dóen, en er een aan tal initiatieven wordt ontplooid. Maar je zwemt eigenlijk tegen de stroom in. Het volume verpakking materiaal in het afval neemt nog steeds toe, de maatregelen om dit tegen te gaan slechts langzaam". „De technologie was lange tijd ge richt op weggooimateriaal. Licht en makkelijk. Er worden nog maar Weinig ideeën geopperd met het oog op het hergebruik van verpak kingen. Maar juist dat hergebruik, zoals het opnieuw vullen van plastic flessen, is voor ons zo interessant." Volgens directie-secretaris Grim berg van Edah-supermarkt, wordt er in zijn winkels wél alles aan ge daan om dit probleem aan te pak ken. Zo worden alle zogeheten om verpakkingen, zoals de dozen waar in een produkt wordt geleverd, aan de bron (dus in de filialen) geschei den. „We zorgen ervoor," stelt Grimberg, „dat dit materiaal, vooral plastic, karton en papier, wordt ge perst en vervolgens recycled. Dat brengt natuurlijk nogal wat werk met zich mee, want papier en karton moeten bijvoorbeeld apart worden aangeboden." Benadrukt wordt dat het gebruik van beter te verwerken, en dus milieu-vriendelijker verpakkings materiaal financiële consequenties heeft. Commercieel directeur Swaanen gebr. De Jong bv: „Het goed afbreekbare spul, daar gaan we steeds meer naartoe. Maar waar mee je wel rekening moet houden, is dat de prijs van dat verpakkings materiaal dan ook stijgt. Als een pakje nu twee cent kost, wordt dat in de toekomst wellicht vier cent. Dat moet worden betaald, en de vraag is of de klant dat wel wil". Dat 'de liefde van twee kanten moet komen' blijkt wel uit het expe riment van onder meer Coca Cola Nederland met een nieuwe, meer malen bruikbare kunststoffles, waar maar liefst één gulden statie geld op zit. Dit hoge bedrag moet het voor de consument aantrekke lijk maken de fles ook werkelijk weer terug te brengen. Het ene dub beltje, dat het inleveren van de zo genaamde PET-flessen opleverde, zette geen zoden aan de dijk. De klant, zo vinden vrijwel alle betrokkenen, blijft echter te allen milieu dan plastic... tijde koning. „De consument heeft Edah-directiesecretaris Grim- bij ons de keus," zegt een voorlich- berg: „Gelukkig lopen deze twee ter van Ahold. „Waar nodig, sturen belangen, dus die van de klant en wij bij. We bieden zowel plastic als van het milieu, parallel. Dus dat is papieren zakken aan om de bood- allemaal onder een noemer samen schappen in te doen. Maar ja, als je te vatten. Maar goed ook, want stel dan kijkt naar een Duits onderzoek, je voor dat wij super-milieuvriende- waaruit weer blijkt dat papieren lijk zijn, maar de zaak morgen i zakken schadelijker zijri ADVERTENTIE VAN KLAVERWEIDEWEG 21 HOOGMADE TEL. 01712-2576 DEN HAAG (ANP) Premier Lubbers acht minister Smit- Kroes (verkeer en waterstaat) niet verantwoordelijk voor de kabinetscrisis, zoals WD-fractievoorzitter Voorhoeve gis teren in een interview met het Algemeen Dagblad heeft be weerd. Tijdens zijn wekelijkse persconferentie ging de pre mier gisteren uitvoerig in op de gebeurtenissen die aan de kabinetscrisis voorafgingen om duidelijk te maken dat de WD-leider het bij het verkeerde eind heeft. Volgens de premier stelde WD-mi- dan een milieubeleidsplan zonder nister Nijpels (milieu) tijdens de on- automobiliteitsparagraaf te presen- derbreking van het crisisdebat teren. Om op het allerlaatste mo- dinsdagavond voor de WD-fractie ment nog andere oplossingen aan te op het punt van het reiskosten- dragen, vond Lubbers 'geen verto- forfait voor woon- werkverkeer te- ning'. gemoet te komen. Voorhoeve deed De minister-president meende het in het interview voorkomen als- het correct dit te melden, omdat of minister Smit-Kroes zich tegen Smit-Kroes tijdens de crisisonder- dat voorstel heeft verzet. handelingen van begin tot eind een „Dat klopt niet," aldus de pre- consequente opstelling had geko- mier. Het was minister Rtiding (fi- zen: het reiskostenforfait was voor nanciën) die het afwees met de op- haar geen hoofdpunt, w^l het terug- merking dat dan weer de oude situ- dringen van het autogebruik, atie zou worden bereikt, waarbij het De demissionaire premier onthul- Nationaal Milieubeleidsplan niet de pessimistisch over de afloop van gedekt zou zijn. Voorhoeve dacht het kamerdebat te zijn geworden dat een gewijzigde opstelling van toen hij in Engeland, tijdens zijn be- het kabinet tot een oplossing had zoek aan premier Thatcher, de uit kunnen leiden als Smit-Kroes maar komst van het fractieberaad van de akkoord was gegaan. „Die indruk WD vernam. Hij had verwacht dat heb ik niet", zei Lubbers, die deze Voorhoeve zijn fractie een> uiteen opvatting telefonisch aan Voorhöe- zetting zou geven van het compro- ve kenbaar heeft gemaakt. mis zoals dat in het kabinet was be- Lubbers had als laatste redmid- reikt, maar een toelichting van del nog de gedachte geopperd om Voorhoeve, op zondagochtend, bracht hem tot andere gedachten. Dinsdag stapte Lubbers goed nlifnv* voorbereid de Kamer binnen, in de V erKraCnier hoop dat een zo volledig mogelijke voorlichting de WD-fractie warm zou kunnen maken voor een andere Z0S formule. Tijdens het kamerdebat bleek dat 'het niveau van het hart het had gewonnen van het niveau JclclI* eisen ^De^oeflijke vertrouwensrelatie tussen minister Smit-Kroes en de MIDDELBURG (ANP) - Tegen WD-fractie in de Tweede Kamer een 27-jarige man uit Vlissingen is vormt, volgens Lubbers, een verve- gisteren voor de Middelburgse lend punt. Hij vindt het jammer dat rechtbank zes jaar en tbs gëeist we- minister Smit-Kroes op deze wijze gens een gewelddadige verkrach- de pölitiek moet verlaten. Zij had ting en mishandelingen van vijf dat natuurlijk ook op grond van vrouwen. Bovendien eiste de offi- haar jarenlange verdiensten 'ge tier de garantie dat de man gedu- woon' kurinen doen. rende de tbs-straf niet voor proef- verloven in aanmerking komt. De officier acht het belangrijk dat de verdachte voor lange tijd wordt af gesloten voor de buitenwereld. De Vlissinger handelde volgens een zeker patroon. In het donker fietste hij zijn slachtoffers achterna en op stille wegen gaf hij de vrou wen een flinke dreun, waarna zij ten val kwamen. Op de grond trachtte hij de slachtoffers te verkrachten. In de meeste gevallen kwam het echter tot een vechtpartij. Hij be dreigde de vrouwen met een mes en sloeg erop los. De man is uiteinde lijk door een aantal van zijn slacht offers aan de hand van een foto bij de politie herkend. BONT EN BLAUW DEN BOSCH Onder grote hilariteit heeft de Brabantse gedeputeerde Sonneveld (t) gisteren in het Bossche provinciehuis op punten een bokswed strijd verloren van de cabaretière en actrice Adelheid Roosen(r). Inzet van de wedstrijd was de gestage uitbreiding van het grote aantal bontfokkerij en in Noord-Brabant. Scheidsrechter was oud-olympisch kampioen Bep .van Klaveren (2e van links). In Brabant zijn ruim 150 pelsdierfokkerijen. Daarin worden onder an dere een miljoen nertsen gefokt. Dat is de helft van de landelijke produktie. Het bont is vrijwel helemaal bestemd voor de export. De Brabantse gedeputeerde Sonneveld wees er al boksend op dat boeren de vrijheid hebben om te kiezen voor de pélsdierfokkerij. Die fokkerijen le veren ook een bijdrage aan de werkgelegeheid, aldus de gedeputeerde. Hij was het met zijn tegenstandster eens dat het zinvol is om na te gaan of het niet mogelijk is de beesten een waardiger bestaan te bieden. Sonneveld be loofde dat hij bereid is zich in te zetten voor de totstandkoming vaneen wel zijnswet voor dieren. „De beslissing daarover moet echter in Den Haag worden genomen",- aldus de Brabantse gedeputeerde. (foto anp) DEN HAAG (GPD) Marokkaanse jongens in de leeftijd van 12 tot 17 jaar komen veel vaker met de politie in aanraking dan hun leeftijdgeno ten met de Turkse, Surinaamse en Nederlandse nationaliteit. Dat blijkt uit een onderzoek van het WODC, het wetenschappelijk cen trum van het ministerie van justitie, naar delinquent gedrag van jongens uit etnische groepen. Van de Marokkaanse jongens in ons land is 33 procent weieens door de politie opgepakt. Dat percentage ligt 'bij Turken (23%), Surinamers (23%) en Nederlanders (15%) bedui dend lager. Het is niet duidelijk wat daarvan de preciese oorzaak is. De ondervraagde jongeren (van elke groep werden 200 personen geën quêteerd) verkeren in een vergelijk bare sociaal-economische positie. Justitie vermoedt dat de situatie in het gezin en op school een belangrij ke rol speelt. Uit het onderzoek blijkt verder dat Marokkaanse en Creoolse jon gens meer vermogensmisdrijven plegen dan andere jongeren. De ver schillen tussen de etnische groepen nemen af, naarmate de misdrijven ernstiger worden (bv. bij gewelds- en zedenmisdrijven). Vandalisme komt in alle groepen even vaak Ruim driekwart van de onder zochte jongeren is zelf weieens slachtoffer geweest van een vermo- gensmisdrijf en 20 procent van een geweldsdelict. De kans slachtoffer te worden is voor Nederlandse en etnische jongeren vrijwel gelijk. Et nische jongeren worden nogal eens geconfronteerd met scheldpartijen en pesterijen. Het maakt in die ge vallen niet uit of men van Marok kaanse, Turkse of Surinaamse af komst is. Zeven procent van de Marok kaanse en Turkse jongens en twee procent van de Surinaamse jongens is vanwege de huidskleur weieens de toegang tot een café of disco theek geweigerd. Verder is het op vallend dat Creoolse jongens in winkels vaker worden aangehou den en gefouilleerd dan jongens uit andere etnische groepen. Vermoe delijk komt dat, omdat een relatief groot aantal Creolen bij de politie voor winkeldiefstal staat geregi streerd. AMSTERDAM (ANP) - Artsen hebben een medisch tuchtcollege, advocaten een Hof van discipline. Als het aan de Vereniging voor Par ticuliere Beveiligingsorganisaties (VPB) ligt, wordt hieraan binnen kort een commissie toegevoegd waar klachten over het optreden van de particuliere beveiligingsor ganisaties kunnen worden gedepo neerd. De VPB is bezig met de voorbe reidingen en hoopt binnen een jaar een afgerond voorstel te kunnen presenteren, aldus vice-voorzitter Sjoorda. Zijn organisatie vertegen woordigt de belangen van bijna de helft ('vooral de grote) van de in to taal negentig particuliere beveili gingsbedrijven (14.500 werkne mers) die ons land telt. Het VPB viert deze maand het 50-jarig jubilé- De klachtencommissie, zoals de vereniging die voor ogen heeft, is in eerste instantie bestemd voor de op drachtgevers van de particuliere be veiligingsorganisaties. Later zal hij ook toegankelijk moeten worden voor ieder ander die op de één af an dere manier met een beveiligingsor ganisatie in aanraking is geweest. De commissie moet bij voorkeur een vertegenwoordiger van de rech terlijke macht als voorzitter heb ben. Verder moeten er vertegen woordigers in komen uit de bran che, van de opdrachtgevers en van bijvoorbeeld een consumentenor ganisatie. De VPB vindt dat zo'n sanctiés moet kunnen opleggen, zoals beris pingen, publicaties van berispingen of het intrekken van vergunningen. De klachtencommissie is één van de vele maatregelen die volgens Sjoorda noodzakelijk zijn voor de kwaliteitsverbetering van de bran che. Geen overbodige luxe, want, de goéde ten spijt, het bewakings- en beveiligingswereldje heeft bij velen bepaald geen beste naam. De recente gebeurtenissen rondom het, Haagse beveiligingsbedrijf Toetan- chamon hebben aan die beeldvor ming ook al weinig goeds toege voegd. Interesse Tot groot verdriet van Sjoorda, te meer omdat het hier ging om een bedrijf dat helemaal geen vergun ning had voor de beveiligingsactivi teiten. De bestrijding van deze 'rot te plekken' is volgens hem echter een taak van de overheid. Sjoorda stelt echter vast dat deze taak voor de politie nogal eens achterwege blijft. „Op de eerste plaats door de werkdruk maar ook door gebrek aan interesse van de zijde van de po litie in een aantal gemeenten en re gio's. Dat laatste betreuren wij, om dat in het belang van de goede naam en kwaliteit van de bedrijfstak alle bedrijven recht hebben op een goed toezicht". Het liefst zou de VPB zien dat een toelatingscommissie met vertegen woordigers van justitie, werkge vers, werknemers en vakbonden beslist over een vergunningaan vraag. „Tot nu toe blijft een hele boel informatie over de branche on benut: heeft iemand al eerder een bedrijf gehad, waarom is hij gestopt en wat ging er mis. Dat is jammer, want het kan een hoop problemen bij voorbaat voorkomen", meent Sjoorda. Een kapsel met een eigen stijl. Wanneer je wilt met extra volume door de natural wave (vanaf f 49,50) en warme tinten door relief-kleuring (vanaf f 22,50) Deze splinternieuwe technieken zorgen ervoor, dat je haar beter zit dan ooit! torn westen kapsalon 0j^hinoc<-

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 3