'Je kunt hier een film écht beleven' mmu mt ariiiRsiiiH ii m Historisch eerherstel voor William Blight 'Kinepolis': Brusselse superbioscoop met dertig zalen trekt veel publiek wry t siBÉH"» Expositie toont kapitein van Bounty niet als schurk maar als held De nog voorlopige kassaruimte van de Kinepolis is op een fraaie vrijdag middag gevuld met een joelende menigte schoolkinderen. De meute lijkt veel te groot voor een bioscoop, maar vijf minuten later is er in de brede gangen van het complex geen kind meer te bespeuren. De scholieren zijn, naar later blijkt, on der leiding van hun onderwijzers opge slokt door de IMAX-zaal, waar ze muis stil zitten te kijken naar het enorme scherm waarop de vlucht van een Space- shuttle in beeld is gebracht. De IMAX-zaal. die doet denken aan de Cinema 2000 op de kermis, is een specta culaire attractie van de Kinepolis. Maar de meesten van de tienduizenden bezoe kers die volgens het management weke lijks de kassa's passeren komen voor het enorme speelfilmaanbod. Dat is duide lijk afgestemd op het grote publiek. Beeldschermen Manager Mare de Cleene ontvangt me in de enorme hal van Kinepolis, waar beeldschermen het publiek informeren over het programma en het aantal plaat sen dat in elke zaal nog vrij is. De Cleene fungeert als gids in Kinepolis, een com plex dat in september vorig jaar de deu ren opende en waar een half miljard Bel gische francs in gestoken is. Als een volleerd vertegenwoordiger in troduceert De Cleene het bedrijf, dat zijn oorsprong vindt in een eenvoudig bio- scoopje in Harelbeke, waar Charles Bert, de 'peetvader' van het concern, in 1927 de bioscoop 'Hotel de Flandre' opende. In de loop der jaren kwamen daar twee theaters bij, 'The Plaza' en 'The Majestic'. Twintig jaar geleden ging kleinzoon Al- bert Bert met dat laatste theater verder. Hij liet er films draaien op het mooie, maar duurdere 70mm-formaat. De on dernemer werd daarmee door collega's nauwelijks serieus genomen, maar zijn voorkeur voor een optimale beeld- en ge luidskwaliteit legde hem geen windeie ren. Als we Mare de Cleene mogen gelo ven heeft de familie Bert nu momenteel 70 procent van de kaartverkoop in België in handen. Het verhaal van De Cleene is niet nieuw: service, comfortabele stoelen, voldoende beenruimte en een streven naar perfecte vertoningsomstandighe den vormen de basis van de succesfor mule. Het nieuwe van Kinepolis (een ontwerp van Pieter de Gelder) is de enor me schaal waarop de formule wordt toe gepast. De familie Bert heeft op een iets bescheidener schaal ervaring met 'dit soort complexen, in Gent bezit men sinds 1981 de 'Decascoop', een modern theater met tien zalen, en in Kortrijk ex ploiteert men de Pentapolismet vijf za len., Andere complexen staan in Kuurne, Doornik en Waregem. Fabriek De buitenkant en ook het interieur van de Kinepolis zien er sober en weinig spectaculair uit. Het exterieur oogt als een smaakvol vormgegeven fabriek met kantoorruimten, de binnenkant lijkt nog het meest op een foyer van een congres centrum. Alleen filmaffiches duiden op de functie van het gebouw en ook de toi- letcabine's scheppen duidelijkheid: die dragen namen als John Wayne en Meg TiUy. Het bijzondere van Kinepolis zit 'm niet in het uiterlijk, maar bevindt zich achter de deuren van de vele zalen en vooral in de projectiecabine die hier de vorm heeft aangenomen van een heuse 'projectieboulevard'. Kinepolis heeft op twee verdiepingen een gang dwars door het gebouw lopen waarin de ruim twin tig projectoren staan opgesteld. De bediening is in handen van welge teld twee personeelsleden, vrijwel alle apparatuur is geautomatiseerd, tot en met de klimaatbeheersing toe. Een beeldscherm geeft informatie over tem peratuur en vochtigheidsgraad in de za len, maar ingrijpen hoeft het personeel meestal niet. De airconditioning stelt zich zelf in op veranderende omstandig heden, zoals het plotseling vollopen van een zaal. Terwijl manager De Cleene me binnen leidt in een van de zalen, die in omvang variëren van 150 tot 700 stoelen, meldt hij dat hij eigenlijk niet veel wil vertellen, ik moet me zelf maar een oordeel vormen, zegt hij vol zelfvertrouwen. We blijken in een voorstelling van Willow te zijn be land. De kwaliteit van het op een aange naam groot doek geprojecteerde beeld is vlekkeloos maar niet echt sensationeel, ondanks het feit dat er een 70mm-kopie wordt gedraaid. Het geluid in de zaal is verbluffend, Twee jaar geleden richtte de aandacht van de Europese bioscoopwereld zich op de Broadway Kino, een imposant nieuwbouwcomplex in de buurt van het Duitse Kaiserslautern. De eigenaar werd voor gek verklaard dat hij vele miljoenen had geïnvesteerd in een nieuw, luxe gebouw met vier zalen. Ging het immers niet bar slecht met de bioscopen? De meewarigheid veranderde snel in afgunst en bewondering. De Broadway Kino liep als een trein. Twee jaar later is het Duitse wonder al achterhaald. Door een complex in Brussel. Welgeteld 26 zalen kent deze aan de voet van het Atomium, op de Heizei, gelegen Kinepolis nu. Aan het einde van dit jaar moet het complex (kosten: 26 miljoen gulden) gereed zijn en dertig filmdoeken tellen. De formule van Kinepolis lijkt een succes en de Belgische firma gaat buiten de eigen landsgrenzen kijken. door Rob de Kam BS SK KM mm rnrnmm WÊk it Het Kinepolis-complex: service, comfortabele stoelen en perfecte vertonings omstandigheden op enorme schaal. Inzet: manager Mare de Cleene. "Er be staan ook plannen voor Nederland". (foto's-GPD) maar tegelijkertijd onwerkelijk. Het meer dan levensechte geluid in Kinepo lis is feitelijk gewoon té goed, maar dat zal ongetwijfeld snel wennen. In de pro jectieboulevard zal De Cleene me later een sobere, maar peperdure kast laten zien, vanwaaruit het geluid wordt gere geld. Een plaatje meldt George Lucas- film, de producent van dit zogenaamde THX-systeem dat een gelijkwaardig ge luid tot in alle uithoeken van een zaal moet garanderen. Al wandelend duidt De Cleene op an dere onderdelen van het concept, zoals de 'rotonde' waarlangs vertrekkende be zoekers het pand kunnen verlaten, ge-, scheiden van de bezoekers die nog een film voor de boeg hebben. Geen overbo dige luxe in een complex dat eind dit jaar in totaal bijna 7.500 zitplaatsen zal tellen. Cachet De vraag blijft hoe Kinepolis al die plaat sen bezet krijgt en nog belangrijker bezet zal houden, wanneer de nieuwig heid er af is. De Cleene is vol vertrouwen: "Ons concept is een succes, we trekken nu gemiddeld 50.000 tot 60.000 toeschou wers per week. Bij ons wordt film kijken weer uitgaan, je kunt hier een film echt beleven. We merken dat ook aan de be zoekers. De mensen gaan zich er echt op kleden. In de binnenstad zie je bioscoop bezoekers die informeel gekleed zijn. Daar heb ik op zich niets tegen", meldt De Cleene "maar we vinden het leuk wanneer bezoekers zich speciaal voor een bioscoopbezoek kleden. We willen Kinepolis cachèt geven, we willen zeker geen betonnen bioscoop in de buiten- stad zijn. Op termijn willen we ook wat meer gaan animeren, bijvoorbeeld met tentoonstellingen. We willen sfeer bren gen". "Een investering van een half miljard franc lijkt inderdaad waanzin in deze tijd", zegt De Cleene, "maar de cijfers be wijzen het tegendeel. Ons concept trekt aan. We kennen onze cliëntèle vrij goed. We hebben onlangs nog een enquête ge houden om het pubhek te vragen wat er verbeterd kan worden. We willen de zwakke kanten blijven verbeteren. In het begin liep het in het weekeinde bij de kassa's nog wel eens spaak. Het was ge woon te druk. We hebben nu een sys teem dat we nog voor het zover is, extra mensen kunnen inzetten. Bezoekers hebben de keuze gemaakt om naar ons toe te gaan, dan moetje ze ook binnenha len en ze niet laten wachten". Niet zonder trots meldt De Cleene dat ook prominenten de weg naar Kinepolis gevonden hebben: "De koningin is hier al drie keer geweest, privé en we hebben haar echt niet getelefoneerd om te ko- Vervallen De vraag is natuurlijk of de concurren tie wel zo gelukkig is met de komst van Kinepolis. In Gent heeft de Decascoop in zeven jaar tijd bijna 90 procent van het bioscoopbezoek geannexeerd. De bin nenstad van Gent kent vele vervallen, dichtgetimmerde of tot winkel verbouw de bioscopen. Heeft de familie Bert in België niet een gevaarlijke monopoliepo sitie veroverd? Mare de Cleene: "Dat gejammer en ge klaag is dikwijls weinig gefundeerd. Het is aan iedereen vrij om dezelfde kwaliteit te bieden als wij. Er zijn nu inderdaad bioscopen in de binnenstad van Brussel waar de cijfers terug lopen. Er zijn zalen die moeten gaan sluiten. Wij betreuren dat, wij zijn er niet op uit om de concur rentie uit te sqhakelen." Als bewijs voert De Cleene aan dat de know-how van de firma ook aan concur renten verkocht wordt. Daarvoor is zelfs een aparte onderneming onder de naam Decatron opgericht. Het succes in België heeft de familie Bert tot internationaal denken aangezet. Er bestaan volgens De Cleene 'concrete plannen' om in het buitenland aan het bouwen te slaan. Er zijn contacten in Amerika, Frankrijk en Duitsland, zo meldt hij. In het Duitse Essen wordt waarschijnlijk volgend jaar begonnen met de bouw van een complex dat nog groter is dan Kinepolis. En Nederland? De Cleene: "Er zijn ook plannen voor Nederland". Op welke plaats die plannen gericht zijn, wil hij in dit stadium niet kwijt, maar er gaan ge ruchten in de Nederlandse bioscoopwe- Een nieuw filmcomplex als het Brus selse Kinepolis zal in Nederland slechts met veel moeite gerealiseerd kunnen worden. Het probleem zit 'm in de structuur en de reglementen van de Nederlandse Bond van Bioscoop- en Filmondej-nemingen (NBB). Bij die organisatie zijn alle distributeurs, bioscoopexploitanten en producen ten aangesloten. Leden mogen alleen zaken doen met leden, een kwestie van zogenaamd collectief exclusief verkeer. Nieuwe theaters moeten wor den toegelaten door de comissie Nieuwe Zaken van de NBB, die in eer ste instantie waakt over de balangen van de bestaande bioscopen. NBB-woordvoerder Frank van der Putte sluit uit dat een plan voor een reusachtig nieuwbouwcomplex bij de Nieuwe Zaken een kans maken: "Het criterium is dat vestigingen de bestaande bio scopen niet in gevaar mogen brengen. Grote plannen kunnen alleen gereali seerd worden wanneer er bioscopen worden opgeheven en ondergebracht in een nieuw complex". Is die afwerende houding wel zo goed voor het bioscoopbedrijf? Van der Putte: "Wij zijn nu eenmaal een belangenvereniging. We zijn ons er van bewust dat we een zekere mono poliepositie hebben, maar onze mede- dingsregeling ligt bij Economische Zaken en van die kant hebben we er nooit iets over gehoord". Het is echter de vraag of de besloten structuur van de Nederlandse bio scoopwereld juridisch wel houdbaar is. zeker gelet op de Europese wetge ving. Mevrouw H. E. Akyürek-Kievits van de Juridische Faculteit in Gro ningen heeft zich nooit in de zaak ver diept, maar haar eerste indruk is dat de reglementen van de NBB in strijd zijn met artikel 85 van het EG-verdrag dat 'mededingings beperkende over eenkomsten' verbiedt. In Nederland is 'collectief exclusief verkeer' niet verboden, op voorwaar de dat de regeling is aangemeld bij het ministerie van economische zaken. Een voorlichter van het ministerie meldt dat men op dit moment bezig is een aantal regelingen rond 'collectief exclusief verkeer' te toetsen, maar dat de regeling met de NBB met rust wordt gelaten. Ook bij de EG wordt volgens de voorlichter op dit moment j geen actie in die richting onderno- Volgens NBB-woordvoerder Van der Putte is de mededingingsregeling van de NBB nog nooit door een Neder landse of Europese rechterlijke in stantie getoetst. De vraag is wat er gaat gebeuren wanneer een onderne mer een klacht indient bij de Europe se Commissie. Gezien het optreden van die Commissie in het recente ver leden bestaat er een gerede kans dat zo'n klacht gehonoreerd wordt, en dat zou de structuur van de Nederlandse bioscoopwereld geheel op z'n kop zet- reld dat het om Rotterdam zou gaan. Of de Belgische bioscoopfamilie gemakke lijk voet aan de grond zal krijgen is overi gens de vraag, want de Nederlandse Bond van Bioscoop- en Filmonderne mingen (NBB) kent een strenge commis sie 'Nieuwe zaken' die moet waken over de positie van bestaande bioscopen eo de exploitatie van nieuwe theaters kan blokkeren. Maar de Belgische dadendrang is groot. De Cleene: "Het zal niet altijd om nieuwbouw gaan. we kunnen ook be staande complexen aanpassen. Maar we moeten naar het buitenland, mede gelet op Europa 1992. Er is geen enkele rederi om ons tot willekeurige landsgrenzen te beperken. Stilstand is achteruitgang. We proberen zo groot mogelijk te zijn. zon= der enggeestig te worden". Tot 1 oktober loopt in het Maritime Museum in Greenwich aan de Theems een tentoonstelling gewijd aan kapitein William Bligh, die bijna 200 jaar geleden met achttien lotge noten in een lekkende roeiboot een monstertocht van 3618 zeemijlen in 41 dagen voltooide. Een aantal mari tieme historici en een team van ten toonstellingsexperts zijn maanden in de weer geweest om het beroem de verhaal van de muiterij op de Bounty een nieuwe dimensie te ge ven. Blight komt daar heel anders uit dan hij tot nu toe werd afgeschil derd. door Haye Thomas William Bligh ligt begraven op het kerk hofje van de oude en vermoeide St. Mary in Lambeth. Niemand gaat erheen. Want ondanks zijn supprprestatie in zeeman schap, is hij bij de toch met nautische eerbied opgevoerde eilanders nooit erg populair geweest. Sinas jaar en dag im mers, werd hij neergezet als de bezeten engerd van HMS Bounty, die zijn be manning dusdanig teisterde met wrede willekeur en wangedrag, dat deze ten slotte in opstand kwam. Aan wat misschien wel als 's werelds meest beroemde muiterij geldt, zijn maar liefst vier grote speelfilms gewijd. Met onder anderen coryfeeën als Clark Gable, Marlon Brando en Mel Gibson in de altijd sympathieke rol van Fletcher Christian als de aanvoerder van de mui ters. En Charles Laughton, Trevor How ard en Anthony Hopkins als de grillige, onberekenbare Bligh. Van hem kreeg je telkens weer de stuipen door de plotse linge, ongecontroleerde uitbarstingen en zijn harde straffen die maar al te vaak leidden tot knallende zweepslagen, gegil van pijn en bloedige open ruggen. Beroemd Met behulp van een aantal maritieme historici en een heel team van tentoon stellingsexperts, is maanden gewerkt om het beroemde verhaal van de Bounty van een andere kant te bekijken. Voor het eerst richt de aandacht zich daarbij voor al op de merkwaardige intrigerende fi guur van William Bligh, die in 1787 op 33- jarige leeftijd het commando voerde over de Bounty, een koopvaardijschip Voor de Britten zal Horatio Nelson altijd de meest geliefde zeeheld blijven. De beeltenis van de Lord staat keurig schoongepoetst in zijn uitverkoren positie, hoog boven het plein dat de naam draagt van zijn grootste triomf: Trafalgar. Zijn tombe in de St. Paul's Kathedraal en het vlaggeschip 'The Victory' in de haven van Portsmouth worden druk bezocht en het lijkt onmogelijk dat dit respect nog kan worden overtroffen. Niettemin wordt daartoe nu toch een poging ondernomen met een eerbetoon aan William Blight. dat de Britse marine had overgenomen en verbouwd. Zijn taak was om in Tahiti eetbare plantensoorten te halen om met behulp daarvan in de Westindische koloniën goedkoop voedsel te kweken voor de ne gerslaven op de suikerplantages. Bijna tien maanden had de Bounty nodig om na een lange zware reis vol tegenslagen Tahiti te bereiken. Daar, in de idyllische omgeving van de Polynesische eilanden, verslapte de discipline van de beman ning gedurende de vijfmaanden die wer den uitgetrokken om de meest geschikte plantensoorten te verzamelen. Het is meer deze omschakeling ge weest, dan Bligh's harde hand, die uit eindelijk leidde tot de muiterij op weg naar de Caraibiën. Zonder kaarten en chronometer, met heel weinig voedsel en drinkwater, werden Bligh en zijn volge lingen aan hun lot overgelaten. De kapi tein werd met achttien getrouwen in een roeiboot gezet, terwijl de muiters zich in de kajuit vergrepen aan zijn zorgvuldig samengestelde plantencollectie, die ze onder wild gejuich in zee gooiden. De fantastische reis waarmee de ont troonde gezagvoerder erin slaagde om zyn gedemoraliseerde en uitgeputte lot genoten tot op het strandje van een Hol landse nederzetting op het eiland Timor te brengen, is het onbetwiste hoogtepunt van deze opmerkelijke expositie, die een heel ander licht laat schijnen over Wil liam Bligh. Hij werd altijd afgeschilderd als een grote schurk, maar moet volgens deze expositie in werkelijkheid een boei ende geweldenaar geweest zijn. De tentoonstelling 'Mutiny on the Bounty' toont hem als een navigator van de eerste orde, die weliswaar streng maar ook zeer humaan was. Hij zette zich in voor goede hygiëne, en voor de gezond heid en het welzijn van zijn bemanning. Hiermee was hij zijn tijd eigenlijk ver vooruit. Minder aandacht wordt op de tentoonstelling geschonken aan de op stand zelf; het droeve lot van de muiters die op Tahiti werden gevangengenomen en ter veroordeling naar Engeland wer den gevaren, en het bloedige einde voor Fletcher Christian en zijn volgelingen, die naar het afgelegen Pitcairn Island vluchtte. Monstertocht In het grote museum domineert hel spektakel van de monstertocht in de open barkas. De boot is tot in de kleinste details afgebeeld, met de wanhopige en vertwijfelde mannen er levensecht in. William Bligh met kaarsrechte rug, on versaagd aan de helmstok, temidden van de woeste elementen. Men hoort het ge huil van de wind, het rollen en schuimen van de opgejaagde waterruggen in de im mense ruimte van de Pacific, en het kra ken van de primitieve mastjes. Bligh's originele door weer en water aangetaste logboek verhaalt van de ver; schrikkelijke reis vol honger, dorst en andere ontberingen. Je ontkomt niet aan diep respect en bewondering voor zija moed, doorzettingsvermogen eh voorcO zijn opmerkelijke zeemanschap. In dë nagebouwde grote kajuit van HMS Du-, ke, waarin destijds de naar Engeland te ruggebrachte muiters terechtstonden, hoor je hoe tegen hen het gebruikelijke vonnis (ophangen aan de hoogste ra) wordt uitgesproken. De vergevorderde animatronic-tech- 7iiek, waarbij op poppen geprojecteerde beelden en geluiden de indruk geven dat ze echt bewegen en praten, heeft ook hier een dramatische uitwerking. Niettemin krijg je sterk de indruk dat dr. David Corv dingly en zijn museumspecialisten twee honderd jaar na de beroemde muiterij;- duidelijk op zoek zijn naar historisch eer herstel voor de eigenzinnige, maar altijd- vastberaden William Bligh. Ze willen hem in het spoor van de onaantastbare" Nelson 'opwaarderen'. Niet alleen als. een van Albions grote zeevaarders, maai^- ook als een man met stijl, allure en voorat: principes. Een concurrent voor Nelson.' dus.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 37