'Er wordt nu weer flink 9 (Dtp M \3QQJaBE3tP Automobilisten lappen snelheidslimieten langzaam maar zeker aan de laars ROOD LWIRW? PARKEREN miE ZATERDAG 13 MEI 1989 EXTRA PAGINA 35 Begin deze maand was hel precies een jaar geleden dat autorijdend Nederland te maken kreeg met nieuwe snelheidsbepalingen. Na langdurige discussies van politici werd op 1 mei 1988 op sommige stukken snelweg de maximum snelheid verhoogd naar 120 kilometer per uur. Op de overige delen bleef het maximum 100. Voor het vrachtverkeer veranderde er niets en bleef de uiterste grens op 80 liggen. Tegelijkertijd werd aangekondigd dat overtredingen zwaar zouden worden gestraft, maar tweehonderdduizend bekeuringen later is er maar één conclusie mogelijk: de nieuwe regels worden met voeten getreden. door Ron de Groot Officier van justitie mr. J. Spee trekt een verbeten gezicht: "Die rijdt geen kilometer meer te hard. Het heeft 'm zeven- tot achtduizend gulden ge kost, dus..". De Utrechtse officier, voorzitter van de landelijke werkgroep Justitiële Handha ving Snelheidslimieten, heeft het over die Westduitser die het afgelopen jaar werd aangehouden terwijl hij met 210 ki lometer per uur over de snelweg raasde. Bij Maarssen was de man door de politie ontdekt. Gezien de snelheid stonden de wachtmeesters even machteloos en alar meerden zij collega's. Uiteindelijk werd de achtervolging door de rijkspolitie in gezet met vier porsches èn een vliegtuig. Nabij Waddinxveen werd de man uitein delijk tot stoppen gedwongen. Een ander geval. Ondanks het slechte weer (regen, wind) vond de turbo-trotse eigenaar van een snelle auto het nodig de magische grens van 200 kilometer per uur te overschrijden. De rijkspolitie kreeg de Hollandse snelheidsduivel bij Breukelen in de gaten. Hij werd geklokt op eveneens 210 kilometer per uur. Van lekker rijden moet geen sprake zijn ge weest op deze weg die nu niet bepaald uitblinkt door zijn gladde oppervlak. De rijkspolitie durfde aanvankelijk niet eens de achtervolging in te zetten, gezien de omstandigheden. Vlak voor Abcoude (even buiten Am ding met geld over de brug moet komen. Er moet iets tegenover staan. Wy als jus titie zitten nu aan ons maximum wat be treft de verwerking van de zaken. Méér bekeuringen kan eenvoudigweg niet", aldus Spee. Omdat het aantal bekeuringen zo enorm is toegenomen, heeft ook justitie zijn portie extra werk gekregen. Van de 200.000 bekeuringen zijn er zo'n 60.000 uiteindelijk bij één van de arrondisse menten terecht gekomen. Van de proces sen verbaal kwamen zo'n 13.000 automa tisch bij justitie terecht: dat waren de au tomobilisten die de snelheidslimieten met meer dan 30 kilometer per uur aan hun laars lapten. Daarnaast weigerden zo'n 47.000 mensen hun boete te betalen waarna een dagvaarding voor een rechts zitting volgde. Het resterende aantal be keuringen werd door de politiekorpsen zelf verwerkt. "Op dit moment zeggen wij: bekeurin gen uitschrijven is niet zaligmakend maar het is en blijft een drempel voor een hoop mensen om zich aan de snelheden te houden. Er wordt natuurlijk wel eens gepraat over meer futuristische manie ren van controle, elektronisch met appa ratuur langs de weg of met stoorzenders langs de weg die er bijvoorbeeld voor zorgen dat iemand z'n autoradio keihard begint te piepen als hij te hard rijdt. Voorlopig is dat nog geen serieuze dis cussie". Officier van justitie Spee zegt zich zelf regelmatig 'kapot' te ergeren als hij zich netjes aan de limieten houdt (hij zou eens anders moeten wagen) en half Nederland voorbij ziet scheuren. "Tja, het zijn er af en toe wel veel. Vooral op de 100-kilome- ter-stukken. Er is nu eenmaal een groep mersen voor wie tijd geld is. Als jij je netjes aan de snelheid houdt, en je ziet twee, drie keer iemand voorbij schieten, dan doe je het de vierde keer zelf ook. Wat dat betreft heeft de autotelefoon, waar ik vanuit veiligheidsoverwegingen absoluut geen aanhanger van ben, een positief effect: de mensen kunnen dan bellen dat ze wat later komen en hoeven dan niet zo te racen". Redelijk Overigens blijkt uit een 'representatief onderzoek van de automobielorganisatie ANWB dat aardig wat bestuurders bewe ren de snelheidslimieten redelijk te vin den. Zo houdt 70 percent van de automo bilisten vol zich altijd aan de grens van 100 te houden. Even eerlijk is de rest: die beweert dat maximum niet als de uiter ste grens te zien. Voor de 120 kilometer ligt het iets gunstiger. Hiervan zegt 80 percent zich er altijd aan te houden en acht één op de vijf automobilisten zich niet echt gedwongen om zich eraan te houden. De cijfers over het afgelopen jaar (tot januari bekend) laten een lichte stijging van de gemiddelde snelheid zien. Vóór de Grote Dag werd op de tegenwoordige 120-kilometer stukken gemiddeld 112,9 kilometer per uur gereden. Dat zakte na 1 mei '88 vrij drastisch naar 108.3 maar dat was in januari alweer gestegen naar 111.2 kilometer per uur. Wellicht dat dit de af gelopen drie maanden nog verder is ge stegen. De gemiddelden zijn berekend aan de hand van 72 meetpunten van Rijkswater staat, verdeeld over heel Nederland. In de Randstad wordt over het algemeen al sneller gereden dan in de rest van ons land. Als je dat allemaal meetelt, blijkt de maximumsnelheid met voeten te wor den getreden. Weet u het nog? We mochten harder maar o wee als we te hard zouden gaan, dan zou er wat zwaaien. Hoofdinspec teur P. Bron, chef van de afdeling Ver keerspolitie van het Rotterdamse ge meentekorps, maakt er echter geen ge heim van dat de controle op de snelwe gen rond Rotterdam alles behalve priori teit nummer één is. Eigenlijk is er niets noemenswaardig veranderd in de ma nier waarop snelheden worden gecontro leerd. "Voor ons is de controle binnen de bebouwde kom veel en veel belangrij ker", zegt Bron. Volgens de hoofdinspecteur is er het afgelopen jaar rond de stad niet méér ge controleerd dap anders en zijn er niet méér snelheidscontroles gehouden dan vóór 1 mei 1988. Het enige dat de dien ders wel deden, was eerder grijpen naar het bonnenboekje. De marges die van oudsher werden gehanteerd (tussen de 125 en 130 per uur kon nog net door de beugel) werden overboord gezet en ie dereen die harder reed dan zo'n 105 kilo meter per uur werd genoteerd. "Er wordt weer flink doorgejakkerd", erkent Bron. "Langzaam aan zie je dat meer mensen de snelheidslimieten aan hun laars lappen. Er wordt te hard gere den maar of dat nu direct zo gevaarlijk is.. Kijk, op sommige plekken is ondui delijk waarom je niet harder mag dan 100. Die nodigen gewoon uit tot harder rijden". Gezwel De laatste fase van de voorlichting vanuit het ministerie van Verkeer en Wa terstaat is er nu op gericht om de snel heidsduivel als een kwaadaardig gezwel af te schilderen. Scheuren is in de minis teriële turbotaal dus aso. Het moet niet meer zo zijn dat wij vol bewondering de Porsche 911 gadeslaan die op de linker baan voorbijzweeft. Er moet een menta liteit ontstaan waarin het zondermeer af gekeurd wordt dat iemand te hard rijdt. De snelheidsduivel als boef. 'Leiderdorpse PvdA moet progressiever'. Deze kop hing als een zwarte onweers wolk boven een artikel dat afgelopen maandag in deze krant stond. Het is, kort samengevat, de mening van angry yoüng man V.J.H. Molkenboer, fractielei der van de PvdA in Leiderdorp. De sa menwerking tussen PvdA, CDA en WD in deze enclave van de gezapige midden stand verloopt nu volgens het principe: 'ieder wat van het varken z'n gat'. Met andere woorden: elkaar niet teveel in de weg zitten en zorgen dat de voorzitters hamer niet wordt aangewend voor lijfe lijk geweld. Dat elk roodborstje binnen de PvdA in Leiderdorp zingt zoals het gebekt is, blijkt uit een ander interview, dat jongst leden zaterdag in deze krant verscheen. Het gaat in dit vraaggesprek om de ver breding van de rijksweg A4, een verbre ding die voor Leiderdorp ingrijpende ge volgen heeft. De rijksweg loopt immers dwars door het oude gedeelte van deze ge meente. Aan de ene kant wordt deze ver keersader begrensd door straten als de Prinses Margrietstraat, de Prinses Ma- rijkestraat, de Prins Bemhardstraat en de Mauritssingél. Aan de andere kant ligt de B.G. Cortslaan. Bovendien zal er een stuk van de Hoofdstraat bij de rijks weg worden ingelijfd. Tegen de verbreding op zich wordt niet geprotesteerd. Wel is er door een aantal verontruste bewoners van dit gebied een belangenvereniging opgericht die de fi nanciële kant van de zaak in de gaten houdt. Deze Robin Hoods zijn A.L. Ver hoog, C. de Bruijn en P. Wijland. Natuur lijk komt in dit artikel de vraag aan de orde aan welke kant de weg zal worden verbreed, aan de kant van de B.G. Cortslaan of aan de kant van de straten met de vorstelijke namen. Verhoogs slip of the tongue over deze problematiek no teer ik hier nog maar eens: "Ja, die B.G. Corstlaan is nou niet zo'n riante straat, nee toch. Maar dat mag je natuurlijk niet zeggen want dan valt iedereen over je heen. Zet dat maar niet in de krant. Maar zou jij daar willen wonen". Een 'verdachte' opmerking voor ie mand die besluit een belangenvereniging op te richten. We zien meteen dat het hier gaat om ordinair eigenbelang. Als we weten dat Verhoog in Leiderdorp raads lid is voor de PvdA, wordt het nog een tik je onsmakelijker en geeft zo'n misser een aardig inkijkje in zijn 'rode' hartje. Wat Verhoog bedoelt te zeggen is dit: die B.G. Cortsweg is zo armoedig, leg maar plat die boel. De PvdA in Leiderdorp moet progres siever, zegt Molkenboer. Tsja, hoop doet leven. Maar hoop alleen is niet genoeg. Ik denk dat het beginselprogramma van de PvdA maar eens onder dat wankele ta feltje vandaan moet worden gehaald en dat er eens een sanering moet plaats heb ben binnen de partij. Was die PvdA im mers niet juist bedoeld voor de mensen die niet in 'riante' straten wonen CEES VAN HOORE zich raden. Ook al zegt de zo eerlijk en be trouwbaar overkomende Joris 'drietitel' Voorhoeve haar vertrek nog zo te betreu- Hoe dan ook zal haar door ijdelheid aangedreven flair op het Binnenhof wor den gemist. Wie weet op termijn ook door die struisvogels,.als ze het tenminste alle maal overleven. Struisvogels hebben dan wel de eigenschap hun kop in het zand te steken als er gevaar dreigt, als het ecolo gische bedervingsproces zo blijft voort woekeren is er ook voor hen geen ontko men aan. Tenzij ze alsnog overtuigd ra ken van de noodzaak op de rem te trap pen. Het vooruitzicht van een maat schappij met alleen maar reiskosten af trekkende begrafenisondernemers moet toch ook struisvogels niet aantrekkelijk voorkomen. GERARD VAN PUTTEN Als het onderwerp 'Parkeren in het cen trum van Leiden' in discussie komt, ver gaat binnen de kortste keren horen en zien je, zo hoog lopen de emoties op. Het algemene oordeel is datje in het hart van de stad nooit en te nimmer terecht kunt Een tijd geleden heeft een onderzoek uitgewezen dat het in Leiden op dit punt lang zo slecht niet was als werd aangeno men, hoe hard er ook door de neringdrij- vende middenstand werd gekermd. Na tuurlijk: men kan niet exact voor de zaak parkeren waar men wenst te zijn, maar dat kan in geen enkele (oude) stad. Een bericht in de krant van afgelopen dins dag gaf wederom voedsel aan de gedach te dat het wel losloopt met dat parkeer probleem in Leidens binnenstad: "Slechts tien procent van de capaciteit van de parkeergarage aan het Ir. Driessenplein wordt benut". De parkeer garage ligt toch diep in het centrum, dus als er werkelijk zo'n parkeernood is, zou daar voortdurend met het bordje 'vól' moeten worden geschermd. Wat nou onvoldoende parkeerruimte in Leiden? Het feit dat de parkeergarage zo be- perkt wordt gébruikt, leidt dan weer tot absurde, lachwekkende voorstellen. De gemeente Leiden vindt nu dat het parke ren op het Ir. Driessenplein "moet wor den gestimuleerd" en dat kan o.a. "door een vestiging van Albert Heijn in het des betreffende gebouw". De adem stokt je even in de keel bij die woorden. Nog even, zo lijkt het, en de au tomobilist zal naar die parkeergarage worden gesléépt. Men overweegt zelfs al aantrekkelijker tarieven. Ooit gedacht dat parkeergarages een middel tot iets waren, maar ze blijken in tussen doel op zichzelf te zijn geworden. Ze moeten gewoon vol en daarmee basta. 'Automobilisten! Het Ir. Driessenplein heeft u dringend nodig' Misschien iets voor een leuke sticker actie van gemeentewege? RUUD PAAUW 'Automobilisten, het Ir. Als kwaliteitsbewaakster van het milieu is ze y,it de politiek gestapt, Neelie Smit- Kroes. Na een verleden waarin ze geloof hechtte aan haar blijheid te mogen rijden in auto's. Zoals ze voor geen duwbak op zij ging, zo weigerde onze Neel ook te wij ken voor de uitlaatgassen van auto's in files. Niet dat mevrouw Smit-Kroes al die dampen nu lekker vond ruiken, het wilde wel eens prikkelen in haar reukorgaan. Maar dat het allemaal zo'n vaart met het milieu liep als al die macrobidiote gei heeft u dringend nodig'. tenwollen-sokkendragershaar wilden doen geloven, ach nee. Totdat ze een jaar of twee geleden in aanraking kwam met een rapport waar in werd aangegeven hoe het milieu er voor stond. Of erger: er bijna bij neer viel blijkens de verontrustende cijfers. En me vrouw Smit-Kroes liet zich overtuigen onder het motto: beter ten halve gekeerd dan ten hele gedwaald. Als minister van verkeer en waterstaat kondigde ze de en% na de andere beperkende maatregel aan om het verkeer in de onderhand ingeblik te Randstad af te remmen. Het milieu werd gaandeweg een hot politiek item op het Binnenhof, zelfs de WD'ers die twee keer per week hun bolide met tele foon aan boord door de wasserette reden begonnen het woord steeds minder on wennig uit te spreken. Toen evenwel kwam vast te staan dat het voor een be langrijk deel door Nijpels en Smit-Kroes opgestelde Nationaal Milieu Beleidsplan (NMP) geld moest kosten, raakte de tele fooncentrale van het VVD-secretariaat overbelast. Afschaffen van het reiskostenforfait en het huurwaardeforfait van de eigen wo ning verhogen ten bate van een beter milieu, geen denken aan. En Voorhoeve en zijn medestanders luisterden naar de stemmen van de mensen uit het land, die waren gesouffleerd door onze geachte commissaris der koningin in Friesland. Afgelopen maandag sprak de intussen demissionaire Neelie in Honselersdijk harde woorden over haar partijgenoten. Struisvogels noemde ze hen. De volgende dag stond volledig in het teken van haar politiek requiem, dat werd uitgeluid met de rapportage over de administratieve wanorde op haar ministerie. In hoeverre er druk op haar is uitgeoefend door haar politieke vrinden die zich als haar tegen standers hebben opgeworpen, het laat limieten aan hun laars. sterdam) slaagde de politie erin de man te laten stoppen. Onderweg had de be stuurder ook nog met snelheden tussen de 140 en 150 kilometer per uur aan de achterbumbers van andere weggebrui kers gehangen om hen al seinend met z'n grote licht van 'zijn' baantje af te druk ken. Maatregelen Op 1 mei was het precies een jaar geleden dat rijdend Nederland te maken kreeg met de nieuwe snelheidsbepalingen. Te gelijkertijd werd aangekondigd dat zeer streng op de naleving van de nieuwe be palingen zou worden gelet. Minister Korthals Altes van Justitie repte in dit verband zelfs over 'draconische maatre gelen' die zouden worden genomen als de automobilisten zich niets van de re gels zouden aantrekken. Was Korthals Altes de brenger van de angstaanjagende tijding, zijn collega Smit-Kroes (Verkeer en Waterstaat) was degene die speedy Holland' voor zich probeerde te winnen door de maximum snelheid te verhogen. Haar belangrijkste argument: "Er wordt over het algemeen toch al te hard gereden. Een hogere maximumsnelheid heeft een breder maatschappelijk draagvlak". Ook keek de minister verder dan haar neus lang is. In de ons omringende lan den heers(t)en ook hogere maxima zodat ons land, dit alles in het licht van Europa 1992, niet achter kon blijven. Het is voor buitenlanders kennelijk onmogelijk om bij de overschrijding van onze grenzen ietsjes langzamer te gaan rijden. Dat kunnen wij hen niet aandoen. Sinds de invoering van de nieuwe re gels zijn welgeteld 200.000 bekeuringen uitgedeeld aan mensen die te hard reden. Omgerekend is dat een extra inkomen van zo'n 20 miljoen gulden voor de Ne derlandse staat, uitgaande van een ge middelde boete van honderd gulden. In 1987, toen er nog niets aan de hand was, werden in totaal 'slechts' 60.000 bónnen uitgedeeld. Bij de invoering van de nieuwe beper kingen werd gerekend op zo'n 130.000 bekeuringen in het eerste jaar. Uitge smeerd over het totale autopark van vijf teeds meer automobilisten lappen de (Archieffoto) miljoen blijkt nu dat met (minstens) 1 op de 25 auto's aantoonbaar te hard is gere den. Als we daar dan ook nog het giganti sche aantal keren bijrekenen dat hardrij ders niet werden gesnapt, kan er eigen lijk maar één conclusie worden getrok ken: maximumsnelheid? Wélke maxi mumsnelheid? Officier van justitie Spee moet bij het zien van de enorme aantallen erkennen dat het deels is mislukt om de anders zo volgzame Nederlander te laten wennen aan de maximumsnelheden. "Laat ik het zo zeggen: het had veel beter gekund. We hebben iets bereikt maar we zijn er nog lang niet. Voor zover ik weet zijn er ach ter de schermen geen draconische maat regelen in voorbereiding, maar ik denk dat er toch iets zal moeten veranderen. De grenzen waarboven iemand bijvoor beeld zijn rijbewijs kwijtraakt, moeten wellicht omlaag. Eerder ingrijpen. Men sen die voor de tweede keer worden ge pakt, strenger straffen". "Verder moet de pakkans absoluut groter worden. Meer mensen en meer materieel. Dat betekent dat minister Ru-

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 35