Vredespoging Shamir dreigt vast te lopen v jé»1tb 'Stekel' en het nieuwe elan van de FNV Israëlische ministers moeten morgen hun oordeel geven man f JPSail 3v j^JiÊiSKÊk*am ^WP-? PAGINA 2 ZATERDAG 13 MEI 1989 TEL AVIV De ministers van Israels regering van nationa le eenheid zullen zich morgen moeten uitspreken over wat inmiddels bekend is geworden als 'het vredesplan Shamir- Rabin'. De Israëlische premier presenteerde het voorstel, dat onder meer voorziet in verkiezingen in de bezette gebie den, toen hij een maand geleden een bezoek bracht aan Washington. Het ging, vertelde hij toen, om een ruwe opzet die in de volgende weken zou worden uitgewerkt tot een ge detailleerd plan. Nauwelijks was Shamir terug in Is raël of twee ambtelijke werkgroe pen togen aan het werk. maar zoals het er nu naar uitziet ïullen de Israë lische ministers morgen hun oor deel moeten geven over min of meer dezelfde globale schets die de pre mier in Amerika ontvouwde. Me ningsverschillen binnen de coalitie bemoeilijken een nadere invulling van het plan. waardoor het al schip breuk kan lijden voor het de haven goed en wel heeft verlaten. door Ad Bloemendaal Het voorstel, zoals premier Shamir het vorige maand in Washington op tafel legde, bestaat uit vier punten: 1. Een oproep aan de Arabische landen de staat van oorlog met Is raël te beëindigen. 2. Het bijeenroepen van de onder tekenaars van de Akkoorden van Camp David (Israël, Egypte en de Verenigde Staten), om de status van de akkoorden te herwaarderen en de vrede tussen Israel en Egypte te verdiepen. 3. Het werven van twee miljard dollar bij de geïndustrialiseerde landen voor de herhuisvesting van Palestijnse vluchtelingen op de Westelijke Jordaanoever en in de Gazastrook. zodat de vluchtelingen kampen definitief dicht kunnen. 4. Het houden van vrije, democra tische verkiezingen op de Westelij ke Jordaanoever en in de Gaza strook. voor een leiderschap dat moet onderhandelen met Israël over een twee-fasenplan voor de toekomst van de Palestijnse Arabie- De eerste fase is een tijdelijke re geling van vijfjaar, waarin de Ara bieren verantwoordelijk zijn voor de regeling van hun interne aange legenheden. Na die periode begin nen onderhandelingen over een de finitieve regeling van het Israëlisch- Palestijnse conflict. Vragen Het plan bleek al snel meer vragen op te roepen dan te beantwoorden. Welke Palestijnen mogen aan de verkiezingen meedoen? Hoe zal de verkiezingscampagne verlopen? Zullen er internationale waarne mers of toezichthouders aanwezig zijn? Trekt het Israëlische leger zich geheel of gedeeltelijk terug tijdens de verkiezingen? Welke garantie hebben de Palestijnen dat het niet blijft bij een tijdelijke regeling? De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken James Baker vervatte een aantal van die vragen in een brief die hij tien dagen gele den naar Jeruzalem stuurde. Een aantal Israëlische kranten meldde deze week dat Baker zich in zijn boodschap niet beperkt tot het stel len van vragen, maar dat hij ook kri tische antwoorden geeft. "Tenden tieuze lekken", reageerde het bu reau van Shamir op de persberich ten, aldus te kennen gevend dat mi nisters van de Arbeiderspartij uit de school hadden geklapt. Feit is im mers dat de opinie van die partij nauwer aansluit bij de Amerikaanse opvattingen dan het standpunt van de Likoed. Het belangrijkste verschil van mening in de huidige discussie over Shamirs plan gaat over de status van de inwoners van Oost-Jeruza- lem bij de verkiezing van een verte genwoordigend lichaam van de Pa lestijnen in de bezette gebieden. Is raël heeft Oost-Jeruzalem ingelijfd en de Israëlische regering be schouwt dat stadsdeel dus niet als een deel van de Westelijke Jordaan oever. De Verenigde Staten en de rest van de wereldgemeenschap hebben de annexatie nooit erkend. Er wonen in Oost-Jeruzalem boven dien belangrijke Palestijnse per- soonlijkhèden als Faisal Husseini, Hanna Siniora en Sari Nusseibeh. Kansloos De Arbeiderspartij, net als de Li koed, beschouwt Jeruzalem als de onverdeelde eeuwige hoofdstad van de staat Israël. Maar de minis ters Shimon Peres en Jitschak Ra bin (vooral de laatste maakt zich sterk voor het verkiezingen-plan) beseffen terdege dat het voorstel volstrekt kansloos is als Israël zich verzet tegen de deelname van Oost- Jeruzalem. De uitweg uit dit dilemma menen ze te hebben gevonden in een rede nering die ze in het begin van de ja ren tachtig al eens hebben gebruikt toen de Amerikanen met verkie zingsplannen kwamen. De inwo ners van Oost-Jeruzalem zouden mogen stemmen, maar niet in hun eigen stad. Ze zouden zich moeten vervoegen in de stemlokalen van nabijgelegen plaatsen als Ramallah en Bethlehem. Op die manier zou Israël de indruk kunnen wekken dat de Palestijnen "een stem bij af wezigheid" uitbrengen, zoals een in Israël woonachtige Amerikaan mag deelnemen aan Amerikaanse presi dentsverkiezingen. Die opzet past bovendien in het plan voor een Palestijns-Jordaanse federatie dat iemand als Rabin nog altijd nastreeft en waarbij Israel dichtbevolkte delen van de Weste lijke Jordaanoever zou moeten prijsgeven. In de gebieden die in zo'n regeling definitief bij Israël zouden blijven, zouden de Pales tijnse inwoners op individuele basis de keuze krijgen tussen Israëlisch staatsburgerschap en het staatsbur gerschap van een ander land (bij voorbeeld Jordanië). Generale Ze zouden dan hun democratische rechten mogen uitoefenen in het land waarvan ze officieel burger zijn. Israëlische kolonisten in de Jordaans-Palestijnse federatie zou den dus meedoen aan Israëlische parlementsverkiezingen. Minister Rabin ziet de rol van de bewoners van Oost-Jeruzalem in verkiezingen voor een vertegenwoordigend Pa- «T m. Demonstranten in Nazareth voeren een spandoek met zich mee: 'Rahin, hoeveel Palestijenen heb je deze maand vermoord?' lestijns lichaam dus als een soort ge nerale repetitie voor de toekomst van de Westoever. Premier Shamir wil van de deel name van Oost-Jeruzalem niets we ten. Aanvankelijk leek hij nog be reid Rabin in een later stadium tege moet te komen, maar hij verhardde zijn standpunt onder druk van par tijgenoten die toch al vinden dat Shamir met zijn verkiezingen-plan een zonde begaat tegen de Likoed- ideologie. De redenering van Rabin ten aanzien van Oost-Jeruzalem be schouwt men in de Likoed als wei nig minder dan een goedkope truc. Want je mag dan wel de Arabische bevolking van Israëls ongedeelde hoofdstad naar Ramallah en Bethle hem sturen om haar stem uit bren gen, het resultaat is natuurlijk dat PLO-aanhangers als Husseini en Nusseibeh straks Oost-Jeruzalem vertegenwoordigen in een onder handelend lichaam. De Amerikanen willen ook graag weten of de Israëlische regering wat duidelijker kan zijn in haar visie op de definitieve regeling van het Pa lestijnse vraagstuk. Het is immers onwaarschijnlijk dat Palestijnen aan een onderhandelingsproces zul len beginnen als van te voren al vast staat dat ze nooit meer zullen berei ken dan beperkt zelfbestuur onder de vleugels van Israël. Maar het is meer dan duidelijk dat Israël op dat punt geen enkel houvast kan geven. Ruil Minister Rabin heeft gezegd dat de regering van nationale eenheid het waarschijnlijk wel eens kan worden over de eerste fase van het vredes plan, maar dat de wegen van de Li koed en de Arbeiderspartij zich scheiden zodra er onderhandeld gaat worden over een definitieve re geling van het probleem. De Arbei derspartij is immers bereid delen van de bezette gebieden op te ge ven, in ruil voor vrede. Shamir heeft zich verder uitge sproken tegen de toelating van in ternationale waarnemers, laat staan toezichthouders, bij de te houden verkiezingen. In de visie van de Li koed zou dat twijfel kunnen wek ken aan Israels status in de bezette gebieden. Welk democratisch land nodigt internationale waarnemers uit bij verkiezingen op zijn eigen grondgebied? Rabin en Peres daar entegen menen: laat ze maar ko men, we hebben niets te verbergen. Het lijkt er overigens op dat Shamir op het punt van de waarnemers be reid is water in de wijn te doen, als het zou gaan om bijvoorbeeld Ame rikaanse Congresleden. Rabin en Shamir hebben zich neergelegd bij de zekerheid dat de Palestijnen die als alles doorgaat in het vertegenwoordigend lichaam worden gekozen, op zijn minst sym pathiseren met de PLO. Om PLO- leden kan het niet gaan, want het lidmaatschp van die organisatie is in Israël en de bezette gebieden bij de wet verboden. "Een kandidaat die zegt dat hij lid is van de PLO wordt zonder meer gevangen gezet", verklaarde Rabin desgevraagd in een interview met het dagblad Ha'aretz. Maar hij voeg de eraan toe dat kandidaten gerust opinies mogen weergeven die aan sluiten bij de standpunten van de PLO. Minister Mosh'e Arens van buitenlandse zaken heeft laten we ten dat er radicaal een einde zal ko men aan het vredesproces als mocht blijken dat eenmaal gekozen vertegenwoordigers zich voor poli- Verzet Maar voor het zover is vragen er nog veel problemen om een oplossing. Premier Shamir heeft nu al te ma ken met ernstig verzet binnen zijn eigen partij, waarvan de rechter vleugel meent dat verkiezingen on vermijdelijk de inleiding vormen tot de vestiging van een Palestijnse staat. De Groot-Israël lobby binnen de Likoed heeft voor over twee we ken een bijeenkomst georganiseerd van het centrale partijcomite, waar op het plan Shamir-Rabin, hoe vaag het ook is, moet worden getorpe deerd. Volgende week vertrekken Rabin en Arens naar Washington met waarschijnlijk niet meer dan een ru we schets van het Israëlische plan in hun zak. Het is de vraag of de Amerikanen bereid zullen zijn hun nek verder uit te steken voor een voorstel waarvan ze de algemene principes met instemming hebben begroet maar waarover de Israëli sche regering het op belangrijke on derdelen zelf niet eens kan worden. Zondag 21 februari 1988 viert Dick Terwischa in een nieuwbouwwijk van Alphen aan den Rijn een vrolij ke verjaardag. Een paar jaar gele den nog heeft hij met grote spijt in het hart de Industriebond FNV de rug toegekeerd. De voormalige be- drijvenwerker, die bijna dagelijks contact had met de afdeling van Ruud Vreeman, kon zich niet vin den in het 'afbraakbeleid' van Dick Visser. Net als anderen zocht hij zijn heil bij de Vervoersbond FNV, waar hij werk kreeg als bestuurder op Schiphol. Daar heeft hij naam ge maakt met een succesvolle actie van het bagagepersoneel. Er heerst een ontspannen sfeer in Alphen aan den Rijn. Overal blije gezichten. Dat mag ook wel. Dick Visser is weg. Hans Pont heeft zo juist z'n vertrek aangekondigd als voorzitter van de FNV en Johan Stekelenburg maakt een dikke kans hem op te volgen. We hebben niet voor niets gestre den, klinkt het keer op keer. De ver- jaardagsgasten zijn bijna allen lid geweest van het geheime genoot schap, dat de geschiedenis is inge gaan als de 'Groep Engels', beleids medewerkers en districtsbestuur ders van de Industriebond FNV, die in 1980 en 1981 tevergeefs in op stand kwamen tegen het beleid van Arie Groenevelt. De donkere dagen van intimidatie en verrechtsing zijn voorbij, aan de horizon gloort een rode dageraad. En ze nemen er nog eentje op de toekomst van Johan Stekelenburg, die middelpunt is van de reünie bij Dick Terwischa. Opluchting Het vertrek van Hans Pont, een week eerder, is als een bom ingesla gen. De door Lubbers geregisseer de. sensationele transfer van de FNV-voorzitter naar het directo raat-generaal van het departement van binnenlandse zaken heeft veel tongen en pennen in beweging ge bracht. Een mengeling van veront waardiging en opluchting beheerst de gesprekken. Verontwaardiging omdat Pont zo snel zijn post verlaat, opluchting omdat het door Visser gesteunde nieuwe beleid van har monie en overleg op een aantal pun ten weer kan worden terugge draaid. In vakbondsland praten velen toch met enige vertedering over het intermezzo met Hans Pont. Zijn openheid en directheid worden al om geprezen. Hij mocht dan over komen als een wat koele manager, niet geschikt voor het harde tribu- newerk, maar zijn verdienste was ontegenzeggelijk dat hij de vakbe weging tot heilzaam zelfonderzoek heeft gedwongen. Maar waarom Pont is afgeknapt op de FNV en zich gemakkelijk door Lubbers liet lijmen, hebben slechts weinigen in de gaten. Pont is een man die besluiten wil nemen. Uitvoerige discussies, akkoord, maar dan ook knopen doorhakken. Dat ligt wat moeilijk in de federatie- raad, waarin eens in de veertien da gen 'de voorzitters van de aangeslo ten bonden rond de tafel zitten in de kantoortoren aan Plein '40-'45 te Amsterdam. De bonden zijn zelf standig en laten zich niet door ande ren in een keurslijf dwingen. Er kunnen dus geen gewone meerder heidsbesluiten worden genomen, die voor iedereen verplichtend zijn. Over elk agendapunt is unanimiteit vereist. Dit is Pont een gruwel, net zoals ideologische haarkloverijen. De opvolging is ongemeen snel, op Pontiaanse wijze, geregeld. Jo han Stekelenburg, de voorzitter van de Industriebond, wordt zonder slag of stoot in het hoogste ambt verheven. Na de koele pragmaticus Stekelenburg, de bindende kracht van de FNV die met grote charme overal deuren en ramen wijd open weet te krijgen. (foto anp> eindelijk weer een man van vlees en bloed, een man met emoties, die ruikt naar de vakbeweging en de taal van de arbeiders verstaat en spreekt. En tot het gaatje hoeft Ste kelenburg in deze functie niet te gaan, daarvoor meldt zich Jacob Draijer. Deze voormalige voorzitter van de Grafische Bond 'Druk en Papier' is een geharnaste vakbondsleider, die door jarenlange ervaring weet hoe je werkgevers op de knieën moet dwingen. Als cao-coördinator wordt Draijer het geweten van de als een feniks uit haar as herrijzende oude vakbeweging. Draijer heeft de loonstrijd hoog in het vaandel staan. Een retorische syndicalist van het zuiverste water, maar dan wel een voor wie ideologische rim ram absoluut niet telt. Het duo aan de top wordt gecom pleteerd met Karin Adelmund. De ze strijdbare en goed van de tong riem gesneden tante heeft in haar echtgenoot Folkert Catz, voormalig vertrouweling van Ruud Vreeman bij de Industriebond FNV, een voorbeeldig klankbord voor linkse vakbondsidealen. Zij gaat zich voornamelijk bezighouden met vrouwenemancipatie en arbeids omstandigheden. Verfrissend Stekelenburg ontpopt zich snel als een bindende kracht, die met grote charme overal deuren en ramen wijd open weet te krijgen. Eenmaal per twee weken gaat het dagelijks bestuur van de FNV op bezoek bij besturen van aangesloten bonden. Even bijpraten. De klokken gelijk zetten. Meestal afgesloten met een ontspannen etentje. Dan zijn vee) taaie kwesties beter bespreekbaar. 'Stekel', zoals hij vaak wordt ge noemd, organiseert ook informele bijeenkomsten met de vakbonds voorzitters. Er zijn zoveel nieuwe gezichten. Om elkaar echt te leren kennen, lijkt het hem verstandig el kaar af en toe in de bossen te ont moeten. Verfrissend nieuw is dat, met de benen op tafel, pijnlijke on- De structuur van de FNV is zo'n delicate kwestie. Aan het eind van de jaren vijftig heeft éën van de illu stere voorgangers van Stekelen burg, André Kloos, geprobeerd de bij de toenmalige NVV aangesloten bonden tot het inzicht te bekeren dat zij hun zelfstandigheid moesten prijsgeven, om op te gaan in één on gedeelde NW met een aantal in omvang ongeveer gelijke 'bedrijfs kolommen'. De voordelen, zo schetste Kloos dertig jaar geleden, zijn evident. Er ontstaat één groot apparaat, waar al le aangesloten NW'ers bij kunnen aankloppen. Minder versnippering, betere dienstverlening. En een stuk goedkoper. Die poging is jammer lijk mislukt. Een aantal bonden, vooral de ambtenarenbond, wilde zijn identiteit, het vijgeblad voor de instandhouding van de eigen machtsposities van bondsbestuur- ders, niet prijsgeven. Latere pogingen van Arie Groe nevelt (Industriebond), Cees Schel ling (Voedingsbond) en Bram Buys (Bouwbond) de 'vloek van de foute structuur' weer op de agenda te zet ten, zorgden steevast voor veel dei ning binnen de FNV. Maar tot zaken kwam het tijdens die soms hoog op lopende broedertwisten niet. Bij de samenstelling van het rapport "FNV 2000", de twee jaar geleden verschenen nota over de nieuwe koers van de FNV, was dit weerbar stige onderwerp wel ter sprake ge komen, maar Hans Pont vond het te 'tricky' om er echt iets mee te doen. Wel werd afgesproken dat er een eind moet worden gemaakt aan de absurde vertoning dat bij cao-on derhandelingen tegenover één werkgever districtsbestuurder van verschillende FNV-bonden elkaar vliegen zitten af te vangen. Johan Stekelenburg, die beschikt over een feilloze antenne voor nieu we ontwikkelingen, ruikt bij zijn aantreden de kans een nieuwe dis cussie over de structuur van de FNV te woelen. De privatiserings- politiek van het kabinet-Lubbers speelt hem daarbij in de kaart. Moe ten bij voorbeeld de van hun ambte- narenstatus ontheven PTT'ers bij de AbvaKabo blijven of moeten ze worden overgeschreven naar de Dienstenbond FNV, die werkne mers in de commerciële dienstver lening organiseert? Oude grenzen vervagen, dat be seffen de vakbondsvoorzitters ter dege. Hieruit een voor de hand lig gende conclusie trekken, is even wel zeer moeilijk. Als PTT'ers naar de Dienstenbond verhuizen, levert dat de ambtenarenbond AbvaKabo een geweldig financieel nadeel op. Trouwens, als bestuurders het eens worden over zulke ingrijpende her verkavelingen, dan is het nog maar zeer de vraag of de betrokken leden dezelfde weg willen inslaan. van de vernieuwing in de top van de Industriebond FNV, na de aftocht van de jonge turken Visser, Tuinen- burg en Schermer. Een van de eer ste daden van de nieuwe voorzitter van de Industriebond, Bé van der Weg, is het herstel van de banden met de centrale. Het zondagskind heeft ook lef. Als Greetje Lubbi, de onvermoeiba re voorzitster van de Voedingsbond FNV, het plan oppert om met z'n al len weer eens lekker te gaan demon streren tegen het 'afbraakbeleid' van het kabinet-Lubbers, pikt hij die suggestie aarzelend op. Bij Pont had Lubbi met dit voorstel een aan tal keren geen been aan de grond gekregen, maar Stekelenburg, ge steund door Jacob Draijer die kans ziet de 'volkswoede te kanaliseren', denkt zo het moreel van de FNV te kunnen opkrikken. De wederopstanding van de vakbeweging Frans Nypels ©n Kees Tamboer Zondagskind Stekelenburg lijkt een zondagskind in vakbondsland. Alles zit mee. Ie dereen praat onder zijn leiding met iedereen, er bestaan geen blokka des meer. Dat is vooral het gevolg Velen in het federatiebestuur hebben een halfjaar lang in angsti ge spanning gezeten of het wel zou lukken de leden in werkelijk groten getale naar het Museumplein in Amsterdam te lokken. De risico's worden hoog ingeschat. Als de ach terban het gratis treinkaartje naar de hoofdstad op zaterdag 8 oktober ongebruikt zou laten, zou het imago van de FNV nog meer verbleken dan al was gebeurd. Iedereen is ver rast door de massale opkomst van 150.000 demonstranten. De 'happe ning' op het Museumplein, die per fect was geregisseerd, markeert de herrijzenis van de oude, voor velen afgeschreven vakbeweging. Een jonge Palestijn die in Oost-Jeruzalem werd aangehouden door een lilitair van de grenspolitie na het gooien van stenen. (foto anp>

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 2